Jaderné elektrárny a elektromobily, cesta budoucnosti?

V Japonsku aktuálně probíhá summit skupiny G8, tedy osmi nejvyspělejších zemí světa. Nic vlášť zajímavého, podobné summity v minulosti nikdy nic skutečně nevyřešily a zjevně ani nevyřeší. Není ale bez zajímavosti povšimnout si, o čem se na takovém summitu mluví. Japonsko totiž vypracovalo v současné krizi, kdy cena ropy letí nezadržitelně vzhůru, stejně jako stoupají ceny elektřiny, návrh agendy, která počítá s velkým návratem jaderné energie a jaderné energetiky jako celku. „Japonci počítají s tím, že dosáhnout redukce emisí skleníkových plynů o polovinu lze mimo jiné drastickým snížením spotřeby nafty a benzínu v dopravě. Drahé pohonné hmoty by měla nahradit levná elektřina a výkonné elektromotory.“ Více v článku „G8 debatuje o podpoře atomu. Nahradí ropu reaktory?“ na webu Aktuálně.cz.

6 komentářů u “Jaderné elektrárny a elektromobily, cesta budoucnosti?”

 1. Pro domácnosti, drobné
  Pro domácnosti, drobné firmy a uživatele možná. Ale nahradit 2000 nebo 4000 MW el. energie obnovitelnými zdroji, jenž sami potřebují zálohovat (větrné při bezvětří, solární při absenci slunce,…)to půjde jen horko těžko. Biomasa a geotermál opět v menším využití, topení, lokální kotelny, elektrárničky… Uhelné elektrárny nic neřeší – emise, radiace ze spalovaného uhlí, tenčící se zásoby uhlí. Jako budoucnost vidím reaktory 3. a 4. generace časem snad i 30 let slibovaný Tokamak :)Což souvisí i s palivovými články – výroba vodíku elektrolýzou pro vozy s palivovými články bude potřebovat velké množství energie, stejně tak elektromobily jenž snad brzy nahradí vozy se spalovacími motory a ty by se opět mohli dobíjet v noci, kdy uživatelé odpočívají a regulovat a vyrovnávat tak odběr z elektráren…

  1. Na vysledky vyzkumu jaderne
   Na vysledky vyzkumu jaderne fuze a jinych slibovanych zpusobu premeny jaderne energie na elektrickou se velice tesim. Stejne tak se tesim na vysledky vyzkumu technologii pro velkokapacitni uchovani elektricke (anebo jine) energie. Odpadne tim casty (a kratkodechy) argument proti vetsimu vyuzivani energie vetru a slunce.

 2. Když odhlédneme od
  Když odhlédneme od „politického byznysu“ – z hlediska budoucnosti je přechod na „obnovitelné zdroje energie“ nevyhnutelný… fosilním palivům odzvání… energii jádra odzvoní v další generaci… Využití větru, přílivu, H2+O2-palivových článků, solární energie, tepelných čerpadel, tepla zemského nitra, atd., atd., je nutným budoucím krokem lidské společnosti… Debaty o tom, co je nebo není momentálně prvořadé – jsou debaty „akademické“… Současná spotřeba veškeré energie se musí časem převést na „obnovitelné zdroje energie“ !

  1. Jestli je pro Vas obdobi
   Jestli je pro Vas obdobi druhe generace radove tisice az desetitisice let, pak nezbyva nez souhlasit. Takovou dobu nam maji sance vydrzet zasoby stepitelneho materialu. Cili co se energie tyce, ceka nas celkem pohodova budoucnoust. Jen prekonat ten predel, kdy dojdou fosilni zdroje.

Napsat komentář