Itaipú: Největší elektrárna světa má výkon 14 GW

Sedmý div světa, když přijde na technologii v praxi. Tak někteří lidé titulují vodní elektrárnu Itaipú, která stojí na pomezí Brazílie a Paraguaje.

Vodní elektrárna Itaipú leží na pomezí Brazílie a Paraguaje
foto: welcomeargentina.com

V loňském roce dokázalo betonové monstrum jménem Itaipú vyprodukovat 103 098 GWh. Z tohoto hydroelektrického komplexu se tak oficiálně stala největší elektrárna světa.

Žebříčku nejproduktivnějších světových elektráren ostatně vévodí výhradně vodní elektrárny. O první místo se Itaipú dlouho přetahovala s čínskou elektrárnou Tří soutěsek (Three Gorges Dam).

Na šesté pozici svého času stála jaderná elektrárna Kashiwazaki-Kariwa z Japonska (s výkonem 8 GW a roční produkcí 60,3 GWh). Ta však byla odstavena v roce 2011 kvůli zemětřesení.

Itaipú je tak prakticky bez konkurence z hlediska výkonu, ale také co se nákladů na výstavbu týče. Za 18 let výstavby spolykala 27 miliard dolarů, a na její stavbě pracovalo od roku 1975 přes 40 000 dělníků.

V průběhu její výstavby bylo přesunuto na 50 milionů tun kamene a zeminy, a spotřebováno okolo 12,3 milionu kubíků betonu. Podobné množství by se vám hodilo, pokud byste třeba chtěli postavit 210 fotbalových stadionů.

A oceli? Zhruba tolik, kolik by postačilo na 380 Eiffelových věží. Masivní objem hráze, která sahá 80 metrů pod zem a ční 190 metrů nad povrch je ale nezbytností. Pracuje totiž na gravitačním principu, a musí ustát tok řeky Paraná, která jí ne právě zvolna protéká.

I proto je její hráz téměř osm kilometrů dlouhá, což z ní spolu s přidruženými komplexy činí plošně největší elektrárnu světa. Prvenství se Itaipú skutečně nevyhýbají.

Vždyť o její výstavbě se také jednalo historicky dlouhou dobu: vlastně už od roku 1960. Výsledná úmluva dvou sousedících zemí se ale vyplatila. Brazílie díky této elektrárně pokrývá 16 % vlastní spotřeby energií, a Paraguaji hned 76 %.

Hledět na Itaipú s údivem nad lidskou zručností je vcelku pochopitelné, ale v místních zdaleka nevyvolává jen nadšení. Kvůli výstavbě bylo (částečně nedobrovolně) přesídleno na 10 000 rodin, a řada z nich se dosud nedočkala žádné formy kompenzace.

Přibližně čtvrtina všech dělníků se také nedočkala odměny za odvedenou práci, a výstavba se negativně promítla do vodního režimu v celém regionu.

Vedla k narušení biotopu desítek druhů, a řadě dalších, invazních, pak zpřístupnila další lokality po proudu. Největší vodní elektrárna prostě není prosta kontroverzí, jako všechny podobné záměry.

BusinessInsider

15 Comments on “Itaipú: Největší elektrárna světa má výkon 14 GW”

  1. Do tet jsem si myslel, že nejvíc el. energie vyrobí vodní
    Do tet jsem si myslel, že nejvíc el. energie vyrobí vodní elektrárna Tři Soutězky s výkonem 22,5 GW ?
    Podle statistik z let 2004 až 2016, pouze v roce 2014 dosáhla rekordu v roční výrobě energie (jinak byla vždy nejvýkonnější elektrárna Itaipú).
    https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99i_sout%C4%9Bsky_(hr%C3%A1z)

    https://www.youtube.com/watch?v=oYvE6V3O5u0

    https://www.youtube.com/results?search_query=Itaip%C3%BA

    1. Znaje historii a místní zvyky nechápu, že je nenechali
      Znaje historii a místní zvyky nechápu, že je nenechali rovnou utopit. Občany i dělníky. Nejsou svědci a poškození, není problém. Tak se to tam řešilo a řeší. Krásná země, nádherná příroda, škaredí lidí. Tak se to tam nějak vyrovnává……. 🙁

Napsat komentář