Hackeři Rusku odstavili nabíjecí stanice pro elektromobily

Ne snad že by v Rusku bylo nabíječek pro elektromobily i elektromobilů samotných nějak mnoho. Ale těch pár, co tam je, aktuálně vyřadili hackeři a přidali na ně zajímavé vzkazy.

Útok Ruska na Ukrajinu má i silný kyberválečný rozměr. Skupina Anonymous vyhlásila Rusku kybernetickou válku. Možná právě někdo z Anonymous je tedy zodpovědný za odstavení nabíjecích stanic pro elektromobily v okolí Moskvy. V měřítku užitečnost a závažnosti takový kyberútok příliš vysoko není, ale je alespoň jedním střípkem do mozaiky.

Ruští majitelé elektromobilů nejen, že nemohli svá auta nabíjet. Navíc se na displejích nabíjecích stanic zobrazovaly zprávy jako „Smrt vrahům“, „Putin je čůrák“ či „Sláva Ukrajině. Sláva hrdinům.“

zdroj: Electrek

84 komentářů u “Hackeři Rusku odstavili nabíjecí stanice pro elektromobily”

    1. Na rozdil od vas jsem zazil russkou okupaci pod dojmem strelby okupantu. Jako male dite se vam letajici kulky vryji dost hluboko do pameti.
     Verim ze vsichni russky kolaboranti budou verejne a nahlas vykrikovat ty ruske lzi. Vsak uz tady par lidi bude, kteri to muzou posoudit dle svych aktualnich zkusenosti s ruskou vrazdici soldateskou. Preji hezky dialog.

    1. Ja tady ctu tisice slov vasich holych kolaborantskych kecu. Ale souvisle mysleni je u vas zrejme obtizne ocekavat.
     Russaci jsou zvlastni tvori. Oni budou vsichni zrat travu jen aby jeden russak mohl mit vetsi yachtu nez vsichni ostatni. To same plati o zbranich, velikosti uzemi. Jen ten mozek je mezi vsemi ten nejmensi. Tomu se rika russke vlastenectvi a russka hrdost.

     1. Drahý Leoši, podívej se na film 1984, speciálně na pasáž Two Minutes of Hate. Myslím, že tam v šesté řadě někde sedíš a voláš Putinovo jméno… ukázkově protiruskou propagandou vymytá hlavička.

      https://www.youtube.com/watch?v=t4zYlOU7Fpk

      Je smutné sledovat, jak hluboce jsme zabředli do EU totality. Lidé se zajíkají nanávistí vůči domnělému nepřiteli, a vůbec neřeší, že se trestá za svobodně projevený názor, který není v souladu s ideologií. Nikdo neřeší, proč jsme energeticky závislí na Rusku. Baští jednu lež za druhou, prounijní vláda jim chčije na hlavu s nouzovým stavem a ani se to už nesnaží vydávat za déšť. A otupělé stádo se nebrání.

  1. No jo, tyhle zprávy, naprosto bezvýznamné, máme. Takových a hysterických citových výlevů jsou média plná. Ale ukažte mi, kde v našich médiích se dočtete o obklíčení ukrajinských jednotek v donbaském kotli u Kramatorsku nebo o postupu Rusů podéle E40 do Kyjeva.

   Ukrajina prohrála. To je prostě strategický fakt. Prohrála ještě před prvním výstřelem. Stejně jako Československo, které bylo v roce 1938 politicky izolované. Teď jen chci vidět, že ukrajinští představitelé myslí na vlastní lid a nebudou prodlužovat jejich utrpení snahou o nemožné.

   A u nás to bude taky nechutné. Po kapitulaci Ukrajiny nastane hon na čarodějnice u nás.

   1. Já doufám ( i když asi naivně), že se Ukrajina ubrání okupantům, protože pak si Rus zmyslí, že i pobaltí a třeba i SK a HU by se rády vrátily do velké náruče Ruska a že jim v tom pomůže a jejich vlády „denacifikuje“ nebo cokoliv si ten chorý mozek v Kremlu vymyslí.

    1. Ono Ukrajina vlastně ani nemůže prohrát. Rusové by opravdu museli obsadit kompletně celé území a tam provádět v podstatě etnické čistky po několik let. Na to nemají ani vojensky ani politicky ani ekonomicky. Po tom, co všechno zničili a ještě zničí je nemyslitelné nějaké připojení k Rusku nebo legitimní proruská vláda v Kyjevě.

     Ohledně NATO nemá Rusko absolutně žádnou šanci. Třeba ten jejich 60 km konvoj by byl zbraněmi NATO vymazán během hodiny.

     1. Když jsem byl naposled na Ukrajině, tak ti přísahám, že jsem několikrát slyšel něco jako – je to hrůza, v Rusku je líp, Putin by to tady měl srovnat.
      Podle mě je Ukrajina v tomto názorově rozdělena, ale která skupina je početnější, to bych si tedy netroufal odhadovat. Ono kdo víc křičí, má moc a média, nemusí být ještě hlasem většiny.

        1. Ono nejen v UK, ale i tady u nás. I ti skoro největší kolaboranti obrací a probouzí se ze snu. EU i NATO nebyly za posledních 30 let sjednocenější a když už i Talibán odsuzuje Ruskou agresi, tak je něco fakt špatně. 😀

        2. Doufam ze Taliban udela hromadny zajezd do moskvy a nazorne jim vse vysvetli.

        3. 1. 3. 2022 17:05
         „Russian advance on Kyiv remains „basicallywhere it was yesterday“ senior defense official told reporters today. „The Russians are not only facing „fuel and sustainment“ problems, but are showing signs that they are running out of food, the official claimed“

         https://youtu.be/sCNrK-n68CM

         😀 😀 😀

        4. Doufám, že dnes už je vám to jasnější. Sám jsem nečekal, že eso Janukovič zahrají tak brzy.
         Přičemž o Janukoviče samozřejmě nejde. Jde o to, de jure je stále prezidentem Ukrajiny a většina legislativních aktů po roce 2014 bude prohlášena za neplatnou, včetně výsledků neoprávněně vyhlášených voleb.
         A naprosto nejstrašnější je, že to je pravda. Západ se sice ohání mezinárodním a bůh ví jakým dalším právem, jenomže puč na Janukoviče je také ustavněprávní atomovka Ukrajiny.

         Byla to obrovská politická chyba Evropské unie. Bohužel lačnost byla příliš velká a čekat do voleb, které by opozice nepochybně vyhrála, prostě nechtěli. Tak provedli puč. Rusové uklidili Janukoviče do skříně pro budoucí použití a ten okamžik vytažení kostlivce nastal právě teď.

        5. Strategu42, Gruzie zitra poda zadost o vstup do EU. russak vystrelil a ta rana sla uplne jinym smerem, primo jim do drzky. Ted se jim cela federace rozsype. Kdo chce moc, nebude mit nic. Plenum OSN obvinilo russko z agrese proti Ukrajine a pozaduje ukonceni valky a stazeni russaku. Pouhych 5 statu nepodporili rezoluci. russko je prasivy stat, nikdo s nim uz nehodla spolupracovat.

        6. Rezoluci OSN nepodporilo 5 statu. russko, belorussko, kldr, syrie a kldr. Exkluzivni spolecnost gauneru a vrahu.
         Cina se na russaky vytotento.

        7. Russak42. No tak napisu, ze proti rezoluci bylo jen 5 statu. Mimo russka a belorusska vlastne jen 3. russaaci jsou vred lidstva.

      1. Ano, spousta států to má tak, že společnost je tam hodně polarizovaná. Ale řeší to volbami a kompromisy, dohody. Je absolutně nemyslitelné, aby toto řešil sousední stát „přátelskou okupací“ jak to teď řeší Rusko. To je absolutně nepřijatelné a Rusko za to přeji, aby na ně tvrdě dopadly sankce, i na obyčejné Rusy, aby si uvědomili, co činí jejich prezident, kterého obdivují.

       1. V tom případě připomínám neústavní puč z rána 22.2.2014, kdy prozápadní klika porušila dohodu z předchozího večera (o návratu k ustavnímu pořádku z roku 2004) a bez voleb protiprávním a neplatným aktem sesadila Janukovyče.
        Tato změna režimu dohody, volby a kompromisy nepotřebovala?

        1. Jo, jo, i listopad 89 v ČSSR byl neústavni proces.

         Prostě UK nechce nadvládu Rusů, to je snad jasné, nebo ne? A tak si to Rus bere násilím. Toto opravdu obhájit nelze.

        2. Toho smejda janukovice meli povesit do pruvanu. Stejne jako bloodymira. Vlastne mir v jeho jmene je absurdni.

        3. No tak to tedy pozor. V ČSR to NEBYL neústavní proces. Adamcova komunistická vláda podala řádně demisi a Gustav Husák, jmenoval vládu novou, Čalfovu polokomunistickou. Naprosto stejný ústavní proces, který máme i teď.

         Narozdíl od puče na Ukrajině, kde pučisté konali bez ústavních pravomocí.

    2. Rusko se po rozpadu Sovětského svazu víceméně smířilo se status quo, který byl:
     Polsko, Československo, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko v EU a NATO, ale bez přítomnosti US army, pobaltí nezávislé, Bělorusko a Ukrajina v ruském bloku.
     Rozšíření NATO v roce 2004, to byl posun k červené linii a Rusko přestalo být v komfortu. Puč na Ukrajině je už prostě za červenou linií. Měl jsem z toho v roce 2014 špatný pocit a víceméně jsem nějakou akci Ruska očekával.

     1. To je právě ten špatný, úchylný, ruský pohled na svět a jeho uspořádání. Rusko se nemá co s něčím smiřovat a milostivě říkat něco v tom smyslu, že „OK, tak my jsme vám pustili východní Evropu, ale UK nám nechte.“ To je absolutně chorý náhled přeci. Každý stát má právo se svobodně rozhodnout kam bude směřovat. A pokud CZ nebo SK rozhodnou, že budou v NATO, tak to prostě tak bude. A to samé s Ukrajinou, nikdo jim do toho nemá co mluvit. A pokud se mu to nelíbí a činí takové kroky jako Rusko teď, tak to je agresivní okupant. A nějaké řeči o osvoboení UK jsou jenom k smíchu.

      V 2014 svět, hlavně EU a NATO zaspal. Teď se Putin dočkal reakce se kterou, troufnu si říct, nepočítal. Pro demokratický svět je už odepsaný.

      1. Před chvílí jsem hledal projev Putina ke zdůvodnění invaze. Nenašel jsem ho v plném znění na žádném českém serveru. Nicméně našel jsem ho na serveru sputniknews.com
       hxxps://cz.sputniknews.com/20220224/cely-text-projevu-prezidenta-ruske-federace-vladimira-putina-17777641.html

       Pominu, že takto zásadní projev musím hledat na serveru, který je označován jako dezinformační a blokován, zatímco Hitlerovy projevy se před válkou u nás tiskly – abychom věděli. V tomto případě je zřejmě žádoucí, abychom nevěděli.

       Doporučuji vám jeho přečtení. Netvrdím, že s ním souhlasím jako s celkem a už vůbec ne jako s univerzální obhajobou invaze, ovšem řada věcí je v tom projevu minimálně k zamyšlení a pokud člověk uvažuje objektivně, nelze prostě mnoho, pro nás nepříjemných faktů, popřít.

        1. „Tak sem s tim jaka pravda vas zaujala. Treba ze jsme vsichni nacisti?“
         Můžeš prosím citovat? Já tam nic takového nevidím.

        2. Tak co povazujete za tak uchvatne, ze to zde oslavujete? Moje poznamka o nacistech je oznacena otaznikem. Fakt nevim co by mohl masovy vrah rikat jineho, tak jsem si jen tipnul. Tak sem s tim.

        3. Tak namátkou…
         „Všechno, co se nelíbí hegemonovi, těch, kteří jsou u moci, je archaickým, zastaralým, nepotřebným. A naopak: vše, co je pro ně výhodné, je prezentováno jako pravda v poslední instanci, protlačuje se za každou cenu, vulgárně, všemi způsoby. Ty, kteří nesouhlasí, lámou přes koleno.“

         Vybral jsem to náhodně, ale sem na Hybrid se to docela hodí….
         Chtě nechtě musím přiznat, že to vidím stejně.

        4. Hluboke pomyleni a rozklad mozku vas obou souznejicich.

      1. 1. jestli někdo něco má nebo nemá dělat je otázka subjektivní a věc názoru, nikoliv univerzální pravda.
       2. tvrzení o ekonomice velikosti Itálie je stále dokola se opakující nesmysl, protože pro výpočet výše HDP se státní dluh počítá jako výkon. Čím víc jsi v p****i a zadlužuješ se, tím máš vyšší HDP, i když nic neprodukuješ. Takže si laskavě vem tu svoji italskou ekonomiku, z výše HDP odečti výši dluhu a dej vědět, jak si stojí proti té ruské.

       1. 1. Prostě ruský mužik se musí smířit s tím, že jeho bývalé kolonie chtějí jít svou vlastní cestou. A to se týká jak východní Evropy, tak Ukrajiny, tečka. Tady není o čem diskutovat a není nic, co by omluvilo chování Ruska. A pokud se Rusko s tím nesmíří, tak se nesmí divit, že ho celý civilizovaný svět má za agresora.

        1. Putina drive lidi obdivovali pry jak je chytry a moudry. Moc toho nenamluvil ale delal moudry dojem. A ted se ukazalo, ze i u nej plati stare pravidlo, ze i uzamcene skrine muzou byt prazdne.

        2. Tím civilizovaným světem myslíš předpokládám EU a USA. Protože ve zbytku světa, to tak jednoznačné není. A pokud by se to vzalo populačně, tak za Ukrajinou stojí výrazná menšina.
         To jen abychom nežonglovali s termíny o celém světě apod.

         Pak tady mám faktografickou poznámku k těm koloniím. Nejsem si jistý, jestli lze za kolonii označit území, existující poměrně krátkou dobu, navíc se silným etnickým zastoupením „kolonizátora“.
         Tím nechci zpochybňovat právo Ukrajiny na územní celistvost, pro mě je a bude Ukrajina taková, jaká vznikla v roce 1991.

        3. @runner42. Co je civilizovany svet se neda s urcitosti jasne definovat. Ale s absolutni jistotou russko a belorussko tam nepatri. russaci maji na pristich 100 let po ptakach. Vsichni se jich budou navzdy stitit a brat je jako vrahy. Coz se uz deje.

   2. No tak teď se nám tu proruský kolaborant krásně odkopal. 😀
    Odkud asi taková informace je? Že by z „důvěryhodných“ Ruských zdrojů?

    To, že je Kyjev takřka obklíčen nám naše prolhané fašistická média prozradila, takže nějaké jednotky asi jsou i na E40, ale zatím o tom nejsou důvěryhodné zprávy.

    Těžko říct, co je označováno jako „Donbaský kotel“, ale jelikož mezi Záporožím a Charkovem nejsou hlášeny žádné okupantské jednotky, tak to nevypadá ani na náběh na kotlíček dokud tyto dvě města nepadnou.

    Hodinu zpátky byl zničen další konvoj nad Chersonem světě div se UK helikoptérou. Jestli si takhle Rusové představují vzdušnou nadvládu, tak potěš koště.

    Ukrajina rozhodně neprohrála, když se takřka celý svět spojil na její obranu. Ty Ruské ztráty jsou opravdu nechutné a logistické problémy ohromné. Čím více budou postupovat, tak tím více se to bude prohlubovat. Rusko v podstatě ekonomicky imploduje a dojde k změně režimu.

    No a my budeme nějakou dobu nadávat na benzín za 60 korun, ale to asi nějak dáme, hlavně ti co mají BEV a vlastní FVE. 🙂

    1. Od nyní již ruského Charkova postupují k Dněpru tři proudy. Jim naproti východně od Záporoží postupují ruské jednotky od Melitopole. Až se setkají, ukrajinská armáda v oblasti kolem Kramatorsku se ocitne v úplném obklíčení, pokud se tak již nestalo, protože to je stav z dopoledne.

      1. Liveuamap je na nic. Je to pohled ze strany Ukrajiny. Rusky neumím, ale tento člověk aktuální situaci komentuje. Tato mapa by měla sedět.
       https://youtu.be/GhICD2SrKUA?t=28

       Nejúspěšnější útoky přišly z Krymu – 300 km směr Mariupol. Nyní z Khersonu postupuje na sever a západ směr k Oděse. Odpor žádný. Ukrajinská armáda je asi v Donbasu, na severu a v Kyjevě. Ukrajinská armáda bojuje někde u Charkova se špatně vycvičenou částí ruské armády a profesionální armáda zatím zabírá území jinde.

        1. Jaká místa třeba? Má tam spoustu modrých kroužků a to jsou města, která nejsou dobita.

        2. Celá ta mapa vypadá jako by tam snad byla nějaká široká neprostupná fronta a všechny ty města v totálním obklíčení. Přitom je realita taková, že většina menších měst není dobita a Rusové je spíše obcházejí. Rozhodně se nedá tvrdit, že území za červenou čarou je kompletně pod kontrolou.

        3. Jenomže ono se v těch městech nebojuje a bojovat nebude, ukrajinská posádka buď ustoupila nebo posádky nejsou vojensky významné, případně se s některými Rusové domluvili na status quo, kdy nebudou zasahovat do civilní správy a oni do války.

         Koneckonců strategie nezdržování se s dobývání podružných měst není nic nového.

        4. Těch modrých kroužků tam pár má a uvidíme za pár dní. Mapy se budou muset přizpůsobovat realitě. Každopádně územní zisky čekám spíše od fronty na jihu než od ostatních.

        5. Obávám se, že to směřuje k rozdělení Ukrajiny. Zatímco východ jih a sever nezadržitelně padá do ruských rukou, na západě je podezřele klid. Což by mohlo naznačovat jedno z možných řešení, ke kterému Putin směřuje.

         Západní Ukrajina a Lvov do EU, zbytek ruský protektorát. Win-win situace pro západ a Rusko. Samozřejmě průšvih pro Ukrajinu, ale buďme realisti…

      2. Tak pořád ještě je možné zvednout telefon a zavolat známým do UK, nebo se zeptat Ukrajinců zde v ČR kteří jsou ve spojení s rodinami. Včera jsem měl normálně videohovor s vojáky v Kyjevě. Není nutné se spoléhat jen na zkreslené informace na internetu. Bohužel je tahle válka docela blízko.

      3. Liveupmap sledujem tiez ale su nejaky divny. Taky oneskoreny. Najskor nic nic a zrazu bum pripsu velke uzemie Rusom.

       Sice toto nie je politicky portal ale cely ten utok mi pride nejaky divny. Preco napr. neutocia z Bieloruska aj na zapadnu cast Ukrajiny a nepokusaju sa ju odstrihnut od sveta? To by som robil ja, aby sa prerusilo zasobovanie municiou. Co chcu ziskat iba rusku cast ukrajiny?

Napsat komentář