Firmy investují do energetické bezpečnosti Česka, staví fotovoltaiky

Skupina Pale Fire Capital oznámila investici do posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti ČR. Postaví 20MW fotovoltaickou elektrárnu za 15 milionů euro.

„Tímto krokem chceme přispět ke snížení potřeb energetických dodávek z Ruska,“ píše společnost Pale Fire Capital v tiskové zprávě. Jde o reakci na aktuální invazi Ruska na Ukrajinu.

„Toto rozhodnutí jsme učinili navzdory tomu, že investice nesplňuje naše standardní měřítka ekonomické návratnosti, nicméně v současné situaci považujeme za nezbytné jít příkladem a aktivně se podílet na zvyšování energetické bezpečnosti naší země,” uvedl Jan Barta, partner Pale Fire Capital, a dodal:

„Pevně věříme, že tento krok bude inspirovat ostatní podnikatele v České republice k obdobným investicím nejem v oblasti fotovoltaiky, ale i např. i energetickým úsporám, zateplováním, alternativních zdrojích energie apod.”

Sekundárním efektem této investice bude plná dekarbonizace elektrické energie spotřebované všemi třiceti firmami v investičním portfoliu Pale Fire Capital, jelikož předpokládané množství vyrobené elektrické energie bude značne převyšovat jejich celkovou spotřebu.

Skupina tímto vyzývá developery solárních elektráren k zaslání nabídek připravených investičních projektů. Mimo to je otevřená i kapitálové participaci na projektech, pro které developeři shánějí dodatečný kapitál.

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “Firmy investují do energetické bezpečnosti Česka, staví fotovoltaiky”

 1. Diverzifikace energetických zdrojů a dodavatelů je správná strategie. Nicméně je otázkou, zda zvyšování podílu nespolehlivých zdrojů by mělo být její součástí.
  Pokud se podíváme na poslední měsíce, tak výroba z OZE je vzhledem k instalované kapacitě naprosto tristní. Tudíž i kdybychom měli stokrát větší kapacitu OZE, nezbavilo by nás to závislosti na fosilních palivech a v průběhu stávající ukrajinské krize bychom seděli na lopatě naprosto stejně, jako teď.
  Takže ze strategického pohledu se to nevyplatí je třeba hledat jiné řešení, než OZE.

  1. Ale to přece naprosto každý ví a každý s tím počítá, že výroba OZE vzhledem k instalovanému výkonu je tristní a přesto vyrábí nejlevněji, protože mají vstupy zadarmo. Zrovna posledních 14 dní foukalo v Evropě tolik, že Německé uhelky jely často pod 20 % a to je únor.

   1. Tak znova – strategická úroveň znamená, že máš zajištěnou dodávku potřebné energie. Energertická bezpečnost znamená, jaká je úroveň garance těchto dodávek s ohledem na okolnosti.
    V systému s vysokou energtickou bezapečností je garantována dodávka podle potřeby a je vysoce odolný proti vlivům, které by to mohly narušit.
    OZE jsou antonymem k energetické bezpečnosti.

    1. Nevidite, ci nechcete videt. OZE nejsou antonymem k energetické bezpečnosti – nutne je se divat jak na nabidku, tak poptavku. Konci doba garantovane ceny energii, protoze to je vlastne to drahe. Ano mate pravdu v tom, ze v klasickem pojeti to neni dostatecne dobra technologie (bez baterek v obrovskem objemu) – ale pokud jsme schopni aspon trochu modulovat poptavku (dnes ji jen predpovidame a uz i tu se neco dari) tak to zacina davat smysl… ale samo to neni zabava na mesic:). Takze stejne tak jako nam priroda dala baterku v podobe uhlovodiku (a dalsich zasobniku energie) dava smysl se zamyslet i tu, ze toto neni dlouhodobe udrzitelne. Spotrebovavame o dost vic energie, nez jsme schopni dnes produkovat (rekneme rocni spotreba vs rocni produkce ze vsech OZE). To je cil kam se musime dostat, mame li fungovat dyl nez nejaky desetileti/stoleti (a to je asi takovy globalni casovy ramec ze:)

Napsat komentář