Finští cyklisté v televizní show nabíjeli elektromobil Tesla Model X vlastní silou

Janne Käpylehto je finský vynálezce, který se v tamní televizní show pochlubil lidskou nabíječkou elektromobilů.

Finský kutil Janne Käpylehto dal dohromady devět upravených bicyklů a nabíječku na elektromobily. Výsledkem je nabíjecí stanice využívající lidskou sílu.
foto: Janne Käpylehto

Jak nová nabíječka funguje předvedl Janne Käpylehto na skupině devíti elitních finských cyklistů. Ti nasedli na upravené trenažery a 20 minut šlapali.

Devět cyklistů dokázala vyprodukovat stálý výkon kolem 1 kW. Během 20 minut tak dokázali elektromobilu Tesla Model X přidat dojezd asi 2 km.

Janneho „vynález“ je především zajímavost a show, která dnes samozřejmě nemá žádné praktické využití. Možná by ale stálo se zamyslet nad možností využití takového zařízení ve velkých posilovnách ve spojení s bateriemi.

10 Comments on “Finští cyklisté v televizní show nabíjeli elektromobil Tesla Model X vlastní silou”

 1. Matrix (film) Morpheus: „Lidské tělo vyrobí víc
  Matrix (film) Morpheus: „Lidské tělo vyrobí víc bioelektřiny než dvanáctivoltová baterie a vydá přes dvacet pět tisíc tepelných jednotek tělesného tepla. V kombinaci s jistou formou chemické fúze stroje získaly nevyčerpatelný zdroj energie.”
  „Co je to Matrix? Manipulace. Počítačem vytvořený iluzorní svět. Stvořený k tomu, aby nás mohli ovládat a proměnit lidské bytosti v tohleto.”
  (Ukáže baterku.)
  „Vítej v reálném světě.”

  1. Z tratranky odhaduju 0,0000000000000001% stačí se přečíst
   Z tratranky odhaduju 0,0000000000000001% stačí se přečíst složení toho šíleného humusu z palmového oleje, který se mimo jiné používá i jako průmyslové mazivo (dobrou chuť)

   Nicméně ne zcela sporovec člověk je dlouhodobě na kole schopen dávat něco mezi 80 – 100W, takže berme 100W – účinnost převodů na kole je někde 96 procent – takže 96W, účinnost dynama (vycházím z autodynama, kdo chce alternátor, nechť si přidá pět procent) je někde 70 procent takže máme řekněme 70W (na desítky nahoru), pak mámě měnič ten bude mít někde 0,9, takže máme 63W a něco málo dle teploty zmizí v baterce, takže reálně bych tipl, že tam natlačíte výkon 50 – 55W

   1. Z energetickeho hlediska to bude asi uplne jedno, jaky humus
    Z energetickeho hlediska to bude asi uplne jedno, jaky humus to je, proste cukry a tuky.
    Ale na tatrance netrvam, klidne to muze nejaky purista prepocitat na gelovy blivajz (predpokladam, ze v podstate cisty cukr), jehoz obaly pseudosportovci v posledni dobe odhazuji vsude mozne v prirode.

    EDIT: Takze kdyz vezmeme ucinnost metabolismu 10%, tak to da akorat tech z prstu vycucanych 5% 😉

    1. No to rozhodně jedno není jaký tuk a jaký cukr…čím
     No to rozhodně jedno není jaký tuk a jaký cukr…čím větší sajrajt to je, tím menší nakopnutí a menší využitelnost energie – respektive tělo má hodně práce z toho něco vydupat a ještě to je na chvíli. Pokud si dáte lososa a polejete ho medem, tak se vám na kole budou nohy točit diametrálně jinak, než po tatrance a taky jste do sebe narval hlavně tuk a cukr..

     V těch gelech atd nejsou jen tuky a cukry a všelijaký *iny (pamatuju si jedině taurin a kofein), takže řada z toho se nesmí používat v závodech – prostě doping..

 2. Taky mě to kdysi napadlo. Minimálně trenažéry na
  Taky mě to kdysi napadlo. Minimálně trenažéry na spinning, běhání, by mohli nabíjet baterie místo vyrábění tepla třením a opotřebováváním komponentů jednotlivých strojů. Vyrobila by se elektřina, zbytečně netopilo a nemusely se vyrábět a vyhazovat náhradní díly.

Napsat komentář