Festival Rock for People bude pohánět zelený vodík

Pořadatelé hudebního festivalu Rock for People zajistí elektřinu pro kapely z vodíkového generátoru H2BASE české vývojové společnosti DEVINN.

Vodíkový generátor přeměňuje vodík a kyslík na elektrickou energii. Na provoz generátoru bude použit zelený vodík dodaný společností Air Products, která ho vyrábí pomocí obnovitelných zdrojů. V České republice to bude premiéra použití zcela bezemisního vodíku.

Hudební festival Rock for People je navštěvovaný hlavně mladými lidmi, kteří chtějí prosadit změnu a snížit uhlíkovou stopu, aby odvrátili globální změnu klimatu, na které mají nezpochybnitelný podíl emise skleníkových plynů. Pořadatelé se proto rozhodli použít jako primární zdroj energie zelený vodík.

Elektřinu pro festival dodá generátor H2BASE by DEVINN, který prostřednictvím palivových článků přeměňuje elektrochemický potenciál vodíku na elektřinu. Výsledným vedlejším produktem reakce je čistá voda. „Vodík zde funguje jako nosič energie, která se získá z obnovitelných zdrojů v době, kdy je jí dostatek. Vodíkový generátor pak může vyrábět elektřinu kdykoliv a kdekoliv je potřeba, bez ohledu na to, zda svítí, fouká, nebo teče dostatek vody“, vysvětlila Zuzana Janatová, manažerka pro rozvoj vodíku ze společnosti Air Products výhody použití vodíku, jako úložiště energie.

Zelený vodík vyráběný společností Air Products elektrolýzou pomocí větrné energie má certifikát CertifHy celoevropského systému GO pro transparentní trh s nízkouhlíkovým a obnovitelným vodíkem. S bezemisním vodíkem se v plánech Green Deal počítá pro dekarbonizaci průmyslu, energetiky a dopravy.

Hudební festival Rock for People se uskuteční od 15. do 18. června 2022 ve Festivalparku v Hradci Králové a vystoupí na něm popové a rockové kapely jako Green Day, Fall Out Boy, Weezer, Royal Blood, Biffy Clyro a další interpreti.

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “Festival Rock for People bude pohánět zelený vodík”

  1. Jdu taky se svým příspěvkem. Máme tu v Indii primitivní bioplynovou stanici. Není tam žádný budík, nic co by se mohlo porouchat. Ocelový zvon je ponořený do kravské kejdy s vodou. Každý den se to doplňuje a stará kejda se přepouští do dvou odkalovacích nádrží, kde se to vysušuje a vozí na pole. Podle toho, jak je zvon vysoko víme, kolik plynu máme. Jednoduché a funkční až asi 15 let. Plynu je dost na to, aby se na tom vařilo v kuchyni.

    1. Ano, mohli toho napsat trochu víc.

      Předně:
      – Jaká je aktuální cena 1 kg zeleného vodíku?
      – Jaký tlak je v těch lahvích? A kolik kilogramů vodíku je v nich uložených?
      – Jaký je výkon a účinnost použitého palivového článku?
      – Kolik přibližně stojí celé zařízení?

      Za případnou odpověď na tyto otázky předem děkuji.

    2. – aktuální cena vodíku v Německu byla zmíněna například zde:
      https://novaplus.nova.cz/porad/strepiny/epizoda/248851-12-6-2022
      Momentálně to je 240kč/kg. O skutečné ceně a možné budoucí ceně to samozřejmě nic nevypovídá.

      – zatím máme elektřiny z OZE tak málo, že slavit zelený vodík není na místě, protože se ta elektřina se mohla 3x efektivněji využít v síti. V budoucnosti ale budou z OZE takové výkonové špičky, že i vodík bude dobrý, a proto je dobře, že se i takové zařízení zkouší.

      – při stejném tlaku se do flašky vejde jen 1/3 energie oproti CNG. Proto se taky do aut tlačí 200bar CNG a 700bar H2, aby byla energie k pohonu srovnatelná. Vodík má největší energii na váhu, ale objemově to je špatné.
      https://youtu.be/WukX4O-hraY?t=432

      – nevím kolik je vodíku a při jakém tlaku v lahvích na obrázku, ale tady ve videu se říká 14,1kg vodíku:
      H2BASE – Mobilní vodíkový generátor z Česka:
      https://youtu.be/DEjaPnnoPvU
      Uvedených 14,1kg vodíku obsahuje 469,53kWh energie.
      Výstupem pak je 230kWh elektřiny a 230kWh tepla. To by znamenalo, že ztráty jsou jen 9,53kWh, celková účinnost využití vodíku by pak byla 98%. To by ale bylo možné jen v případě, že by celé zařízení stálo v místnosti, do které zároveň topí. V případě, že zařízení stojí vně, bude možnost zachycení využitelného tepla mnohem nižší.

      – v komentářích pod videem se také píše, že cena je okolo 230 000 €. Samozřejmě to je ale jen kusovka, o možné budoucí ceně to moc nevypovídá. Vodíkové problémy ale zůstávají, nemůže to být levný…

      https://n.devinn.cz/produkt/h2base

      1. V souvislosti s možným využitím palivových článků jsem nedávno prováděl menší finanční rozvahu. Ano, cena cca 250,- Kč za kilogram (zeleného?) vodíku sedí.

        Z 1 kg vodíku za cenu 10 Euro (250,- Kč) lze vyrobit 16 kWh elektrické energie a zhruba stejně tolik tepla. Při nevyužitém odpadním teple pak 1 kWh elektrické energie z palivového článku na vodík vychází na 16,- Kč – podobně jako u elektrocentrály, jejíž pořizovací náklady jsou nejméně 10x nižší.

        A vůbec největší mazec je cena 1 kWh elektrické energie z palivového článku na metanol. Litr metanolu stojí 100 Kč. Obsahuje 1,1 kWh energie, ale elektrické energie lze z něj vyrobit zhruba polovinu (50 % účinnost palivového článku). Takže 1 kWh zde vychází na šílených 200,- Kč!!

            1. Zajímavá fakta:

              Víte, že rusové jako alkoholici je pouze západní propaganda? Ruská spotřeba alkoholu se za posledních 20 let snížila o polovinu a v přepočtu na osobu je výrazně nižší, než v západní Evropě.

              Víte, že reklama na alkohol je v Rusku zakázaná a také jeho prodej po 23. hodině?

              Víte, že v Rusku frčí zdravý životní styl a průměrná doba dožití se za posledních 30 let zvedla o 10 let (muži i ženy)?

                1. Tvrdá ruka vůdce byla prohibice za Gorbačova. Ta mimo jiné vedla k následnému vysokému pití. Od té doby ale spotřeba alkoholu v Rusku setrvale klesá a je dávno na hodnotách pod západní Evropou.
                  Zde na západě žijeme v mnoha velmi hlubokých omylech a chybných představách o Rusku, a navíc jsme dlouhá léta pod vlivem protiruské propagandy.
                  V Rusku není dávno pití alkoholu moderní. A mimochodem, ani kouření, které tam také proti devadesátkám kleslo o desítky procent.
                  Takže pokud jsou někde alkáči, tak ve Francii a především v Německu. Němci chlastají tak strašně, že zvedají průměrnou spotřebu alkoholu i v německých turistických destinacích a mimo jiné jsme díky německým ochmelkům statisticky největší pijáci piva. Tedy byli jsme, po zhroucení turismu brutálně poklesla „naše“ spotřeba a i když je vše dávno otevřené a Češi do hospod chodí normálně, turismus moc nefrčí a spotřeba piva klesla o desítky procent.

                  Tyhle urban legends o Rusech je lhaní si do kapsy. Nalijme si čistého vína 😉 My máme problém. Celá Evropa se dnes chová jak ožralá. Přestaňme lhát sami sobě, že Rusové chlastají, že mají problém s kuličkovými ložisky a že jim klesá těžba ropy. Naslouchání těmto libozvučným lžím v důsledku poškozuje nás samé.

              1. @Runner
                Normálně tě musím pochválit, že z faktické stránky to máš správně až na to „výrazně nižší, než v západní Evropě“.
                S tou analýzou a interpretací to ještě není ono.

                Prvně důvod poklesu spotřeby na hlavu je z velké části kvůli nárůstu muslimské populace v Rusku, která alkohol spíše nepije vůbec.

                Tady je krásný zdroj dat:

                hxxps://ourworldindata.org/alcohol-consumption

                Zhruba uprostřed jsou grafy a data o úmrtích způsobených alkoholem. V tom Rusko stále násobně předčí vyspělý svět, i když musím uznat, že na tom zapracovali.

                Další důležitý graf je věková struktura, kdy podíl úmrtí kvůli alkoholu je v Rusku 40 % ve skupině do 49 let zatím co v západní Evropě je to do 20 % a umírají především lidé nad 70 let.

                Co z toho plyne?
                Plyne z toho, že obecně chlastajících Rusů je méně než dřív, ale ti kteří už chlastají, tak chlastají stále pořádně a na chlast umírají v Rusku stále především mladší lidé, i když se průměrná délka dožití zvýšila.

                1. Za domácí úkol máš spočítat jednoduchou slovní úlohu:
                  Pokud se spotřeba na osobu původní populace nezměnila, jak velký přírůstek nové populace s nulovou spotřebu nastal, pakliže průměrná spotřeba klesla o 40%?

                  Pak ti snad dojde, jakou hovadinu si napsal.

                  Grafy „umřeli na“ zcela ignoruji, pakliže není prokázána exkluzivní kauzalita. A netýká se to jen alkoholu. Protože na konci životní cesty je buď mozková smrt, nebo zástava. Zbytek a poměr vlivů je nutné prokázat.

                2. Slovní spojení „z velké části kvůli“ neznamená „jenom kvůli“.

                  Máš stále problém s chápáním psaného textu, vyrobíš si pěkného slaměného panáka a toho pořádně rozcupuješ. Zbytek je klasika, když se ti nějaká data nehodí do krámu, tak je ignoruješ. Nic jsi nepochopil Ivánku. 🙂

                3. 1) Podle odhadů měl vzrůst počet muslimů v ruské populaci od sčítání lidu v roce 2022 o cca 4,5% (z 10,4 na 14,9).
                  2) V roce 2017 se ale při průzkumu Pew Forum ukázalo, že tyto odhady jsou velmi nadsazené a podíl muslimů v populaci se víceméně drží okolo 10%.

                  Můžeš tedy vysvětlit, jak může tento růst, pokud budeme uvažovat tu nadsazenou variantu v nižších jednotkách procent, způsobit „z velké části“ pokles konzumace alkoholu o 40%?

                4. Nejprve by bylo fajn, kdyby jsi opravdu začal dávat odkazy na zdroje, když uvádíš data.

                  Třeba tady podle Rawila je v Rusku už víc jak 25 milionů jeho oveček, ale počítám, že je to včetně migrantů.

                  hxxps://www.aljazeera.com/features/2018/3/7/islam-in-russia

                  Úplně jsme se nepochopili. Já jsem uznal, že na tom zapracovali (“ i když musím uznat, že na tom zapracovali.“) , což je také vidět na tom grafu úmrtí kvůli alkoholu, kdy to kleslo o 50 % za 15 let. Je to dáno ale také i dalšími několika faktory z nichž jeden poměrně velký je nárůst počtu muslimů. Stále je to ale cca dvakrát více než u nás nebo v Německu, i když v absolutních číslech toho možná (pochybuji totiž, že mají v Rusku podchycené tak dobře černé palírny jako u nás) vypijeme více.

                  Ono to koresponduje i s jinými výzkumy, kde se ukazuje, že lidé v středně příjmových státech pijí méně častěji, ale větší dávku než lidé ve vysoko příjmových státech, což má za následek větší podíl úmrtí kvůli alkoholu při podobném kumulativním množství.

                  hxxps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6120521/

  2. „Hudební festival Rock for People je navštěvovaný hlavně mladými lidmi, kteří chtějí prosadit změnu a snížit uhlíkovou stopu, aby odvrátili globální změnu klimatu, na které mají nezpochybnitelný podíl emise skleníkových plynů.“

    To jste si to trochu v tom PR oddělení popletli, festival pro woke buzny Monkey Pride je v Praze.

Napsat komentář