Evropa v roce 2021: přibylo rekordních 25,9 GW solárních elektráren

Solární elektrárny si za uplynulý rok v Evropské unii připsaly 25,9 GW nového výkonu. Celkově tak na starém kontinentu máme už 164,9 GW ve fotovoltaice.

Rok 2021 byl pro fotovoltaiku konečně opět velkým povzbuzením. Instalace 25,9 GW nových elektráren podle statistik organizace SolarPower Europe zlomila dekádu starý rekord z roku 2011, který měl hodnotu 21,4 GW. Proti roku 2020 jde navíc o nárůst o 34 % (z 19,3 GW). Předpovědi říkají, že letošek bude ještě lepší (drahá elektřina k tomu nabádá) a kumulativní kapacita solární elektráren v EU do roku 2025 dosáhne 327,6 GW. A do roku 2030 dokonce 672 GW.

Zemí, kde se solární elektrárny v roce 2021 nově připojovaly do sítě nejvíce, zůstává i nadále Německo (5,3 GW, meziročně +8 %). Přes 1 GW poprvé instalovalo Dánsko, opět také Řecko. Pro srovnání, v Česku v roce 2021 přibylo podle odhadů přibližně 50 MW nových solárních elektráren. Sektor je v Česku dlouhodobě upozaděn od blamáže v letech 2008-2010, kdy se během pouhých několika let podařilo vybudovat přes 2 GW nových solárních elektráren díky výhodně nastaveným výkupním cenám. Příliš štědře nastavené podmínky pro výkup elektřiny musely být ale později revidovány.

V současné době je v Česku podle Solární asociace 41 634 fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem 2226,8 MWp a roční výrobou 2270 GWh. Očekává se, že během následujících let se i v České republice solární energetika opět vrátí k výraznému růstu. Velké plány má v tomto ohledu ČEZ, který chce do roku 2030 postavit 6 GW solárních elektráren. Stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny ale projevují také domácnosti a firmy kvůli rostoucím cenám elektřiny a možnosti získání dotací na jejich pořízení.

Podle zástupců SolarPower Europe bude souběžně s rozvojem samotných zdrojů důležité také opětovné vybudování výrobních kapacit fotovoltaiky v rámci Evropské unie. Ty z velké části v uplynulých letech zlikvidoval levný dovoz z Číny.

zdroj: tisková zpráva, vlastní

23 komentářů u “Evropa v roce 2021: přibylo rekordních 25,9 GW solárních elektráren”

  1. V Číně taky postavili v roce 2021 nejvíce fotovoltaických, vodních, větrných i jaderných elektráren. Nic z toho asi Muskovi do fabriky nepůjde, že? On tam má asi nějakou variaci toho proslulého „filtru“ na elektřinu, kterým se někdo před 20 lety pokoušel oblbovat Rakušáky. Pokud to tehdy nebyl nějaký hoax.

        1. Russak42 je jen reliktem minulosti a jeho argumentace nejsou ničím jiným než zbožným přáním.

        2. no jako jesi se nedíváte na tívo soudluzi tak ale Polsko vážně je aspirant na opuštění €U jesi se jim tam nezmění vláda. Události posledního roku v Polsku tomu jen nahrávají ale nezapomenme taky že jim stále běží pokuta za český Turów ….na vánoce to byla už milijarda korun 😉 a celý uhelný polsko vůbec… stačí se podívat na mapu 😉

        3. Polsko ve sporu s ČR má platit Říši. To je tedy drzost.
         Frederik Barbarosa se chechtá, že jeho odkaz žije dál.

        4. Turow lezi na hranici 3 statu a mesto Zittau je ohrozene tezbou. Pokud by Cezko melo mit narok na odskodneni, tak Nemecko jeste vic. Cezku berou vodu a Nemecku berou vodu a narusuji mestskou zastavbu a podzemni stavby. Jen russak42 si mysli, ze Cezko vybojovalo nejake vitezstvi. Bez nemeckych pravniku a auditu by Cezko davno utrelo hubu. Velka huba babis to zapomel rict v „Cau blbecci“.

        5. To si to bohužel nepochopil, jako většina českých uctívačů Říše. Polsko má platit, ale Česká republika nedostane ani halíř.

        6. Jsou tam dve hladiny kdo komu ma platit. 1. Polaci porusuji evropske zakony a narizeni k naprave ze strany EU. Za nedodrzeni dostali pokutu jako donucovaci prostredek. (Uplne stejne by to vynucovaly narodni urady).
         2. Kazdy poskozeny ma pravo na odskodneni.
         Ted musite napsat, ktere penize maji dostat Nemci na ukor Cezka.

        1. To byl odkaz na médium, články o Polsku si nepochybně dokážeš v přehledu najít sám.

Napsat komentář