Evropa chce snížit závislost na fosilních palivech

Europoslanci schválili druhou část klimatického balíčku Fit for 55. Jeho součástí je nový fond na pomoc lidem, kteří mají problém s drahými energiemi, férové nacenění znečištění a rychlejší dekarbonizace ekonomiky.

„Díky dnes dojednaným změnám v systému emisních povolenek klesnou emise CO2 rovnoměrně napříč všemi ekonomickými sektory. Evropské země také sníží svou závislost na fosilních palivech, což je v dnešní situaci zvlášť žádoucí. Naopak se vytvoří prostor pro moderní ekonomiku a nízkoemisní technologie. Změní se systém výroby energií, od nadnárodních dovozců fosilních paliv přejdeme k decentralizovaným, transparentnějším řešením s větší rolí jednotlivců nebo samospráv,“ vysvětluje europoslanec Mikuláš Peks (Piráti). Podle něj je zásadní pozitivní změnou posun od velkých centralizovaných systémů k menším a transparentnějším řešením dodávek energií.

Poslanci rozhodli o zřízení nového Sociálního fondu pro klimatická opatření, který poprvé počítá s přímou podporou domácností, živnostníků a menších podnikatelů.„Je zásadní, aby každý dostal příležitost se do čisté ekonomiky zapojit. A právě díky novému fondu se tato příležitost otevře i lidem v Česku. Pro Česko je celkově nachystáno 42 miliard, které můžeme použít na pomoc ohroženým domácnostem. O přesném vymezení, komu a na co peníze půjdou, budou rozhodovat jednotlivé vlády. Žádosti mohou státy podávat už v polovině příštího roku,“ říká Peksa.

Konkrétně bude možné peníze využít například na renovace a energetické úspory v domácnostech, zateplení, šetrnější klimatizace, pořízení nízkoemisních zdrojů elektřiny nebo vytápění a na podporu bezemisní dopravy. Evropský parlament také po letech opravil mezeru v pravidlech pro mezinárodní obchod. Exportéři ze třetích zemí totiž doposud nemuseli plnit stejná pravidla jako výrobci v Evropě a proto si mohli dovolit dumpingové ceny. Týkalo se to hlavně dovozu oceli, plastů, hnojiv nebo elektřiny. Nová pravidla narovnají podmínky pro všechny.

zdroj: tisková zpráva

39 komentářů u “Evropa chce snížit závislost na fosilních palivech”

 1. To je super, že už ví komu kolik připadne. Teď ještě, kde se ty peníze vezmou,. protože EU chudne naprosto raketovým tempem.

  A s ní se celý Západ se dostává do stále větší ekonomické a politické izolace. Rusko, Čína a s ní naprostá většina Asie, Afrika, Jižní Amerika… ti všichni jsou protizápadní a stále více se integrují do vlastních ekonomických struktur.

  USA jsou v krizi, Evropa se stala ekonomickým a vojenským trpaslíkem, západní satelity stále více spolupracují s našimi konkurenty. Naše média sní o sjednocení světa proti Rusku, a přitom se svět sjednocuje proti Západu.

  Můžeme si tady něco malovat, ale faktem je, že prohráváme.

   1. Doporučuji si vyhledat, co je BRICS. A číst i jiná média než fašistickou říšskou propagandu.
    Například by ses dozvěděl, že se Írán zcela odřízl od prodeje ropy Západu, navýšil produkci na úroveň před sankcemi a podal přihlášku do BRICS.

    A co se týká té ruské výroby, tak ztrácím jednoho menšího klienta. Je to malá firma pěti lidí – machři na optimalizací průmyslových výrobních procesů. Odcházejí i s rodinami do Ruska, protože dostali kontrakty na těch tebou zmiňovaných pět let. Ptal jsem se na podmínky a jejích platy začínají na 8 milionech rublů ročně. A budou jim částečně chodit na účty v Raiffce a UniCredit v Čechách, kam se plánují vrátit.

    Nijak směšný mi to nepřišlo.

     1. TEHRAN, April 2, 2022 – Iranian Oil Minister Javad Oji said that the country’s crude oil production has reached the pre-sanction level.

      Saying that the current capacity of Iran’s oil production has reached more than 3.8 million barrels per day (bpd), the minister said, “We hope that through the efforts of all those active in this sector, we will reach higher figures in the exports of crude oil, gas condensate, oil products, and petrochemicals in [the current Iranian calendar year] 1400 (started on March 21)”.

      1. Jo takhle, takže nelžeš, ale jenom si to špatně pochopil.

       current production capacity ≠ current production

       hxxps://www.tehrantimes.com/news/471253/Iran-s-oil-production-back-to-pre-sanction-level-oil-min

       Vývoz stále cca 1,5 mil barelů denně méně než před sankcemi, což odpovídá snížené těžbě z předchozích odkazů.To jestli opravdu mají danou (volnou) kapacitu produkce nebo to jsou jen silácké řeči jako u zbytku členů OPEC ať si každý zodpoví sám.

       1. Netahej sem export.
        Píšu o produkci a ta byla navýšena, protože Indie opouští US sankce vůči Teheránu, rafinérie jsou intenzivně připravovány na Iránskou ropu, která zatím produdí do zásobníků a tankerů a od příštího měsíce by to mělo frčet.

        A tím se znova vracíme k mému prvnímu příspěvku.

        Podle mě se jedná o koordinovanou akci BRICSu proti US vlivu.

        1. No jak jsem ti posílal ty dva zdroje, tak evidentně produkce navýšena nebyla. To co bylo ÚDAJNĚ navýšeno i podle Saida byla kapacita produkce. Já nevím jak ti to mám už jinak vysvětlit. 😀

         „Píšu o produkci a ta byla navýšena, protože Indie opouští US sankce vůči Teheránu, rafinérie jsou intenzivně připravovány na Íránskou ropu“

         Z jakého prstu prosím tě?

         „která zatím proudí do zásobníků“
         Írán, který snad nikdy nedovážel ropu má nějaké významné velikosti zásobníků? Ta zpráva je ze začátku dubna, takže mají za těch 90 dní už někde schovaných cca 100 mil barelů. 😀

         Aha takže Rusko koordinuje akci, aby se víc jak 1,5 mil barelů neruské ropy denně dostávalo na trh a tím srazilo světové ceny a pomohlo západním zemím se snížením inflace a sobě zmenšilo marže na své vlastní ropě? 😀

         Hele zaznamenal jsi vůbec, že právě USA se chtěli domluvit před pár měsíci s Iránem na konci sankcí právě kvůli Ruské válce, ale Rusko do toho hodilo vidle?

         BRICS je naprosto zoufalé uskupení, které se snad nikdy ještě nedohodlo na ničem významném a kdy jeho dva členové si navzájem zabíjí vojáky.

        2. Znamená to navíc 4 miliony barelů obchodovaných mezi členy BRICSu v jiné měně, než jsou dolary, čímž se BRICS stane větším producentem, než USA a Saudská Arábie dohromady. A to bude těžce ohrožovat dolar.

         Tvrzení, že se nedohodli na ničem významném, se dá celkem snadno vyvrátit. Členové například nerespektují mezinárodní sankce vůči Rusku, ať s příkladem nejdeme daleko od tématu.

         A co se týká íránského embarga, tak trasa mezi Bushehrem a Kandlou je tak vytížená, že podle mě to embrago už fakticky nedodržují.

        3. Brics evokuje neco jako Brick. Asi vam nekdy spadlo neco takoveho na kryt krku.

        4. @runner
         Co to zase meleš proboha? Oni ÚDAJNĚ mají 3,8 mil. kapacitu těžby a ne export, takže asi těžko budou moct obchodovat 4 mil.
         Zase neumíš počítat. USA 12,1 + Saudové 10,5 (12) = 22,6 (24,1)
         Rusko 10,6 + Brazílie 3 + Iran 2,5 (3,8) + Čína 4 + Indie 0,6 + SAR 0,1 = 20,8 (22,1)

         Ale oni se nedohodli mezi sebou, jen se nepřidali k západním (najednou mezinárodním? 😀 ) sankcím. Nevím tedy proč Čínské banky v Rusku přestaly investovat a technologické firmy se stahují.

         Počkej tak naplňují ty imaginární zásobníky jak si psal nebo vlastně už dávno vyváží a fakticky se embargo nedodržuje? Se do toho fakt vtipně motáš. 😀

     1. Jsem proti cenzuře a líbí se mi ,, uvolněný“ styl p. Horčíka při moderaci diskuze… Ale stejně je zajímavé, že podobné zvratky mohou zůstávat i v nejčtenější periodikách nesmazány a patrně jsou i vítány… Ale jen kdyby někdo napsal to samé a zaměnil Rusko za USA nebo Izrael, a Ukrajinu za Irák nebo Gazu…Divná doba.

       1. První dvě místa jsou jasná.
        1. největší a nepřekonatelnou historickou sviní, jsou Němci, kteří převedli vyhlazování do průmyslové podoby.
        2. na druhém místě jsou USA, které bodují nasazením jaderných zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.
        3. třetí příčka je dělená mezi Japonskem a Velkou Británii, jde první bodují za bestiální hromadné vraždění čínských civilistů a druzí letecké vyhlazování německých měst pomocí ohnivých bouří.
        4. místo, opět dělené, patří banderovské Ukrajině a najezdnickým hordám Chánů a jejich vraždění civilního obyvatelstva.

        1. Počkat a na jakém místě je Rusko se svými gulagy, hladomory, pogromy a Katyněmi? Nebo mají svůj vlastní žebříček něco jako mají své vlastní oddělení v pekle? 😀

         Ono asi důvod, proč je Rusko největší zemí světa je jistě kvůli jejich mírumilovné povaze a politice nevměšování se do záležitostí cizích států. 🙂

        2. Pro Vencu… Hele nemá ta velikost Ruska něco společného s historickou provázaností (nejprve jako poražení vazalové) s Mongolským impériem??😉…Aneb. ,, Každý chvilku tahá pilku“ 😃

        3. @Drvoštěp
         Jako že Rusové lehce obsadili ta jiná území, protože byli dříve součástí jedné říše? To mi nepřijde jako hlavní důvod, když byli součástí té říše jen cca 50 let a většinu území získali Rusové až stovky let po Mongolech.

       2. Pro Leodendula…Ty přeci nejsi žádný mladý zmanipulovaný ucho= tvojí neznalost ti nevěřím a proto považuju za nesmysl tě doučovat historii…
        Že Ukrajinci říkají, že ani wehrmacht nebyl tak brutální k civilistům?? Já zase slyšel, že i vojáci wehrmachtu byli překvapeni brutalitou kolaborujících Ukrajinců k Polákům a Židům. (Asi ruská propaganda, že 😜)

        1. Proto Emil Tupec. Nebo co maji tyhle dementni diskuze spolecneho s elektromobilitou?

        2. Pro Anonym2044…Proč to píšeš mně??…Já tady tyhle mimózní diskuse NEZAČÍNÁM.

        3. Raketa pro moskevske nakupni centrum Avia Park se uz vyrabi. Oko za oko.

        4. Pro Leodendula… No jasně, čím víc mrtvejch děcek, tím líp…uchyláku 👎

        5. russaci patri vygumovat. Cely ten russky vred je nutne vyriznout a spalit.

        6. Pro Leodendula…🙄 Tak teď nevím: považuješ se za demokrata nebo fašistu ??…Nebo už se to tak neřeší ??👎👎

        7. Kazda spolecnost se vyporada se zlocinci a vrahy. Presne tak je nutne se vyporadat s tim russkym vyvrhelem. Kazdy demokrat musi pozadovat tvrde potrestani takovych zlocinu. 3. Rise byla take rozebrana na kousky. To by melo poslouzit jako precedenc. Rozdupat a hlavne rozdelit na male kousky pod tvrdou kontrolou.

        8. Pro Leodendula…Už trochu couváš…Minule to vypadalo, že bys je nejradši spálil všechny, jako náckové Židy…
         Nebudu ti sahat do svědomí.

     2. Jen nesmime generalizovat. Nezapominejte co delali nekteri Nemci, Japonci, Cesi. Kazdy narod je schopny silenych cinu. Je spousta Rusu kteri maji neskutecnou odvahu se russky vlade postavit. Otevrene. Z Ruska. Znate treba Ilya Yashin? Ted ho zrovna zabasli. Ma kanal na Youtube, znal se s Nemcovem. Odmita emigrovat. Ted mu myslim naparili 15 dni, pocitam ze priste to bude taky tolik ale roku. Na tyhle Rusy nesmime zapominat.Ted jsem vdecnej za ty zbytky rustiny ktery me kdysi nutili se ucit. Jaka to ironie.

Napsat komentář