Evropa buduje terminály pro LNG, zkapalněný zemní plyn

Na začátku letošního léta proběhla v terminálu v Omišalji na ostrově Krk poprvé ve Středomoří náročná technologická operace: překládka kapalného zemního plynu (LNG) z tankeru Croatia na menší plavidlo Avenir, jež s nákladem pokračovalo na italskou Sardínii. 

Chorvatská cesta představuje další kanál, kudy proudí LNG na evropský kontinent. Zařízení na ostrově Krk je v provozu od letošního ledna. Tehdy přijalo první dodávku kapalného plynu z amerického Marylandu. Má kapacitu až 2,6 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně a přišlo na 233,6 milionu EUR.

LNG jako strategická surovina

Více než sto milionů poskytla Evropská unie, neboť terminál byl zařazen do seznamu projektů společného zájmu EU. Mají posílit evropský trh s energií a zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu. V Evropě v současné době funguje třicet terminálů na dovoz LNG. Dalších 6 se staví a 22 nových projektů se plánuje. 

Letos v červnu Evropská komise schválila dotaci ve výši 166,7 milionu EUR na výstavbu nového terminálu LNG poblíž Alexandroupolis v Řecku. Před vydáním stavebního povolení je také LNG terminál Brunsbuettel v německém Severním moři. Tuto stavbu bude tvořit molo se dvěma kotvícími zařízeními pro lodě velikosti Q-Max. To jsou největší lodě pro přepravu LNG na světě. Dále zařízení pro distribuci LNG nákladními automobily, železničními cisternovými vozy a – podobně jako v Chorvatsku – i menšími loděmi.

Projekt Brunsbuettel podporuje také energetický gigant RWE, který ovšem uvažuje spíš o jeho využití pro přepravu kapalného vodíku, až se podaří vyřešit všechny technologické složitosti, které s tím jsou spojené. 

Spotřebu táhne vytápění

Okolo 26 % objemu LNG v Evropě jde na výrobu energie, 23 % spotřebuje průmyslu a zbytek je vytápění. Zemní plyn bez ohledu na způsob jeho těžby a transportu představuje přibližně 25 % celkové spotřeby energie v EU. Evropská produkce dnes přitom pokrývá méně než 30 % celkové poptávky. Zejména jihovýchodní, střední a pobaltské regiony jsou závislé především na plynovodech z Ruska. 

Struktura zásobování Evropy plynem se výrazně mění od takzvané břidlicové revoluce v USA v roce 2011. Nadbytek plynu těženého metodou krakování na americkém trhu umožnil EU zahájit výraznější diverzifikaci dodavatelů a poněkud snížit závislost Evropy na Rusku. Rozdílné názory evropských zemí na zásobování kontinentu zemním plynem se ale opět prohloubily po sankcích USA proti plynovodu Nord Stream 2. Ten má zdvojnásobit dovoz ruského plynu do Evropy.

Snížit závislost na Rusku

I v důsledku toho klesl evropský dovoz LNG v první polovině roku 2021 o 19 % ve srovnání s prvním pololetím roku 2020. A to i přesto, že celkový vývoz z USA, které jsou jedním z největších světových exportérů LNG, naopak za první půlrok letošního roku vzrostl o 42 %. Téměř polovina amerického exportu směřovala do jihovýchodní Asie.

Podle nejnovějších prognóz by celosvětová poptávka po zemním plynu měla v roce 2021 vzrůst o 2,8 %, což odpovídá zhruba 110 miliardám metrů krychlových plynu. Hlavním tahounem jsou Afrika, Asie, Střední a Jižní Amerika a Střední východ, které představují přibližně 70 % růstu globální poptávky.

V Evropě poptávka po zemním plynu během prvního pololetí letošního roku vzrostla o 16 %. Třetina nárůstu pochází ze severozápadní Evropy a z Německa, kde jde především o důsledek omezování výroby elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách.

zdroj: tisková zpráva

42 Comments on “Evropa buduje terminály pro LNG, zkapalněný zemní plyn”

      1. Zkuste si zase zapnout barvy, a chápu, to Vaše černobílé vidění světa není tak náročné na myšlení.A pro Vaši informaci:::Plynovod Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem se začal plnit plynem:::Vzpomínáte, jak jsem Vám několikrát psal, že Němci jsou realisti, a NS2 se zprovozní.Takže Vaše předpovědi byly na úrovni 42 (krach Tesly, elektromobility atd.).

                1. Zajimalo by me, proc porad obhajujete ruske zajmy ktere jsou presne opacne jako ty ceske. Muzete se vyjadrit komplexne. Nebojte, chapu slozite veci.

                2. Ručník, jak se zdá se pomohl.Já pouze obhajuji právo svobodně se rozhodnout od koho, za kolik, a jakou cestou bude Německo, a další státy dovážet suroviny, nebo zboží.Vy snad chcete ostatním státům určovat co mají dělat?!

                3. Rozhodne nebudu akceptovat ruske vydirani, ruskou agresi a ruske podporovani skodlivcu v CR a ve svete.

                4. To je pochopitelně Vaše svaté právo, stejně jako toho Německa, a pokud budete např. držet „jedlovku“ tak Vám v tom nebudu rozhodně bránit.

                5. Zrada spojencu je stara jak lidstvo samo a uz pred vice nez 2000 let se o tom psalo.
                  „Běda tomu člověku, který Syna člověka zradí!“ (Mt 26, 24). Ještě hutnějším se pak stává tajemství jeho věčného údělu, dozvídáme-li se, že se v Jidáši hnulo svědomí a přinesl velekněžím a starším těch třicet stříbrných nazpátek a řekl: „Zhřešil jsem: zradil jsem nevinnou krev“ (Mt 27, 3-4). I když se pak vzdálil, aby se šel oběsit (srv. Mt 27,

                6. Jojo, bezte radeji spat. Treba se vam bude zdat, ze rusaci jsou dobry soused. Treba to v pristim stoleti doopravdy budou.

                7. Já jsem necitoval z bible, jo a nezapomeňte na „pár zdrávasů“ aby jste neskončil v pekle.Čekal jsem reakci na ten odkaz, ale máte asi argumentačně slabší den.

                8. Jsem ateista, diky bohu. Ted me ale vrta hlavou, co to je „pár zdrávasů“.
                  Kdyz na tom trvate, tak vam reknu muj nazor na ten odkaz. Pan to vidi ryze ekonomicky bez hlubsiho zamysleni. Mozna budeme mit levnejsi plyn, ale budeme mit jeste nestabilnejsi Ukrajinu, jeste vic vyzbrojene rusko a jeste vetsi zavislost na rusku. Hodne mi cela situace pripomina Lenina.
                  Kapitalisti sami nám prodají provaz, na kterém je my pověsíme. O tom celou dobu rusaci sneji a prizdisraci je v tom podporuji za 30 stribrnych.

                9. Zdrávas Maria (známé také v latinské verzi Ave Maria) je jedna ze základních modliteb.Na ekonomice/penězích stojí celý svět,(Amerika nemá trvalé přátelé nebo nepřátelé, jen své zájmy-H.K) to je realita s kterou nic nenaděláte, Němci i Rusové jsou realisti, a my jsme v jiné váhové kategorii, tím bych to ukončil.

    1. ale veď nemci nikdy neboli „proti“ rusku. či pred stáročiami, desaťročiami i dnes. naši poserovia v každej z vlád dodržiavali sankcie a nemčúri s frantíkmi veselo obchodovali. toto leto nechali zásobníky prázdne a nič sa nedeje, vraj máme zásobu na jeden mesiac ak nebude chladno!
      príde zima, burky nad atlantikom a lng bude na „vlnách slobodnej európy, hlasu ameriky“ chcel som povedať že v lufte.

      1. Nejvetsi evropsky zasobnik plynu v zapadni Evrope patri gazpromu. A aby rusaci ukazali svou moc prosadit dokonceni NS2, tak jednoduse nechali ten zasobnik prazdy. Samozrejme s dodatkem, ze az bude NS2 v provozu, tak se Evropa nemusi bat, ze zustaneme bez plynu. Tomu se rika vyderacstvi. A to jsme zatim jen na zacatku. rusaci nas budou porad vydirat.

        1. Austrálie zakázala vývoz uhlí do Číny. V Číně zavedli nová opatření na těžbu uhlí v tamnějších dolech, takže spousta dolů zavřela. Nemají energii, tak nyní berou plyn z Ruska na maximum. A rusové ti potřebují, aby jim Evropa schválila NS2 na plné využití. Evropa chtěla jen na 50%.

Napsat komentář