Eurowag přiváží na Slovensko čisté biopalivo z obnovitelných zdrojů

Až o 90 % nižší emise CO2, vynikající výkon a možnost tankovat automobily s moderními vznětovými motory bez jakýchkoli úprav. Biopalivo HVO100 je udržitelnou alternativou fosilní nafty, která umožní společnostem lépe plnit stále přísnější ekologická kritéria. Nyní ji mohou tankovat i dopravci na Slovensku. Najdou ji na čerpací stanici Eurowag v Malackách.

„Vzhledem k obecnému tlaku na snižování emisí v celém dodavatelském řetězci a rostoucímu důrazu na ESG je pro dopravce zásadní, aby byli schopni splnit přání svých zákazníků, pokud jde o lepší udržitelnost a nižší uhlíkovou stopu,“ říká Dávid Halász, vedoucí oddělení alternativních paliv společnosti Eurowag. 

SOUVISEJÍCÍ: EFG letos výrazně navýší produkci biometanu

„Tankování HVO100 namísto konvenční nafty je skutečně velmi efektivní cestou. Pokud se dopravci rozhodnou, mohou začít snižovat emise prakticky okamžitě, a to s využitím svých stávajících nákladních vozidel se spalovacími motory, aniž by museli provádět jakékoli zásahy do vozidla. HVO100 tak odstraňuje hlavní překážku, kterou je u jiných nízkoemisních a bezemisních paliv nutnost obrovských investic do vozového parku,“vysvětluje.

Důležité pro splnění kritérií ESG

Biopalivo HVO100 se vyrábí výhradně z obnovitelných zdrojů, a má proto velký potenciál v komerční nákladní dopravě. Díky tomu mohou dopravci snadno zavádět nízkoemisní řešení. HVO100 je nejudržitelnějším palivem na trhu pro dnešní dieselová vozidla.

Ve srovnání s běžnou naftou snižuje emise CO2 až o 90 %, emise pevných částic a uhlovodíků o 30 %, emise oxidu uhelnatého o 24 % a produkuje o 9 % méně oxidů dusíku.

To dopravcům výrazně usnadní snižování emisí a může se stát konkurenční výhodou v oblasti ESG. Stále více společností působících v Evropské unii totiž postupně musí podávat zprávy o nefinančních parametrech, kterými zatěžují životní prostředí. Vliv dopadů na životní prostředí má také používaný druh dopravy.

Udržitelné palivo HVO100 proto budou na čerpací stanici Eurowag v Malackách tankovat také nákladní automobily společnosti DB Schenker, jednoho z předních světových poskytovatelů logistických služeb.

„Udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí je jednou ze základních hodnot společnosti DB Schenker. K problematice udržitelné logistiky přistupujeme zodpovědně, a proto se snažíme jako první přinášet našim zákazníkům nejnovější trendy a inovace, které podporují náš dlouhodobý cíl snižování emisí CO2. V našem rozsáhlém vozovém parku v České republice a na Slovensku máme nákladní vozy na CNG, LNG a dokonce i elektrické vozy nabíjené ekologickou elektřinou z plně obnovitelných zdrojů. Zde však vnímáme aktuální nevýhody v nedostatečné infrastruktuře plnicích stanic, ale také ve vysoké pořizovací ceně. Proto jsme se začali zajímat o nové udržitelné palivo HVO100, které lze tankovat do standardního vozidla s naftovým motorem bez nutnosti jakýchkoli konstrukčních úprav. Díky tomu jsme schopni snížit emisní zátěž CO2 až o 90 %, což je pro naše zákazníky nejdůležitějším přínosem,“ dodává Petra Sůvová, vedoucí přímého provozu CZ/SK Area, DB Schenker.

Nedostatky v právních předpisech brání potenciálu HVO100

Širšímu využití obnovitelné nafty HVO100 však zatím brání omezená dostupnost. Legislativa v mnoha evropských zemích i na úrovni EU toto obnovitelné palivo příliš nepodporuje. Na Slovensku a v České republice podléhá stejné spotřební dani jako fosilní nafta, která je pro životní prostředí mnohem škodlivější.

Legislativa Evropské unie pro změnu zohledňuje především typ pohonu/motoru vozidla, nikoliv konkrétní palivo a s ním spojené emise. Překážkou je také nedostatek surovin, z nichž se HVO100 vyrábí (především rostlinný olej a živočišný tuk), a málo výrobních rafinérií.

„Pokud se má HVO100 stát široce dostupným palivem, je alespoň zpočátku nutná legislativní podpora, aby se z poněkud okrajového prostředku ke snižování emisí, který se dosud používal hlavně v bohatých a ekologicky uvědomělých zemích, stalo široce dostupné palivo. Spotřební daň na HVO100 by měla zohlednit jeho přínosy pro životní prostředí, nikoliv jej klasifikovat jako fosilní naftu, která produkuje nepoměrně více emisí. Takový krok by dal HVO100 šanci lépe cenově konkurovat fosilním palivům a učinil by toto ekologické řešení pro dopravce mnohem atraktivnějším,“ říká Dávid Halász.

Eurowag: Všechny naše čerpací stanice jsou připraveny na HVO100

Pro čerpací stanice znamená zařazení čistého HVO do nabídky pohonných hmot určitou investici, protože obnovitelná nafta musí mít vlastní, kompletně vyčištěnou nádrž a tankovací pistoli. HVO se proto dosud používalo především jako příměs do fosilní nafty.

Důvodem je zvýšení spolehlivosti motoru v chladném počasí a snížení emisí. Čistou HVO100 lze tankovat na stanicích akceptační sítě Eurowag v zemích Beneluxu, Skandinávii a Itálii od roku 2022, vlastní čerpací stanice Eurowag v Rakousku nabízí HVO100 od prosince 2023, Česká republika bude brzy následovat.

V současné době tak mohou zákazníci Eurowag tankovat HVO100 na celkem 140 stanicích v 7 zemích. Všechny čerpací stanice Eurowag jsou navíc připraveny na velmi rychlé nasazení biopaliva HVO100, pokud k němu otevře cestu legislativa dané země nebo poptávka zákazníků.

„Stanice Eurowag jsou navrženy tak, aby mohly nabízet HVO100 téměř okamžitě a bez vysokých nákladů. Pokud bude o toto palivo ze strany zákazníků zájem, podpořený například snížením spotřební daně oproti klasické naftě, jsme připraveni rychle reagovat,“ dodává Dávid Halász.

Společnost Eurowag se tématem snižování emisí z nákladní dopravy zabývá dlouhodobě. V letošním roce představila dvě nové stanice na LNG a pracuje také na elektromobilitě. Jejím cílem je nabídnout svým zákazníkům kompletní portfolio služeb v oblasti čisté mobility.

zdroj: tisková zpráva

30 Comments on “Eurowag přiváží na Slovensko čisté biopalivo z obnovitelných zdrojů”

  1. Primárně to je recyklační technologie. Jít nad množství omezené dostupností odpadních olejů se nevyplatí a hlavně je to hodně neekologické.
   Mě se to líbí, protože v případě, že by EU definitivně hráblo, nebo z jiných důvodů klesla dotupnost nafty a musel jsem si ji vyrábět v domácích podmínkách z řepky, tak ze dvou hektarů svoje auta uživím.

 1. Srandičky srandičky, olej místo nafty, ale že se napříč EU farmáři domlouvají, že vyhlásí generální stávku a přeruší dodávky potravin, dokud EU politbyro i se svojí greendeal agendou nepotáhne do prdele, a svazy průmyslu se pravděpodobně přidají, o tom se v ČR nemluví.

  Už se to blíží soudruzi…. už vám to odtikává, pamatujte si… 2028 konec soudružské EU i se socialistickou energetikou a elektromobilitou.

  1. @runner42:
   EU není ideální, ale bez ní by to byl v Evropě totální chaos.
   V Anglii se těšili na brexit a to vystřízlivění přišlo celkem brzo.
   Bude to opravdu sranda, jak budou naši zemědělci po rozpadu EU brečet, že potřebují „podporu“, že náš malinkatý státeček uprostřed Evropy válcují okolní státy.
   A opravdu sranda je, jak někteří naši zemědělci podporují zemědělce v okolních státech, kteří chtějí zachovat větší podporu, proti které u nás brečí, že nás znevýhodňuje:-D

    1. @runner42:
     Zajímavé a proč tedy naši zemědělci křičí, že nemohou konkurovat levnější konkurenci? Asi tak levní zase nejsou nebo lžou?
     Já si myslím, že čeští zemědělci by se naopak měli hodně bát rozpadu EU.
     Ale možná pak uzavřeme hranice a budeme spotřebovávat, jen to co se tu vypěstuje?
     Pár agrobaronům by se to moc líbilo, diktovali by si ceny podle sebe.
     Občané budou tleskat a někteří jistě zamáčknou slzu při vzpomínkách na řežim minulý.

     1. Protože naše zemědělství je systematicky decimováno. Cenami energií a nesmyslnými ideologickými regulacemi.

      Nejsem tedy přímo zemědělec ve smyslu že bych se tím živil, ale uvedu vám názorný příklad z „mého světa“. V roce 2022 byla totálně zdecimována česká včelstva varroázou, protože omezení léčiv a jejich minimálná rotace vytvořila u roztoče rezistenci.
      Na trhu existuje vysoce účinný přípravek. Ale je vyvinutý v Rusku. V zemích, kde si udrželi zdravý rozum, tedy Slovensko, Maďarsko apod. ho koupíte, např. pod názvek Ekovartin. Německo a další upadající země západu to řeší antibiotiky a máte to pak v medu.
      Česká republika antibiotika správně zakazuje, ale první mezi prvními rusobijci zakazuje i tento podvratný lék, přestože je to jen směs přírodních silic, se stejně směšně průhledným argumentem o neznámé „čistotě“ výroby, jako v případě ruské covid vakcíny. Výsledkem byla ztráta 70% českých včelstev.

      A teď pointa… následuje chladné jaro 2023 ve spojení se zdecimovanými včelstvy, a zemědělci hlásí rekordně nízkou úrodu = rekordně vysoké ceny. A neznalí pak argumentují, jak jsou čeští zemědělci drazí…

      My jsme neschálený ekovartin použili, protože mám české uředníky u pr***e. Také jsem očkovaný ruskou covid vakcínou „sputnik“. Takže máme z poslední sezóny normální med v normálním množství a mohl jsem cestovat do Asie v době, kdy ostatním spoluobčanům soudružka Lejnová jen slibovala demokratické vakcíny a zrušení zákazu vycházení.

      Přeberte si to jak chcete.

      1. @runner42
       Takže za vysoké ceny v zemědělství může vlastně zákaz preparátu z Ruska, tak jistě:-D
       Ono Slovensko a Maďarsko nemělo ani problém používat přípravky s tylosinem a tady to bylo zakázané.
       Uniká vám menší detail, kauzalita.
       Intenzivní zemědělství a používání chemie je jeden z hlavních důvodů úbytku včel a obecně veškerého hmyzu v krajině.
       Oni totiž neopylují jen včely.

        1. @runner42
         To, že jste uvedl příčinu, problém i důsledek vůbec neznamená, že důsledek má příčinu v tom problému, je to jen vaše domněnka, ničím nepodložená.

      2. Tak ja si ty kecy behny42 preberu, po svem:

       1) ekovartin je mozne objednat s dorucenim do CR, napr. ze slovenska
       2) nikde jsem nenasel, ze by byl ekovartin zakazeny k pouzivani v CR.

       Ekovartin podle vseho lze legalne zakoupit i aplikovat v CR. Kde to soudruzi vyvinuli, to nevim a nebudu hledat. Ale nasel jsem co to vubec je za produkt:

       EKOVARTIN je veterinárny prípravok na podporu liečby a prevenciu varroázy a akarapidózy včiel.
       Zloženie a popis veterinárneho prípravku
       Dyhové hnedé pásiky napustené éterickými olejmi (koriandrový, tymianový, oreganový, mätový), veľkosť pásika 22 x 195 x 0,6 mm

       Ano pratele, je to smes prirodnich oleju, co behna vydava za zazracne lecivo vyvinute soudruhy v radoby sovetskem svazu 🙂

       Ti, kdo ctou obcas tento web dobre vedi, ze behna42 je proste jen ubohej lhar, proruska filcka, magor co si vymysli picoviny a hloupe a trapne basni o krasnem russacku a zle a spatne EU. Magor. Totalni vypatlanec. No a ti ostatni, co tady moc nectou, ti se to ted prave dozvedeli, co je to za kretena 🙂

       Tak takhle jsem si to prebral ja, po svem. Behno mej se dobre a preji ti prijemny alpinismus do russacky prdele, soudruhu.

       zdroj: https://www.apiprodukt.eu/eshop/ekovartin-na-prevenciu-a-podporu-liecby-varroazy-a-akarapidozy-vciel/p-5289477.xhtml

       1. Ekovartin není zakázán. Není ústavem schválen jako veterinární přípravek, což znamená, že ho pro účely léčby nemůžeš legálně použít.
        Pokud máš nějaké pochybností, obrat se s dotazem přímo na pražskou centrálu svazu nebo učiliště v Nasavrkách, určitě ti to ochotně vysvětlí.

        Ale popravdě řečeno, hysterky jako ty včely nechovají, tak ti to k ničemu stejně nebude.

      3. Zrovna vcera psali na nemeckych serverech, ze nejaky Nemcour cestoval do moskvy letadlem pres Istanbul a po pristani ho zabasli. Pry kvuli nejakym gumovym medvidkum s nepatrnym obsahem THC. Blahovec si myslel jak je v rusacku nadherne a cira svoboda a ejhle, ani moskvu nevidel. Mozna pres mrize policejniho antona. Tak dopadnou vsichni pitomci kteri letaji ted do rusacka s ruzovymi sny. Nechces se tam zase podivat?

       1. No a me prave fascinuje, jak s takovym fakt primitivnim a pruhlednym lharem, uplnym vypatlancem, muze nekdo vazne diskutovat, polemizovat. Nebo dokonce nezne nazyvat runcou 🙂 to je fakt sila. Jako obcas si z nej udelat prdel, to me bavi. Je to sice dost nizka zabava, uznavam, hrdy na to nejsem, ale je to prca 🙂

        1. Úplně vypatlaný není, řekl bych, že tam je vyšší IQ. Proto mě baví si na něm trénovat svoje schopnosti argumentace a trpělivosti.

        2. IQ tam je, to nepopiram, ale ma sve limity proklate nizko u pasu. To jsem si vyzkousel pri diskuzi ohledne vztlakove sily, on neni schopen pochopit jednoduche veci, ani na urovni wiki. Jinak ono lhat a fabulovat neni zrovna jednoduche, to je fakt a ja bych to delat nechtel. Taky bych byl rychle za curaka 🙂

        3. pro pituru … Opravdu nerad se Runnera zastávám, ale udělám výjimku, když jde o smrdutou tlamu pituru (to je fakt hnus co s tebe padá za výrazy)…
         K věci: O žádném zázraku nepsal, naopak zdůrazňoval že je to ,,jen směs přírodních silic“ … Že by si měl problém se slovem ,,silic“??😄
         Pituru opět nezklamal🤡🤪

        4. tak v pripade drvostepa asi neni nutne diskutovat, zda tento nick ma nejake, rekneme nenulove IQ. Zde je to jasne.

         Takze behna pise: Na trhu existuje vysoce účinný přípravek. Ale je vyvinutý v Rusku. .Česká republika….zakazuje i tento podvratný lék, přestože je to jen směs přírodních silic…

         1. lez = vysoce účinný přípravek
         2. lez = je to lek
         3. lez = je to zakazane v cr

         a drvostep argumentuje ze behna pise pravdu, protoze napsal ze jde o silice 🙂 dalsi lunetik se ozval jak postrelena husa

        5. pro pituru… A jako obvykle se ten nejpomalejší retard nejvíce ohání iq😁

        6. Moje IQ neřeš, zbytečně by si utrpěl další trauma.
         Pánové Vispere, Drvoštěpe, i mě baví si s vámi a dalšími zde psát, člověk se občas něco dozví a hlavně je to užitečná mentální rozcvička.

        7. Hodně neštěstí na světě působí osoby přesvědčené o své dokonalosti.
         Záleží, na kterou stranu síly se dají.

Napsat komentář