Elon Musk: Model 3 bude úplně jiné auto než ostatní

Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors a společnosti SpaceX, aktuálně odpovídal na otázky na webu Reddit. Prozradil mimo jiné, že nejpřínosnějším návykem je pro něj sprchování. Dále řekl, že Model 3 bude úplně jiné auto než ostatní vozy“.

Elon Musk dnes řídí dvě obrovské společnosti – Tesla Motors a SpaceX, a zároveň okrajově působí i ve firmě Solar City
foto: Revision3

A to je tak všechno, co Elon Musk na Redditu prozradil na téma Tesla Motors. Dále řekl, že se velmi pravděpodobně nestane politikem a že spí průměrně asi šest hodin denně.

Ohledně učení se novým věcem pak poradil, že je vždycky důležité pochopit ty nejzákladnější principy a na nich stavět. Nakonec také znovu varoval před nebezpečním umělé inteligence.

Reddit

38 Comments on “Elon Musk: Model 3 bude úplně jiné auto než ostatní”

  1. Ač Muska uznávám, tak co
    Ač Muska uznávám, tak co se týče jeho vyjádření k umělé inteligenci, tak tam mi připadá, že ten jeho strach je už poněkud abnormální. Jistě, jistá obezřetnost je na místě, ale když o tom člověk musí neustále mluvit, tak už to vyznívá poněkud patologicky.

      1. Tak jistě, že Musk to
        Tak jistě, že Musk to takhle vnímá, jinak by to nedělal. Ale o to teď nejde. Jde jen o to, jestli jeho vnímání potenciálního nebezpečí (protože žádné reálné stran UI nyní neexistuje) a z toho vyplývající strach nenabývá už nezdravého rozměru a zda si tu hrozbu sám ve své mysli tím, že se na ní pořád soustředí, uměle nezveličuje.
        Je to podobné, jako když určití odpůrci islámu musí v každém vyjádření poukázat na nebezpečí islámského fanatismu. Také to svědčí o abnormálním zaměření se na hrozbu, která v tomto případě na rozdíl od UI je aspoň opravdu reálná a má už celou řadu negativních důsledků. Přesto by pravděpodobně každý psycholog jednání takových jedinců označil za patologické.

      2. To že Musk propaguje strach
        To že Musk propaguje strach z UI sem netušil. Dá se to však pochopit, jestli má velkou fantazii. Teď mě například napadlo, když by nějaký počítač dokázal využít jeden lidský mozek pro opravdovou inteligenci na 100%, tak by většina lidí nechápala jak se dá využít jeden jediní lidský mozek pro opravdovou inteligenci. člověk rozhodně nemá svůj mozek jen pro inteligenci. Stačí si přectavit že se člověk zaučí v zaměstnání a potom používá inteligenci pro to samé dokola. Skutečná inteligence může být evoluční. Každou minutu pochopí noví základní princip v souvislosti s ostatníma a v další minutě toho dokáže využít pro další evoluční vývoj. člověk má mozek v podstatě převážně jako výplň hlavy, pro vyšší pevnost lebky:) A tohle mě napadlo jen na základě téhle diskuze. Takže jestli bude přibývat lidí s panickým strachem Z UI, tak se jim smát nebudu:)

        1. Slovo inteligencia nie je
          Slovo inteligencia nie je jasne a ak je tak nespravne, definovane.
          Aktualne sa porovnava stale iba pomer voci telu, inak by bol slon omnoho dalej nez mi.

          O nevyuziti mozgu na 100% u ludi je dalsi mytus a blabol na n-tu.
          Nehovoriac ze bol uz aj „oficialne“ vyvrateny. Mozog je vyuzity na plno, kazda oblast je zamerana na specifikum.

          Nehovoriac o tom ze mozog nie je ani sval 🙂

          Musk vie doslova a do pismena „hovo“ o AI a trepe dve na tri, to ale nezodpoveda jeho vytvorenemu bozstvu a svatoziare ktoru mu fanusikovia dali, tak je tazke prijat ze sa pletie, nehovoriac ze mu hrabe 🙂

          Teslu zostrojili ludia ktori mu verili / veria a v tomto smere je velkym prinosom, pretoze dokazal zorganizovat co uz uspelo, ale od tial po tial 😀

          1. Neřekl bych, že mu přímo
            Neřekl bych, že mu přímo hrabe, ale prostě UI vidí až příliš černě. Mimochodem Musk byl taky programátorem (už ve 12 prodal programový kód na videohru), takže zas takový jelito neznalé programování to není.

            Nicméně jsem si našel přímo pasáž v té diskuzi a doslova tam píše tohle (včetně toho odkazu, kde kočka v převleku za žraloka jezdí na robotickém vysavači):

            Hi Elon. A friend of mine is all paranoid about the computer singularity, and used your name as a source of his paranoia. Don’t you think it could all be a bunch of hype?
            Awesome car/rocket/etc stuff you do! Huge fan!

            [–]ElonMuskOfficial[S]
            The timeframe is not immediate, but we should be concerned. There needs to be a lot more work on AI safety.
            And, with all due respect to the Roomba dude, that is not a concern https://www.youtube.com/watch?v=Of2HU3LGdbo

            Takže je vidět, že si z toho částečně dělá legraci. Čímž mi je docela sympatickej 😉

                1. Fu, tak to ho mozno v ramci
                  Fu, tak to ho mozno v ramci kampane postrasili v tych spolocnostiach.
                  Realna hroba, ale nie je na mieste, nie s tym co mame.

                2. Panové, nevím, ale selské
                  Panové, nevím, ale selské rozum jako Musk použít nechcete?

                  Příkladem může být jaderná energie, taky je nebezpečná, kdo sní nemá strach je hlupák, ale nějak sem si nevšiml, že ji nelze využívat bezpečně…

                  Co myslet nad obsahem a ne o formě jakou to řekl, tedy nechovat se jako poslanci?

                3. Někteří lidé musejí v
                  Někteří lidé musejí v této věci spoléhat na instinkty a odhady což u odborníků není třeba. Takže Muskovi věřím a zároveň jsem v klidu, protože vím žádné bezprostřední nebezpečí v tomto nehrozí.

                4. Takže dle tebe, když
                  Takže dle tebe, když někdo nemá strach z jaderné energie, tak je hlupák? A přesto věz, že z ní strach nemám. OK, klidně mě považuj za hlupáka, já se s tím bez problému vyrovnám 😉

          2. „…dalej nez mi.“ (ostatné
            „…dalej nez mi.“ (ostatné chyby v texte už nekomentujem)

            Toto už dnes vie každý korektor gramatiky v pc, že správne si mal napísať „my“. Je smiešne diskutovať s kýmkoľvek, kto neovláda ani základy gramatiky o nadstavbových témach a osobitne na tému inteligencia.

    1. Som programator a venoval
      Som programator a venoval som sa tomu co sa rado oznacuje AI (UI).

      1. Pomenovanie je zavadzajuce, vzdy je to len program ktory urobi len to co v nom naprogramujete (nepoprie logiku 0 a 1 na ktorej je zalozeny)

      2. Aktualny HW nema potencial na vytvaranie inej logiky nez dovoluje tranzistorova 0 a 1. Pocitace su hlupe stroje ktore nic nedokazu a nie su nicim nebezpecne. Nebezpecne su tie ktore tak pouziva clovek, rovnako tak mozete pouzit zapnuty mixer ako zbran.

      PS: Po svete beha kopa Doc. ktori pisu a tvrdia kde co, nic z toho sa v praxi neda pouzit, ich teorie neuronovych sieti su blabol nezmyslov. V pocitacoch sa napriklad neda vytvorit nahoda, iba pseudonahoda. Nahodne stavy iba teoreticky zacala umoznovat (len teoreticky) az odnoz quatovej teorie (ta z ktore maju prijem = nema nic spolocne s povodnym pozorovanim a oznacenim t.j. pozorujem balik nie jednotlivy bod a ten nemi vlastnost na inu lebo je pozorovany = logicky neviem aku moze mat vlastnost ked je nepozorovany iba sa domnievam…)

      1. Jsem programátor a studoval
        Jsem programátor a studoval jsem umělou inteligenci a naprosto s vámi nesouhlasím a to prakticky ve všem co píšete.

        Vaše teze o omezené logice 0 a 1 je velice krátkozraká. V době, kdy umělá inteligence bude běžně k dostání na trhu a nemluvím tu zrovna o robotických vysavačích, tak bude výpočetní kapacita a schopnost zpracovávat vnější vjemy (vstup) a ovládat vnější svět (výstup) tak velká, že skutečně nebude možno říci, že je jsou to jen „hloupé“ nuly a jedničky. Ona vaše „náhoda“ bude nahrazena skutečnou náhodou danou prostě snímáním okolního reálného světa, ve kterém existuje skutečná náhoda nebo jednoduše již dnes používanými hardwarovými šumovými generátory náhodných čísel.
        Ovšem umíte snad dokázat, že náš svět se ve skutečnosti také neřídí pseudonáhodou a není simulován na číslicovém stroji? Nikoliv, jelikož jsme všichni uvnitř tohoto světa a jeho informační kapacita je značně vysoká, nám skrytá, mimo naše aktuální možnosti. Leč úroveň simulace virtuální reality se neustále posouvá kupředu a už dnes jsou výsledky simulace často dech beroucí. To vše zjednodušeně díky prostým nulám a jedničkám. Pomocí mnoha nul a jedniček lze napodobovat chování spojitých hodnot.

        Počítače se zdají možná hloupé dnes, ale za pár desítek let tomu bude zcela jinak. Počítače jsou hloupé především z pohledu informační výpočetní kapacity, leč přesto nosíme sebou „chytré“ mobily, které dokáží provádět úkony, které byly před pár lety nemyslitelné, např. rozpoznávání a syntézu hlasu.

        Ve chvíli, kdy budou reálně nasazeny neuronové sítě s obrovskou kapacitou, tak nebude možné říct, že je to jasně daný program, který nemůže konat nic špatného. Zde dobro/zlo je lidská subjektivní veličina a tedy možné obavy z následků činů strojů ovládaných umělou inteligencí jsou na místě. Pokud auto s inteligentním automatickým řízením způsobí úmrtí člověka, tak půjde o zlo z pohledu člověka. Stroj tuto smrt nemusí vůbec chápat jako zlo, ale pouze nějakou změnu stavu okolního prostředí. Cítění dobra a zla musí být inteligenci dáno. Existují např. web://cs.wikipedia.org/wiki/Zákony_robotiky

        A jak historie ukazuje, tak každá technologie se nakonec dá použít jak pro dobro tak i pro zlo. Pak mimo to, že umělá inteligence může selhat sama o sobě, tak může být taky záměrně ovlivněna, aby způsobila někomu zlo.

        Každopádně Elon Musk by měl být z naší strany respektovaný člověk, protože na rozdíl od nás za ním a lidmi pro něj pracujícími stojí reálné výsledky přínosné pro lidstvo. Pak pokud říká, že se obává AI, tak je určitě lepší brát vážně ho než bandu řidičů aut diskutujících teoreticky o dost složité oblasti. Počkejme si až Tesla uvede místo autopilota skutečné autonomní řízení auta a objeví se články, že auto přejelo kočku nebo dokonce člověka. Pak přijde změna společenského smýšlení. Mnohé sci-fi filmy na problém zodpovědnosti robotů už poukazovaly. Jak se to vše reálně vyvine ukáže pouze čas.

          1. Tak to jaksi není moc o
            Tak to jaksi není moc o tom, jak to chápu já, ale jak je to chápáno a definováno ve společnosti. Viz. např. web://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_inteligence nebo spíše anglickou web://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_intelligence

            Samozřejmě, že stroje s prvky umělé inteligence většinou nefungují samy o sobě v nějaké umělém odděleném prostředí od reality, ale mají informační vazbu na realitu. Příkladem budiž robotický vysavač, kterému vstoupíte v náhodný okamžik do cesty a on změní směr. Takže ona umělá inteligence schopna se učit a řešit nové úkoly nebude jen obmedzeny program 0 a 1 bez vnějších vlivů. Tedy reálnou náhodu lze digitalizovat do strojové podoby, takže odkaz na počítačovou omezenou pseudonáhodu je zde irelevantní. A pokud třeba robotické sekačce na trávu do cesty vleze třeba kočka a stroj ji rozseká na kousky kvůli chybě v algoritmu nebo v nastavení komplikované neuronové sítě, tak to bude jen předzvěst toho, co vše nás samé může čekat v budoucnu.

            Robotická auta mohou být dobrý pomocník, ale špatný pán.

      2. Chlape, tvuj jednoznacny
        Chlape, tvuj jednoznacny nazor mi pripomina jednoho chlapka s patentoveho uradu USA na zacatku minuleho stoleti.
        Ten mel nazor, ze vse bylo vynalezeno a nic prevratneho uz nebude, nevidis tu ironiju?

        P.S. a co rikas na novy procesor, sice „z tranzistoru“, ale vnitrni zakladni logika jsou neurony, tedy zadne nuly a jednicky. Takze vlastne ty jako programator uz neznas soucasnou technologii :D, joo, ty ses ´jak ten s patentoveho 😀

      3. „Pocitace su hlupe stroje
        „Pocitace su hlupe stroje ktore nic nedokazu a nie su nicim nebezpecne.“ To, že jsou počítače v současnosti hloupé neznamená, že to tak zůstane navždy.

        „Po svete beha kopa Doc. ktori pisu a tvrdia kde co, nic z toho sa v praxi neda pouzit, ich teorie neuronovych sieti su blabol nezmyslov.“ Tohle nemůžete myslet vážně. Je sice možné, že někteří formálně vzdělaní lidé se mýlí. Ovšem takto se dělá vývoj. Někdy je nejlepším způsobem metoda pokus – omyl.

        „V pocitacoch sa napriklad neda vytvorit nahoda, iba pseudonahoda.“ Co má tohle společného s tématem?

    2. Možná jste obětí
      Možná jste obětí mediálního šumu. Musk je zřejmě inteligentní analyticky uvažující člověk. Pokud jednou došel například k závěru, že by technologická revoluce mohla v budoucnu vyprodukovat UI a že by se mohla vymknout kontrole a zúčastnit se evolučního souboje, tak tento závěr samozřejmě prezentuje pokaždé, když se ho někdo zeptá, což vzhledem k atraktivitě tématu asi bude často.
      Co na tom vidíte abnormálního nebo patologického?

      1. Jak jsem tu už sám
        Jak jsem tu už sám poznamenal, Musk tentokrát odpovídal jen na . otázku, kterou mu někdo položil a navíc téma dost zlehčil, takže v tomhle případě nic patologického nevidím. To o té patologii jsem napsal ještě v momentě, než jsem si tu diskuzi s ním přečetl. Vlastně je to pokud se nemýlím teprve jeho druhé vyjádření směrem k UI coby potenciální hrozby, takže beru zpět, zatím je úplně normální 😉

  2. tak predevsim jde o to ze UI
    tak predevsim jde o to ze UI kterého se Musk bojí je v dnešní realitě hodně sci-fi záležitost, … ano mnohé algoritmy se dnes umí učit a vykazují na venek jakési zdání inteligence ale to má ještě proklatě daleko ke skutečné simulaci neuronové sítě která bude schopna vyvozovat vlastní vazby a dohledávat řešení problémů které ji nebyly zadány k řešení 🙂 opravdu nechápu z čeho má Musk v dnešní situaci takový strach. Může se bát snad jen o pracovní místa řidičů, taxikářů, kamioňáků a dalších profesí které možná jednou dostatečně spolehlivé a nepředstavitelně sofistikované algoritmy nahradí, ale to snad nebude až taková katastrofa.

    1. Vzhladom na to, ze nedavno
      Vzhladom na to, ze nedavno pred UI vystrihal aj Stephen Hawking, tak by som to nebral na lahku vahu.

      Skuste si pozriet nejake sci-fi filmy spred 30-40 rokov. Vacsinu veci znich uz mame v beznom zivote. Este medziplanetarne lety a objavenie inteligentnych mimozemstanov a sme kompletni.

      1. Se vší úctou k Hawkingovi
        Se vší úctou k Hawkingovi mi ani on nepřijde jako dostatečná autorita na to, abych musel s ním a Muskem tenhle strach sdílet.
        Oba jsou určitě velice inteligentní lidé (už nevím kdo prohlásil, že Musk je nejinteligentnější člověk, jakého kdy potkal). Nicméně určitě nejsou neomylní. Nakonec sám Hawking už párkrát přiznal, že se mýlil.

        1. Takže máme dva lidi co
          Takže máme dva lidi co dokázali fakt něco velkého ve svém životě a jsou fakt chytří (zatím to nikdo nespochybnil), pak máme diskutéry zde, lidi o kterých nikdo nikdá neslyšel.

          Neříkám, že neznámí diskutér nemůže mít pravdu, ale když vezmu, že Musk fakticky dělá v oborech dky spolupracuje s vývojem co je pro armádu, a pak na základě zanlostí toho co viděl v labopratořích a cílech tohoto vývoje v nich řekne že si něco myslí, věřím spíše jemu něž hyperloopovi o kterém poprvé slyším-čtu zde…

          Řeknu to jinak, spíše veřím tomu co řekl Musk o UI než o nových převratných akumulátorech o kapacitě 10x vyšší při ceně 10x nižší než jsou teď…

          1. Já neříkám, že mám
            Já neříkám, že mám pravdu, já si tu jen dovoluji s velkým Muskem (kterého jinak uznávám) nesdílet jeho obavy z umělé inteligence. Nekritický obdiv k nějaké osobě, která cokoliv řekne, musí být bráno jako svaté, mi jednak přijde nerozumný a jednak mi opravdu není vlastní. Mám svůj vlastní rozum a kritické myšlení a to budu používat bez ohledu na váhu autority, která něco říká. A doporučuju to tak každému.
            A jen dodatek: Einstein, když bojoval proti kvantové neurčitosti a v podstatě kvantové mechanice jako takové, která mu nezapadala do jeho světonázoru (je známý jeho výrok „bůh nehraje v kostky“), byl tou dobou taky světově známý a velmi respektovaný jedinec, ověnčený nobelovou cenou a celosvětovým obdivem. Přesto jak se ukázalo později, se mýlil…

    1. Umělý mozek na rozdíl od
      Umělý mozek na rozdíl od lidského nazapomíná, ani nemusí spát, apod. Může přijímat, vstřebávat a nalizovat informace nepřetržitě.

      V blízké době se očekává skokový nárůst paměťové kapacity i rychlosti. Dokonce by se mohl sám technicky zdokonalovat a rozšiřovat (replikovat) na podobném principu jako když 3D tiskárna tiskne součástky 3D tiskárny.

      Já tedy jeho obavy docela sdílím.

      1. O žádném funkčním
        O žádném funkčním umělém mozku nevím. Stejně tak o skokovém nárůstu paměťové kapacity i rychlosti. Schopnost učení je na začátku vývoje. Co by se mělo replikovat?
        Jediné co by v budoucích desetiletích mohlo připomínat lidský mozek možná bude The Machine od HP, ale to je prozatím nefunkční a na začátku vývoje.

Napsat komentář