Elektromotor v náboji kola: uchytí se jako flexibilní a levný pohon elektromobilů?

Vědci z Kolína nad Rýnem převzali starou myšlenku Ferdinanda Porsche a dále rozvinuli motor v náboji kola pro moderní elektromobily. Tento koncept by měl ušetřit náklady a být šetrnější k životnímu prostředí než současné sériové koncepty elektrického pohonu.

Elektromotor je společně s elektronikou zabudován přímo v náboji kola.
foto: TH Köln

Motory v náboji kol nejsou novou myšlenkou, v sériové výrobě se však ještě neobjevily. Vědci z Kolína nad Rýnem na tomto konceptu intenzivně pracují především s cílem snížit náklady na výrobu elektromobilů.

„Německá vláda chce v dohledné době přinést na silnice milion elektrických automobilů. Pro splnění tohoto cíle musí vozy s elektrickým pohonem výrazně zlevnit. Zároveň je nutné řešit ekologické problémy vznikající těžbou vzácných kovů. Oba tyto problémy jsou řešeny pohonem, který jsme vyvinuli,“ říká Andreas Lohner, profesor Ústavu automatizační techniky na technické univerzitě v Kolíně nad Rýnem.

Vědci upravili sériový elektromobil Ford Focus EV odstraněním původního elektromotoru. Ten byl nahrazen čtyřmi elektromotory umístěnými do prostoru mezi brzdovým systémem a ráfkem standardních kol.

Každý motor se skládá ze statické části s 20 cívkami a rotující části s 24 zuby. Je-li jedna z cívek pod napětím, přitahuje nejbližší zub rotoru. Postupnou aktivací jednotlivých cívek dochází k roztáčení rotoru a pohonu vozu. Pohyb je tedy uskutečněn za pomoci reluktanční síly, která snižuje magnetický odpor mezi cívkou a rotorem.

Reluktanční motory jsou dobře známy – především pro relativně vysoký výkon při nízké ceně. Největší výzvou pro vědce však bylo navrhnout motory tak, aby nemusely být individuálně přizpůsobeny žádnému instalačnímu prostoru.

Jejich tvar je navržen tak, aby bylo možné je snadno integrovat do podběhů jakéhokoliv vozu. To vytváří předpoklad pro sériovou výrobu a použití v různých modelech vozidel.

Nyní nastává otázka, jakých jízdních výkonů dosahuje prototyp s motory v nábojích kol. Vůz zrychluje za 8 sekund na 100 km/h a dosahuje maximální rychlosti 160 km/h. Parametry odpovídají přibližně Nissan Leaf, výkon jednotlivých motorů v nábojích kol se bude pravděpodobně pohybovat lehce nad hranicí 25 kW.

Dojezd vozu zůstává neměnný, jelikož je určen vestavěnou baterií. Umístěním motoru přímo do náboje kola jsou sice sníženy ztráty v hnacích hřídelích, vzhledem k použití jednoduššího motoru spotřeba energie mírně narostla.

Výhodou této koncepce je však nižší cena. Vědci odhadují, že jejich koncepce pohonu může být o 30 až 40% levnější než u konvenčních elektrických motorů. Předpokladem pro tuto úsporu je sériová produkce ve velkém počtu.

Kromě nákladů vidí Lohner také významné přínosy pro životní prostředí. Při výrobě nejmodernějších elektrických motorů s permanentními magnety je používáno množství vzácných kovů, které se těží zejména v Číně za obtížných ekologických podmínek. „Naše ráfkové motory jsou naopak vyrobeny výhradně z ‚plechu‘, hliníku a mědi,“ vysvětluje.

Koncept jednoduchého pohonu je spárován s nově vyvinutou řídicí elektronikou. Každé kolo je individuálně ovladatelné a regulovatelné každé 2 milisekundy. To by mělo zlepšit jízdní vlastnosti automobilu.

Než však nový koncept pohonu přejde do sériové výroby, čeká vědce ještě mnoho práce. Prototyp je totiž neobvykle hlučný, i když se vědci jejím snížením zabývali již několik týdnů a úroveň hluku snížili o polovinu. „Cílem je nyní přivést stroj na akustickou úroveň, která je vhodná pro masový trh,“ uzavírá Lohner.

60 Comments on “Elektromotor v náboji kola: uchytí se jako flexibilní a levný pohon elektromobilů?”

  1. Pozitiva
    -Levnější výroba
    -Jednoduší mechanická

    Pozitiva
    -Levnější výroba
    -Jednoduší mechanická konstrukce
    -Menší provozní otačky ( delší životnost ložisek )

    Negativa
    -Vyšší hmotnost Horší poměr výkon/váha
    -Na řízené napravě při vyšších rychlostech zhoršená ovladatelnost (gyroskopický efekt)
    -Neodpružená hmota
    -Vyšší energetické nároky
    -Při nízkých rychlostech odebírá více proudu
    -Nižší ůčinnost rekupirace díky nižším provozním otáčkám -Nižší agilita
    -Stator se obtížněji chladí

    Jen doufám že v ramci šnížení nákladů Není motor součastí rafku kola a nebude se muset jako u nabojových elektrokol a některých e-scooteru při výměně pneu / defektu
    Demontovat celý el.motor .

    U elektrokol byl snad jediný Panasonic který s nabojového motoru vymačkal max. co se týče energetické naročnost se přiblížil středovým pohonům a i ten už vyrábí středové motory pro e-bike Protože je to prostě lepší

    Ferdinand Porsche konstruoval elektromobily s nabojovým el. motorem
    https://www.youtube.com/watch?v=mjZ0VTDZJ_Q
    https://www.youtube.com/watch?v=xdTczvU8ZUw
    https://www.youtube.com/watch?v=RDZuizTqTqM

    Porsche elektromobil P1 s jedním motorem pohanějícím přes rotorovou hřidek oba zadní kola
    https://www.youtube.com/watch?v=mP1bOeSGL5U

    1. a co tam jako resis? ta nabijecka tam byla driv nez se zacal
      a co tam jako resis? ta nabijecka tam byla driv nez se zacal vubec stavet ten obchodak, navic ten barak u te nabijecky je CEZU 😉 proc by si to jako meli stavet nekde jinde nez u jejich baraku? navic v garazich Auparku je 2x nabijecka destinationcharger 22kW a 3x mennekes 22kW zadara 😉

      1. noo veřejně že na jedno 100tisícový zaprděný
        noo veřejně že na jedno 100tisícový zaprděný mechovácký město je jedna historická čezácká šademo co tam ftom dízlprachu ano u nádraží už nějaký ten pátek trčí s krátkým kabelem a pomalu na pořadník dobíjení na vobjednávku :)) prostě bída soudluzi ;))) menekesy auparku s nepříjemným parkování to neřeší a ve futuru je stále už 15 let kulový 😉 Ale za to nemůžeš ty ale město a jeho vedení :)))) jo ano a ta čezácká budova jako kráva za tou nabíječkou to je vizitka moci ;))

        1. No jo… ale když elektromobilisté chtějí nabíjet za
          No jo… ale když elektromobilisté chtějí nabíjet za levno, ideálně zdarma a všichni si nabíjí doma a v noci v NT. Jak k tomu ČEZ přijde? Z čeho pak zaplatí provoz nabiječek, když průměr na nabiječku za den je necelých 30 kWh? To není ani hodina vytížení, tak jaképak pořadníky, Františku? 🙂

              1. Víš k čemu ve skutečnosti slouží čezíšademo
                Víš k čemu ve skutečnosti slouží čezíšademo 50kiloprdů v Hradci před centrálou ?? JAKO SEZNAMOVACÍ AGENTŮRA !! vedle čumákujících čezíchslepic na přijíždějící teslí milijonáře :))))))))))))

                PS: jako dobíječka to je jen krytí ;)))

  2. off
    Tesla si nechala patentovat nový design bateriových

    off
    Tesla si nechala patentovat nový design bateriových modulů. Měl by být výrazně jednodušší než to co používají dosud v Modelu 3. Současný design je komplikovaný, drahý a špatně automatizovatelný a byl to jeden z hlavních důvodů problémů s výrobou v první půlce 2018.

    Ten nový design je mnohem jednodušší. Dalo by se říct až primitivní. Fakticky jde o to, že bateriové články uzavřou do boxu s pozitivními a negativními kolektory na horní a spodní části a vnitřek toho boxu vyplní chladící kapalinou, která bude kolovat mezi bateriemi a následně do tepelného výměníku. Už žádné složitě ohýbané měděné trubice. Navíc to zlepší tepelnou výměnu mezi bateriemi a chladící kapalinou, protože teplo bude odebíráno z celého povrchu baterie a navíc bez mědi jako prostředníka.

    Kolektory samy o sobě můžou být buď čistě pozitivní či negativní, nebo nějaká jejich kombinace podle potřeby.

    Každý takový modul by měl být snadno vyjímatelný z packu a tedy jednoduše nahraditelný v servisu místo současného řešení lepených modulů v packu.

    Podle mě to bude mít i bezpečnostní výhodu. Bude-li nějaká baterie poškozena v důsledku nehody nebo zkratu a protrhne se její ochraný obal, tak bude okamžitě zaplavena chladící kapalinou a uhašena, takže se požár nerozšíří na další baterie. Tedy za předpokladu, že Tesla nepoužije hořlavou chladící kapalinu 🙂

    https://www.teslarati.com/tesla-compact-battery-patent-easy-production/

    PS: Článek není moc dobře napsaný. Doporučuju přímo skouknout patent.
    http://www.freepatentsonline.com/y2019/0312251.pdf

            1. Více chladící kapaliny, méně mědi, lepší chlazení.
              Více chladící kapaliny, méně mědi, lepší chlazení. Budou muset dobře navrhnout tvar těch modulů pro správné proudění kapaliny a přitom ji použít co možná nejméně..

              Ale obecně vzato by měly být moduly menší než současné řešení.

                1. 12C? Jsi si jistý? To musí zničit baterku.
                  Tesla má

                  12C? Jsi si jistý? To musí zničit baterku.
                  Tesla má discharge rate tuším 3-4C.
                  Jaké baterie používá Rivian? Cylindrické, pouchové nebo nějaké jiné?

                2. Rimac používa 18650ky LiNiMnCo02, 650V batéria 120kW,
                  Rimac používa 18650ky LiNiMnCo02, 650V batéria 120kW, kvapalinou chladená. Tých 12C im to dáva, to si piš. Neviem presne ako to majú urobené, ale predpokladamám, že nejak zaplavené, možno len čiastočne? Neviem to nikde dohľadať, možno Kuk by to našiel 🙂
                  Jednoznačne je to automobilka s najlepšou technológiou elektrického pohonu na svete. Takmer všetko si vyrobili sami, okrem tých článkov. Tie si sami skladajú do megavýkonnej batérie.
                  Prečo, myslíš, že k nim chodia na rozumy všetky automobilky, ktoré chcú nejak konkurovať Tesle? A myslím, že Porsche má podiel 15% Preto to na tom okruhu nebude mať Tesla proti Taycanu ľahké, a to je len dobre.

                3. Já vom tom nevím lautr nic. Jen jsem čuměl jak vrána
                  Já vom tom nevím lautr nic. Jen jsem čuměl jak vrána když to Mate zmiňoval na svém videu. A hlava mi to doteď nebere. Pro mě je to z říše scifi. Myslím že mluvil speciálně o bateriích pro Kénigseg.

                4. Ja tiež o tom veľa neviem, ale už samotný fakt, že zo
                  Ja tiež o tom veľa neviem, ale už samotný fakt, že zo 120kWh baterky vedia dostať kontrolovaných 1,5 MW (1500kW) je naozaj ako zo scifi.
                  Existujú články, ktoré dokážu dávať 35-50 C, ale na úrovni takto veľkej batérie to nemá nikto, okrem Rimac-u.
                  Aj Tesla má myslím max. 6C a pri Roadsteri 2 to tiež nebude nejak viac ako 7C, keďže bude mať 200kWh baterku, takže na tých potrebných 1300-1400kW stačí 7C.
                  Mate je King.

                5. Nestaci jen ultrakapacitory s vyssi kapacitou? Prece jen kolik
                  Nestaci jen ultrakapacitory s vyssi kapacitou? Prece jen kolik sekund clovek vyuzije vykon 1,5 MW? Podle meho to desitky nebudou, to uz by byl ve stratosfere.

                6. Nejakých kombinácíí sa zreje v krátkom čase určite
                  Nejakých kombinácíí sa zreje v krátkom čase určite dočkáme. Takýto výkon vie poskytnúť 3jkWh UC po dobu približne 7 sekund. To by asi aj na dosiahnutie rýchlosti 200km/hod aj stačilo 🙂
                  Tipujem, že Tesla na niečom podobnom aj pracuje. Možno aj preto kúpili Maxwell.

        1. Teoreticky je asi velkosériová výroba méně výkonných
          Teoreticky je asi velkosériová výroba méně výkonných motorů a měničů, které lze následně sázet do aut jako brambory, levnější. Praxe je neznámá. Faktem je, že ty jednotlivé motory musí obsahovat mnohem menší průřezy vodičů a další věci.

  3. Do mesta staci jeden mensi elektromotor vzadu s diferentialem
    Do mesta staci jeden mensi elektromotor vzadu s diferentialem a na vyssi rychlost tlacnou vrtuli s elektromotorem na strese, kterou lze jednoduse odmontovat. Tim by se vyresil problem maleho odstupu mezi auty na dalnici. Vsichni by dobrovolne drzeli odstup aby poletujici kameni nerozbilo auto. Nebo by proud vzduchu od vrtule smeroval mirne nahoru.

  4. Ztráty na jednoduché hřídeli jsou dnes tak malé, že mi
    Ztráty na jednoduché hřídeli jsou dnes tak malé, že mi přijde jako nesmysl to řešit a odstranění omezení vyžadujících instalaci do kola značně navýší účinnost těch motorů. Takže bych to viděl tak, že 4 motory klidně (jestli to tedy dává smysl z hlediska nákladů, což se mi nezdá), ale vedle sebe uprostřed auta a z nich vedoucí hřídele do kol. Obecně mi připadá pochybné mluvit o potenciálních úsporách. Co konkrétně se ušetří? Jsou problémem velké a silné motory a nutná drahá výkonová elektronika? Protože to řeší i můj výše naznačený přístup s hřídelemi.

    Vyřeší to navíc i spoustu problémů s životností ložisek a zavěšení kol a v neposlední řadě to odstraní i riziko tepelného namáhání v případě využívání brzd (jejich využívání se zřejmě moc nepředpokládá, ale ono i jedno krizové zabrždění dovede brzdové obložení moc pěkně rozpálit.

      1. Hm, můžete mi vysvětlit, o jakých ztrátách to mluvíte,
        Hm, můžete mi vysvětlit, o jakých ztrátách to mluvíte, ke kterým by nedocházelo i u motorů v kolech? Respektive pokud už vyrobíte motory bez převodovky do kol, tak musí být automaticky pomaloběžné a zcela jistě vyrobíte lepší pomaloběžný motor, když nebudete zásadně omezen hmotností, rozměry ani dalšími parametry, jako jste v náboji kola. Jediná ztráta tam je pak roztáčení té hřídele, což je zanedbatelné.

        1. Měl jsem na mysli nahrazení stávajícího řešení HUB
          Měl jsem na mysli nahrazení stávajícího řešení HUB motorem, kde se na absenci převodovky dost ušetří. U Vámi navrhovaného řešení je, jak píšete, rozdíl v účinnosti minimálni. Zase se ale zabere prostor, který by mohl být volný a přibude díl na víc. Pak je otázka, co je lepší. Vždy je to něco za něco.

          1. Riešenie, čo navrhol Jozef, má logiku a nevidím problém
            Riešenie, čo navrhol Jozef, má logiku a nevidím problém zabraného priestoru, ktorý sa aj tak velmi nedá využiť na nič iné ako pohon. Baterka tam nemôže byť kvoli bezpečnosti a na kufre je v EV miesta habadej.
            Podľa mňa sú motory v kolesách nevhodné riešenie a zbytočná strata času sa tým zaoberať.
            Ale zas ako „kurvítko“ je to dobré riešenie a to treba v dnešnej ekonomike, nie?
            🙂

  5. Nějak se zapoměli zmínit jaký vliv má velký nárůst
    Nějak se zapoměli zmínit jaký vliv má velký nárůst neodpruřených hmot na jízdní vlastnosti.
    Ono proč do podobného řešení nešli rovnou automobilky má jistě důvod.

    A nějak nechápu tu argumentaci s životním prostředí. Ono takový motor z plechu a mědi není možné dát místo současných motorů?

      1. Co jsem o tomto prototypu slyšel naposled, tak to „významné
        Co jsem o tomto prototypu slyšel naposled, tak to „významné snížení hlučnosti“ v praxi znamená asi tolik, že ochranná sluchátka už nejsou potřeba po celou dobu jízdy, ale pouze pro rozjezdy… Čistě reluktanční motory (bez hybridu s PM) pokud vím pro trakci stále ještě nikdo uspokojivě „nedal“

  6. Elektromotor přímo v náboji kola opravdu žádnou novinkou
    Elektromotor přímo v náboji kola opravdu žádnou novinkou není a třeba u elektroskůtrů se běžně používá. Ale pokud vím, dřívější pokusy (koncepty) naráželi na dva zásadní problémy.
    1) Při velkosti motoru se nedařilo docílit více jak 10 kW výkonu, ale dejme tomu, to je otázka technologie.
    2) Takové kolo s motorem uvnitř je poměrně těžké. Copak asi s touto neodpruženou hmotností udělá přejetí kanálu, nebo díry v silnici? respektive, co udělá s jejím uchycením?

    1. 1. Lze dosáhnout mnohem větších výkonů, ale
      1. Lze dosáhnout mnohem větších výkonů, ale limitujícím faktorem je velikost, hmotnost a chlazení.

      2. Přesně tak. Ono ani u těch skútrů je to kompromisní řešení a nikdy to nebude tak dobře odpružené jako s lehkým kolem a motorem v rámu.

      A ještě bych dodal jednu věc, která mi přijde taky dost zásadní. K tomu motoru musí vést tři tlusté pružné vodiče o životu nebezpečném napětí, které budou, společně s celým motorem, vystavené těm nejhorším možným povětrnostním vlivům stříkající vodou počínaje, odletujícími kamínky a v zimě slanou břečkou konče. A jako bonus možná dokonce povinná vyhláška 50 i pro pneuservis 😉

      1. 1. posouzeno z hlediska současných elektromotorů. Pokud se
        1. posouzeno z hlediska současných elektromotorů. Pokud se však podaří nějaký průlom, který dokáže udělat nábojový motor s větší hustotou na hmotnost, už by to neplatilo.

        2. U těch skútrů je to úplně v pohodě i se současnou technikou (osobně odzkoušeno). 99% uživatelů těchto skútrů by nedokázalo při jízdě poznat rozdíl, zda tam mají nábojový nebo klasický motor.

        3. dnešní spalovací i elektro auta jsou prošpikované spoustou kabelů a hadiček už nyní a nikomu to moc nevadí. Alternátory a startéry jsou taky silně vystavené povětrnostním vlivům.

        1. 1. Až takový průlom nastane alespoň v laboratoři, tak to
          1. Až takový průlom nastane alespoň v laboratoři, tak to můžeme přehodnotit.

          2. A můžete nám prozradit, na jakém zázračném skútru s hubmotorem jste to zkoušel a s čím to porovnával? Protože pokud jste někdy opravdu jezdil na nějaké Hondě, Piaggiu apod. a pak sedl na sebelepší skútr s hubmotorem (který na trhu ani neexistuje) a projel si pár zatáček, nerovností nebo nedejbože dlážděnou ulici, tak byste nikdy takovou pitomost nemohl napsat.

          3. Startér, Alternátor a ostatní spotřebiče jsou od toho nejhoršího odstíněné, kabely mohou být několikanásobně izolované, protože nemusí kopírovat dráhu kola v rejdu a hlavně, nejde tam napětí 400V nebo víc.

          1. To, že se u vašeho skůtru ozve velká rána při najetí do
            To, že se u vašeho skůtru ozve velká rána při najetí do díry, nemusí být HUB motorem, ale prostě jen tím, že má skútr malý průměr kol (tento efekt bývá i u benzínových skútru s menšími koly pod 13 palců). A další příčinou můžou být nekvalitní tlumiče a nebo kombinace obojího. Dnešní elektro skútry jsou většinou vyrobené v Číně a kvalita tlumičů tam často pokulháva.

          2. Mimochodem, u nás vyvíjí HUB motor, který má být lehčí
            Mimochodem, u nás vyvíjí HUB motor, který má být lehčí a použitelnější než to, co dnes na trhu je zde:tiltingvehicle.eu/projekty/fraismotor/

            Vychází to u stejného výkonu asi o polovynu lehčeji než nejlepší konkurence, což si myslím, že by odstranilo spoustu negativ, které se zde zmiňují.

Napsat komentář