EFG rozšiřuje síť bioplynových stanic, obnoví tu ve Vysokém Mýtě

Společnost Energy financial group (EFG) rozšiřuje síť bioplynových stanic a expanduje do Pardubického kraje. Provoz městské odpadářské bioplynové stanice převzala přímo od Vysokého Mýta.

Nyní EFG pracuje na zpracování potřebných dokumentů pro technické i legislativní zprovoznění stanice. Spuštění je plánováno na první polovinu roku 2024 a maximální investice do obnovy a modernizace by se měla pohybovat od 50–75 milionů korun v závislosti na využitých technologiích. 

Bioplynová stanice na zpracování biologicky rozložitelného odpadu, jejíž provoz v roce 2008 zahájilo město Vysoké Mýto jako jedno z prvních v republice, dostane díky Energy financial group nové využití. Bioplynka disponovala roční kapacitou zpracování 8 000 tun odpadu, pět let po zahájení kombinované výroby elektřiny a tepla byl její provoz z důvodu nevyhovující technologie ukončen.

„Jsme rádi, že technologie původně určena pro zpracování komunálního bioodpadu bude využita na záměr společnosti ze skupiny EFG na výrobu biometanu ve Vysokém Mýtě,“ řekl starosta města František Jiraský. 

V rámci portfolia EFG je stanice ve Vysokém Mýtě již třetí bioplynovou stanicí a čtvrtým obnovitelným zdrojem energie. Součástí plánované obnovy a rozvoje bioplynové stanice poblíž Pardubic je navyšování kapacity zpracování biologicky rozložitelného odpadu, výroba biometanu jakožto strategické komodity holdingu, produkce elektřiny a tepla. V plánu je i případný rozvoj podpůrných služeb. Stanice přitom stále disponuje dvěma kogeneračními jednotkami o výkonu 160 kW, které mají opět sloužit pro výrobu zelené elektrické a tepelné energie.

“Velmi nás těší vstřícné jednání města, díky kterému můžeme rozšiřovat naše služby pro svoz a recyklaci odpadu v dalším kraji České republiky. Věřím, že se nám v blízké době podaří dokončit získání veškerých potřebných povolení na zpracování vstupní suroviny i licenci na výrobu elektřiny a tepla. Následně chceme co nejdříve zahájit výrobu biometanu, a reagovat tak na zvyšující se poptávku po plynu z lokálních obnovitelných zdrojů,” říká ke spolupráci s Vysokým Mýtem Tomáš Voltr, výkonný ředitel EFG.

Energy financial group se do konce roku 2025 chystá provozovat celkem sedm bioplynových stanic a vyrábět až 100 GWh zelené alternativy fosilního zemního plynu ročně. Cílem je přitom zachovat si pozici lídra na tuzemském trhu.

V souladu se svou strategií se investiční společnost nadále hodlá zaměřovat na využití biologicky rozložitelného odpadu, nikoli účelově pěstovaných plodin. Holding by tak na svých stanicích měl být schopen zpracovat až 150 tisíc tun jinak nevyužitelného, prakticky výhradně skládkovaného bioodpadu za rok. Kromě toho plánuje i další projekty pro rozšíření portfolia obnovitelných zdrojů energie či služeb výkonové rovnováhy. 

zdroj: tisková zpráva

15 Comments on “EFG rozšiřuje síť bioplynových stanic, obnoví tu ve Vysokém Mýtě”

     1. přesně tak drvostepe. a proto ty o každém prohlašujes že lze, krade nebo je podplaceny i když k tomu nemáš žádné relevantní důvody. Ty víš dobře že lžeš kudy chodíš a předpokládás, že ostatní jsou stejný svině jako ty. ale prozradím ti tajemství. nejsou, takových jako ty je naštěstí menšina, jen jsou hodně slyšet. jsi lhář a kdo lže ten krade, do pekla se hrabe. říkala moje babička, tak to musí být pravda.

      1. pro pituru…Je pravda, že bych z principu nikdy úplatek nenabídl, proto jsem byl náhodným očitým svědkem korupce ve státní správě pouze jednou… Zato i mně překvapila její masovost a drzost metody…
       A to byly malé ryby..Po tom co jsem viděl, si nedělám žádné iluze o horních patrech – prohnilost a dekadence.
       ,,,,Kdo nekrade s náma, krade proti nám““🤑🤮

 1. Obdivuji vase schopnosti. Treba i tu, videt pri navsteve Vysokeho Myta ucinnost nejake bioplynky na kraji mesta. Vidi ji navstevnik mesta vubec a vi hned co to je? Vy ano, to ocenuji na vas. Oproti vam jsem bridil, jezdim s mou Teslou kolem takovych divnych dvoru, kde zastavuji auta a kolem dokola to zahadne smrdi. Obcas nekdo vybehne s penezenkou v ruce a kdyz se vraci, tvari se kysele. Nasedne do auta ze ktereho se zacne kourit, siri smrad a hluk a pak se cukavym pohybem rozjede. A vyte ze vubec netusim proc to ty lidi delaji. Vy to vite, jsem si jist, protoze to delate take.

 2. Jo tenhle přímo vzorový zelenorudý pomník si pamatuju z doby, kdy jsem do Mejta jezdil. Město si s velkou slávou za 70 milionů postavilo stanici, která vyrobila naprosté hovno, dotovali to každý rok dvěma miliony, po pěti letech to zavřeli a od roku 2013 to tam rezne.

  Prohlášení starosty Jiraského k provozu stanice je legendární – „provozem stanice se ověřilo, že z odpadu žádné významné množství energie nevznikne“ 😀 😀 😀

  Super poučení. Za 80 míčů z veřejných prostředků 😀

  1. pro Runnču …. Nemusí pršet, stačí když kape…
   Proč sakra musí být všechno óbr zdroj – podle tebe by asi byla nejlepší jedna hyper jaderná štípačka pro celý svět.🙄

   Náhodou lokální bioplynky co vyrábějí z odpadu a zemědělských zbytků jsou super, můžou elektřinu vyrábět klidně pouze ve špičkách a časem i v období sezonního poklesů výroby ostatních OZE 👍

   1. Ale kulový. Města žádný využitelný odpad nemají.
    hxxps://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1141154-bioplynova-stanice-pripravuje-v-myto-o-milion-rocne

    Za investované prachy si město mohlo koupit buď 80 GWh elektřiny na trhu, nebo pořídit do chátrající nemocnice jednotku magnetické rezonance s návratností 1 rok a vydělávat miliony měsíčně.
    Ale zatupitelstvo si řeklo ne, my utopíme prachy v pseudoekologii.

    1. pro Runnču…. Hele já nevím, kam se v Mejtě rozkutálely korunky – to ony uměj. A ani jak to přesně bylo s tou nevyhovující technologií, v článku je to jen naznačeno… Možná se soustředili jen na městský bioodpad a teď to rozšířili i o zpracování zemědělských zbytků- jen tipuju…
     V blízkém okolí našeho okr. města jsou 3 bioplynky a nevím o tom, že by se chystali zavřít krám 😃
     Jak se říká: Když dva dělají totéž, není to vždy totéž.

Napsat komentář