Digitalizace automotive nabírá na obrátkách, Omnetic má miliardovou investici

Omnetic ze skupiny EAG získává na digitalizaci služeb v automotive dvě a půl miliardy korun. V příštích letech chce znásobit svou EBITDA.

Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotive a správu dealerství ve střední Evropě, získává od investorů 100 milionů eur (2,5 miliardy korun). V čele historicky prvního investičního kola pro Omnetic stanul panevropský soukromý kapitálový fond Kartesia a středoevropský dluhový fond CVI.

Omnetic, který je součástí skupiny EAG, založili před pěti lety v Česku Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl. Zakladatelé platformy potvrdili, že úspěšné investiční kolo podpoří již probíhající rozvoj a expanzi skupiny v západní a střední Evropě.

Evropská expanze platformy Omnetic tak dostává nový impuls. Poskytovatel digitálních služeb v automotive v minulých letech upevňoval své tržní postavení v regionu CEE, aby se nedávno začal dívat také na západoevropské trhy.

Silná důvěra investorů v nastavenou strategii „Buy & Build“ má v následujícím období pomoci uzavřít další akviziční cíle v Německu, Polsku, Francii a Beneluxu. Omnetic následně tyto akvizice využije nejen k expanzi na trhu, ale zejména k rozšíření funkcionality vlastních produktů.

„Před pěti lety jsme s kolegy viděli obrovský prostor v konsolidaci a inovaci systémů v automotive sektoru. Když se řekne automotive v Evropě, lidé si obvykle jako první představí velké automobilky. Ve skutečnosti jde ale o obrovské odvětví zahrnující celý životní cyklus vozu – od prvního prodejce a financování, přes pojištění, servis až po přechod na jiného majitele v autobazaru. Jsou to desetitisíce malých i velkých firem s obrovským potenciálem přechodu na špičkové plně digitální služby,“ vysvětluje Jakub Šulta, CEO Omnetic, a dodává: „Investujeme nejen do rozvoje či akvizic, ale vnímáme i důležitost zapojení klíčových lidí z managementu, kteří dnes drží téměř 10% podíl ve společnosti.“

„Fond Kartesia provedl toto financování ve spolupráci s lokálním partnerem CVI. To potvrzuje sílu zájmu investorů o platformu Omnetic. Pro další rozšíření prostřednictvím akvizic můžeme postupně využít až 100 milionů eur podle potřeby. Očekáváme, že tuto částku investujeme v následujících letech,“ popisuje Pavel Svoreň, CEO skupiny Portiva, která se podílela na založení skupiny EAG a Omnetic je po Carvago jejím druhým úspěšným projektem v segmentu automotive.

Omnetic si šel na trh pro peníze na expanzi cíleně. V Německu, Francii, Polsku a Beneluxu má vytipované společnosti, jež mu pomohou rozšířit jeho služby do dalších zemí, případně posílit stávající pozici.

„V tomto investičním kole, které organizovala společnost Wood & Company jako lead advisor, se z bezmála dvou desítek uchazečů dostali do finále tendru čtyři zahraniční zájemci. Fondy Kartesia, respektive CVI, nabídly nejflexibilnější kapitálové řešení a navíc působí na trzích, kde se nachází i naše budoucí akviziční cíle,“ říká investiční ředitel Omnetic Petr Kratochvíl s tím, že část peněz společnost nasměruje také do rozvoje stávajících produktů. 

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “Digitalizace automotive nabírá na obrátkách, Omnetic má miliardovou investici”

Napsat komentář