Dálniční známka: Proč je důležitá a kde ji koupit?

Dálniční síť České republiky patří mezi nejvyužívanější dopravní infrastruktury. Aby se tato síť udržovala v dobrém stavu a rozvíjela se, je nutné ji financovat. A právě k tomuto účelu slouží dálniční známky. V tomto článku se dozvíte, co to dálniční známka je, jak funguje systém platnosti a kde si ji jednoduše pořídit.

Proč je dálniční známka důležitá?

Dálniční známka je poplatek za užívání zpoplatněných úseků dálnic v České republice. Zakoupením dálniční známky přispíváte na financování jejich údržby, oprav a modernizace. Díky dostatečným finančním prostředkům se tak dálnice udržují v provozuschopném stavu a snižuje se riziko dopravních nehod.

Jak funguje systém platnosti dálničních známek v ČR?

V České republice existuje elektronický systém dálničních známek. To znamená, že známky neexistují v papírové podobě, ale jsou evidovány elektronicky. Platnost dálniční známky se odvíjí od délky trvání a kategorie vozidla.

Typy dálničních známek a jejich platnost

Roční: Platí 365 dní od data zakoupení.

Měsíční: Platí 30 dní od data zakoupení.

Desetidenní: Platí 10 po sobě jdoucích dní od data zakoupení.

Jednodenní dálniční známka: Platí jeden den od data zakoupení.

Jaké informace budete při nákupu dálniční známky potřebovat?

Pro koupi dálniční známky je nutné znát pouze několik základních údajů – SPZ vozidla a jeho kategorii (podle nejvyšší povolené hmotnosti)

Jak si můžete zakoupit dálniční známku?

Dálniční známku lze zakoupit online na stránkách czdalnice,cz, na pobočkách České pošty a v rámci sítě samoobslužných kiosků.

Portál czdalnice.cz je český ekologický projekt, který si klade za cíl kompenzovat produkci CO2 z automobilové dopravy. Tento cíl dosahuje prostřednictvím výsadby stromů financované z prodeje elektronických dálničních známek. Počet vysazených stromu provádí přes partnera trilliontreecampaign a také na vlastních pozemních.

Jak zakoupit dálniční známku přes internet?

Navštivte stránky czdalnice.cz, vyberte požadovaný typ dálniční známky a zvolte zemi, kde bylo vozidlo registrováno. Poté zadejte SPZ vozidla a datum platnosti.

Proveďte platbu online a vyčkejte, až vám dorazí potvrzovací e-mail.

Elektronická dálniční známka je aktivní ihned po zaplacení.

Jak zkontrolovat, jestli dálniční známka stále platí?

Ověření platnosti dálniční známky je snadné. Zda stále platí, můžete kdykoliv zkontrolovat online na stránkách czdalnice.cz.

Co dělat, když vám dálniční známka vyprší během cesty?

Pokud zjistíte, že vaše dálniční známka vypršela během cesty, je nutné co nejdříve zakoupit novou. Ideální je to provést online, případně vyrazit směrem k nejbližšímu samoobslužnému kiosku či na pobočku České pošty.

Jak vysoká je pokuta za jízdu bez platné dálniční známky?

Ta jízdu bez platné dálniční známky hrozí pokuta. Výše pokuty může činit až 5 000 Kč. V případě správního řízení může saknce narůst až do výše 20 000 Kč.

Pokud se chcete vyhnout zbytečným nedorozuměním týkajícím se platnosti, nezapomeňte si vždy před cestou zkontrolovat platnost dálniční známky. Při koupi dálniční známky pak zkontrolujte, zda jste správně zadali SPZ vozidla a další potřebné údaje.

Nezapomeňte, že na motocykly a přípojná vozidla se povinnost nevztahuje.

zdroj: placená inzerce

14 Comments on “Dálniční známka: Proč je důležitá a kde ji koupit?”

  1. Ty proruske kaprioly co ted Musk predvadi mnoho zajemcu odradi. Musk ze hrozne zmenil a ten jeho Twitter/X je prolezly rusakama. Z dnesniho pohledu bych asi Teslu nekoupil. Je to tezke rozhodovani, auto je super ale ten kdo za tim ted stoji je prinejmensim sporny clovek. Vubec se nedivim ze diky tomu pozadi prodej klesa.

 1. Na jaře jsem dostal pokutu za chybějící dálniční známku. Vzal jsem si jedno z mých poolových aut na převoz objemnějšího dárku a ejhle, na dálnici jsem od celníků vyfasoval pokutu dva tisíce. Celkem překvapení, protože car management mám řešen smluvně. Následně se, ukázalo se, že tohle konkrétní auto někdo zapomněl zařadit do plateb známek a bez známky jezdí tři roky.

  Zatímco dřív by se na to přišlo okamžitě a každý řidič mrkl na sklo a viděl, jestli auto které jde řídit má nebo nemá pořešeno, teď si to musíte zkontrolovat on-line na nějakém webu, což před jízdou nikdo nikdy nedělá.

  A pánové celníci se podělili o informaci, že je to naprosto běžné a mají z toho největší žně. A platí to ti zaměstnanci ze svého (!), protože je to odpovědností řidiče, kterému se ale výrazně zhoršila možnost kontroly.

    1. @runner42
     Ještě lepší, to mám zábavu i na zítra:-D
     Úplně vidím, jak těm policistům třeba vysvětlujete stejně jako nám:
     – že nějaký pitomec z car management firmy, co jste si najal, udělal chybu při nákupu dálničky a že to auto nemá dálničku už 3 roky
     – že jste na to předsi nemohl přijít, protože nemáte nálepku na skle:-)
     – že jste přijel do práce sporťákem a potřeboval neplánovaně osobně odvézt empírovou komodu a tak jste si vzal fremní auto, bohužel bez dálničky
     – a ještě jim slíbit, že tu soukromou jízdu firemním autem dodaníte
     Možná se zařadíte do TOP10 „vysvětlení“ při kontrolách:-D

     1. Celníkům, nikoliv policistům. Pan Koblížek, služební číslo 2672 (mám tady před sebou blok), byl velmi korektní, řekl bych až přátelský. Zeptal se jen zda je to moje auta a na odpověď, že je firemní, mě uvedl do problému, tedy že v systému není záznam o známce a jestli můžu ověřit, že ji firma zaplatila. I zavolal jsem a zjistil, že ne. Pokecali jsme, zaplatil jsem na místě, ještě po cestě vynadal zodpovědné kolegyni a nařídil kontrolu všech aut, protože v tomto „lepším“ systému se pro podobné administrativní chyby, za které platí nevinný řidič, otevřel dost velký prostor.

Napsat komentář