Dálkový odečet elektřiny se postupně stane standardem, od roku 2027 by mohl být povinný

Ještě před několika lety bylo při odečtu spotřeby vody či tepla jediným řešením vpuštění cizí osoby do domácnosti. Toto řešení je však již zastaralé a nekomfortní, kladoucí zbytečné časové nároky na uživatele, při očekávání návštěvy odečitatele.

Pokud dojde ke schválení nových zákonů, bude dálkový odečet od roku 2027 povinný. Odpadnou tak časově náročné pochůzky, při kterých musíte do svého domu vpouštět cizí osobu.
foto: rgaudet, licence CC0 Creative Commons

Už dnes se proto instalují měřiče s funkcí rádiové komunikace, které umožňují provést odečet na dálku nebo sledovat spotřebu prakticky v reálném čase. Díky chystané evropské legislativě by mělo být toto řešení do budoucna běžným standardem. Odborníci taktéž počítají s dalším rozvojem této technologie a jejím navázáním na takzvaný internet věcí.

Doby, kdy musel člověk při odečtu spotřeby vody či tepla otevírat cizím osobám, pomalu mizí. Čím dál populárnějším řešením je totiž používání indikátorů topných nákladů i měřičů spotřeby s funkcí rádiové komunikace. Ty pro uživatele i pro rozúčtovatele znamenají větší komfort.

Vycházejí přitom z takzvaného Smart Meteringu – uceleného systému automatického sběru dat z měřičů spotřeby a jejich následného zpracování. „Nejmodernější indikátory umožňují vysílat údaje o naměřených spotřebách k vybranému datu, v předem daných intervalech po celý rok a odečet tedy není vázaný na konkrétní datum odečtu. Při kontrole, která je výrazně rychlejší než u starších modelů, tak není vůbec potřeba vstupovat do domu,“ říká Ivo Winkler, vedoucí technického oddělení společnosti Enbra, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla a vody.

Současným nejčastějším řešením v českém prostředí je takzvaný odečet pochůzkou, kdy pracovník provádí za pomoci modemu a terminálu odečet buď ve společných prostorách domu nebo vně objektu. Systém je však možné doplnit i o takzvané uzly připojené k internetu.

Data jsou v takovém případě sbírána průběžně a je možné je sledovat on-line. Díky tomu má uživatel své spotřební chování pod kontrolou, například i díky porovnání s předchozími obdobími. Může tak zavčas reagovat na různé výkyvy ve spotřebě a ve výsledku uspořit více než v případě, kdy je seznámen až s konečným ročním vyúčtováním.

Přístup uživatelů k průběžným datům bývá zpravidla pasivní. Najdou je tedy nejčastěji po přihlášení k internetovému smart-meteringovému portálu, jenž je navázán na objekt, ve kterém člověk bydlí. Druhou, zatím méně častou variantou jsou automatické zprávy o výkyvech ve spotřebitelském chování, například formou e-mailů či SMS zpráv, které mohou sloužit i jako varování.

Současné řešení pomocí rádiových uzlů je určitým předstupněm modernizace odečtů v budoucnu, které budou navázány na takzvaný internet věcí.

„V tomto ohledu lze očekávat nástup dalších moderních technologií. Zanedlouho by tedy mělo být standardem, že si uživatelé budou moci veškerá data prohlížet přehledně například ve svém chytrém telefonu v reálném čase. Odečet prostřednictvím rádiových uzlů jim k tomu ostatně již nyní poskytuje veškerá potřebná data. Rozhraní aplikace jim dá pouze vhodnou a přehlednou grafickou podobu,“ doplnil Ivo Winkler.

Na modernizační trend v oblasti odečtů se snaží reagovat i evropská legislativa. Jak uvádí návrh novely směrnice o energetické účinnosti z roku 2016, od 1. ledna 2020 by měly být v tuzemsku instalovány pouze měřiče a indikátory, které umožňují dálkový odečet.

U již instalovaných přístrojů, které toto neumožňují, by se pak funkce buď musela aktivovat, nebo by byly do 1. ledna 2027 nahrazeny odečitatelnými přístroji. Pokud tedy dojde ke schválení návrhu, zhruba za osm let tak již bude možné provést odečet pouze na dálku.

„Postupně lze nejen u těchto zařízení počítat s možností připojení k systému takzvané chytré domácnosti, její chod tak bude v budoucnu energeticky výrazně úspornější než doposud. Funkcí pro dálkový odečet mohou být totiž vybaveny nejen indikátory topných nákladů, ale i vodoměry, měřiče tepla, plynoměry či elektroměry,“ uzavírá Winkler.

tisková zpráva

61 Comments on “Dálkový odečet elektřiny se postupně stane standardem, od roku 2027 by mohl být povinný”

  1. OFF:
    nocni mura pro CEZ a akcionare (poradna FVE na strese +

    OFF:

    nocni mura pro CEZ a akcionare (poradna FVE na strese + TESLA PowerWall)
    -> zatim se to nevyplati, clovek musi byt nadsenec (jako mit i EV), ale jestli o nekolik desitek % kazdy rok podrazi elektrina, zacina to cim dal vice davat smysl:

    https://www.youtube.com/watch?v=PamCOi0ktrs&feature=youtu.be

    Idealni je mit dve velkobateriove auta k tomu, jedno se vzdy nabiji a slouzi jako powerwall.. pan ma teda ale 18kWh FVE na strese (neverim ze to ma na jedne fazi to by mel 80A – spise 3x 25A), to uz mi prijde teda dost prehnane 🙂
    Trochu mi tam nesedi ale konec videa..jestli to ma vse na 1 fazi vcetne PowerWallu, tak snizeni 3fazoveho nabijeni auta z 24A na 6A, nebude brat pouze 4,2kW z PowerWallu. To by sedelo kdyby z PowerWallu bral pouze na jedne fazi 18A. Leda ze ta Tesla APP zobrazuje stav pro 1 fazi – tam kde je PowerWall, pak ale zase nesedi tech 11,8kW z gridu. Celkove mi prislo ze si to pan nechal od nekoho nainstalovat, protoze tomu moc nerozumel co ma vlastne doma :-/

      1. Praveze ve videu je videt, ze powerwall je pripojen k rozvodu
        Praveze ve videu je videt, ze powerwall je pripojen k rozvodu pouze jednou fazi a jednim datovym kabelem. (myslim ze to tam i rika ze staci dva kabliky, muze byt instalovan i venku, dokonce lze ze 2/3 ponorit do vody-povodne) a ma v sobe 4,6kW (20A) invertor. Zde se nabizi ale nutnost pokud nekdo ma 3-fazovy kotel, mit 3x PowerWall :-/ Navic to vypada, ze ma ta baterka pripojeni na nejaky mozek, neco jako wattrouter. Ta Tesla APPka mi prijde ze neni uplne presna co se tyce znazornovani fazi – je to nejake pomotane. Spravne by meli byt zobrazovane vsechny 3 faze, ta APPka evidentne o vsech fazich vi (tomu odpovida tech 11,8kWh co mu tam bralo z gridu). Buhvi ale zase, jestli fakt ta PowerWallka nema 3-fazi 🙂 To by byl masakr.. a pak by to vsechno sedelo. A ten silovy kabel co tam ma ve videu muze byt klidne 3faze, ze?

        btw. Q4/18 – Q1/19 ma byt pro EU neco jako PW2.3 (trifazova powerwall, kapacitu neznam)

        1. Tak mam jeste jedno vysvetleni toho zaveru videa, CEZ si
          Tak mam jeste jedno vysvetleni toho zaveru videa, CEZ si myslim ze ale takto nefunguje, ten nauctuje veskerou zapornou spotrebu jako spotrebu (na obycejnem meraku):

          Napriklad:

          L1-N: 100W
          L2-N: 100W
          L3-N: 100W

          elektromer nameri: 300W

          PowerWall ale jednoduse pusti 300W (predpokladam ze to bude gridfree metodou vyssiho napeti), takze je teorie takova, ze elektromer nameri 0 W

          V realu to bude takto:

          L1-N: -200W
          L2-N: 100W
          L3-N: 100W

          Jenomze na rozdil od zahraniciniho meraku (mozna staci obousmerny merak), ktery logicky nauctuje 0W, CEZ na obyc. meraku nauctuje 400W: 200W na L1 + 100W L2 + 100W L3 = 400W.

    1. No na strese mame poradnou FVE, nicmene v podminkach CR to zas
      No na strese mame poradnou FVE, nicmene v podminkach CR to zas tak svetoborne neni – v te pulce roku, kdy slucne docela dost sviti vyrabi elektrarna nesmyslne hodne elektriny (cast prebytku se aspon pouzije na oher bazenu na jare/pozdim) a v casti roku kdy je potreba topi pada vykon FVE na minimum (i ometene od snehu)

        1. Jezusky to musíte být někde v dolině, ne? Mně 3,6 kWp
          Jezusky to musíte být někde v dolině, ne? Mně 3,6 kWp dělá ještě pořád 1,3 kWh denně, a to je furt zataženo nebo prší. Ale je fakt, že to bude případ od případu. Už jsem měl i nulu, protože se mi nechtělo 3 dny ometat ten první sníh, pak roztál 🙂

            1. Mne zatial vychádza novembrový priemer 12,27kWh/den
              Mne zatial vychádza novembrový priemer 12,27kWh/den (1,227kWh/1kWp a u p. Kubiša to vychádza na 1,233kWh/1kWp). Takže velmi podobné a ja mám juho-západnú orientáciu a p. Kubiš Juho-východnú.
              Zatial mám vyrobených 331,4kWh a ešte 3 dni sú k dobru, takže priemer za tento mesiac sa ešte zlepší 🙂

      1. Ja myslim, ze fyzikalni zakony (v dnes zname podobe) budou
        Ja myslim, ze fyzikalni zakony (v dnes zname podobe) budou jeste par let platit a akcionari CEZu muzou byt v klidu.
        Ale klidne zopakuju, co tu psal nekdo jiny. Pokud te technologii veris, kup a pokud bude fungovat (treba udrzi EV v chodu po 5.000km bez vnejsiho zdroje energie), koupim od tebe generator za prodejni cenu +2kEUR cisty zisk pro tebe.

      2. Proč ten generátor volné energie zapojují do obyčejné
        Proč ten generátor volné energie zapojují do obyčejné zásuvky? Chápu dobře, že ta volná energie je domácí elektřina? To v tom případě jsem už znal před 30 lety, kdy jsem měl doma volnou elektřinu kdykoli a kolik jsem chtěl zadarmo. No dobře, účet platili rodiče, ale pro mě byla zadarmo :-D.
        Jinak jak píšu ke každému takovému vynálezu či energetickém médiu, pokud by to bylo tak energeticky výhodné, první, kde by se to objevilo by byly elektrárny a nemuseli bychom vůbec nic měnit ani kupovat. Neexistuje taková elektrárna (je jedno jestli na volnou energii, vzduch, vodu, vodík, cokoli si vymyslíte) -> nemá to budoucnost kdekoli jinde.

    2. Doba cirkulárek, což byl jediný rozumný důvod platit
      Doba cirkulárek, což byl jediný rozumný důvod platit třífáz je dávno pryč. A pokud má dnes někdo 3fázový motor lze pro jeho roztočení použít frekvenční měnič. Dnes existuje pouze jeden důvod mít 3f. Tím je potřebný výkon. Třeba Studer dělá hybridní měniče které mohou na jedné fázi pracovat pouze 3ks v paralelním režimu. Takže max. 18kVA výkonu. Však vy zapláčete až si ČEZ prosadí svou novou tarifní strukturu. To se najednou bude předělávat přípojek na jednofázové. V bytových domech byty také mají pouze 1 fázi převážně 25A a nikdo nepotřebuje více.

          1. Dnes se obyřejné 4plotny už snad ani nevyrábějí. Už 5
            Dnes se obyřejné 4plotny už snad ani nevyrábějí. Už 5 let se kupují téměř výhradně indukční desky. Do bytů ty s řízením celkového příkonu na až pouze 16A. Jsou samozřejmě zapojitelné na 1f. Jak říkám, je to o inteligenci elektrikáře. Kecy těch kteří jsou pyšní na to že naletěli debilovi/šmejdovi který na tom vyrýžoval a jsou na to ještě náležitě pyšní mne však baví.

            1. To slovo „obyčejné“ jsem do závorek nedal pro potěchu oka
              To slovo „obyčejné“ jsem do závorek nedal pro potěchu oka ;-P
              Že jsou zapojitelné na 1f jsem také nerozporoval.

              A inteligence elektrikáře většinou těžko stačí na rozvody ve starých panelácích kde 3f sice jsou ale jen do jističů, takže jakákoliv 3f instalace v bytě je o natažení nového 3f vedení se všemi starostmi a strastmi co s tím souvisí.

              p.s. mám „inteligentní“ jednoploténku za 600,-, umí sama vařit polívku, a steaky na tom udělat taky jdou takže za mě maximální spokojenost s 1f

            2. A doma mi pak najede bojler (2kw cca 8,5A), zapnu si pračku
              A doma mi pak najede bojler (2kw cca 8,5A), zapnu si pračku (2kw), rychlovarnou konvici (2kw) a udělám oběd (řekněme 2x2kw)? Mi to vychází cirka 42,5A. Tak to si budu říkat, jakého jsem měl dobrého elektrikáře. 😀
              Jo a to samozřejmě bez toho, abych něco dělal v garaži 🙂

        1. Tak to maj debila elektrikáře. Nu což, každý je strůjcem
          Tak to maj debila elektrikáře. Nu což, každý je strůjcem své zkázy. Všechny byty u kterých jsem měl co hovořit do vybavení jsou již plně elektrické (mnohé včetně bojleru a D25d) a na 1f jističi 25A. Pravda to co Ty zmiňuješ jsem také zaznamenal proto má diagnóza ze začátku příspěvku. Zbytečný prachy za rezervovaný příkon, jistič před elektroměrem, změnu smlouvy o distribuci a předělávku 3f přívodu od elektroměru do rozvodnice.
          Jo a mimochodem, většina bytů furt jede s vařením na plyn. Dnes nepochopitelné, avšak konzervativní obyvatelé nechtějí rekonstrukce a v případě havárie sporáku chtějí OKAMŽITĚ vařit znovu. Potom rekurze neb mají přece nový sporák ;-).

  2. $111 / kilowatthodinu Tesla jasně vede v závodě o dostupné
    $111 / kilowatthodinu Tesla jasně vede v závodě o dostupné baterie pro elektromobily. o 37 méně než u LG Chem

    Blíží se bodu zlomu

    e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ubs-tesla-jasne-vede-v-zavode-o-dostupne-baterie-pro-elektromobily-blizi-se-bodu-zlomu-1353918

    kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/tesla-motors-usa-/

        1. joo tak tak, vyprodává se mmjn nasdaq což se jednoho
          joo tak tak, vyprodává se mmjn nasdaq což se jednoho krásnýho dne dalo čekat že s tím 3x a více přepalem někdo nevydrží nervy. A proč nestoupají ?? Protože není hybná síla = PRACHY. Hrát gembl nejde donekonečna, taky se musí někdy makat :))) A jak sem kdysi poudal s ajfónem je to na schnilý japko soudluzi :))))))))

          1. je to ízy kučičáci:
            = 09/2012-08/2014 trhy pumpoval fed
            =

            je to ízy kučičáci:

            = 09/2012-08/2014 trhy pumpoval fed
            = 2014 se vysávalo rusko
            = 2015-6 se vysávala čína
            = 03/2015-12/2018 trhy pumpovala ecb
            investicniweb.cz/news-ecb-zasedani-cerven-2018/
            = 2019 kdo to zdotuje? koho vysajeme ?? ;))) ESKYMÁKY!!! :)))))

  3. off
    Rosatom nasliboval ve světě více, než může splnit,

    off

    Rosatom nasliboval ve světě více, než může splnit, tvrdí studie protijaderného sdružení Calla. Varuje, že společnost není schopná dodat potřebný počet reaktorů a stavět bez zpoždění
    https://byznys.ihned.cz/c1-66355170-rosatom-nasliboval-ve-svete-vice-nez-muze-splnit-tvrdi-studie-protijaderneho-sdruzeni-calla-varuje-ze-firma-neni-schopna-dodat-potrebny-pocet-reaktoru

    1. No aby se Calla nedivila.
      On reaktor je velmi jednoduchý – to

      No aby se Calla nedivila.

      On reaktor je velmi jednoduchý – to co je složité jsou budovy, zabezpečení, parogenerátor a další věci okolo. A vzhledem k tomu, že všichni odběratelé trvají na zapojení 70 a více procent lokálních firem, tak není problém zajistit že část co zajišťuje ROSATOM bude na místě včas a zpoždění budou lokální firmy.
      A potom teprve přijde ta zábava – Rusům nebude vadit akceptovat požadavek na prodloužení výstavby a zvýšení částky co zapůjčí – jen jim to zvedne zisk.

      A pro všechny protiruské experty – něco podobného udělala amerika po 2 světové (půjčíme Vám peníze na nákup našeho zboží) a zajistila si tím 40
      let bohatství, totéž teď dělá čína (půjčuje USA peníze na nákup čínského zboží), Rusko s tím už taky začalo. Ekonomové řekněte jak se toto projeví za 20 let?

      1. S tou USA je to pravda. USA půjčili dolary, mezitím dolar
        S tou USA je to pravda. USA půjčili dolary, mezitím dolar posílil a ostatní země museli splácet silný dolar.
        USA si sice půjčuje u Číny, ale v dolarech a sílu dolaru má v moci americký FED. Pokud by USA udělalo hyperinflaci, tak Číně nezbyde z dluhu nic. Nicméně díky USA mohla Čína posledních 40 let zbohatnout, technologie jsou u nich, už jen nekopírují. Platy ve velkých čínských městech jsou vyšší než v ČR.

        Co se týče JE, tak pro ČR je ROSATOM jedinný možný, bohužel. Na západě JE nejsou v kurzu. V USA díky levnému plynu, v Evropě z politických důvodů. Navíc ČEZ má odborníky, kteří rozumí ruským technologiím a mohou dohlídnout na výstavbu.

    1. Vypada to zajímavě, kdo někdy stavěl Lifter, tak ví, o co
      Vypada to zajímavě, kdo někdy stavěl Lifter, tak ví, o co jde. Já jich postavil asi 10 a žádný mi nelítal, jen se některé trochu mrskaly,nebo nadskakovaly.

      Podle mě je ale budoucnost spíš v tomhle, až se to vychytá:

      youtube.com/channel/UCzZxKT3BzBZOVVy8_YzP6Yw

  4. off
    Jak to vypadá když se Tesla moduly promění v čínskej

    off

    Jak to vypadá když se Tesla moduly promění v čínskej ohňostroj názorně ukazuje Rich Rebuilts z mnoha kamer i skomentářem. Lze si z toho udělat reálný obrázek průběhu požáru baterií bez nutnosti testovat to sám.
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=WdDi1haA71Q

    Důvodem požáru nespíš bylo amatérské nabíjení bez BMS.

    Zde je pro porovnání drastický účinek výbuchu při explozi auta na plyn. Zřejmě CNG, tlak cca 200 barů.
    https://www.youtube.com/watch?v=aMQHKUxmPhM

    A těď si udělejte obrázek od čeho se vám podaří snadněji utéct pokud zachytíte první signály o tom že je něco špatně.

        1. Kdyby to tak nebylo, prodávaj to všude a snaží se to
          Kdyby to tak nebylo, prodávaj to všude a snaží se to prodávat v maximálních sériích. Ale to se neděje. Prodej je omezen jen na Čínu a s malobaterkáčem už by neuspěli (musí prodat 10 % elektrik z celého objemu), tak to holt musí vykompenzovat něčím, co se bude prodávat a co sice bude mít ztrátu, ale umožní jim prodávat fosily.

    1. Jak tohle souvisí s ČESem? Kdo to chce, má ho již několik
      Jak tohle souvisí s ČESem? Kdo to chce, má ho již několik let. Jen vodoměr/měřák tepla je o něco dražší a něco se platí za přístup na online web. Na druhou stranu je levnější vyúčtování (neplatí se odečty). Data přístupná online aktualizace 1x denně.
      Plus vysílač s baterií na 10 let někde na chodbě – u nás obsluhuje 2 vchody paneláku.
      Jediné, co se píše je, že to bude povinné. A internet pokud vím není povinný dodnes 🙂

    2. Proti dálkovému odečtu ani popel, ale z hranice pozemku.
      Proti dálkovému odečtu ani popel, ale z hranice pozemku. Toho rádiového bordelu je zvlášť v bytových domech přespříliš. To je jedna stránka věci. Druhá je bezpečnost. U IP kamer jde celkem o trus neb neudělají finanční škodu. Co ale znamená průnik do elektroměrů a změna v údaji registru 1.8.0 milý Watsone? Já nechci řešit cizí problémy, úplně mi stačí ty co mám sám. Pro inspiraci (i diskuze napoví):
      root.cz/clanky/ovladnout-500-000-kamer-neni-veda-staci-hadat-vychozi-hesla/
      root.cz/zpravicky/v-cinskych-ip-kamerach-foscam-odhaleny-desitky-bezpecnostnich-chyb/
      root.cz/clanky/postrehy-z-bezpecnosti-zaplatovane-zranitelnosti-kamer/

      Ovšem kdo chce kam, chuj s ním.

        1. Za A se mluví i o Internetu věcí, za bé elektroměr je
          Za A se mluví i o Internetu věcí, za bé elektroměr je již dnes apgrejdovatelný dálkově (ti co máme FVE s 4Q elektroměrem víme své)- je to jen počítač který má na vstupu proudový transformátor. I ty A/D převodníky jsou již součástí mikrořadiče. Elektroměr taky kdysi měl hliníkové kolečko a mechanický číselník jako zobrazovací prvek. Podobně jako je mají dnes vodoměry, plynoměry. Je jen otázkou času kdy se najde magor, který prohlásí že ušetří a zjednoduší to do mikrořadiče. To co tvrdíš jednou za týden je bláhové. Již dnes se chlubí s tím jak budou vyhodnocovat odchylky od „normálu“ čímž zabrání třeba škodám při poruše vodovodu v bytě. To s týdenním odesíláním dat jaksi nestihnou. Nene, bude to jinak.

          1. Dufam, ze sa to v EU nikdy nezavedie.
            Staci sa pozriet aku

            Dufam, ze sa to v EU nikdy nezavedie.
            Staci sa pozriet aku obrovsku vlnu nevole to sposobilo v USA.
            A to celkom legitimne. Staci si vyhladat „no to smart meters“ a najdete tonu stranok, ktore hovoria o ich rizikach a zasahu do sukromia, zneuziti, vplyvu na zdravie, atd.

Napsat komentář