Dachser nasadil první e-Truck na přeshraniční přepravy

Mezinárodní logistický provider Dachser poprvé nasadil plně elektrický nákladní automobil na přeshraniční přepravy. Vozidlo eActros od Mercedes-Benz jezdí pětkrát týdně tam a zpět z logistického centra v německém Hofu do pobočky v Kladně vzdálené více než 200 kilometrů.

Po úspěšné testovací fázi v únoru a květnu 2023 byl zahájen pravidelný provoz přeshraničního spojení mezi dvěma Dachser pobočkami – v Německu a České republice. Mezinárodní linka jezdí jako tandemová souprava se dvěma výměnnými nástavbami a je využívána ve dvou směnách: přes den realizuje tento 40tunový e-Truck regionální distribuci v okolí Hofu, v noci jezdí na přeshraniční lince mezi Německem a Českou republikou.

Podle výrobce má eActros průměrný dojezd až 300 km v závislosti na různých faktorech, jako je topografie nebo hmotnost. Po dojezdu pravidelné denní linky z Hofu do Kladna se nabíjí přímo v areálu logistického centra Dachser Kladno. Doba dobíjení tohoto vozidla s nulovými emisemi je něco málo přes jednu hodinu.

„Testy s vozidlem eActros nám poskytly důležité poznatky o vhodnosti elektromobility pro dálkové přepravy,“ říká Klaus Neubing, General Manager pobočky Dachser Hof, a dodává, „jsme rádi, že se nám nyní díky nadšení našich lidí a týmové práci podařilo spustit první přeshraniční linku v evropské síti Dachser v plně elektrickém provozu. Společně s naším dlouholetým přepravním partnerem společností Flytt Logistic GmbH jsme ukázali, že se vyplatí razit nové cesty.“ 

„Velmi nás těší, že jsme společně s německými kolegy mohli spustit další bezemisní projekt,“ uvádí Ing. Michal Křižan, General Manager pobočky Dachser Kladno, a dodává, „tato nová mezinárodní linka rozšířila koncept naší národní bezemisní distribuce a dokazuje, že elektrický pohon je za určitých podmínek vhodný i pro přepravy na delší vzdálenosti.“

Dachser Czech Republic v souvislosti s rozšiřováním přeprav s nulovými emisemi investoval do vlastní nabíjecí infrastruktury. V současné době má 21 dobíjecích stanic pro nákladní a osobní vozidla na pěti svých pobočkách.

Z naší pobočky v Kladně, kterou spojuje nová mezinárodní bezemisní linka, každý den vyráží i další nákladní vozidla na elektropohon – na pravidelné lince do Hradce Králové a do mikrodepa v centru Prahy. Na ty navazuje naše bezemisní doručování v centru Hradce Králové a v centru Prahy. Postupně přecházíme na elektromobily i v rámci naší firemní flotily osobních vozidel. Instalace vlastních dobíjecích stanic nám umožňuje být soběstačnými a dostatečně flexibilními,“ vysvětluje Ing. Jan Pihar, generální ředitel Dachser Czech Republic. 

Dlouhodobá strategie pro ochranu klimatu

Dachser se řídí svojí dlouhodobou strategií pro ochranu klimatu a zaměřením na efektivitu, inovace a integrační odpovědnost prosazuje společně se svými zákazníky a servisními partnery změnu směrem k udržitelnější logistice.

Od roku 2018 společnost využívá bateriová elektrická vozidla, mimo jiné v rámci konceptu udržitelného doručování do center měst „DACHSER Emission-Free Delivery“, které je nastaveno i pro doručování do centra Prahy. Vozový park s alternativními pohony společnost neustále rozšiřuje, a to i v oblasti dálkových přeprav.

zdroj: tisková zpráva

4 Comments on “Dachser nasadil první e-Truck na přeshraniční přepravy”

    1. Ne jen nakladaky zanechavaji sajrajt. Ted se potopil nejaky tanker v Karibiku a plaze tam jsou plny cernyho lepkaveho sajrajtu, zvanem ropa. Posadka utekla a nikdo nevi komu lod patri. Mozna to je jeden z tech rusackych vraku se kterymi rusaci rozvazi svou krvavou ropu. Ten ropny sajrajt musi byt pro spalovani v motorech zakazan. EV je dobra alternativa.

Napsat komentář