ČEZ v posledních 15 letech investoval 4,5 mld. korun do modernizace vodních elektráren

Modernizovány byly všechny typy vodních elektráren o celk. výkonu 1530 MW. Celkem jde o modernizaci 39 soustrojí na 22 elektrárnách. Jsou ekologičtější a o 5-10 % efektivnější.

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu. To všechno splňují soustrojí vodních elektráren ČEZ, které v uplynulých 15 letech prošly programem modernizace a ekologizace.

Výsledkem velké obnovy za téměř 4,5 miliardy korun je 39 soustrojí na 22 vodních elektrárnách, která dnes fungují lépe a hospodárněji, než když před desítkami let zahajovaly provoz. Vodní elektrárny ČEZ dodaly loni do sítě více než 2,3 TWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu více než 650 tisíc domácností.

Slapy – usazování turbínového bloku TG2 do šachty soustrojí. foto: ČEZ

Velké symboly české hydroenergetiky jako Lipno, Slapy, Kamýk, Lipno, nebo Vrané nad Vltavou, ale i malé elektrárny na brněnské přehradě, v Hradci Králové, Lese Království či Pardubicích. Všechny tyto zdroje prošly v uplynulých 15 letech komplexní modernizací, největší takovou akcí v historii české hydroenergetiky.

Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí asi 1530 MW, tj. asi ¾ výkonu jaderných elektráren Dukovany nebo Temelín. Modernizace znamená asi o 4-5 % vyšší účinnost u velkých elektráren, u malých dokonce o 10 %. Při nestálých hydrologických poměrech posledních let na českých řekách umí tak vyrobit stejné množství energie z menšího objemu vody.

160 metrů pod zemí umístěná strojovna zmoernizované vodní elektrárny Lipno. foto: ČEZ

„Měnící se evropská a česká energetika bude klást ještě vyšší nároky na spolehlivé elektrárny schopné najet na plný výkon za několik desítek vteřin. A právě do této kategorie patří vodní zdroje. Proto jsme v uplynulých 15 letech investovali přes 4,5 miliardy korun do modernizace více než 20 vodních elektráren všech typů. To nám umožnilo navýšit výrobu bezemisní elektřiny z vody o desítky milionů kWh ročně a pokrýt spotřebu dalších tisícovek domácností. Pro následující roky připravujeme modernizace dalších elektráren všech typů, v nejbližší době to budou třeba Orlík, Dalešice, Střekov, Štěchovice nebo Dlouhé stráně,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina. 

Víko nové spirály turbíny soustrojí TG2 elektrárny Lipno I. foto: ČEZ

Při modernizaci se uplatňují nejnovější vědeckotechnické poznatky z oblasti konstrukce strojních a elektrických částí soustrojí, např. geometrie oběžných kol turbín nebo řídících systémů. Do šachet soustrojí se díky modernizaci dostanou úplně nové nebo celkově opravené díly, výjimkou nejsou ani obří desítky tun vážící oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů atd. Zásadní je i ekologický přínos modernizací.

Vyzdvižený rotor při modernizaci vodní elektrárny Kamýk. foto: ČEZ

„Při modernizacích totiž měníme i systém hydraulického ovládání soustrojí a rychlozávěrů, kde přecházíme z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Vyšší tlak znamená menší objemy olejových náplní v regulaci turbín a nižší příkon čerpadel. Díky tomu můžeme až o 95 % snížit množství oleje, z původních tisíců litrů na stovky, a dále tak minimalizovat riziko jeho možných úniků do vody“ zamýšlí se nad přínosem pro životní prostředí Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

TOP 3 modernizace vodních elektráren ČEZ

ElektrárnaCelkové investice [Kč]Modernizovaný výkon [MWh]
Slapy600 mil. 3 x 52,8
Lipno490 mil.2 x 69,5
Kamýk450 mil.4 x 10

Podívejte se díky virtuálním prohlídkám, jak fungují vodní elektrárny ČEZ Virtuální prohlídky ČEZ (cez.cz).

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “ČEZ v posledních 15 letech investoval 4,5 mld. korun do modernizace vodních elektráren”

    1. mozna pro nizkej vyhled mnoha Evropskych instituci ktere CEZu predikujou neco jako 700-750 za kus, coz i nedavno hodne CEZ snizilo k 800, a mozna v BR cilej na jinou cenovku nekde mnohem vejs, BR taky muze spoelhat na nejakou vetsi dividendu v letosnim roce, stat si o ni muze rict a dostat se vesmes na podobne urovne jake byli vloni, a to i prez pokles obratu, zisk as tak vyrazne neklesl, ceka se treba i zruseni te dane ktera dopadla vesmes jen na CEZ z mimoradnych zisku… a v neposledni rade, v CEZ jsou za minula obdobi nerozdelene zisky na akcii v radu asi 300 korun, coz je neco na co by si stat eventualne taky mohl sahnout , a tim by se vyplacelo i minoritam, je tam mnoho ALE

      i ja mam dlouhodobej vyhled na CEZ nekde u 1200-1400

Napsat komentář