ČEZ pomůže městu Zlín s modernizací energetické infrastruktury

Město Zlín se dohodlo se zástupci energetické společností ČEZ ESCO na spolupráci při budování Smart City Zlín, modernizaci energetické infrastruktury ve městě a celkovém „ozelenění“ krajské metropole.

Úlohou energetiků bude pomáhat Zlínu s koncepcí chytrého města a navrhovat moderní úsporná energetická řešení s pozitivním vlivem na životní prostředí. „Koncept chytrého města znamená spolupráci napříč obory. Týká se nejen energetiky, ale i dopravy, informačních technologií, životního prostředí, zdravotnictví, bytové problematiky a v našem případě také cestovního ruchu. ČEZ ESCO se těmto oborům věnuje dlouhodobě v Česku i v zahraničí, a proto jsem rád, že jeho odborníci budou k dispozici také Zlínu,“ říká zlínský primátor Jiří Korec. 

„Město Zlín vždy bylo a je významným průmyslovým, obchodním a kulturním centrem východní Moravy s moderní architekturou, k čemuž skvěle ladí záměr města být aktivní v oblasti moderní energetiky. Právě rozsah městských budov skýtá potenciál na energetické úspory, které mají v době zvyšujících se cen elektrické energie stále větší význam, ruku v ruce s dekarbonizací a vytvářením kvalitního životního prostředí pro obyvatele a návštěvníky města,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák. 

Moderní energetická řešení nabízí ESCO komplexně, od energetického managementu, přes realizaci energetických úspor tzv. EPC metodou, kdy zákazník splácí investici z úspor, což je obzvlášť po pandemii Covid-19 a omezení investičních rozpočtů měst velmi atraktivní produkt. Vhodně je lze doplnit instalací obnovitelných zdrojů na střechy objektů, které zajistí bezemisní energii za stabilní cenu. „Chceme být pro Zlín dobrým a dlouhodobým partnerem v oblasti energetiky a všechny tyto oblasti budeme s městem rádi konzultovat,“ dodává Kamil Čermák.

Společnost ČEZ ESCO již ve Zlíně jeden projekt Smart City dokončila. Šlo o energetickou modernizaci pěti základních a deseti mateřských škol, která snížila náklady na elektřinu o 30 %. Během deseti let trvání projektu město za energie ušetřilo 24 milionů korun. Vše bylo realizováno formou energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC), což městu přineslo řadu výhod: výši úspor mělo garantováno smluvně, investice byla splácena z budoucích ušetřených nákladů na energii a systém byl prostřednictvím energetického managementu celou dobu sledován a vylepšován, aby přinášel maximální efekt.

ČEZ ESCO také nabídne Zlínu své služby v rozvoji dobíjecí infrastruktury pro elektromobilitu a s ním spojené elektrifikaci městského vozového parku, ostatně trolejbusy mají ve městě mnohaletou tradici. ČEZ nabízí zázemí a zkušenosti provozovatele největší dobíjecí sítě elektromobilů v České republice.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář