ČEZ otevřel 10 nových nabíječek v Průhonicích

Celá síť ČEZ srovnatelná s většími řetězci klasických čerpacích stanic má už 340 stanic. Ultrarychlé stanice, jako jsou právě ty v Průhonicích, zkrátí dobu dobíjení o desítky minut.

Rychle a bez čekání doplnit baterie elektromobilu a vyrazit po D1 na Brno. Od dneška to není žádný problém díky desítce nových dobíjecích stojanů ČEZ u čerpací stanice v Průhonicích. Provozovatel největší veřejné dobíjecí sítě v ČR pokračuje v cílené výstavbě míst, kde můžou řidiči využívat minimálně trojici stojanů. Současně ČEZ začíná v těchto hubech stavět stanice o vyšších výkonech, které zvládnou dobít elektromobil výrazně dříve než klasické rychlodobíjecí stanice. Díky certifikaci původu elektřiny garantuje ČEZ řidičům e-aut odběr skutečně bezemisní energie.

V roce 2025 chce ČEZ nabízet řidičům elektrických aut dobíjení v síti 800 stanic, která bude mít čtyřnásobný výkon stojanů ve srovnání s dneškem. Dosáhne toho mimo jiné postavením desítek tzv. dobíjecích hubů, lokalit s třemi a více stojany umístěnými na místech s nejsilnějším provozem u hlavních tahů a ve městech. Právě takové lokality dobíjecích stanic omezí čekání na dobíjení a díky rychlým stojanům o výkonech nad 100 kW zkrátí dobu dobíjení o desítky minut.

Jedním z takových míst jsou Průhonice, kde je elektromobilistům k dispozici deset stojanů, z toho 4 ultrarychlé o výkonu až 180 kW.„Na přelomu roku se počet čistě elektrických aut v České republice dostane k hranici deseti tisíc, jen letos přibyly dalších dva tisíce e-aut. V poslední době se také ukazuje, že pokrytí poptávky po veřejném dobíjení na nejfrekventovanějších místech bez prostojů a čekání už spolehlivě zajistí jen větší počet dobíjecích stojanů. Cíleně se proto zaměřujeme na výstavbu těchto kumulovaných dobíjecích míst jako byla v poslední době sedmička stojanů v Teplicích, osm stanic na dálnici D5 na půl cesty mezi Prahou a Rozvadovem a nově teď dobíjecí hub v Průhonicích,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ. Další lokality, kde bude možné naráz dobíjet 10 a více aut, jsou v pokročilé fázi přípravy.

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ, která už se svým rozsahem vyrovnává větším řetězcům klasických čerpacích stanic, začala vznikat v roce 2012. Od té doby se ze zelených stanic s logem ČEZ stal jeden ze symbolů této formy ekologické dopravy. V prvním pololetí načerpala e-auta u těchto stojanů celkem 1 578 970 kWh. Letos by to mělo být poprvé v historii přes 3 miliony kWh. 

U každé ze stanic ČEZ mohou současně doplňovat energii dva elektromobily, dohromady je tedy síť v jednu chvíli schopna odbavit asi 680 elektromobilů. Rychlodobíjecí stanice ABB tvoří více než 80 % sítě ČEZ. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ více než 20 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města. ČEZ řidičům e-aut garantuje odběr skutečně bezemisní energie, a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE.

zdroj: tisková zpráva

7 komentářů u “ČEZ otevřel 10 nových nabíječek v Průhonicích”

Napsat komentář