Společnosti ČEZ a NuScale podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů. Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost jejich uplatnění v České republice.
foto: NuScale
NuScale patří ve vývoji malých modulárních reaktorů mezi světové lídry. Její projekt aktuálně prochází náročným licencováním ve Spojených státech, kdy první komerční reaktor chce firma spustit v roce 2027 v Idahu. ČEZ se již malým modulárním reaktorům řadu let intenzivně věnuje, a to prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.
NEPŘEHLÉDNĚTE Jaderná energetika je příliš pomalá a drahá, aby mohla řešit globální klimatickou změnu, tvrdí nová zpráva
Relativně malé, snadněji přepravitelné a vysoce bezpečné energetické zdroje o výkonu jednotek, desítek, maximálně nižších stovek megawattů. Tedy řádově menší než například současné bloky Jaderných elektráren Dukovany nebo Temelín. Tak vypadají malé modulární reaktory.
Výhodou je jejich předpokládaná sériová výroba a montáž přímo ve výrobních závodech. Zároveň je možné soustředit větší počet modulů v jedné lokalitě. V tom případě by mohly představovat alternativu stávajících jaderných bloků třetí a navazující čtvrté generace.
„Na nová řešení a technologie se orientujeme dlouhodobě. Malými modulárními reaktory se už zabýváme, především v ÚJV Řež. Do budoucna mohou být významnou alternativou, kterou nemůžeme opomíjet. Partnerství s NuScale je pro nás proto logickým krokem,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Chceme trendy nastavovat, ne je pouze sledovat. Prioritou naší vlády je podpora inovací a malé modulární reaktory mohou být budoucností jaderné energetiky. Jsem velice rád, že se ČEZ do jejich vývoje intenzivně zapojuje. Česká jaderná energetika byla vždy na špici a rozvoj malých modulárních reaktorů ve spolupráci s NuScale tuto pozici potvrzuje,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu České republiky Karel Havlíček.
Ve Spojených státech aktuálně prochází projekt modulární jaderné elektrárny společnost NuScale Power mimořádně náročným licenčním řízením. Tento krok je posledním před možností komerčně toto zařízení na místním trhu nabízet a budovat.
Firma očekává, že kompletní licenci získá v září příštího roku. Konkrétně firma ověřuje vlastnosti malého bloku – modulu založeného na lehkovodním tlakovodním reaktoru s elektrickým výkonem 60 MWe. Projekt předpokládá soustředění až dvanácti takových modulů do jedné elektrárny s instalovaným výkonem 720 MWe.
„Jsem přesvědčen, že díky jednoduchému designu a výsledným nižším nákladům mohou být malé modulární reaktory ideálním nástrojem, který společnosti ČEZ pomůže uspokojit rostoucí poptávku po nákladově efektivní a bezemisní energii,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins.
„Tato dohoda zdůrazňuje také rychle rostoucí mezinárodní zájem o naši technologii a poskytne nám příležitost prozkoumat, jak nejlépe zavést náš projekt v Evropě v následujících letech,“ dodává John Hopkins.
Společnost ČEZ provozuje šest komerčních reaktorů v elektrárnách Dukovany a Temelín, které produkují přibližně třetinu veškeré elektřiny v České republice. S důrazem na ochranu klimatu, udržitelný rozvoj a energetickou bezpečnost předpokládá, v souladu s plány státu, výstavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků v lokalitě Dukovany a následně také doplnění či nahrazení stávající technologie novými bloky v Temelíně.
V obou případech má k dispozici mimo jiné platná stanoviska posouzení vlivu nových bloků na životní prostředí (EIA). V případě nových bloků elektrárny Dukovany stanovisko EIA vydalo Ministerstvo životního prostředí stanovisko na konci srpna letošního roku.
Stávající bloky hodlá ČEZ provozovat po dobu šedesáti let, výzkumem a vývojem v oblasti jaderné energetiky se zabývá především prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež, respektive Centra výzkumu Řež.
HE3DA Revoluční české baterie už pohánějí
HE3DA Revoluční české baterie už pohánějí elektromobily A také domy
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/revolucni-ceske-baterie-uz-pohaneji-elektromobily-a-take-domy-40297858
Kapesní reaktor, sen všech milovníků jádra. Všichni zase
Kapesní reaktor, sen všech milovníků jádra. Všichni zase budou tvrdit jak je to super bezpečné dokud se první nepodělá.
Jsem k tomuto způsobu výroby elektrické energie skeptický.
Jsem k tomuto způsobu výroby elektrické energie skeptický. Musel by u toho být operátor 24h denně, bezpečnostní zóna, ostraha, krizové scénáře… Výměna a manipuace s palivem, hlavně vyhořelým. Prodraží se to. Nakonec se ukáže, že to technicky možné je, ale že nejde distribuovat tyto jednotky jako jednotlivé kusy kdekoli je to potřeba, ale že se to zase bude muset koncentrovat na jednom zvlášť vybraném místě. Jaderná energetika je při provozu bezemisní, ale je špinavá jinak, mnohdy mnohem hůř, než fosilní zdroje.
Souhlas. Termín je špinavá jinak, je ten správný. Dneska
Souhlas. Termín je špinavá jinak, je ten správný. Dneska ani v nejbližších letech nikdo neví co s vyhořelým palivem.
Dále je to potencionalně obrovsky nebezpečné.
I když se to zabezpečí nejmodernější technikou vždycky se může a stává se chyba či chyby, které zapříčiní havárii. Ne jen ve státech jako Rusko kde kašlou na lidi, ale i v technicky vyspělé Japonsku.
Proč stavět něco co je tak nebezpečné když máme technologie které nejsou? Nechápu.
Na těch bezpečných technologiích se politrukům a
Na těch bezpečných technologiích se politrukům a byrokradům špatně krade. Prostě stojí řádově méně, montáž trvá chvilku, vše je ohlídatelné. Tedy pokud pomineme solární tunel, ostatně se slovem a významem tunel jsme ve světě prorazili stejně, jako s robotem. 🙁
Přeji NuScale hodně úspěchů. Jejich šance na úspěch je
Přeji NuScale hodně úspěchů. Jejich šance na úspěch je sice malá, ale kdo nic nezkusí, …
Aspon neudělali tu chybu jako jiní, aby ty „malé“ reaktory dělali moc velké. S touhle velikostí by to teoreticky šlo použít jako městská teplárna nebo jako základ podnikové energetiky. Ale obávám se, že s tím začali cca o 30 let pozdě.
Obávám se, že i kdyby to SÚJB povolil a bylo to pocelou
Obávám se, že i kdyby to SÚJB povolil a bylo to pocelou dobu životnosti bezpečně provozované, tak vlastní likvidace po uplynutí doby životnosti v ubbanistickém prostředí bude dost neřešitelný problém. Nehledě na to, že by se také mohlo stát, že provozovatel zkrachuje a pak objekt nechá nezajištěný. V Rusku udělali asi 100 malých podzemních jaderných výbuchů (do několika kT) v různých částech země. Většinou kvůli tlakování při těžbě ropy. Několikrát se stalo, že radioaktivita, nedodržením bezpečnostních postupů, unikla na povrch. Takové no-go zóny bych v ČR nechtěl. Na to jsme moc malá země.
Naprostý souhlasns s Hariprasadem.
Naprostý souhlasns s Hariprasadem.
Je to velmi velké potencionální riziko a fajn cíl pro
Je to velmi velké potencionální riziko a fajn cíl pro teroristy všeho druhu. Vlastně špinavá bomba. Ne že bychom jich tu už tak neměli dost, příklad třeba Pardubice Paramo nebo Synthezia, v Ostravě anilínka na dohled sídliště atp. Zatím nám zatápějí jen naši frikulíni dovozem odpadu z čisté západní Evropy a následným spalováním. Ale ne ve spalovnách, rovnou podpálením celého areálu skladiště.
Vlastní likvidace bude vypadat tak, že se prázdný reaktor
Vlastní likvidace bude vypadat tak, že se prázdný reaktor naloží na náklaďák a odveze se mimo urbanistické prostředí, stejně jak se přivezl. http://www.globalconstructionreview.com/client_media/images/846.scale_1.jpg
Ten snímek je jen počítačová grafika. S novým reaktorem
Ten snímek je jen počítačová grafika. S novým reaktorem to takhle jde, se starým to už nejde. Vlastní reaktor, když je nový, není nijak kontamminovaný a z důvodu bezpečnosti v něm zcela určitě nebude ani palivo. Po ukončení provozu to ale už tak jednoduché nebude. S celým reaktorem se bude muset pracovat jako s jaderným odpadem. Jestli jste viděl nějaký dokument o likvidaci JE, tak vám dojde, s jakými technickými problémy se tyto sanační firmy musí potýkat. Většinou se to rozmontuje nebo rozřeže na místě, nahrubo roztřídí a potom teprve odveze v zabezpečených kontejnerech. Musí se pracovat v ochranných oblecích, pořád všechno kontrolovat, hlídat, čistit vzduch. Je to neuvěřitelně drahé a při dodržení všech bezpečnostních předpisů i zdlouhavé. Takže se předpisy obcházejí. Riziko poškození zdraví lidí, ale i úniků je vysoké.
Pozn: I kdyby se povedlo celý reaktor nějak zabalit a zplombovat jako celek pro převoz, pořád tam toho zůstane ještě dost k likvidaci. Kontaminovaný chladící okruh, nádrže na vyhořelé palivo, atd…
Jo jo Jaslovské Bohunice by mohly vyprávět.
Jo jo Jaslovské Bohunice by mohly vyprávět.
To co je na obrázku je kompletní sestava včetně
To co je na obrázku je kompletní sestava včetně parogenerátoru. Z té obálky už jdou jen výstupy sekundárního okruhu, tedy zbytek je bez jakékoliv kontaminace. Reaktor je jen velmi malá jednotka ve spodní části, která je tedy ještě za jednou silnou kovovou obálkou. Pokud nedojde k havárii tak je zbytková aktivita běžného reaktoru velmi nízká, když je otevřený a bez paliva tak se do něj dá normálně podívat 🙂 .
Chápu vaše nadšení, ale nesdílím ho. Myslím, že tak
Chápu vaše nadšení, ale nesdílím ho. Myslím, že tak jednoduché to zase nebude. Američani chtěli stavět v Panamě další průplav pomocí malých jaderných výbuchů. Zblbli celou Ameriku, (skoro) všichni nadšeně tleskali. Po několika pokusech na Aljašce je přešla chuť.
To me zajima. Proc je presla chut? Proto, ze, dle me logiky,
To me zajima. Proc je presla chut? Proto, ze, dle me logiky, nelze provest male jaderne vybuchy nebo zustavala velka oblast kontaminovana radiaci?
Na YouTube je dokument. Z hlediska kontaminace je to
Na YouTube je dokument. Z hlediska kontaminace je to katastrofa. No Go zóna v místě výbuchu, nikdy nevíte kde a kdy ten oblak spadne a co to zamoří. Malé jaderně výbuchy, do několika ekviv kT TNT jsou zvládnuté, ale ekologická zátěž se nedá skoro s ničím srovnat. Leda tak s výbuchem chemičky.
Původně si Američani mysleli, že když se použije správné „palivo“ k výbuchu, tak mají pod kontrolou, kdy se izotopy rozloží atp., jenomže vůbec nepočítali s vnějším prostředím, které je radioaktivitou také indukované. Když jsou na místě výbuchu ty „správné“ prvky, tak se radice může neúměrně zvýšit. To, co se dostane do atmosféry, i přes všechny počítačové simulace počasí, pořád nevíme, jak se to bude vyvíjet. Přitom samotný výbuch může vyvolat butterfly efekt. Něco se atmosfére změní, a už to jede po jiných kolejích.
Ja zas dúfam, že sa im to nepodarí. Pekná zhovadilosť to
Ja zas dúfam, že sa im to nepodarí. Pekná zhovadilosť to je 🙁
Škoda, že to z vojenské lodi nebo ponorky do civilu trvá
Škoda, že to z vojenské lodi nebo ponorky do civilu trvá tak dlouho. Takový reaktor by mi nevadil ani v mém bydlišti.
No ono by to asi slo, ale pomer cena/vykon u toho ponorkoveho
No ono by to asi slo, ale pomer cena/vykon u toho ponorkoveho reaktoru bude katastrofalni….
Jo to asi máte pravdu.
Jo to asi máte pravdu.
Zkuste si o tom prvně něco přečíst. Tohle rozhodně není
Zkuste si o tom prvně něco přečíst. Tohle rozhodně není ponorkový reaktor. Nuscale nemá vůbec oběhová čerpadla primárního okruhu a má skoro maximální pasivní bezpečnost, není tam tedy téměř co zálohovat. Z hlediska nákladů by měli být na cenové úrovni nebo pod úrovní běžných velkých reaktorů.
To snad nemyslí vážně?! Už se nemůžu dočkat na dobu,
To snad nemyslí vážně?! Už se nemůžu dočkat na dobu, kdy bude reaktor v každém vetším městě a budu se třepat strachy, kdy někomu rupne v bedně a něco vymastí. Jo, a jaderný odpad není problém, normálně se rozpráší na louku za městem.
No spíš to bude elektrárna složená z více kompaktních
No spíš to bude elektrárna složená z více kompaktních reaktorů. Umístění u velkých měst je pravděpodobné, umožní to ekonomické napojení na systém centrálního zásobování teplem. A jaderný odpad není problém, po louce ho rozhazovat nemusíte, stačí ho uložit někam hluboko do žulového masivu.
A kolik že těch trvalých úložišť jaderného odpadu
A kolik že těch trvalých úložišť jaderného odpadu aktuálně v EU máme? Já myslím, že ŽÁDNÉ. Počkejme tedy až nějaké bude, pak se můžeme o nějaké jaderné energetice dál diskutovat. Do té doby je její podpora čirá demagogie.
A není spíš zajímavé, že za více jak půlstoletí
A není spíš zajímavé, že za více jak půlstoletí fungování jaderné energetiky není žádné trvalé úložiště potřeba? Nehledě na to, že v současné době ukládat vyhořelé palivo do trvalého úložiště je nesmysl.
Zato díky jádru máme v Ralsku podzemní úložiště
Zato díky jádru máme v Ralsku podzemní úložiště kyselin zvící velikosti dvou Orlických přehrad a něco podobného i v Jižních Čechách. Zatim to nikdo nevyřešil a naše děti nám za to svinstvo budou nejspíš chtít rozkopat držku…
Snad nám jí nerozkopou, my jsme jí taky našim fotrům a
Snad nám jí nerozkopou, my jsme jí taky našim fotrům a dědkům nerozkopali za ten bordel, co po nich musíme uklízet.
My děti socíku těžko, zato ti mladí už nejsou tak
My děti socíku těžko, zato ti mladí už nejsou tak zatížený minulostí.
off
Fremontská policie potvrzuje, že Tesla jako policejní
off
Fremontská policie potvrzuje, že Tesla jako policejní vůz funguje „extrémně dobře“. A přesahuje jejich očekávání.
https://electrek.co/2019/09/27/tesla-police-patrol-performing-extremely-well-fremont-misleading-story/
Jak jinak – to jen iDnes a podobná média z toho udělala
Jak jinak – to jen iDnes a podobná média z toho udělala senzaci, jak je ta elektromobilita špatná. Přitom si myslím, že procento US policajtů, co zapomněli natankovat, je mnohem vyšší než těch, co zapomněli nabíjet. Vždyť oni ti amerikáni všeobecně nejsou úplně myslitelé, když si musí na kelímek od kafe nechat natisknout, že je to horký.
Ono se to tam na ten kelímek tiskne, protože nechcete platit
Ono se to tam na ten kelímek tiskne, protože nechcete platit odškodné. Každý chce živit rodinu. I ti právníci. Prostě business.
pokud.
zatiaľ jestvuje iba tá ruská plávajúca. celkom
pokud.
zatiaľ jestvuje iba tá ruská plávajúca. celkom iná veľkosťou i určením.
je to už dávno, čo som čítal podobný článok o
je to už dávno, čo som čítal podobný článok o „atómovej elektrárni“ veľkosti kontajneru, ktorý sa položí do jamy, zahrnie a von trčia „drôty“. keď sa „vyminie“, vymenia ho za repasovaný. určenie pre odľahlé oblasti a energia pre 500k domácností.
Pokud by to tak fungovalo a v tovarne, kde by je vyrabeli a
Pokud by to tak fungovalo a v tovarne, kde by je vyrabeli a repasovali, by neprodukovaly skodliviny, pak bych zmenil nazor na jadernou energetiku a byl bych vsema deseti pro. Pak uz by zalezelo jen na cene.