Čeští školáci chtějí energetiku, která co nejméně zatěžuje životní prostředí

Průzkum mezi teenagery: Chceme energetiku, která nejméně zatěžuje životní prostředí

Více než 80 % mladých Čechů a Češek si přeje, aby lidstvo přednostně využívalo takové zdroje energie, které nejméně zhoršují životní prostředí a globální oteplování.

Průzkum mezi teenagery: Chceme energetiku, která nejméně zatěžuje životní prostředí
foto: Sprachschuleaktiv

Ukázal to průzkum, jehož se v základních a středních školách z celé republiky zúčastnilo pět set chlapců a dívek ve věku 14 až 18 let. Potvrzuje se tak názor, který v posledních měsících projevují čeští středoškoláci při demonstracích v rámci mezinárodního hnutí Fridays For Future inspirovaného mladou švédskou aktivistkou Gretou Thunberg.

Za největší současné nebezpečí, které hrozí lidstvu, označila téměř polovina účastníků průzkumu globální oteplování. Degradaci životního prostředí vnímají velmi silně i z osobního hlediska – jako riziko nejvíce ohrožující jejich zdraví jej uvedla více než pětina respondentů.

Mladí lidé mají i jasnou představu, jak energetický hlad lidstva řešit, aby nedocházelo k dalšímu ničení životního prostředí. Přesně 43 % dotázaných si myslí, že nejlepší jsou obnovitelné zdroje energie, jen o čtyři procentní body méně účastníků dává na první místo vyvážený mix všech dostupných energetických zdrojů.

Více než dvě třetiny respondentů věří, že podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny by se měl zachovat (42 %), nebo zvýšit (25 %). Zajímavá je také ochota mládeže uskrovnit se vyjádřená více než třetinovým názorem, že lidstvo by se mělo snažit také o snižování spotřeby energií i všech ostatních výrobků.

Průzkum proběhl v období od 1. 4. do 31. 5. 2019 v 28 školách (poslední ročníky ZŠ, gymnázia, střední odborné školy, obchodní akademie a střední odborná učiliště) v Městci Králové, Lanškrouně, Zelenči, Kutné Hoře, Svitavách, Čáslavi, Poděbradech, Kolíně, Úpici, Brně, Lochovicích, Praze, Ostravě, Pardubicích, Velké Bíteši, Litoměřicích, Hradci Králové, Kostelci nad Orlicí, Kuřimi, Táboře, Chomutově a Lovosicích.

Respondenti vyplňovali anonymní dotazník průzkumu před besedou o kladech a záporech jednotlivých zdrojů energie, o ekonomických, ekologických, sociálních a politických souvislostech výroby a spotřeby energií a o dalších rizicích moderní doby.

Celkem odpovědělo 500 mladých lidí ve věku 14 – 18 let, z toho 248 chlapců a 252 dívek. Tento dlouhodobý projekt je dlouhodobě vysoce hodnocen účastníky i vyučujícími.

Všichni učitelé a učitelky, kteří odpovídali na otázky týkající se hlavního přínosu projektu, kladli na první místo objektivitu a vyváženost výkladu problematiky energetických zdrojů a vlivu výroby elektřiny na životní prostředí.

tisková zpráva

61 komentářů u “Čeští školáci chtějí energetiku, která co nejméně zatěžuje životní prostředí”

 1. Mladí jsou lehce zmanipulovatelní – viz Hitlerjugend a
  Mladí jsou lehce zmanipulovatelní – viz Hitlerjugend a svazáci. I já jsem byl nadšený ekolog. O klimatických změnách jsem chtěl vědět co nejvíce, strávil jsem mnoho času studiem různých zdrojů a stal se ze mne téměř klimaskeptik. Věci jsou složitější než vidění těchto dětí.
  Je to jako s plasty, neřeší se a ani se nepojmenovává hlavní problém – země třetího světa hází všechny odpadky do řeky. Plus mikroplasty, které vznikají odíráním z praní „ekologického“ oblečení a z kosmetiky. Místo toho se v Evropě zakazují brčka a uchošťoury.
  U ekologie se řeší jen CO2, místo toho, aby se řešilo přelidňění, kácení pralesů (často na biomasu), zadržení vody v krajině, betonování a asfaltování krajiny.
  Díky klimatickým aktivistům může vzrůst v Evropě cena elektřiny ještě více a oproti zbytku světa budeme nekonkurenceshopní.

  1. 🙂
   smeti do potoka sa hádžu aj dnes a tu; v jednej

   🙂
   smeti do potoka sa hádžu aj dnes a tu; v jednej neďalekej dedine zväz žien každoročne tok potoka čistil (organizoval, čistili chlapi). potom, ako urazili predsedníčku, prestala čistenie organizovať a o necelých 5 rokov dedinu zahádzaný potôčik vytopil.
   uchošpáradlá talianom komplikujú čistenie splaškovej vody.

   a mimo misu – v médiách som si prečítal o možných technických riešeniach „tepla v obci“ – je technicky jednoduché natrieť strachy na bielo/striebrenkou, je technicky jednoduché stavať cesty biele, … ale kto povie ako sa zmení vzdušné prúdenie, zrážky, … naviac propagátori (sk – samavoda) zadržiavania vody v krajine celkom nevedia ako ktoré dávne riešenia fungujú. keď som im písal ako to fungovalo desaťročia, odpísali že NIE a koniec.

   1. No a co nechápeš na tom, že na Haity je to běžné a u
    No a co nechápeš na tom, že na Haity je to běžné a u nás výjimka? Proč s toho děláš, že dojdu k řece a je plná plastů, kdy 99 lidi ze sta to tam háže?
    Jediné, kde je to běžné je Cejl v Brně, ale to jaksi není drtivá většina populace, jak demagoigicky naznačuješ ty=lžeš 😉

    A co vyřešíš bílou silnicou 😀 Chápeš, že problém je, že tam není tráva, tedy snížený vsak, není tam voda atd. Teda, tvoje řešení je ve styluj „zákaldní škola a PR pro TV“;)
    Už vidím, jak se změní na celém okrese počasí, díky změně proudění vzduchu 😀

    Když příklad z reálu místo tvých teorií ala základní škola (tím, myslím, že to nás učili co píšeš na základce v roce 1990 :D).
    Vesnice jižně od Brna, nebyl +-problém ze studnama, do jedné ulice, se začali stěhovat Brnáci, protože v brně je draze, začali betonovat a dlaždicovat vše. Srážky co díky neexistující kanalizaci, šli do země zmizeli (odpad měli v žumůách), teď všechno díky super Brnákům vše do kanalizace. Jakýá zázrak, ve studnách mají sucho a nadávaj na oteplenmí, na druhé straně dědiny, kde nejsou brnáci, tak study jsou plnéí vody 😀

    Co si uvědomit, že lidi nejsou blbci a vidí to co já a pak když čtou tebe a lidi jako KUK tak se akorát naserou, co z nich rádobyekologové dělají blbce a jsou proti změně, ne že by ju chtěli, ale protože místo změny k lepšímu lidi nechcou ty zhovadilosti co chcete vy…

    1. čo riešiš?
     čítaj s porozumením a premýšľaj.
     a choď s

     čo riešiš?
     čítaj s porozumením a premýšľaj.
     a choď s základkou kamsi – v ktorom ročníku si ju vychodil, keď sa ňou tak oháňaš?
     taká sprostosť s tvojim príkladom o betóne a dlažbe – voda, ktorá padne na zem nikdy sa neukáže v studni, ktorá je poblíž!

     1. Přemýšlej? Nad čím? Nad tebou a tvojím rozumem?
      Ale

      Přemýšlej? Nad čím? Nad tebou a tvojím rozumem?

      Ale nechám se poučit, jak se do studně dostane voda. Takže já zastávám názor, že je déšť, ten naprší na hlínu ve které rostou rostliny, ty mají kořeny, ty rozruší půdu a usnadní vsakování do země (není udusaná), a to pak postupně klesá do spodních vod, ze kterých pak čerpá studna vodu, takovej krásnej koloběch vody 😀

      Když to zabetonuju, tak to stče do kanálu, pak do řeky a odteče do moře, takže se vsákne nula nula nic.

      Ale nechám se poučit od někoho jako ty, co chce abych se naučil myslet, správně myslet, tak nějak soudružsky, jak se to té studny dostzane voda, když moje představa vsakování z deště je úplná blbost, že poztřebuju politické školení, abych se naučil přemnýšlet 😀

      P.S. Jenom dodám, jak si se učil ve škole? Když nechápeš, že jsou dva druhy studní, tedy z podzemních vod a srážkových… Jasně u jedné je šance na pitnou au druhé neee, ale nic nemění na tom, že tvoje znalosti, kdy začneš kecat o geologii , co si o ní něco i načíst? Ale tím nemyslím jeden článek co ti řekne učitelka ve škole, ale sedět a číst hodiny a hodiny textu…
      Krásně si ilustroval, když je v hlavě prázdno, těžko nad něčím můžeš kriticky přemýšlet…
      Znalosti přečtením článku o 1 odstavci nenahradíš, vizt neznalost geologie a že napájení studně neexistuje pjenom jedno 😀

      1. studňa MUSÍ byť zabezpečená voči vsaku POVRCHOVEJ vody.
       studňa MUSÍ byť zabezpečená voči vsaku POVRCHOVEJ vody. sú za to aj nejaké sankcie od hygienikov 🙂
       nedokážeš myslieť ďalej ako jednu vetu – v predchádzajúcom príspevku kritizuješ zmenu farby a hneď odvádzaš pozornosť na vsak – biela ulica, strecha odrážajú „teplo“ a jarky vedľa cesty už storočia vsakujú vodu z trotoáru.
       ja som fakt musel čítať a pamätať si hodiny a hodiny textu, my sme ešte mali aj trojčlenku a žiadne tie internety.
       o geológii vieš guľové, inak by si vedel, že vodonosné vrstvy nie sú tie dosiahnuteľné 6m zatlčenou rúrou 🙂

       1. Ale bobane STUDNA NA PODZEMNÍ VODU, ale ne studna na vodu
        Ale bobane STUDNA NA PODZEMNÍ VODU, ale ne studna na vodu vsakovou, která díky geologii je voda „co pouze stéka 1-2 metry pod povrchem dolů z kopce ;), takže ty cherš napsat, pouze převážný typ studen, které vodu čerpají z podzemních musí být zabezpečené 😉

        Problém je bobámku je vb tom, že ty a tvoje znalosti jsou ubohé a s toho mála extrapoluješ, že nic jiného neexistuje 😀
        Ale chápu, když v hlavě prázdno, tak ostatní neví o čem luví a nechápou, že znalosti z jednoho článku co jsi nastudoval jsou pouze malý výsek znalostí 😀

        A za další, napsal jsi minule, že voda v podzemí je vždy kilometry od místa kde se vsakuje, můžeš dát odkaz na tuto informaci? Protože pak nechápu, že u nás v obci je uprostřed ochrannéhop pásma studna (pro tebe, může být kdekoliv v daném psámu a bude čerpat tgen samý zdroj), ale nesmí se tam stavět a znečišťovat, protože vsakem by se znehodnotila voda 😀
        Ale k tomu se už nevyjadřiješ, jinak než poslední věta „víš o geologii kulové“ 😀

        No máš problém, že tvoje znalosti (selektivní) bohužel nesouhlasí s tím co se děje v praxi, voda jaksi neuznává tvoje teoriee a musím přiznat, že ani ny vysoké se neučí tvoje bludy a hlásá se podle tebe pohádka, že záleží na geologickém podloží, kdy někde se voda zhlukuje daleko do místa vsaku, ale jinde to je přímo v místě v saku…

        A bobane, 6m nebo 50m, to je o právě o tom geologickém podloží 😀 Viz u nás v obci, jedna studna 6 m a druhá protože nestačil litry za minutu, tak se udělal nová vedle 30m 😀 Asi ti co kopali šli po jiném zdroji i když v PD bylo napsáno, že zdroj je stejný 😀

        Chlape, co začít chodit do školy a fakt se učit všechno co na tom oboru učí a ne pouze co se ti líbí nebo pouze na szkoušku a pak zapomenout, protože ty tvoje řeči nelze chápat jinak, než fakt, že máš znalosti tak max. základka nebo jestli fakt víš něco o ekologii, pak asi
        Plzen, jinak se to nedá vysvětlit, hlavně ta studna 6m a nemůže být podzemní 😀 To bylo zatím nejlepší 😀

        1. snažíš sa ma presvedčiť, že si nositeľom vyššej
         snažíš sa ma presvedčiť, že si nositeľom vyššej kultúry ako je východne od česka?
         netáraj o tom, že je jedno či 6, či 30m. to, čo je v štrku nie je pitná voda. podložie nepodložie.

        2. Hel 6m nebo 30m je jedno, pokud je to podzemní voda, a
         Hel 6m nebo 30m je jedno, pokud je to podzemní voda, a zaleží na podloží a to tvrdím dokola, zatíém co ty, že to není pravda 😀 A teď změna, že teda mám pravdu?
         Díky, to sem nečekal, že přijmenš to co celou dobu tvrdím 😀 Jenom dodám, že, to bude pravda jenom u studny na podzemní vodu, ne u studny na svažnicovou vodu, co pouze teče při dešti 1 metr pod púovrchem 😀

         A k tomus slovensku, chceš říci že jsem rasisxta a zaujatej na slováky?
         Co řekneš na to, že m,oja mamka je slovenka z trenčína, jezdím tam každej 1/4 za bratrancama…
         Co, omluvíáš, se že jsi chtěl LŽÍ naznačit, že jsem rasista a jedinej, kdo použiul rasistick ý nžvásty seš ty, a to jsem zažil jenom jednou na slovensku a to říékali kotlebovci, takže se omlouvám,, že jsem psal, že jsi bolševik, ty jsi daleko jednodušší tvor, jsi kotlebovec=fašista 😀

        3. taký chrobák truhlík, všade si bol, všetko videl, všetko
         taký chrobák truhlík, všade si bol, všetko videl, všetko vieš lepšie, lenže ak by si vedel čítať s porozumením, videl by si čo píšem.
         rasista je niečo iné, si človek, ktorý si myslí, že je nositeľ kultúry ľuďom z poviedky „ovca v žinčici od haška. tak ako tí, ktorých v 1919 poslali za trest na východ od moravy.

         a o geológii si začal písať niekomu celkom inému, chlapečku nesústredený!

        4. Neco jine? Jako, ze rasismus neni, kdyz si nekdo mysli neco
         Neco jine? Jako, ze rasismus neni, kdyz si nekdo mysli neco podradneho o nejakem narodu, ze neni rasismus?

         A kde jsem prosim napsal, ze si myslim cituji:

         „ktorý si myslí, že je nositeľ kultúry ľuďom z poviedky „ovca v žinčici od haška. tak ako tí, ktorých v 1919 poslali za trest na východ od moravy.“

         Jedinej kdo se takto vyjadruje o slovacich, tedy presneji tech na vychod od moravy jsi zatim ty, ja se hrde ohlasil, ze jsem na pul slovak 😀
         Takze mas mindrak s toho ze si slovak, ja jsem hrdej, ze jsem napul slovak 😀
         Kurna to jsou informace, slovak se stydi za to co je a snazi se podsunout polovicnimu slovakoovi, ze si to mysli taky, protoze si uvedomil, ze ma problem, ze polovicni slovak se ke slovenskym korenum hlasi, ale cistej slovak se stydi 😀

         Psal, ale ty jsi na to reagoval, takze chlapecku, kdyz se zaplates do debaty, ktera je o geologii a pak mas problem s tim, ze se o ni bavime dal, tak maas problem 😀 To je stejna, jako bych prisel do debaty o autech a zacal mnluvit o letadlech, chapes, ze takovej clovek ma problem mezi usima, tedy ze nepouziva mozek 😀

         Ale to jak se snazis podsouvat ty hnusny veci o slovacich me, sorry, ty se fakt tak stydis za slovaky, ze o nich pises takove vici a snazis se vsude psat, ze si to o slovacich mysli i moravaci? To si fakt takovej ubozak co si nevazi syvch spoluobcanu?

        5. stále uhýbaš.
         rasizmus je o rase, nie národe.
         tým, ako

         stále uhýbaš.
         rasizmus je o rase, nie národe.
         tým, ako stále poučuješ sa staviaš do pozície o ktorej som napísal.
         a kde píšem o tom, že sa hanbím za pôvod?
         prejdi si poriadne vlákno a urob si poriadok.

        6. Uhýbám? 😀 No jediný kdo do diskuse zavlekl hanění
         Uhýbám? 😀 No jediný kdo do diskuse zavlekl hanění národa, a smutné je, že svého, tedy slováků jsi ty 🙁

         Ano, je potřeba lidi co nadávají a ponižují národ za řekou moravou poučit, že takové věci se nehodí a není to slušné 😉

         Takže máš pravdu, někdo by měl udělat pořádek se slovákem co nadává a ponižuje jiné slováky 😉

         Je hezké, že jsi konečně napsal něco slušného, co může ochránit toto vlákno od někoho kdo nadává a ponižuje někoho za jeho rasu a národnost…

        7. prečítaj si text s porozumením, nechápeš slová!
         prečítaj si text s porozumením, nechápeš slová!

        8. Sice opět žádná odpověď jenom trapné, že jsi
         Sice opět žádná odpověď jenom trapné, že jsi nepochopen 😀

         ALE významný posun, přestal jsi urážet slováky a to cse cení, lepší by bylo, kdybys to nikdy nepsal a hglavně nemyslel si to, ale malé sebevědomí a sebemrskačství se nezbavíš hned, ale začal si dobře 😉

        9. vieš sledovať vlákno diskusie? lebo mi vkladáš veci,
         vieš sledovať vlákno diskusie? lebo mi vkladáš veci, ktoré som nenapísal!

        10. Ani nevíš nebo lépe necheš vědět co jsi napsal? Potom co
         Ani nevíš nebo lépe necheš vědět co jsi napsal? Potom co sis druhej den přečetl, co píšeš tak to chápu 😉

    2. U nas v dedine nejsou zadni pristehovalci z Brna, Prahy, apod.
     U nas v dedine nejsou zadni pristehovalci z Brna, Prahy, apod. Co vim, tak se za desitky let vyasfaltovaly 2 zpevnene cesty o delce 500 metru, jinak je tu nekolik set ha pudy a lesu (ted uz teda torz po kurovci). I presto z mista, kde po vykopani metrove diry jste mel pul metru vody a drenaze byla nutnost, je misto, kde vysychaji studne. Cim to je, kdyz se nebetonuje a neasfaltuje a pocet obyvatel klesl?

     1. No, ggeologické podloží je všude jiné, jeidný kdo zde
      No, ggeologické podloží je všude jiné, jeidný kdo zde tvrdí opak je anonym…
      Z toho vyplívá, že příklad co funguje v příkladu z uvaděné dědiny nemusí paltit u vás…
      ZHa další, u vás se nic nebetonovalo, nebyli blbci u nás jo, takže i situace je jiná…

      Co narozdíl od anonyma tvrdím já, je problém, odtok z krajiny. Tedy jeho rychlost. Kdy uz od CaK se rovnají korytra řek a dělají meliorace (ANO, nezačali to komunisti, jak by si představil nezvdělaný anonym), ale začalo se už za CaK… Tehdy začali mizet i rybníky atd.

      Dneska i když se to nezdá, melliorace byli plne nahrazeny výstavbou hal (jejich plocha je kurna velká) a odvod deštové vody do kanalizace. Jasně ted se musí dělat vsaky, ale to jaksi neplatilo 30 let…

      Takže by to chtělo se vrátit ke spomalení cyklu, kdy ted sprchne “ a do hodiny je to v řece“, ALE i se smířit s tím, že jsou suchá léta a to bylo vždy. Zde doporučuju knihu od profesora na brněnské zemědělce (už nežije) Jůvy, který cituji napsal citaci :

      „který zjistil podle starých zápisů, že v období 962-1893, tedy za 931 let, bylo celkově 96 let velmi až katastrofálně suchých, tj. průměrně každý desátý rok. Menší sucha, často několikaletá, se však vyskytovala mnohem častěji, neboť v období 1805-93tedy v 89 letech, bylo vláhově normálních let pouze 22, mokrých 33 a suchých 34, tj. 38% neboli průměrně každý třetí rok“

  2. No ty máš dost, tos toho moc nenastudoval a vypadáš že
   No ty máš dost, tos toho moc nenastudoval a vypadáš že jsi v totální panice. Já vůbec nic nestudoval, ale zato vím že Keňa zakázala používání igelitových pytlíků už před několika lety narozdíl od nás v pokročilé Evropě.
   Keňa úplně zakázala igelitové pytlíky. Hrozí pokuta až 800 tisíc korun
   https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2223934-kena-uplne-zakazala-igelitove-pytliky-hrozi-pokuta-az-800-tisic-korun
   Plné řeky plastu jsou ukazováný v mediích a sdíleny na internetu nonstop. V médiích se pranýřuje zamoření oceánů a řek plasty v ohromné míře a vznikají projekty a technologii na jejich odstraňování. Zrovna teď byl nalezen plast už i na dně Mariánského příkopu.
   Dokonce jsou v ČTV ukazovány plné potoky plastu v ČR! A to se děje i když jsme asi 2. nebo 3. nejlepší ve sběru plastů do kontejnerů v Evropě, na světě, teď nevím přesně.

   Jaké ekologické oblečení to myslíš, to ze lnu či konopí? Z toho vznikaj mikroplasty???

   Víš proč se vůbec zakazujou uchošťoury? Protože to lidi většinou hážou rovnou do hajzlu místo do odpadků či recyklace a z těch hajzlů se to u přímořskejch státu jako je Británie se to i přes čističky dostane rovnou do moře, takže když si pak pracujíci vyjedou o víkendu rekreovat na pláž k moři tak pláž a moře je celý posetý uchoštoury, mimo jiné, a tudiž maj po rekreaci. Příroda jim dala facku. Teprve teď lidem docvaklo že je to asi kravina a začali to řešit. Dostihla je vlastní blbost. Lidi asi hned tak nepředělaj tak se rozhodli aspoň předělat plastový uchoštoury na více degradovatelné uchošťoury. Ale jestli ti to tak strašně vadí tak jdi proti tomu protestovat.

   No a celý to svoje ekoběsnění nesmyslně zaklopíš tím že ta ekologická energie bude moc drahá a źe budem schopný konkurence?!? Jako vážně? Té jako říct já dál budu jezdit levnějším naftovým rakovinometem, protože elektroauta jsou moc drahá. Jestli si nechceš připlatit za čistší energii tak se na jakoukoliv starost o planetu rovnou vykašli. Nezapomeň si dostudovat co jsou to externality ať víš kolik nás ta „levná“ energii ve skutečnosti stojí. Letmým pohledem na díry v zemi na Mostecku ti můžu říct že hodně moc.

   1. Bohužel států jako Keňa je minimum. Nicméně i
    Bohužel států jako Keňa je minimum. Nicméně i vymahatelnost práva je v Keni malá a nařízení se tak míjí účinkem.
    U nás v řekách plasty neplavou. Nějaký ojedinělý případ se může stát, třeba pokud hodně zaprší. Nicméně nikdo záměrně plasty do řek nehází.
    Například takto to vypadá na Haiti:
    https://www.youtube.com/watch?v=1GTlWuFd7UE

    Nebo pokud už odpadky svezou, tak je místo na skládku vozí do řeky:
    https://www.youtube.com/watch?v=wVnMBGXVVUI

    U nás máme na rozdíl od zemí třetí světa odpadové hospodářství, popelnice, popeláře, skládky, spalovny, …

    Oblečení – mám na mysli syntetické látky jako polyester nebo nylon. Ty totiž při každém praní uvolňují malé částečky plastu, které pak končí nejen v mořích a oceánech, ale také v té naší pitné vodě. Více než polovina oblečení je dnes vyráběna ze syntetických materiálů, které si oblíbily především značky “rychlé módy“, a to kvůli jejich nízké výrobní ceně. Syntetické látky se občas vyrábějí i z PET lahví.

    Uchošťoury do záchodu nepatří, nicméně jsou u nás odfiltrovány v čističkách odpadních vod spolu s dalšími plasty (kromě mikroplastů).

    Ohledně ceny elektřiny. Platím za každou kWh asi 0,5 Kč více díky solárům, přitom podíl výroby ze solárů je u nás minimální. V Německu stojí elektřina jednou tolik co u nás, protože hodně podporují OZE. OZE se nebráním, ale není třeba spěchat. Cena výroby OZE klesá (soláry). Až se vyplatí bez dotací, tak ho zavést. Zahraniční investoři se rozhodují i podle ceny elektřiny, kde postaví svoji fabriku. Je to náklad jako každý jiný.
    Planetu jsme zasírali několik století, nemusíme hned všechno vytrhnout najednou. Počkat na levné technologie a ty zavádět. Nejsem odpůrce elektromobilů, právě naopak. Ale jsem striktně proti dotacím. Za několik let elektromobily zlevní a může se elektromobil vyplatit i bez dotací. K tomu je ale třeba co nejnižší cena elektřiny. Každý si spočítá kolik ušetří na provozu a je dost rozdíl jestli dobíjíte za 3Kč/kWh nebo 8Kč/kWh.

    1. „U nás v řekách plasty neplavou“
     *

     „U nás v řekách plasty neplavou“
     * https://tn.nova.cz/clanek/zaplava-odpadku-v-narodnim-parku-plasty-zamorily-reku.html
     * https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/499782-plasty-znecistili-vodnu-nadrz-ruzin/

     K solárom, keď niekto „vhodne využil“ situáciu, tak technológia za to nemôže. Treba trestať podnikavcov (resp. tých čo to umožnili)

     Ináč som za, aby neboli dotácie na elekto autá. Mali by zaviesť daň, ako v niektorých štátoch. A čím čistejšie auto, menšia daň.
     Prípadne by nebolo od veci, keby sa hodila 0% DPH na elekto. Nie na stále, na nejakú rozumnú dobu. (Rozumnú = nechal by som na múdrejšie hlavy. Za mňa +- 5rokov)
     A to hovorím ako majiteľ auta, čo jazdí na „dino-juice“ 🙂

     1. V tom článku o plastech v Českém Švýcarsku se píše,
      V tom článku o plastech v Českém Švýcarsku se píše, že je to vyjímečně při velké vodě a navíc se plasty vysbírají. Do moře nejde nic, nebo jen úplně zanedbatelné množstí. S vyššími daněmi na spalováky nesouhlasím, akorát by to vedlo k tomu, že by si lidi opravovali svá stará ještě méně ekologická auta. Na nové by neměli. U elektromobilů stačí počkat nějaký ten rok, zlevní a lidé si je budou kupovat i bez zvýhodnění, ale musí být levná elektřina.

      1. Z ČR se do moře dostanou mikroplasty
       „Fyzicky se z Česka

       Z ČR se do moře dostanou mikroplasty

       „Fyzicky se z Česka dostávají do oceánů a moří jen malé plastové částečky, mikroplasty. Ty vznikají například při praní syntetického prádla nebo unikají z kosmetiky – některých sprchových gelů či peelingů.“

       S každým praním posíláš do vod, do řek a do oceánů 700 tisíc mikročástic z plastu. Rybičky to spapaj a pak to spapáš i ty s rybičkou. Mňam mňam. koloběh uzavřen.

       Plastový kelímek od jogurtu z Montrealské olympiády z roku 1976 nalezený letos vyplavený z moře na pobřeží Francie je stále jako nový 😀

       Yogourt cup from 1976 Olympics in Montreal washes up on French beach
       https://montreal.ctvnews.ca/yogourt-cup-from-1976-olympics-in-montreal-washes-up-on-french-beach-1.3179706

       1. A co napsat nějakou rozumnou odpověd? Ti vysvetlil proč,
        A co napsat nějakou rozumnou odpověd? Ti vysvetlil proč, když nesouhlasíš, tak proč nenapíšeš, něšco co dává smysl?

        Spochybnil si, že od nás řekama tečou plastové odpadky, místo toho si dal odkaz na kelímek z roku 1976? To jako dokazuje co? Že nemáš fakta nebo jenom tvůj fanatismus, ve stylu, že ty prostě dokážeš, že seš větší ekolog a máš pravdu, i kdyby to znamenalo, že ze sebe uděláš hlupáka?

        1. Co to žvaníš za pomatenosti? Umíš vůbec česky? 😀
         Buď

         Co to žvaníš za pomatenosti? Umíš vůbec česky? 😀
         Buď sleduj posloupnost diskuze nebo se do ní nepleť se svejma zmatenejma pocitama.

        2. Čtu od tebe samé pocity jako bych poslouchal politiky, ale
         Čtu od tebe samé pocity jako bych poslouchal politiky, ale žádné slova, abycxh dostal dojem, že jsi i člověk, bytost rozumná 🙁

         Kuku, fakt diskuduješ na fóru jenom aby člověk dostal pocit, že jksi jako politici nebo si uvědomuješ, že na veřejné diskusi píší i lidé nejenom stvoření jako ty 😀

      2. Jistě, počkat, počkat, za to ale lobbují fosili. Ne
       Jistě, počkat, počkat, za to ale lobbují fosili. Ne člověk se zdavým rozumem. Když od zítřka zruším korupci kolem STK (proč i dnes projde každá popelnice, při on-line kamerách na STK? Asi že je stát lidumil, chce dopřát vozítko z německého vrakáče chudým, že? Nebo to vyhovuje udržení kolotoče fosilních paliv za každou cenu, i když alternativy jsou tu?) mohu vesele zvedat daně za spalováky. Vraky zmizí z cest a taky se k nám vraky přestanou dovážet. Lidi dostanou za stejný peníz lepší auto. Ovšem prodělala by mafie dovozců ojetin, což bude asi to, co udržuje zakonzervován stávající stav. Takže jak říkáte, počkat, ať nenaštveme mafii, že?

     2. Bohužel u nás plasty v řekách jsou.
      I v Evropě to vypadá

      Bohužel u nás plasty v řekách jsou.
      I v Evropě to vypadá jak ve 3. světě.
      https://www.facebook.com/watch/?v=357966218178932

      Plastové oblečení rozhodně není ekologické, maximálně může být vyrobeno z recylovaného materiálu.

      Fotovoltaika rozhodně nemůže za to že si díky ní zkorumpovaný politici udělali tunel na lidi. Teď ten samej tunel chystaj s novým jádrem. Stežuj si u politiků.

      Pokud si proti dotacím nastuduj si kolik dotací se rve do fosilních paliv a kolik nás bude stát odstarnění následků těžby uhlí.
      Výroba elektřiny z uhlí je dotována více než obnovitelné zdroje
      https://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/12142-vyroba-elektriny-z-uhli-je-dotovana-vice-nez-obnovitelne-zdroje

      Levná ropa nahrává zelené energii, státy škrtají fosilní dotace
      http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/levna-ropa-nahrava-zelene-energii-staty-skrtaji-fosilni-dotace-1158332

      USA dotuje ropu už 100 let a kdyby teď zrušili dotace na ropu a uhlí tak galon benzínu bude stát 10 $ a zavřou 60 % uhelnejch elektráren protože se neuživěj.

  3. Pane jirkojiri, gratuluji k brilantnímu rozboru. Díky lidem
   Pane jirkojiri, gratuluji k brilantnímu rozboru. Díky lidem jako Vy, šetří ropní magnáti, nadnárodní automobilky, uhlobaroni a další, co se snaží manipulovat svět, dost peněz za dezinformační kampaně, přednášky klimaskeptiků nebo snahu o ovládnutí dalších médií. Já rozhodně souhlasím s Kukem. Pohodlný postoj “počkáme, vždyť se nic neděje” a typicky české “ty škody co působí oni, jsou přece mnohem horší než ty, co působíme my” přírodě opravdu prospěje. Kdybycom se my “vyspělé civilizace” kvůli svého konzumizmu od dob Křižáků a misionářů nemontovali do národů po celém světě, možná by v jejich nezdevastované přírodě žili v počtech, jaké ta příroda uživí. Možná bychom mohli svou vyspělost využít k dopilování technologií pro snížení své stopy v přírodě a vlastním příkladem ukázat, že fungují. A místo exportu válek o další zdroje pro naše pohodlí, šířit úctu k planetě, na ktré jsme závislí.

   1. Ja jeste dodam, ze CR byla vzdy prumyslovou zemi (o to i za
    Ja jeste dodam, ze CR byla vzdy prumyslovou zemi (o to i za C&K), takze zneisteni za kazdeho Cecha je obrovske. Jeden pan na DVTV rikal, ze treti nejvyssi na svete a dava to i logiku. Takze kdo jiny nez Cesi by meli razantne snizit negativni dopady sve cinnosti? Budeme to hazet na ty, co znecistuji jen chvilku a pritom se snazi vic – Cinu?

 2. mimomisu:
  stredoškoláci – v rokoch 1963-67 nám tvrdili, že

  mimomisu:
  stredoškoláci – v rokoch 1963-67 nám tvrdili, že naša generácia bude žiť v (plnom) socializme. ale chceli od nás, aby sme „priložili ruku k dielu“ a nečakali vďačnosť, zárobky, životnú úroveň. malo to byť od nás GRÁTIS. pred troma rokmi na stretnuté mnohí (50%+) za socíkom smútilo.
  tieto decká nevedia čo chcú (tak ako my vtedy) a nedajú pokoj, kým to nedostanú. ani jeden z nich nepôjde študovať technické odbory, max krajinotvorbu.

   1. jj, dneska mají název piráti apod. viz jak chctějí
    jj, dneska mají název piráti apod. viz jak chctějí znárodnovat a v Berlíně už se to děje 🙁

    Funkcionáři jenom podobné lidi využívají, dělají tu špiunavou prácu…
    Ukazuzje to tedy vychcanost funkcionářů za každého režimu a blbost mladých svazáků, také za každé doby co je…

     1. No když vezmu, že věřím tomu co říkají, že chtějí
      No když vezmu, že věřím tomu co říkají, že chtějí zavést to co Berlín, pak buď piráti lžou nebo vy nesledujete co říkají 😀
      Obojí je ale váš problém 😉

      P.S. V německu tento rok převzali první dům proti vůly majitele, „opravího“ (nepotřeboval) a pak dají fakturu majiteli a když nezaplatí, tak zůlstane mě+stui a to ho bude pronajímat 😀

       1. Mám mlčet, protože tebe štve co píšu co řekli piráti
        Mám mlčet, protože tebe štve co píšu co řekli piráti 😀

        Tak máš problém, když zařve někdo kdo ani není shchopen rozeznávat situaci/rozdíl mezi tím, že když něco napíšu bez odkazu, že mi nevěříš, ale rovnou tvrdí že to není pravda, když nedám odkaz, tak fakt mě toto žíli netrhá, jenom to ukazuje, neschopnost chápat psaný text a hlavně neschopnost rozlišovat situacu „nevěřím bez odkazu vs není pravdfa když nedáš odkaz“…

        Takže lidi jako ty můžou psát, zakjazuji psát, ale bobane, bolševické manýry na mě neplatí 😉
        Stačí už že lidi jako ty chtějí znárodnovat a chrání lidi co chtějí znárodnovat v diskusích utoky…

        P.S. forum.pirati.cz, tlačítko hledat… Jestli to nestačí, a chceš přímo odkazy, tak sorry, ale myslím, že člověk by měl kkdyž něco chce 5 minut tomu věnovat, jinak bych nabyl dojmu, že njenom řve aby utlouokl oponenta, ael to tvrdíš že nejseš?

        1. A hlavně… piráti jsou stejná sebranka, kamarádi s lidmi,
         A hlavně… piráti jsou stejná sebranka, kamarádi s lidmi, co protiprávně obsadili na Žižkově byvalou plicní kliniku a udělali z ní „komunitní centrum“, v překladu zablešenou díru, místo k setkávání pomatených marxistů.

         O znárodňovaní nemovitostí k bydlení se mluví v Německu, nejvíce v Berlíně, provní krok je strop nájemného:
         https://www.e15.cz/tema/jak-vydelat-na-pronajmu/berlin-bojuje-s-drahym-bydlenim-schvalil-zmrazeni-najemneho-1359932

        2. Bohužel nemluví, už zabavili jednu nemovitost… Zatím,
         Bohužel nemluví, už zabavili jednu nemovitost… Zatím, jenom opraví podle představ radnice a radnice dum bude, když určitě nepředraženou a určitě potřebnou opravu nezaplatí majitel po vyúčtování…

        3. Tohle je trochu dvojsecne. Na jedne strane „nezadatelne pravo“
         Tohle je trochu dvojsecne. Na jedne strane „nezadatelne pravo“ (vsichni vime, ze to neni uplne pravda) nechat svuj majetek zchatrat a spadnout, na druhou stranu, kdyz to spadne nekomu na hlavu (na Smichove loni) nebo to s sebou vezme sousedni barak (tusim Zborovice letos), tak uz to uplne soukroma zalezitost neni. A majitel te „zriceniny“ se obvykle nestrhne vznikle skody resit.

        4. Jo, to pak narazí na špatnou vymahatelnost práva. Pokud by
         Jo, to pak narazí na špatnou vymahatelnost práva. Pokud by majitel dobře věděl, že v případě že mu ta barabizna spadne, tak kromě zaplacení škody dostane pořádný flastr + popotahovní po soudech s jasným a rychlým výsledkem, tak by se o nemovitost staral lépe.

        5. Myslim, ze ta hrozba prestavby na najemni byty by mohla
         Myslim, ze ta hrozba prestavby na najemni byty by mohla fungovat podobne dobre. Mozna lip, protoze pokuta se da ignorovat (trvale bydliste na urade, postu neprebira, nikdo ho nedozene).

        6. Jinak řečeno, stavební úřad by nařídil opravu a ta se
         Jinak řečeno, stavební úřad by nařídil opravu a ta se udála následně pro nečinsot vlastníka na náklady státu a ty se pak vymáhali po vlastníku. Když by nezaplatil, byl by dům prodán v dražbě, aby se uhradili náklady.

         Ale zde se bavíme o tom, že to udělalo město bez ohledu na stavební úřad a primárně už oznámilo, kdy rekonstrukci udělají podle sebe, na základě svých požadavků, za svoje ceny a když to nezaplatí tak si to nechají.

         Vám se zdá normálkní, udělat rekonstrukci ne aby neohrožovala stavba své okolí, ale dopředu, podle potřeb města na pronájem a podle svých cen bez ohledu na vlastníka a pak prohlásit, že si to i nechají? Nikde nenapsali, odkoupí, tedy dají rozdíl cena opravy vs prodejní=tržní, ale nezplatí a mi si to necháme…

         Takže když by přikázal stavební OK, ale to co se děje v německu to nemá ani omylem nic společného s vaším příkladem 😉

   1. No, zatím stále píšete, jak jsou všichni hlopupý, ale
    No, zatím stále píšete, jak jsou všichni hlopupý, ale nikde jsem od vás načetl ani čárku jaký má být funkční systém podle vás? Jasně, napsal jste hodně keců o ekologii apod., ale funkční systém co by fungoval ne, jenom teoretizování jako když se dívám na dokument z dob před rokem 1989, který obnsahuje politické školenmí… Tam takmy samé teorietizování, ale aby se mnemuselo stát na hajzlpapír do zařídit nedokázali, takže chápee, pak mám na podobnmé kecy alergiu, když chcete změnit sv+ět,a le řešení je jako za komunistů, tedy, že není ani hajzlkpapír…

     1. Jako ty napíšeš co si myslíš ty, ale jako malé dítě to
      Jako ty napíšeš co si myslíš ty, ale jako malé dítě to píšeš, že to říkám já 😀

      Hele, co nechápeš, že když přijdeš na veřejnou diskusi, že se veřejnost zapojí?
      Nebo myslíš, že veřejná diskuse je tvůj monolog o tom, co si myslíš, že je pravda?
      Pak musíš napsat „říkám to jako monolog, nechci odpověď, chci pouze uznání, že mluvím pravdu, protože já vím, že mluvím pravdu“ 😀

      Takže budeš dál pokračovat v nadávkách nebo konečně budeš vést diskusi jako slušný člověk?
      Jestli ne, tak se fakt zamysli, proč si na veřejném fóru, fórum je o diskusi a ne o tom nadávat druhému 😉 Sice asi budeš mít problém to chápat, ale fakt když se budeš snažit, můžeš diskutovat, fakt to není nemoc 😉

      1. Přečti si tudle větu po sobě ještě párkrát:
       „Jako ty

       Přečti si tudle větu po sobě ještě párkrát:
       „Jako ty napíšeš co si myslíš ty, ale jako malé dítě to píšeš, že to říkám já“
       A pak mi řekni kolik je ti vlastně let, když s něčí takovým vůbec lezeš na „veřejný diskuze“? Odhaduju tě tak na sedm let nebo na lehké porušení mozku. :)))))

       1. Chápeš, že je článek a pod ním je forum o článku,
        Chápeš, že je článek a pod ním je forum o článku, kdyžř se do toho zapojíš, tak nemůžeš očekávat svůj monolog? Jasně je možnost, dokola jako ty zesměšňovat, ale fakt to nemůžeš dělat, alespon jako dospělej člověk ne jako dětska na základce?

        Takže se budu opakovat, ale u malých navstekaných dětí se to musí přetrpět :(, můžeš odpovědět na jednoduchou otázku co byla hned na začátku, předtím (ono vlasntě nikdy si se nepokusil, jenom si se začal vstekat jako díte :D):

        Máš nějakej návrh na ucelenej funkční celek, kromě náhodných výstřelů jednotlivostí co se tváří ekologicky?

        P.S. Ale je víc než pravděpodobné, že zase budeš zesm욡novat stylem ala základní škola 😀 Fakt nemáš na víc, když už místo odpovědí, zesměšňuješ, dospelej člověk by měl míc na víc než na dětské maximálně uznám středoškolské styl urážek???

        1. Ale stále odpověd nula, umíš něco jiného než remcat,
         Ale stále odpověd nula, umíš něco jiného než remcat, tedy něco jako diskuse, znáš nebo pouze sděluješ názor a když někdo nesouhlasí má porušenej mozek, asi to má ve zkutečnosti podle urážek značit stejně poškozený a neschopnopný sosiální komunikace při neosouhlasu s tvým božským názorem jinak než „všichni jsou debilové“ 😀

         Takže znova, potvrzuju nemám stejný mozek jako ty, co neustákle uráží 😉

         Můžeš odpovědět nebo fakt nemáš schopnost na nic jiného než opakování, jak jsou všichni blbci a ty geniální?

        2. Běž se vykecat ke cvokaři.
         Běž se vykecat ke cvokaři.

        3. Chlape, proč lezeš na diskusi, když jenom prskáš
         Chlape, proč lezeš na diskusi, když jenom prskáš urážkama? Chápu, že někdy je život težkej, ale u tebe už to bude něco víc a podle posledního textu i zkušenosti s nějakým ústavem taky bude, co…

Napsat komentář