Česko zůstává rájem ojetých kombíků

Zatímco prodej nových automobilů je doménou SUV s podílem téměř 50 %, inzerci ojetin jednoznačně kralují kombíky. Jejich obliba u českých řidičů se dlouhodobě pohybuje na hranici 30 % ze všech inzerovaných nabídek, zatímco ojetá SUV si připisují 23 %. Nejčastěji se v nabídce objevují modely Škoda Octavia a Superb. Z dalších značek jsou oblíbená kombi Volkswagen Passat nebo Hyundai i30. Vyplývá to ze statistiky TipCars.com.

„Češi mají přirozený cit pro výhodný poměr ceny a nabízené hodnoty. Proto není divu, že milují kombíky,“ říká Ing. Marek Knieža z TipCars.com. „Varianty kombi tvoří dlouhodobě 30 % nabídky ojetin. Také je to ale kategorie, kde je nejrychlejší rotace inzerce.“ Druhou nejsilnější kategorií jsou SUV. Ta měla ještě před pěti lety podíl na inzerci kolem 15 %, ale poslední dva roky se drží na hodnotě 23 %. Třetí místo mezi ojetinami tvoří s 21 % karoserie typu hatchback. 

SOUVISEJÍCÍ: 5 nejprodávanějších ojetých elektroaut online v roce 2024. Zarazí vás, které značky chybí!

V porovnání s trhem nových vozů je přitom situace jiná. Tam mají jasný náskok SUV – jejich podíl dosahuje dvojnásobku ojetin. Ke konci roku 2023 se podle údajů SDA jednalo o 45 %, k letošnímu dubnu pak číslo stoupnulo o dva procentní body na 47 %. Kombíky jsou u nových aut zastoupeny pětinou, hatchbacky mají zhruba 17 %. 

„Zatímco nové auto má často plnit roli společenského statusu, ojetinu si lidé pořizují jako spolehlivého dělníka, parťáka pro aktivní životní styl nebo člena rodiny,“ nabízí vysvětlení Ing. Marek Knieža. „V zemi s hluboce zakořeněnou kulturou chataření, zahrádkaření a turistiky je kombi univerzální odpovědí na jakýkoliv požadavek.“

Jedničkou kombíků je trojka

Nejpopulárnějším modelům kombi vévodí domácí modely. Jedničkou je Škoda Octavia Combi třetí generace s podílem 8 % a průměrnou cenou 300 000 Kč. Nejlevnější modely Škoda Octavia přitom začínají na poloviční částce, tedy kolem 150 000 Kč.

Druhé místo v inzerci patří Škoda Superb Combi třetí generace s 5% podílem a průměrnou cenou 670 000 Kč. Skromnějším zájemcům stačí na vlajkovou loď značky Škoda zhruba čtvrt milionu. Zhruba 4% zastoupení v nabídce ojetých kombíků má čtvrtá generace Octavie. Průměrná cena odpovídá Superbu, nejlevnější kusy se ovšem pohybují v pásmu pod 400 000 korun.

Pořadí bez mladoboleslavských modelů by ovládla dvojice kombíků Hyundai i30 třetí generace a Volkswagen Passat Mk8. Oba tvoří 3 % nabídky. Zatímco korejský rodák z českých Nošovic má průměrnou cenu 390 000 Kč, „německý Superb“ je o 100 tisíc výše.

Oba modely se však potkávají ve spodním cenovém spektru – nejlevnější zástupci se v inzerci pohybují kolem 200 tisíc korun. Symbolický bronz si odváží sedmý Golf s necelými 2 %. U něj by si zájemce měl nachystat zhruba 300 000 Kč. Pokud se spokojí s modely z prvních roků produkce a vyšším nájezdem, stačit mu může již 150 tisíc.

Top 10 kombíků na trhu ojetin

  1. Škoda Octavia III (8 %)
  2. Škoda Superb III (5 %)
  3. Škoda Octavia IV (4 %)
  4. Škoda Fabia III (4 %)
  5. Škoda Octavia II (4 %)
  6. Hyundai i30 III (3 %)
  7. Volkswagen Passat VIII (3 %)
  8. Škoda Fabia II (3 %)
  9. Volkswagen Golf VII (2 %)
  10. Škoda Superb II (2 %)

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář