Česko zaspalo ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie minimálně o 10 let

Ve využívá obnovitelných zdrojů energie pro výrobu elektřiny patří Česko ve srovnání s ostatními zeměmi sedmadvacítky bohužel mezi ty nejhorší.

autor: Mikuláš Peksa, europoslanec

Za námi zůstává už jen pět unijních  států, kterým vévodí Maďarsko s pouhými 7,3 % využití obnovitelných zdrojů. Podíl OZE v Česku je pak jen 14 %. Těchto hodnot dosahovalo Německo už v roce 2007, tedy před 15ti lety. Od té doby toto číslo vzrostlo na téměř 50 %. Česko ve výstavbě obnovitelných „zaspalo” zaspalo minimálně 10 let a je to zároveň jeden z důvodů, proč máme jednu z nejvyšších cen elektřiny v Evropě.

Výstavba větrných elektráren začala v západní Evropě již na počátku 90. let zprovozněním první offshorové větrné elektrárny v Dánsku v roce 1991. Česko se svého prvního „větrníku” dočkalo až v roce 2022 a to s kapacitou pouze 3 MW. V té době již Dánsko i Německo stavěly větrné elektrárny s celkovým výkonem tisíckrát větším. Unijní průměr využívání OZE se v roce 2021 vyšplhal na 37 %, což bohužel rozhodně není díky přispění Česka. 

S výstavbou lokálních fotovoltaických panelů na střechách domů jsme díky masivní státní dotační podpoře „Zelená úsporám” začali poměrně brzy. V roce 2010 jsme dokonce měli druhý nejvyšší (po Německu) nově instalovaný výkon fotovoltaiky v Evropě. Kvůli ukončení tohoto programu se však výstavba fotovoltaiky v podstatě zastavila. Nyní program pokračuje v podobě „Nová zelená úsporám”, nicméně deset let usnutí na vavřínech jen tak z účtenek za elektřinu nezmizí. 

Dalo by se samozřejmě namítat, že přírodní podmínky Česka nejsou pro fungování mnoha zdrojů obnovitelné energie ideální. Rakousko díky hornaté krajině hojně využívá energie z rychle tekoucích vodních toků, přímořské země s rozsáhlými nížinami jako Německo a Rakousko zase rychle vanoucích větrů. Říct, že „u nás to nejde” je pak sice nejjednodušší, ale rozhodně ne pravdivé.

Solárních panelů, větrných elektráren i elektráren využívající alternativní zdroje, jako jsou bioplyn ze zemědělského odpadu, bychom mohli mít násobně více, jak vyplývá například i z analýzy ČEZu. Dle kvalifikovaných odhadů by mohla energie z větrných elektráren teoreticky pokrýt až 31 % spotřeby elektřiny v Česku. Ještě větší část spotřeby by pak mohla zajišťovat elektřina vyrobená fotovoltaickými panely na střechách a fasádách domů či brownfieldech. 

Právě absence lokálních OZE pro výrobu energie je i jeden z důvodů, proč se cena za elektřinu v Česku vyšplhala v srpnu na nejvyšší příčku v Evropě. Jednoduše řečeno, čím méně budeme závislí na energii z fosilních paliv a především plynu z Ruska, tím méně cenu rozhodí jejich výpadek či omezené dodávky. Decentralizované zdroje energie jako fotovoltaické panely zásobující elektřinou a teplou vodou domácnosti jsou tomu dobrým příkladem. 

zdroj: vlastní

138 komentářů u “Česko zaspalo ve výstavbě obnovitelných zdrojů energie minimálně o 10 let”

 1. @PetrK: Peťulko, prosím Tě, vymáčkni se, co po mně chceš? Mám Ti dohledat ten pár z SK od IKEA Ova? A mám jim vyřídit, že se jejich počínání Peťulkovi šmírákovi nelíbí, ale protože je to bábovka a sulc, tak jim to nešel říct v ten moment sám, ale teď tady bude v diskusi pofňukávat? Chápu správně Tvé přání?
  A že někomu napíšu, že je retardovaný a pošlu jej do ři.ti? Ách, Ty nešťastný uzlíčku nervů, nejspíše jsi nebyl na vojně ani na dva roky, ani na rok? A právě z toho rezultuje sulcíček….Prča je, že z řad sulcíčků se na NETu – ostatně i zde rekrutují Ti nejudatnější bojovníci, kteří by už 1. března letošního roku se nechávali fotit, jak šlapou na hruď skolenému Putinovi. Takoví jsou to geroji, váleční stratégové, plánovači, vyzbrojovači….. Jen když mají jít na parkovišti čobolkovi říci „chumaj, buď to vypni lebo s tým choď do riti…“ tak místo toho bulí a bulí, nechtějí dostat po kebuli.
  A proč zde někomu napíšu, že je retardovaný a pošlu jej do řiti? Protože zdejší eVolečci tím, že si pořídili zkratomrdku nebo FVE najednou nabyli dojmu, že jim zarostl ři.ní otvor, že už nemusí vyměšovat spodním koncem, že od toho momentu, co jsou eVolečky už budou vyměšovat ústy a klávesnicí jen samé chytré a voňavé věci….Pro jejich zdejšího vůdce skopčáka je non eV lid lůza a chátra a samozřejmě, též je to penzionovaný dvanáctihvězdičkový generál, vyzbrojený šroubovákem…..

 2. Fakt se musím smát, do jakých extrémů to propaganda až dotáhne. Rusové prý utíkají z Ruska 😀
  Milé děti, uvědomte si, že pokud by se to přepočetlo na Českou republiku, tak se právě stalo, že naše armáda povolala do služby 450 příslušníků Aktivních záloh.

  Mobilizace 😀
  Bububu. 😀

   1. České aktivní zálohy mají cca 3500 příslušníků se smlouvou. Ruské cca 2 miliony, též se smlouvou. V obou případech by se tak jednalo o cca 15%.

    Představa, že moskvané v panice vykupují letenky, protože bylo do služby povoláno pár tisíc profesionálů někde z Burjatska, kde je účast v aktivních zálohách vítaným příjmem, je fakt groteskní.

    1. Uz i Moskvane/Petrohradani dostali „pozvanku“. Konkretne nejaky zdravotnici. Vse je ted v behu, nelze presne posoudit, zda to je hoax, nebo pravda. V ruzzku clovek nikdy nevi, zda tam pravda vubec zije. Jsou to info z ruzzkych socialnich medii, ktere se dostavaji do zapadnich medii. Problem toho celeho je, ze azbuka je exoticke pismo a malokdo tomu rozumi. Vy samozrejme to mate v genech, ale civilizovany clovek to neovlada.

       1. Podle proruské běhny čerpáte ze špatných zdrojů. Všichni Rusové, kterých se mobilizace týká, se už moc těší, až budou moct položit život za cara Putlera a jeho rodinu. Rusko přeci tuhle válku (pardon – vojenskou operaci) nezačalo a určitě ji vyhraje.

        Říkala to Růžena z prasečáku, tak to musí být pravda.

   2. Vždyť je jedno kolik jich povolali. Čím jako chtějí bojovat? To chtějí sáhnout na železnou zásobu posledních moderních zbraní a dát je do ruky záložákům? Já nevim, přijde mi to takové politické. Aby se ostatní lekli. Reálně Rusáci nedokáží zásobovat jídlem ani těch 100000 vojáků co tam zbylo.

    Jen takové počty. Na začátku bylo dohromady rusáků 250000 (ruská armáda + wagnerovci + armáda luhanska a doněcka + čečenci). Teď jich je 150000 mimo hru (50000 mrtvých + 100000 kriplů). Takže tam zbylo 100000 funkčních ruských vojáků. Takže z těch 300000 doplní na původní stavy první půlka a druhá půlka bude čekat až „se uvolní místo“.

    To je ale vyhlídka na hovno. Ruský voják má dneska šanci 60% na to, že ho v následujících 200 dnech zabijou nebo zmrzačí. A samozřejmě čím větší rezervista, tím větší chudák někde v poli a tím větší šance že ho zabijou.

    A taky si myslim, že Cherson bude druhý Stalingrad, ale rusové tentokrát nejsou domácí.

    1. To vymyslel hlavni ruzzky strateg👺 ted pred zimou❄ tam nazene mestaky🏢 do stanu ⛺ kteri jsou zvykli doma trenyrkovou teplotu🌡. Vetsina jich umrzne 💀nekde v zakopu bez jidla🍞, tekute vody🥛 a tepla♨️. Muzou se zahrivat od rozzhavene hlavne🔥a vybuchujicich raket🚀. To je fakt cccp2.0🇷🇺

  1. Ono je celkem jedno, jak se „to“ nazve… mobilizace, nemobilizace, částečná, atd. Jasně to ukazuje, že tzv. spec. voj. operace se nedaří tak, jak bylo plánováno – toto už musí dojít každému, kdo to sleduje víc než půl roku. Tento nepopulární krok udělal Putin fakticky z donucení. A ty lidi musí na frontu nahnat co nejdříve, dřív než přijde o další dobytá území na východě a hlavně na jihu Ukrajiny. Nemá jinou možnost jak si aspoň teoreticky zachránit tvář, než že se bude snažit dovést svou válku do konce, udržet aspoň to, co okupuje teď.

   Samozřejmě, všichni rozumní lidí si přejí, aby Rusko na Ukrajině spíš utrpělo porážku a muselo se stáhnout s hanbou domů.

  1. Ukazuje to hezky, ze OZE vyrabi levneji a take to ukazuje, ze je potreba vybudovat mnohem vic zdroju OZE. Idealne tolik aby aspon 9 mesicu v roce pokryly 80% spotreby. V zime by to mohlo byt 20-25%.
   Nedavno zde byla zminka o spotrebe elektriny na tezbu kryptomen. Takova virtualni prace by mela fungovat ciste z OZE a 24/7 cely rok. Idealni misto pro takovou vec by byla FVE nekde na obezne draze zemekoule, kde slunicko nikdy nezapada. Pro nehmotne kryptomeny neni potreba takovou kravinu delat na nasi planete. Tak hushus do vesmiru. Idealni realizator je SpaceX.

    1. tojo ale stejnak elektrodebili jezdí nejlépe žejo to víme dávno všici!? 🙂 jsou tichoučký, nic tam neřve v nich jako to složitý výbušný monstrum vyfrézovaný z milijardy číčovin minulýho století v popelnicích až se ce říct kerej debil to projektoval žéé ?? 🙂 😀 😀 Jako audy s bramboró z germányje jezdí gůt to jóo o tom žádná… tedy dyž se tam zrovna nic nevyséře 😉 😀 Tak žejo KONZERVA jako KONZERVA !! kilo, 2, 300 do servisu musí i tak každá to je zákon !! to aby autodebilníci měli co žrát přecí 🙂 😀 😀 hele dlaždičko přiznej se, že tys ještě nenabíjel baterky 😀 😀 tak sme si pokecali..

   1. jenže právě ten vymlaskanec kerýmu nakvedlali kverulanti do palice tezlatrejtrsbtc má na tom východním kryptošitu zásadní podíl žééé ?! 😉 nepočítám tu jeho 2019 čínskou kolab… 😉 ale to už sem poudal tehdá pamatuješ … 😉 A tak to fšecko začalo milé děti! fed zazvonil konec a mobilizace šmitéc…

 3. Všichni víme jak to tady probíhalo a probíhá. Začalo to Paroubkovým úmyslem že teda i my chceme OZE, takže byla zavedena garantovaná výkupní cena elektrické energie, aby se vyplatilo stavět OZE. Samozřejmě bez minimální představivosti, že to někdo začne využívat, neexistoval strop na objemy elektřiny, výkupní ceny byly fixní až na věky. Kontrola nula … Pak naběhly firmy, které si spočítaly kolik vydělají a začaly zcela legálně vydělávat jako divé. Pak na ně naběhl Kalousek a zdanil je tak, že investoři se ještě teď otřesou při vyslovení jeho jména. Takže namísto nějakého usměrnění, kam to mělo jít původně to v podstatě znemožnil. Sem bych taktéž zasadil počátek dnešních ubohých výkupních cen.

  Takže odezdi – kezdi.

  To bylo dávno.

  Pak se dlouho vůbec nic nedělo, nikoho (Sobotka, Nečas, Babiš) stávající stav nijak netrápil, každý si jen kokrhal na své hromádce. Každý měl plnou hubu demokracie, ale schopnosti řešit praktické věci neměl nikdo. Všichni jen řvou demokraciééééé. A každý se pře s tím druhým kdo je víc demokratický a kdo je větší svině. Což nám žárovku nerozsvítí.

  Ani lidi to nějak netrápilo. Nevšiml jsem si, že by třeba někdo demonstroval za lepší podporu OZE, ani zelení, ani piráti, ani těch milión chvilek pro nic.

  Všichni řešili pouze a jen politiku.

  Pak přišel Putin a rozházel nám všechny ty naše hračky, že ani nevíme jak jsme to měli vlastně postavený.

  To už bylo nedávno.

  A teďka čtu, že máme 10 let ztrátu.

  Ano, je to naše povaha, bohužel z vládnutí sami sobě máme tak 3-, možná za 4. Mezi 4 a 5 to mají Slováci, to jsou ještě větší kreténi (sory ale je to tak).

  My se pořád upínáme k tomu co bylo, za každou cenu chceme zachraňovat kdejakej historickej patník. Všimněte si, že všude jsou muzea. Každá píčovina má svoje muzeum. Nebo zkuste si třeba dát v Praze na Břevnově na střechu FV panely. To prostě nejde, protože na vás zase nakráčí ochranáři.

  Česká republika JE muzeum.

  Kam se kouknete, školství, moje děti se učí to co já před 30ti lety. Armáda jezdí pořád v ruské technice a bohužel zase to muzeum – i letecké muzeum má více bojových letadel než než má armáda. Zdravotnictví, zkusili jste se objednat na rehabilitaci? Proč nám věhlasný doktor dává dávno překonané rady? Co doprava? Je 30 let po revoluci a stále přes Václavák vede dálnice. A tam kde by být měla, tam není. My jsme dokonce ani nerozhodli jak to s tou dálnicí přes Václavák nakonec bude. A obchvat prahy nebude dřív než Elon Musk přistane na Marsu.

  My (lidi-voliči) jsme muzeum, protože máme takto postavené priority. A politici, které volíme se podle toho chovají a podle toho rozhodují. Takže jakákoli změna nastane až když jsme v totální prdeli a už i každý poloblb vidí, že musí nastat změna.

  To vše je důsledek našeho úpadku, nikomu se nechce z vlastní komfortní zóny. Už jsme se dostali do stavu, že když jsem si v r. 2005 zaváděl TČ, tak si všichni klepali na hlavu, že jsem blázen a celkově bylo chování těch lidí vůči mě dost urážlivé. Takže jinak řečeno, ikdyž někdo druhý se snaží, tak je zde vždy banda zabědněných zmrdů, kteří závidí a škodí.

  Takže sečteno a podtrženo.

  Kdo se stará, ten má, a kdo umí, umí a kdo neumí čumí. Kdo má dneska problémy s energií a teplem a stěžuje si, je přesně ten, kdo se včera nestaral.

  1. Napsal jste to moc pěkně a výstižně. Souhlasím.

   Politici, na které vesměs všichni nadáváme, jsou jenom reprezentativní vzorek nás všech. Jaké jsme si zvolili, takové máme. A takové si zasloužíme.

   K Vašemu příspěvku bych dodal jenom jedno: Ceny FV panelů a baterií se za posledních 10 let výrazně snížily, takže FVE už dávají smysl nejen ekologicky, ale také ekonomicky. O strategických aspektech, jako je (ne)závislost na fosilních palivech, nemluvě.

   1. A ještě jedna věc: Kupní síla Němců (jednotlivců i státu) je mnohem vyšší než kupní síla Čechů. A OZE něco stojí. Takže srovnávat našich 13 % OZE s cca 50 % OZE v Německu je tak trochu mimo mísu. To je jako nadávat Čechům, že nejezdí tolik v Audinách a Mercedesech jako Němci.

  2. Česká republika je především exploitovanou říškou kolonií, ze které odtékají bilionové zisky do říše.
   Žebrácká republika nemá na utrácení a je nucena jít cestou maximálního poměru cena výkon, v tom lepším případě. V tom horším cena.
   Důsledek tohoto celkového nastavení se pak jen objevuje v takových detailech, o kterých píšeš. V tomto státě není jediná oblast, která by nebyla šíleně podfinancovaná – zdravotnictví, školství, obrana, energetika, doprava… prostě všechno.

   Otroci zatím ještě nezvedli pěsti. Ale hlavu, hlavu už ano. A proříští politici se začali bát.

  1. no jaderka vam fakt nebude vyrabet za desetinu toho co mate ted, jestli mas namysly dostavbu 3 bloku v Mochovci, tak z nich mate diky nakladum na vystavbu, planovane zivotnosti bloku a nasledne cenu sanace po skonceni zivotnosti, cenu za MWh cca 195 euro, takze ted mate na Slovensku elektriku za 1950 euro za MWh? no to asi nemate ze (1,95 eura za kWh):D

     1. Trochu pozdě, ne? Konec války se blíží. Do měsíce budou jih a východ po referendech součástí Ruské federace. Z ostatních území se separatistické a ruské jednotky stáhnou. Bude následovat nabídka na příměří, která bude vypadat následovně – my Rusové už útočit nebudeme. Vy Ukrajinci buď akceptujete status quo, nebo zaútočíte na území Ruské federace a pak vás bez milosti smázeneme vším co máme. Německo a celá Evropa bude tlačit na Ukrajinu, přičemž zimu využije Rusko k tomu, aby připomělo EU, proč je vhodné vyvíjet tlak na příměří.
      A teď mezinárodní rozměr – Rusko již přislíbilo svým spojencům brzké ukončení konfliktu. Za to nepochybně bude požadovat uznání referend, což mimochodem odpovídá mezinárodnímu právu na sebeurčení. Rusko to od začátku hraje tímto směrem.
      Do jara je mír, Ukrajina zdevastovaná, okleštěná o nerostné bohatství a v situaci, kdy by pokus o dobytí původních území (obsazených již před válkou ruskými etniky) byl považován za agresi. Rusko a USA dosáhnou vítězství, EU a Ukrajina prohry.

        1. Nejaky hlavni ruzzky proudy nectu. Ctu zahranicni media. Tam pozaduje vraceni vsech uzemi Ukrajine. Vcetne Krymu.

        2. Nedělej ze sebe idiota — veškeré západní zpravodajství o válce na Ukrajině je KOORDINOVANÉ A JEDNOTNÉ….Moje zpráva je z IDnes. Ta tvoje zpráva je opak té z IDnes, protože odevzdání Krymu se určitě nerovná ,,důstojně pro všechny“ !
         Podle mě sis to vymyslel, respektive silně upravil. A vůbec mě nepřekvapuješ — vím že zde obhajuješ propagandu lží 🤥🤥🤥

        3. Že někdo čte zprávy o konfliktu z českých médií, no prosím, každý se baví jinak. Ale že tomu i věří, tak to považuji za těžký intelektuální poklesek.

        4. Pro Runnču…Tak jestli to bylo na mě, jsi dost mimo… Je důležité sledovat propagandu českých médií, protože ta ovlivňuje mé ,,sousedy“ nejvíce. V případě ukrajinské války je to dost jednoduché, protože západní zpravodajství je jednotné…Sleduju hispánský svět a španělská media říkají to samé co česká a dokonce často používájí ty samé fráze ( nevěřím na náhodu)… Ruštinu už mám dost slabou, ale něco pochytím. Taky to jsou lži. Neutrální zpravodajství prakticky neexistuje… Člověk se musí hodně snažit, aby si udělal obrázek blízký realitě aspoň trochu….
         Jestli byl tvůj úmysl mě nasrat, uznávám že tentokrát se ti to povedlo 😃

       1. Mobilizace zcela jistě nebude. Doporučuji se podívat znova na první prohlášení Putina, kterým válka začala a porovnat to s aktuálním stavem.
        Rusko od začátku vede omezenou vojenskou operaci a značně umírněnou. Nenasadilo žádné zbraně strategických sil. V našich médiích div nedobývá svět, ale realita je naprosto jiná.

        Hlavně nehysterčit.

        1. Asi moc nevíš co vše spadá do strategických sil nebo co všechno Rusové už použili.

         Strategické síly totiž nejsou jen atomové zbraně, ale i třeba bombardéry, střely s plochou dráhou letu, ponorky na jaderný pohon nebo ty úžasné Ruské hypersonické střely. Někdy se do toho řadí letadlové lodě, což v Ruském případě je spíše k smíchu.

         Rusko vede omezenou operaci, která ho stála většinu těch nejlepších pozemních sil. Jeden důkaz za všechny je třeba nasazení vojáků z arktické brigády (rádoby elitní jednotka pro operace v mrazivých oblastech) do běžné oblasti a ještě k tomu v létě. 😀

        2. koukam ze vam #pedoputin nakakal do huby. Nevite nahodou, zda je slovo valka v ruzzku uz povolene slovo, nebo jak tomu debaklu ted rikaji?

        3. Behna prohlasi ze mobilizace nebude, takze velmi pravdepodobne bude. A ejhle, uz tady mobilizace je. Blahopreji. Jinak: rusko vede tu nejbrutalnejsi valku jake je schopno. A presto dostava na prdel. Behna je proste debil. Myslim ze ho bavi byt debilem a kecat sracky. Jen nechapu, proc se s nim nekdo bavi.

      1. Tak to si s dovolením uložím ke všem tvým ostatním letošním věštbám a na konci roku se jim tu vysmějeme v chronologickém pořadí. 😀

       Mám teď důležitější věci na práci, tak nemám čas přispívat, ale stále čtu.

       Celá ta úvaha má jednu zásadní díru. UA už zaútočila na území, které Rusko považuje za své a tím je Krym. Těch útoků bylo několik s poměrně velkými ztrátami na materiálu a životech a jak Rusko reagovalo? V podstatě vůbec nijak.

       Ono totiž pravděpodobně hlavní důvod referend a připojení těch oblastí k Rusku je legální možnost masového nasazení branců na daném území bez vyhlášení války, protože se bude jednat jakože o Ruské území. Prostě jen další zoufalá snaha v této pro Rusko již několik měsíců prohrané válce.

       Abych řekl i něco k článku. O víkendu v Evropě pěkně foukalo. Ušetřilo to spoustu plynu. Zásobníky už jsou naplněné na 86 % a to máme ještě měsíc času. 🙂

       hxxps://agsi.gie.eu/

        1. Ukrajina je ve válce a byly zneškodněny snad jen vojenské objekty a navíc na svém vlastním Ukrajinském území, takže moc nechápu co je na tom teroristického.

         Takže pokud Ukrajina nebude v tom tvém scénáři respektovat status quo, tak nastanou „jen“ „masivní“ raketové a letecké údery? Úplně slyším jak se tomu Zalužnyj směje a dává rozkaz k osvobození Mariupolu. 😀

         Je to plyn evropských firem, respektive při krizi je to plyn států EU. Zásobníky a rozhodnutí o čerpání to samé.

        2. Takže vražda Duginové bylo co?
         Byla to vražda civilní osoby mimo válečnou zónu, takže čirý terorismus. To prostě neokecáš.

         Nic jako „evropské firmy“ a „evropské zásobníky“ neexistuje. Firmy mají sídla v konkrétních zemích a podléhají konkrétní národní legislativě a vládám.
         Takže čípak jsou?

        3. Úplně nejvíc je pak zásobník v Dolních Bojanovicích… Ten není ani nikdy nebyl na český plynovod ani připojen, a přesto je vykazován jako „český“ 😀

        4. @runner
         Ono to auto s ní bouchlo na Krymu nebo co to meleš? Navíc Ruské verzi o tom, že to udělala nějaká Ukrajinská agentka může věřit jen dezolát. Těch scénářů, kdo to mohl udělat je hromada. Argumentovat něčím podobným, když Rusko zabijí desítky tisíc civilistů je také dost cynické.

         Ano firmy mají konkrétní sídla v konkrétních zemích a pokud mají více sídel, tak je nazýváme nadnárodní firmy a pokud je většina byznysu a těch sídel v Evropě, tak je můžeme nazývat Evropskými firmami.

         No však píšu, že při krizi to jsou zásobníky jednotlivých států Evropské Unie. Chápu, že máš problém s tím spojením „státy Evropské Unie“, ale s tím nic neuděláš.

         Ty jsi zase chytrák viď? 😀
         Je logické to vykazovat podle umístění zásobníku. Kdyby to bylo podle napojení na soustavy, tak se ozve jiný chytrák co bude říkat, že to mají vykazovat podle umístění, protože Slováci s tím nic nezmůžou, když řekneme ne.

        5. Ne, na Krymu ne. Reaguji na větu „byly zneškodněny snad jen vojenské objekty a navíc na svém vlastním Ukrajinském území, takže moc nechápu co je na tom teroristického.“ a na názorném příkladu demonstruji, že se Ukrajina dopouští teroristických útoků na civilní obyvatelstvo nepřátelského státu.
         Nazývejme věci pravými jmény.
         Což nebude jednoduché, protože média aktuálně žijí ruskou fiktivní „mobilizací“ a krmí tim mileniály, kteří už naprosto netuší, co slovo mobilizace znamená.

        6. @runner
         Abychom si to ujasnili tvrdil jsi:
         „Vy Ukrajinci buď akceptujete status quo, nebo zaútočíte na území Ruské federace a pak vás bez milosti smázneme vším co máme.“
         Já ti oponoval tím, že Ukrajina už dávno několikrát zaútočila na Ruskem považované Ruské území (Krym) a že to byly vše vojenské cíle a výsledkem toho bylo „pouze“ několik salv raket, které nezničili nic strategického významu a nestalo se tedy „bez milosti vás smázneme vším co máme“.

         O té blbce co zařvala se nemá cenu vůbec bavit. Byla to bezvýznamná postavička, která by v normálním státě seděla za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka stejně jako její fotr. To jestli ji oddělala FSB, opozice, mafie nebo Ukrajinská strana není jasné a potvrzené. Nevidím jediný důvod, proč by Ukrajina vynakládala tolik energie, aby se zbavili právě jí nebo jejího otce. Ruské vyšetřování byla fraška, ale jestli tomu chceš věřit. Jo kdyby zařval Solovjov nebo Skabejevová, tak by to dávalo větší smysl.

         Jak by si to nazval pokud nesouhlasíš s názvem „částečná mobilizace“?

        7. @Venca O převelení části aktivních záloh do služby. Tedy o vojáky, kteří jsou u nás definování v bránném zákoně v paragrafu 5 a dali předběžný souhlas s povoláním do služebního poměru vojáka z povolání.

         Jejich převedení do služebního poměru vojáka z povolání NENÍ MOBILIZACE. Ministertvo obrany jen oznámí aktivaci smlouvy, u nás tuším na dva roky.

         To teda čumím, jak lidi neznají naprosté základy.

         Polopaticky – Rusko nemobilizuje, jen povolalo do služby 15% svých Aktivních záloh.

        8. @runner
         Správně si to popsal. Přesně tak to funguje v zemi s profesionální armádou bez povinné vojenské služby.

         V Rusku je ovšem povinná vojenská služba a za tzv. rezervistu se bere myslím každý voják ve výslužbě do nějakého věku a každý branec co má méně jak 5 let po vojně. Takových lidí se uvádí, že je 2 mil a z toho předpokládám vychází tvých 15 %.

         A proč všichni na západě mluví o částečné mobilizaci? Protože o tom mluví sami Rusové. 😀

         hxxps://tass.ru/armiya-i-opk/15819763

         Příště si musíš lépe přečíst noty, protože by to mohlo být považováno za znevažování armády.

        9. Není pravda. Mobilizaci záloh v Rusko podléhá cca 31 milionu osob. Jedná se o všechny muže, kteří byli povoláni k branné povinnosti a odsloužili si 12 měsíců (s výjimkou těch, co nemají dva roky od vojny), ženy se specifickou kvalifikací,absolventi vojenských škol atd.

         O mobilizaci ale v Rusku fakticky nejde!

         To o čem je řeč teď je využití aktivních zálohy, tedy těch kteří se rozhodli uzavřít smlouvu s ruským ministerstvem obrany o vstupu do zálohy, například za úplatu v rámci programu BARS (kolik občanů tvoří aktuálně zálohy v programu BARS nevíme, známé je pouze jediné číslo, a to že během jediného měsíce roku 2021 se upsalo 38 tisíc občanů), nebo jiného (i smlouvy bez úplaty s jiným plněním). Jsou to osoby vykonávající vojenské nebo civilní zaměstnání a jejich převedení do aktivní služby je provedeno aktivací smlouvy. Tyto aktivní zálohy tvoří v Rusku cca 2 miliony osob především v jižním vojenském okruhu.

         Tedy žádná mobilizace – jedná se o aktivaci kontraktů aktivních záloh občanů převážně jižních ruských republik typu Tatarstán.

        10. @runner
         Jasný, běž to vysvětlit těm dementům do Kremlu, že to není žádný typ mobilizace jak všude tvrdí, ale „jen“ aktivace záloh.

        11. Cim vic te ruzzke verbeze pohnoji ukrajinska pole, tim lip. ruzzko si necha vymlatit kvuli jednomu kryplovi mladou generaci. Aspon pak budou drzet hubu dalsich 50 let. Uz ted v ruzzku pripada na 100 zen 87 muzu. Po valce to bude doufam 100:20. A z tech 20 bude 10 nad 60 let.

        12. @Venca Oni to samozřejmě vědí. To že Rusové označují aktivaci záloh druhého typu za „částečnou mobilizaci“ je jejich věc. My prosím označujme věci tak, abychom si věcně rozuměli a ne jako nemyslící blbové, kteří přeloží z ruštiny zapach jako zápach.

        13. @runner
         Dobře, tak jinak. Můžeš nějak vysvětlit proč pří této částečné mohylizaci dostávají mohylovací rozkazy i lidé, kteří žádnou smlouvo podepsanou nemají a dokonce ani nikdy nebyli v regulérní armádě? Ono totiž jedna věc je co Rusové vyhlásí a druhá co reálně dělají. Rusko stále ještě není ve válce, ale provádí „jen“ speciální vojenskou operaci chápeš? 🙂

        14. @runner

         Např tady:
         hxxps://t.me/privatnamemarnya/40785

         Samozřejmě to můžeš označit jako fake video. Podobných případů, kdy lidé neměli dostat rozkaz ať už z rodinných důvodů nebo prostě proto, že zbraň drželi před 20 lety na vojně a přesto ho dostali je na netu hromada. Lež? Propaganda? Chyba?

         Vysvětlení je možná velice prosté. To co říkal Putin nebo Šojgu nebo to co tu tak vehementně propaguješ ty totiž vůbec nekoresponduje s tím co je v dekretu. Ten je napsaný tak volně, že by Puťka mohl povolat i svoji manželku.

         hxxps://en.wikipedia.org/wiki/2022_Russian_mobilization

      2. Runnere, celkem odvážné tvrzení, že „referendum“ se samopalem za krkem je referendum. Ale chápu, zřejmě Vám takto nastavený systém státní správy (DNR, LNR, RF, …) bližší než ten evropský. Se divím, že ste se tam ještě neodstěhoval (Vaše žádost jako občana EU o jedno z výše zmíněných občanství by byla Moskvou asi hodně medializovaná) a nesmějete se nám blbcům středoevropanům odtamtud z kremelského ráje!

        1. Vtipné není, když někdo čerpá informace a utváří si svůj světonázor z propagandistických médií, kde články píší lidé placení za utváření názorů veřejnosti.
         To je skoro k pláči.

        2. bla bla bla – to je stek ktery se na vlozit kamkoliv – treba i do diskuze na miminko.cz 🙂 ze by i takovemu lhari dochazel dech

      3. Tak toto samozrejme neni zadny smysluplny odhad budouciho vyvoje, to jsou jen drazdive predstavy ubozaka jmenem behna, kdyz se snazi si vyhonit pero. Kdyz ejakuluje tak krici: my Rusove uz utocit nebudeme 🙂 Pak uz jen zaleze do riti Putina a v tom teplicku sni o krachu Tesly. A je mu krasne. Ostatnim se chce blejt 🙂

        1. jj, potrefena husa se dycky ozve 🙂 to by bylo aby pomatenec drvostep nehajil sveho ideoveho souputnika behnu! vrana k vrane seda a ideovy prostitut drvostep si svoji behnu hleda – oba mate jiste radost, ze rusko mobilizuje ve stylu druhe svetove – bude to masakr a potece spousta krve! libi se vam to? Putin to dobre dela co? Jenom vas oba dost zklamu, na zadne osvobozeni Prahy se vy dva kolaboranti tesit nemuzete. Mate smulu a ty vase seznamy fasistu vam budou k prdu. A jsem rad ze na to seznamu zaujimam prvni misto 🙂

        2. Já a moje láska Drvoštěp 😀 Pobavilo…

         Neboj Pituru, dej tomu čas, my se osvobodíme sami. Škoda že sis nepřečetl ten Orbánův projev, je v něm opravdu hodně věcí k zamyšlení… minimálně je poučné, na co a proč se připravuje Maďarsko.

        3. Tak spolecny nepritel (svobodna a demokraticka spolecnost) vas dva pevne spojuje pres spoustu jinych nazorovych rozdilu. A tak spolecne lezete tomu hlavnimu nepriteli demokracie Putinovi do riti. Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Na tom neni nic sloziteho.

        4. Ani Rusko, ani EU není demokratická společnost, natož společnost hájící svobody jednotlivce.

        5. pro pituru…zklamu tě Elfe s řití místo úst — seznam fašounů nevedu…
         Zato mám (virtuální) seznam nejbrilantnějších pitomců z místních diskusí….A poslední dobou šlapeš ve žlutém triku hošane 🥇🏆🤡

        6. Doufám, že já alepoň urvu nějakou vrchařskou prémii.. 😛 😀

        7. pro Runnču…hele já myslím že ty, já a většina ostatních tady jedeme jiný závod… Pituru a ještě asi 3,4 borci maj svoji paralympijadu.🤪
         Stihl obecně je špice. Mám, protože potřebuju rychlý servis. Poslední dobou se snažím přejít na aku stroje (tam kde to jde samozřejmě)… Bohužel v elektrice je Stihl až 3x dražší než srovnatelná konkurence a servis není tak náročný ani častý… Jestli budeš potřebovat pilku jenom na to měkké palivo do 30cm na pařezu, Aku pila je ideál….Už existují rychloběžky 40cm lišta, velké baterky. Chce to aspoň 2, radši 3 nejkapacitnější a je to fakt velká pohoda 😉..Na velké průměry to zatím bez benzínu nejde 😐

        8. @Drvoštěp Koukal jsem i na elektriku a Stihl dělá snad jedině použitelnou MSA 220 TC-O, s aku je o polovinu dražší než 261, váží to 6.5 kila a řeže to jen dvacet minut, a přestože tvrdí něco o vysokém výkonu, tak jaký je se nedozvíš. A má to krátkou lištu.

         Prostě typická elektrická mr**a.

        9. pro Runnču… musím běžet tak stručně…Stihl má svoje elektriky tak drahé, že jsem jejich parametry ani nečetl… Výkon ti nenapíšou nikde, stejně je matoucí pro lidi zvyklé na benzínové koně… Je to něco jiného. Důležitý parametr je rychlost řetězu…Cena nejvýkonnější aku pily+2 baterie a nabíječka se určitě vejdeš do 30 000kč. A máš baterky i do dalších strojů… Záleží na účelu, ale už dnes jsou práce (na profi úrovni) kdy je benzín přežitek.🔋✌️

        10. 42:Mám už cca. deset let Oleo-Mac 947, a spokojenost, ale předloni jsem koupil v Lidlu za 1300 kč PKSA 20-Li B2, a byl jsem překvapenej co na 4 Ah baterii nařezala švestkového dřeva (cca.5-10cmprůměr, 1.5 kolečka).Letos zjara jsem zakoupil Powerworks Aku sekačka PD60LM51SPK4 a následně Powerworks Aku řetězová pila PD60CS40, Powerworks Aku křovinořez PD60 BCB a Powerworks Aku fukar na listí PD60AB.Zatím naprostá spokojenost, jasně když mě dovezli 8 kubiku bukového dřeva, tak jsem vytáhnul benzín, ale na jeden strom už jedině aku, nemusím myslet jestli mám v kanystru benzín, nasadím aku, a ihned řežu, a další bonus je ticho, žádné zplodiny a menší vibrace.Aku sekačka mě na 5Ah baterii vydrží i s pojezdem cca 45minut, u pily jsem toho zatím moc nenařezal.P.S. nezdá se Vám, že Pituru má stejný slovní jako Leo?

        11. Chápu, když já na tohle nemám moc času. Když si ho udělám, tak většinou půlden v kuse a pak to musí lítat. Chci na jeden zátah posekat celou zahradu, tedy užívanou část plus cca 5 tisíc metrů plochy na seno. Když mám čas na dřevo, tak sundám a rozřežu třeba 5-7 stromů.
         Nejsem profík, abych to dělal denně, ale zase nemám čas jít sundat jeden strom za víkend a další víkend druhý, protože jen příprava a úklid zaberou fůru času.

         Jestli to je jeho brácha nevím, ale já sám jsem tady už byl obviněn z rozmnožování nicků tolikrát, že raději nesoudím 😀

        12. 42:Jak jsem psal, když toho dělám víc používám pochopitelně benzín, ty baterie mám dvě a za těch cca.1.5 hodiny sekání, (25 arů polovina v kopci) si docela rád dám pauzu.Na vysokou trávu ještě mám benzínovou dvoububnovku, ale ta už docela dlouho odpočívá, o seno nemá zatím nikdo zájem.To ticho zvláště u křoviňáku je hodně velké plus, a kolikrát problematické startování, po delší době nepoužívání je také plus pro aku.Svého času na autorevue to u Vás hodně zavánělo rozmnožování nicků.

        13. 3k. nepodsouvejte me nejake levarny. ja pisu pouze pod jednim uctem a to poznate podle toho, ze nikdy nepisu putin s velkym P. ridim se vzorem potkan. to same ruzzko. podle vzoru rus obecny. tusim take svab rusky.

        14. pro kkk, Runnču….Občas dělám pro soukromníky různé menší věci. Když vím do čeho jdu a že tam maj 230v, kolikrát ani benzinovou pilu neberu… Někdy je legrace, jak na mě čučej 😃

     1. Zklamany urcite nebudu. Kazdy elektron ktery nas odpouta od ruZZkych zmetku se pripocita na kladne strane. Levnejsi cena elektriny kazdeho rozumne uvazujiciho obcana potesi. Jen uchylove maji predstavy jako vy.
      Mimochodem jsem pred chvilkou platil zalohu za elektrinu a vida, 2000 Kc vladni dobropis se automaticky odecetl. Pres prijemny darek jsem ale skepticky, zda by stat mel podporovat spotrebu elektriny.

      1. To je tak chybná úvaha, až se mi kroutí palce u nohou.
       Investice je třeba směřovat do aktiv, která zajistí co největší výnos s co nejmenším rizikem.
       Ano, pro někoho to může být pořízení nemovitosti, ve které bude i bydlet. Ale není to automatická pravda, jak naznačuješ. Já třeba docela dlouho bydlel v několika pronajatých nemovitostech, přestože jsem jiné vlastnil. Ale v místech, kde bych bydlet nechtěl a zajímal mě pouze výnos.
       Naopak jsem bydlel v nájmu v nemovitostech v místě, kde jsem bydlet chtěl (nebo musel), ale naprosto nedávalo ekonomický smysl to vlastnit.

       Názorný příklad – jeden čas bylo možné za cenu bytu 3+1 v Praze pořídit 15 bytů 2+kk stejného standardu v okresním městě. Hádej, co dávalo větší smysl.

     1. doufani se obrci v realitu, navratnost 5-8 let, no to je strasna navratnost, treba navratnost Temelina je cca 45-50 let, no jeste ze jsme se na ten Temelin vsichni slozili a postupne si ho z dani vybudovali 😀

      prumerna navratnost tepelne elektrarny na uhli z 80 let byla uctyhodnych 12 let, v 90 letech 18 let, a dnes vesmes nenavratna investice, kdyby nekdo dnes chtel postavil hnedou/cernouhlebnou elektrarnu s cenama vystavby jaka je, tak navratnost je cca 65 let, i Cinani co maj rozestavene uhelne bloky tak maji navratnost ke 45 letum a vesmes vedi ze do 15-20 let je odpojej a odepisou jako ztratu, delali jsme dokumentaci pro 2 hnedouhelne bloky v Cine, takze o tom mam krapet presnejsi informace nez kdy budes mit ty

   1. u aut se toho nebojim, to je investicni zalezitost kazdeho soukrome, a nahradit auto byt treba ojetym jde relativne… ale jo relativne snadno, to u centralni energetiky je problem, to je opravdu vec desetileti

    ano spousta lidi to zjisti na posledni chvili, ale u spousty lidi to naopak docvakne mnohem drive az jejich sousedi budou mit mnohem nizsi naklady na jezdeni nez maj oni, takze po dlouhych seancich doma kdy se dedek s babou pohada se nakonec pro to BEVko rozhodnou taky 😀 a ten dedek s babkou je tam zamernej, protoze co tak pozoruju ve svem okoli, tak ty zabednenci zavysloi na nafte/benzinu jsou vetsinou ty dedci, u zenskych naopak pozoruju ze jim je toi bud fuk nebo naopak ta elektrika jim dava smysl

     1. Moje žena taky nenávidí spojku. Proto má automat, jako slušná ojetina to auto stálo zlomek toho, co by stál použitelný EV v té době. A slouží dodnes, i když už má 15 let. Ty „krabičky“ iOn a spol už mají většinou co tak čtu na diskusích, baterky v háji a majitelé jsou rádi, když se toho s velkou ztrátou zbaví, i když mají najeto čtvrtinu toho, co manželky Áčko 🙂

      1. Co bolo, to bolo. Terazko jsou EV lepsi a cenove uz dostupne. A za par let uz novy spalovak nekoupite. Pravda, koupil jste jety, ale ani ty za par let nebude nikdo chtit. Asi jako dvoutakty. Je rozdil, kdyz je jedno EV a kolem jezdi 99% spalovaku. Ten smrad uz nikdo nevnima. Az bude vic EV a prijede spalovak, tak ho vsichni vyzenou. Ale ja vim, vy proti EV nic nemate a brzy ho koupite👍

       1. EV jsou lepší jen ve Tvém virtuálním světě, skopčácký čobole. I za pár let si koupíme spalováka, kdo by chtěl náhodou prodat svého jetého spalováka, utrhají mu lidi ruce, zatímco zkratomrdky budou ležet někde na hnoji nebo spíše pod ním, aby lidi neviděli a nevěděli, jak hořké konce zkratomrdek jsou. PS. U jakého dílu medvídka Pú jste s vnučkou v tesličce skončili?

        1. Hele, můžeš prosím hlouběji rozvést ten myšlenkový pochod o tom, že ta EV nikdo nebude chtít?
         Mě to upřímně zajímá, jak k tomu může někdo dojít.
         Já tedy nejen, že neznám nikoho, kdo by se z EV vrátil zpět do spalováku, ale hlavně mi vůbec nedává smysl jít si ho dneska koupit nový. Ano, možná to není stále ještě nejlepší volba pro 100% uživatelů, ale pokud někdo bydlí v RD a ještě navíc má podmínky pro FVE a jde si koupit fungl nový (tzn je ekonomicky dostatečně silný) rakovinomet, tak je prostě šílenec.
         Nedává mi to smysl ekonomicky, uživatelsky ani strategicky.

        2. Turbo, to že víš kolik vyrobila tvoje FVE a jestli jsi v plusu nebo v mínusu u tak bezvýznamné věci ukazuje, že nemáš v životě správně nastavené priority, a tudíž nejsi dostatečně kvalifikovaný pro hodnocení smýšlení normálních lidí.

        3. Jenomže ta „bezvýznamná věc“ mu vyrobí 30 tisíc km ročně jízdy zdarma. Ale bohužel je ošizen o krásný zvuk motoru, chybí vibrace a nemá vzadu tu vonnou trubičku.

        4. Ano zdarma. Mluvím o provozních nákladech, ne o pořizovacích. Jediný provozní náklad jsem zatím měl na přehazování letních/zimních pneumatik. Jo, ještě umývání je taky provozní náklad.

        5. No to je báječené. Můj kotel zase nebere žádné palivo.
         V červenci…

        6. @dlazba. nekoukame na Pu, ale obdivujeme na webu ty sikovne ceske rucicky, ktere dokatzou precipovat tdi, zvysi vykon o 50%, snizi spotrebu o 40% a jeste ke vsemu maji lepsi emise nez tovarni serie. Jo a na STK jim placaji po zadech, ze dokonce cisti s tim motorem vzduch. Pri sledovani na mastnem displeji v Tesle jim tise zavidim a uz hledam nejakeho zoufalce ktery by tu moji bezcennou Teslu koupil. Volal jsem uz do Skodoffky a zebral jsem aby me zaradili na poradnik pro nejakou Skodoffku. Jedno jakou, hlavne spalovaci Tdi, muj sen, hned ji necham precipovat. Jen co se mi podari zbavit se Tesly. Uz aby to bylo.

        7. Tesly se nezbavíš, byla neprodejná před rokem a dnes si ji nikdo nevezme ani za odvoz.

         hxxps://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/tesla-elektromobil-elektroauto-ojetina-prodej.A210730_230403_automoto_fdv

        8. @Turbo: ano, jsem šílenec, protože mám auto jako denní přibližovadlo, pomocníka nebo nouzovou ložnici. Kolik krát jsi ve své zkratomrdce brodil Turbo řeku? Já za poslední 3 měsíce minimálně 2x týdně, tam a zpět. Kolik krát jsi v životě zkratomrdkou trhal stromy i s kořeny? Já před rokem túje, co měly průměr kmínku 10 cm. Moje auto odvádí práci, není na koukání, šolichání a na to, abych co chvíli hlásil na NET, že teď mi z baterie vypomohlo v baráku 3kW, jindy 5 kW nebo že jsem si na jeho baterii připojil toustovač, protože jsem na křupavý toust dostal chuť přesně na 121 km D1….Na to Ti se.ru, opakuju, potřebuju (a lidi potřebují) pracanta. Ti, co si v životě chtějí jen hrát, ať si pořídí hračku, hrají si a nezlobí. Tím nezlobením myslím právě to, aby nepřesvědčovali širokou veřejnost, že hračka je dobrá pro všechny….Psal jsem, že jsem šílenec. Avšak ve srovnání s těmi, kteří výlučně v případě EV, FVE a jiných svých hraček operují v ekonomických odhadech jen provozními náklady a nikoliv už náklady pořizovacími – tak jsem těžce normální.

        9. Tvůj kotel v zimě bude brát palivo (můj taky). Ale bavíme se o autě a tím jezdím i v zimě na elektřinu z FVE. Virtuální baterka.

        10. @dlaždič:Hm…, takže jsem nic nedozvěděl, zase jen ty hloupé předsudky.
         Teslu používám úplně stejně pracovně jako spalovcí auto, například jsem s ní natahal materiál na 50m gabion u domu.
         Držím ještě jedno spalovací auto auto kvůli TZ na 2500kg, to bych potřeboval nějak vyřešit, protože i když je to automat, tak je to pro mě vždycky očistec do něj z Tesly přesednout, teď se tedy už 2měs. nepohnulo z místa, budu ho muset prohnat, aby mu nezarezly brzdy
         Tady v rychlosti malá ukázka:
         https://photos.app.goo.gl/Amdi5ABoW7G2Zay17
         A v 10h už jsem byl v plusu 4,5kW, ale teď se tu zase zatáhlo vyrábím jen 2kW

        11. @Dlaždič: Já nemám nic proti pracovním strojům. Jenom není vhodné s nimi jezdit po městě. Když se podívám z okna tak vidím samý luxusní spalovací buldozér. 😉

        12. S vytahovanim tuji mam zkusenosti. Nejakym autem at je sebelepsi to nejde. Dokonce ani hydraulickou lopatou u traktoru nemate sanci. A kdyz pouzijete hrubou silu, tak tuje neprezije. Kdysi nam pomahal jerab vytrhat jasminove kere. Kmen nebyl ani 10cm v prumeru. Jerab skucel az mu prasknul retez a clanek proletel zahradou a oknem do baraku. Asi tolik k dlazdicove vypraveni. Co asi muze mit za auto? Nejspis Dacii Duster, terenak pro duchodce. A kdyz brodi rekou, tak bude bydlet nekde mimo civilizaci. Jaky pan, takove bydliste.

        13. @vsiper: můj pracant není Hummer. Pobavilo mně to, když jsem brodil, (a brodění tam bylo povoleno) tak takoví nazelenalí nablblíci jako Ty hned běželi k vodě a mobilem se snažili vyfotit mastnou olejovou skvrnu, co by tam po mně zůstala. A ho.vno, nezůstala….

        14. Město…
         Plusy: Relativní dostupnost pochybných služeb v dosahu 15 minut pěšky a vysoký počet volných míst, vesměs zbytečných profesí.
         Mínusy: Smard, hluk, kriminalita, nemoci, závislost na dodávkách potravin a energií bez možnosti volby.

         Ty si myslíš, že nějaké EV něco řeší? 😀

         Když se podívám z okna já, vidím cca 200 mých stromů, další tisíce v lesích okolo a jediné lidské dílo v mém zorném poli je 5 km daleko budova statku. Přesto jsem za pět minut v obchodě, u lékaře, na poště, atd. Což je čas, který mi může většina měštáků jen závidět.

        15. @ skopcak: a zase meles ho.na, jako furt, skopčáku. Nemyslíš, že dost závisí na místě, ve kterém jsou ty tůje zasazeny? Já měl to štěstí, že byly v docela sypkém materiálu a autem jsem se pohyboval naopak na velmi tvrdém povrchu. Samotného mně překvapilo, jak to šlo relativně lehce, bylo jich kolem 30, na výšku měly okolo 7 m (ale byly několikrát seřezávané). Takže odpovím si sám: nemyslíš!

        16. pro Dlaždič… elektropohon je pro offroad mnohem vhodnější než spalovací motor… Ve všech aspektech a za všech situací, kromě delších expedic.
         Opravdu si dal špatný příklad — v terénu má elektrika snad největší potenciál …. Přál bych ti abys ještě pár járú vydržel. Bude to pecka 😉

        17. @dlazba. Komu jste je kradl? Vypada to na nejaky hrbitov. Kde ze to bylo?

        18. @tupec42. jak jste to myslel s tou mobilizaci v ruzzku ktera nebude? Tak rychlou blamaz jste necekal. Ale i u vas jde vse podle planu🤣🤣🤣

        19. To, že je Kolben úplně stejný vypravěč bajek jako ta sibiřská svoloč, je zde opakovaně prokázané, ale ta mobilizace není moc k smíchu…

        20. Ach jo. Tak pár základních informací co je a není mobilizace pro nooby, co se poprvé setkávají s tímto pojmem. Posilování armády má pět fází.

         Stupeň 1 – Nasazení pravidelné armády v mírových stavech.
         Stupeň 2 – Posílení pravidelných jednotek o dobrovolníky.
         Stupeň 3 – Posílení pravidelných jednotek o rezervisty (toto je to, co se děje v Rusku).
         Stupeň 4 – Mobilizace některých ročníků / zbraní / specializací / území apod.
         Stupeň 5 – Všeobecná mobilizace

         Rozdíl mezi mobilizací a nasazením rezervistů je následující:

         – Rezervisté jsou profesionální vojáci v aktivních zálohách a při jejich převelení do aktivní služby nastupují ke svým existujícím jednotkám, které posilují. Nejedná se o rezervisty po základní službě. Rusko disponuje cca 2 miliony vojáků v aktivních zálohách. Stávající převelení do aktivní služby se tak dotkne cca 15% z nich.

         – Mobilizovaní vojáci jsou všichni občané, kterým nezanikla vojenská povinnost. Rusko disponuje desítkami milionů mobilizovatelných občanů. Při mobilizaci některých ročníků nebo všeobecné mobilizaci, jako provedla Ukrajina, jsou formovány zcela nové jednotky.

         Částečná mobilizace je nejasný termín používaný pokaždé pro jinou situaci. Proto jako mobilizace se to označuje pouze v propagandistických médiích, zatímco seriózní média to označují za „částečnou mobilizaci“ v uvozovkách, protože jsou si správně vědoma, byť to zaznělo přímo v Putinově projevu, že se o faktickou mobilizaci nejedná.

         Nemáte zač.

        21. Hned po ohlaseni te vasi jo/ne mobilizace se zacali ruzzaci zajimat o zdrhnuti z ruzzka. Letenky do zahranici byly hned vyprodane. A zajimave je, ze muzi 18-65 let nemuzou volne koupit jizdenku na zeleznici ani na cesty v ruzzku. Potrebuji nejakou bumazku. Vypada to na takove male stanne pravo. Bude jeste veselo v ruzzku. Ceny akciove spolecnosti Gulagy a.s. jdou na dracku. Vse ostatni do prdeele.

        22. Tak to jsem zvědav na tu morálku. Když se nechce těm mladým, tak starším mužikům se nebude chtít tuplem. Mají rodiny, nedej bože když některý podniká. Budou si vymýšlet různé choroby, někteří už se snaží emigrovat. To už není to uvědomění jak za Stalina.

        23. Dlaždiči, proč všem pořád nadáváte? A máte pravdu, až bude v provozu víc BEV než ICE, budou zájemci o fosily trhat prodejcům ruce. Třeba ti z SK, co jsem nedávno pozoroval na parkovišti Ikea OV. Zaparkovali staršího naftového Pssata a necali běžet motor. Paní otevřela kufr, vyndala z něj golfáče a postavila přesně k výfuku, a čekala. Pán cca 5 minut bočními dveřmi na straně výfuku vyndával dítě z vajíčka. Pak jej posadil do těch golfáčů, motor ještě chvíli hrčel. Celkem tak sedm minut zbytečného smradu. Co by si ti chudáci počali, kdyby měli BEV?! Zapálili by během vyndávání kočáru a dítěte třeba petrolejku, jako náhradní generátor smradu???

        24. @PetrK: až bude více BEV než ICE….. Peťulko, jistě znáš tu reklamu na barvu – „… maminko, to už tu nebudete?…“ To už tu naštěstí nebudu ani já a myslím si, že ani Ty, ťululum.
         Hezky se to rýmuje – až bude BEV více než smradlavých ICE…, na to by mohl někdo složit zase nějakou vypalovačku….

Napsat komentář