Británie má rekord: větrné elektrárny dosáhly výkonu 20,9 GW

Ve středu kolem 12.30 dosáhly britské příbřežní o pozemní větrné elektrárny rekordního souhrnného okamžitého výkonu 20 896 MW. Spotřebu celé Velké Británie tím zásobovaly z 53 %.

Předchozí rekord činil 19,936 GW a byl z letošního 26. října, opět kolem poledne. Když ke zmíněným 53 % připočteme ještě vodní, solární a jaderné elektrárny, obstarávaly v tu chvíli britské bezemisní elektrárny celkem 70 % spotřeby elektřiny.

Pokud jde ale o celkové procento elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách za určitý časový úsek, stále platí rekord z 29. ledna 2022. Tehdy v jedné půlhodině dodávaly britské větrné elektrárny do sítě 64 % spotřebovávané elektřiny.

Británie má pro větrnou energetiku skvělé podmínky jak na zemi, tak na moři. Proto dlouhodobě buduje obrovské větrné parky. Nedávno například spustila největší přímořskou farmu na světě Hornsea 2, která se skládá ze 165 větrných turbín Siemens Gamesa 8 MW. Nachází se v Severním moři, 89 km od pobřeží anglického hrabství Yorkshire.

zdroj: Electrek.co

37 Comments on “Británie má rekord: větrné elektrárny dosáhly výkonu 20,9 GW”

  1. Nemá smysl se dohadovat o detaily… Jde mi o to, že lidé už planetární systémy ovlivňujou tak významně, že je životně důležité studovat a do hloubky pochopit důsledky naší činnosti. A samozřejmě navrhovat a provádět opatření, která zakonzervují podmínky na planetě +/- v současné podobě (nebo ještě lépe vrátit klimatické podmínky do předindustriální éry)… Lidstvo už nemá právo dopouštět se vážných omylů.

  2. A pritom nebyl zadny velky vitr. Zatim je na mori jeste dost mista pro dalsi turbiny. Az bude zaplnene, pak se pujde do treti dimenze do vysky. Elektrarna kombinovana s gyrocopter ukotvena lanem bude operovat treba 1000m nad morem a vitr bude pohanet generator i nosny rotor. Gyrocopter neboli virnik ma nosny rotor pohaneny vetrem a je kombinace letadla a vrtulniku.

    1. Jsem samozřejmě fanda OZE včetně větrných generátorů. Ale patrně VE mají své limity a jejich překročení by mohlo ovlivnit (posunout k pobřeží) hranici mezi oceánským a kontinentálním klima… Desertizace, zmenšení zemědělských výnosů, vysídlování,…Zajímalo by mě, jestli existují studie na toto téma… Atmosféra je provázaný ,, organismus“ ať brzdíš nahoře nebo dole, logicky se proudění musí zpomalovat. Otázka je, jak je to významné.

      1. Lokálně to samozřejmě významné bude. Z globálního hlediska půjde o zanedbatelný jev. Té energie je tolik, že by to nemělo s klimatem a ani s celkovým vzdyšným prouděním nijak zvlášť pohnout. Podle mě to vyjde asi tak nastejno, jako by v té oblasti rostly třeba stromy. Sice off-shore se samozřejmě dělají na moři, ale při troše fantazie…

        1. Sranda je, ze fosilni magori vehementne tvrdi, ze lidska cinnost se spalovanim nemuze absolutne ovlivnit klima. Ale kdyz prijde rec na vetrniky, tak otoci o 180 stupnu a malujou certa na zed a tvrdi, ze vetrniky maji na svedomi sucho, zaplavy, hurikany, bezvetri a vsechno nejhorsi. A pitomci jim pritakavaji.

                1. Takove preslicky vysoke 20-30m ve vasem lese jeste chybi. No treba se cockate az spalite vsechnu naftu.

                2. pro Runnču… je zajímavé, že zrovna KONZERVA jako ty nechápe nutnost ZAKONZERVOVAT současný stav pro budoucí generace (nejen lidské generace)

            1. @Červotoč: ad jeho poslední příspěvek o konzervaci – jsi těžce postižený antropocentrismem, dělej s tím něco. Co Tě opravňuje tvrdit, že právě současný stav je ideálem, který má být zakonzervován? Pro koho? Pro příští generace člověka nebo pro příští generace života jako takového? Je dnešní život na zemí lepší než ten, který se odehrával v období devonu, jak píše Běžec? Jenže – toto vše je akademická debata dvou páprdů, z nichž jeden si myslí, že nechcaním v jejich koutu bazénu se zlepší voda v něm, když do něj vesele chčijí debatní kroužky o 1000 lidech ve zbývajících 3 rozích. PS. Já sám do bazénu nechčiju, protože chodím výlučně plavat na řeku.

              1. pro Lžidlaždič… Nebyl jsi schopen přečíst do konce příspěvek o dvaceti slovech??…NE rozhodně nejsem antropofašista jak mi podsouváš…
                Zato ty seš starej vůl co není schopen domyslet svoje vlastní bláboly.. Např. necháme do Země v budoucnu praštit asteroid, aby po 90% vymírání současných druhu se mohli rozvinout krásné nové životní formy… Nebo nechají naši potomci celou planetu zaledovat, nebo nechají atmosféru dospět k nedýchatelnosti, nebo budou přihlížet, jak se stane moře neobyvatelné pro většinu současných druhů… K podobným přírodním událostem už došlo, ale až nyní existuje na planetě druh, který může (nebo v blízké budoucnosti bude moci) těmto katastrofám zabránit a uchránit tak současný stav biosféry….
                Hele Dlaždice, nejseš náhodou pánbíčkář??😇 To jediné by vysvětlovalo tvoje plky.

                1. A já na to, že nejsem pánbičkář, zato Ty jsi antropocentrista jako vyšitý. Tečka. Existuje na planetě druh…. jasně, který poručí větru, dešti, uchrání Kulatici před katastrofami…. Přeloženo: který když ji nezničí v příštích 100 letech, tak ji zničí v příštích 200 letech….. Dyk se jen podívej na ten cirkus – delegáti, co se samozřejmě sletěli éry na klimakonferenci už mají bebínko z toho, že nemají co papinkat a bumbinkat. Cirkus na entou. Takže je mi úplně jedno, jestli tento cirkus skončí o 100 let dříve nebo o 100 let později. PS: Poznal ses v tom páprdovi, co diskutuje v rohu bazénu? To nas.ere, co?

                2. pro Lžidlaždič… To je teda diskuzní úroveň:,,,,Trvám na tom, že jseš ten, kdo říkáš, že nejseš. A puntík““😳😨
                  Víš ty co chaote? Klidně tě nechám u toho, že jsem třeba černoch. A přitom jsem Číňan. Či Japonec. A ty jsi blbec 😜

                3. Zcela souhlasím s Dlaždičem!
                  Nutnost „zakonzervovat“ jakýkoliv stav je naprosto pomýlená a ze své podstaty protilidská. Hlavním motorem lidské evoluce je totiž právě nutnost přizpůsobovat se novým nepříznivým podmínkám.
                  Myslím, že tuto diskuzi jsme zde již vedli a pokud si vzpomínám, dával jsem odkaz na dobrou přednášku pana Václava Vančaty na téma adaptabilita a variabilita člověka. Schopnost adaptace je hlavní předností člověka a bez evolučního tlaku civilizace zakrní a zaniknou.

                  Důkaz nalezneme nejen v našich relativně moderních dějinách, kde nelze zmapovat kulturu celých staletí, protože se naši předci zrovna měli dobře a netvořili. Dokonce zapomínali již objevené. Stačí se podívat na evoluční výsledky populací klimaticky příjemných pásem Ameriky či Afriky – IQ brambory a civilizační úroveň mladší doby kamenné.

                  Bez existenční tísně našich předků bychom si tu teď spolu nepsali, ale naše alter ega by čekala pod stromem, až z něj spadne kokos. A pak si chrochtala, že nic lepšího nemůže být a že si tento ekosystém musí chránit.

                4. pro Runnču… Tak teď nevím, jestli si tak nechápavej, nebo máš jen potřebu se hádat: je snad jasné, že jsem psal o ochraně před katastrofami hrozící masivní extincí…
                  Nikdo nemůže zcela zakonzervovat např. planetární procesy jako kontinentální drift nebo vulkaniku. Ale třeba jednou budou lidé nuceni (a schopni) ,,upustit páru“ z nějakého supervulkánu…
                  ALE POZOR. Náš debilní současný přístup právě k podobné katastrofě směřuje!!
                  Útočíme na přírodu na všech frontách a dáváme ji tvrdě po tlamě 🥴

                5. pro Runnču… ještě dodatek … Ten civilizační tlak o kterém mluvíš je právě pochopení rizik a hrozeb a nutnosti rozvoje naší schopnosti obrany…
                  Vážně myslíš, že by potomci např. neměli odklánět asteroid i kdyby toho byli schopni, jen proto, aby si po kataklyzmu mohli užívat ,, evoluční tlak“??… Vážně necítíš, že jsou tvoje názory groteskní?😉

                6. Chápu tvůj pohled, ale podle mého názoru má v tomto pravdu Dlaždič. Ano, může se stát, že člověk narazí na limity své přizpůsobivosti. Tak bude nahrazen.
                  Nic z toho, proti čemu chce člověk pod vlajkou zelené ideologie „bojovat“, neohrožuje existenci života a pravděpodobně ani jeho. Nejde tedy o faktické riziko jeho vyhynutí.

                7. No nevím… Žádný savec nepřežije teplotu 37 stupňů a 100% vlhkost. Dojde k rozpadu buněk. Museli bychom se změnit v ještěry. To se nám za sto let nepodaří i kdybychom usilovně trénovali.

                8. @tupec42. Energeticka krize prave splnuje vase prani. Zakonzervovani levne energie je protilidske a tudiz se vytvari tlak aby se neco zmenilo. Evoluce nas privede mnohem rychleji k OZE. To si prece prejete a take to dostanete.

                9. Houby svetr, organicky polystyren misto kuze. Aspon 5cm tlusty. Bude se hodit i pri cestach na Mars a jine planety.

                10. @Červotoč: Krásné ráno Ti přeji Červotoči. A ne, opravdu nejsem Tvé dvojče. Jináč – eVolečci, začněte intenzívně fandit létajícím kobercům. Viz níže. Ony vlády jsou vynalézavé zhruba stejně jako vy, takže za pár let zdaní i létající koberce. Nemusíte ale zoufat, pak máte v záloze ještě technologii sedmimílových bot….
                  https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/spotrebni-dan-elektromobil-elektrina-velka-britanie.A221110_074503_automoto_mom

                11. Vispere, tak zaprvé uvedené hodnoty jsou naprosto mimo – průměrná teplota na zemi je 17 stupňů. Zadruhé vzdušná vlhkost je z pohledu flory i fauny od poslední doby ledové hanebně nízká a potřebovala by výrazně zvednout.
                  Zatřetí tebou uvedené hodoty pro člověka nepředstavují žádný problém. Dávno se přizpůsobil přetvářením okolích životních podmínek. Bez této adaptace by nepřežil ani zimu v mírném pásmu.

                12. Nejsou mimo. Už dnes se na některých místech planety objevují místa kde savec nepřežije. Můžete to sledovat na windy.com když si dáte vet bulb (mokrá žárovka). To se bude rozšiřovat a savci budou migrovat na sever. Nakonec se všichni potkáme v Norsku. Vás tam ale s těmi výfuky nepustí.

                13. Vispere, tak jsem se podíval a na uvedené vrstvě nic takového není. Naopak tam jsou zobrazena pásma, která já osobně aktuálně preferuji jako velmi příjemná.
                  Můžeš tedy být konkrétní a uvést některé takové místo?

                14. Dnes tam takové místo není, musíš to sledovat déle. Kritická teplota wet bulb je 37 stupňů, už několikrát byla v Indickém oceánu, v Perském zálivu i Rudém moři.

                15. No nevím, z toho bych nic neusuzoval, protože na Zemi vzniká a zaniká spousta situací smrtících pro člověka i jiné savce – extrémní chlad, extrémní horko, extrémní prašnost… že se někde za nějakých podmínek v moři objevuje extrémní kombinace teploty a odpařování je sice zajímavé, ale o ničem to moc nevypovídá. Snad jedině o rozvoji měření.

                16. Já nejsem v tomto odborník ale věřím vědcům. Jejich varování je jasné a jen hlupáci tomu nevěří.

                17. A kterým vědcům? Těm, co dokládají oteplování na datech z Klementina?

                18. Já věřím vědcům kteří provádí seriózní výzkum. Nevěřím internetovým broukům Pytlíkům, ti mají jiné názory. Počkej si na závěry klimatické konference která teď probíhá v Egyptě. Nebude to nic radostného. Hlupáčci si samozřejmě všimnou jen toho, že tam přiletěli letadly.

        2. Já si taky myslím, že by to nemuselo být nijak zvlášť nebezpečné, ale stejně bych radši viděl data, které někdo prohnal superpočítačem… Teď si budu vymýšlet, ale třeba by taková studie doporučila nechávat při mírném větru VE odstavené, nebo nějaké jiné ochranářské opatření. ..
          Když narazí vítr na skupiny stromů, tak je obteče a jen trochu se zbrzdí. Elektrárny energii z větru těží, je to něco jiného…Jaké následky může mít zamezení proudění vzduchu vidíme v jižní Americe, kde je vinou horského hřbetu poušť kousek od oceánu.

          1. Ta poust je tam proto, ze vlhkost se ze vzduchu srazi pri ochlazeni vzduchu pri stoupani. Aby se vitr dostal pres pohori, musi nejdrive stoupat po uboci nahoru az k vrcholu. Pritom se vlhky oceansky vzduch ochladi o 0,6 K/100m. Pritom se vysrazi voda jako dest. Po prekonani vrcholu zase klesa a ohriva se. Ted je vzduch jiz suchy a ohriva se 1 K/100m. Tak je podstatne teplejsi nez byl na navetrne strane ve stejne vysce n.m. Kdyz vezmeme ze vitr musi prekonat vyskovy rozdil pres 3000m, tak je o celych 18 K teplejsi nez byl u oceanu. Horky a suchy vitr dela poust.
            U VtE se vitr trochu pribrzdi, ale zadny vyznamny vertikalni pohyb tam neni a tudiz tzv. Föhn nevznika.

Napsat komentář