BMW nahradí v továrně v Lipsku zemní plyn vodíkem

Továrna BMW Group v Lipsku je prvním automobilovým výrobním závodem na světě, který zkušebně používá nově vyvinutou technologii vodíkových hořáků umožňující provoz sušiček lakovaných karoserií. 

Nová technologie otevírá cestu ke snížení emisí CO2 z intenzivního využívání fosilního paliva – zemního plynu. Člen představenstva BMW AG Milan Nedeljković: „Jedná se o technologický milník v oblasti lakovacích technologií. Podtrhuje naši inovativnost a odhodlání učinit výrobu ještě udržitelnější.“

Nedeljković a ředitelka továrny BMW Group v Lipsku Petra Peterhänselová dnes společně uvedli do provozu první vodíkový hořák pro sušičky lakovaných karoserií. Zvláštností tohoto systému je, že může fungovat jak na vodík (H2) a metan (CH4), tak na jejich kombinaci. Tento hořák je také schopen během provozu mezi těmito palivy přepínat. Zpočátku bude fungovat ve zkušebním provozu, kompletní linka na sušení lakovaných karoserií bude přestavěna již v příštím roce. Během několika příštích let budou postupně upraveny i zbývající hořákové systémy, nová technologie tak bude nasazena ve všech 68 lakovacích odděleních továrny v Lipsku.

Inovativní systémy flexibilních hořáků byly vyvinuty ve spolupráci s brémskou společností Saacke, přičemž integraci bezpečnostního konceptu podpořil Fraunhoferův institut IFF v Magdeburku. Přechod na flexibilní hořáky je základem pro to, aby byla továrna BMW Group v Lipsku energeticky zcela bez emisí CO2.

Udržitelnost jako klíčový prvek BMW iFACTORY.
Snížení emisí CO2 je jedním z hlavních cílů BMW iFACTORY s přístupem LEAN. GREEN. DIGITAL. Zatímco udržitelnost, optimální využívání zdrojů a cirkulární ekonomika jsou středem strategie GREEN, část LEAN pracuje na efektivní, přesné a vysoce flexibilní výrobě. DIGITAL efektivně využívá digitalizaci v oblasti datové vědy, umělé inteligence a virtualizace. 

Aby byla společnost BMW Group ještě udržitelnější, navrhuje specifická řešení pro snížení emisí CO2. Cílem je omezit produkci CO2 z výroby do roku 2030 ve srovnání s rokem 2019 o 80 %, a to nejen pomocí vodíku, ale také využíváním energie z řady dalších obnovitelných zdrojů energie, o nichž se v současné době uvažuje, jako je geotermální energie či fotovoltaika. Různá řešení budou nasazena způsobem, který bude pro danou lokalitu nejvhodnější.

Plány na připojení k vodíkovému potrubí.
Pro provoz nových vodíkových hořákových systémů bude zapotřebí potrubí, které zajistí, že bude vždy k dispozici dostatečné množství ekologického vodíku. V tomto případě hodlá továrna v Lipsku využít všech možností, jež nabízí vznikající vodíkový průmysl v regionu. 

V současné době se plánuje do poloviny roku 2024 připojit továrnu k první čistě vodíkové síti. Potrubí dlouhé asi dva kilometry ji propojí s dálkovým plynovodem jižně od areálu. Poté bude závod spolu se svými partnery v regionu napojen na regionální vodíkovou síť, která se propojí s celostátní a evropskou vodíkovou infrastrukturou.

Vodíková energie také v logistice uvnitř závodu.
Vodík je již dlouho základním palivem logistiky uvnitř závodu. V roce 2013 byla v areálu továrny instalována první vnitřní vodíková čerpací stanice v Německu, která slouží k plnění vysokozdvižných vozíků a vlečných souprav používaných uvnitř areálu. Dnes, téměř o deset let později, má továrna v Lipsku největší vozový park v Německu s více než 130 vysokozdvižnými vozíky poháněnými vodíkovými palivovými články. V areálu je také pět vodíkových stanic. Nejnovější z nich, která je v současné době v provozu, nabízí plně automatizované tankování.

BMW Group rovněž spolupracuje se svými partnery na testování vodíkových řešení na podporu dekarbonizace dopravní logistiky i za branami továren a v současné době se podílí na výzkumných projektech H2HAUL a HyCET. Vodík je slibným palivem pro dopravní logistiku, protože umožňuje rychlé doplňování paliva, vysokou nosnost a flexibilní použitelnost. Nabízí také velký dojezd. Ekologický vodík, vyráběný z energie z obnovitelných zdrojů, současně v budoucnu připraví půdu pro nízkouhlíkovou dálkovou logistiku.

Projekt H2HAUL pracuje v Belgii, Německu, Francii a Švýcarsku na vývoji a zkušebním provozu 16 nákladních vozidel s vodíkovými palivovými články a na instalaci nových velkokapacitních vodíkových čerpacích stanic pro spolehlivé dodávky paliva. Projekt H2HAUL, který byl zahájen v roce 2019, bude probíhat po dobu pěti let, přičemž Německo přispěje testováním dvou nákladních vozidel na palivové články pro přepravu mezi továrnami v Lipsku a Norimberku. 

V rámci projektu HyCET vede BMW Group konsorcium, které se zabývá vývojem a testováním nákladních vozidel se spalovacími vodíkovými motory. Projekt HyCET, jehož financování ve výši 11,3 milionu eur schválilo Spolkové ministerstvo pro digitalizaci a dopravu v září tohoto roku, má za cíl prokázat potenciál nákladních vozidel s motory pracujícími na principu spalování vodíku v dopravní logistice a zřídit dvě veřejné vodíkové čerpací stanice pro veřejné použití.

Továrna Lipsko – od počátku zaměřena na udržitelnost.
„Udržitelnost má továrna v Lipsku takříkajíc ve své DNA,“ říká její ředitelka Petra Peterhänselová. „Efektivní a udržitelné procesy pro nás byly velmi důležité již při plánování závodu a jedním z nejviditelnějších výsledků jsou čtyři větrné turbíny, které závod zásobují elektřinou.“ Byly postaveny v roce 2013 a dodávají 10 MW energie (přibližně 26 GWh/rok).

V roce 2017 následoval další milník, když bylo otevřeno bateriové uložiště sestávající z až 700 použitých vysokonapěťových baterií z vozů BMW i3. Baterie slouží k ukládání energie, například z větrných elektráren. Ukládáním energie v areálu lze zlepšovat hospodaření s energií a udržovat stabilitu elektrické sítě.

zdroj: tisková zpráva, foto: BMW

43 Comments on “BMW nahradí v továrně v Lipsku zemní plyn vodíkem”

  1. já s tebou souhlasím, ale třeba zrovna tam, kde potřebujou vysoké teploty hoření, jsou asi teploty el. odporových topidel nedostatečný a používat oblouk dost nepraktický.. Takže nějaký ten hořlavý plyn bude nejspíš potřeba vždy… Ale je fakt, že to nemusí být jen fosil nebo vodík, ale i bio nebo syntetický metan.

 1. ono se to moc neví ( čti neví to mentální zombie co prostě mají určité informace mentálně vyblokovane) ale na plyn ani ropu a ropné produkty v tuto chvíli není žádné embargo. takže ani žádný důvod prodávat přes prostředníky 😀 ale nepochybně se na těchto dezinformacích dobře staví ruská propaganda. takže děkujeme za snahu trollové. jste ukázkovým příkladem souhry trollů, jak gradualne zamlžit docela jednoduchou realitu 👍😂

      1. Ruské lži?
       „Rusko neútočilo na cíle u ukrajinsko-polské hranice, úlomky na místě nemají nic společného s ruskými zbraněmi.“ -Ministerstvo obrany RF

       „Polsko dnes zasáhly ruské rakety. Čím déle bude mít Rusko pocit beztrestnosti, tím více bude ohrožen každý, kdo bude v dosahu ruských raket. Odpalovat rakety na území NATO! To je ruský raketový útok na kolektivní bezpečnost! Jedná se o velmi výraznou eskalaci. Musíme jednat“ -prohlásil držitel oskara za komedii Zelí.

       Já na tom celém oceňuji, že se nám pěkně vyselektovaly dvě skupiny. Racionalisti, typu náčelník generálního štábu AČR, Andrzej Duda, Ministerstvo obrany USA, a dokonce malé plus si připsal i Fiala, jehož prohlášení dává smysl.
       Druhá skupina jsou lháři a nekompetentní hovada typu ministryně obrany Černochová, europoslanec Tomáš Zdechovský a další, kteří měli o všem jasno předem a měli by být za svůj aktivistický přístup okamžitě odvoláni.

    1. Proč by Rusové stříleli na polské území?? Přestaň sledovat česká propagandistická média aka štvavé vysílačky pro degeny, škodíš sám sobě.
     Nic takového jim prospět nemůže, ergo se jedná zcela jistě o ukrajinskou palbu. Samozřejmě teoreticky by to mohla být zbloudilá ruská střela, ale zaprvé na takovou bude reakce minimální, zadruhé je to selhání PVO NATO a zatřetí je to 7 km od hranic krajně nepravděpodobné.
     Co je naopak velmi pravděpodobné, že úkáčka ať již omylem, nebo úmyslně, ostřelují území Polska. A za to je třeba je potrestat.

     A co se týče aktuální situace, tak znova opakuji, Ukrajina je v tuto chvíli fakticky poražena:
     1) disponuje sice ještě „NATO armádou“, ale veškeré vlastní výrobní kapacity byly zničeny a kapacity EU jsou proti Rusku šestinové. Sklady EU jsou prázdné a USA už neposílá prakticky nic. Schopnosti další obnovy armády jsou tedy mizivé.
     2) obyvatelstvo bude v zimě strádat bez tepla, světla, vody, telekomunikací a pozice vlády se stane neudržitelnou.
     3) Finanční podpora slábne – EU vyčepala zdroje (půjčené v rámci úvěrového balíčku, které měly vydržet do roku 2027) a není schopna ani zaslat peníze již přislíbené (poslala na listopad jen 2,9 miliardy EUR ze slíbených 8 = ukrajinská vláda nemá peníze na výplaty státních zaměstnanců). K tomu je zatížena extrémními cenami energií, do kterých státy rozpouštějí rezervy a zadlužují se, což dlouho nemohou vydržet. USA se překlápí vládnoucí administrativa do druhé poloviny mandátu a bude se připravovat na volby = voliči socialistů, kteří ani neutší, kde Ukrajina je, neslyší na její finanční podporu.

     Platí, co jsem psal na začátku tohoto konfliktu – zvítězí USA, pro Rusko to bude přijatelná remíza, EU a Ukrajina těžce prohrají.

     1. Záleží, jak definujete prohru a výhru (remízu) pro každou ze zúčastněných stran.

      Jedno je jisté, že USA jsou už teď vítězem. Povedlo se jim (i s malou pomocí EU) s poměrně nízkými náklady podstatně oslabit ruskou armádu. A co víc, pomocí tohoto konfliktu se ukázala skutečná slabost ruské armády, které se už teď nikdo nebude bát, včetně Číny.

      Rusko prohraje taky. Jednak tím, že je pryč jakási aura velké, silné a vyspělé armády, kterou si doteď budovala a svět jí to věřil. S tím je konec. A pak, kvůli obrovským lidským ztrátám (na bojišti i emigrací) se na dlouho oslabí ruská ekonomika, která je už tak postižená sankcemi a prakticky nemožností dostat se k vyspělým technologiím.

      Jak jsem psal už předtím, uvidíme na jaře a v létě příštího roku, ale zatím to vypadá, že Rusko se pomalu ale jistě stahuje z okupovaných území. Jejich řečí, stahuje se z vlastního území, z území RF, jak oni nazývají Cherson. Takže pokud už tyto „svoje“ oblasti (anektované) znovu neobsadí, je to pro ně jednoznačně prohra a pro UA výhra. Jak velká výhra to nakonec pro UA bude, se uvidí podle toho, kde se až UA armáda zastaví a kam až ruská armáda ustoupí.

      EU si musí zvyknout na to, že časy levných energií jsou pryč, přizpůsobit se, jiná cesta není. Ale není to nezvládnutelné. A na obnovu Ukrajiny se postupně začnou posílat peníze zabavené Rusku, mělo by to být několik stovek mld USD.

       1. Včera jsem poslouchal projev Stoltenberga v Madridu a NATO si evidentně myslí něco jiného. Shrnul bych to jako:
        1) ruské vojenské kapacity nebyly sníženy nějak významným způsobem neboli západ opět podceňuje protivníkovu vojenskou schopnost a ochotu akceptovat i velké ztráty
        2) členské země musí vyvinou větší usilí o obnově vlastního arzenálu neboli veškeré rezervy shořely na Ukrajině
        3) Je potřeba navýšit podporu neboli vojenská a finanční pomoc EU se vyčerpala.

        Jako zástupce NATO samozřejmě mluví v zájmu NATO, nicméně je více indícií, že tyto body jsou pravdivé objektivně.

        Díval jsem se demokraticky zcenzurovaný web RT Germany, který vytáhnul a sumarizoval data EK o výdajích EU na „podporu Ukrajiny“. Překvapily mě tři věci.
        Zaprvé celková částka za 9 měsíců dosáhla skoro poloviny rozpočtu EU.
        Zadruhé do Ukrajiny rve EU peníze, které sama nemá, které si vypůjčila pod krycím názvem Obnova po Covidu, které měly tvořily třetinu rozpočtových „příjmů“ v následujících deseti letech a které roztočily evropskou inflaci.
        Zatřetí tyto re-alokované peníze na tento rok došly už v červnu a od té doby financování Ukrajiny narazilo na ledovec a EU neposílá prakticky nic. (zatímco v červenci to bylo 30 miliard Eur, v říjnu jen 3,5. Připomínám, že původní příslib EU ukrajinské vládě byl na říjen 8 miliard).

        To jen co se týká financí. Jak jsme na tom z vojenského hlediska a schopnosti navýšit naše vojenské kapacity, to ví naprosto každý. Česká republika se oproti „mírovému stavu“ rozhodla radikálně posílit obranu a jak pravil Fiala, sestavila „válečný rozpočet“, který znamená, že do položky ministertvo obrany se přesunulo 1,5% více. Jen pro srovnání, to utratí Rusko na válku za dnešní dopoledne.

        My nejsme agresivní čivava. My jsme agresivní hovnivál.

      1. Ad ruská armáda – Na Janes k tomu byla pěkná analýza. Bylo by chybou se domnívat, že ruská vojenská síla bude nějak významně oslabena. Zaprvé to čeho se zbavuje na Ukrajině, je vybavení druhé a třetí kategorie. Například většina munice a raket jsou dávno po expirační době a i prakticky neprodejné. Ukrajinský konflikt je naprosto ideální příležitost, jak se toho s nějakým efektem zbavit.
       Zadruhé pokud něco Rusko umí a má s tím bohaté zkušenosti, je to obnova armády. S pokračující válkou se armáda zbavuje nefunkčních struktur a vojenský průmysl, druhý největší na světě zaměstnávající v mírovém stavu 3 miliony zaměstnanců, nabíhá na výrobu. Zatímco čas hrál na jaře pro Ukrajinu, protože s každým dalším týdnem dostávala vybavení z evropských zemí, tyto zdroje vyschly a čas naopak hraje pro Rusko, protože každý den vyrobí 5 tanků třídy MBT. To je číslo pro EU naprosto nedostižné – EU vojenský průmysl vyrobí do konce roku jednotky kusů. Věděl jste například, že z povolaných ruských rezervistů bylo 30 tisíc převeleno do hlavních továren? To se u nás nedočtete.

       Ad území – nikdo nezná varianty a cíle ruských plánů. Dokážu si naprosto s klidem představit, že Rusové již několik měsíců mění území za čas, tzn soustředí se na zefektivnění obrany, omezují útoky na rozrušování nástupních koncentrací Ukrajinců a mezitím doplňují armádu. Například se ví, že v Luhansku v zázemí operuje prapor kombinovaný z T90S a minimálně 20 kusů T14. Kdy z za jakých podmínek Rusko tyto síly nasadí, teprve uvidíme.

       Ad reparace – To se nestane. Ukrajina neuvidí z těchto prostředků ani halíř. Je zde totiž zásadní problém – zatímco s reparacemi musí plátce souhlasit, ať již dobrovolně nebo pod tíhou kapitulace, použití prostředků neporažené mocnosti by byla defakto krádež. Ti co prostředky zadržují nemají mandát a autoritu k jejich užití. A netýká se to jen prostředků finančních. Odcizení těchto prostředků, pod jakoukoliv „bohulibou“ zástěrkou by mělo fatální dopad na finanční důvěryhodnost takových zemí a zásadně podkopalo principy, na kterých funguje mezinárodní společenství. Protože dnes Rusko, a zítra kdo? Čína? A pak, kdo další se znelíbí?

        1. Slovy Daniely Kolářove, To není celé!
         Asi jsi už pozapomněl, což se u senilního starce dá pochopit, že tomu předcházelo rozhodnutí amerického Boeingu a evropského Airbusu porušit smlouvy o dodávce náhradních dílů nezbytných pro provoz těchto letadel. Tedy ti osvěžím pamět – až po zrušení dodávek náhradních dílů Rusko zakázalo provoz těchto letadel a leasingové společnosti přišly o možnost svá letadla dostat zpět, poté co západní vlády znemožnily ruským společnostem platit za jejich pronájem.

         Takže pokud chtějí leasingovky plakat na nějakém hrobě, tak je tak jsou to hroby s nápisy Boeing, Airbus a SWIFT.

         Tohle mě vždycky pobaví. Rozleješ vodu a pak se divíš, že je na zemi mokro…

        2. Obvzlast dnes by meli vsichni komousi sedet v kanalech a nedutat. Tak se tim ridte.

     2. číst kecy toho ruského trola běhny je takový výlet do mého mládí, když jsem otevřel rudé právo s pocitem co si zase ti zkurveni dělníci komunistické propagandy dneska vymysleli 😂 příběhy o tom, jak Západ je těsně před kolapsem, komousi je nezadržitelně předhánějí ve výkonosti našich fabrik a konečné vítězství přijde zítra, nejpozději pozítří 😀 Pak jsem to vždycky spokojeně zavřel s pocitem že komousi jsou v prdeli. v reálném životě dnes už nikoho takového neznám, asi to mě drží tady na webu. běhna s drevohlavcem 👍

      1. Na tom je nejvíce pozoruhodné, že tehdy si tu propagandu viděl, ale dnes ne. Asi senilita.

       Hele a co tvůj Zelí, ještě trvá na tom, že to byla ruská raketa? Nebo už mu bylo domluveno, aby přijal únikovou možnost, že to byl ukrajinský „omyl“, a přestal provokovat úmyslným bombardováním území NATO.

       1. pro Runnču… ještě jedna věc mě na tom piturově povídání zaujala. Já byl sice ještě mladej kluk, ale jedno si pomatuju jistě: ANTIKOMUNISTI SI NEKUPOVALI RUDÉ PRÁVO !!…Oni si sice s tou Mladou frontou, nebo Svobodným slovem moc nepomohli, ale šlo o princip…
        Řekl bych, že nás chce pituru houpat na vařené nudli a ve skutečnosti je to dvacetiletý studentík politologie 😃

      2. Že raketa v Polsku bude mít velký dopad jsem si nemyslel. A hle, zmýlil jsem se. Je to zásah v pravdě gigantický. Zásah do důvěryhodnosti ukrajinského vedení, které stojí najednou v jiném světle a lidé nejednou vidí bandu ulhaných zmrdů.

       hxxps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/polsko-raketa-przewodow-ukrajina-usa.A221118_102923_zahranicni_bro

       Bum! To praskla hrdinská aura ulhaného komedianta Zelího. To dalším vystoupením s penisem nezaretušuje.

       hxxps://youtu.be/oua0Puihrkc

        1. Ukrajina prohrála a tok zbraní i peněz se prakticky zastavil. Vojenský kolaps bude následovat, protože sama Ukrajina už nic nevyrobí, zatímco Rusko to valí z továren na plné…..

         I jiní citují z analýzy Janes. To jsou totiž seriózní informace, ne to propagandistické bahno páté cenové skupiny.

         hxxps://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-rusko-vyrabelo-rakety-ve-velkem-uz-pred-valkou-proto-ma-ted-zasoby-pise-americky-list-40414923

         Ovšem co já vím, místní expert Pituru prohlašoval, že Rusku rakety došly a Ukrajina všechno opravila. Takže to že třetina Ukrajinců je bez proudu a topení je určitě fáma.

        2. Kdyz jsem cele roky upozornoval na to, ze kupovanim ropy/plynu podporujeme budouciho valecneho nepritele a ze ten ruzzky plyn bude nasobne drazsi, tak vsichni experti jen pohupovali nohou. Ted se to potvrzuje cim dal vic. 5. kolona predvedla skvelou praci a blbecci experti nechapou co provedli. Skoda ze tem co to zavinili nejde na oplatu sebrat majetek a vykopnout je na mraz. Podpora nepritele by se mela tvrde trestat jako vlastizrada.

        3. pro Nacibambula…A ty bys byl u toho tribunálu prokurátor, žalobce, soudce i exekutor v jedné osobě…Bachaře a katana by ti mohlo dělat to sprostý hovado pituru 😩😱

    2. ruský zmrdi se už na nic jiného, než ničit paneláky a infrastrukturu prostě nezmohou. všechny vojenské objekty jsou příliš dobře chráněny, nebo dostatečně mobilní. je to jen výraz jejich zoufalství a totální bezohlednosti, samozřejmě. jenomže všechno má řešení. pokud válka neskončí přes zimu, v což docela věřím, řešením by byla masivní instalace FV a baterií plus plynové kogenerace na zimu. to lze udělat během léto, takových 100 GW by to řešilo skvěle a byla by to nejlepší reklama na FV, to by se zapsalo do historie. už to vidím: solární panely porazily Putina ,😂

     1. Neznam zimni podminky Ukrajiny. Pry tam maji az -50°C. Ale to by znamenalo, ze tam maji hodne malou oblacnost a FVE by fungovaly i v zime docela dobre. Moje FVE funguje v unoru kdyz je jasno pomalu lepe nez v cervenci, protoze studene panely davaji vyssi napeti a nizsi odpor a jsou efektivnejsi.

        1. Je potřeba si uvědomit, že 99% plynu a ropy se tu dováží. S uhlím a palivem jaderným to taky nebude růžové na věky…
         Není tedy klíčové odkud se vezmou technologie na lokální získávání energie, ale hlavně aby ta energie odněkud byla.

         Není proto výhodná logika: Nekoupím si žebřík a košík z Číny na jablka ze zahrady, budu raději jezdit do obchodu pro jablka ze Španělska, ty jsou z Evropy.

         Není možné vyčkávat, až Evropa dostaví dostatečné výrobní kapacity na solární komponenty, to by nám ta Asie ujela už úplně, největší přírůstky OZE teď má Čína a Indie, akorát kolem toho tolik nekecají, ale dělají, protože to je pro ně výhodné.
         https://youtu.be/2Xcu_yqNksc?t=1188

        2. Nic proti ale je nutné narovnat trh a stanovit výkupní cenu kWh rovnou nákupní v daném místě odběru 😉 viz 2023 min.Síkla to zařídí 😉 😀 😀 😀 PS: FŠICHNI SI SOU ROVNI !! a někteří i rovnější 😀

   1. embargo na plyn není a plyn zavřelo Rusko, resp Gazprom v rámci energetické války s Evropou. přepravní trasy jsou i bez NS, ale Rusko porušuje svoje smluvní závazky a plyn záměrně nedodává. to jsou fakta, se kterými nic neuděláš 😂 mimochodem, ČEZ a další obchodníci se s Gazpromem soudí kvůli neplnění smluv

  1. Dovoz uhlí si EU z Ruska zakázala, uhlí je tak drahé a poláci doma pálí odpadky.
   Dovoz nafty si EU z Ruska zakázala. Nicméně nafty se z Ruska dováželo hodně a nikdo nebude investovat do nových rafinérií, když brzy bude přechod na elektro. Výsledkem je, že nafta se z Ruska odváží arabům, ti ji zdemokratizují, přihodí si přiřážku a pošlou i za draho do Evropy. Výsledkem je dražší nafta než benzín.

Napsat komentář