BMW spouští v Sokolově testovací dráhu pro robotické řízení

Největší testovací areál BMW na světě má rozlohu 600 hektarů. Pokračujíce tam vývoj plně automatizované jízdy a parkování. Šlo o investici 300 milionů eur.

Automobilka BMW slavnostně otevřela svůj nový testovací areál v českém Sokolově, Vývojové centrum budoucí mobility (FMDC). Za účasti Petra Očka, náměstka ministra průmyslu a obchodu ČR, a Petra Kulhánka, hejtmana Karlovarského kraje, Ilka Hortsmeierová, členka představenstva BMW Group pro lidi a nemovitosti, a Frank Weber, člen představenstva BMW Group pro vývoj, slavnostně otevřeli testovací místo pro plně automatizovaný vývoj a testovací jízdy.

Jako první vývojové místo svého druhu ve střední Evropě bude FMDC, do něhož bylo investováno 300 milionů eur, hrát klíčovou roli v budoucím vývoji mobility společnosti. Bývalá těžební oblast se proměnila v inovační centrum zaměstnávající více než sto kvalifikovaných pracovníků.

Okolní terén nabízí nejlepší reálné podmínky pro testování vysoce a plně automatizované jízdy a parkování, které doplňují virtuální simulace jízdních situací. Díky této kombinaci virtuální simulace a reálného testování splňuje BMW Group nejvyšší bezpečnostní požadavky svých zákazníků. FMDC v Sokolově doplňuje stávající skupinu testovacích pracovišť BMW v Aschheimu u Mnichova, Miramas ve Francii a Arjeplogu ve Švédsku.

„S naším novým vývojovým centrem pro budoucí mobilitu jsme vytvořili jedinečné testovací pracoviště, určené výhradně pro vysoce náročné testování automatizované jízdy a parkování až do úrovně 4. V něm je možné testovat všechny typy vozidel. Na ploše 600 hektarů testujeme všechny možné jízdní podmínky s maximální flexibilitou a obrovskou efektivitou: město, venkov, dálnice i automatizované parkování. Zvláštnost: Naše testovací moduly můžeme spouštět jeden po druhém bez zastavení. Díky tomu je naše testování maximálně realistické, spolehlivé a orientované na zákazníka,“ řekl Frank Weber, člen představenstva BMW pro vývoj.

Nové testovací pracoviště umožňuje nejen testování a další vývoj technologických inovací, ale je také příkladem důsledného začlenění nejvyšších standardů ochrany životního prostředí a udržitelnosti do koncepce a realizace. Po celou dobu plánování a zřizování testovací dráhy BMW úzce spolupracovalo se specializovaným ekologickým stavebním dozorem.

„Vytváření elektrické, digitální a udržitelné mobility přesahuje rámec našich vozidel v BMW Group. Díváme se na celý hodnotový řetězec, včetně našich vlastních závodů. Společně s našimi partnery jsme zde v Sokolově dokázali z bývalého areálu povrchového dolu vytvořit moderní a efektivní testovací stanoviště a vytvořit nová, atraktivní pracovní místa,“ uvedla Ilka Horstmeier, členka představenstva BMW pro lidi a nemovitosti. „Vývojové centrum budoucí mobility a jeho nabíjecí infrastruktura jsou stoprocentně zásobovány ekologickou elektřinou z obnovitelných zdrojů. Je to další krok k dekarbonizaci našich závodů po celém světě.“

Kromě využívání zelené elektřiny je areál vybaven inovativním systémem hospodaření s vodou, který systematicky sbírá dešťovou vodu a využívá ji k zavlažování kolejí. V průběhu plánování byla zohledněna také ochrana a podpora místní biologické rozmanitosti: v celém areálu byly instalovány systémy pro kontrolu obojživelníků, které zajišťují bezpečné přecházení zvířat přes testovací dráhu.

K vybudování areálu bylo použito 2,2 milionu metrů krychlových zeminy, která byla dříve vytěžena při těžbě v okolí. Nebyla tedy zapečetěna žádná další půda, ale naopak byla recyklována plocha, která ležela ladem, pro perspektivní technologický vývoj.

zdroj: tisková zpráva

6 Comments on “BMW spouští v Sokolově testovací dráhu pro robotické řízení”

  1. off

    Ty rafinérie musej bejt strašný žebráci, když dostanou z našich kapes dotaci půl miliardy na nesmyslnej elektrolyzér vodíku. Namastěj si kapsu na ropným sajrajtu co nám niči zdraví a ještě si nahrabou z našich kapes dotace, aby si mohli hrát na zachránce planety… :-///

    Unipetrol získal dotaci na miliardový vodíkový projekt.
    Obří elektrolyzér spustí do čtyř let
    https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/unipetrol-ziskal-dotaci-na-miliardovy-vodikovy-projekt-obri-elektrolyzer-spusti-do-ctyr-let-1399502

Napsat komentář