Biomasová elektrárna v Jindřichově Hradci vyrábí elektřinu i ze slunce

Původní mazuto-plynovou kotelnu ČEZ přebudoval na ekologický provoz. Ze slámy a sena získává 40 mil. kWh elektřiny a dodává 120 tis. GJ tepla. Dalších 100 tisíc kWh ekologické elektřiny ročně nyní centrum přidá díky slunci.

Původní energetické hospodářství textilního podniku Jitka Jindřichův Hradec používalo ještě před 15 lety jako palivo k výrobě elektřiny a tepla výhradně mazut a zemní plyn. Od té doby se změnilo úplně všechno. K prvnímu čistě biomasovému kotli z roku 2008 přibyl v roce 2018 druhý a ekologizaci provozu prozatím uzavřela poslední etapa – stavba vlastní střešní fotovoltaiky o výkonu téměř 100 kWp. Už více než 10 let je Energetické centrum Jindřichův Hradec členem Skupiny ČEZ.

Do řad panelů na rovné střeše průmyslové budovy se opírá červnové slunce. Fotovoltaika tu plně využívá příznivých osvitových podmínek v Jindřichově Hradci, kde slunce září v průměru 1470 hodin ročně. Elektrárna o výkonu 97,2 kWp tu za poslední dva měsíce vyrostla na 890 m2 plochy a sestává z 216 panelů typu MMB Cell o výkonu 450 W a účinnosti 21 %. Jihočeští energetici díky ní přispějí nejen k probíhající dekarbonizaci celé české ekonomiky, ale i k vylepšení své vlastní bilance až o 100 tisíc kWh bezemisní elektřiny. 

„Mezi lety 2010-18 jsme díky sérii ekologických investic postupně navýšili objem výroby elektřiny z čisté biomasy o více než 60 %. Současně se podařilo snížit spotřebu pitné vody k napájení kotlů o 99 procent. Recyklací původně odpadních vod jsme o 10 % snížili i odběr povrchové vody pro chlazení turbogenerátoru při výrobě elektřiny. V dnešní době, kdy se firmy snaží o udržitelnější provoz a zvýšení své energetické soběstačnosti, byla vlastní fotovoltaika jasnou volbou. Unikáty našeho řešení jsou celosvařovaná nosná podkonstrukce české výroby a její zatížení pomocí recyklovaných materiálů pocházejících z průmyslové výroby. Fotovoltaika je přímo zapojena do vlastní spotřeby, energii využijeme v rámci našeho areálu i při případných letních technologických odstávkách,“ říká Radek Kozák, výkonný ředitel Energetického centra Jindřichův Hradec (EC JH).

V rámci obnovitelných zdrojů provozovaných ve Skupině ČEZ v České republice je biomasa momentálně druhou nejvýznamnější kategorií, hned po vodních elektrárnách. Ekologickou elektřinu i teplo vyrábí ČEZ ještě na dalších dvou místech.

Zatímco hodonínská elektrárna je evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla, které dodává do slovenského města Holíč, v Poříčí u Trutnova zase část energie z biomasy zásobuje areál dobíjecích stanic pro elektrobusy trutnovské městské dopravy.

Další elektrárnou ČEZ, která využívá dvou přírodních živlů k výrobě energie, je malá vodní elektrárna v polabské Přelouči. Od roku 2009 tu vedle vody vyrábí čistou elektřinu také slunce, a to díky střešním fotovoltaickým pásům.

zdroj: tisková zpráva

24 Comments on “Biomasová elektrárna v Jindřichově Hradci vyrábí elektřinu i ze slunce”

  1. pro Lžidlaždič… Nevěřím v úpřímnou motivaci klimaaktivistů. Ta levicovost už je jen slovo, které každý (zne)užívá jak se mu zachce… Např. co bylo keců o pirátech – „anarchistech a ultralevičácích“ a podívej na ně teď: neofašisti a největší zastánci ukrajinských ultranácků… Ani to blbý hulení trávy neprosadili😃
   Všechno je to jen politická šaškárna a vrtění psem… Se divím, že s tím ztrácíš čas.
   Asi máš hovno co na práci.😉

   1. na tomto jednoduchem prikladu, si ukazeme jak funguji myslenkove pochody typickeho dezolata. Pokud dezolat najde logicky rozpor mezi svym presvedcenim (v tomto pripade je existence dezolata zalozena na vire v existenci ukronacku) a realitou (anarchisti, antifasisti a levicaci se zastavaji ukrajincu, a vsichni ukacka jsou prece ukronackove) tak sice rozpor vidi, ale to ho nezvikla, ze by mohl vychazet ze svych mylnych predpokladu, (treba, ze ukronacizmus je jen zaminka ruskych imperialistu k rozpoutani valky) on si naopak rozpor reality si vysvetli temnymi silami, deep statem, vrtenim psem ci libovolnymi konspiracemi.

      1. pro pituru…. Ukr. neonacisti a ultranacionalisti byly ve 2014 ozbrojenou pěstí majdanského převratu… Po úspěšné revoluci byli odměněni přijetím do silových složek nového režimu a to až na úroveň ministra vnitra.(Další benefity byly americké sušenky 😉)
       Dnes tvoří elitní jednotky ukr. armády, vojenskou policii, vojenské náboráře, ostrahu hranice před emigrací mužů ve vojenském věku… Podobnost s jednotkami SS je čistě náhodná…

       1. ozbrojenou pěstí majdanského převratu 🙂 to me dostalo do kolen, nepsal jsi za bolsevika do rudeho prava? tenkrat ale ozbrojena pest delnicke tridy byla naopak vrcholem hrdinstvi, ne?

        hele, jsou daleko vetsi pomatenci nez ty, taky by jsi mohl dopadnout treba takhle:
        https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/vrazda-zena-deti-loucka-vsetinsko.A230623_110025_zlin-zpravy_pp

        mas v podstate stesti, ze v ramci svateho boje za pravdu a lepsi budoucnost lidstva jsi pojal nenavist k necemu, co je dost daleko na to, aby sis tim ublizil

        hele, takze az ukrajina snad konecne vyhraje a zemi definitivne ovladnou ti neonacisti, co se teda podle tebe s Ukrajinou stane? Bude noc dlouhych nozu? Budou vrazdit male ruske deti? Vyhladi ten zbytek rusu co prezil putinovo radeni? rozpoutaji svetovou valku? Ptam se pro kamarada, budeme se ti spolecne smat 🙂

        1. pro pituru… Pokud výraz sedí, není důvod ho nepoužít jen proto, že ho už použil někdo přede mnou…

         No tak hlavně že nerozporuješ mou uvedená fakta, protože na nekonečnou hádku s (podprůměrným) propagandistou fakt nemám času ni chuti 😁

        2. @vostep. russacka luza je vykolejena. Druha nejsilnejsi armada na Ukrajine se stava druhou nejsilnejsi armadou v russacku a to drasa nervy. Obstarej si prasky, bude hur. russacko se zhrouti.

        3. pro Nazibambula…. A co to mění na faktu, že je na Ukrajině přenáckováno??🙄

        4. @vostep. Na Ukrajine je fakt prenackovano, je tam asi 200.000 russackych nacku. Vsichni patri pod zem. Nikomu nebude ta russacka luza chybet.

        5. pro Nazibambula… Jenom sslovíčka a generalizace…
         V oblastech Donbasu a Krimu jsou ruské ozbr. síly považovány za osvoboditelskou armádu (velkou) většinou obyvatel… Jistě že nemůžou být příliš spokojeni s průběhem událostí, ale to poslední co si přejí je návrat Kijeva. Samozřejmě se obávají nemilosrdných represí (ano – ve stylu náckovských metod)
         Narozdíl od tebe netvrdím, že tam nejsou žádní příznivci nového prozápadního režimu. ..A ty si můžeš to své ,,nikomu nebudou chybět“ strčit někam, prolhanej hajlofile 🖕

        6. Pro pituru a Nazibambula….
         Ještě dodám: Teď jsem viděl (část) rozhovoru s velvyslancem Izraele v Kijevě… Na otázku novináře, jak vidí problém kolem ukr. adorování osob spojovaných s vyhlazováním Židů odpověděl Izr. velvyslanec zhruba toto: Velmi nás mrzí, že jsou po nacistech zodpovědných za genocidu Židů dnes na Ukrajině pojmenovávány ulice a náměstí (jmenoval Banderu, Šucheviče a Melnika). Je to nešťastné a mohli by jsme podmínit naši podporu Ukrajině ukončením tohoto. Ale když vidíme dnešní ukrajinskou realitu, pragmaticky to neuděláme…

         Izraelský velvyslanec na Ukrajině mluví o existenci ukrajinského neonacismu – nebude to nakonec taky proruzzáckej dessolát??😜😜

        7. @vostep. tak jak vidis svou budioucnost? Ktere vetvy russacke mafie budes ted fandit? Asi vyckas kdo bude mit lepsi skore. Ted muzes sedet v koute a tise plakat. Stejne jako paprikovy orban mas v hlave hukot a hnede trencle. Vam kolaborantum preji vse nejhorsi.

        8. pro Nazibambula…. Pro začínajícího Alzheimera ještě jednou: Jak ruské mocenské konflikty souvisí s faktem, že je na Ukrajině přenáckováno??😘

         Mimochodem poděkování za informaci o rozhovoru s velvyslancem se od tebe asi nedočkám, že?😁

        9. @vostep. Velvyslanci vadi nektere nazvy, ale v situaci, ze russacko napadlo Ukrajinu a je to bezprecedentni russacka agrese, tak nebudou resit nejake nazvy, ale podpori boj Ukrajiny proti russacku. To je vyjadreni velvyslance. Co na tom nechapete?

        10. pro Nazibambula…. Já že nechápu??!!😱
         Takže máme symboly: Jména a názvy, obrázky na kůži i pancíři, pozdravy zvednutou packou…
         A máme i metody: ozbrojené jednotky, mučení a vraždy zajatců a politických protivníků, zastrašování a terorizování všech co nesouhlasí s jejich ideologií…
         Co ještě chybí? Třeba krvavá zrada dočasných spojenců – možná se dočkáte….
         Není to náhodou NEONACISMUS??

         A ty a tobě podobný pitomci si dovolíte napadat každého, kdo upozorní na evidentní realitu!!!
         Stáhni ocas a přestaň popírat rypec mezi očima… Už je to trapas.

        11. @vostep. V russacku ted lide oslavuji wagnerovce jako hrdiny. Jsou to valecni zlocinci i zlocinci podle russackeho prava. Jsou mezi nimi odsouzeni vrazi, nasilnici a dalsi povl. Tem plati vase radky o muceni a dalsich zverstvech. Ze wagnerovci ted nasr@li celemu kremelskemu aparatu na hlavu je dobre, ale nikdy to nesmaze jejich zlociny pachane na Ukrajine. Byl to boj o moc mezi vetvemi russacke mafie. Cely russacky narod je plny hnisu. Oni oslavuji realne zlocince. Bandera je 80 let stara zalezitost. Co takhle nasi Husite a Zizka? To byli podobni bojovnici, kazdy ve svem state. Husite byli podle vaseho pohledu na svet teroriste.

        12. pro Nazibambula…. No ona to MOHLA být historie, kdyby tvý psychopatický kámoši z Velkého Záluží nevytáhli kostlivce z hrobů a nedali jim transfuzi a umělý dýchání.
         Podobně jako to udělali s islamofašistama v Afghánistánu v osmdesátkách… Tisíce děkovných dopisů od afgánských žen.😢

Napsat komentář