Auto, které jezdí na fotosyntézu je z Česka

Unikátní návrh automobilu, který je poháněn fotosyntézou rostlin, představil už před časem český designér Michal Vlček. Se svým vizionářským bionickým modelem nazvaným příhodně „Skleník“ se zúčastnil soutěže mladých designérů Allivision09.

V soutěži Allivision09 nakonec skončil designér Michal Vlček s návrhem Skleník na druhém místě. Futuristické ekologické auto je naspodu černé a svrchu zcela průhledné. Unitř je miniaturní džungle nejrůznějších rostlin, jejichž energie pohání motor.

Design - Michal Vlček fotosyntetické auto

Protože návrháři se v soutěži Allivision09 nemuseli skutečně vůbec ničím omezovat, vysnili si návrháři Vlček a Klavír speciální typ solárního panelu, který rosltinám pomáhá v procesu fotosyntézy, která „magicky“ pohání elektrický motor auta. To je navíc kompletně vyrobeno z umělé hmoty. Zároveň automobil tak trochu připomíná jakousi amébu, divoký organický tvar plný ohybů.

Design - Michal Vlček fotosyntetické auto
Design - Michal Vlček fotosyntetické auto

Buď jak buď, Michal Vlček, toho času student průmyslového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, se úspěšně účastní podobných soutěží po celém světě. Díky němu měla Česká republika reprezentanta také ve finále prestižní francouzské designérské soutěže L’argus.

Námětem soutěže byla opět doprava a její vztah k životnímu prostředí. Mottem bylo „méně je více“. Vlček, který skončil čtvrtý, navrhnul unikátní dopravní prostředek „Connect“ schopný spojovat se s dalšími, předávat si energii a sdílet kola.

Inhabitat, Auto-Design.cz

Napsat komentář