Atomová Francie se otevírá solární energetice

Francie je v evropské energetice synonymem hlavně pro atomové elektrárny. Do konce tohoto desetiletí však posílí také zelená složka energie. Do budoucna by měly solární či větrné elektrárny pomoci nahradit část elektřiny ze stárnoucích jaderných reaktorů. Podíl obnovitelných zdrojů by měl narůst během následujících deseti let na 33 %. Pomoci k jejich rozvoji má finanční podpora i nová pravidla pro výstavbu komerčních budov.

Francie chce pomocí provozní podpory zajistit výstavbu celkem až 3,7 GW menších solárních elektráren například na budovách. Jejich majitelé získají podporu po dobu 20 let, které zajistí návratnost vložených investic. Současně Francie zavedla aukční podporu pro sedm kategorií využití solární a větrné energie. Solární nebo větrné elektrárny tak budou nově soutěžit v sedmi typech výběrových řízení, které by měly zajistit vybudování 34 GW nových zelených zdrojů energie do roku 2026.

Jde o velké fotovoltaické elektrárny na zemi a na budovách, větrné elektrárny na pevnině, vodní elektrárny, inovativní solární zařízení a zdroje pro vlastní spotřebu. Sedmá kategorie pak patří pro technologicky neutrální nabídku, tedy aukci, ve které mohou soutěžit různé typy zdrojů. Podpora bude mít formu prémie nad tržní cenou elektřiny. Francie počítá, že celkový rozpočet dosáhne na 30,5 miliardy EUR. Provozní podporu pro malé zdroje i aukční podporu pro vítr potvrdila na konci srpna Evropská komise. 

„Francouzský přístup k energetice ukazuje cestu také Česku. Jaderné reaktory má v následujících letech doplnit nová výstavba solárních a větrných elektráren. Hladký průběh schválení schématu podpory obnovitelných zdrojů Evropskou komisí ukazuje, že s podobným krokem nemusí mít problém ani Česko. Příležitost budou mít čeští zákonodárci v polovině září, kde budou hlasovat o senátní vratce novely zákona o podporovaných zdrojích. Pokud Sněmovna změny přijme, můžeme do budoucna také zavést aukční systém podpory pro větrné a solární elektrárny,” srovnává situaci ve Francii a Česku Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Francie bude investorům garantovat výkup elektřiny 

Kroky Francie na podporu obnovitelných zdrojů jsou součástí nové klimatické legislativy. Například majitelé malých solárních elektráren na budovách do 500 kW se budou moci rozhodnout na základě velikosti zařízení a obchodním modelu, zda bude zařízení dodávat všechnu vyrobenou elektřinu do sítě nebo naopak bude spotřebována přímo v domě.

Zákon také zavádí pravidla pro novou výstavbu. Od 1. ledna 2023 budou muset nové komerční a průmyslové budovy o rozloze více než 500 m2 a kancelářské budovy o rozloze více než 1 000 m2 osadit alespoň z 30 % solárními panely nebo zelenou střechou. O rok později pak vstoupí v platnost další pravidlo pro parkoviště o rozloze přes 500 m2, která budou muset zajistit pokrytí plochy alespoň z poloviny solárními panely nebo pokrytí vegetací. Pokud už parkoviště počítá se zastřešením, bude muset být solární plocha na 100 % stání pro automobily.

„Francie postupně zvyšuje svou zelenou složku energie. Díky tomu do budoucna dokáže nahradit část stárnoucích jaderných reaktorů levnou zelenou energií ze slunce nebo větru,” uvedl Martin Sedlák a doplňuje: „V Česku bychom mohli zvýšit výrobu solární elektřiny o zhruba pětinásobek do roku 2030. Podle nedávno publikované studie Univerzity Karlovy, která je zpracovaná pro Alianci pro energetickou soběstačnost, lze výrobu z fotovoltaiky zvýšit na 12 milionů megawatthodin ročně, což odpovídá instalovanému výkonu 12 454 MW solárních elektráren. Spolu s dalšími typy obnovitelných zdrojů by pak podle této studie mohla fotovoltaika přispět ke snížení emisí o 53,5 % oproti roku 2030. Současně by zajistily snížení škod na zdraví a životním prostředí o 6,4 mld. Kč a snížení negativních dopadů na změnu klimatu o 18 mld. Kč.“ 

Podpora pro elektromobily 

Nový klimatický zákon má Francii posunout komplexním směrem k udržitelnosti. Nejde jen o zelenou energii, ale také o zlepšení kvality ovzduší ve velkých městech, podporu renovace budov, podporu elektrické mobility nebo lepší podmínky pro dostupnost vegetariánských jídel v jídelnách. Čistou mobilitu chce Francie podpořit opatřením na podporu snížení znečištění ovzduší ve velkých městech.

Do roku 2025 budou muset francouzská města s více než 150 tisíci obyvateli vytvořit nízkoemisní zóny s rychlostními limity. Současně omezí vjezd pro nejvíce znečišťující vozidla, ať už na naftu nebo benzín. Redukci emisí v dopravě má zajistit i omezení vnitrostátních letů. Pokud se lze na místo dostat do 2,5 hodin vlakem, budou na tato místa letecké linky ve Francii zrušeny. Stát Francouzům a Francouzskám podpoří také nákup elektrokol nebo běžných kol.

Naděje pro restart obnovitelných zdrojů v Česku

Nejlevnější cesta k nízkouhlíkové energetice, ke které se Česko dobrovolně zavázalo, je prostřednictvím technologicky neutrálního přístupu v rámci samostatných soutěžních aukcí vyhlašovaných vládou pro dané typy obnovitelných zdrojů. Sněmovna však odmítla zařazení solární energetiky mezi zdroje, které budou moci soutěžit o podporu. „Doufejme, že Poslanecká sněmovna v září podpoří rozhodnutí Senátu, který přijal změny novely zákona o podporovaných zdrojích energie, což má umožnit restart obnovitelných zdrojů v Česku. Podporu Senátu získal klíčový návrh, který rozšiřuje typy zdrojů pro aukční podporu také o solární elektrárny. Senát také upravil možnou výnosnost v rámci tzv. kontrol překompenzace podpory pro stávající obnovitelné zdroje,“ uvedl na závěr Martin Sedlák. 

24 Comments on “Atomová Francie se otevírá solární energetice”

  1. Jestli chcete vidět ten rozdíl mezi jadernou a solární energií, nabízím srovnání:
    – Areva staví ve Francii už od roku 2007 nový 1600 MW blok JE Flamanville. Měl být hotový v roce 2012 a stát 3.3 miliardy EUR. Dnes je rok 2021, nový blok se stále staví a aktuální odhad ceny je 19.1 miliardy EUR.
    Tady je video ze stavby zatím největší FV elektrárny ve Francii. Vše postaveno v termínu a rozpočtu.

    Pokud by Areva byla schopna stavět JE za původně avizované ~2EUR/W, zákazníci by jim urvali ruce. Za ~12 EUR/W je to ekonomický nesmysl.

      1. Souhlas- ve zkratce bych to neřekl jinak. Ale jinak má Nová energetika před sebou ještě spoustu vážných potíží… Ta zásadní je: zatímco centralisti se bez decentralistů dosud obešli, obráceně to minimálně dvě dekády půjde jen těžko. Na smír to moc nevypadá. Teď se láme chleba…asi to znáš, ale ani pavouk vodouch nemá u zadku takovou bublinu, jako pan Wágner na osel.cz…

        1. Česko neurčuje trendy v energetice a pan Wagner je neurčuje ani v Česku. Jinými slovy, pan Wagner (i s jeho jadernou kognitivní disonancí) je v makro měřítku irelevantní. Světem hýbou prachy a finančníci už se dávno rozhodli do čeho jsou svoje prachy ochotni dávat a do čeho nikoliv. Jaderná energetika patří do té druhé kategorie, bohužel. Taková to byla slibná technologie.
          Teď se „jen“ hraje o to jak velká či malá bude míra decentralizace. Zároveň je jasné, že se hroutí model státem vydržovaných elektroenergetických monopolů a postupně vzniká něco, co se mnohem více podobá normální ekonomice.

  2. Nechapem, preco sa investuje do niecoho co bude mat o 10 rokov podiel 33% a neriesime nieco co ma 80% podiel dnes? Nalejme si cisteho vina. Jadro uz drzali iba Francuzi a oni sami ho niesu schopni prevadzkovat a rozvijat. Cela politika zatvarania oci ma svoje ovocie. Elektrina zacina zdrazovat a bude nasledovat aj plyn kedze ho chceme vyuzivat na vyrobu el. energie. Nikoho nenapadlo rozvijat jadro, ktore ma potencial dat nam dost energie na stovky rokov. Ako sa teda toto skonci? No setrenim. Nebudeme tolko pouzivat elektrinu, nebudeme tolko jazdit na EV, lebo ju nebudeme mat ako vyrabat. Alternativa k jadru neexistuje aj ked sa o nu uz desiatky rokov snazime. Obnovitelne zdroje budu mat velmi velmi velke problemy dodat aspon 50% energie a bude to velmi drahe a na ukor prostredia v ktorom zijeme.

    Tak ako pri biopalivach aj tu sa zeleny muzici a zenusky poplietli a vyrobili dalsi problem. Gratulujem

    1. To je teda sbírka mouder.
      1) Podíl JE je ve Francii 70%, ne 80%.
      2) Jaderná energetika se ve Francii řeší celkem intenzivně. Třeba to, že mnoho jejich JE se blíží konci životnosti a budou se buď muset draze rekonstruovat nebo nahradit něčím jiným.
      3) Elektřina (i plyn) aktuálně zdražují, protože jsou po loňské koroně rozhašené dodavatelské řetězce, akorát si to musí rok, dva sednout.
      4) Rozvíjať jádro napadlo mnohé, ve Francii, ve Finsku, v USA, na Slovensku to je dlouhodobě přetrvávající ostuda. Maďarsko a Velká Británie se do ostudy řítí plnou rychlostí. V Jižní Koreji to skončilo obrovským korupčním skandálem. V Indii spěje národní jaderný program od ničeho k ničemu.Několik zemí si nechalo nebo nechává postavit svého jaderného „bílého slona“, aby světu a sobě ukázali jací jsou frajeři. A Čína nějak se svým programem přibrzdila.
      5) Jaderné zdroje loni dodaly v EU 25% elektřiny, obnovitelné zdroje 38%. Vzhledem k tomu, že jsou OZE schopny přidávat pár procent každý rok, není 50% otázka jestli, ale kdy, nejspíše to bude před rokem 2025.
      6) Větrné a fotovoltaické elektrárny jsou už dnes nejlevnějším novým zdrojem elektřiny. I na Slovensku vycházejí levněji než elektřina z Mochovce 3+4, až se teda někdy dostaví, už měly být 8 ROKŮ HOTOVÉ!!!

        1. Protože nikdo nevěděl, co a jak letos bude:
          – nebyly nasmlouvané přenosové kapacity na plyn
          – nebyly nasmlouvané přepravní kapacity na dovoz energetických surovin
          – producenti energetických surovin utlumili produkci
          – část majitelů emisních povolenek spekulovala a prodala ty svoje a teď jim chybí a oni je teď shánějí kde se dá, a cena letí nahoru.
          Proto je teď drahé energetické uhlí, drahý plyn, drahé emisní povolenky a v důsledku toho drahá elektřina, tyhle všechny faktory jí prodražují. Ještě štěstí, že ~62% výroby elektřiny v EU (OZE+uran) tímhle není ovlivněno. A já si mnu ruce, že jsem si před pár měsíci zafixoval na dva roky cenu elektřiny.
          Tohle všechno se do roka, do dvou usadí a se trh vrátí do rovnováhy. A jestli ne, lidi začnou stavět OZE jak zběsilí, i v nic moc českých podmínkách jsou ceny PPA o hodně nižší než cena silové elektřiny. Takže sešup prostě nakonec přijde, ne, že ne.

          Jak pravil Douglas Adams: „Nepropadejte panice!“

                1. Používejte. Já se zřejmě někam, kde bych mohl přesvědčovat nedostanu.

              1. Paradoxní je, že teď prodávám za vyšší cenu než kupuji. Takže mám tisíc chutí jim teď osladit ten podvod s měřením fází. Prostě z jedné fáze odebírat a do druhé to posílat. Kdyby měřili poctivě součtově tak by to nešlo. Ale neudělám to protože bych šidil obchodníka a distributor by na tom zase vydělal. Ale třeba by se MPO chytlo za nos jakou kravinu to schválili. 🙂

          1. Kecy kecy kecy.
            – Spotřeba elektřiny je vyšší než v roce 2020, kdy byla jen o pár procent nižší než v předkrizovém roce 2019. Co nešlo do podniků, odebraly domácnosti.
            – Cena odpustků reflektuje tržní realitu, nikoliv spekulací. 60 euro za tunu nebude klesat.
            – Německo předalo klíče EU energetické bezpečnosti Rusku, které má odjakživa doktrínu ropa je na peníze, plyn na politiku. A to ihned zvyšuje cenu.

            Když teď zdraží elektřina o 100%, mlčící většina zvedne hlavy. Až zdraží o 300%, zvedne vidle.

            PS: Elektromobilisté, vesměs socky co počítaly s laciným provozem a neplacením daní, začínají slušně panikařit.

              1. Na co mám reagovat? Na to jak hledáš zoufalé výmluvy pro zdražování enegií v Evropě, když realita je naprosto jasná i malému dítěti?
                Tomu se lze jen zasmát, stejně jako Německé ceně elektřiny, s přehledem nejvyšší na světě, raketovému růstu zadlužování jejich domácností vůči HDP a dalším parametrům jejich socanského ráje, který stahuje do bahna i nás.

      1. Prosim odpustite si hlupu poznamku na zaciatku komentara.

        K tym bodom:
        1)Nemyslel som iba jadro ale OK, kedze je ten pomer taky vysoky (co som sam nevedel) tak si stojim zato. Preco sa teda neriesi nieco co nam dnes dava 70% energie?
        2)Neriesi. Stavaju jednu elektrarnu s ktorou maju velke problemy. Stratili totiz know-how a nezostava im nic ine nez pozatvarat stare JE, ktorym konci zivotnost. Pochybujem ze pojdu k Rusom alebo Cinancom prosikat o reaktor.
        3)To nie je ten dovod. Mozno ked tak ciastocne. Hlavny dovod je, ze Nemci idu buduci rok vypinat svoje JE a nahradia ich plynom. Problem je ze plyn produkuje CO2 na co potrebujete nakupit povolenky, ktore sa premietnu do ceny. Samozrejme, kedze sa plyn zacne pouzivat na vyrobu el. energie bude zdrazovany pre jeho pouzitie v domacnosti. Cely tento kolotoc sa bude iba zdrazovat.
        4)Ze je JE na SK problem je cisto otazka neschopneho managementu (zo statu ktory JE ani nema). Par ludi uz islo do basy a par este asi pojde. Jedina hanba je ta, ze staty EU prestali rozvijat jadro a za tych 20-30 rokov sme stratili know how. Preto maju dnes vsetci problem vyrobit JE lebo uz nevedia ako. Nemaju s tym skusenosti. Jedine Rusi a Cina ma ale tych nikto volat nebude. Malo sa viac investovat do rozvoja 4. generacie reaktorov aj kvoli tomu aby sme spotrebovali jadrovy odpad, ktory budu musiet dalsie generacie zlikvidovat tak ci tak ale drahsie.
        5)O tom cisle silne pochybujem. Totiz do obnovitelnych zdrojov sa zaratava aj biomasa co je prachsproste spalovanie bio hmoty o ktoru ochudobnujeme podu a nicime si lesy. Ten pomer biomasy je celkom vyrazny. Naviac sa tam pocita aj s vodnymi elektrarnami kde bude vykon klesat.
        6)No keby sa reaktory stavali hromadne tiez by neboli drahe ale sa to nerobi. Fotovoltaika ma zmysel iba ako doplnok. Na jej vyrobu potrebujete energiu a rovnako na jej recyklaciu a nehovorim o tom, ze casom degraduje takze bude treba vymena ci dalsie doplnenie zdrojov. Naviac efektivitu ma nizku a je celkom problem zapajat ju do siete. Oplati sa na ostrovny system ale bez baterii je take riesenie o nicom a preto sposobuje problemy, ktore sposobuje. Cela ta infrastruktura nie je dobudovana ani teraz pri tych pomeroch OZE ake su a siet sa vykyvmi musi vyrovnavat. Samozrejme ze cez plyn a JE.

        Suma sumarum. Podpilili sme si pod sebou konar. Cele dekady sa tu na JE kaslalo a iba sme si zili z toho co sme uz mali. Min. rozvoj JE a novych typov. Najhorsie je ze sme uz aj stratili know how ako JE vobec vyrobit. Zostali uz len Rusi, Cina a mozno India s tym ich thoriom.

        1. ad 1) Ono se to řeší, pořád. Třeba to, aby už postavené JE fungovaly co nejdéle a aby i k uším zabedněnců došla ta informace, že nové JE jsou a budou z čistě ekonomického hlediska nesmysl.
          ad 2) No, tak ztratili know-how. V tom případě mají velké štěstí, že ho pro budoucnost nejspíše nebudou potřebovat. Slovensko taky ztratilo drotárské know-how, ale ekonomicky se mu daří dobře.
          ad 3) Plyn zdražuje, protože korona nabourala dodavatelské řetězce. Na nějaké německé jaderky „sere Bílý Tesák“, když prvním důvodem spotřeby plynu je vytápění, druhým je využívání zemního plynu jako suroviny v chemické výrobě a až daleko vzadu je výroba elektřiny. A těch pár německých jaderek v kontextu EU zas až tak moc není.
          ad 4) Mochovce 1+2 se na Slovensku dokončily okolo roku 2000, Mochovce 3+4 se začaly stavět v roce 2007. To není žádných 20-30 let mezera.
          Do vývoje nových generací jaderných reaktorů sypaly a sypou státy světa velké peníze. V tom problém není, problém je v tom, že jaderné elektrárny umřely na gigantománii 70. let 20. století. Ale to je na delší povídání.
          ad 5) Pláčete na špatném hrobě, elektřina z biomasy už je fakticky 10 let odepsaný koncept a výroba je někdy od roku 2012 fakticky konstantní, někde na 5% podílu výroby elektřiny v EU. Technologie nebyla schopna nic moc udělat s cenou, ani s dostupností biomasy k energetickému využití. Do budoucna se fakticky počítá jen výrobou bioplynu. Je to způsob jak najít nějakou jinou záboavu pro zemědělce, EU dlouhodobý problém s nadprodukcí potravin.
          ad 6) Reaktory se hromadně stavěly, ale čímž více se stavěly, tím větší problémy s nimi byly. Byly a jsou to veliké infrastrukturní stavby a trpí všemi neduhy velkých infrastrukturních staveb. Mají sklon překračovat termíny a rozpočty a produktivita práce ve stavebnictví je oproti tovární výrobě ubohá a rozdíl se pořád zvětšuje. Proto dnes vyhrávají na celé čáře FVE a VtE, protože tam se všechno složité dělá v kontrolovaném prostředí továrny a pásové výroby a dělá se to ve velkém, takže se výrobci rychle učí a zdokonalují.
          A pro vaši informaci, FV elektrárna se energeticky vrátí asi za 1-1.5 roku provozu, za celou svou životnost 20-40x, větrné elektrárny jsou na tom ještě líp a obojí se v tomhle dále zlepšují. Jakákoliv hmota navíc, jakákoliv energie navíc stojí peníze a konkurence mezi výrobci je tvrdá.
          ad Suma sumárum) Pokud opravdu už není jaderné know-how, je to jen další důvod se k jaderné energii neupínat, nesnít o slavné minulosti, nebrečet na „ztracenými roky“ a hrát si na „kdyby“.

        2. JE se musí po své životnosti taky rozebrat a dekontaminovat. V Německu to s jednou elektrárnou zkusili a trvalo to třikrát tak dlouho a stálo to o řád víc než počítali. Na A1 v Jaslovských Bohunicích ještě ani nesáhli. Něcopustili do potoka, něco vylezli na skládku, ale vždy dostali přes prsty. Kolik asi bude stát dekontaminace A1?
          https://www.elektrina.cz/havarie-v-jaderne-elektrarne-jaslovske-bohunice

      2. Nové bloky ve světě

        https://atominfo.cz/category/zpravy/nove-bloky-ve-svete/

        Macron: Francie podíl výroby elektřiny z jádra sníží na 50 % až v roce 2035
        Macron během své volební kampaně sliboval, že závazek snížení podílu jaderné energie na 50 procent do roku 2025 bude respektovat.
        Ale už několik měsíců po svém zvolení od něj upustil a přivolal na sebe hněv ochránců životního prostředí.

        https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/macron-francie-podil-vyroby-elektriny-z-jadra-snizi-na-50-az-v-roce-2035

        https://atominfo.cz/?s=francie+
        U našich sousedů
        Polští partneři chtějí stavět SMR v uhelné elektrárně

        https://atominfo.cz/2021/09/smr-v-polske-uhelne-elektrarne/

Napsat komentář