Americká železnice hlásí rekord, krize nutí šetřit

O tom, jak diametrálně odlišná je dopravní situace ve Spojených státech a zbytku světa dokonale vypovídá následující zpráva. Amtrak, v USA něco jako České dráhy u nás, hlásí do světa nový rekord: během uplynulých šesti měsíců přepravila firma 13 619 770 pasažérů. To je však více než 10x méně, než kolik ročně přepraví České dráhy. „České dráhy loni přepravily 181,9 milionu cestujících, obsadily devátou příčku a zařadily se v Evropské unii ke státům, které se blíží hranici 200 milionů cestujících za rok,“ uvedl Roman Štěrba, poradce ekonomického náměstka generálního ředitele Českých drah. „Na jednoho občana včetně seniorů a kojenců připadá přibližně 18 jízd vlakem za rok,“ uvedl dále Štěrba. Jde ovšem o zprávu dva roky starou ze serveru Dopravní noviny.

Američané však vlaky a železnici obecně nevnímají příliš dobře. Amtrak je synonymem, podobně jako České dráhy, pro zpožděné vlaky. Navíc je tu i otázka „sociální“. Američané jednoduše raději jezdí autem po vynikající dálniční síti, anebo rovnou sedají do letadla.

Svůj nejlepší rok v historii dosud Amtrak zažil v roce 2008, kdy přepravil 28,7 milionu pasažérů. Spojené státy americké se díky mnohonásobně nižšímu počtu cestujících na železnici řadí až na chvost vyspělých zemí v oblasti využití železnice. Přitom je jejich země protkána 34 000 km železnice.

„Američané znovu začínají cestovat a volí Amtrak jakožto dostupný a efektivní způsob jako se pohybovat po naší zemi,“ komentoval aktuální rekord president a CEO firmy Joseph Boardman. Dalšími faktory, které podle něj přispěly k rekordu, jsou zlepšující se ekonomika (což si myslíme, že je spíše naopak) a vysoké ceny pohonných hmot.

Ačkoliv americké dráhy nejsou právě firma, se kterou je dobré srovnávat naši situaci, je dobré vědět, že také Amtrak je považován za „černou díru“. Mizí v něm miliardové částky. Aktuálně Amtrak chce po federální vládě téměř půl miliardy dolarů na modernizaci vozového parku a vagónů. Vlaky to holt začátku 21. století nemají snadné!

Napsat komentář