Airbus chystá vodíková letadla, létat mají do roku 2035

Evropský Airbus představil koncepty tří nových vodíkových letadel. Létat by mohly už během patnácti let.

Koncept vodíkového letadla Airbus ZEROe
foto: AirBus

Koncepty tří nových letadel se liší principem pohonu, který je ale vždy vodíkový. Dvouproudový letoun pro 120-200 pasažérů s doletem přes 2000 námořních mil (>3700 km) využívá upravený proudový motor, který spaluje přímo vodík.

Turbovrtulový letoun (až 200 pasažérů) je taktéž poháněn spalováním vodíku v upravených plynových proudových motorech. Dolet je přes 1000 námořních mil (>1850 km).

Poslední, třetí a nejvíce futuristický koncept letounu se spojitým křídlem je poháněn stejným typem pohonu, jako první koncept s upraveným proudovým motorem spalujícím vodík. Unese až 200 pasažérů.

Cílem vývoje je mít v roce 2035 ve vzduchu bezemisní letoun a tyto koncepty mají ukázat cestu. Přechod na vodík ale bude vyžadovat širokou spolupráci v celém leteckém průmyslu i mimo něj.

tisková zpráva

4 Comments on “Airbus chystá vodíková letadla, létat mají do roku 2035”

  1. U letadel by bylo pouziti solarnich panelu asi dost prinosne.
    U letadel by bylo pouziti solarnich panelu asi dost prinosne. Plochy jsou velke, clanky jsou lehke a slunicko sviti intenzivneji nez dole na zemi. Pri letani v noci to ale moc nepomuze. Ale zase v 10km vysky sviti slunicko dele. Pri letu z vychodu na zapad a spravne rychlosti slunicko nezapadne.

Napsat komentář