60 % Čechů je pro skoncování se závislostí na ruských energiích

Podle aktuálního průzkumu vidí 60 % obyvatel Česka aktuální krizi jako příležitost pro proměnu české energetiky a skoncování se závislostí na ruských energiích.

Téměř 9 z 10 obyvatel Česka se obává aktuálního růstu cen energií, většina z nich vidí budoucnost české energetiky ve větší energetické soběstačnosti domácností a využití obnovitelných zdrojů. Vyplynulo to průzkumu, který mapoval vztah Čechů ke spotřebě energií. Nyní na energiích šetří tři čtvrtiny respondentů, většinou menší spotřebou vody a tepla či kratším svícením. V dohledné době plánuje větší investice do úsporných opatření, jako jsou stavební úpravy či instalace fotovoltaických panelů, téměř třetina populace. Na 60 % Čechů také vidí aktuální krizi jako příležitost pro proměnu české energetiky a skoncování se závislostí na ruských energiích.

Přední čeští experti pod hlavičkou iniciativy Osvoboďme Česko apelují na vládní představitele, aby zajistili větší podporu úsporám energie v budovách a podpořili větší dostupnost obnovitelných zdrojů pro domácnosti a firmy.  

„Téměř tři pětiny obyvatel Česka považují tuto krizi za příležitost pro odpoutání se od ruského plynu a pro osvobození se od dovozů fosilních paliv. Vidíme, že investicím do úspor domácností a rychlejšímu rozvoji moderní energetiky jsou naklonění více než kdy dřív. Vláda by měla vyslyšet jejich přání a podpořit je. Pro nízkopříjmové domácnosti už spustila program Nová zelená úsporám Light, pro ty středněpříjmové by měla rozšířit běžný program Nová zelená úsporám o poradenství, podporu projektové přípravy a zvýhodněné renovační úvěry,“ vysvětluje Petr Holub, ředitel poradenské společnosti Budovy21. Právě Budovy21 stojí společně se Svazem moderní energetiky a dalšími asociacemi a firmami za iniciativou Osvoboďme Česko, která vyzývá vládní představitele k silnější podpoře obnovitelných zdrojů a úspor v budovách.

Češi jsou zelené energetice nakloněni

Listopadový průzkum potvrdil, že obyvatelé Česka jsou zelené energetice nakloněni, její financování ale vidí jako překážku. Část respondentů již v minulosti k některým úsporným opatřením přistoupila, další úsporná opatření ale v letošní zimě plánuje zavést 9 z 10 domácností.

Nejčastěji to bude instalace úsporných žárovek a nižší doba svícení v domácnosti (44 %), šetření teplou vodou (43 %), nutné oddálení zahájení topné sezony a vytápění na nižší teplotu (41 %) či zakoupení úsporných spotřebičů (18 %). Zájem je ale také větší stavební úpravy. Fotovoltaickou elektrárnu plánuje v dohledné době nainstalovat přes 7 % domácností, další respondenti plánují zateplení střech, fasád nebo výměnu oken.

Každého druhého Čecha, který ve svém domově k úsporným úpravám přistoupil, motivovala především nižší energetická spotřeba a snížení ceny energií. Pětina respondentů chtěla díky úpravám zvýšit svou energetickou soběstačnost. Necelých 10 % se pak připravovalo na možný nedostatek energií. 

“Vysoké ceny energie vedou v Česku k potřebným úsporám. Je třeba podnikům i domácnostem poděkovat, že nepřetápí nebo myslí na snížení spotřeby teplé vody. Společně můžeme tuto topnou sezónu zvládnout. Pro příští je však třeba myslet také na dlouhodobá opatření, která pomohou zajistit trvale udržitelné výdaje za energie. Zateplené domy nebo solární energie je klíčem k nezávislosti na ruském plynu. Vláda by měla připravit doplněk současné Nové zelené úsporám v podobě zvýhodněných půjček, který pak mohou domácnosti splácet z ušetřených peněz za elektřinu či plyn. Po splacení investice, což může být u fotovoltaiky od 6 let, pak domácnost na zelené energie jen vydělává,” upozorňuje na potřebu rozšíření státní pomoci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Odborníci vyzývají vládu k větší aktivitě

Odborníci pod hlavičkou iniciativy Osvoboďme Česko, kterou podporují profesní energetická sdružení i odborná veřejnost z řad energetických specialistů, proto vyzývají vládu k větší aktivitě. Mezi hlavní požadavky patří vytvoření podmínek pro trojnásobné navýšení počtu kvalitních renovací, tedy pro investice do úspor energií v budovách, a také zajištění jednoduché dostupnosti obnovitelných zdrojů pro domácnosti i obce.

Otevřenou výzvu vládě s požadavky na podporu úspor energie v budovách a rozvoje obnovitelných zdrojů podporuje aktuálně přes 3 100 signatářů z řad odborné i laické veřejnosti. Široká veřejnost, která má zájem o energeticky bezpečné Česko, může expertní výzvu podepsat online na webu https://www.osvobodmecesko.cz/ či osobně 17. listopadu po celé republice v rámci Festivalu svobody.

Pozn.: Průzkum proběhl v listopadu 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na reprezentativním vzorku 1034 respondentů populace ČR.

zdroj: tisková zpráva

16 komentářů u “60 % Čechů je pro skoncování se závislostí na ruských energiích”

 1. re Global Peace
  akosi jestvuje iba darwinova cena za garážový test,
  ropné havárie sa každá jednotlivá dávno trestajú
  hurikány, požiare, povodne spadajú pôod poistenie, za vyššiu moc nik nemôže
  stúpanie hladiny je hoax hlupákov, ktorí nevedie odhadnúť objem ľadovcov na súši / nevediaže roztopením plávajúceho ľadovca hladina v reále klesne
  skús zažalovať slovensko za znečistenie. vysmejú ťa.

  a ten odkaz – reálne sprostosť.
  06.11.22 euroactiv koniec spaľovacích motorov sa podľa eurokomisára Bretona eššte môže odložiť.

  1. Archimeduv zakon porad plati, ale ten neresi vsechno. Roztani plovouciho ledovce za jistych podminek hladinu nezvedne. Ale kdyz se voda v oceanu ohreje nad +4°C, tak se zacne rozpinat a tim se zveda hladina. Plovouci ledovec zpomaluje ohrivani vody, protoze prechod z pevneho skupenstvi na tekute spotrebuje tolik energie jako ohrati stejneho mnozstvi vody o 80 stupnu. Vase znalosti fyziky jaksi staci na jednoduche odhady, ale na komplexnejsi procesy vase mentalni kapacity urcite nestaci. Prave pro vas jsou fraze od okamury jeste zpracovatelne, na vic uz nestacite a proto vse ostatni musite popirat.

   1. selektívne odpovede sú vašpu špecialitou, odpútavanie od primárnej ntémy. a archimedov zákon spomínať pri rozpúšťaní ľadu plávajúcemu v mori je fakt silné.
    takže máte niečo k tomu ako sa alarmisti sekli v objeme vody kontinentálnych ľadovcov?

    podotýkam, že „jestvuje všeobecný konsenzus“ nie je vedecký dôkaz.

 2. Tyhle ubohé primitivní pokusy o rozkrádačku mě vždy namotivují optimalizovat účetnictví a daňové odvody.

  Ano, stát má povinnost zabývat se riziky a snižovat je diverzifikací výroby přes technologie, regiony, dodavatele vstupů atd.
  Ano, stát fatálně selhal, když přistoupil k Evropské energetické strategii vypracované Evropskou komisí a ano, existují konkrétní viníci, kteří by měli být potrestání.
  Ano, stát se musí intenzivně zabývat energetikou s vizí minimálně třiceti let, tedy to co na rozdíl od Evropské unie a našich minulých vlád zvládli lépe i čeští komunisté.

  NE, neznamená to jít na ruku zlodějíčkům s fotovoltaickými panely, kteří chtějí využít příležitosti a stát podojit.

     1. pre ekoteroristu, ktorý tak akurát vie okydať obrazy a blokovať diaľnicu – aká časť ropy končí v motoroch s vnútorným spaľovaním a aká časť inak?
      slová o výrobe alternatívnej PHM do tých motorov ste nekomentoval.
      a k tomu ako ste sa tam dostal – za socíka aktivistov orrganizovala a financovala stasi, dnes ďordi soros.

       1. čo tak si nechať text preložiť gúglom – ak napíšem že PHM vyrobíme z kukurice, resp. benzín z handlovského hnedého uhlia nemyslel som ani náhodou o bio zložke. v tých novákoch na slovensku už pred vojnou vyrábali BENZÍN k pohonu motorov. kukuricu na náhradu nafty majú v južnej amerke, …
        leo, bude sranda keď budete mať podobizne babiša v každej úradovni. prajem vám to.

        ps za minula sa do benzínu pridával lieh aby liehovarnííci mali čo žrať.

        1. „a kedy vás dostihne obžaloba za smrť dôchodkyne keď ste so súdruhmi aktivistami blokovali nemeckú diaľnicu?“

         A čo tak obžaloba za státisíce mŕtvych a poškodených na celom svete v dôsledku chorôb spôsobených výfukovými plynmi? A obžaloba za ropné havárie a znečistenie morí? A obžaloba za škody spôsobené hurikánmi, požiarmi, povodňami, stúpaním hladiny oceánov, roztopením ľadovcov? Napríklad francúzska vláda už jednu pokutu dostala:
         https://www.teraz.sk/spravy/francuzsky-stat-dostal-pre-znecisten/568036-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253BsSpr%25C3%25A1vy%253Bimg

Napsat komentář