Volkswagen ID.5 potvrzen, jde a coupé verzi ID.4, výroba už začala

Po elektromobilech Volkswagen ID.3 a Volkswagen ID.4 půjde na trh také ID.5.

První špiónské fotky Volkswagen ID.5 se reportérům magazínu Motor1.com podařilo získat na Nurburgringu.
foto: Motor1.com

Volkswagen potvrdil, že započal zkušební výrobu elektromobilů Volkswagen ID.5. Auto je v podstatě coupé verzí modelu Volkswagen ID.4, tedy něco jako Audi e-tron Sportsback a Audi e-tron.

Nelze proto čekat žádné velké novinky co se týká pohonného systému, tedy baterie (82 kWh celkem, 77 kWh využitelných) ani elektromotoru. Automobilka potvrdila, že auto půjde na trh už během druhé poloviny letošního roku.

Elektromobil Volkswagen ID.5 se vyrábí ve Cvikově, kde se vyrábějí také další elektromobily řady ID postavené na platformě MEB. Rychlost s jakou koncern VW uvádí na trh nové elektromobily řady ID výmluvně dokládá, že, alespoň po hardwarové stránce, má vše velmi dobře navrženo.

138 Comments on “Volkswagen ID.5 potvrzen, jde a coupé verzi ID.4, výroba už začala”

        1. Tak mi ukažte SUV v podobné rozměrové a hmotnostní
          Tak mi ukažte SUV v podobné rozměrové a hmotnostní třídě, co má alespoň tolik prostoru jako má stařenka Scénic II. A aby nevážil o polovinu víc a nebylo alespoň o půl metru delší. Pohodlný posez a nastupování, skvělý výhled, podvozek rozhodně vyšší než Octavia, o aerodinamice oproti SUV krabicím nemluvě. Nevím, kde seženu mladší auto podobných užitných vlastností.

            1. Já vím, čekám, kdy Ti lépe situovaní začnou manželkám
              Já vím, čekám, kdy Ti lépe situovaní začnou manželkám na nákupy kupovat třeba Renault Magnum, tam je podlaha řidiče cca 1,4m vysoko, takže pipinky by se v tom cítily táák bezpečně. A pro náročné BVP80, to i plave. Možná, že po příští zimě už bude na cesty v ČR nutností. Soudím tak dle šetření na jejich údržbě i úklidu v posledních letech. Co teprve po korona tunelu.

        2. Ale houno. Prostor leda nad hlavou, když chci prostor
          Ale houno. Prostor leda nad hlavou, když chci prostor kombíku tak si musím pořídit SUV jako kráva což je totální kravina. Do kufru středního SUV nikdy nedám to co do kombíka a kytky na stojáka fakt nevozím.
          Bezpečí vysokého těžiště je výstavní kravina. Když tě někdo torpéduje ve 100 km zezadu z rohu tak půjdeš přes boudou ani nemrkneš a kdo v autě nebude připoutanej tak je to na 90 % smrťák. Všechny kecy o tom jak je někdo dobrej řidicl jsou v tu ránu k ničemu. Sedan či malé auto půjde tak maximálně do hodin a ne přes boudu jako SUV. Jestli chceš mít přehled kup si Avii. 😀
          SUV si kupujou lidi hlavně proto že si jim tam líp nastupuje a vystupuje, tedy hlavně líný a tlustý lidi a pak důchodci co se už moc nevohnou. Zbytek je jen móda a kecy v kleci. Jedině to omlouvá lidi s postiženým pohybovým aparátem.

  1. V Texasu maji aktualne teploty kolem plus 21 st. C. Jsem
    V Texasu maji aktualne teploty kolem plus 21 st. C. Jsem zvedav, jak dlouho nas tady budou jeste krmit s blackoutem v Texasu. Take jsem zvedav, jak distributori budou strasit ty zakazniky, ktery maji plovouci ceny podle burzy. Urcite budou strasit s rekordnimi cenami z burzy v Texase. To bude zase divadelko a hlavne bude kladen duraz na dostavbu JEDU.

      1. 9000USD/MWh odpovida 9USD/kWh odpovida ca 200 Kc/kWh. To je
        9000USD/MWh odpovida 9USD/kWh odpovida ca 200 Kc/kWh. To je ca. 45x tolik co je tarif v CR v panelaku. OK, je to fakt hodne, ale platilo to jen pro par lidi, kteri byli neschopny si zmenit tarif na pevnou sazbu. Uz predem to v Texasu hlasili, ze kdo ma plovouci sazbu, at si to rychle zmeni. A i kdyz to vedeli, tak asi topili jako sileny, protoze protopit 360.000 kc za par dni je fakt rekord i s cenou 200 kc/kWh. Nezlobte se, ale toto neni normalni spotreba.

    1. Elektrárna bude používána výhradně pro zajištění
      Elektrárna bude používána výhradně pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti přenosové soustavy v nouzových situacích, a nebude tedy prodávat vyrobenou elektřinu na trhu.

      tak doufám že se dozvíme kolik nouzových situací ročně bude

    1. Vždyť jim taky o žádný rozvoj v nejbližší době nejde.
      Vždyť jim taky o žádný rozvoj v nejbližší době nejde. Jde jen o plnění flotilových emisí. V poslední době už skoro začínám věřit tomu, že první opravdu dostupné EV kategorii Golf/Oktávka v Evropě bude „low end“ model Tesly vyráběný v Číně.

  2. Jak vypadá Akubox Hyundai / KIA Renault MG zevnitř
    ELECTRIC

    Jak vypadá Akubox Hyundai / KIA Renault MG zevnitř
    ELECTRIC CAR BATTERY ASSEMBLY DISMANTLED | HIGH VOLTAGE BATTERY | POPULAR HYUNDAI | HYUNDAI |
    https://www.youtube.com/watch?v=CAFme0KAXXI

    Renault Zoe Battery Disassembly – LG Chem Modules – DIY EV Powerwall Solar
    https://www.youtube.com/watch?v=YU_qfD582Sk

    MG Electric Car Batteries – How Are They Built?
    https://www.youtube.com/watch?v=knmqqB35yAQ&t=30s

              1. Pařížskou dohodu jsme museli podepsat pokud máme zdravý
                Pařížskou dohodu jsme museli podepsat pokud máme zdravý rozum. Všichni kdo to podepsali staví FVE a větrníky jak urvaní jenom my máme pořád dost času. Vyřešit to atomem je možné za dvou předpokladů: Že to někdo nevytuneluje dřív než se to postaví a že lidi nezačnou rozbíjet transformátory až uvidí fakturu za elektřinu.

                1. Větrníky jsou nám na 2 věci. U nás nemáme moře a moc
                  Větrníky jsou nám na 2 věci. U nás nemáme moře a moc tady nefouká. Teoreticky by se dalo postavit větrníky na vrcholky našich nejvyšších hor, ale to neprojde z důvodu CHKO.
                  V zimě je výkon FVE 10% a přitom spotřeba proudu největší. Jediná možnost je JE. Problémem je ale, že pokud jsou poskytovaté JE vhodní z technologického hlediska, tak nejsou vhodní s politicko ideologického.

                2. Máme 4 GW JE. To je 4x víc na obyvatele než mají Němci.
                  Máme 4 GW JE. To je 4x víc na obyvatele než mají Němci. Stačí je udržovat, není potřeba stavět další. FVE s akumulací kdyby jich bylo víc tak utáhnou 2/3 roční spotřeby. Na zimu plyn. Pro občany by to bylo nejlevnější řešení.

                3. Tak tak, JE máme dost, jenom je ještě pár let udržovat.
                  Tak tak, JE máme dost, jenom je ještě pár let udržovat. Než ovčanům konečně dojde, jakou komedii na ně vláda s lobbisty hraje.

                4. Ano. A proto Němci mají problémy s dodávkami elektřiny,
                  Ano. A proto Němci mají problémy s dodávkami elektřiny, zatímco mají nejdražší kWh na světě. Taky stavějí jednu plynovu za druhou a klaní se před Putinem. Němci jsou odstrašující příklad, nikoliv hodný následování.

                5. Spíše nepochopení průměru. Větrníky se staví tam kde
                  Spíše nepochopení průměru. Větrníky se staví tam kde jsou dobré podmínky a ne průměrné. Rakousko a Dánsko má dobrých podmínek více než my. Na vysokých horách a na moři prostě fouká lépe a stabilněji.

                6. Nechapu, proc argumentujete tim, ze u nas fouka mene. I kdyby
                  Nechapu, proc argumentujete tim, ze u nas fouka mene. I kdyby foukalo jako v Dansku, tak stejne zacnete agitovat, ze fouka nespolehlive a spustite cely ten vas cirkus s utilizaci a nahradou a vubec ze JE jsou nejlepsi. Ale to si asi nechavate jako druhou zbran.

                7. Spolehlivost je u energetiky asi ta nejdůležitější
                  Spolehlivost je u energetiky asi ta nejdůležitější vlastnost a většina výhrad, které mám vůči OZE se týká spolehlivosti.

                8. Tak ten vas komentar byl asi jen placnuti do vody. Jinak po
                  Tak ten vas komentar byl asi jen placnuti do vody. Jinak po celych severnich horach v Cesku, na Morave i Slezku jsou podminky lepsi nez na vetsine uzemi Nemecka, Holandska i pevninskeho Danska. Vas argument, ze v Cesku malo fouka je nesmysl. Podel severnich pohranicnich hor jsou podminky hodne dobre.

                9. Mě nějaká většina území nezajímá. Tam to nemá co
                  Mě nějaká většina území nezajímá. Tam to nemá co dělat. Větrníky se mají stavět tam, kde to má význam. Pobřežní a vysokohorské oblasti.

                10. V Německu mají tedy špatné nebo dobré podmínky?
                  Skoro

                  V Německu mají tedy špatné nebo dobré podmínky?

                  Skoro vždy když se podívám, tak naše větrníky jedou více než Německé akorát je jejich instalovaný výkon u nás naprosto zoufalý, takže jak to tedy je? 🙂

                11. Špatné. Už z toho důvodu, že větrníky mají na severu a
                  Špatné. Už z toho důvodu, že větrníky mají na severu a továrny na jihu.

                12. Čemu to jako má vadit? Že to těmi dráty nedoteče ze
                  Čemu to jako má vadit? Že to těmi dráty nedoteče ze severu na jih? Já jsem od Německa dost na východ a jejich větrníky mi krásně nabíjí auto. A když dost fouká tak skoro zadarmo protože stlačí cenu i u nás.

                13. O kolik procent stlačí cenu?
                  O kolik procent stlačí cenu?

                14. A to je snad vpořádku, že je tržní cena za vyrobenou
                  A to je snad vpořádku, že je tržní cena za vyrobenou hodnotu záporná jenom proto, že dotované OZE mají pevné výkupní ceny?

                  Kdyby byla výroba z OZE tržní, tak nejvíce elektřiny vyrobí, když bude mít nulovou nebo zápornou cenu. A tak by se nikdy nezaplatily.

                15. Ano, garantované výkupní ceny jsou špatně. Ale to už se
                  Ano, garantované výkupní ceny jsou špatně. Ale to už se dnešním OZE nedává. Dostanou dotaci na pořízení a potom se snaž sám. Ale novým JE chtějí zase garantovat výkupní cenu. Tak co to sakra je?

                16. Samozřejmě že garantované ceny na OZE se stále dávají a
                  Samozřejmě že garantované ceny na OZE se stále dávají a taky mají garantované odběry. Navíc se do ceny nezapočítáávají nutné investice do infrastruktury a do záložních elektráren. Tohle nejsou tržní podmínky.

                  https://www.pv-magazine.com/2020/01/17/germanys-special-pv-tender-concludes-with-average-price-of-e0-0568-kwh/

                  JE se dávají garantované ceny (jenom mírně vyšší než tržní) protože bez JE a fosilů by se zhroutil evropský energetický trh a JE jsou bezemisní.
                  Jenom Německo loni vydalo 4 povolenky na výstavbu záložních plynových elektráren pro vyrovánávání OZE. Myslíš, že náklady na výstavbu a provoz těchle elektráren jsou v ceně zelené energie? Samozřejmě že ne. To platí erár. Pak nelze o nějakém tržním prostředí mluvit.

                17. ad první věta – argumentujete kostlivcem ve skříni
                  za mě

                  ad první věta – argumentujete kostlivcem ve skříni
                  za mě to je jak podpasovka tak i zároveň neplatný argument

                18. Vůbec negarantuju kostlivcem ve skříni, byť kostlivci ve
                  Vůbec negarantuju kostlivcem ve skříni, byť kostlivci ve skříni jsou dobrý argument sám o sobě.

                  Dokonce jsem vám poslal odkaz na soutěžení garantované ceny z loňského roku.

                19. A to je právě špatně a jen tím potvrzujete správnost
                  A to je právě špatně a jen tím potvrzujete správnost názoru TakyMartina.

                  Pokud pomineme jasné riziko z pohledu energetické bezpečnosti, je to naprosto šílené i z pohledu ekonomické stability a plánování.

                  Pokud na firmu nakoupím spalovací auta, vím že náklady na litr PHM budou 30 Kč +- 20% po celou dobu jejich provozu. Pokud bych nakoupil elektromobily napájené z OZE, náklady na provoz budou lítat v rozpětí stovek procent.

                  A ekonomická nepředvídatelnost je obrovský problém. Do něčeho, na co nelze udělat přiměřeně spolehlivou ekonomickou rozvahu, nelze investovat ve střízlivém stavu..

                20. Nikde není psáno, že musíte odebírat energie za burzovní
                  Nikde není psáno, že musíte odebírat energie za burzovní ceny. Každý obchodník vám to ochotně zprůměruje. Většina lidí platí celý rok stejnou cenu.

                21. A PHM průměruje kdo?
                  Jde o princip. Průměrovat můžete,

                  A PHM průměruje kdo?

                  Jde o princip. Průměrovat můžete, pokud je podíl OZE zanedbatelný. Pokud bude velký, průměrovat v principech tržní ekonomiky nelze.

                22. Jak vidíte tak lze. Už to tak funguje dost dlouho. Celá
                  Jak vidíte tak lze. Už to tak funguje dost dlouho. Celá Evropa je propojená a cenu určuje nabídka a poptávka na burze. Účastníci burzy jsou všichni výrobci a všichni obchodníci. Obchodníci kupují za svoje peníze, potom to zprůměrují a prodávají svým zákazníkům za pevnou cenu.

                23. Lze to jenom proto, že odběry z OZE jsou garantované, za
                  Lze to jenom proto, že odběry z OZE jsou garantované, za garantované dotované ceny. Udělej to opravdu tržně, že se odebere tolik kolik je zapotřebí a za tržní ceny a OZE zkrachujou.

                24. A to vyvrací průměrné ceny el.energie na nabíjení
                  A to vyvrací průměrné ceny el.energie na nabíjení firemních BEV jak?

                25. Tím že to jsou dotované ceny.
                  Tím že to jsou dotované ceny.

                26. Nevidím jak by dotování mohlo ovlivnit pevnou sazbu od
                  Nevidím jak by dotování mohlo ovlivnit pevnou sazbu od poskytovatele el.energie. Fakt nevidím.

                  Řeč byla o neprediktovatelnosti ceny el.energie pro výpočet ekonomické rozvahy a existenci pevných sazeb za el.energii jako protiargument.

                  A vy jste se do toho opřel absolutně mimo-argumentem že OZE za tržní ceny zkrachují.

                  Takže ještě jednou – jak dotování ceny OZE ovlivní pevnou sazbu za el.energii kterou má prakticky každý ?

                27. Tak zaprvé, Já od začátku mluvím o ekonomické
                  Tak zaprvé, Já od začátku mluvím o ekonomické návratnosti pro investora. S tím že OZE nejsou ekonomicky rentabilní za tržní ceny elektřiny.

                  A za druhé, vy si jako myslíte, že dotované ceny nemají žádný vliv na pevné sazby pro koncového zákazníka? Distributor platí na burze a od toho vypočítává koncové ceny pro zákazníky. Proto dotování OZE zásadně ovlivňuje pevnou cenu pro koncového uživatele. Pokud by se do ceny OZE promítaly opravdu všechny náklady, které nyní platí stát, tak se invetice do OZE nikdy nevrátí, případně bude za ceny které se sakra promítnou do koncové ceny pro zákazníky.

                28. No a já se opírám pouze do argumentu že nejde vypočítat
                  No a já se opírám pouze do argumentu že nejde vypočítat ekonomickou návratnost BEV ve firmě protože ceny energie… 😉

                  Moje otázka tedy je – jak ovlivní dotování OZE výpočet rozvahy pořízení BEV do firmy ?

                  Ad zadruhé, samozřejmě že tam vliv je, ale ne takový aby cena nebyla predikovatelná.

                29. Jenomže ten argument nebyl můj.
                  Jenomže ten argument nebyl můj.

                30. Ano, původní argument na který reaguji je od
                  Ano, původní argument na který reaguji je od runner42
                  =>
                  visper se mu snaží vysvětlit že máme pevnou sazbu el.energie (pro výpočty jako je firemní ekonomický rozpočet nákladů), vysvětluje že obchodníci nakupují na burze a pak prodávají za fixní/nasmlouvané ceny
                  =>
                  na to reagujete vy, že je to možné jen protože jsou výkupní ceny OZE garantované

                  =>

                  A já se ptám – jaktože obchodníci mohou prodávat za fixní ceny jenom protože jsou výkupní ceny OZE garantované? Kdyby nebyly garantované tak obchodníci nemohou nabídnout fixní sazby ?

                  Prostě to nevidím, prosím o osvětlení.

                31. OZE nemohou zkrachovat protože mají nulové vstupy. Slunce i
                  OZE nemohou zkrachovat protože mají nulové vstupy. Slunce i vítr jsou zdarma a nemají zaměstnance. Mohou jít s cenou na minimum a pořád nejsou ve ztrátě. Obchodníci berou co je levnější a uhlí s atomem nikdo nekoupí. Uhlo-atomci buďto zkrachují nebo to vydrží až přestane foukat a svítit a potom mohou zase šroubovat ceny. To je zákon volného trhu který zná každý podnikatel který nemá monopol. Pro spotřebitele to je určitě výhodnější.

                32. Pokud zavřeš obě oči a inoruješ zvýšené náklady
                  Pokud zavřeš obě oči a inoruješ zvýšené náklady všude kolem (infrastrukra, zálohy), které OZE přináší, pak jsou opravdu zadarmo 🙂 Tedy pokud nepočítáš splátky bankovních společností, které to celé zafinancovaly a chcou svoje peníze zpátky. Už teďka OZE baroni straší, že jich půlka zbankrotuje pokud stát sníží garantovaný zisk na 6%. Kdyby byly zadarmo tak stát nemusí garantovat pevné ceny a výkupy.

                  Takže ne. OZE rozhodně nejsou zadarmo.

                33. Porovnávám již postavené a splacené uhelky, atomky,
                  Porovnávám již postavené a splacené uhelky, atomky, plynovky a OZE. Náklady na jejich provoz a schopnost udržet se v čistě tržním prostředí bez dotací.

                34. Pak porovnáváš jenom absurdní nesmyslná čísla, která
                  Pak porovnáváš jenom absurdní nesmyslná čísla, která se ti hodí. Investiční náklady jsou neoddělitelným výdajem a jsou rozložena do celé délky plánované životnosti elektrárny.

                35. Porovnávám to včetně investičních nákladů.
                  Porovnávám to včetně investičních nákladů. Ztotožňuji se s tím co kousek výš napsal Venca.

                36. jenomže Venca napsal blbost, protože v tom nemá náklady do
                  jenomže Venca napsal blbost, protože v tom nemá náklady do záloh a vyrovnácích elektráren a investic do infrastruktury. A o tom celou dobu mluvím.

                37. Venca nenapsal blbost, ale počítal bez spousty nákladů,
                  Venca nenapsal blbost, ale počítal bez spousty nákladů, což tam píše. Teď čeká, než mu vy spočítáte ty náklady na zálohy, vyrovnávací elektrárny a investice do infrastruktury. 😀

                  Nemůžu přece udělat všechnu práci sám. 😀

                38. Jde o protiprávní jednání. Solárům 6%, větru a bioplynu
                  Jde o protiprávní jednání. Solárům 6%, větru a bioplynu mnohem více, už zavedení solární daně přece mělo snížit „neoprávněné“ zisky.

                39. Jestli je to protiprávní ať rozhodnou soudy. Zřejmě jsou
                  Jestli je to protiprávní ať rozhodnou soudy. Zřejmě jsou příjmy solárních baronů na úkor daňových poplatníků stále nepřiměřené.

                40. Tvrdili, že to solární daní vyřešili.
                  Takový soud

                  Tvrdili, že to solární daní vyřešili.
                  Takový soud solárníci musí vyhrát.

                41. Tak sem hoďte nějaký výpočet ať je to jasně vidět.
                  Tak sem hoďte nějaký výpočet ať je to jasně vidět. Zkusím to sám.

                  Atom 1GW cca 200 mld výroba 7 TWh při ceně 50 eur/MWh je příjem 9,1 mld/rok. S délkou výstavby 10 let je návratnost bez variabilních nákladů a vstupů 32 let. S opravami a vstupy spíše 40 let.

                  Uhlí 1GW cca 30 mld výroba 6 TWh při ceně 50 eur/MWh je příjem 7,8 mld/rok. Na to spotřebuje cca 6 mld kg uhlí které stojí cca 6 mld Kč. Při délce výstavby cca 4 roky je návratnost bez ostatních variabilních nákladů 20 let. S emisními povolenkami asi nikdy.

                  Vítr 1GW cca 35 mld výroba cca 2-2,5 TWh při ceně 50 eur/MWh je příjem 2,6-3,2 mld/rok. Doba výstavby 2 roky. Návratnost bez variabilních nákladů 13-15 let.

                  Slunce 1 GW cca 18 mld výroba cca 1 TWh při ceně 50 eur/MWh je příjem 1,3 mld/rok. Doba výstavby 2 roky. Návratnost bez variabilních nákladů 16 let.

                  Tím nechci říct co je lepší, protože každý zdroj má své výhody a nevýhody, ale jen pro představu. Ty čísla se dají taky určitě rozporovat, ale neměly by být daleko od reality.

                  Trend je ale jasný. Jádro a uhlí zdražuje, vítr stagnuje a FVE zlevňují cca 10 % za rok.

                  Prostě ty zdroje se musí kombinovat a doplňovat. Jen hlupák by stavěl dnes atom a uhlí bez OZE nebo naopak jenom OZE. 🙂

                42. A o tom přesně mluvím. Kde máte u OZE náklady na
                  A o tom přesně mluvím. Kde máte u OZE náklady na záložní a vyrovnávací elektrárny a investice do infrastruktury. Nikde.

                43. Kde to máte vy? Já čekám na ty čísla a zatím tu mám
                  Kde to máte vy? Já čekám na ty čísla a zatím tu mám pouze další názor. 😀
                  Stojíte za ním velmi silně a propagujete ho často, ale stále je to pouze názor.

                  Můj názor je takový, že nejlepší je kombinace. Schválně si spočítejte jak vychází v kalkulačním horizontu 30 let. 2GW v jádru a 3GW v uhlí nebo 1 GW v jádru, 2GW v uhlí, 2 GW ve větru, a 3 GW ve slunci.

                44. A teď si to spočítej v zimě za bezvětří, kdy musí
                  A teď si to spočítej v zimě za bezvětří, kdy musí naběhnout několik desítek plynových elektráren, které dosud jenom stály a platily se fixní náklady. Já ti nemusím dávat nějaká z prstu vycucaná čísla, aby každému došlo, že když máš zálohy 1:1 pro případ že nefouká a nesvítí, tak je musíš taky zaplatit. Ty elektrárny se musí udržovat a musí se platit zaměstnanci ikdyž nevyrábí. Stejně jako se musí financovat vedení VVN jenom proto, že v jedné části země stojí větrníky a v druhé stojí továrny.

                45. Má to smysl vám něco počítat? Stejně tomu nevěříte a
                  Má to smysl vám něco počítat? Stejně tomu nevěříte a ani nebudete věřit pokud to nevyjde přesně podle vašich představ a pocitů. Asi už nemá smysl dále diskutovat na toto téma. Čas ukáže. 🙂

                46. Nemá smysl počítat s nějakými tvými z prstu vycucanými
                  Nemá smysl počítat s nějakými tvými z prstu vycucanými čísly, které nemají nic společného s realitou.

                47. Tak jsou ta čísla vycucaná nebo nekompletní? 😀
                  S druhým

                  Tak jsou ta čísla vycucaná nebo nekompletní? 😀
                  S druhým souhlasím, sám jsem to uvedl a psal jsem, že budu rád, když je doplníte abych nedělal všechno já.

                  S prvním zásadně nesouhlasím a veškerá uvedená čísla jsem si dohledal a snažil se je ověřit i z více zdrojů. Pokud máte jiná, tak budu rád, když je poupravíte s uvedením zdroje.

                  Pokuste se tedy vyčíslit ty vedlejší náklady. Kolik stojí 1 km 400 KV vedení pro přenos z FVE a VE? Kolik km by jich bylo potřeba? Kolik stojí sanace a rekultivace uhelného dolu? Kolik bude stát trvalé uložení jaderného odpadu na alespoň 100 let? Jaké jsou variabilní náklady na udržování 1GW plynu nebo uhlí v pohotovosti pro vykrytí OZE? Kolik stojí roční provoz JE?

                  Váš názor jsme už všichni četli několikrát a známe i vaše argumenty. Neznáme ale čísla vašich argumentů a odpovědi na tyto a další otázky, tak je dodejte a drtivou většinu lidí určitě přesvědčíte, pokud to bude vycházet správně ve váš prospěch. Jinak jenom mlátíte prázdnou slámu.

                  Klidně si to připravte a jinde rozjedeme novou diskuzi ať se to dá lépe číst. 🙂

                48. Takže pokud operuješ jenom s čísly, které jsi nijak
                  Takže pokud operuješ jenom s čísly, které jsi nijak nedoložil, pak je diskuze zbytečná. To že jsou tvé čísla vycucané z prstu dokládá už jenom to, že počítáš 35 miliard investičních nákladů na GW z větru a 30 miliard z uhlí. Chceš opravdu tvrdit, že v těch 35 miliard za GW z větru obsahuje i náklady na výstavbu GW záložních elektráren z plynu a investice do infrastruktury? To asi těžko.

                  Když OZE byly výhodné, pak nepotřebují garantované výkupní ceny a garantované výkupní objemy. A to všechno v prostředí masivních nepřímých dotací v podobě rozsáhlé výstavby vyrovnávacích a záložních elektráren a vedení VVN a UVN přes celou zemi a samozřejmě následný provoz a údržbu zmíněného. A zatížení klasických zdrojů emisníma povolenkama.

                  Německo bude muset kvůli OZE každý rok na rozšiřování infrastruktury investovat 3,5 miliardy EUR po dobu alespoň 30 let.
                  https://www.cleanenergywire.org/news/germanys-power-grids-need-110-billion-euros-investment-2050-operator-says

                  Čína staví nejnovější jaderné elektrárny za 2800-3500 dolarů za kW. Ve Francii se staví za 5000 dolarů.
                  https://www.world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-a-f/china-nuclear-power.aspx

                  Soláry stojí 3000 dolarů za kW.
                  https://proest.com/power-plant-construction-costs/

                49. No konečně se někam posouváme. 🙂
                  Některé ceny OZE jsem

                  No konečně se někam posouváme. 🙂

                  Některé ceny OZE jsem čerpal odsud:

                  https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/jake-jsou-ceny-za-jaderne-reaktory-iii-generace

                  Cenu FVE jsem snížil o pokles ceny panelů a jiných komponent od roku 2018.

                  Nechci a nikdy jsem netvrdil, že 35 mld za GW obsahuje náklady na výstavbu záloh a investice do infrastruktury. Já spočítal jen základ a čekám, že mi spočtete ty zálohy a investice do infrastruktury nejen u VE, ale i u ostatních zdrojů hlavně včetně jádra.

                  V minulosti OZE potřebovaly dotace. Kolik jich potřebují dnes a jestli vůbec si nejsem jistý. Ovšem staví se po celém světě i když nejsou dotace. Nejlevnější by byly uhelky a zrušit povolenky, ale tahle diskuze je už uzavřená. To prostě opravdu v Evropě nechceme.

                  3,5 mld eur ročně není ani půlka příjmů našeho maličkého Čezu a jako investice či obnova infrastruktury to je odpovídající částka na celé Německo.

                  Čína mě vůbec nezajímá. Jsme v Evropě, kde máme bezpečnost práce, odbory, ekologické limity, jiné platy a vstupy atd. Zrovna v Číně je budování JE bráno jako nástroj propagandy a dotováno státem jako spousta jiných odvětví, takže ta cena je spíše dumpingová.

                  Pokud dokážou Francouzi postavit 1 GW v Evropě za 110 mld korun, tak se není o čem bavit a ať už staví. Bohužel ta cena asi není reálná, protože by jinak vážně už stavěli.

                  Ano soláry stály 3000 USD za KW v roce 2015. Musíte sledovat aktuální ceny.

                  https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/goldman-sachs-ceny-fotovoltaickych-panelu-lonskem-propadu-dosahly-dna

                  2018-19 pokles o cca 20 %.
                  V 2020 pokles o dalších 20 %.

                  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ceny-za-solarni-panely-padaji-mensi-vyrobce-muze-pokles-zlikvidovat-108156

                  Letos se očekává další dvouciferný pokles, tak uvidíme. Kolik myslíte, že budou stát za 10 let?

                50. Cena solárních elektráren určitě neklesla za 3 roky o
                  Cena solárních elektráren určitě neklesla za 3 roky o 70%. Cena panelů je pouze menší část z ceny elektrárny. Pokud záloha musí být 1:1 a uhelky jsou podle vás za 30 miliard a plynovky jsou nejspíše za podobnou cenu nebo i dražší, tak si to připočtěte. A pokud počítáte solárům best case scenario, pak to počítejte i JE. Tedy 2800 dolarů za kWh.

                  Když máte plynové a jaderné elektrárny jako zálohu za OZE, tak proč to OZE vůbec potřebujete že? jakékoliv řešení OZE+tradiční bude vždycky dražší než jenom tradiční. A ano, i jaderné. V británii staví jaderné elektrárny ke stabilizaci sítě.

                  A to jsme se ještě ani nedostali k rostoucím kompenzacím OZE za to že nevyrábějí.
                  https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/nedostatecna-prenosova-kapacita-trapi-i-velkou-britanii-kompenzace-vetrnym-elektrarnam-vzrostly-85
                  Němci platí Dánům za to, že vypínají svoje elektrárny když fouká a větrníky vyrábějí moc.

                  3,5 miliardy Euro ročně nejsou náklady na investice do Německé infrastruktury. A ani to není vyčíslení masivních nákladů, které dnes Německo platí kvůli OZE. Jsou to nezbytné náklady ještě navíc které podle distributora bude stát jenom stabilizace sítě.

                  A zde máte pokračování toho vašeho grafu ceny panelů. Ten pokles už není tak dramatický, co?
                  https://www.pv-magazine.com/module-price-index/

                51. To je ale už čistá demagogie co předvádíte.
                  Myslel jsem

                  To je ale už čistá demagogie co předvádíte.

                  Myslel jsem první dva roky o 20 % třetí rok o dalších 20 %, takže za 3 roky o cca 36 %. Cena panelů dělala v minulosti víc jak polovinu ceny. Dnes je to spíše třetina. Cena samotných panelů v ČR je dnes už pod 10000 Kč/KW i pro normálního smrtelníka. Pro podnikatele pod 8000 a pro firmu co staví 100 MW FVE klidně pod 6000.

                  https://eshopelektronika.cz/detail/fotovoltaicky-panel-amerisolar-285-w-polykrystal-skladem

                  Pro FVE počítám Middle Europe case scenario. Klidně vám můžu spočítat South Europe case, kde je o 30-40 % větší výroba nebo Vietnam case, kde je 2-3 krát větší výroba při možná i polovičních investičních nákladech, ale to by se vám nelíbilo a jsme přece v ČR. Pochopte, že nemůžete postavit v ČR JE za cenu JE v Číně.

                  Ano Británie staví. Hinkley Point C má 7 let zpoždění s cenou minimálně 220 mld/GW. Uvažují i o Suffolku s cenou 200-250 mld/HW. Děkuji nechci.

                  Vzhledem k tomu, že Dánové mají skoro 2 krát větší podíl VE než Němci, tak platí spíše Dánové Němcům když foukne nemyslíte?

                  Vidíte co chcete vidět. Píšou o nákladech celkové modernizace a rozšíření sítě obecně i pro emobilitu, vytápění tep čerpadly atd. Není to jen kvůli OZE.

                  Nevím jak vy, ale já vidím více jak 10% meziroční pokles u většiny typů panelů.

                52. Zase totálně ignorujete všechny přidružené náklady jako
                  Zase totálně ignorujete všechny přidružené náklady jako jsou záložní elektrárny a náklady na infrastrukturu. I přes vysoké náklady na JE je investice nutná kvůli nestabilním OZE. To jsou další náklady, které se OZE nepočítají.

                  Extrémní investice do infrastruktury v Německu jdou právě na vrub OZE
                  „If investments in electricity grids are not made consistently and on a long-term basis today, they will no longer be able to handle the electricity generated from renewable energie“
                  https://www.eon.com/en/ueber-uns/presse/press-releases/2020/2020-10-29-study-climate-targets-can-only-be-achieved-with-sufficient-investment-in-electricity-grids.html

                  Dále diskuze s vámi nemá význam. Buď jste fanatik, nebo vám v tom lítá spoutu peněz.

                  A Němci platí Dánům.
                  https://energywatch.eu/EnergyNews/Policy___Trading/article12666098.ece

                53. Potřebu plynovek pro OZE neberu jako argument protože pro JE
                  Potřebu plynovek pro OZE neberu jako argument protože pro JE jsou potřeba taky pro vyrovnávání kolísající spotřeby. Leda, že bychom je regulovali usilovným šoupáním tyčemi nebo vypouštěním páry?

                54. Ano, nedoteče. Němci se snaží už 10 let vyřešit
                  Ano, nedoteče. Němci se snaží už 10 let vyřešit problémy s přenosovou soustavou a stále marně a za neskutečné peníze.

                55. Dobře jste uhnul. 😀
                  Zkusím to ještě jednou. V Německu

                  Dobře jste uhnul. 😀

                  Zkusím to ještě jednou. V Německu mají podle vás tedy špatné nebo dobré podmínky pro větrné elektrárny oproti ČR?

                  Jak je možné, že ČR má dost podobnou a možná i větší utilizaci VE než v Německu?

                  Jenom pro info, Rakousko má drtivou většinu větrných elektráren v nížinách, takže velice úspěšně ignorují vaši představu o stavění ve vysokých horách.

                  https://www.igwindkraft.at/?xmlval_ID_KEY%5B0%5D=1055/

                56. Proč bych měl z něčeho uhýbat. Na severu mají dobré
                  Proč bych měl z něčeho uhýbat. Na severu mají dobré podmínky, na jihu špatné. Ale Němci to potřebují přesně naopak.

                57. Tak jste neuhnul jen jste to těžce ignoroval a dále
                  Tak jste neuhnul jen jste to těžce ignoroval a dále (ne)úspěšně ignorujete. Můžeme tomu říkat jak chcete. 🙂

                  Toto jste napsal:

                  „Větrníky se mají stavět tam, kde to má význam. Pobřežní a vysokohorské oblasti.“

                  „Rakousko a Dánsko má dobrých podmínek více než my. Na vysokých horách a na moři prostě fouká lépe a stabilněji.“

                  Na příkladu Rakouska jsem vám ukázal, že jste plácl nesmysl a na příkladu utilizace VE v Německu a u nás se vám snažím ukázat, že i my máme také poměrně dobré podmínky.

                  https://www.eru.cz/documents/10540/5381883/Rocni_zprava_provoz_ES_2019.pdf/debe8a88-e780-4c44-8336-a0b7bbd189bc

                58. Chcete snad popřít, že Rakousko a Dánsko mají více
                  Chcete snad popřít, že Rakousko a Dánsko mají více vhodnějších lokalit než my? Dánsko má rozsáhlé pobřeží a Rakousko má Alpy.

                  Německo je dokonalý příklad nevhodného využití. Masivní větrné instalace na severu kde jsou k nepotřebě a jenom způsobují rozsáhlé problémy v energetické soustavě, protože většinu spotřeby mají na jihu. Nejde o to, že by Německo nemělo vhodné oblasti, ale o jejich naprosto nesmyslném využití.

                59. O jakých Alpách tu mluvíte proboha? Podívejte se znovu na
                  O jakých Alpách tu mluvíte proboha? Podívejte se znovu na tu mapu z odkazu prosím.

                  https://www.igwindkraft.at/?xmlval_ID_KEY%5B0%5D=1055/

                  Mezi Vídní a Bratislavou nejsou Alpy a ani mezi Vídní a Mikulovem. Takže buď jsou Rakušáci úplně vypatlaní a staví drtivou většinu VE v nížinách a nebo vaše představa (Velehory=dobré podmínky pro VE) neodpovídá realitě.

                  Souhlasím, že v Dánsku mají více vhodných lokalit. Dokonce tolik, že by mohli pokrývat i polovinu spotřeby Německa. My máme méně vhodných lokalit, ale i tak víc než bychom potřebovali.

                  Vůbec tu neřeším přesun energie v Německu, ale utilizaci VE abych vám ukázal, že i u nás nejsou nijak závratně horší podmínky než v Německu. Samozřejmě že potenciální smysluplně instalovaná kapacita je u nás menší, ale i tak by stačila.

                  https://csve.cz/pdf/cz/KomoraOZE_analyza-potencial-OZE_dilci-VTE_log.pdf

                60. Ano, Rakušáci jsou úplně vypatlaní. Však to taky bylo
                  Ano, Rakušáci jsou úplně vypatlaní. Však to taky bylo zmíněno v tom videu z České televize. Že nestaví větrníky kde to dává smysl, ale strkají je v obrovských počtech do polí kolem Vídně, což je úplně na hlavu.

                  U nás jsou v závratně horší podmínky než v Německu, protože nemáme moře. Problém Německa je, že se rozhodli pokrýt spotřebu větrníkama z moře a nepřemýšleli nad tím, jestli to dává smysl tahat celou produkci přes celou zemi, když vypnou jaderky na jihu.

                61. Takže dokud ty jaderky běžely, veškerou vyrobenou energii
                  Takže dokud ty jaderky běžely, veškerou vyrobenou energii spotřebovala vedlejší vesnice. Ty dlouhá vedení se musí stavět jenom od Vte, že?

                62. Ta dlouhá vedení VVN se nemusí stavět přes celou zemi. Je
                  Ta dlouhá vedení VVN se nemusí stavět přes celou zemi. Je rozdíl jestli to vedení má 100 nebo 1000 km.

                63. Vsak vam pisu, ze na severnich horach v Ceske republice jsou
                  Vsak vam pisu, ze na severnich horach v Ceske republice jsou podminky velmi dobre. Tam fouka silny a stabilni vitr. jedna se o cele pasmo severniho hranicniho pohori v CR.

                64. Však tam ať si staví když s tím budou obce a obyvatelé
                  Však tam ať si staví když s tím budou obce a obyvatelé souhlasit.

                65. Ano, tento pokus o devastaci krajiny pod praporem ekologie
                  Ano, tento pokus o devastaci krajiny pod praporem ekologie tady už byl.
                  Ještě že to už nepokračuje.

                66. A mesicni krajina po hnedouhelnych dolech jako
                  A mesicni krajina po hnedouhelnych dolech jako postapokalypticke umeni je nadhera?

                67. Samozřejmě se tam udělá jezero, jako v jiných
                  Samozřejmě se tam udělá jezero, jako v jiných případech.
                  Osobně hodlám pozemky v blízkosti povrchových dolů brzo koupit, je to super investice pro moje děti.

                68. Jasně, a na ty desítky let dopadů těžby a spalování
                  Jasně, a na ty desítky let dopadů těžby a spalování prostě zapomeneme.

                69. A pak tam bude stovky let rekreační oblast. Navíc ono už
                  A pak tam bude stovky let rekreační oblast. Navíc ono už se tam těží a je úplně jedno jestli se bude těžit o 5 let míň nebo víc.

                70. A proč bychom ji měli podepisovat, když je úplně k
                  A proč bychom ji měli podepisovat, když je úplně k ničemu? Jenom Čína loni postavila více než 50 nových uhelných elektráren a připravuje několik stovek dalších. Čína za rok postaví tolik uhelných elektráren co Evropa odstaví za 10 let.

                  Čína bude mít levný a stabilní proud a my mudebe mít předražený a nestabilní. Budeme extrémně nekonkurenceschopní ale zase se budeme cítit strašně eko. Taková ideologická sebebražda Evropy.

                71. Už před mnoha lety se říkalo, že nesmíme nechat Čínu
                  Už před mnoha lety se říkalo, že nesmíme nechat Čínu zbohatnout jinak bude konec světa. Když si bude moct každý Číňan dovolit ledničku tak budou muset postavit tisíce elektráren a všichni se udusíme. A už to začalo. Nedělejte si už děti, nečeká je nic dobrého.

                72. Dej Cinanovi kolo, bude se ti klanit. Dej Cinanovi soustruh a
                  Dej Cinanovi kolo, bude se ti klanit. Dej Cinanovi soustruh a znici te. A ze tech soustruhu dostali fakt hodne.

                73. To je naše chyba. Pod vidinou zisku z levné pracovní síly
                  To je naše chyba. Pod vidinou zisku z levné pracovní síly tam všechny firmy postavili filiálky. Dali jsme jim technologie a naučili je to. Dnes už nás nepotřebují a jsou nejbohatší. A teď nás učoudí k smrti.

                74. Zaroven je videt, jakou vyhodu maji velke staty. I kdyz je v
                  Zaroven je videt, jakou vyhodu maji velke staty. I kdyz je v Cine chudoba dost rozsirena, dokazi generovat nejvetsi bohace na bezicim pasu a ti si koupi vse na co ukazou. Je nutne postavit protivahu a spojit vsechny demokraticke staty politicky a financne. Jinak nemame sanci. Bohuzel nekteri pitomci vidi zarnou budoucnost v osamocenych narodnich statech. Kazda selma vi, ze ulovit korist ze stada je nebezpecne, proto je nutne nejdrive oddelit korist od stada. Nekdo se uz davno pokousi nas oddelit a pripravit jako korist.

                75. Ale Čína nás neničí. My se ničíme dobrovolně sami.
                  Ale Čína nás neničí. My se ničíme dobrovolně sami. Čína dělá to, co by měl dělat každý efektivní hospodář, co myslí dál než jenom do příštích voleb.

                76. Zdá se, že ten efektivní hospodář moc daleko nemyslí a
                  Zdá se, že ten efektivní hospodář moc daleko nemyslí a zdechne. I když Čína taky podepsala Pařížskou dohodu.

                77. A zároveň loni otevřeli více než 50 uhelných
                  A zároveň loni otevřeli více než 50 uhelných elektráren. Pokud Čínu tahle smlouva do ničeho netlačí, tak jich můžou podepsat stohy a v těch elektrárnách s nima můžou přikládat pod kotel.

                78. Njn. Pařížská dohoda je takový bič, který si na sebe
                  Njn. Pařížská dohoda je takový bič, který si na sebe ušil západ. Čína , Indie, Indonésie atd se jenom smějou, že nám přebírají zakázky. Proč s námi vést válku, když se zkriplíme sami, bez boje a ještě s úsměvem.

                79. Asi jsme příliš cimprlich a bojíme se trochy kouře. Když
                  Asi jsme příliš cimprlich a bojíme se trochy kouře. Když někdo vypustí kyanid do Bečvy tak vyvádíme jak pominutí. Přitom v Číně je to normální stav. Pošlete tam děti na ozdravný pobyt ať se trochu otužují.

                80. Až bude v Evropě 30% nezaměstnanost, tak budou děti jistě
                  Až bude v Evropě 30% nezaměstnanost, tak budou děti jistě rády, že Evropa snížila produkci CO2 o pár gramů, když jejich rodiče nebudou mít na jídlo, zatímco Číňan si vesele pálí megatuny uhlí.

                81. Kdyby jsme nemeli drahe cisticky odpadnich vod a nakladnou
                  Kdyby jsme nemeli drahe cisticky odpadnich vod a nakladnou kanalizaci, mohli jsme jezdit kazdy v Mercedesu. Okradli jsme se.

                82. Uz vidim titulky v novinach:Becvu otravila automobilka Tesla a
                  Uz vidim titulky v novinach:Becvu otravila automobilka Tesla a Elon Musk.

                83. Aspoň vidíš jaký nesmysl je ta Pařížská dohoda.
                  Aspoň vidíš jaký nesmysl je ta Pařížská dohoda. Zatímco západ se dobrovolně kastruje, tak Čína se nám směje.

                84. Tak si na protest po příjezdu do práce nechejte
                  Tak si na protest po příjezdu do práce nechejte nastartované alespoň auto až do odjezdu domů. Přece vedle těch Číňanů nebudeme za blbce tím, že si chcme chránit přírodu a čistý vzduch. Stejně by to tak půlka lidí u nás nejraději dělala, aby se jim motor v miláčkovi neničil startováním. Vlastní zdraví je taková nepodstatná věc. A že mladí jsou neplodní, každé druhé dítě má alergiii nebo jiné problémy, za to mohou ti Číňami.

                85. Ono na ně taky dojde. Umírá jich ročně 8 miliónů na
                  Ono na ně taky dojde. Umírá jich ročně 8 miliónů na znečištěné prostředí. Zatím si toho nevšimli, je jich hodně. Ale až na ně přijde ta neplodnost tak si asi všimnou.

          1. Nemecko ma nejstabilnejsi sit na svete a vy zase vytahujete
            Nemecko ma nejstabilnejsi sit na svete a vy zase vytahujete ceskou klasiku. Cesko je nejhorsi s covidem a ceska media pisou o problemech v zahranici a cesky pruser bagatelizuji. Uz se konecne zklidnete a dejte pokoj s tim vasim agitovanim.

      1. I ty dvě jsou ve zkušebním provozu. ČEZ to nedovolí jen
        I ty dvě jsou ve zkušebním provozu. ČEZ to nedovolí jen tak připojit aby na rozdílu elektřiny vydělával ještě někdo jiný než on. Dokud si tu baterie taky sám nekoupí. Zatím už má připraveno, že takové baterie se nesmí instalovat nikde jinde než u elektráren s točivým strojem = blbost.
        Ať si je u nich instaluje sám (tak je to taky myšleno) ale ostatní ať to staví co nejblíže ke spotřebě a ne výrobě.
        Takové by měly být u všech měst na vyrovnávání špiček a poklesu u těch měst a ne tu elektřinu tahat zase jen od elektráren po dlouhých drátech!

        Prostě ČEZkocourkov.

        1. Kdyby to byl prirodni zdroj, tak by to muselo z volne zijicich
          Kdyby to byl prirodni zdroj, tak by to muselo z volne zijicich zvirat neustale preskakovat na cloveka. Kupodivu se v Cine docela rychle toho cinskeho viru zbavili a tim padem je jasne, ze to muselo byt z jednorazoveho zdroje. Z cinske praseci farmy, ktera prokazatelne a opakovane s coronaviry experimentovala a pred vypuknutim pandemie meli hlaseny incident s sirenim nakazy mezi obyvateli. Byla to ale odlehla oblast na severovychode Ciny.

Napsat komentář