PRAXE: 1000 km v levém pruhu s elektromobilem Volkswagen ID.3 1st Max

Přelomový, strategický, inovativní. Takovými superlativy hodnotí sám výrobce tento svůj první, výhradně elektrický model ve své produkci. Tak jak se mu dařilo v levém pruhu?

Nejvyšší zaznamenaný nabíjecí výkon elektromobilu Volkswagen ID.3 1st Max v průběhu cesty.
foto: archiv autora

V této testovací sérii je to jako na houpačce. Seriál jsem zahájil testem ojetého malobateriového liftbacku nižší střední třídy Hyundai Ioniq Electric, pak se pro test podařilo zapůjčit luxusní SUV crossover Jaguar I-PACE, a nyní se do startovního pole dostavil hatchback nižší střední třídy Volkswagen ID.3 1ST Max.

Získat pro test toto zatím ojedinělé vozidlo nebylo vůbec snadné, vždyť v době vzniku článku bylo v ČR registrováno pouhých 53 kusů tohoto vozu. Nakonec se podařilo vyjednat zápůjčku od jedno z prvních soukromých vlastníků ID.3 v ČR, ostravské společnosti SECTRON s.r.o.

Získal jsem tedy příležitost vyzkoušet sériový kus dodaný zákazníkovi. Ředitele této společnosti, Marek Zamarski mi prozradil, že byli navíc prvními v ČR, kdo si nové ID.3 rezervoval. Při dojednávání zápůjčky také spontánně vznikl nový prvek v tomto testu, právě Marek Zamarski se stal mým historicky prvním spolujezdcem na předmětné trati.

Na svou první dálkovou zkušenost s ID.3 jsem se velmi těšil. Také pro to, že předešlé dva roky mi dělal společníka na cestách Volkswagen e-Golf v provedení s 35,8 kWh baterií. Se 100 000 km zkušeností s tímto BEV jsem byl zvědavý, jak se inženýři z Volkswagenu vytáhli a o kolik dospělejší elektromobil postavili.

Tohle už není evoluce, spíše revoluce

Volkswagen model ID.3 postavil na obdobě půdorysu předešlého E-Golfa. ID.3 je o necelý centimetr kratší, o celý centimetr širší, ale také o necelých 12 cm vyšší než jeho předchůdce. Prodloužení rozvoru o 14 cm na 277,1 cm vymístilo kola novinky do rohů karoserie a přineslo, do třídy hatchbacků nižší střední třídy, opravu neobvyklou porci vnitřního prostoru pro posádku.

Sem se bohužel nabíjecí kabely nevejdou.

Sem se bohužel nabíjecí kabely nevejdou.
foto: archiv autora

Základní objem zavazadelníku vzrostl vůči E-Golfu o 44 litrů na 385 litrů. ID.3 má však díky trakční baterii s využitelnou kapacitou 58 kWh (e-Golf 31,5 kWh) i vyšší pohotovostní hmotnost 1719 kg (e-Golf 1540 kg). Nový 150 kW elektromotor umístěný na zadní nápravě (e-Golf 100 kW, předokolka) zrychlí ID.3 z 0-100 km/h za 7,3 s (e-Golf 9,1 s), a uděluje tomuto BEV maximální rychlost 160 km/h (e-Golf 150 km/h).

Se spotřebou dle WLTP od 15,4 do 16,9 kWh/100 km (e-Golf 15,3 kWh/100 km) slibuje ID.3 dojezd až 426 km (e-Golf 232 km), rovněž dle metodiky WLTP. O doplňování energie z AC wallboxů, sloupků a zásuvek se stará 3-fázová 11kW palubní nabíječka (e-Golf 7,2 kW, dvoufázová) a z DC nabíjecích stanic pojme i výkon 100 kW (e-Golf 40 kW), a to opakovaně bez výkonových omezení (e-Golf jen 1 x až 2 x za sebou).

Zdůraznit musím i vyšší napětí trakční baterie ID.3, kdy běžné 50 kW (125 A) DC stanice dokáže zatížit odběrem plných 50 kW už od 0 % SOC. Jedna věc však zůstala stejná, vlastně dvě. Nabíjecí konektor zůstal umístěný v blatníku nad pravým zadním kolem. A pro nabíjecí kabeláž se nenašlo místo pod přední kapotou. Byť se motor přemístil dozadu, škoda.

Trasa, 1078 km a 7 zástavek na dobití.

Trasa, 1078 km a 7 zástavek na dobití.
foto: archiv autora

Psal jsem u revoluci, ta se na konzervativní poměry značky Volkswagen udála, vedle nárůstu prostoru a přesunu pohonné jednotky nad zadní nápravu, právě v interiéru a v komunikaci vozidla s řidičem. VW po léta své modely spíše vylepšoval, detaily cizeloval a spousta věci byla dlouhodobě neměnných a po generace přivedených takřka k dokonalosti v rámci segmentu.

Po usednutí za volant ID.3 se nejdříve musíte vyrovnat s pocitem, že sedíte ve voze nějaké nové cizí značky. Nic z toho, co znáte z E-Golfa tu takřka neplatí. Všechno je takové, jiné. Ne horší, ne lepší, musíte si to zažít. Tam kde byl dřív otočný ovladač světel, jsou podsvícená kapacitní tlačítka.

Subtilní a strohý přístrojový štít je připevněn na volantové tyči a dá se přenastavit i s volantem. Infotainment podléhá úplně nové logice. Volkswagen prostě po letech přestal vylepšovat tentýž obraz a do stojanu připevnil nové čisté plátno. To sice nese riziko začátečnických chyb, ale i potenciál nových možností. Ostatně tato platforma MEB je teprve na začátku svého mladého života.

Poprvé ve dvou

Pro zachování objektivního srovnání jsem opět startoval ze svého domova ve Slezsku a po dálničních komunikacích přes Brno a Prahu dojel do Rozvadova, a pak zase stejnou cestou zpět. Aby to bylo možné a testované ID.3 se v noci v mé garáži, před a po testu, nabilo na 100 %, podnikli jsme s mým novým parťákem Markem Zamarskim zajímavý veletoč.

Kousek před Vystrkovem, průměrná spotřeba už klesá.

Kousek před Vystrkovem, průměrná spotřeba už klesá.
foto: Marek Zamarski

V pondělí odpoledne před testem mi ID.3 přistavil domů a odjel do svého 70 km vzdáleného domova mým Ioniqem. Následně v den testu přijel před pátou hodinnou ranní, tedy vyjížděl z domu už ve 4:00. No a po návratu z testu opět usedl do mého vozu a vyrazil k domovu. Auta jsem si pak už definitivně vyměnili ve středu. Ne, tohle se bez nasazení a nadšení fakt dělat nedá.

Vyrazili jsem ve 4:48 ráno. Ano, pozorní čtenáři vědí, že jsem opět nevyrazil v plánovaných 5:00. Prostě jsme oba měli strach ať nevyjedeme pozdě, a když sedíte připraveni v autě, před vámi více než 1000 km cesty, nechce se vám 12 minut čekat. Tak snad příště. Nepršelo, zato mrzlo.

Teploty se během dne pohybovaly od -2,5 °C do + 7°C. Kabinu jsme celou cestu temperovali na 22 °C. Cca 2/3 cesty nás na střídačku provázela mlha. Přímo na naši jízdu vliv neměla, ale spousta řidičů nás v levém pruhu zpomalovalo velmi opatrnou jízdou.

Když vás spotřeba překvapí

Plán byl s tímto vozidlem prostý, první nabíjení v Brně na Hyperchargeru PRE (po 171 km), a pokud by byla spotřeba hodně příznivá, tak až na UFC E.ONu ve Vystrkově (po 281 km). Takovým mým bodem rozhodnutí bývá dálniční křižovatka u Vyškova. V únoru tohoto roku jsem na stejné trase s VW E-Golf evidoval, při stejné průměrné rychlosti a teplotě 0 °C, průměrnou spotřebu 19,2 kWh/100 km.

Setkání dvou generací BEV.

Setkání dvou generací BEV.
foto: Marek Zamarski

Pokud by ID.3 vykázalo obdobnou spotřebu, bylo by dosažení první zastávky na Vystrkově vcelku reálné, a ještě s rezervou. Nebudu vás napínat. Naše průměrná spotřeba se u Vyškova (cca po 140 km cesty) pohybovala dle palubního počítače mezi 27 až 28 kWh/100 km!!! Ano, podobně jako u mnohem většího a o 500 kg těžšího I-Pace.

Nu což, se zbývajícími 16 % v trakční baterii jsme zaparkovali u Hyperchargeru společnosti PRE v Brně na Řípské ulici. Bylo jasné, že na strategii s 5-ti zastávkami můžeme zapomenout. Ok, upravili jsme ji na 7 zastávek s tím, že budeme nabíjet vždy do cca 60 % kapacity trakční baterie (dále jen SOC), využijeme co nejvýkonnější pásmo nabíjení této ID.3 a ušetříme čas na nabíječkách. Po 19 minutách nabíjení doplnil Hypercharger do našeho ID.3 potřebných 24,64 kWh (ø výkon nabíjení 77,8 kW) a my se vydali s 60 % SOC dále na Vysočinu.

Trocha podzimní poezie.

Trocha podzimní poezie.
foto: Marek Zamarski

Když jsem psal v úvodu o strohém přístrojovém štítu, musím říci, že během jízdy jsem moc názor nezměnil. Je na něm sice k dispozici zbývající dojezd v km, ale bez interakce se stavem baterie nebo informace o ø spotřebě, je pro mne tento údaj na dlouhé trase nedostatečný. Jasně mohl jsem si tyto údaje přehledně zobrazit na hlavním displeji, ale to jsem pak neměl náhled do navigace.

Na přístrojovém štítu mne o aktuálním příkonu, nebo rekuperaci informovala modrá nebo zelená čára. Jakési horizontální sloupce. A o stavu SOC trakční baterie její piktogram s mizícími dílky. Říkal jsem si: „Proč tam nedali obyčejný číselný údaj v %?“ A oni dali.

Bohužel, až když jsem se blížil ke kapacitnímu limitu trakční baterie, vyjevilo mi vozidlo tento údaj na přístrojovém štítu v červených literách. Poprvé jsme si toho všimnul na Vystrkově při dojezdu k UFC společnosti E.ON. Na štítu svítilo zbývajících 5 % SOC. To že dorazíte k nabíječce, ale automaticky neznamená, že budete ihned nabíjet.

Přesně v půli cesty, nešetřili jsme sebe ani ID.3.

Přesně v půli cesty, nešetřili jsme sebe ani ID.3.
foto: Marek Zamarski

Skoro všechny stojany včetně UFC byly obsazeny nabíjejícími elektromobily. V tu chvíli jsem velmi ocenil pohotovost svého společníka. Marek Zamarski nezaváhal a s úsměvem na tváři ihned vyrazil vyjednávat s řidičem nabíjejícím na UFC stojanu. A skutečně, za necelou minutu jsme už nabíjeli.

Z ochotného řidiče se vyklubal Martin Klíma, šéf služeb pro mobilitu v E.ON CZ. Celých 25 minut nabíjení jsme pak strávili v rozhovoru s ním a jeho kolegy. Dobili jsme 34,49 kWh (ø výkon nabíjení 82,8 kW) až na 65 %.

V hovoru o nabitých informacích od pracovníků E.ONu jsme projeli Pražským okruhem, sjeli na dálnici D5 a už brzdili u sjezdu na berounskou stanici Ionity. Zde jsme nabíjeli od 10 do 65 % SOC, celkem 31,39 kWh za 23 minut (ø výkon nabíjení 81,9 kW).

Dost času na toaletu, něco k snědku a pár fotek. Průměrná spotřeba nám sice mezitím klesla a nyní začínala číslem 26, ale na Svatou Kateřinu je to z Berouna pořád do kopce. Zajímalo mne, zda nám mnou vypočtené minimum energie pro tuto část trasy vystačí.

Jedeme „hranu“

Protože můj společník zdatně postoval každou naši zastávku na LinkedInu, tak někteří z vás již vědí, že jsem k UFC E.ONu v Rozvadově dojeli. Ovšem s 0 % SOC a s 0 km dojezdu na palubním počítači. Tu nulu jsme překonali do mínusu asi jen o jeden kilometr.

Co je zajímavější celou dobu jsme jeli rychlostí 130 km/h a vesele si topili. Jen právě v posledním kilometru jsem instinktivně snížil rychlost na 120 km/h. Auto nás sice důrazně informovalo o docházejícím palivu, ale k žádným zásahům do řízení, či klimatizace se nepouštělo.

Tohle je vůči E-Golfu rozhodně posun k lepšímu. Co jsme vůbec nezahlédli byla takzvaná „želva“. Tento symbol posledních km jízdy zřejmě konstruktéři do tohoto vozidla neimplementovali. Z 0 na 60 % jsme v Rozvadově nabili za 23 minut, celkem 33,95 kWh (ø výkon nabíjení 88,6 kW).

Krásně zde bylo vidět, že čím níže v rámci SOC začnete u tohoto vozidla nabíjet a dříve skončíte, o to je průměrný výkon nabíjení lepší. Mimochodem, v Rozvadově jsme zastavili v 11:03, přesně po 6 h a 15 min od startu. Tedy o 30 minut dříve než s Ioniqem a 28 minut po Jaguaru I-Pace.

Opět mlhou a záblesky slunce jsme dorazili zpět na Ionity do Berouna. Tentokrát se zbývajícími 3 % SOC, ale co to, všechny 4 obrazovky nabíjecích stojanů byly temné. Celá stanice byla mimo provoz! Rychle jsme začali zvažovat náhradní postup, nedaleko jsou 50 kW stanice ČEZ a E.ONu.

Než jsme se rozhoupali zastavilo opodál auto, z něj vystoupil usměvavý chlapík a se slovy „Vydržte chlapi, byl tu výpadek, hned to nahodím a budete nabíjet,“ odkráčel k rozvaděči. Jak řekl, tak se stalo.

A během sledování pěkného počátečního výkonu (103 kW DC), jsem se něco dozvěděli o rozvoji této sítě a o dalších plánech Ionity v Evropě. Opět po 23 minutách jsme na Ionity doplnili pro změnu 34 kWh (ø výkon nabíjení 88,7 kW) a s 61 % SOC vyrazili na Vystrkov.

Na UFC společnosti E.ON ve Vystrkově jsme dorazili sebevědomě se zbývajícím 1 % SOC. Připojili jsme auto k nabíječce a plánovali něco sníst na nedaleké Benzině. To ale nenaplánujete. Dorazili ti stejní pracovníci E.ONu se kterými jsme rozjednali zajímavá témata dopoledne! Vlastně bylo štěstí, že jsme se odpoutali od nabíječky už po 26 minutách nabíjení. Doplnili jsme 36,58 kWh (ø výkon nabíjení 84,4 kW) na 65 % SOC a vyrazili na Brno.

Poslední DC nabíjení dne, PRE Brno.

Poslední DC nabíjení dne, PRE Brno.
foto: Marek Zamarski

Asi největším zdržením na tomto úseku cesty byla fronta na sjezdu z dálnice D1 právě na ulici Řípská a na následujícím semaforu. U Hyperchargeru společnosti PRE jsme měli v plánu dobít přiměřené množství energie na poslední úsek do cíle, posledních 171 km.

Po 34 minutách nabíjení jsme dobili 38,97 kWh (ø výkon nabíjení 68,8 kW), z 15 % na 82 % SOC. Bylo to méně energie, než kolik jsme ráno spotřebovali na stejné trase při cestě sem, ale aktuálně se průměrná spotřeba pohybovala nad 25 kWh/100 km a my jsme mohli ještě cestou trochu dobít v Olomouci, či v Ostravě na 50 kW DC stanicích. Při 82 % SOC si totiž ID.3 bralo už jen kolem 49 kW nabíjecího výkonu, a tak by to vyšlo později případně nastejno.

1000 km meta a v cíli cesty

Se soumrakem jsme opustili Brno, objeli Vyškov, Olomouc a v kopci před sjezdem na Lipník nad Bečvou minuli 1.000 km značku. Přesně v 17:12, tedy po 12 h a 24 min od startu.

Zbytek cesty probíhal v pohodě, spotřeba spíše klesala, než rostla a nic nenasvědčovalo tomu, že by nás čekala ještě jedna nabíjecí zastávka. Do cíle cesty jsme dorazili podle GPS zapisovače v 17:54, celkem tedy po 13 h a 06 min cesty (IONIQ: 13 h, 48 min; I-PACE: 12 h, 44 min).

Palubní počítač vozidla hlásil nájezd 1078 km, čas jízdy 10 h a 08 min, průměrnou rychlost jízdy 106 km/h a hlavně průměrnou spotřebu za celou cestu 24,6 kWh/100 km. Průměrná rychlost včetně přestávek činila 82,3 km/h. V cíli cesty zbylo v trakční baterii ještě 6 % SOC.

V cíli. Všimněte si okamžité spotřeby stojícího vozidla.

V cíli. Všimněte si okamžité spotřeby stojícího vozidla.
foto: Marek Zamarski

Z veřejných nabíjecích stanic jsme dobili 234,02 kW a z 11 kW domácího wallboxu ještě dalších 57,72 kWh v průběhu následujících 5 hod a 30 min. Za celou cestu spotřeboval tento VW ID.3 celkem 291,74 kWh elektrické energie ze sítě.

Možná pro úplnost doplním, že všechny mé dosavadní testy v rámci série „1000 km v levém pruhu“ byly dálkové prvojízdy s konkrétními modely BEV a pokaždé za nízkých teplot a na zimních pneumatikách. Ani VW ID.3 nebyl výjimkou. Na start se dostavil obut v pneumatikách Continental WinterContact TS 850P v rozměru 215/50 R19.

Tak jaký je nový Volkswagen ID.3 po 1.000 km strávených v levém pruhu? Jednoznačně je to prostorný rodinný vůz, obzvláště s ohledem na jeho vnější rozměry. Vše v testovaném kusu fungovalo, jak mělo. Od kliky u dveří až po jízdní asistenty.

Vozidlo je naprosto jízdně nezáludné a v mezních situacích se chová spíše neutrálně. Kapacita trakční baterie, její pracovní napětí, její ochota nechat se opakovaně nabíjet na DC nabíjecích stanicích, případně výkon palubní AC nabíječky, nebo nástup rekuperace, to vše je úplně v pořádku.

Jako celek je to plnohodnotný a dospělý elektromobil na začátku výrobního cyklu. Ovšem až na dvě zásadní výjimky, které však významně ovlivnily výsledný celkový čas v tomto testu. Za prvé, v dnešní době by už dokázal zákazník u vozidla ocenit vyšší nabíjecí výkon na DC stanicích, tak 150 kW, nebo jen 125 kW, ale s plošší křivku nabíjení.

ID.3 1ST, nabíjecí graf pořízený v září 2020.

ID.3 1ST, nabíjecí graf pořízený v září 2020.
foto: EV-Solutions.cz

Za druhé a především, naměřená spotřeba elektrické energie. Ano, tento test je extrémní z hlediska typu provozu, tedy výhradně po dálnici a za nízkých teplot, ale i tak byla spotřeba testovaného ID.3 příliš vysoká. A jen částečně se dá obhájit absencí tepelného čerpadla v tomto konkrétním kuse.

Obzvláště v porovnání se svým předchůdcem Volkswagen e-Golf 100 kW, ztrácí v této disciplíně ID.3 velmi výrazně. Uvidíme, třeba právě zde je prostor pro postupné zlepšování a cizelování produktu, ve kterém je Volkswagen tak dobrý.

Na startu 1000 KM V LEVÉM PRUHU již čekají další aktuální modely elektromobilů, a třeba ve světle jejich výsledků nevyzní dosažená průměrná spotřeba testovaného ID.3 tak zle, uvidíme.

vlastní

279 Comments on “PRAXE: 1000 km v levém pruhu s elektromobilem Volkswagen ID.3 1st Max”

 1. Přemýšlím jaká je uhlíková stopa, v případě
  Přemýšlím jaká je uhlíková stopa, v případě srovnatelného testu auta na benzín by bylo spáleno cca 51,5 kg benzínu, v případě elektromobilu a tepelné elektrárny cca 220 kg uhlí…

  Ekologickou stopu nechť posoudí jiní…

     1. Hloupy komentar. Kdyz PRE zarucene napaji do site potrebne
      Hloupy komentar. Kdyz PRE zarucene napaji do site potrebne mnozstvi OZE, tak nekde musi zase ze site vytect. Zda to bude zrovna do meho EV nehraje roli, protoze ten OZE podil nahradi cast toho spinaveho uhli treba ve vasi rafinerii.
      Nekteri lide si nechavaji vyplatit mzdu na ruku, protoze penize z bankomatu jsou jine, nez jim zamestnavatel vyplaci. Asi patrite do teto skupiny.

        1. To se v zimě moc nekoupete, co? No fuj.
         To se v zimě moc nekoupete, co? No fuj.

      1. Požádejte paní učitelku ve školce, aby vám vysvětlila
       Požádejte paní učitelku ve školce, aby vám vysvětlila význam slova VÝHRADNĚ.

       A pak si znovu přečtěte, jakou debilitu jste napsal.

       „PRE výhradně dodává do všech stanic sítě PREpoint elektřinu z obnovitelných zdrojů.“

        1. Já to chápu.
         Buď budeš za naprostého vola, nebo nás

         Já to chápu.

         Buď budeš za naprostého vola, nebo nás přesvědčíš, že jsi sem z nějakých tajemných důvodů vkládal citaci, se kterou nesouhlasíš.

         To ti teda nazávidím.

        2. Uz chapu proc sam sebe oznacujete v zapati jako trumpistu.
         Uz chapu proc sam sebe oznacujete v zapati jako trumpistu. Pres veskere dukazy ktere ukazuji ze lzete, se oznacujete jako vitez.
         Tumpista = trumpova choroba dostane novy kod v mezinarodnim ciselniku diagnoz. „dusevni nevylecitelna choroba kod r42“.

   1. Ekologická elektřina do nabíječek?
    Tomu někdo věří

    Ekologická elektřina do nabíječek?

    Tomu někdo věří ?

    Pokud by byla nabíječka napojena na zásobárnu elektřiny, nějakou akumulační stanici, do které by přitékal elektrický proud buď z fotovoltaických panelů, z větrných elektráren a nebo vodních elektráren (apod.), pak bych věřil, že je na 100% vyrobená ekologicky. Ale zatím je to stále kabel jako kabel a v něm je směs, cca 60% z uhlí a plynu, 25% z jádra (vyhořelé palivo je taky dost ekologické), zbytek by mohl být považován za obnovitelné zdroje. I když ani větrné elektrárny nejsou na 100% ekologické, změna proudění vzduchu = srážkový stín = sucho = devastace přírody jinak…

    Ale pokud věříte, že 25 kW.h na 100 km je ekologický a že jsou opravdu zelený, pak musím říct Země upřímnou soustrast !

    Děti a vnoučata, upřímnou soustrast !

    Eko fanatici věří všemu, i tomu co je dokázáno a překonáno !

    Bůh s námi, bůh s touto planetou, bůh se všemi i zvířaty.

    Modlím se, aby aspoň jednou zvítězil zdravý selský rozum a uvědomili jsme si jako lidstvo včas co pácháme !

   1. Jsem pro solární elektrárny a všechno na elektriku. Ale
    Jsem pro solární elektrárny a všechno na elektriku. Ale dnes nemusí být pisatel daleko od pravdy….to uhlí taky nedoteklo do elektrárny z nebe, benzín je odpadní produkt něčeho, bez čeho se tento svět ještě pár desítek let neobejde a u aut…pokaždé, když se na přechodu leknu tiše přijíždějícího auta, je to……chvíle napětí….benzínové miniauto do města. Ne elektromobil opravdu nepotřebuje bzučet, když jede 30kmh…je prostě těžký.

    Takže napalmme, seriozní debata by byla na místě…zesměšňování spíš ukazuje, že jste nakrmenej kydama z netu.

       1. No jasně a kvůli čemu jinýmu? Ajo máte pravdu, ještě se
        No jasně a kvůli čemu jinýmu? Ajo máte pravdu, ještě se z ní vyrábí elektřina, jaj nějaký plasty, ale ty nikoho nezajímaj…faktem ale je, že v ČR, kde se toho moc nevyrábí, 40% spotřeby ropy padlo na benzín a naftu. Až to bude na volant, tak přejde i to ostatní.

        V klídku.
        Pořád je na místě debata o tom, o kolik je Citigo 1.0MPI ekologičtější, jak e-Citigoe. A oba doufejme, že to bude za pár let jasnější.

        Do té doby seriozní debata, OK?

        1. Myslím, že zabývat se nesmysly trolla, co mu benzín
         Myslím, že zabývat se nesmysly trolla, co mu benzín vzniká v nádrži a všechno uhlí se těží kvůli elektromobilům, nemá cenu. A nesmysly typu ropa se těží kvůli plastům v zemi, kde jezdí 6 milionů spalovacích osobních automobil, opravdu ukazují, jak dotyčný nepřemýšlí.

        2. Klasická odpověď od Cimrmanů – hledej Šmudlo.
         Klasická odpověď od Cimrmanů – hledej Šmudlo.

        3. no takže většina zpracovaný ropy jde stejnak do leteckýho
         no takže většina zpracovaný ropy jde stejnak do leteckýho paliva nebezpečně znečištujícího vrchní vrstvy atmosféry a jesi se letadla vrátí bude to při starém a automobilový benzín jsou jen drobný šmudlo 😉

        4. Kdepak většina, jen nepodstatné procento. Nenechte se
         Kdepak většina, jen nepodstatné procento. Nenechte se zmást tím, že letadlo a loď jsou velké a auto je malé. Počet rozhoduje. Co sežere les? Jeden slon nebo miliarda mravenců?

        5. Díky, že mi dáváte za pravdu. Toto jsem zkopíroval z
         Díky, že mi dáváte za pravdu. Toto jsem zkopíroval z těch vašich relevantních podkladů:
         Letecká doprava se na celkové spotřebě paliva na planetě podílí (jen) 12- ti procenty, přičemž podíl automobilové dopravy je 75 procent.

        6. no nedávám ti za pravdu jen si moc fandíš, autor
         no nedávám ti za pravdu jen si moc fandíš, autor neznámý, prostě fejknjůs 😉

        7. Kdysi jsem to počítal i na emise. A vyšlo mi, že jedna
         Kdysi jsem to počítal i na emise. A vyšlo mi, že jedna rodinná dovolená letecky po Evropě letecky je 3 – 5 tis km spalovacím autem. Na Kanáry to tuším bylo 7-8 tis km… záleželo na typu letadla, konfiguraci, obsazení atd…auto jsem bral referenčně 8 l/100km. Pokud se někdo rozšoupne a dá si nějaké Thajsko, či další exotiku, tak to je horší, než rok jezdit autem.. a počítal jsem to, že na tu dovolenou letí 4 lidi. Chtěl jsem znát emisní obraz rodiny.
         Motivovalo mě k tomu někdy před třemi čtyřmi lety to, když motorista byl pranýřován za to, že nastartuje auto, aby něco proměřil a podobně a křičelo se, jak starší auta ničí životní prostředí a letenka zpáteční letenka do Málagy se dala sehnat za 50€ kus.

        8. tak tak nějak bych to viděl. Ted by mě ještě zajímala
         tak tak nějak bych to viděl. Ted by mě ještě zajímala veřejně dostupná relevantní data o celosvětový spotřebě paliv letecká versus automobilová versus lodní doprava, nikde nic nemůžu najít při tom by to mělo běžet dnes a denně na všech vobrazovkách OSN jesi svět nechce další redukci 😉

         https://tn.nova.cz/clanek/jsme-ve-spojeni-s-mimozemstany-tvrdi-uznavany-izraelsky-general.html

        9. Tak konkrétní data: Airbus A319 plně obsazený (145 míst)
         Tak konkrétní data: Airbus A319 plně obsazený (145 míst) na cestě Praha – Paříž spotřebuje 3,25 litrů/100 km na hlavu.

        10. No takže to máme 13 l/100km na rodinu tedy cca 115 l na
         No takže to máme 13 l/100km na rodinu tedy cca 115 l na cestu 230 s návratem. A je to 2875 km autem při spotřebě 8l/100km. Není to úplně špatný výsledek, pokud rodina nejela na víkend, nákupy a večeři.

        11. A vite ze jeste vic lidi na ten blbej fotbal jezdi hlavne
         A vite ze jeste vic lidi na ten blbej fotbal jezdi hlavne autem a kazdy svym?

        12. a víte, že deset procent služebních cest letecky má
         a víte, že deset procent služebních cest letecky má schůzky v letištních saloncích a jsou to schůzky čistě zdvořilostní?

        13. Nejlevněji vychází Airbus 340. Se 420 cestujícími je to
         Nejlevněji vychází Airbus 340. Se 420 cestujícími je to 2,35 litrů na hlavu na 100 km.

        14. ale nejčastěji se létá A319 a A320 + Bojim 737
         ale nejčastěji se létá A319 a A320 + Bojim 737

        15. jo a cesta na letiště a zpátky se bude chodit pěšky páč
         jo a cesta na letiště a zpátky se bude chodit pěšky páč do káry to máš pár kroků před barákem ;))

        16. A kvuli tomu jsou EV spatna? Bojujte proti nesmyslnemu letani
         A kvuli tomu jsou EV spatna? Bojujte proti nesmyslnemu letani a ne proti EV.

        17. kde jsem konkrétně napsal, že jsou EV obecně špatná?
         kde jsem konkrétně napsal, že jsou EV obecně špatná? Jsem zvědav, jak to dokážete najít. Protože max najdete, že EV nejsou univerzální spása, že nejsou pro každého…ale ne, že jsou obecně špatná. Nicméně přes brýle fanatika se to špatně chápe. Mimochodem nepřijdete do pekla za to Porsche v garáži, co jste nenechal zrecyklovat?

        18. Ocividne pouzivate i ty nejblbejsi „argumenty“ jen abyste
         Ocividne pouzivate i ty nejblbejsi „argumenty“ jen abyste zduvodnil, ze neni dobre EV kupovat. Spalovak for ever.

        19. Aha zase vás chyt tesla fathaed
         Aha zase vás chyt tesla fathaed

        20. ale jooo je rozdíl jet eletromobilem za mega z uhelek a
         ale jooo je rozdíl jet eletromobilem za mega z uhelek a popelnicí za 20cku LPG. Až vláda nastolí vlastní elektrárny na každou střechu pak vo tom můžem dát řeč. Do tý doby elektromobily sponzoruje každý chtě nechtě a o CO2 nemůže být řeč

        21. jooo ja ti prymárně věřím i když sem ti to ani nečetl
         jooo ja ti prymárně věřím i když sem ti to ani nečetl 😉 ale bez relavantních dat (duvěryhodny web) do paměti ukládám stejnak fejkňjůs. Vláda musí černý na bílým jinak je tadle debate stejnak jen akademicky voničem 😉

        22. je tam víc reklamy než dat o relevantnosti ani řeč
         je tam víc reklamy než dat o relevantnosti ani řeč

        23. Ono je to lepší, než jsem čekal – emise z 3000 km za 14
         Ono je to lepší, než jsem čekal – emise z 3000 km za 14 denní dovolenou nejsou zase to hrozné, to je i v autě. Ale když vezmu, že ještě před rokem bylo běžné létat na zápas LM do Říma, Barcelony…na prodloužený víkend do Málagy, na Malorku…tak už to hrozné je.
         Emise z lodí – zase co chcete vzít, pokud vyrazíte na týdenní plavbu v plovoucím paláci Středomořím a do přístavu doletíte letecky, tak si můžete být jist, že za rok to navytvoříte autem. Pokud si objednáte maličkost, co přijde kontejnerovou lodí, tak to tak hrozný není.

         Obecně – přeprava čehokoli je jedna z energeticky nejnáročnějších disciplín, co člověk dělá, čím je doprava individuálnější – jak lidí, nebo kusů zboží, tak je dražší. Naprosto klidně se může stát, že pokud si ve čtyřech vlezete do úsporného auta, tak po přepočtu energetického mixu je v daný okamžik emisně a energeticky víc ok, než ten elektromobilista, co jede kolem vás. A zase, pokud v pěti vyrazíte na kolo a pojedete do kopce pod zátěží, tak v tu chvíli produkujete víc CO2, než kdyby jste tam jeli malým autem (neřeším v tu chvíli další věci, co vypouští auto a co bylo vypuštěno, aby se člověk na ten výjezd energeticky nabil)

        24. A nezapomente dodat, ze tankery prevazejici ropu cisti vzduch
         A nezapomente dodat, ze tankery prevazejici ropu cisti vzduch a morskou vodu. Pri zpetne plavbe se napousti do utrob morska voda a kdyz se v cili vypousti, je kristalove cista a pouziva se jako pitna. Nebyt spalovaku, svet by byl hrozne spinavy.

        25. Čistit vzduch budou až ty, co ve vašich snech vozí plyn
         Čistit vzduch budou až ty, co ve vašich snech vozí plyn pro plynovky v čr z USA, aby nebyla závislost na Rusku a nebyly JE to možná vymyslíte i Tube free přenos plynu z USA do ČR

        26. Pohon takovych lodi funguje na vypareny plyn z nakladu a je
         Pohon takovych lodi funguje na vypareny plyn z nakladu a je oproti ropnemu odpadu, ktery se u tankeru spaluje 1000x mene zavadny. A LNG nezanechava zadne spinave nadrze. Morska voda jako balast se nijak zavratne neznecisti. U ropy to je ekologicky des.

        27. Mám tu částečnou dodávku pouze z USA.
         Mám tu částečnou dodávku pouze z USA.

         http://ir.eia.gov/wpsr/overview.pdf

         Řádek začínající (28) na straně 1 by měl být vyrobené letecké palivo. Řádek (27) je benzin. Takže dnes zhruba 8 krát více benzinu než leteckého paliva a před rokem (4. sloupec) to bylo cca 4,5 krát. 🙂

        28. Videl jsem nekoho jit do lesa na hajzl. Tak budeme vsichni
         Videl jsem nekoho jit do lesa na hajzl. Tak budeme vsichni sr@t do prirody. Cisticky nas jen stoji penize a svobodu a pritom to je jen male nic oproti kravam na pastvine.

        29. a srrr na vas stejne nedodavate
         a srrr na vas stejne nedodavate

        30. Prostě si to dohledejte a pracujte s fakty. Já tu potřebu
         Prostě si to dohledejte a pracujte s fakty. Já tu potřebu nemám.

        31. VladaB77 chybně srovnává 51,5 kg benzínu ( spalovák ) a
         VladaB77 chybně srovnává 51,5 kg benzínu ( spalovák ) a 220 kg uhlí ( EV ).
         Až bude srovnávat ropu a uhlí (uhlí pro elektřinu, bez které benzínu nedosáhne, potažmo ani nenatankuje ) k výrobě benzínu pro sračkomet s uhlím pro výrobu elektřiny pro EV,tak potom můžeme vést seriózní debatu.
         Vlastně ani nemusíme, když si člověk uvědomí, že rakovinoprd má navíc výfuk, ze kterého se opravdu vůně fialek neline.

        32. No v zásadě s vámi souhlasím, nelíbil se mi tón a
         No v zásadě s vámi souhlasím, nelíbil se mi tón a zesměšňování.

         Mimochodem…jak vypadá baterka Leafu po 7 letech a 100kkm?

        33. Když jsem před 3.5 rokem auto kupoval ze třetí ruky, mělo
         Když jsem před 3.5 rokem auto kupoval ze třetí ruky, mělo najeto 80.000km a bylo jasné že baterce někdo hodně ublížil.
         Počítal jsem s výměnou.
         Najezdil jsem 100.000km a před dvěma měsíci jsem si ji nechal vyměnit za zánovní ovšem 40kWh – původní měla 24kWh.

        34. Výměna 1st gen samodomo ?
         Detaily prosím 🙂

         Výměna 1st gen samodomo ?
         Detaily prosím 🙂

        35. Jak se s tim popral BMS? Ukazuje spravny dojezd a nabiji
         Jak se s tim popral BMS? Ukazuje spravny dojezd a nabiji celych 40kWh? Vase zkusenosti byste mohl zkapalnit do samostatneho clanku zde na hybridu. To zajima urcite hodne majitelu Leaf 1. gen.

        36. Nepořádek, nepořádek. Tady ještě dlužím
         Nepořádek, nepořádek. Tady ještě dlužím reakci.
         Většinu jsem popsal výše, auto nenabíjí plnou kapacitu baterie, jestli si dobře vybavuji, tak cca 10% je nevyužitých.
         Co se týče sepsání článku, myslím že je to předčasné.
         Z mého pohledu ještě není dílo dokonáno. Chce to větší časový odstup, najezdit hodně kilometrů, některé problémy se neprojeví hned. Výše uvedené zmatečné hodnoty udávané autem nejsou vyřešeny, je to prostě experiment.
         Raději bych počkal a až po souhlasu pana inženýra se snad odhodlám.
         Každopádně si myslím, že drtivá většina elektromobilistů by do toho nešla – je to “ neoficiální „, i nějaké to bezpečnostní riziko to obnáší, je to hodně o důvěře apod.
         Dám vědět kdyby se něco vymamlasilo.

        37. Najezdil do 100kkm nebo najezdil 100kkm a nba tacho je 180. +
         Najezdil do 100kkm nebo najezdil 100kkm a nba tacho je 180. + samozřejmě detaily výměny za 40kWh taky prosím!

        38. Celkový nájezd na původní baterku 180.000km.
         Někdo z

         Celkový nájezd na původní baterku 180.000km.
         Někdo z minulých majitelů jí dal pořádné kakao, buď ji usmažil nebo utrápil v mrazech.
         Já jsem ji dorazil, nahánění s motorkářema v buchlovských horách není zrovna ohleduplné. K ní, ne k nim.
         Detaily později.

        39. K výměně baterie.
         Nissan se dle mého z lídra

         K výměně baterie.
         Nissan se dle mého z lídra elektromobility převtělil do macechy elektromobilistů. Po určitých zkušenostech jsem se rozhodl, že moje prachy nedostane.
         Celkem rychle jsem narazil na šikovného pana inženýra, který v tomto snad vidí i podnikatelský záměr – moje spekulace.
         Dohoda byla rychlá a jednoduchá, během krátké doby mě předložil tři nabídky. Dvě 24kWh baterie, různě jeté, za různé ceny z bouraček ve světě a jednu 40kWh, což by byl experiment, protože vždycky měnil stejnou kapacitu. Šel jsem do toho.
         Ne všechno se podařilo dle plánu.
         Emulátor, který měl zajistit komunikaci řídící jednotky auta a baterie nezafungoval, auto pořád vidí 24kWh, takže informace auta o dojezdu a procentech jsou zcestné. Do budoucna jsme domluveni na otestování jiného emulátoru.
         Prozatím jezdím “ na slepo „, s tím, že když v noci nabiju 80%, tak mně to na každodenní ježdění bohatě stačí. Ovšem jiný člověk, jiné nároky. U mě dobrý.
         A když se přeci dostanu pocitově, nebo pomocí počítadla kilometrů na hraniční hodnoty dojezdu, Leaf Spy napoví.

        40. A co z toho uhlí ještě vznikne? Protože z té ropy vznikne
         A co z toho uhlí ještě vznikne? Protože z té ropy vznikne i igelitový pytlík, který byste si měl raději nasadit na hlavu.

    1. Elektromobil je aj pri najspinavsej vyrobe elektriny (takmer
     Elektromobil je aj pri najspinavsej vyrobe elektriny (takmer 100% z uhlia ako v Polsku) v celom svojom zivotnom cykle (vratane zataze z vyroby a recyklacie baterii) cca o 25% uhlikovo cistejsi ako diesel.

     Vid studia belgickej univerzity.

     https://www.transportenvironment.org/press/electric-cars-emit-less-co2-over-their-lifetime-diesels-even-when-powered-dirtiest-electricity

  1. Tak za prvé, pokud BEV vezme 22kWh/100km, v benzínu to bude
   Tak za prvé, pokud BEV vezme 22kWh/100km, v benzínu to bude spíš k 7l/100km. Za druhé, ten spotřebovaný benzin odpovídá 463kWh energie ( a 70l by představovalo 630kWh!), což je více jak dvojnásobek ( trojnásobek) spotřebované energie BEV ( 220kWh). Dále emise ze spálení uvedeného množství uhlí ve stacionárním kotle s elektrostatickými filtry a odsiřovací jednotkou, budou rádově nižší, než u mobilního spalovacího motoru, navíc vysokého průměrného stáří v ČR. A řeči o náročnosti výroby baterie vynechte, ta se vyrobí jedna za život BEV. Palivo se leje průběžně, tedy ropy bude několikrát 51l krát 400 ( pro životnost 400tkm u ICE).

 2. Tak to je naprostá tragedie. Veřím, že to bude mít na
  Tak to je naprostá tragedie. Veřím, že to bude mít na svědomí to topení…ale něco tam nesedí…

  U ioniqu je ve článku špatně průměr jízdy – vychází na 102, máte 108.

  Ioniqem trvala celková cesta o 40min déle, ale Ioniqem jste jel o 30min déle (čas jízdy-i o 14km delší vzdálenost). Takže pokud jste dodržoval obdobné rychlosti, znamenalo by to pouze o 10min delší celkový čas při srovnání celkové doby jízdy.

  To je mazec… Ioniq 2015 vs. ID.3

  1. Průměrné rychlosti jízdy uvádím v článcích dle
   Průměrné rychlosti jízdy uvádím v článcích dle palubních počítačů, „průměrné rychlosti“ celé cesty vypočítávám z celkového času a vzdálenosti. Čas potřebný na nabíjení je jen čistý nabíjecí čas dle nabíjecích stanic. Nezahrnuje čas inicializace nabíjení, připojení a odpojení vozidla apd… Obvykle jsou nabíjecí zastávky ve skutečnosti o 2 až 3 minuty delší…

 3. Cena za 1000km 234kWh*8.5kč/1kWh= 1989kč je dost vysoká a
  Cena za 1000km 234kWh*8.5kč/1kWh= 1989kč je dost vysoká a to nepočítám domácí prvotní dobití. 8.5kč/kW je cena Ionity pro Wolkswagen. Tak to pak vychází na 2kč na kilometr což je horší než moderní benzínové auto stejné velikosti. To je dost k zamyšlení jak je reálná elektromobilita drahá.

  1. K výpočtu ceny ID.3 jsem se ještě nedostal, ale již
   K výpočtu ceny ID.3 jsem se ještě nedostal, ale již dříve jsem porovnal ceny jízd I-PACE a IONIQ.
   I-PACE = 3.051 Kč (2,82 Kč/km)
   IONIQ = 1.635 Kč (1,50 Kč/km)

   Jednotkové ceny nabíjení:
   MOL – 0 Kč/kWh
   PRE – 3 Kč/kWh
   E.ON UFC – 9 Kč/kWh
   Ionity – 21 Kč/kWh
   ČEZ – 7,5 Kč/kWh
   Doma – 3 Kč/kWh

   I-PACE
   1. E.ON Vystrkov 42,8 x 9 = 385,2
   2. Ionity Beroun 34,6 x 21 = 726,6
   3. E.ON Rozvadov 34,6 x 9 = 311,4
   4. Ionity Beroun 39,7 x 21 = 833,7
   5. E.ON Vystrkov 42,7 x 9 = 384,3
   6. PRE Řípská 40,2 x 3 = 120,6
   7. doma 96,4 x 3 = 289,2
   —————
   CELKEM 3.051 Kč
   (průměr za 1 kWh = 9,22 Kč)

   IONIQ
   1. MOL 7,8 zdarma
   2. PRE Řípská 18,75 x 3 = 56,25
   3. E.ON Vystrkov 22,3 x 9 = 200,7
   4. Ionity Beroun 18,7 x 21 = 392,7
   5. E.ON Rozvadov 23,9 x 9 = 215,1
   6. Ionity Beroun 17,1 x 21 = 359,1
   7. E.ON Vystrkov 22,3 x 9 = 200,7
   8. PRE Řípská 18,26 x 3 = 54,78
   9. ČEZ Olomouc 9,8 x 7,5 = 74,25
   10. doma 27,16 x 3 = 81,48
   —————
   CELKEM 1.635 Kč
   (průměr za 1 kWh = 8,79 Kč)

  2. To si musí každý sám spočítat, jak bude auto
   To si musí každý sám spočítat, jak bude auto používat. Podle mě elektromobil použivat na tak dlouhé trasy je ekonomická blbost. Ale na každodenní jizdy v dosahu dojezdu a menší rychlostí než maximalkou povolenou po dálnici jezdíte do 50 hal. KM.

  3. Při našem testu s ID.3 jsme využili tyto zdroje
   Při našem testu s ID.3 jsme využili tyto zdroje energie:
   Domácí wallbox – 11 kW … 3 Kč/kWh
   PRE – 150 kW Alpitronic … 3 Kč/kWh
   E.ON – 175 kW ABB … 9 Kč/kWh
   Ionity – 350 Kw Tritium … 8 Kč/kWh

   Ultra rychlé nabíječky mají s ohledem na pořizovací a provozní náklady vyšší ceny. Považujte to za metodiku testu a simulaci chování řidiče, který chce minimalizovat časy nabíjení.

   Toto ID.3 má najeto něco přes 5000 km a z 80% jej nabíjím v práci nebo doma. Využití veřejných nabíječek s vyšší cenou jen při cestách nad rámec dojezdu.

 4. Celkem velká ta spotřeba, nicméně myslím že je celkem
  Celkem velká ta spotřeba, nicméně myslím že je celkem barbarství nedat do takového vozu TČ. Jak mám vypozorováno já tak s rostoucí rychlostí (dálnice) klesá potřeba vytápět interiér energií z baterie, protože na to vystačí tepelné ztráty motoru.. Já jezdím dálnice celkem pravidelně a spotřeba ve 130 km/h a v 90 km/h je skoro stejná (v zimě), protože jsou větší ztráty ale hlavně cestou strávíte méně času takže delší dobu nemusíte vyhřívat interiér = více energie která jde do motoru a ne do topení.

  Jinak rozdíl léto zima při stejném provozu je u mě cca 5kWh, mám data z appky za letošních 25.000 km……

  7.2. – 2647 km – průměr 16,5 kWh
  26.2. – 2502 km – průměr 15,9 kWh
  23.3. – 2585 km – průměr 14,9 kWh
  23.4. – 2490 km – průměr 14,8 kWh
  27.5. – 2491 km – průměr 13,7 kWh
  18.6. – 2515 km – průměr 12,8 kWh
  21.7. – 2371 km – průměr 12,3 kWh
  17.8. – 2558 km – průměr 11,3 kWh 😀
  17.9. – 2381 km – průměr 12,6 kWh
  16.10. – 2427 km – průměr 13,9 kWh
  11.11. – 988km – průměr 16,3 kWh

  Pořád stejné trasy cca 50% dálnice, v zimě 23auto, v létě 21 klima.
  Jedná se samozřejmě o hodnoty z PP, CITIGO.

  1. Na Citigo hodně velká spotřeba, ale pokud jsou 50% dálnice
   Na Citigo hodně velká spotřeba, ale pokud jsou 50% dálnice při 130 km/hod, tak asi O.K.
   S IONIQem jsem měl dlouhodobou rovných 12 za 41t.km a 40% dálnic (dle telematiky).
   Citigo je úspornější než IONIQ. Ale při 100 km/hod už je to naopak.

   1. Mě to cestovaní na dálky ze těchto podmínek, šílená
    Mě to cestovaní na dálky ze těchto podmínek, šílená spotřeba a cena nabíjení moc smysl nedává. Buď mám EV jsemnadšenec tak pojedu s citem za 15,16 a budu nabijet na levných 50 kW stanicích. Nebo se na to vykašlu a pojedu to za 4 litry hybridem.

       1. V tom je ten ftip Ioniq PHEV má na 42 litrů benzínu a plně
        V tom je ten ftip Ioniq PHEV má na 42 litrů benzínu a plně nabitou baterku dojezd 1150 Km. Takže odpadá doba k dobíjení a somozřejmě bych nejel celou cestu 80 tkou to bych jel za 3,3 litru. Takže bych jel cca 110 za 4 litry a ješty by byl čas na bezpečnostní zastávky, možná krátký oběd s případným lehkým dobití trakční baterky.

       1. Máte v tom nějakou osobní zkušenost? Já má takovou že
        Máte v tom nějakou osobní zkušenost? Já má takovou že PHEV mi bere o 0,5 litru méně než full hybrid, protože má větší baterku na rekuperaci i déle pomáhá do kopců a platí to i na trasy 3000 Km bez dobíjení. 100 Kg váhy nedělá žádný rozdíl u vozu s rekuperací to je stejné jak u elektromobilu.
        A navíc vozy PHEV jsou lehčí než čisté elektriky (stejný typ vozu) co na to řeknete?

        1. Mám stejnou zkušenost jako vy. Znát je to hlavně v horách
         Mám stejnou zkušenost jako vy. Znát je to hlavně v horách kde oproti běžnému hybridu rekuperuji jako klasické EV. Rekord mám rekuperací nabito 20km dojezdu. Na dálnici při 90km/h se vejdu pod 4 litry.

        2. Tu rekuperaci 20km jste vycetl z pal. pocitace, nebo z udaje
         Tu rekuperaci 20km jste vycetl z pal. pocitace, nebo z udaje dojezdu? Pak ta rekuperace 20km muze byt jen zdanlive. PC vyhodnocuje dojezd podle nejake predesle spotreby a kdyz pojedete treba 3km z kopce, tak mate zapornou spotrebu a tim snizite i prumer za poslednich treba 50km a pocitac vypocita mnohem vyssi dojezd. A vy si mylne myslite, ze jste narekuperoval hrozne moc energie. A kdyz pak ujedete dalsich 5 km, tak se vam dojezd najednou rychleji zmensuje.

        3. Z palubniho počítače. Jistě dojezd je dán profilem a i to
         Z palubniho počítače. Jistě dojezd je dán profilem a i to co píšete dáva smysl. Abych to napsal tedy přesněji. Nabil jsem sjezdem dlouhého prudkého kopce baterii rekuperací na maximum. Na to se v létě dá těch 20km ujet.

        4. Při 90km se pod 4 litry vejdu i s hybridní Corollou, ale
         Při 90km se pod 4 litry vejdu i s hybridní Corollou, ale 90km/h nepojedu na dálnici v levém pruhu.

        5. Ja mam rekord letos v Alpach – dobito 26km elektrickeho
         Ja mam rekord letos v Alpach – dobito 26km elektrickeho dojezdu na cca 830 metrech vyskoveho rozdilu.

         Loni jsem klesal s PHEV z hory Sveti Jure (cca 1760 m.n.m) az k mori – dobil jsem baterku do plna, ale nepamatuju si, jestli na zacatku byla uplne prazdna, nebo tam neco malo bylo.

        1. Porovnaval jsem stejny model v phev a cisty spalovak. Tam je
         Porovnaval jsem stejny model v phev a cisty spalovak. Tam je karosa totozna a rozdil je vaha. Kdyz se taha 950km zbytecna vaha ve spalovacim rezimu, tak to neco stoji.

        2. Tak to pak jo to je to nejlepší srovnání.
         Tak to pak jo to je to nejlepší srovnání.

    1. Jenže většina lidí jezdí každý den do 80 km. To dá
     Jenže většina lidí jezdí každý den do 80 km. To dá moderní elektro s prstem v nose. A když jednou za čas vyrazíte na takovou cestu, tak už vás náklady na rychlé nabíjení moc nezajímají. Protože v celkovém ročním součtu provozních nákladů na 1 km je to zanedbatelné.

       1. Já s Váma souhlasím 1000 Km na otočku jedu tak maximálně
        Já s Váma souhlasím 1000 Km na otočku jedu tak maximálně 2-3 x ročně, proto mi tenhle test smysl nedává , když si budu kupovat elektromobil, tak mě zajímá cena, spotřeba a užitné vlastnosti a nebudu řešit jestli na 1000 trase strávím na nabíječce 3 nebo 4 hodiny a rozhodně pojedu pomaleji budu nabíjet na 50 kW nabíječkách aby to byšlo co nejlevněji.
        Pokud tu trasu budu jezdit 2-3x do měsíce, nebo týdne tak mě ten test taky nezajímá, bych musel být magor abych na ty dálky za ty peníze jezdil, vybíjel baterku k nule ničil si ji rychlonabíjením a ještě se klepal jestli bude nabíječka fungovat.

        1. Tak samozřejmě že každý test je syntetický. Tento 1000km
         Tak samozřejmě že každý test je syntetický. Tento 1000km test ale dává vozům opravdu zabrat a tedy téměř jistě odhalí, jestli nám výrobce vozu „nezapomněl něco říct“ rozuměj úmyslně zatajil nějaké technické omezení. A že takových už bylo.

        2. Lépe bych to nenapsal…;) Ale dosud testované vozy trasu
         Lépe bych to nenapsal…;) Ale dosud testované vozy trasu zvládly s přehledem. Jen ukázaly sve silné i slabé stranky.

     1. Už jsem to tady v diskuzích pod 1000 KM V LEVÉM PRUHU
      Už jsem to tady v diskuzích pod 1000 KM V LEVÉM PRUHU zmínil, vámi popisovaný přístup odpovídá i mé filozofii. Auto mi slouží na denní pojížďky v rozsahu 10 až 200 km/den a jen výjimečně se vydávám dál asi jako většina lidí. Při těchto pojížďká se můj náklad za PHM na 1 km pohybuje do 0,45 Kč/km včetně daně z elektřiny, DPH a poplatků za OZE. Pokud se jednou za čas vydám na delší cestu, třeba 1000 Km, tak je pro mne hlavně důležité jestli je toho můj elektromobil (IONIQ) schopen, a to že na zdolání této vzdálenosti potřebuji cca 13 hodin mi nijak nevadí, ani cena od 1.000 do 1.500 CZK dle použité sítě nabíječek.
      Pokud bych se to rozhodl z nějakého důvodu zvládnout spalovákem, musel bych si ho půjčit. Tři roky stará dieselová Octavia z nedaleké půjčovny by mne (se započítáním kilometrů nad limit) vyšla na 2.400 Kč/24hod a PHM cca na 1.300 CZK až 1.500 CZK. Musel bych investovat čas na objednání, převzetí a předání vozidla. Můj vlastní vůz by zůstal stát v garáži.
      Už když jste to četli, tak vám muselo dojít, že něco takového je hloupost. Proto si snažím vybírat BEV, které prostě nemá problém ani s dálkami v zimě. Protože pak nemám problém ani já.

    2. Majitelé EV rozhodně byli a většinou ještě jsou
     Majitelé EV rozhodně byli a většinou ještě jsou nadšenci. Proto někteří z nás máme EV už jako hlavní i jediné auto. Začínal jsem s MiEVem a dva roky mi Focus_TDCI stál a čekal na nutné dobíjení 12 V baterie. Za tu dobu vyjel 3x v zimě i když by to MiEV také zvládnul…
     Každý to máme trochu jiné – já jezdím 99,9% sám a udělám si čas i na delší trase zajet k levnější nebo zdarma nabíječce (snažím se jezdit za nula 😉 Když je ale rodina s dětmi, tak myslím, že tvoje řešení s větším PHEV a menším EV na couračky je asi nejlepší řešení.
     Jet s EV 1000km za 4,50 Kč/km (FDrive-Porsche Taycan na dálnici) bych nejel. S IONIQem ano, jelikož to zatím vyjde levněji než spalovákem.

  1. Je to normální. Mám na Koně Electric 64kWh najeto téměř
   Je to normální. Mám na Koně Electric 64kWh najeto téměř 5900km od konce srpna. Při teplotách kolem 20 stupňů s udržovanou vnitřní teplotou 22 stupňů na letních pneu je při 130km/hod průměrná spotřeba kolem 19kWh/100km (při stovce kolem 16kWh). A teď při 0 stupních a vnitřní teplotě 22 stupňů na zimních pneu je kolem 22kWh/100km. Pokud je auto studené, tak na prvních 5ti km je spotřeba až ke 30kWh/100km, protože se ohřívá baterka. Předehřátí baterky v garáži ze sítě se mi zatím nepodařilo, jen vyhřátí vnitřku, což je velice příjemné…. Teď jsem si opatřil čtečku OBD II, dostávám mnoho údajů, bohužel se v tom ještě moc nevyznám. Pokud by se zde našel někdo, kdo by chtěl na toto téma komunikovat, budu rád…

   1. Konečně někdo, kdo tu uvádí reálnou spotřebu,
    Konečně někdo, kdo tu uvádí reálnou spotřebu, většinou tu všichni jezdí za polovinu 🙂 Hlavně ty pojížďky na pár km, to jsou pak čísla…

    Pokud jde o I.D. výše, tak samozřejmě je potřeba vzít v potaz absenci T.Č. a za další ty mrznoucí mlhy je na spotřebu snad úplně nejhorší možné počasí. Věřím tomu, že pokud pojedu v -5°C v mlze, nebo za svítícího sluníčka, může to udělat klidně 10-20% rozdíl ve spotřebě, u auta bez čerpadla dokonce ještě víc.

    1. Popojizdky par km maji sice vysokou spotrebu, nicmene kolik km
     Popojizdky par km maji sice vysokou spotrebu, nicmene kolik km rocne spada do teto kategorie? V relaci k 10.000 km rocne to na celorocnim prumeru posune hodnotu o 0,1kWh/100km. Kdyz jsem mel Passat tdi, tak na prvnich 100m mel spotrebu 99,9l/100km. Chytate se uplnych blbosti.

    2. Každý přeci uvádíme reálnou spotřebu. Myslíte, že si
     Každý přeci uvádíme reálnou spotřebu. Myslíte, že si to někdo cucá z prstu? Každý ale jezdíme jinak a BEV jsou ty rozdíly veliké. Dobré by však bylo uvádět zda jde o spotřebu z palubního počítače, nebo dle elektroměru včetně ztrát.

      1. To, že má někdo racionální pohled na věc, ještě
       To, že má někdo racionální pohled na věc, ještě neznamená, že má potřebu zasazovat smrtelný úder.
       V létě mě jeden čerstvý majitel TM3 v komentech na YT přesvědčoval, že jeho auto jezdí v zimě max za 15kWh na sto, protože topí jen ztrátami :)))) Věřím, že dnes už má na to jiný názor a nejspíš si prožil trpké zklamání. Je velmi pravděpodobné, že těchto mouder nabyl nejspíš tady. Proto si myslím, že je pro dobro všech, aby se tu občas uváděly věci na pravou míru. Že to Vy považujete za smrtelné údery elektromobilitě, je jen Váš problém 😉
       Každý se tu rád pochlubí rekordy ve spotřebě, ale běžná realita je kapku jiná…

       1. Muj celorocni prumer s TM3 LR je dle boardcomputeru pod 14kWh.
        Muj celorocni prumer s TM3 LR je dle boardcomputeru pod 14kWh. Jezdim malo dalnice, protoze tu zadna neni. Jen tu a tam jedu ca. 40km dalnici a tam jsou ruzna omezeni. Kdyz vyjedu, tak mam nahrato ze site. Domnivam se, ze to ve spotrebe neni. Ale to me tak netrapi. Hlavni pro me je, kolik to zere z baterky. A to je fakt dobra spotreba. Ze na odmrazeni od snehu vytapim 25 minut predem je vic pro komfort, nemusim skrabat. Cele nahrati a odmrazeni sezere ca. 2,5kWh, to je 5-8 kc, dle denni doby. Ze nekdo jezdi v zime za 15 je docela mozne, pokud jezdi klidne po okreskach a ma studeny odchov. Znam lidi, kteri behaji v -20 stupnich s rozepnutou kosili a maji holy krk. Jedna znama se sprchuje cely rok studenou vodou. To bych mimo leto nedal. A s EV se musi umet jezdit. Zni to blbe, ale moje zena ma v Leafu o 2kWh vyssi spotrebu nez ja a jezdi pomaleji. Mereno oba v Leafu.

        1. Nemilé překvapení. Snad je to nějaký konkrétní problém
         Nemilé překvapení. Snad je to nějaký konkrétní problém tohoto konkrétního auta. Pokud ne Tesla si nebezpečně zahrává s reputací. Aspoň vás zatím nemusí mrzet že nemáte úplně nejnovější model.

         https://www.youtube.com/watch?v=0ag0-L1N6mk (4h:25min)

        2. Nejak jsem mu nerozumel. To jako ze nabiji jen 86kW? Nebo co
         Nejak jsem mu nerozumel. To jako ze nabiji jen 86kW? Nebo co je problem? Byl to Supercharger? Mozna ze se stojan zblaznil a prepnul na rozdeleni vykonu mezi dve auta.

        3. Ano. Supercharger V2. (čas 4:10). Na začátku nabíjel až
         Ano. Supercharger V2. (čas 4:10). Na začátku nabíjel až 139kW. Říkal tam že při stejném stavu nabití baterie by se svojí starší (ta v tom videu je nejnovější model a půjčená) TM3 nabíjel minimálně 120 kW. Baterie byla dostatečně předehřátá. Je samozřejmě možné že to byl problém tohoto konkrétního auta. Nebude téměř jistě problém Sch, pokud snad ano muselo by se pak jednat o problém celé sítě Sch. V čase 9:54 je vidět naprosto stejná situace znovu. Jinak já jeho videa sleduji celkem dost a musím říct že Bjorn ač sám jezdí Teslama, tak všechno hodnotí padni komu padni. Taky mu to občas fanoušci zazlívají. Ještě tam mluvil o problému že mu to moc topí na nohy (až je to nepříjemné) a že to slyšel od ostatních. Tesla že řekla že je to v cajku tak on se to chystá změřit. Ale to jen pro zajímavost, slyšel jsem to jen tak mimochodem.

        4. Supercharger muze rozdelit vykon mezi 2 auta na stejnem
         Supercharger muze rozdelit vykon mezi 2 auta na stejnem stojanu. Pokud se do komunikace dostane nejake ruseni, tak mohl SuC prepnout do splitu. Nebyla nahodou vanice? Treba byl nasavaci otvor pro chlazeni SuC omrzly, nebo zavaty a SuC nestacil chladit, tak redukoval vykon. Moznosti poruchy je dostatek. Muj Leaf jednoho casu odmital jeden nabijeci kabel 6-16A AC. Uplne odpojil port. A po par tydnech zase funguje bez remcani. Staci trochu vlhkosti a komunikace je narusena. Bezpecnostni okruhy jsou citlive a radeji odpoji nebo zpomali aby nedoslo k malerum. To prehrivani SuC bych bral asi jako pravdepodobne, kdyz zpocatku daval 139kW. No mozna ze v dalsim videu to jeste popise.

        5. Vánice nebyla, napsal jsem vám do komentáře i časy kde ta
         Vánice nebyla, napsal jsem vám do komentáře i časy kde ta situace je zaznamenaná, můžete se podívat. A ta situace nastala minimálně na dvou různých SCh, takže si myslím že to těžko bude v tomto případě tím co píšete.

        6. Už úplně vidím toho BFU, jak místo zastrčení hadice a
         Už úplně vidím toho BFU, jak místo zastrčení hadice a zaplacení chce řešit, jestli tam v zimě není vlhkost na kabelu nebo sníh na stanici.

         😀

        7. Ve skutečnosti jsou DC stanice v ČR velmi spolehlivé a
         Ve skutečnosti jsou DC stanice v ČR velmi spolehlivé a pokud mohu soudit dle vlastních zkušeností (50.000 km/rok v BEV), tak za poslední 2-3 roky jsem u DC stanic měl nějaké potíže v tak 0,1 % nabíjení. Jezdím celkem 26 let a s elektromobily teprve poslední 4 roky. Za tu dobu jsem srovnatelně x krát zažil situaci, kdy jsem dojel na ČS a tam mi řekli, že PHM nemají, nebo plní nádrže, nebo jim nefunguje čerpadlo, nebo jim vypadl proud, případně platební systém. A to bez rozdílu lokalit, na D1 stejně, jako na malém městě. Stane se. Stejně tak jsem zažil kolegy co si natankovali Natural do dieselové Oktávky, kterou už používali 2 roky, nebo paní u nabíjecí stanice ČEZu, kterou chtěla aktivovat kartou s nápisem E.ON Drive. Nadávala dokud jí to nedošlo a sáhla do auta pro správný čip, pak se ještě pochlubila, že tam jezdí nabíjet často. Jsme lidé jsme omylní a technika může mít závady. Ale ve finále, takřka každá situace má řešení.

        8. Hlidejte si radeji tu vasi zazracnou naftu pod zemi.
         Hlidejte si radeji tu vasi zazracnou naftu pod zemi.

        9. No když to vytahuješ, tak teď dva dny bez jedné hodiny
         No když to vytahuješ, tak teď dva dny bez jedné hodiny poháněla domácnost. Už to teda opravili, ale stejně to vedení v zimě ještě zaručeně někdy klekne.

         A vypíčeným solárem bych se mohl jít maximálně vyfotit, když je tma od čtyř do osmi a ještě zataženo.

        10. Pro podobne situace je samozrejme nejlepsi vetrna elektrarna.
         Pro podobne situace je samozrejme nejlepsi vetrna elektrarna. Ta by posledni dny frcela jak rusky atleti s dopingem.

        11. Už jsem vám to vysvětloval dřív – já ten les kvůli
         Už jsem vám to vysvětloval dřív – já ten les kvůli p*dělaným oze kácet nebudu. Abych si udělal pole solárů nebo nestínil větru. Ani náhodou.

        12. Jo, uz jste me to jednou vysvetlovala.
         Jo, uz jste me to jednou vysvetlovala.

        13. Myslím, že s runnerem to je marný boj. I když ho budoucí
         Myslím, že s runnerem to je marný boj. I když ho budoucí okolnosti donutí koupit EV tak ho bude stejně nabíjet z dieselagregátu. :-))

        14. Tak to jste tady jeden z dalších, co je se spotřebou
         Tak to jste tady jeden z dalších, co je se spotřebou hluboko pod průměrem. S TM3 nemám nic naježděno, ale opět vzhledem k datům na spiritmonitor.de, kde má TM3 o 20-30% vyšší hodnoty než IONIQ, i3, e-Golf (se kterými mám bohaté zkušenosti) si lze jednoduše dopočítat, za kolik to v zimě reálně jezdí. Osobně bych se v zimě pohyboval spíš někde ke 30kWh/100km. Ostatně si vybavuji test spotřeby na YT od Tesláčka Praha-Brno, kdy lehkou nohou a z poloviny po omezeních 80km/h mu to vyšlo na 22kWh a to rozhodně nebyla žádná větší zima. Zimní spotřeba TM3 15kWh je tak nějak mimo mé chápání 🙂
         A upřímně nerozumím jaký má smysl ta přehnaná snaha o šetření na spotřebě. Omezovat se v autě za 1,5mil na tepelném komfortu? To musí být diagnóza. Když si spočítáte, že za rok vlastnictví TM3 tratíte min. 200-300tis, tak úspora na elektřině 2-3tis má nějaký smysl?

        15. Musite cist pozorne, pisu o celorocnim prumeru. Pocitadlo mam
         Musite cist pozorne, pisu o celorocnim prumeru. Pocitadlo mam bezet po celou dobu co auto mam. A behem te doby to prumeruje.
         Jak jsem uz psal, nesetrim s topenim, viz predehrev a odmrazeni. Jinak bych pilne skrabal. Me hrozne vadi teply suchy vzduch ktery mi vysousi nosni sliznice a pak mi tece krev z nosu. I u spalovaku jsem tolik netopil. Mel jsem doma teplovzdusne tep. cerpadlo a nakonec slo do pryc, kvuli krvaceni z nosu. Nedovedu si predstavit, jak nekdo muze s TM3 dosahnout na 30kWh/100km. Leda tak jizdou nekolik malo km a castym vyhrivanim z baterky pred jizdou. Pak sezere topeni to same co jizda. Kdyz byste jel 100km/h a mel 30kWh/100km spotrebu, tak byste musel topit vykonem 15kW. Tak silne topeni tam fakt neni.

        16. „Nedovedu si predstavit, jak nekdo muze s TM3 dosahnout na
         „Nedovedu si predstavit, jak nekdo muze s TM3 dosahnout na 30kWh/100km.“

         Tak zkuste někdy vyrazit bez předehřátí interiéru a baterie, to by Vás mohlo přiblížit realitě a trochu otevřít oči 😉

         Ne každý jezdí na jeden zátah 100km, kdy se ta spotřeba pak rozumně ustálí. Já jezdím spíš trasy do 10km, a tom to topení spotřebu navyšuje celkem značně.

         Pokud si na YT vyhledáte Bjornova videa s TM3, kdy tam jezdí v zimě s TM3 po městě, tak tam občas skáče i 40kWh/100km.

        17. Videa od Björna nemam rad. Radeji ctu a nerad posloucham
         Videa od Björna nemam rad. Radeji ctu a nerad posloucham nejake dlouhe proslovy. Cteni je kratke a koncentrovane a dulezite info si muzu precist znovu preletnutim clanku. Samozrejme ze v extremu muzete mit spotrebu klidne 100kWh/100km, kdyz budete stat hodinu v kolone a pojedete 2km a budete topit o 106. Se spalovakem budete mit asi take prumer 15 l/100km. Ale kolik takovych jizd v roce mate a kolik absolutnich km tak najezdite behem roku? Kdyz vezmete celorocni prumer, tak se to zasadne neprojevi. Vy tady pisete, ze spotreba v zime je 30kWh/100km a to pisete jako ze to plati po celou zimu a pro vsechny jizdy. A prave to je blbost. Takova spotreba predstavuje hodnotu „az“. Chytate lidi jako u vyprodeje „az 90% sleva“. A nakonec se jeste priznate, ze s TM3 nemate moc najezdeno.

        18. Zima = prosinec, leden, únor. U nás v podhůří většinou
         Zima = prosinec, leden, únor. U nás v podhůří většinou teploty kolem 0°C a níž. Jak jsem psal, jezdím trasy spíš do 10km (ale klidně i 80km za den). Spotřeba u i3 s čerpadlem cca 20-25kWh, i IONIQa v tomto režimu byl problém sundat pod 20kWh. Na delší trasu se lze dostat třeba i na 16-17kWh pokud svítí slunce. Předehřívám opravdu výjmečně, parkuju pod střechou (auto nenamrzá) a topí v podstatě ihned, takže k tomu nevidím úplně důvod, abych se chlubil na Hybridu spotřebou už vůbec ne. Když si dosadím do výpočtu hodnoty ze spiritmonitoru, tak mi vychází spotřeba TM3 v podobném režimu cca těch 30kWh.
         Měl jsem auto bez TČ (stejně jako nemá Vaše Tesla), zimu jsem s ním neodjezdil, protože jsem ho na podzim prodal. Ale i ta podzimní spotřeba šla na couračkách do závratných výšin, opravdovou zimu si radši nechci ani představovat, proto upřímně nechápu, že se někdo může dostat s autem bez čerpadla v zimě pod 20kWh aniž by ho v cíli z auta vysekávali.

        19. Tak asi to dela ten predehrev ze site. Udrzovani teploty je
         Tak asi to dela ten predehrev ze site. Udrzovani teploty je docela usporne. Moje priorita je aby se nemlzily okna a take abych nemrznul. Me staci 20 stupnu. A hlavne aby ventilator nebezel na plne kule, pak by se muselo ohrivat kvanta vzduchu ktere jdou hned vzadu ven z auta. A mam pustene ohrivani sedacek. To je prijemna vec.

        20. Tak uz se pomalu dostavame k jadru pudla. Jak sam uvadite, tak
         Tak uz se pomalu dostavame k jadru pudla. Jak sam uvadite, tak na predehrev spotrebuje Vase TM3 2,5kWh, tzn. ze pokud budeme uvazovat spotrebu na pohon 15kWh, je na trase dlouhe 10km prumerna spotreba 40kWh/100km. Potom tedy tvrzeni, ze Vase TM3 jezdi v zime za 15, 16, nebo 17kWh je slusne receno sci-fi. Ale nebojte, nejste sam, kdo pouziva podobnou „matematiku“

        21. Jenomze to rozmrazovani snehu na oknech je komfort skloubeny s
         Jenomze to rozmrazovani snehu na oknech je komfort skloubeny s lenosti a s jizdou nema nic spolecneho. Kdybych skrabal a jen vyhral kabinu na 20 st. tak by to bylo ca. 0,5kWh. Nechte spalovak bezet 25 minut a pak se divte nad spotrebou. Navic jeste dostanete pokutu za smrad a hluk. Ale jak rikam, elektrina z baterky ma pro me vyssi hodnotu nez ze site.

        22. Komfort skloubený s leností je snad už jízda autem sama o
         Komfort skloubený s leností je snad už jízda autem sama o sobě, můžete jít pěšky, na kole, nebo MHD, tím planetě pomůžete mnohem víc, to je asi úplně zbytečná argumentace. Bavíme se o reálné spotřebě a ta zkrátka není u TM3 15kWh v zimě ani omylem. Pokud auto předehříváte, tak prvotní energie potřebná na vytopení interiéru a ohřev baterie je pro BC skryta a zobrazovaná čísla nemají s reálnou spotřebou vůbec nic společného.

        23. Ode dneska budu pocitat do realne spotreby auta i vodu a
         Ode dneska budu pocitat do realne spotreby auta i vodu a energii spotrebovanou na mycce.

        24. Občas tu sice předvádíte pěkné kotrmelce, ale jinak na
         Občas tu sice předvádíte pěkné kotrmelce, ale jinak na mě působíte jako poměrně inteligentní a technicky zdatný jedinec, který jistě nemá zásadní problém pochopit, co lze započítat do spotřeby auta a co ne. Tímto jsem diskuzi na toto téma vyčerpal.

        25. Čistě teoreticky jaký je rozdíl, jestli dávám auto do
         Čistě teoreticky jaký je rozdíl, jestli dávám auto do vytápěné garáže na noc ,nebo ho předehřeju na kabelu ve studené garáži.
         Prakticky žádný obojí musím zaplatit a podle mě by se to nemělo započítávat do spotřeby vozu. STejně jako když máte ve spalováku bufíka, tak jeho spotřeba taky nejde do palubního počítače a to dokonce ani za jízdy.

         Za mě dávat do spotřeby vozu jen to co se spotřebovává za jízdy.

        26. Presne tak to je. Diky za dobre shrnuti.
         Presne tak to je. Diky za dobre shrnuti.

        27. A když si v práci ukradnu kanistr benzínu, tak ho taky
         A když si v práci ukradnu kanistr benzínu, tak ho taky nebudu započítávat do spotřeby, protože ho mám „zadarmo“ ?

         Když budu mít pořádně vytápěnou garáž, tak budu mít v zimě o 1-2 litry menší spotřebu než stejné auto co stojí venku a technicky to bude správně. Nicméně ten provoz mě bude stát více než auto co stojí venku, pouze to na první pohled neuvidím. Takže ta malá spotřeba pak bude dobrá pouze na machrování mezi kamarády a na výpočet dojezdu na nádrž, ale údaj ke srovnání s ostatními vozy to bude značně diskutabilní.

        28. Jsou případy kdy si lidé parkují auto v obýváku – tzn
         Jsou případy kdy si lidé parkují auto v obýváku – tzn nemusí ani předehřívat.

         p.s. není divné že jste vynásobil 2,5kWh na předehřev deseti jako byste předpokládal že na 100km trase bude 10* předehřívat ?

        29. Tady na videu jeli dvě VW ID.3 jeden měl tepelné čerpadlo
         Tady na videu jeli dvě VW ID.3 jeden měl tepelné čerpadlo a druhý ne
         oba měli nabito na 80 % venku byla teplota cca +3° vytápěli na 24°.
         Jeli spolu za sebou a střídali se.
         Ujeli 144km a tomu, bez Tep. čerpadla zůstal dojezd 69km
         a druhému, s Tep. čerpadlem zůstal dojezd 101km
         Zde odkaz:
         https://www.youtube.com/watch?v=6nJamTspSM0&t=625s

        30. Nejhorší spotřebu mám zatím 17,7kWh/100km při -3°C na
         Nejhorší spotřebu mám zatím 17,7kWh/100km při -3°C na 115 km (Tam a zpět) Přes Klatovy do Plzně (včetně silnice pro motorová voz. 115km/hod.) ve dvou lidech s topením na 20°C (28.11.2020).
         Ostatní jízdy jezdím za míň, ale to víte. Jako extrém uvedu 10,1kW/100km pro nákup 36km s klimou na OFF (chtěl jsem to zkusit, za kolik málo to lze, když je zima, v létě jsem jel v kopcích i za 9,0).

        31. My lidé jsme nedokonalí. Někdo koupí Teslu za moře peněz
         My lidé jsme nedokonalí. Někdo koupí Teslu za moře peněz a pak naříká když zdraží nabíjení na SCH. Je to tak.

     1. Tak věřím, že zrovna Vy si to z prstu necucáte (viděl
      Tak věřím, že zrovna Vy si to z prstu necucáte (viděl jsem Vaše statistiky), ale jste podle mě v tomto pohledu extrémista, který bude těžko hledat konkurenci 🙂 Teda UDA Vám asi dost šlape na paty :)))
      Ne každý podřizuje všechno jen a pouze spotřebě, běžný uživatel ji bude mít diametrálně vyšší, než jezdíte Vy (troufám si to tvrdit, protože mám už v různých EVčkách taky něco naježděno, a to rozhodně nejsem žádné prasátko).
      Zima prostě EVčkům z hlediska spotřeby moc nepřeje, nemá moc smysl si nalhávat něco jiného.

      1. Ano jezdí poklidně na spotřebu (55, 95-100, 120), ale
       Ano jezdí poklidně na spotřebu (55, 95-100, 120), ale takových nás je více. Pokud jsem extrém, pak vy také s těmi 10 km jízdami s topením…
       Když jsem jezdi přečipovaným spalovákem (60, 110, 140-160), tak jsem každého koho jsem dojel předjížděl. Nyní s EV jezdím jinak, ale dovedu občas někomu ukázat, že mi to jede.
       Rychlostní průměr u spalováku jsem měl lehce nad 60 km/hod. a s EV mám lehce pod 60.

        1. Pouštět si u elektromobilu topení při trase do 10 km (mimo
         Pouštět si u elektromobilu topení při trase do 10 km (mimo nejaký základ jako je rosení oken) proč? Celkový ekologický učinek je pryč. Prože na tak krátké trase máte skoro 2x tak velkou spotřebu.

        2. Doma taky sedite v kulichu a topite jen aby Vam nezamrzla voda?
         Doma taky sedite v kulichu a topite jen aby Vam nezamrzla voda?

        3. Doma to je snad něco jiného, tam jsem pořád a má trochu
         Doma to je snad něco jiného, tam jsem pořád a má trochu jinou izolaci.

         Ale topit v autě na pokojovou teplotu na 10 minutovou jízdu, to je jako když bych si vytopil sklep, když půjdu pro jablka a brambory.

         Jak to vlastně děláte? Topení v autě taky nevytopí kabinu hned sednete do vozu po 2 Km zastavíte sundáte si kabát a po dalších 5 minutách jízdy zase oblékáte?

         Zkuste si to někdy uvidíte jak drastický to je rozdíl, není problém ušetřit 25% spotřeby při poměrně slušném konfortu a nejde jen o spotřebu, ale i životnost trakční baterky

        4. Aktivujete vytápění 5-10 minut před tím, než k autu
         Aktivujete vytápění 5-10 minut před tím, než k autu dorazíte. U klimatizace v létě to samé… Když jedu večer v zimě z bazénu, je to k nezaplacení.

        5. Jsem normalní taky si občas auto předtopím,ale jen třeba
         Jsem normalní taky si občas auto předtopím,ale jen třeba na 15 st. V zime to na roseni oken bohatě stačí.
         Když jdete z bazénu to jezdíte autem to máte tak velkej ranč? 🙂
         Ioniqa na dálku předtopit jde jen na kabelu myslím.

        6. Ano bohužel tohle je služba kterou mi poslední 2 roky
         Ano bohužel tohle je služba kterou mi poslední 2 roky poskytoval E-Golf. Můj aktuální 4 roky starý Ioniq nemá konektivní app, ani se nedá načasovat pokud není na kabelu. Už se mi po tom v této zimě zastesklo, ale co nadělám. Bazén nemám, jezdím plavat do nedalekého aquacentra v Kravařích, cca 3 km od domu. Nežijeme si tady v polském pohraničí zle, až znova přituhne, mám to jen 7 km na sjezdovku;)

        7. Tady jde hlavně o to rosení oken. Na couračky po městě o
         Tady jde hlavně o to rosení oken. Na couračky po městě o spotřebě nepřemýšlím, „benzinku“ mám v garáži. Na delší cestě už přemýšlím víc ale zimou se trápit nenechám.

        8. „Jak to vlastně děláte?“
         Nastavím 19°C a jezdím, někdy

         „Jak to vlastně děláte?“

         Nastavím 19°C a jezdím, někdy přidám, někdy uberu. Nic složitého 🙂

         Jezdit v zimě v autě bez topení je teda pro mě docela hardcore. Pokud si budeme hrát na úsporu a ekologii, tak v celkovém životním cyklu auta je to naprosto marginální záležitost, zkuste si to spočítat, je to fakt nesmysl. A to nebudu rozebírat dopad na zdraví, nebezpečí zamlžených oken a pod.
         Jako taky jsem zkoušel na topení ušetřit, jezdit jen na sedačku, kalkulovat, kdy se asi zamlží okna atd., ale děkuji, stačilo, asi už stárnu nebo co…

        9. Já jsem nikdy nepsal, že jezdím bez topení jako uplně,
         Já jsem nikdy nepsal, že jezdím bez topení jako uplně, mám jen nastavené na kratší trasy 18 st a eko. S tím že na ty úplně nejkratší 2-3 když vím že už pak dál nepojedu ,tak ho nezapínám protože pak zůstane v okruhu ohřátá nevyužitá voda. Nebo cca 2-3 Km před cílem topení vypnu , nebo utlumím.
         Spořeba topení mě dělá podle délky trasy 2-5 kWh na 100 Km s tím že neberu v potaz jízdu na 2 Km s odmrazením vozu to může být i 10 kWh.

         Proto je pro mě tepelné čerpadlo zbytečné investice do něj by se nikdy nevrátila. Ale chápu ,že u větších vozů a na dálky to může mít každý jinak.

        10. Už u spalováku byla blbost v horkých dnech klimatizovat,
         Už u spalováku byla blbost v horkých dnech klimatizovat, když jezdíte od krámu ke krámu… Podobné je to v zimě – pouští jen to potřebné. U Focusu jsem měl z výroby nezávislé topení, které jsem dával na OFF, když jsem nakupoval, protože se stále spouštělo a pak zase 10 min. dobíhalo.
         Když má EV tepelné čerpadlo, tak mu jistě neprospěje časté zapínání a vypínání. Prostě nastavím potřebné – ofuk čelního skla studeným vzduchem a stačí to (když se pustí teplý, tak se to nejprve zamží , než se sklo ohřeje. Nejlepší je když má auto el. výhřev čelního okna, pak se nic nerosí. Když mám nakoupeno, tak od posledního krámu už nastavuji AUTO s požadovanou teplotou.
         Hodně lidí to ale neřeší a má nastaveno několik let AUTO a hotovo.

        11. To už zacházíme do extrémů, TČ v autě je rotační
         To už zacházíme do extrémů, TČ v autě je rotační kompresor + elektromotor, nejsem si jist, jestli mu zapínání a vypínání ubližuje nějak zásadně víc, než klasický km průběh, na tom se neshodnou ani výrobci TČ pro vytápění objektů, ale to už fakt rozebírat nechci.

         Ještě se zeptám, jezdí s Vámi v autě i manželka? A jak se na ten studený odchov tváří? 🙂

        12. Jezdím 99,9% sám a když není třeba, jako dnes, když
         Jezdím 99,9% sám a když není třeba, jako dnes, když svítí slince a je u nás +9°C, tak topit není třeba. Někdy si ale zatopím i na 24°C.
         Když jede se mnou „žena“, tak každá to má jinak. Ta moje má zapnutou sedačku i v létě, ale klimu nesnáší. Raději jí auto předtopím a pak to udržuji mezi 20-22°C. Taky mi s ní vždy stoupne spotřeba… ;))

        13. Já mám třeba nastaveno na AUTO a neřeším to, proč taky?
         Já mám třeba nastaveno na AUTO a neřeším to, proč taky? Mám teda spalovací auto (hybrid), tak nevím jak moc je potřeba vytápění a klimatizování řešit v EV…

         Prostě tam mám celoročně nastavenou pro mě příjemnou teplotu 21 st. V zimě topí a v létě klimatizuje. V zimě mám ještě zapnuté vyhřívání sedaček, trvale. A když sednu do auta, tak hned jedou naplno sedačky a vzduch fouká na přední sklo, aby se případně rozmlžilo, je tam snímač. Pak až je vzduch teplý, automatika jej pouští do kabiny, aby se ohřála a zároveň o stupeň ztlumí sedačky, abych si nepřipálil zadek, později to ztlumí zase, když je v kabině tepleji.

         A v létě klimatizuji, i když jedu krátkou trasu, klimatizuji a zapínám větrání sedaček. jednou jsem zkusil vypnout klímu a stačí pár sekund a přes čelní sklo se kabina rozehřeje. Nevím, proč je blbost klimatizovat, když jedu krátkou trasu? Proto tam ta klíma je, abych v autě měl příjemno a ne abych se tam třásl zimou nebo potil od horka. To je přeci hloupost.

        14. Ty jo, to jste dobrej, manželka je zimouřivec, ale dýl jak
         Ty jo, to jste dobrej, manželka je zimouřivec, ale dýl jak 30 min vyhřívanou sedačku nedává ani po celodenní lyžovačce, pro mě je to tak max na deset minut

        15. Když se kabina vytopí, tak automatika tu sedačku stáhne na
         Když se kabina vytopí, tak automatika tu sedačku stáhne na minimum.

        16. Lexus…to neměla ani moje A6, tam to bylo jak v
         Lexus…to neměla ani moje A6, tam to bylo jak v levnějších 3 stupně vytápění a tři ventilace a odmačkat handmade. Tak mi to nedalo a našel jsem si to u toho Lexuse – předpokládám, že je to ta možnost volby „auto“

        17. Jo, třeba Volvo to taky mělo jenom ručna, takže tam jsem
         Jo, třeba Volvo to taky mělo jenom ručna, takže tam jsem musel postupně to vyhřívání stahovat na méně, tady nemusím.

        18. Takovou sedačku teprve musí ještě vyrobit aby ta moja na
         Takovou sedačku teprve musí ještě vyrobit aby ta moja na ní stále neskuhrala že „to ještě ani nehřeje“.

        19. Jsou lidi, kteri jedou do Karibiku a 80% casu travi v
         Jsou lidi, kteri jedou do Karibiku a 80% casu travi v klimatizovanych mistech. Ja jako prvni vsude klima vypinam. Kazdy to chce jinak. I v aute.

        20. To nemá s cestovatelskými zvyklostmi nic společného. Ale v
         To nemá s cestovatelskými zvyklostmi nic společného. Ale v autě a i v hotelovém pokoji chci mít příjemnou atmodféru a k tomu patří klimatizace, kterou si nastavím dle svého. Někdo to má jinak.

         To, že má někdo rád příjemné klima ještě neznamenám že bude v klimatizovaných prostorech trávit většinu času, když je někde v zajímavé destinaci, to je přeci hloupost totak to vyvozovat, ne? 🙂

        21. „Nevím, proč je blbost klimatizovat, když jedu krátkou
         „Nevím, proč je blbost klimatizovat, když jedu krátkou trasu?“
         Dle návodu (každého auta, nejde tedy jen o EV) máte, než zapnete klimu, otevřít nejlépe všechna okna a vyvětrat ten horký vzduch z rozpáleného auta stojícího na přímém slunci na parkovišti a až poté si zapnout klimatizaci. Pokud to neuděláte, pak vám klima najede na plný výkon. Takže když jedete pár set metrů od krámu ke krámu, je lepší si otevřít okna a nenechat na sebe foukat ten horký vzduch, který za těch několik sto metrů nezačne být chladným aby vám ochladil budku řidiče. Kdo je tedy na tom lépe? Myslím, že ten co si vyvětrá, než vy trpící v horku ofukován teplým vzduchem.

        22. Ale to se přeci nevylučuje. Já samozřejmě auto vyvetrám,
         Ale to se přeci nevylučuje. Já samozřejmě auto vyvetrám, když stojí na rozpáleném slunci. Otevřu všechny dveře, vyvětrám horký vzduch a pak jedu.

        23. Nevím, co všichni řešíte. Prostě nemá cenu zapínat
         Nevím, co všichni řešíte. Prostě nemá cenu zapínat topení/klimu na jízdu – a každý z nás ví, kam jede a jak dlouho pojede – která je pár kilometrů a minut. Jediné, co si tím řidič způsobí, jen průvan ve své peněžence. Nebude mít ani teplo, ani chlad. A o tom to celé je.
         Jinak otužování je zdraví prospěšné. Posilujete tím mj. Váš termoregulační systém, tedy zvládání jak vedra, tak zimy. Předevčírem jsme se účastnili akce na Žermanické přehradě – Mikulášská štafetová přeplavba Žermanické přehrady https://zimni-koupelnici.webnode.cz/

        24. Jaký průvan v peněžence způsobí, když pojedu cca 3 km
         Jaký průvan v peněžence způsobí, když pojedu cca 3 km asi 6 minut do vedlejší vesnice, rychlý nákup a hned zpátky, když budu mít zapnutou klímu na auto? Jako, topit to začne asi až po 5 minutách, takže to bude tak na cestu zpět. Ale chápu, že u EV to sežere trochu baterky, u spalovaku je to jedno. Nebudu kvůli tomu vypínat topení, to je přeci hloupost 🙂

         A tuplem v létě. Když auto vyvetrám pred jízdou, tak do něj usednu, klima běží a hned jde studený vzduch, tam není žádná prodleva jako u topení. Není důvod se pařit v autě, i když jedu jen pár km/minut.

        25. Na rozdil od odpadniho tepla, musi i spalovak vynalozit ca.
         Na rozdil od odpadniho tepla, musi i spalovak vynalozit ca. 2-3 kW na pohon klimakompresoru. Obzvlast v takovem nabehovem rezimu. Spotreba bude minimalne o 10% vyssi. Efekt je hodne mdly. Ja mam radeji okolni vzduch bez jakekoliv upravy. Teda ne ten, kdyz prede mnou jede nejaky smradoch.

        26. POkud myslíte klimatizaci v létě, tak efekt je velmi
         POkud myslíte klimatizaci v létě, tak efekt je velmi citelný a na rozdíl od topení i okamžitý, člověk se v autě nepaří a pro mě to má smysl i na krátkou trasu. Jsem zkoušel vypnout klímu a to je za pár sekund horko, to se nedá. A otevřít okno? To je zas průvan, to taky není moc zdravé. Ale jak píšete, každý to má jinak… Taky mám radši okolní vzduch, ale ne když je 30 ve stínu 🙂

        27. No popravdě nejhorší na tom bude to, že se budou v takto
         No popravdě nejhorší na tom bude to, že se budou v takto používané klimatizaci lépe množit plísně

        28. I když se pravidelně čistí a dezinfikuje?
         I když se pravidelně čistí a dezinfikuje?

        29. Je v ní větší vlhko. Pokud chce člověk to mít ok, tak
         Je v ní větší vlhko. Pokud chce člověk to mít ok, tak to chce při příjezdu do cíle tak 3-5km předtím klimatizaci vypnout. Ono to čistění a dezinfekce jsou docela ošidné zvlášť pokud používáte ty spreje. Na starší auta už léta s úspěchem používám čištění ozonem, když se nerenovuje interiér, tak to likviduje i ten ošklivý zápach zatuchliny, co uloženky mívají.

        30. Nechávam to čistit v servisu. Jo a nějaký ozon to pouští
         Nechávam to čistit v servisu. Jo a nějaký ozon to pouští do kabiny, jako osvezovac.

        31. Já už jsem k takovým věcem docela skeptický a dospěl
         Já už jsem k takovým věcem docela skeptický a dospěl jsem do stádia, že takové neprůkazné věci, co jde, si řeším sám a ono si to na sebe vydělá ta ultrazvuková čistička stojí nějaké 3 000 Kč, když budete čistit dvě auta 2x ročně, tak to máte nejpozději za tři roky zpátky,

        32. Nu vidíte a já sednu a jedu hned, protože jsem udělal
         Nu vidíte a já sednu a jedu hned, protože jsem udělal co?
         a) předklimatizoval předem a odjel se zavřenými okny
         b) nepředklimatizoval předem a odjel ihned s otevřenými okny
         Obojí je správně.
         Jen to a) dělám když jezdím od krámu ke krámu a to b) udělám, když mám vše nakoupeno a odjíždím domů.

        33. Já reagoval na toto:
         Už u spalováku byla blbost v horkých

         Já reagoval na toto:

         Už u spalováku byla blbost v horkých dnech klimatizovat, když jezdíte od krámu ke krámu…

         Takže klimatizovat má smysl o když jezdíte od krámu ke krámu. Já si nemůžu klimatizovat dopředu, tak tím spíš má smysl klimatizovat i na krátké trasy. Jinak bych se v autě uvařil. No a jak jste zmínil, pomůžu tomu i tím, že předtím vyvetrám.

         Takže to čase tvrzení, co jsem citoval, je blbost.

        34. Každý máme svoji pravdu, takže dál zde reklamu živit
         Každý máme svoji pravdu, takže dál zde reklamu živit nehodlám – jsou hodnotnější diskuze…

        35. Odjakziva se rika, ze otuzovani je zdrave a zmena teploty je
         Odjakziva se rika, ze otuzovani je zdrave a zmena teploty je zdravy prospesna. Kdyz se pokousite zit porad v komfortni zone, tak vas neceka nic dobreho. Bude stacit jeden kratky pobyt v neprizni a konec. A ted mi nezacnete s tvrzenim, ze chodite pravidelne do sauny a v lednu plavat do Vltavy.

        36. To, že v autě mám rád komfortní teplotu neznamená, že
         To, že v autě mám rád komfortní teplotu neznamená, že se neotužuji 🙂 Ale přeci se nebudu třást v autě zimou, ne?

         Jo, do sauny chodím opravdu pravidelně, resp spíš do Mineraltherme.

        37. 19 je skoro serverová teplota 🙂
         Nicméně dotaz – jaká je

         19 je skoro serverová teplota 🙂
         Nicméně dotaz – jaká je teplota na začátku jízdy a máte tu bundu po celý čas jízdy (při 19 bych jí měl) ?

        38. Parkuju v krytém stání, tzn. startovací teplota =
         Parkuju v krytém stání, tzn. startovací teplota = venkovní teplota. Parkování ve vytápěné garáži je sice uživatelsky příjemná záležitost, ale pro auto asi ta nejhorší možná varianta, resp. velmi efektivní akcelerátor koroze 🙂
         V zimě jezdím v bundě, ale není 19 jako 19, pocitově 19 v i3 je jako 21-22 v IONIQu. Nicméně ani ve spalovákách si nějak extra nepřetápím, nechápu lidi 25°C + sedačka naplno.

        39. Tak doteď jsem byl na tom, že pro krátké trasy jsou tam
         Tak doteď jsem byl na tom, že pro krátké trasy jsou tam právě vyhřívání sedaček a volantu, protože pokud je člověku teplo na ruce, bedra a nohy, tak mu vlastně není jen tak zima..

  1. Jinými slovy, už to začalo. Demontáž evropských
   Jinými slovy, už to začalo. Demontáž evropských spalovacích dinosaurů čínskými elektromobily.
   Koloběžky, kola, motorky, jezdítka i skútry už jsme projeli. Auta aktuálně začínáme projíždět.
   Autobusy díky B.Y.D. už jsme taky projeli. Podobně dodávky, kde se VW eCrafter marně snaží konkurovat Maxusu.
   Nákladní auta a kamiony jsou nyní na řadě.
   Jsou věci, kdy mně štve, že Já jsem Vám to říkal, ale neposlouchali jste a smáli jste se 🙁

    1. Máte pravdu. Před pár rokama jsme volali z telefonu
     Máte pravdu. Před pár rokama jsme volali z telefonu Siemens, Bosch, Sagem, Alcatel a Nokia. Dnes je Evropa mimo a v autech to bude brzo podobně. Když vidim, jaký progess má v autech např Hyundai při super kvalitě.
     Je otázka času, kdy evropané zjisti, že firma, která umi telefon a televizi umi i auta.

      1. No a? před dvaceti třiceti lety uměl každej trochu
       No a? před dvaceti třiceti lety uměl každej trochu šikovnej kluk v 15 letech doma zgenerálkovat fichtla, včetně rozpůlení motoru, vymezení vůlí převodovky a jeho sesazení…a to nemluvě o tom, že řada kluků uměla ve 12ti postavit krásně létající balzové letadlo a to ne z vypálených dílů, ale prkýnek a hranolků, cos si museli vypilovat

       1. Na tom něco bude… Dneska si dokáží šikovní kluci
        Na tom něco bude… Dneska si dokáží šikovní kluci „vytunit“ horská kola na top speed 100 km/h+, ti menší motorizovat tříkolku pomoci staré aku vrtačky a olověné baterie (nedávno jsem viděl v sousední vesnici). A ti starší kluci na univerzitách stavějí z dílů z takovýchto e-shopů na univerzitách samořídící vozidla. Ale to je přece lepší, než fetovat lepidlo, nebo čumět na přitroublé youtubery, jak hrají videohry…
        https://eveurope.eu/en/product-category/ev-conversion-kits-en/

        1. To robotické hraní si je většinou arduino (řídí to
         To robotické hraní si je většinou arduino (řídí to třeba 3D tiskárny a podobné CNC hračky) – takové trošku lepší elektrotechnické stavebnice – taky si s tím občas hraju a přes ali byly kompenty za zcela směšné ceny – jde přes to docela hezky udělat třeba zavlažování zahrady – na to samořídicí vozidlo jsem viděl za 50 nebo 60 USD stavebnici, pro naučení principů dobré.
         Celkově co mi na dnešním bastlení chybí je, že už lidi často nechápou principy, ale skládají definovaným způsobem bloky a pak to podle toho dost často vypadá. Hodně je to patrné u těch kol – málokdo se zaobírá geometrií a případně vyztužením rámu dost často lidi mění tlumiče, jak na běžícím pásu a za strašné prachy místo řešení nastavení atd.
         Mimochodem k té vrtačce, kdysi jsme vyráběli motorový člun z baterky z auta a z motorku od stěračů z š 120 taky to byla docela sranda.

        2. Dnes by na ten vas clun byl lepsi solarni panel a bldc motor.
         Dnes by na ten vas clun byl lepsi solarni panel a bldc motor. Svet nemuze zustat stat v dobe vaseho mladi. Jinak bysme museli umet posekat pole kosou a zaprahnout kone. Stejne tak bysme lecili nemoci pomoci bylinek a krucifixe. Delka zivota by byla o 30 let kratsi atd. Takove nostalgicke blouzneni meli starci v kazde dobe.

        3. Poenta je ale v tom že to dnešní bastlení je povětšinou
         Poenta je ale v tom že to dnešní bastlení je povětšinou bez znalostí. Ať už samotné použité technologie tak i fyzikálních.

         Trochu si připadám jako při stesknění po assembleru :-/

         Doba se zrychlila, efektivita ustoupila rychlosti a snadnosti.
         Když to přeženu až do důsledku tak v podstatě neviditelná ruka trhu, a na tu je každý krátký.

        4. Jako u vseho najdete mezi bastliri pitomce kteri konecne dali
         Jako u vseho najdete mezi bastliri pitomce kteri konecne dali svetu funkcni perpetuum mobile, ale take kluky, kteri maji fundovane znalosti a genialne nevsedni napady. Drive se pitomci nemohli tolik zviditelnovat. Ja bych tu dnesni dobu tak nezatracoval.
         No a pouzit motorek ze sterace a baterku umi i dnes zapojit zak 5. tridy.

        5. Jasně, ale mainstream hledá zkratky. To je celá poenta.
         Jasně, ale mainstream hledá zkratky. To je celá poenta.

        6. Ve jste nějaký pesimisti. Třeba takovej Rimac nebo Apple
         Ve jste nějaký pesimisti. Třeba takovej Rimac nebo Apple nebylo nic jinýho než bastlení a kde jsou teďka.

         Podívejte se na to co dělá tedle jůtuber a nebudete chápat co se děje. 😀
         https://www.youtube.com/watch?v=o5Cv9fvajrc

 5. Mel bych jednu prosbu. Uz jste zkusil 3 EV a pro pohodlne
  Mel bych jednu prosbu. Uz jste zkusil 3 EV a pro pohodlne porovnani by byla nejaka tabulka s nejdulezitejsimi udaji nejlepsi. Kdyz jsou vsechny udaje rozprostrene v textu, tak se vlastne neda poradne porovnavat. Vhodne data v tabulce budou asi Doba jizdy netto, doba nabijeni, spotreba celkem, spotreba prumer z nabiti, spotreba prumer z boardcomputer. Predpokladam, ze delka cesty bude vzdy stejna. Pokud by kazdy tachometr ukazal jinou delku cesty, tak by to asi stalo take za zminku. A aby to bylo jeste prehlednejsi, seradit auta v poradi dle spotreby prumeru z nabijeni.
  Rozdil ve spotrebe mezi eGolf a ID3 muze byt zpusoben jinou filozofii mereni prumeru. eGolf treba ukazuje jen prumer z trakce a ID3 treba vcetne topeni. Porovnejte nabite kWh a treba to neco rekne.

  1. Díky za podněty:
   1) tabuĺku jsem už zvažoval, ale zatím

   Díky za podněty:
   1) tabuĺku jsem už zvažoval, ale zatím mi to pro 1, 2, 3 BEV přišlo směšné, ale do příštího testu už zahrnu i tuto tabulku,
   2)V každém testu zatím BEV zajela jinou celkovou dráhu v rozdílu jednotek až desítek km. Důvod je prostý, rozdílný počet nabíjecích zastávek. Ty rozdíly jsou dány právě zajížďkama k nabíječkám. Také to má vliv na průměrnou rychlost.
   3) E-Golf v průměru zahrnoval i pomocnou elektřinu na topení a osvětlení. V době testu měl už najeto 80.000 km a SOH baterky na 92 %, tedy necelých 29 kWh. Text k tomuto testu včetně fotek naleznete zde: https://pavera.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747419

  1. Viďte… Já si začínám klást otázku jaký čas to tam
   Viďte… Já si začínám klást otázku jaký čas to tam Bjorn vlastně uvádí. My jsme čistou jízdou dosáhli 1000 km za 9 h a 26 min při jízdním průměru 105 km/h.
   Pokud to zvládnul Bjorn za celkový čas 10:45, měl by na nabíjení jen cca 1 h a 19 min. Průměrnou spotřebu uvádí 20 kWh/100km, tedy na 1000 km by potřeboval 200 kWh, když odečtu výchozích 58 kWh, pominu účinnost baterie a připustím, že neztratil jedinou minutu připojováním a odpojováním nabíječky (blbost), tak by musel ID.3 nabíjet PRŮMĚRNÝM výkonem 107,85 kW. A to je nesmysl! Není to co Bjorn uvádí ve svých tabulkách ve skutečnosti čistými jízdními časy a průměry, bez zaevidování času přestávek a nabíjení? Kdosi v diskusi tu dokonce zmínil, že v Norsku je maximálka na dálnici 110 km/h, takže na ten náš jízdní čas by se ani nedostal?

   1. Zase super článek,
    můžete napsat kolik ze spotřeby

    Zase super článek,
    můžete napsat kolik ze spotřeby činila klimatizace? Abychom si mohli představit kolik by to asi vzalo s tepelným čerpadlem. Při Vaší poměrně velké rychlosti si tipuji na 2-3 kWh na 100 Km. Myslím že ID s tč by bral max. 2 kWh méně.

     1. U vytapeni by se dalo dost usetrit, kdyby se dal regulovat
      U vytapeni by se dalo dost usetrit, kdyby se dal regulovat pomer recilkulace a privod cerstveho vzduchu. Ne pokazde je nutne vsechen vyhraty vzduch zase vyfukovat ven z kabiny. Pri 100% recirkulaci by byl topny vykon nejnizsi, ale okna by se mlzily a smradek v kabine by byl take neprijemny. Tak by bylo dobre umoznit ridici pomer cerstveho vzduchu sam nastavovat. Pak by bylo jeste mozne pouzit tepelny vymenik, ktery by pomoci tepelne rekuperace ohrival nasavany venkovni vzduch pomoci odpadniho tepla ze vzduchu opoustejiciho kabinu. Verim, ze casem se zacnou automobilky venovat i takovym malichernostem. Rekuperace muze ziskat az 70% tepla zpet.

      1. Tak jak to popisujete fungovalo vytápění a klimatizace v
       Tak jak to popisujete fungovalo vytápění a klimatizace v mém starém E-Golfu v režimu Auto. Vzduch jel prakticky pořád na cirkulaci a čerstvý se připínal zvenčí na základě hodnot interiérového čidla kvality vzduchu, nebo při dosažení rosného bodu na čelním skle. Rekuperační jednotka by byla asi hodně prostorově náročná na instalaci včetně potrubí. Dnes větrací vzduch do vozidla vejde vpředu a vzadu výjde, v případě takovéto aplikace ho však potřebujete dostat zpět k rekuperátoru. Navíc auta jsou z oceli a skla, nejsou to izolované objekty. Tedy tepelné ztráty větráním určitě nebudou tak velké, jako tepelné ztráty prostupem. Zvláště když jsou auta vydatně ochlazována proudícím vzduchem, který rozráží.

       1. Ztraty pres obal auta jsou samozrejme velke, ale ztraty z
        Ztraty pres obal auta jsou samozrejme velke, ale ztraty z vymeny vzduchu take. Dejme tomu, ze topny vzduch ma delta T 60 K a delta T odpadniho vzduchu 20 K. Tak ztrata je vic jak 33%, protoze obsahuje i vodni paru, ktera v sobe nese hodne energie. Vymenik musi byt vzadu, tak by tam musel byt i dilci elektricky ohrivac aby se kabina mohla timto vzduchem ohrivat. Vymenik by nebyl zase tak velky. V susickach pradla jsou takove zhruba velikosti A4.
        https://cdn.ersatzteileshop.de/parts/jpg3/22642200-k2.jpg

    1. Klimatizace u Kony Electric 64kWh s tepelným čerpadlem při
     Klimatizace u Kony Electric 64kWh s tepelným čerpadlem při venkovní teplotě 0 stupňů a vnitřní 22 stupňů bere při přepnutí jen na řidiče 0,8kW, při režimu Auto pro celý vůz z počátku kolem 2kW a po vyhřátí vozu to udržuje kolem 1,2kW. Elektronika bere při zapnutém rádiu 0,3kW, pokud zapnu vyhřívání předních sedadel, tak 0,6kW….

   2. Bjorn ve 3. minute v tom videu rika, ze nejede predpisovych
    Bjorn ve 3. minute v tom videu rika, ze nejede predpisovych 110km/h. Ackoli nezminuje konkretni maximalni rychlost, rika ze prumernou rychlost ma 114km/h.
    1000km / 114 = 8h a 46min na cestu, coz mu dava 1h a 10m pro nabijeni. Pri prumernem vykonu nabijeni 150kW (muj odhad… preci jen nemuze nabijet porad 250kW) tak dostane do baterky 175kWh.
    Na konci videa je videt ze spotreboval 219kWh.

   1. Super! Jezdím KONOU (dříve IONIQem), těším
    Super! Jezdím KONOU (dříve IONIQem), těším se.
    Zajímavé by bylo sledovat také teplou baterie…

    Užitečné informace o rychlosti DC nabíjení (COLDGATE):
    Fáze (0…~55% SOC) nad 25°C: plný výkon ~75 kW (200A)
    Teplota baterie <25°C: maximální výkon 56 kW (150A)
    Teplota baterie <15°C: maximální výkon 42 kW (110A)
    Teplota baterie <5°C: maximální výkon 21 kW (60A)
    Teplota baterie <1°C: maximální výkon 18 kW (50A)

    Fáze (~55...~75% SOC) nad 25°C: plný výkon ~56 kW (150A)
    Teplota baterie <25°C: maximální výkon 43 kW (110A)

   2. Zdravim a dekuji za zajimave cteni.
    Mozna bych mohl od

    Zdravim a dekuji za zajimave cteni.
    Mozna bych mohl od nektereho z kolegu vypujcit nase eNiro 64kWh, ale muselo by to byt o vikendu. V tydnu jsou neustale v provozu.
    Pak take manzelky Leafa 40kWh, to bych vam, ale moc nepral. 🙂
    S mou skoro ctyri roky starou TMX by to asi moc smysl nedavalo. Dnesni Xka uz jsou uplne jinde.

     1. Ok.
      Je to fakt smutne, ze nekdo kdo dodal na trh prvni celkem

      Ok.
      Je to fakt smutne, ze nekdo kdo dodal na trh prvni celkem dobry elektromobil a zaroven samozvany leader ev trhu to se svou druhou verzi Leafa takhle podelal.
      Ioniq 28kWh ma mnohem mensi kapacitu baterky a je pritom mnohem pouzitelnejsi…
      Fakt smutne.

      Kdyz pak ctu, ze jste s ID3 dosahl spotreby jakou bych pri tomto tempu zvladl i ja se ctyri roky starym Xkem tak je to dalsi dukaz jak moc to nekteri neumi.

      Tesim se na vase dalsi testy z realneho provozu.

     2. Tak když budete mít týden volna, tak bych Vám na těch
      Tak když budete mít týden volna, tak bych Vám na těch 1000 km na výměnu půjčil svůj 7 letý Peugeot Ion s 91 tis. km a 14,3 kWh původně využitelné baterie 16 kWh. Dnes, v +11-15°C a 80-90 km/h po Rudné Ostrava-Žermanice a zpět okruhem přes Slezskou Ostravu-Heřmanice se 2 lidmi, dokázal bez topení (v kabině bylo díky sluníčku +21-23°C) ujet většinou na tempomat až do želvy 98 km. 🙂
      Jasně, chápu, že v sado-maso salónu vyjde to utrpení levněji a za kratší čas :-))))

      1. Zdravím, tak přiznejme si, že už je to 11 let co se
       Zdravím, tak přiznejme si, že už je to 11 let co se začaly tyhle Kei auta vyrábět. I když spousta petrolheadů si pořád myslí, že právě toto jsou parametry současných elektromobilů:) A i infrastruktura u nás docela pokročila. Ty časy kdy jste při převozu tohoto auta z Prahy do Ostravy nocoval na AC nabíječce v Hradci Králové, jsou už snad nenávratně pryč.
       Je fakt že s těmito parametry bych se na těch 1000 km mohl vydat i se svým elektrickým skútrem, akorát by to rozhodně nebylo v levém pruhu:)))

        1. Na druhou stranu, je až neuvěřitelné kolik těchto
         Na druhou stranu, je až neuvěřitelné kolik těchto „trojčat“ slouží soukromým majitelům v nedalekých Kravařích a vůbec za řekou „na Prajzke“. Majitelé jsou často manuálně pracující řemeslníci, kteří si tento ojetý „zázrak“ přivezli za ceny od 150.000 do 160.000 Kč ze svých zahraničních pracovišť v Německu, Rakousku, Francii, či Holandsku. Tady slouží jako denní dopravní prostředek členů rodiny na nákup, do práce, nebo za sportem. Znám pána který s ním každý pracovní den cestuje do práce a zpět celkem 80 km. Nějakých 19.000 km za rok jen do práce. Auta jsou to v zásadě bezúdržbová, a pokud je nějaký servis skutečně potřeba, pomůže místní garážník elektrikář, který si starší náhradní díly vozí z Holandska z burzy. DC nabíječku tyhle auta patrně už do své smrti neuvidí. Proč taky, nabíjí se z obyčejné zásuvky u garáže na dvoře.
         Tohle je úplně jiný druh osobní e-mobility. Bez dotací, bez politiky, daleko mimo světla ramp a v podání obyčejných lidí.

        2. Je to prostě tak, že když člověk vystrčí hlavu z
         Je to prostě tak, že když člověk vystrčí hlavu z české díry, zjišťuje klady a zápory a ty klady si většinou vozí sebou domů. Trojčata, díky své univerzálnosti a bezúdržbovosti jsou přesně to, čím byl brouk, kachna, pětistovka, které dostaly Evropu z bicyklů a motocyklů na 4 kola. Japonec ani neví, jakou udělal se zastavením výroby iMiev chybu. Kdyby zdvojnásobil baterii, přidal vyhřívaný volant a všechna 4 sedadla, může to chrlit po milionech. Protože dojezd v zimě kolem 150 km a tepelný komfort v ceně do půl milionu by zopakoval úspěch CitiGoe a v menším segmentu ZOE. Navíc to auto se dá nádherně kombinovaně lakovat a jiné barvy, než fádní bílá, mu hodně sluší.

        1. A nebudete se na mne zlobit, když to nebudu zkoušet, že ne?
         A nebudete se na mne zlobit, když to nebudu zkoušet, že ne? Doba přeci jen pokročila… a technika snad taky.

        2. Určitě nebudu 😉
         Ano, doba pokročila, ale technika? Jak u

         Určitě nebudu 😉
         Ano, doba pokročila, ale technika? Jak u koho… Tato stará trojčata netrpěla ani rychlou jízdou a častým nabíjením (jel jsem to v létě a jedna trasa byla na otočku). Při dobíjení na DC se naplno pustila klimatizace, která chladila baterii a nebyl žádný problém. Třeba LEAF stále neudělal ani chlazení co měl IONIQ_28. Těším se na váš test s Konou, zda se projeví Coldgate…

        3. zatím byl můj jízdní styl „v levém pruhu“ následnému
         zatím byl můj jízdní styl „v levém pruhu“ následnému nabíjení ku prospěchu. Přesně to co zabíjelo e-Golfa, tady zajišťuje naopak optimální teplotu baterek na začátku nabíjení. Tak uvidíme…

  1. Test na této trati v TM3LR mne teprve čeká a na výsledek
   Test na této trati v TM3LR mne teprve čeká a na výsledek se velmi těším. Jen si nějak nevěřím na čas který jste uvedl. Skutečně jsme minuli značku 1000 km za 12 a 24 minut včetně jízdy a nabíjecích přestávek, ale samotná jízda nám z toho zabrala 9:26 minut při jízdním průměru 105 km/h. Ano, z celkového času jsme nabíjeli skoro 3 hodiny. Že by mi za stejných podmínek stačilo Teslu nabíjet jen 29 minut na 1000 km trase, tomu moc nevěřím.

   1. hmm, tak to Bjorn asi mel mensi provoz nez Vy. A taky jel pri
    hmm, tak to Bjorn asi mel mensi provoz nez Vy. A taky jel pri prumerne teplote cca 5°C, takze zhruba o 4°C tepleji nez vy.

    Ono by melo stacit mit prumernou rychlost kolem 110-115km/h a 2-3x nabijet na 250kW SC (coz je v CR zatim problem).

    1. V CZ je hlavně potřeba se nezdržovat zajížděním na
     V CZ je hlavně potřeba se nezdržovat zajížděním na Supercharger v Praze, ale nabít na Ionity v Berouně (cestou zpět a možná i tam) a to samé v Brně – využít PRE na Řípské.

     Ionity dá maximálně 500A a PRE 400A. Kdyby nebylo třeba volat obsluhu na MOLu na D1, tak by ta jejich UFC nabíječka taky dávala smysl. Hlavně v CZ má větší smysl jet plynule 120 km/h při malém provozu a minimalizovat zastávky, protože rychlé nabíječky prostě chybí nebo jsou několik minut od dálnice.

     1. Já bych se moc netrápil s absolutními hodnotami, ale jak
      Já bych se moc netrápil s absolutními hodnotami, ale jak bylo již výše nastíněno, vycházel bych především ze srovnání vozů mezi sebou. Jestli výsledky budou celé posunuté o 4kWh/100km výše či méně je spíš akademická otázka. Tedy hlavně co nejvíce se snažit dodržet jízdní trasu/cyklus a případné odchylky zmínit. Také jsou důležité okolní podmínky, tj. průměrná venkovní teplota a suchá/mokrá vozovka.

   2. Uvědomte si, že TM3 budete všude nabíjet minimální
    Uvědomte si, že TM3 budete všude nabíjet minimální rychlostí přes 900 km/h, někde se dostanete možná i na rychlost zvuku (skoro). Takže bych i věřil těm 29ti minutám nabíjení na 1000 km trati. Tohle se prostě musí zažít, co je to za technologii! Kdo přece vyhrál e-challenge a s jakým náskokem?

      1. Ano, uvidíme až na to dojde. Aktuálně bude tento týden na
       Ano, uvidíme až na to dojde. Aktuálně bude tento týden na řadě Kona EV 64 kWh. Ta mimochodem dojela v E-Challengi 2019 druhá se ztrátou 51 minut na TM3LR. A to chlapi nabíjeli jen 2 x na 50 kW DC stanicích. TM3LR nabíjela 3x, jednou na 50 kW DC a 2 x na SCH. Z mého pohledu, slušná rezerva při obdobné jízdní taktice jako s I-Pacem na 1000 km… Uvidíme.

        1. Tak snad se uvidíme v březnu na druhém ročníku, jestli
         Tak snad se uvidíme v březnu na druhém ročníku, jestli COVID dovolí.

        2. Rád bych. Ale plánovaný čtvrtek na e-challenge bude u mě
         Rád bych. Ale plánovaný čtvrtek na e-challenge bude u mě v práci možná problém. Ale to je ještě daleko. Díky za video Citygo-e na Šumavu! Před tím posledním stoupákem před Prahou už bych se řadil za kamion, co tam byl a jel bych hlavně na jistotu. Takhle to bylo hodně napínavé. Ještě nikdy jsem to nevybil do úplného zastavení, jak na Vestci. Vždy mi to ještě nějak s nulou jelo, ale čekal jsem to každou chvíli.

        3. Je mi líto, ale nespletl jste si mne s někým jiným? To
         Je mi líto, ale nespletl jste si mne s někým jiným? To video mi nic neříká 😉

 6. Off. V Cine zacaly tento tyden jezdit plne roboticke taxiky.
  Off. V Cine zacaly tento tyden jezdit plne roboticke taxiky. 25 mini Vans jezdi po meste Sen-cen uplne bez ridice a bez dohledu z centraly. A casem se rozsiri do vice mest. Tak uvidime jak si s tim soudruzi poradi. Na projektu pracoval internacionalni tym z Ciny, USA a dalsich zemi. Tesla prvenstvi tim asi ztratila.

 7. Oceňuji že tento test naprosto přesně popisuje reálné
  Oceňuji že tento test naprosto přesně popisuje reálné podmínky které v ČR máme. O to zajímavější je fakt, že starý Ioniq je tak moc dobré auto, které i s poloviční baterkou oproti ID3 dokáže takovou trasu zajet za takřka stejný čas s mnohem menší spotřebou. To je vážně síla. Dojezd ID3 na plné nabití po dálnici tedy cca 200km normálním tempem a v zimě. Zázrak se nekoná..

Napsat komentář