Čeští vědci vyrábí z odpadů alternativu zemního plynu

redakce - 16 Září 2014

Čeští vědci vyvinuli unikátní zařízení Purgaz, které dokáže vyrobit z odpadů plyn, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Biometan, plyn podobný zemnímu plynu (), vzniká z čistírenských kalů, zbytků jídel i z živočišného odpadu. Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, který vzniká při rozkladu organické hmoty.

Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, který vzniká při rozkladu organické hmoty.
foto: Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i.

Principem separace plynů je rozdílná rozpustnost jednotlivých složek ve vodě. Proti dosavadním technologiím má Purgaz mnoho výhod – je jednoduchá, levná, jednokroková a flexibilní. Vznikla jako výsledek základního výzkumu v Ústavu chemických procesů AV ČR v Praze.

Technologie má velmi jednoduchou koncepci – bioplyn je natlakován na cca 5,5 baru, dovlhčen a případně temperován na potřebnou teplotu, a pak přechází na separační jednotku.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak ať vyvinou malé domácí jednotky, které mohou zpracovávat fekální odpad a případně i např. po čočkovém obědě i plyny z domácnosti. Druhý den se na tom plynu může uvařit a cyklus se tím uzavře.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nič netreba vyvíjať, také jednotky vyrábali Číňania už dávno, v podstate to nie je nič zložité. inforse.dk/europe/fae/OEZ/biomasa/bioplyncina.jpg
Tu ide o to, že vzniknutý bioplyn má nízku kvalitu, veľa sírovodíka, teda sa nedá miešať s kvalitným metánom - zemným plynom a ani jednoducho spaľovať v kogeneračných jednotkách, musí najskôr prejsť úpravou a táto nová metóda slúži práve na úpravu bioplynu. Pokiaľ však chcete tento bioplyn používať len pre vlastné spaľovanie v horáku nieje treba ho upravovať.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale pouze za předpokladu spalování, kdy bude zabráněno "čichovému" vjemu (ať dál od domu nebo filtr), jinak bude smrad, že se to líbit nebude

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

SUhlasim s vami. Tak by sa realne mohla stat kazda domacnost sebestacna. Problem je v tom, ze potom by nemali urcite spolocnosti zisky. Dufam, ze sa ceski vedci zameraju aj na domacu vyrobu bioplynu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebude, spočítej si kolik 4 členná domácnost vyrobí odpadu (nezapoměň v práci chodíš na velkou nešetřís si to nadoma), nedokážeš vyrobit dost odpadu na samostatnost.

Je to řešení pro obce, které tím sníží energetické vstupy, s konbinací i jiných technologií, ale pro domácnost jak naznačujete vy, je to nepoužitelné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To zavisi od toho, aka je ta domacnost velka. Netreba pocitat len s ..., ale aj s roznou inou "fermentovatelnou" biomasou, napr. opadane ovocie, odpad zo zberu zeleniny, obcas nejake pomyje opadane listie. To by malo stacit s bioplynom minimalne na varenie, plus ako zalohu krb na pevne palivo na prekrytie zimneho obdobia. Mozna tiez nejaky slnecny kolektor skombinovany so solarnymi panelmi.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý, ale stejně jako Power to gas to má v ČEZku jednu chybu. Ač jsou v ČR obrovské zásobníky na plyn, tak plynová mafie a Vitásková nikdy nedovolí tlačit plyn do plynovodu obyčejným lidem za rovných podmínek. To je kšeft jen pro vyvolené.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pěkný, zajímalo by mě, jestli by to vyšlo levněji, než těžba..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rabovaní je vždy nejlevnější.

Vypadá to zajímavě. Jenom, že z obrázku není patrné, kde je ten metan. Ani jedna molekula CH4 není jaksi v dohledu. I když funkce je zřejmě srozumitelná, sirovodík, voda a oxid uhličitý "propadnou" k dusíku. :-)

---

hariprasad

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineKariéra EVC Group