Česko zná nejlepší ekologické projekty roku, absolutním vítězem je pasivní dům ze slámy

redakce - 02 Listopad 2018

V pražské Čistírně odpadních vod byly v sobotu oceněny nejlepší ekologické projekty ČR. Absolutním vítězem jubilejního 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stal vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy v Dobřejovicích u Prahy. V kategorii Stavba zvítězil a celkovým vítězem soutěže se stal slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy. Jde o ekologický skvost postavený z hlíny, slámy a dřeva.

V kategorii Stavba zvítězil a celkovým vítězem soutěže se stal slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy. Jde o ekologický skvost postavený z hlíny, slámy a dřeva. Jan Chvátal svůj unikátní rodinný dům budoval sám tři roky. Dům využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní dům s dominantním jasanovým schodištěm ve tvaru stromu dýchá přírodní atmosférou. Už během svého vzniku téměř nezatěžoval své okolí a stejně činí i nyní při svém provozu.
foto: E.ON Energy Globe Award

Stavba využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Obyvatelé slaměného domu tak ročně ušetří až 40 % pitné vody. Ekologická soutěž každoročně oceňuje nejlepší projekty usilující o ochranu přírody a úsporu energií.

Letošního ročníku největší tuzemské soutěže oceňující ekologické projekty se zúčastnilo celkem 220 firem, obcí, škol, staveb i jednotlivců. V pěti soutěžních kategoriích – Kutil, Obec, Firma, Mládež a Stavba – proti sobě stály vždy dva nominované projekty.

„O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala široká veřejnost prostřednictvím online hlasování. Celkem poslali lidé projektům 21 tisíc hlasů. Absolutním vítězem soutěže se letos stal pasivní dům ze slámy, který suverénně zvítězil také v kategorii Stavba, kde získal od veřejnosti téměř pět tisíc hlasů,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž organizuje.

Autor ekologické stavby v Dobřejovicích u Prahy Jan Chvátal budoval svůj rodinný dům zcela sám tři roky. Dům je postavený ze slámy, hlíny a dřeva. Využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní stavba harmonicky splývá s okolní přírodou a už při samotné stavbě vzniklo minimum odpadu.

Slaměný rodinný dřevěný dům

Slaměný rodinný dřevěný dům
foto: Jan Chváta

Tepelnou izolaci zajišťují slaměné balíky, které jsou zvenku pokryté vápennou omítkou. Dešťovou vodu ze střechy využívá rodina pro splachování na toaletách, zalévání zahrady i pro jezírko. Ročně tak ušetří více než čtyřicet procent pitné vody.

„Do soutěže jsme šli s manželkou bez jakýchkoli očekávání. Vítězství vnímám jako projevení zájmu o to, co jsem udělal, a jako jistý druh ocenění. Chci dál pokračovat v osvětě ohledně stavění z přírodních materiálů, pasivních domů a stavby svépomocí,“ popisuje Jan Chvátal.

TiltingVehicle

TiltingVehicle
foto: TiltingVehicle

Během slavnostního vyhlášení byly oceněny rovněž nejlepší projekty ostatních soutěžních kategorií. V kategorii Kutil zvítězila naklápěcí tříkolka s výkonným elektromotorem TiltingVehicle. Za kategorii Obec se na první místo dostaly středočeské Jesenice.

Ty přišly s projektem inteligentního veřejného osvětlení. Ve městě byla nainstalována část veřejného osvětlení se speciálním filtrem modrého světla, regulací a koridorovým svícením. Snižuje se tak negativní dopad osvětlení na okolní přírodu a díky LED technologii jsou navíc světla energeticky úsporná.

Vítězem v kategorii Firma je systém přepravy a prodeje potravin bez obalů od společnosti MIWA (Minimum Waste). Ta se inspirovala konceptem bezobalového nakupování a přidala mu potřebný komfort. Její projekt začleňuje do procesu také samotné výrobce a distributory.

MIWA

MIWA
foto: MIWA

Využívá opakovaně použitelné kapsle na přepravu zboží od výrobce na prodejnu a minimalizuje tak použití jednorázových obalů. Spotřebiteli nabízí nákup zboží do vratného, vlastního nebo ekologického obalu.

V kategorii Mládež pak zvítězilo Ekologické vzdělávání pro nejmenší. Mateřská škola Mateřídouška ve Frýdku-Místku již několik let aktivně vychovává své děti k ekologickému cítění. Učitelé organizují aktivity jako třídění odpadu, sbírání víček od PET lahví pro další zpracování nebo sběr kaštanů pro lesní zvěř.

Děti se učí pěstovat rostliny, pečovat o zvířata v koutku živé přírody a zapojují do svých činností rovněž rodiče. Za své aktivity školka získala titul EKOŠKOLA. Celkový vítěz soutěže E.ON Energy Globe Jan Chvátal získal za svůj vlastnoručně postavený pasivní dům hlavní výhru v podobě nového vozu Škoda Octavia G-TEC a tepelné čerpadlo aroTHERM od Vaillant. Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi pračku Miele a plynový kondenzační kotel ecoTEC plus od Vaillant.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Josef

Hm, já bych se trochu bál, že se mi v tom zabydlí živočichové. Respektive je jisté, že se zabydlí, otázkou jsou jen dopady takového zabydlení.

Obrázek uživatele Radovan

Trochu jsem se o to zajímal a byl i na seminářích k tomu a vlastnoručně slamák stavěl. Je to o poctivém provedení, ta sláma musí být v balících pořádně slisovaná a balíky na fest dobře postavené na sebe i mezi sebou. Pak se myší dělaná chodbička pro projití sama uzavírá, navíc sláma je hodně ostrá. Jakmile se to uzavře vápenatou hliněnou omítkou, je to další překážka pro hmyz a jiné živočichy. Ostatně pokud je ta omítka udělaná strojově do rovna, ne ručně a roztahovaná, většinou slamák zvenčí nepoznáte. podobně jako u mně spousta lidí nepozná, že jde o dřevodům, sendvičový panel.
Pro zajímavost si zkuste projít http://www.slamenedomy.cz/ na webu http://www.ekovesnice.cz/

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Obrázek uživatele Josef

No, nám na chalupě potkani prošli skrz metrovou kamennou a cihlovou zeď... Že by je zastavila dusaná sláma a trocha omítky je utopie. Jinak dřevodům je fajn, o tom žádná. Sami jsme o tom uvažovali, ale neměli jsme sílu a čas řešit stavbu, takže jsme šli do koupě hotového.

Obrázek uživatele Radovan

Většinou jdou myši za něčím. Stačí jakékoliv zásoby, nevysypaný koš, potkani kromě inteligence a socializace mají vynikající čich. Chalupy jsou typické tím, že nejsou obývány a zvěř tam má klid. Další důvod se tam nastěhovat. U té slámy to není o zastavení, jim se v tom prostě blbě dělají chodbičky. Takže se Vám paradoxně raději nastěhují do roštu dřevěné podlahy, pokud se do ní jde dostat jinudy, než přes slaměnou zeď. :-)

Jelikož jsem rekonstruoval panelák, stavěl dům z plynosilikátových panelů a byl při stavbě domu z tvárnic, tak mne nadchly domy dřevěné. Na masiv nebylo a nikdo to u nás neuměl, ale sendvič ano a moc se mi na něm líbí možnost výroby v továrně a sestavení na místě. Protože největší opruz, binec a délka trvání na stavbě jsou zemní práce a mokré procesy. Pokud dám dřevodům na patky, tak buď procesy minimalizuji nebo zcela odbourám. Když si pak nájemníci, co u nás v podkroví bydleli, stavěli svůj, byl to koncert RD Rýmařov, za 14 dní od převzetí základové desky bydleli včetně všeho vnitřního vybavení, kuchyně a spotřebičů. Bomba. Ještě o tom mají od dodavatele časosběrné video.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No cakal som min. tepelne cerpadlo a nie kurenie na drevo. Pozemok vypada byt celkom velky, teda idealne na system zem-voda.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A to proč? Jestli bude ekonomicky a ekologicky výhodnější tč nebo dřevo závisí na spoutě faktorech, například zdroji elektřiny, tepelných ztrátách objektu apod.
Pokud je to pasívní dům, je tč nesmysl, protože při venkovních teplotách, kdy je tč výhodné on topit nemusí.

Obrázek uživatele Radovan

Tyto domy se staví komplexně ekologicky s důrazem na používání místních surovin (třeba podezdívka se obvykle dělá z kamenů z blízkého potoka, lomu, starých domů atp.) a práce místních lidí, aby se nic nevozilo zdaleka z továren. Stejně se uvažuje o vodě, vytápění, ohřevu vody a případné elektřině. Takže voda z vlastní studny nebo studánky plus zachycování dešťové a její akumulace. Pokud je to možné, tak se rozvádí po době samospádem z nádrže nahoře a ze studny vytahuje třeba klasickým větrným čerpadlem, známým z amerických a australských filmů. Dešťová se zachycuje do nádrží plus jezírek a rybníčků, ty druhé příjemně ovlivňují klima u domu a přitahují užitečné živočichy. Ohřev vody je obvykle soláry. Nebo FVE, která s bateriemi zajišťuje elektřinu, obvykle nízkonapěťovou 12 nebo 24V. Slaměné domy bývají pasivní nebo aktivní, takže vytápění obvykle není nutné nebo se řeší centrální velkou hliněnou pecí s rozvody teplého vzduchu s doslova brutální akumulační masou a taky se jí v zimě řeší ohřev vody na mytí. TČ by tam být mohlo, ale obvykle postačí pec nebo raketová kamna na pokrytí tepelných ztrát objektu až až. Takový komplex eko opatření můžete vidět třeba zde https://hostetin.veronica.cz/ekologicka-vesnice

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Obrázek uživatele Kuk

Raketový kamna už jsou u nás povolený?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Už je to běžná věc, viz https://bydleni.idnes.cz/levna-kamna-na-drevo-0q1-/uspory-energii.aspx?c=A140222_212439_uspory-energii_rez nebo jak to funguje https://inspirovanoprirodou.weebly.com/raketovaacute-pec/raketova-kamna-princip nebo http://alter-nativa.cz/272-raketova-kamna.html

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Volá sa to Batch Box Rocket Stove.
www. youtube.com/watch?v=T-7ODLO7Pyg

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To bol ešte prvý princíp, kde sa drevo prikladalo zvrchu. Už sa stavajú raketové pece, kde sa prikladá horizontálne ako v klasickej peci. Napr. tu: www. youtube.com/watch?v=TmfVnaGmcV0
V Česku je aj človek, ktorý tomu rozumie a robí aj kurzy.

Obrázek uživatele Kuk

Článek z roku 2014 kde jsem se právě dočet že "České normy je však zatím nechtějí znát." a proto jsem se tě hned zeptal. :))))
Takže znova už jsou tu povolený?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

www. batchrocket.eu/en/

Obrázek uživatele Radovan

Netuším. Pokud je to výrobek, asi má nějaké atesty pro vstup na evropský trh. Abych pravdu řekl, v poslední době mne to, co povolil nebo nepovolil nějaký evropský korupční politik a korupční byrokrat, přestává čím dále tím více zajímat. Jsem svobodný člověk. Já si rozhoduji o svém životě. Když vidím, co běžně funguje v diktátorské komunistické Číně a tady mne výše zmínění s korumpujícím podnikatelem v čele přesvědčují, že to nejde, tak prostě smolík. Jděte s tím někam, hluboko a zůstaňte si tam co nejdéle. V teple a smradu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Obrázek uživatele Kuk

Díky za trochu zbytečnou osobní přednášku. Hezky ses rozdurdil :)
Jde mi jen o to, že až mi vyhoří barák tak mi pojišťovna nic nedá páč se tím budou asi ohánět, že to není schválený, dle ČSN apod. Toť vše ;)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele ozana

Co není zákonem zakázáno, to je povoleno, ne?

---

Vlastníš-li jen 0,28 BTC pak patříš mezi 1% nejbohatších lidí na světě.

Obrázek uživatele Anonym123

je zakázané aj to, čo je výslovne povolené !
opačný koniec toho vtipu so šedinami.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ceny by se měli udělovat až po prověřeném praktickém celoročním používání.
Tohle vypadá kvůli šílenému prosklení na velké přehřívání v létě, a jestli to nemá polystyrenovou desku zespodu (což asi ne když fanaticky použil slámu), tak v zimě bude problém se studenou podlahou.
Sama sláma snižuje životnost tak na 20 let, což sice mají i některé superlevné plastové baráky v USA, ale tam to dodají chudině za 3 týdny, a né jak tendle na tom strávil 3 roky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přehřívat v létě se nebude, páč má chytře udělané zastínění. Naopak v zimě mu bude sluníčko topit.
Na tu životnost máte nějaký zdroj? v článku o přesném provedení nic není.

Obrázek uživatele Radovan

Přesně tak. Předci nebyli blbci, dobře věděli proč mají domy přesahy střechy podle oblasti 80-120 cm. To je proti slunci dostatečná ochrana a navíc dnes ji umíme doplnit při tak velkých oknech skoro po zem i venkovní žaluzií vytahovanou odspodu k odstíněné ranního a večerního slunce. V zimě slunce nízko na obzorem topí, fakticky jde o klasickou Trmobeho stěnu ve velkém. Nahřívaným prostorem je celá místnost.
Životnost je o poctivosti výstavby a starosti o dům, zejména opatřením proti vlhkosti. Pokud mi odpadne někde omítka a teče tam delší dobu, budu muset zeď v tom místě rozbít a vtlačit tam nový balík. Možná vyměnit i dřevěné stojky, pokud se nejedná o samonosnou konstrukci.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

V domě už se několik let bydlí. A průběh stavby velmi podrobně je popsán na blogu http://www.slamacek.cz/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

místo polystyrenu se do základů používá pěnosklo. Nenavlhá a má "věčnou" životnost. Na rozdíl od zmíněného polystyrenu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

U takovýchto individuálních staveb mi úplně stačí minimální zaručená životnost 40-60 let a ideální 80.

Obrázek uživatele Kuk

O kolik je dražší?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím a pro mne to nehraje roli. Já nestavím pro jednu generaci. Tak jako mí rodiče nestavěli jen pro sebe, ale nechali dílo zde pro nás a naše děti.

Obrázek uživatele Kuk

Fajn rozumim, ale na to jsem se neptal. Taky jsem člověk, který nemá problém zaplatit za pořádné řešení či materiál. Opravdu mě zajímá jen ten rozdíl v ceně.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Poslední poptávka, ale bylo to 100m3 - cena 1200Kč/m3. Pozor na dopravu, je to darda, protože objemová hmotnost je 150kg/m3 a je to vlastně převážení CO2 zapouzdřeného ve skle ;-)

Obrázek uživatele Kuk

Díky. Však von polysteren je taky je zapouzdřenej vzduch. Jednou jsem si vez 1/3 tý dlouhý kostky co vylejzá z továrny. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tohle je hezke teoreticky, ale prakticky se dneska stavi uplne jinak a "tripatrovy" (dvougeneracni) rodinny dum ze 70. let uz je spis za trest nez vyhra. To same, kdyz nasi rodice staveli tenhle typ domu a nechteli statek ze zacatku stoleti.
Uz jen to, ze ti lide (dneska v duchodovem veku) se musi skrabat po schodech do patra misto pohodlneho prizemniho bungalovu, ktere se stavi dneska. A to nemluvim o pokroku v izolacich, vytapeni, rozvodu sede vody...

EDIT: Takze presvedceni, ze za 40 let dnes postaveny dum bude delat nekomu radost (a ne zbytecne problemy) je podle me dost na vode.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejde o to dělat radost. Jde o to mít v 18. kde bydlet v soukromí. Žádné mamahotely do 40. let věku. Na dvougeneracni domy se vykasli koukni na 150 let stare domy. A ty jdou přestavět. Nechce-li přestavovat tak ať si dělá co chce. Ale má zkušenost je, že přísloví "postav dům, zasaď strom......" je neustále platné a je to životní moudrost před kterou smekám. Pokud dvojice překoná (pře)stavbu domu, pak překoná leccos. Dnes si nechat postavit dům na klíč je největší chyba života, protože pokud jsi mladý, tak Tě kdokoli ohulí ani nemrkneš. A Ty potom splácíš hypotéku = zaplatíš 2x tolik než kdybys našetřil a přitom průběžně stavěl. Žádné zbytečné financování hajzlů jako je Kalousek a jemu podobní posranci.

Obrázek uživatele Kuk

Pohyb udržuje starý lidi při životě. Jakmile se přestanou hýbat je konec.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Pohyb ano, ty schody uz povazuju za kontraproduktivni (spis nikam nepujdou, protoze to ze/do schodu boli nebo se boji ze spadnou).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Josef

Přemýšlíme stejně. Osobně si myslím, že moje děti spíš ocení kvalitní pozemek na dobrém místě, než superdům na tom pozemku. Když si tam postavím dřevodům, tak ho moji dědicové za 40 a více let budou moci rozhrnout nebo zapálit a na jeho místě postavit něco moderního za levno, protože drahé věci jako přívody energií, odpady apod. už budou hotové. Když tam bude superdům, tak ho budou složitě přestavovat a nakonec to stejně prodají a postaví si někde něco nového, jestli bude tou dobou ještě kde.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil