Volvo představuje koncept elektrického kamionu pro regionální dopravu

redakce - 12 Prosinec 2019

Společnost Volvo Trucks, která nedávno zahájila prodej elektrických nákladních vozidel pro městskou přepravu, věří, že elektrifikace se může stát konkurenceschopnou alternativou i na poli těžších nákladních vozidel.Jak lze snížit dopady nákladní dopravy na životní prostředí a na klima, i když poptávka po přepravě stále roste? Řešením mohou být elektrické kamiony.

Jak lze snížit dopady nákladní dopravy na životní prostředí a na klima, i když poptávka po přepravě stále roste? Řešením mohou být elektrické kamiony.
foto: Volvo Trucks

Společnost Volvo Trucks vyvinula dva koncepty evropského elektrického nákladního vozidla pro stavebnictví a regionální přepravu. Elektrická nákladní vozidla pro náročné podmínky mohou přispět ke zlepšení pracovního prostředí řidičů a stavebních dělníků díky nízké hladině hluku a nulovým emisím výfukových plynů při provozu.

Druhý zmíněný faktor bude mít významný a pozitivní vliv na kvalitu ovzduší ve městech, kde probíhá mnoho stavebních projektů. Vzhledem ke své omezené hlučnosti umožňují tato nákladní vozidla také provádět přepravy více hodin denně, což otevírá nové možnosti pro zjednodušení operací, například při velkých stavebních projektech a v dopravě ve městech a jejich okolí.

Plně elektrický nákladní vůz Volvo

Plně elektrický nákladní vůz Volvo
foto: Volvo Trucks

„Z dlouhodobého hlediska vidíme velký potenciál elektrických nákladních vozidel pro podmínky v regionální přepravě a ve stavebnictví. S naším konceptem se snažíme objevovat a zkoušet různá řešení pro budoucnost a zároveň hodnotit úrovně zájmu na trhu a ve společnosti. Aby se zvýšila poptávka po elektrifikovaných nákladních vozidlech, je třeba rychle rozšířit nabíjecí infrastrukturu a současně musí být vytvořena silnější finanční podpora pro dopravce, kteří fungují jako průkopníci volící nová vozidla s nižší ekologickou a klimatickou stopou,“ uvádí Roger Alm, prezident společnosti Volvo Trucks.

Použitím těžkých elektrických vozidel v regionální přepravě je možné snížit celkový dopad dopravy na klima. Většina zboží se v rámci EU nákladními vozidly přepravuje regionálně.

„V Evropě existuje obrovské množství nákladních vozidel používaných pro regionální nákladní přepravu, které ročně najedou v průměru 80 000 km. To znamená, že zvýšené používání elektrických vozidel pro regionální distribuci by mělo za následek výrazné zlepšení klimatu, pokud bude elektřina vyráběna bez využití fosilních paliv,“ říká Lars Mårtensson, ředitel pro životní prostředí a inovace společnosti Volvo Trucks.

Plán společnosti Volvo Trucks na poli elektrických nákladních vozidel pro stavebnictví a v regionální přepravě začne pilotním provozováním malého množství budoucích elektrických vozidel u vybraných zákazníků v Evropě. Rozsáhlejší komerční využívání bude následovat později.

Elektrický kamion Volvo Trucks

Elektrický kamion Volvo Trucks
foto: Volvo Trucks

„Rychlost elektrifikace bude záviset na řadě faktorů. Na jedné straně je nutné rozsáhlé rozšíření nabíjecí infrastruktury a na druhé straně je nutné zajistit, aby regionální energetické sítě dokázaly dlouhodobě zajistit dostatečnou přenosovou kapacitu. K tomu, aby dopravci více investovali do elektrických vozidel, je nezbytná finanční podpora. Zákazníci v dopravě mohou také přispět tím, že nabídnou delší smlouvy a budou ochotni platit za udržitelnou dopravu. Mnoho provozovatelů nákladní přepravy má velmi malé marže, takže každá nová investice musí být zisková,“ vysvětluje Mårtensson.

Souběžně se zvýšenou elektrifikací v odvětví dopravy bude po mnoho let i nadále hrát klíčovou roli v nákladní dopravě na dlouhé vzdálenosti pokračující vylepšování účinnosti spalovacích motorů.

„Motory dnešních nákladních vozidel jsou účinnými měniči energie. Mohou pracovat na naftu nebo různá obnovitelná paliva, jako je zkapalněný bioplyn nebo HVO, a technologie má stále potenciál pro další rozvoj,“ uvádí Mårtensson.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Nejen osobní automobily u nákladních jsou pofesionální řidiči sledování na dálku.
Za uspornou jizdu jsou finančne odměnování
Automatická převodovka VOLVO Trucks řadi podle GPS Map
Fičury od Volvo Truck Vzdálené stahování softwaru
Aktualizace softwaru
https://www.volvotrucks.cz/cs-cz/services/vehicle-service/software-upgrades.html

"elektrickhé kamionu" :)

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele Jan Horčík

Díky

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Me by jen zajimalo jestli si to nekdo z vas uz predobjednal?


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?