V Ostravě proběhne Mezinárodní letní škola VŠB-TUO k nízkouhlíkovým technologiím

redakce - 14 Červenec 2017

Mezinárodní letní škola VŠB-TUO k nízkouhlíkovým technologiím se koná v termínu 17.-21.7.2017. Pořádá ji za podpory EU Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava, Fakulta elektrotechniky a informatiky. auto na vodík Hydrogenix Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava

Experimentální vodíkové auto Hydrogenix Vysoké škol báňská-Technická univerzita Ostrava
foto: Shell/VŠB-TUO

V rámci přeshraniční spolupráce se studenti univerzit z Polska a České republiky seznámí postupně s mnoha druhy alternativních pohonů i čisté výroby energie.

Na programu mají fotovoltaické systémy, včetně návštěvy jejich výroby v Rožnově pod Radhoštěm. Chybět nebude ani velká fotovoltaická elektrárna.

V Českém Těšíne uvidí v praxi již několik let fungující středisko Trianon, kde probíhá dlouhodobý výzkum zaměřený na Separaci pro recyklaci a soběstačné rodinné domy, nezávislé na energiích a vodě.

Kromě teoretických přednášek uvidí jak fungování, tak výrobu tepelných čerpadel v Bolaticích na Opavsku. Za zlomek nákladů na energie jsou schopny vytápět či chladit objekty i zajišťovat teplou vodu.

Ve speciálních objektech VŠB-TUO pak uvidí dlouhodobé testování tepelných čerpadel na tzv. Malém a Velkém měřicím polygonu VŠB-TUO. Stavbě, v níž se porovnávají různé druhy vytápění za stejných podmínek a získávají cenná data pro jejich další vývoj.

Protože třetí den je v rámci všech pobytových akcí kritický, jak potvrdí sportovci, bude program věnován i návštěvě přírodních a technických zajímavostí. Nikoli však bez současné edukace.

Konkrétně Pusteven v Beskydech, kde určitě zaujmou nové a staré technické přístupy ke stavbě domů ve vrcholových, počasím těžce zkoušených horských partiích.

Od tradičního komínu vyhořelá chata se zde rekonstruuje starým způsobem a hned vedle roste novými postupy budovaná horní stanice lanovky s moderním vytápěním. Průmyslový region a jeho historii pak bohatě ilustruje muzeum Tatra v Kopřivnici, další zastávka v regionu.

Chemická a průmyslová výroba, při níž vznikají plyny obsahující odpadní vodík, bude další částí letní školy. Počínaje teoretický seznámením s vodíkovými technologiemi, přes palivové články až po akumulaci energie meziprodukcí vodíku.

Pořadatelská univerzita v tomto disponuje mnohými úspěchy, včetně využití palivových článků ve vlastních experimentálních vozidlech Hydrogenix. Centrum ENET ukáže v Ostravě-Vítkovicích své technologie a probírány budou i překážky, tedy problémy využití vodíku k vyřešení pro nastupující vědeckou generaci.

V pátek 21.7.2017 vyvrcholí Mezinárodní letní škola programem čisté mobility. Dopoledne přednáškami a , universitní nabíjecí stanice. Odpoledne od 14 do 17 h. pak setkáním elektromobilistů u nabíjecí stanice laboratoře CPIT v areálu VŠB-TU Ostrava-Poruba.

Studenti se mohou těšit na praktické ukázky elektromobilů, diskusi s jejich provozovateli a majiteli, svezení a možná i řízení. Zatím ohlášení účastníci slibují pestrou paletu vozidel.

Jejich prázdninové společenské setkání bude věnováno i výměně zkušeností české a polské strany na poli elektromobility. V Polsku je v tomto aktivnější sever země, jižní hranice s ČR, přestože z hlediska (ne)čistoty ovzduší se jedná o velmi zatížený region, pokulhává.

Možná to budou právě polští účastníci Mezinárodní letní školy, kteří po studiu budou nápomocni v přechodu od uhelných kamen v centrech většiny polských měst a na venkově k technologiím, které doslova pročistí vzduch mezi oběma sousedními zeměmi.

tisková zpráva
 
Obrázek uživatele Radovan

Dopolední přednášku o elektromobilitě mám za sebou, právě přednáší o nabíjecích stanicích doc.Horák. Protože od půlnoci lije jako z konve, odpolední setkání v rámci mokré varianty přesměrujeme od nabíjecí stanice VŠB u budovy PIT k hlavnímu vchodu do budovy PIT na její opačnou stranu. Vozidla (pokud nepotřebují nabíjet) budou stát na prostranství před hlavním vchodem, diskuse a občerstvení budou probíhat uvnitř v aule. Vítr je ovšem silný a možná kolem 14 hodin vysvitne sluníčko.

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 2/2014, najeto 51 tisíc km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 14 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999.

Obrázek uživatele Radovan

Možná to z článku až tak nevyznělo, ale veřejnost je v pátek odpoledne v areálu vítána.

Další jisté akce na Ostravsku jsou:

- So 26.8.2017 13-17 hodin Technotrasa Důl Michal Ostrava-Michálkovice, odpoledne s elektromobily, prezentace, svezení elektromobily.

- Pá 22.9.2017 Den alternativní dopravy magistrát města Ostrava (v návaznosti na sobotní Den železnice), forma doposud nedohodnuta, pravděpodobně jako Den země, jen bez uzavřeného okruhu pro elektromotorky a elektrokola.

- So 23.9.2017 Den čisté mobility Opava Komenského sady a památník 2.sv.války v Hrabyni 9-18 hodin, pořádá město Opava, obec Hrabyně a region MAS Opavsko pro širokou veřejnost - stánek asociace, výstava elektromobilů, vožení veřejnosti, prezentace, spanilá orientační jízda elektromobilů po obcích Opavska a focení se s nimi před pamětihodnostmi.

- Pá 6.10.2017 Noc vědců VŠB-TU Ostrava – areál školy Ostrava-Poruba 17-22 hodin, sraz elektromobilistů na Fakultě elektro u školní nabíječky, stánek asociace, výstava elektromobilů, vožení veřejnosti, prezentace

Část již byla avizována dříve.

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 2/2014, najeto 51 tisíc km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 14 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% online