Solární lavičky monitorují kvalitu ovzduší, budou v Blatné i na Lipně

redakce - 26 Květen 2017

V některých místech v České republice se už koncem května budete moci usadit na solární lavičce, která nabije váš mobil nebo notebook elektřinou vyrobenou ze slunce. Solární lavičky nabízejí nejen dobíjení mobilu či notebooku a wi-fi, ale také monitorují kvalitu ovzduší

Solární lavičky nabízejí nejen dobíjení mobilu či notebooku a wi-fi, ale také monitorují kvalitu ovzduší
foto: E.ON

Mezitím si díky bezplatnému Wi-Fi připojení vyřídíte například e-maily. Parky a další veřejná prostranství tak dostanou zcela nový rozměr a stane se z nich místo, kde můžete nejen odpočívat, ale také pracovat. Veřejné prostory se v posledních letech proměňují. Stále více lidí může pracovat nejen z kanceláře, ale i venku.

Vedle kaváren se tak stávají oblíbeným místem také parky. Ty zatím měly své limity – lavičky mnohdy neposkytovaly příliš pohodlí a navíc v jejich okolí bylo problematické připojit se k veřejnému internetu nebo nabít mobilní zařízení.

„Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři,“ podotýká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje.

Koncem května budou mít solární lavičky v Blatné a v Lipně nad Vltavou, v červnu se chystá jejich instalace ve Volyni a v Třebíči. „Se společností E.ON spolupracujeme dlouhodobě na konceptu chytrého města, a proto jsme využili možnost pořídit solární lavičku. Ta obsahuje dvě USB zásuvky pro nabití mobilů nebo tabletů. Nový prvek městského mobiliáře bude umístěný u nově vybudovaného skateparku, který leží v komplexu sportovišť. Věřím, že si k lavičce mladí sportovci rychle najdou cestu,“ říká Pavel Ounický, místostarosta města Blatná.

Lavičky fungují i bez slunce

Solární lavičky perfektně zapadají do konceptu chytrých měst a poprvé byly představeny na Expu 2015 v Miláně. Protože využívají solární energii ze slunce, jsou šetrné k životnímu prostředí.

„Lavičky CapaSitty jsou první v České republice, které fungují na principu obnovitelných zdrojů energie. Jsou energeticky soběstačné, takže nepotřebují připojení k pevné elektrické síti a mohou být ihned instalovány,“ uvádí Matěj Kotrba ze společnosti Full CapaCity, s.r.o., která solární lavičky vyrábí.

Instalovaný výkon solárních panelů a kapacita baterie jsou navrženy tak, aby lavička vydržela až 14 dní plně fungovat bez slunečního svitu, takže ji lze využívat po celý rok. Její konstrukce je navíc v takzvaném provedení „antivandal“, což znamená, že je solární panel chráněný tvrzeným sklem a použitá elektronika je uzamčena v ocelové skříni.

Místa, kde lavička dává smysl

Lavičky mohou být umístěné například v městských parcích, sportovních areálech, na dětských hříštích, u gymnázií nebo u základních škol, v blízkosti informačních center nebo na turistických stezkách. „Základem je vybrat vhodné místo, kde bude mít lavička se solárním panelem smysl. Samotná instalace je potom v režii výrobce, který už obstará všechno potřebné,“ konstatuje Lukáš Svoboda.

Obě společnosti přitom našly způsob, jak vzájemně efektivně spolupracovat. „Díky podpoře E.ON můžeme lavičku instalovat v řadě menších měst po celé České republice a její funkce tak mohou využívat obyvatelé i mimo velká centra. Spolupráce funguje tak, že město od nás zakoupí solární lavičku, jež nese brand společnosti E.ON, která na instalaci laviček přispívá,“ popisuje Matěj Kotrba.

Monitorují ovzduší i pohyb lidí

Odpočinek, nabíjení mobilních zařízení nebo Wi-Fi připojení nejsou tím jediným, co solární lavičky umí. Monitorují také čistotu ovzduší, například koncentraci oxidu uhličitého a prachových částic nebo hladinu hluku.

Krom toho sledují pohyb lidí v místě, kde jsou instalované. „To vše jsou v dnešní době velmi důležitá strategická data, která vytvářejí kompaktní celek pro efektivnější řízení města,“ dodává Lukáš Svoboda.

Aktuálně probíhá instalace solárních laviček hned na několika místech v České republice. Jedním z nich je také Království lesa. Tato atrakce v zábavním resortu v Lipně nad Vltavou je umístěna v těsné blízkosti hojně navštěvované Stezky v korunách stromů.

Už nyní zde fungují další zařízení nebo technologie využívající obnovitelné zdroje, jako je třeba autonomní lampa veřejného osvětlení.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když na to budou dotace, tak to smysl dává. Bohužel.

Obrázek uživatele Martin67

Bože můj! Lidská debilita nemá hranic. Za tohle bych ty inovátory mlátil klackem po palici, aby se jim rozsvítilo!
Nedávejte na tenhle web takový kokotiny. Mám pak po náladě a jako by toho jinde nepsali dost, sakra.

Obrázek uživatele M.Krupka

Cena solární lavičky je zhruba 100 tisíc korun. Sedím-li na lavičce, chci většinou sedět směrem ke slunci. Instalované panely předurčují, že budu na té lavičce sedět zády ke slunci. Obnovitelný zdroj energie a wi-fi připojení u lavičky kandiduje na hloupost roku.

Kdo z nás by si takovou lavičku koupil a dal na zahradu?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já osobně pokud chci sedět delší dobu na lavičce, tak jedině ve stínu. Tak že titulek "Solární lavičky" mi přijde jako zdařilý oxymoron. : D

Obrázek uživatele Kuk

Až budeš mít vybito tak budeš sedět i na slunci ;)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Clovek by si zaplatil potrebne, rozumne a uzitecne veci, ale jak by k tomu prisli chudaci vyrobci nesmyslu, proto hezky platte dane, at je na lavicky :-)

Obrázek uživatele M.Krupka

Není to solární lavička, ale lavičku k tomu můžou dát.
Když se podívám na tohle video a na solární lavičku, tak nevím, zda se smát, nebo brečet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ta dobijecka na letisti mne pripada o neco smysluplnejsi, behem par dni na letisti to do odstaveneho elektromobilu dobije radove desitky kWh elektricke energie, to je srovnatelne s uzitecnou vyrobou lavicky za nekolik let :-)

Obrázek uživatele Kuk

Chicago testuje řetězec multisenzorických mini stanic umístěných na lampách sledujících lokální průběh znečištení ovzduší, rychlost větru, počet chodců na chodnících apod. Pomocí telefoní appky pak bude možné zjistit kterým částem města se aktuálně vyhnout či zda vůbec nevycházet s dětmi z domu. Může to být dobrým varováním pro astmatiky a lidi co maj problémy s dýcháním.
https://arrayofthings.github.io
https://www.engadget.com/2014/06/22/chicago-getting-smart-lamp-posts/?ncid=rss_truncated

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


veletrh e-SalonNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?