POZVÁNKA: Brněnský elektročtvrtek už zítra!

placená inzerce - 18 Prosinec 2019

Již pár měsíců se koná pravidelné měsíční setkání brněnských příznivců elektromobility. Jedno z takových se uskuteční i zítra, tedy 19. prosince 2019.Pro setkávání si Brňáci zvolili hotel na D1 - na sjezdu 178 km v Ostrovačicích.

Pro setkávání si Brňáci zvolili hotel na D1 - na sjezdu 178 km v Ostrovačicích.
foto: Malá elektromobilita

autor: Mirek Matyáš

Místo se hodí – v okolí hotelu na 178. km v Ostrovačicích jsou čtyři rychlonabíječky (ČEZ, E.ON a Polyfazer). Když přijede 15 elektromobilů, mohou se všichni během diskuzí popřehazovat tak, aby odjeli nejenom s plnými žaludky, ale i s plnými bateriemi.

Sraz není příliš organizován. V restauraci je rezervováno několik stolů, a kdo přijde, ten si sedne.Elektromobilisté se na setkání obvykle trousí již od 16 hodiny a po 22 hodině (když zavírá restaurace), se „rozpracovaná témata“ dodělávají u nabíječek.

Minule byla zajímavá sestava. Nejvíce byl zastoupen Nissan. Několik Leafů (24kWh, 30kWh i 40 kWh baterie) a navíc tři e-NV200 (24kWh i 40kWh baterie). A tak většina diskuzí byla ohledně SW Leaf SPY. Měřilo se, porovnávaly se Hx, SOC – grafy všech článků, křivky rychlosti nabíjení na AC u jednotlivých strojů. Spousta elektromobilistů si odneslo nové poznatky o svých EV.

Nejinak tomu bude i tento čtvrtek. Hlavním tématem budou zřejmě dotace, které budou nově otevřeny za 14 dní. I když výzva není optimální (výše alokované částky a omezení výše – i „níže“ dotace), podmínky dotací umožňují některé nečekané možnosti.

Zatímco nákup jednoho elektromobilu Škoda CITIGOe iV nevyjde z důvodu vysoké spodní hranice pro dotace (250 000 Kč), pro tři tyto elektromobily je to už OK. Dva elektromobily jsou také pod touto hranicí. Jestliže uvažujeme o dotaci pro malý podnik, tak je to úspora pro pořízení elektromobilu ve výši 30 % - což je jistě velmi příjemné.

K elektromobilu lze v rámci dotace pořídit nabíječku, či nově i solární přístřešek. Potom elektromobilita opravdu začíná dávat smysl, protože solární přístřešek s baterií vám může v ideálním případě zajistit provoz vozu po celý rok – bez nutnosti nakupovat elektrickou energii od distributora.

Jestliže například pořídíte elektromobil Volkswagen e-up! ve verzi „load“ (cargo) a pořídíte k němu solární přístřešek s 5kWh baterií, bude pak cena pro dotace OK a navíc na celý tento „systém“, včetně auta dostanete dotaci ve výši 40 %.

Právě při setkání na D1 budou představeny některé varianty solárních přístřešků, které splňují podmínky pro dotace z OPPIK 5.

Zajímají Vás termíny dalších Brněnských elektročtvrtků? Lze je nalézt na stránkách www.mala-elektromobilita.cz, nebo si je můžete nechat zasílat v elektromobilním Newsletteru. Tento Newsletter shrnuje jednou měsíčně informace o elektromobilních akcích, srazech, konferencích. Registrovat se lze ZDE.

Co dalšího se bude dít na Brněnském elektročtvrtku? Jako vždy budou k dispozici ojeté elektromobily z první ruky. Nachystaná je modrá Kia Soul EV s najetými 24 tisíci kilometry a také bílá dodávka Nissan e-NV200 s nájezdem 38 000 km. Tradičně tam bude i několik elektromobilů Tesla a netradičně jedno nové zelené CITIGOe iV s odběrem 15. ledna 2020.

A aby nemuseli jezdit na brněnské setkání kolegové z Plzně, podělíme se o tabulku s možnostmi dotací na elektromobily pro pátou výzvu OPPIK již nyní.

Elektromobily, na které samotné nelze využít podporu z dotací OPPIK5

Elektromobily, na které samotné nelze využít podporu z dotací OPPIK5
foto: archiv autora

Elektromobily, na které lze využít podporu z dotací OPPIK5 i samostatně

Elektromobily, na které lze využít podporu z dotací OPPIK5 i samostatně
foto: archiv autora

Orientační ceny solárních přístřešků, kterými lze doplnit výzvu OPPIK5

Orientační ceny solárních přístřešků, kterými lze doplnit výzvu OPPIK5
foto: archiv autora

Příklad možného použití dotace z OPPIK5

Příklad možného použití dotace z OPPIK5
foto: archiv autora

To je jen malá ochutnávka. Více se samozřejmě dozvíte na Brněnském „elektročtvrtku“.

Ceny v tabulkách berte jako velmi orientační. V průběhu roku 2020 předpokládáme pokles cen, dokonce takový, že plánovaná dotace může při výběrovém řízení „podlézt“ minimální požadovanou výši dotace. Mohou se také objevit zcela nové typy elektromobilů – a to hlavně v kategorii N1.

placená inzerce
Zpět na HybridPřidat komentář

Moc se omlouváme, že upoutávka je jen jeden den předem. Ale pokud se podíváte na naše stránky www.mala-elektromobilita.cz v sekci Akce jsou naše akce zveřejňovány s dostatečným předstihem. A pokud se přihlásíte i k odběru newsletteru tak vám to bude chodit přímo do vašeho e-mailu. Přeji hezký den.
Marek Klásek

Sorry, ale to zpoždění jde na mě.
Článek byl zveřejněn do hodiny od dodání materiálu.

Čekali jsme na vyjádření, co vše lze realizovat pod pojmem „kompaktní nabíjecí stanice, jejíž součástí je bateriové úložiště a FVE, případně přístřešek v rozsahu pořizovaného počtu vozidel. Jehož součástí je nabíjecí stanice a, bateriové úložiště a FVE.“

Dnes máme jasnou představu, co vše lze realizovat, i když pro detailní specifikaci ještě čekáme na vyjádření „garanta“.
Mezi několik dotazů, které ještě nemáme zodpovězeny, patří i ten, jestli je možné technologii „solárního přístřešku“ připojit na elektrickou síť 230 V AC /za elektroměrem/ – v objektu žadatele o dotace? Jestli ano, bude možné postavit v rámci dotace „regulérní“ HFVE s podporou 40% (a udržitelností 3 roky).

Ti co nemohou na setkání přijet, se mohou už nyní podívat, co v rámci podpory elektromobility SK zvládli Slováci.
https://minzp-iep.shinyapps.io/auta/

Ale nedívejte se všichni naráz – aby nespadnul server :-)

Obrázek uživatele spetak

Hezký počin, jo ono je to zítra. Aha. Tak snad přilští rok.
A fakt mě to mrzí.

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Obrázek uživatele Kuk

To už je tu Horčíkova tradice poutat jen den předem. :-///

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Ladislav -eNV 200

teda pokud vůbec....

---

Nissan eNV-200 150tis km po Čr 40tis. po Evropě, Tesla X90D, domácí FVE, sol. kolektory, slabost pro obnov. zdroje.


10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?