Obnovitelné zdroje získávají v Británii, Německu i Austrálii stále významnější podíl na výrobě

Zatímco česká energetika se stále točí v bludném kruhu „OZE jsou na nic; raději někdy možná postavíme jádro“, vyspělá část světa bez obav kráčí bezemisní k budoucnosti.

Obří vyrovnávací baterie Tesla na australské větrné farmě Hornsdale se skvěle osvědčila a v zemi vzniká stále větší množství obnovitelných zdrojů vybavených velkými bateriovými úložnými systémy.
foto: Hornsdale

Větrné počasí zajistilo Německu v prvních březnových týdnech postupně 65 %, 67,6 % a nakonec pro týden končící 17. březnem dokonce 72,4 % výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Plyne to z výzkumu Fraunhofer ISE.

O největší část se postaraly právě větrné elektrárny, na druhém místě byly uhelné elektrárny, dále jaderné a biomasa. Německo se zavázalo do roku 2022 odstavit všechny své jaderné elektrárny a do roku 2038/2035 také všechny uhelné.

Zároveň má Německo závazek dosáhnout do roku 2020 35% podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Toho už ale dosáhlo. Do roku 2030 to má být 65 %, kam se ale velmi pravděpodobně dostane mnohem dříve.

Vítr „nadělil“ také Velké Británii. V týdnu od 8. do 14. března tam větrné elektrárny vyrobily 35,6 % elektřiny. Dalších 31,2 % vyrobily plynové elektrárny, 21,3 % pak jaderné, 6,7 % biomasa.

V roce 2017 vyrobily obnovitelné zdroje 27,9 % veškeré elektřiny ve Velké Británii. Minulý rok to bylo dokonce 33 %, což bylo ale zároveň způsobeno propadem celkové výroby elektřiny (byla nejnižší za poslední čtvrtstoletí).

Zajímavý je v Británii rapidní pokles výroby elektřiny z uhlí. Zatímco v roce 2013 vyráběly uhelné elektrárny více než třetinu elektřiny, minulý rok to bylo pouhých 5 %!

Obnovitelné zdroje energie zažívají boom také v Austrálii, která je na dobré cestě k tomu, aby polovinu elektřiny vyráběla v OZE do roku 2030. V minulém roce přitom pokořila teprve hranici 20 %, když dosáhla 21,3 %.

Austrálie má přitom ideální podmínky pro využívání zejména solární, ale také větrné energetiky. Do roku 2020 chce dosáhnout podílu 23,5 % OZE, což se jí nejspíš bez problémů podaří.

Cleantechnica, Electrek.co

53 Comments on “Obnovitelné zdroje získávají v Británii, Německu i Austrálii stále významnější podíl na výrobě”

  1. Zdravím kolegové a mám dotaz. Někde jsem četl o
    Zdravím kolegové a mám dotaz. Někde jsem četl o bateriích se solným elektrolitem a teď to nemůžu najít. Je tam menší hustota, ale prakticky se prý nesnižuje kapacita… atd. Váha sice na stenou kapacitu cca 8x až 10x vyšší, ale pro firemní uložiště by mi to nevadilo. Prý se vyrábějí v Rakousku. Předem děkuji za info. Nemáš KUKu něco v archivu? 🙂

        1. Australské Zcell od Redflow. Myslím že to je dost drahý i
          Australské Zcell od Redflow. Myslím že to je dost drahý i přepočítáno na kWh. A hlavně dost možná je to velký množství tekutiny i jedovatý… ale to fakt nevím. Asi to pak nepůjde jen tak vylejt.

          https://youtu.be/4OHstY_kKUY
          https://redflow.com

          Myslím, že nejlepší variantou co se týče ceny, kWh, cyklů, zátěže a provozu jsou lithiové Lion baterie a v závěsu za nima LiFePO baterie. Ty hlavně co se týće bezpečnosti.

          1. Tak jsem to objevil. Je to ono. Technologie přebraná od
            Tak jsem to objevil. Je to ono. Technologie přebraná od uváděné firmy.

            Alternativní úložiště
            Slanovodní baterie – bezpečnost, ekologie a nižší výkon

            Lithiovým i olověným bateriím bývá vytýkán jejich negativní dopad na životní prostředí, ať už materiálovou náročností výroby, nebo toxicitou, pokud se dostanou (např. při havárii) do styku s půdou, vodou nebo živými organismy. Variantu ekologického úložiště nabízí rakouská společnost BlueSky Energy, která vyrábí baterii Greenrock z ekologicky nezávadných materiálů a s elektrolytem ze slané vody (saltwater battery). BlueSky Energy používá technologii již zaniklé americké firmy Aquion Energy a nyní se chlubí několika stovkami instalací po celém světě. Baterie je bezúdržbová, nehořlavá, nevybuchuje, umožňuje hloubkové vybíjení, schopně pracuje i v teplotách kolem nuly a není jedovatá v případě poškození a úniku elektrolytu.
            Ekologické baterie Greenrock na bázi slané vody
            Ekologické baterie Greenrock na bázi slané vody

            Ekologické baterie Greenrock na bázi slané vody

            „Háček“ zde představuje relativně nízká energetická hustota a nižší výkon v porovnání s lithiovými bateriemi. 2,5kWh modul Greenrock tvoří necelý metr vysoký box se základnou 0,3 x 0,3 m vážící 140 kg. Stabilní výkon se přitom pohybuje okolo 500 W, špičkový okolo 1 kW, i pro domácí aplikace se tedy musí spojit několik modulů dohromady. Pro srovnání, Li-ion baterie o shodné kapacitě a výkonu 2,5 kW (vybíjecí proud 1 C) má rozměry větší krabice od bot a váží 15 – 30 kg. V ceně za kapacitu jsou obě technologie podobné, nicméně slanovodní baterie potřebuje větší kapacitu k dosažení srovnatelného výkonu. Baterie Greenrock tak nachází uplatnění jako stacionární úložiště. Zejména v rodinných domech by měli majitelé ocenit naprostou bezpečnost a zdravotní nezávadnost baterie.

    1. Baterii se ‚solnym‘ elektrolitem prodavaji Aquion Energy,
      Baterii se ‚solnym‘ elektrolitem prodavaji Aquion Energy, financuje to pry Bill Gates, pry kvalitni, ale dostupnost tady v Evrope bude mizerna, ale mozna to ten rakusan preprodava. Pokud mate penize, tak neni nic lepsiho nez LiFEPO baterie treba od odvozce EV-Power.

      1. No, jak se to vezme. Záleží na použití. Já bych dneska
        No, jak se to vezme. Záleží na použití. Já bych dneska už u profesionálního řešení na míru váhal s použitím třeba vysokonapěťových Pylontechů. Nižší ztráty, u profesionální výstavby je jedno, že do toho nemůžete šáhnout, prostě to případně vyreklamujete, vejde se to do racku…

  2. Ale kdyby někdo začal tvrdit, že máme topit a stavět
    Ale kdyby někdo začal tvrdit, že máme topit a stavět stejné baráky jako v Austrálii, tak by ho většina lidí považovala za pitomce. I když věřím, že po desetiletí podobně masivní mediální propagandy, by mnozí uvěřili i tomu.

  3. No ale ještě menší produkce CO2 a cena dodávek elektřiny
    No ale ještě menší produkce CO2 a cena dodávek elektřiny pro odběratele bude v superjaderných státech (s víc jak nadpolovičním podílem) jako třeba Francie a brzo i Finsko a samozřejmě sousední Slovensko s Maďarskem, vůči Česku s nejpodobnějším počasím i geografickým umístěním.

  4. Pred cca rokem ve 30 letech jsem se taky rozhodl pro zmenu a
    Pred cca rokem ve 30 letech jsem se taky rozhodl pro zmenu a odesel do nemecka(Programator). Vracet se nehodlam.
    Plat 2x -3x vic
    Na ulicich cisto
    Jidlo za srovnatelnou cenu rozhodne lepsi. Staci koupit pizzu klidne ristorante za 1.5ecka. Nesrovnatelne.
    Zatim jezdim dieselovou hondou, coz chci co nejdriv zmenit za elektrinu. (Servis je tu levnejsi nez u nas)
    Ubytovani asi drazsi. cca 550eur za 2+1 70m2 v mensim meste.
    Nemci(Moji kolegove 30 – 50) jsou co se aut tyce velice konzervativni a moc se jim jejich diesly prodavat nechteji.
    Temer vsude kde to dava smysl jsou vetrniky. Vetsina domu a fabrik ma na strechach FVE. Jsou proste dal…
    U nas se porad jenom mluvi proc neco nejde a proc to stoji to co to stoji.

    Nejake zapory to ma. Pouze s anglictinou nevystacis. Internet v mobilu je horsi nez u nas. Ceny v restauracich hruza.

    1. Škoda mluvit, lidi to nechtějí vidět, že tady Babiš
      Škoda mluvit, lidi to nechtějí vidět, že tady Babiš ovládnul stát, který mu sype milardy ročně do jeho kapsy a ještě mu tleskají. Kvalita běžného jídla, když jsem přestal chodit do restaurací, zmizely každo-týdenní střevní potíže. 550 EUR za 2+1 je u nás běžná cena i v oblastech poměrně chudších než Praha a Středočeský kraj. Tak máme dobrý internet, to je tak vše.

      1. No dobrý, ale mezi vyspělý Západ EU se řadí i Francie,
        No dobrý, ale mezi vyspělý Západ EU se řadí i Francie, Itálie a podobní, a ne jenom momentálně nejšpičkovější Německo. A přejít nejrychleji na německou životní úroveň se snažilo třeba i Řecko, a tam je teď budoucnost daleko zoufalejší než v samostatněji myslícím a šetřícím Česku.

        1. V Čechách je blaze, krásná země, krásný holky,
          V Čechách je blaze, krásná země, krásný holky, nejlepší pivo a dá se tu chlastat až do rána. Praha je taky nádherná. Všude po Evropě je odsud blízko, jen skok letadlem protože jsme uprostřed. Spoje do celýho světa tu taky nechyběj. Spousta nadnárodních firmem toho využívá a dává sem svoje kontinentální ředitelství.
          Je tu rodná řeč, klutura, historie, rodina a kamarádi. A taky banda věcně nespokojenejch ufňukanců a kverulantů jako všude jinde.
          Politika tu stojí za pendrek stejně jako všude jinde. To vidím každej den na facebuku s jakema větrnejma mlýnama se potýkaj Australani, Američani, Italové, Francouzi, Dánové, Rusové, Španělé, Brazilci, Thajci, Indonézani. Všude je chleba o dvou kůrkách.
          Doma je doma. Půlka mý rodiny je a byla někde v hajzlu, ale já jsem tu rád. Nakonec potomci těch co odjeli do Ameriky se vracej do Evropy a chtěj tu zakovit. Evropa je pro ně barevná a živá a Amerika šedivá. Jsou úplně na vrcholu blaha, že můžou chodit všude pěšky nebo hromadnou dopravou a potkávat lidi.
          Teď na Bali jsem potkal další sortu lidí co tam žijí, pracují přes internet, maj peněz víc než já, minimální náklady a žádný auto, ani nemovitosti nepotřebují. Jen si občas zaskočí zpět do ČR. Když to umíte tak si jdete do moře harpunou střelit chutnou rybu a máte luxusní grilovačku. Koupíte si místní 35 GB SIMku za 200 kč a už nemusíte nic řešit páč máte LTE internet po celým ostrově a jste spojení s celým světem. Zase jiná dimenze.
          Co je všude špatný je to, že vás poněkud časteji chce nějakej pitomec zastřelit, vodpálit, píchnout nožem nebo přejet autem. Bohužel poněkud vic ve světě než u nás. V Americe je to úplně děsivé.

    2. Německo je momentálně jedním z jasně nejlepších států
      Německo je momentálně jedním z jasně nejlepších států světa, to že mu Česko dokáže konkurovat, a odliv obyvatel od nás byl z celého regionu tady nejmenší, naopak svědčí o tom, že i Česko je velmi nadprůměrně dobře politicky spravované.
      Ale je pravda, že tu mají firmy obří zisky, a zahraniční korporace od tud vyvádějí už desetiletí každoročně stamiliardy, takže by se dal provést urychleně platový skok z 1/3 německých mezd na minimálně tu nerizikovou 1/2.
      Řecký scénář by u našeho tradičního obyvatelstva nehrozil, přinejhorším by se během 15ti let naše zadlužení zvedlo na evropský průměr.

      1. Zase tak urychleně by to nešlo. Už ten růst za poslední 3
        Zase tak urychleně by to nešlo. Už ten růst za poslední 3 roky byl velmi rychlý. Kdyby to vydrželo další 3 roky, dostaneme se na průměru někam k 45 tisícům, to je už velmi slušné. Samozřejmě úměrně tomu dále zdraží bydlení a služby.

    3. S tím dieselem souhlas. Kolega kupoval tak 2 roky zpátky
      S tím dieselem souhlas. Kolega kupoval tak 2 roky zpátky nové auto a bez přemýšlení diesel (VW Touran). Říkal, že je s dieselem spokojený, žere to málo, nekazilo se to, takže zase diesel. A nějaký diselgate ho nezajíma ani v nejmenším. A vidím to i na firemním parkovišti.

      Ve firmě kde pracuje (velká korporace, oblast BW) je dohodou s odbory stanoven min. plat pro člověka cca. na úrovni SW vývoje nějakých 5600 eur.

      Soláry jsou opravdu skoro na každé střeše rodinného baráku.

      S angličtinou vystačím v práci, v každodením životě je nutná alespoň základní úroveň němčiny.

      Cena bydlaní odpovídá menšímu okresnímu městu, já platím 390 Warmmiete + el. a voda, je to za garsonku ale v dobré čtvrti. Jinak třeba Stuttgart je mnohem dražší a horší je, že bytů na pronájem je málo, resp. poptávka je vyšší než nabídka.

      1. Německo sosá z jednoho z největších přezhraničních
        Německo sosá z jednoho z největších přezhraničních rozdílů ve mzdách na světě, protože Slovani nemají tradici stávek. Takže na německém venkově bude už navždy možnost si nechat postavit na klíč barák od české či polské firmy, ale v mnoha německých velkoměstech se růst nájmů s migrací teprve začal ve skutečnosti pořádně rozjíždět. Jedinou jejich možnou záchranou by byl masový přechod z kanceláří na home office.

      1. Je tu spoustu minorit a nikde jsem se nesetkal, ze by se ke me
        Je tu spoustu minorit a nikde jsem se nesetkal, ze by se ke me chovali odtazite a to ziju na severozapade kde je to udajne nejmene tolerantni. Ver nebo ne lidi te na ulici i v parku zdravi sami od sebe. Cechy maj celkem radi. Vydelavame jim penize 😉

        A k cenam nemovitosti
        Kdyz se podivas jak jejich domy vypadaji tak vis proc stoji tolik co stoji. Pouzite materialy atd. U nas proste lidi stavi za co nejmin penez. Tady si za kvalitu jsou schopni priplatit. I tak to neni zas tak predrazene. V satelitnim meste stoji m2 cca 60 – 100eur + dum postavis 150k – 250k. Takze dum na nase stoji cca 5M Kc. Je to opravdu tak strasne?
        muj plat je cca 40k eur cisteho rocne. Nemyslim si, ze mam vic nez moji kolegove.
        Na novinkach vysel nedavno tento clanek:
        novinky(dot)cz/ekonomika/484887-cesi-musi-drit-na-vlastni-bydleni-nejdele-zjistil-evropsky-vyzkum.html

        Počet ročních platů potřebných ke koupi průměrného bytu:
        Země Počet ročních platů
        Česko 11,3

        Rakousko 5,6
        Španělsko 5,4
        Německo 5,0
        Dánsko 4,3
        Belgie 3,7
        Zdroj: Deloitte

      2. Ceny nemovitostí nejsou o moc šílenější než u nás.
        Ceny nemovitostí nejsou o moc šílenější než u nás. Zvlášť když si to srovnáš s jejich platy.

        Zatím nidko mi nedal nějak negativně najevo, že jsem cizinec z východu, ve firmě je cizinců hodně, dělají stejnou odbornou práci jako kolegové Němci a jsou i stejně hodnoceni. Ale nejenom v práci, nikde jsem se nesetkal s nějakou nevraživostí. A oni ti Němci taky nejsou všichni „čistokrevní“. Třeba můj domácí má kořeny na SLovensku, další sousedka (starší pani) taky narozena na Slovensku a když se podíváš na výlohy některých obchodů nebo firem, tak už z jměna vidíš, že mají slovanský původ.

        1. Ceny nemovitostí třeba v Mnichově jsou šílený i s těma
          Ceny nemovitostí třeba v Mnichově jsou šílený i s těma jejich platama.

          Neměl jsem na mysli ty vyloženě negativní okaté reakce, ale naopak spíš ty nuance, které su a tam projeví i když jste po celou dobu příjmán normálně a pozitivně. Můj strýc to zažil třeba v momentě, když usiloval o místo šéfa velké pojištovny. Tam se najednou začal lámat chleba a každej protiargument byl dobrej i když nebyl nahlas řečenej. Ředitelem se nakonec stal, ale tu zkušenost si velmi dobře pamatuje. A k těm jménům, moje neteře ač narozeny v Německu a česky vůbec neumí, taky zažili občas jiný přístup díky svému běznému českému příjmení i když jejich křestní jména jsou německá. Sice se nám po obrazovkách celá desetiletí proháněl typicky německej detektiv s polským jménem Šimanski, ale jak vidno sem tam to i tak trošku zaskřípe.

          1. Tak Mnichov je vrchol, podobně třeba i Stuttgart. To je
            Tak Mnichov je vrchol, podobně třeba i Stuttgart. To je potřeba srovnávat s Prahou a cena podobné nemovitosti v Praze bude taky na hony vzdálená možnostem průměrného Pražáka 🙂

            Kolega bydlel ve Stuttgartě, říkal že je to takový normální byt, bydlel tam s přítelkyní a stěžoval si, že platí docela dost na nájemném, kolem tisíc euro. A pak z něho vylezlo, že je to byt s rozlohou 100 m2 🙂 Ale to je už pár let zpátky…

              1. Nikdy jsem to nějak podrobně nestudoval, bydlím v nájmu a
                Nikdy jsem to nějak podrobně nestudoval, bydlím v nájmu a ne v Mnichově, ale oblast Stuttgart. Ale co jsem koukal na Mnichov, tak ceny bytů v novostavbách jsou fakt šílené… kolem 80-10 tisíc eur/m2. Jenomže v Praze je to kolik? Taky už se to blíží a kolikrát je to i víc než 100.000, t.j. 4000 eur/m2.

                1. Pokud bych se měl stěhovat za prací do Německa, tak by to
                  Pokud bych se měl stěhovat za prací do Německa, tak by to určitě nebylo někam na venkov.

                2. Však jo. Ve srovnání s Prahou je ten Mnichov adekvátní.
                  Však jo. Ve srovnání s Prahou je ten Mnichov adekvátní. To je jak v ČR… když už se stěhovat za prací, tak ať to stojí za to – Praha. Ale i s těmi náklady.

                  Ale i v menších městech je možnost dobré práce. Já bydlím a pracuji v okresním městě kousek od Stuttgartu. A spousta kolegů dojíždí do práce z vesnice, kde bydlí, buď autem nebo S-bahnem.

                  A vím, že třeba kolega Slovák, co tady byl (mladý kluk), tak bydlel ve sdílením bytě ve Stuttgartě. Prptpže chtěl být ve městě,ale neměl na drahý nájem. Já jsem spokojenější v garsonce na malém městě 🙂

  5. nooooo korupcí zpráskaný ČEZko může leda závidět….
    nooooo korupcí zpráskaný ČEZko může leda závidět…. strašná to díra, teprve dízlprasata se chystá „zaměřovat“

    auto.tn.nova.cz/clanek/novinky/jezdite-bez-filtru-policie-vam-bude-moci-na-miste-odstavit-auto.html

    Nedivme se že inteligence doktoři vysokoškoláci všechno emigruje pryč vod zemáka… do Germanie!!! země zaslíbené, medem a čistým vzduchem oplývající ;))

    kcc-hho.webnode.cz/business/cr/

    1. Za těch 50000 měsíčně, co už tady vysokoškoláci často
      Za těch 50000 měsíčně, co už tady vysokoškoláci často vyžadují, taky můžeme začít místo nevděčníků nabírat nekonečno právě dostudovaných mladých z miliardové Indie (na které letos nuceně přepíná kvůli výživě Syřanů i Německo) nebo Vietnamu a podobných oblastí se skromnějším nemuslimským obyvatelstvem.

      Velmi pochybuji, že dobroserům z řad vyššístřední třídy bude multikultura chutnat i po logické změně, kdy se místo neudržitelného dotačního zachraňování mladých, krásných, nadržených a blbých přejde ekonomicky vynuceně na masová povolení korporacím dovážet si odborníky za nadprůměrný daněný plat volně z většiny světa.

      1. Samozřejmě s bezpečnostní prověrkou, klidným
        Samozřejmě s bezpečnostní prověrkou, klidným vystupováním a vyšší mírou inteligence nevyžadující asistenci déle než půl roku, což ale lidé nabíraní za nadprůměrné platy s neustále dostupným firemním servisem při možnosti selekce z miliard poloviny světa splní velmi snadno, rozhodně rychleji než by se v Česku dalo stavět nové ubytování.
        Jenom se nesmí zapomínat, že když Česko zvládne mezi roky 2020-30 dobře domácí robotizaci a debyrokratizaci po nástupu i jen základní umělé inteligence, tak se tady uvolní až třetina dosavadních pracujících pro které se bude muset vymýšlet umělá práce nebo navracet rodinny do primitivního biozemědělství.

Napsat komentář