Konec skládkám? Plastový odpad lze proměnit v palivo

Jan Horčík - 01 Říjen 2009

Americká společnost Envion spustila o které tvrdí, že dokáže zpracovávat (ropu. Továrna za pět milionů dolarů údajně dokáže zpracovat ročně 6000 tun plastových odpadků na údajně asi 24 000 barelů ropy. Pokud se k ní pak přimíchají další příměsi, může se údajně tento produkt prodávat jako benzin nebo nafta.

Envion - přeměna plastu na ropu

Cena za jeden barel je zhruba 10 dolarů. Spojené státy patří k největším žroutům ropy na světě, přitom produkují nejvíce plastových . V dokonce plove obrovský ostrov plastikových odpadků (přezdívaný Great Pacific Garbage Patch). Rozlohou se prý vyrovná státu . Amerika ročně vygeneruje zhruba 50 milionů tun plastového odpadu.

Nová továrna využívá procesu zvaného termální depolymerizace, který byl vyvinut už před několika lety, ovšem byl shledán cenově nevýhodným. Dokáže s jeho pomocí zpracovávat téměř vše až na oblíbené . Ty lze jiným a výhodnějším způsobem. Konečný produkt nové továrny společnosti Envion podle New York Times připomíná "kalnou limonádu" a zapáchá jako něco mezi benzinem a naftou. Envion už má údajně nasmlouvanou jednu firmu, která bude produkt kupovat, v jednání jsou další.

Základem celého procesu je infračervené záření, které nastavené na správnou teplotu roztaví plast. Tak je možné zpracovat až 82% odpadu na tekuté palivo. Zbytky je třeba čistit při pravidelných odstávkách zhruba dvakrát až čtyřikrát do roka. Výroba jednoho barelu pak prý spotřebuje kolem 59 až 98 kWh energie. Navíc je také otázkou uvolňování škodlivin do ovzduší a vůbec se kolem téhle prapodivné továrny vznáší spousta zásadních otázek. Tak či onak, zajímavý pokus.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Společnost Envion tuto technologii zpracování plastového odpadu používá neoprávněně a velmi dobře to ví. Proto ty taje kolem technologie. Patent je v Evropě, jeho vlastník již podnikl kroky k dosažení svých práv.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jeden barel ropy obsahuje cca 6,1GJ energie, tj. cca 1700 kWh. Z kalné limonády bude asi o něco méně. Při 100 kWh vložené energie je to pořád dobrý poměr.


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Sleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto Live