Ministerstvo průmyslu tají informace o drahých reaktorech

Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá zveřejnit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů. Calla – Sdružení pro záchranu prostředí se proto rozhodla vymoci si přístup k nim soudní cestou.

Jaderná elektrárna Temelín
foto: ČEZ

Calla požádala s odkazem na zákon o svobodném přístupu k informacím o zpřístupnění Analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a Postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín. Jak ministerstvo, tak ministr Karel Havlíček v následném rozhodnutí o odvolání odmítli informace poskytnout.

Formálním důvodem odmítnutí má být, že jde „o novou informaci, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“. Po jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje, však již takové odůvodnění ztrácí svůj racionální smysl. Tím pravým bude skrýt skutečná rizika dopadů této investice na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny.

Vládní rozhodnutí o stavbě nového reaktoru znamená také rozhodnutí o veřejné finanční podpoře pro jím vyráběnou drahou elektřinu, která dorovná rozdíl oproti levnějším zdrojům.

Podle aktuální studie banky Lazard je nejnižší cena elektřiny z nových jaderných reaktorů 106,2 eur/MWh. Vedle toho dlouhodobé ceny elektřiny na pražské burze jsou sotva poloviční a poloviční jsou i investiční náklady na nově stavěné fotovoltaické nebo větrné elektrárny.

Smlouva, kterou má stát firmě ČEZ garantovat ekonomickou návratnost projektu, však doposud nebyla zveřejněna. Rovněž tak návrh mechanismu podpory stavby jaderných zdrojů, který měl připravit ministr Havlíček do konce března.

Zatímco nad ekonomickými dopady rozhodnutí o investici přinejmenším 200 miliard Kč na jeden reaktor je udržována mlha, ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou reaktorů po 1200 MW elektrického výkonu v Dukovanech.

Že by se reaktorů mělo podařit postavit více než jeden, to ale vyvrací vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl: „Postavit 2 bloky do roku 2040 na to prostě ta země sílu ekonomickou ani personální, ani strojírenskou v podstatě nemá.“

Edvard Sequens, energetický konzultant Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „Mrzí mne, že oznamujeme podání žaloby na ministerstvo i přes problémy, které naše země zažívá s koronavirovou pandemií. Běží však zákonné lhůty a nešlo již otálet. Žádat transparentnost je u několikaset miliardové investice a daleko vyššími potenciálními náklady na dotování elektřiny na místě. “

tisková zpráva

321 Comments on “Ministerstvo průmyslu tají informace o drahých reaktorech”

  1. Spotreba elektriny sla vyrazne dolu, velke firmy nepracuji a
    Spotreba elektriny sla vyrazne dolu, velke firmy nepracuji a domacnosti toho moc nespotrebuji. Tak uz cekam kdy se budou bourit znalci energetiky ze nam muze zkolabovat sit. Takovou aktivitu meli vzdy kdyz foukal vitr a byl nadbytek z Nemecka. Ted je klid po pesine a nadbytku je nejspis vic. Je videt ze ty znalci jsou vic zamereni na uzavirani naseho trhu a budovani monopolu dominantniho Cezu. Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti. Kdyby sme meli tolik jaderek co propaguje vlada, byl by ted asi velky problem ty jaderky uspat. Jeste uvidime.

        1. Presne tak, kdyz se zavre cast uhlenych elektraren, tak se ta
          Presne tak, kdyz se zavre cast uhlenych elektraren, tak se ta cast energie, ktera se exportuje, proste nebude exportovat. Jenze Leo psal – kdo vi, kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti … A o tom to je – nejak mu lezi v zaludku Temelin, ktery mimochodem hodne potrebujeme, ale uhlene elektrarny by nechal bezet. Nejak mne unika logika veci – kdy mnohem vetsi zdroj znecisteni by Leo nechal bezet. Divny prispevek k cistote zivotniho prostredi, je to tak?

          1. Připomínka fanatika Radovana k demagogovi a manipulátorovi
            Připomínka fanatika Radovana k demagogovi a manipulátorovi eRunner42. Milý pane, Leo nenapsal nic o uhelných elektrárnách, že by měly běžet namísto Tunelína. To jste mu podsunul Vy a následně ho dehonestoval. Konec debaty fanatika s demagogem a manipulátorem.

      1. Driv jsem se nadsene o toto zajimal a pak probiral s kolegyni
        Driv jsem se nadsene o toto zajimal a pak probiral s kolegyni (astrofyzickou). Hlavne z nadseni me vyvedla jedna bakalarka, kterou ted biohuzel nedohledam), kdy bylo psane, ze toto funguje ale jen docasne. Kolegyne mi vysvetlila, ze magnetuismus delaji stejne orientovane domeny v materialu. Pokud se bude magnetismus vyuzivat, pak se domeny budou zneusporadat. Jelikoz jsem se i nekde docetl, ze domenby lze zase usporadat, tak me pouze napadlo toto vyuzivat jako dlouhodobou akumulaci. Jen netusim, jakou energetickou bilanci ma prave to usporadani domen a pote ziskani energie pomoci permanentnich magnetu, nez se zneusporadaji.
        Kazdopadne nejde o trvaly zdroj energie, jestli si dobre vzpominam na tu bakalrku, slo max o male mesice.

          1. Lze, a tu energetickou narocnost bohuzel neznam, proto tak
            Lze, a tu energetickou narocnost bohuzel neznam, proto tak nejak stale doufam,z eby to mohl byt zpusob dlouhodobe akumulace. Obavam se, ze jen do doby, kdy tu energetickou narocnost zjistim. Ale budu rad, kdyz to zjistite a napisete. Mozna to bylo v te bakalarce, jen jsem ji prolitl.

                1. To asi nebude ona, jde o návrh klasického generátoru s
                  To asi nebude ona, jde o návrh klasického generátoru s permanentními magnety – pěkná práce, ale výše popsané jevy tam asi nebudou popsané, ještě to projdu…

  2. Mno… Nejsem v oboru machr. Jan Veselý by mi asi
    Mno… Nejsem v oboru machr. Jan Veselý by mi asi vynadal…. ale není mi jasný, proč se v království Českém i markrabství Moravském na můj vkus tak málo prostoru věnuje malým modulárním reaktorům.
    Ťech pár konferencí je jako prd ve větru …
    Jako ekonomovi mi to přijde rozumnejší řešení, než dostavba stávajících velkých JE. A to i technicky i ekonomicky. V době kdy by mělo být hotovo v Dukovanech (po pětinásobném odložení spuštění a 2-3 násobném navýšení ceny) by jsme mohli mít několik modulárních reaktorů už dávno. Tímto směrem uvažují v Kanadě, USA , Estonsku, Finsku …. Co bych za to dal vidět technologii modulárního reaktoru v atomové ponorce třídy Ohio…. Patří k nejstřeženějším technologickým tajemstvím USA. Kdo tomu rozumí víc, prosím linky a kritiku . Předem dík. Joe.

    Víc například:

    http://malereaktory.cz/

    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cez-nuscale-male-modularni-jaderne-reaktory-jaderne-bloky-energetika_1909261658_jgr

    https://oenergetice.cz/nazory/soucasny-stav-oblasti-malych-modularnich-reaktoru

    1. S reaktory z ponorek asi nelze argumentovat. Tam efektivita
      S reaktory z ponorek asi nelze argumentovat. Tam efektivita nebo naklady nehraji asi nejvetsi roli. Komercni minireaktory budou nejspis postaveny jinak. U minireaktoru je ostraha a kontrola zneuziti radiace obzvlast problematicka.
      Idealni by byly bezobsluzne minireaktory zahrabane 2000 m pod zemi.

    2. Hlavní problém je, že SMR jsou až na pár vyjímek ve
      Hlavní problém je, že SMR jsou až na pár vyjímek ve fázi vývoje nebo licencování, a budou na trhu možná tak za deset let. ČEZ na tom spolupracuje s USA.Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš.

      1. Jaderný program ČSSR v 70. a 80. letech byl úspěch,
        Jaderný program ČSSR v 70. a 80. letech byl úspěch, protože se sériově stavěly VVER-440. Stavěl se jeden reaktor za druhým a bylo možné stavět na reálných zkušenostech. Lidi už pak přesně věděli co dělat, jak to dělat a co nedělat. Už VVER-1000 v Temelíně byl průser, který nakonec dobře dopadl jen díky tomu, že mezi 2003-2008 bylo období fakt vysokých cen elektřiny.

              1. To je výborný příklad. Je to rozdíl mezi strašně
                To je výborný příklad. Je to rozdíl mezi strašně složitou a technologicky náročnou stavbou,plnou specifického know-how, a mezi jednoduchou konstrukcí, kterou zvládne kdejaká montážní firma jako nic. To je kouzlo modulární výstavby, složité věci se dělají na specializované technice v kontrolovaném prostředí tovární haly. Na poli už je jen „plug-and-play“.

                1. Pro nekoho musi byt takova jednoduchost k nasr@ni. Ani nelze
                  Pro nekoho musi byt takova jednoduchost k nasr@ni. Ani nelze pod zaminkou odbornosti podstrcit milionove uplatky a hlavne jak tu zakazku prihrat nejake ruske firme. Vsechny operace lze precizne kalkulovat a nepruhlednost a pritmy ceske politiky by tam bilo do oci. Nene, takova vec neni pro Cezko vhodna.

                2. Solárům fandím, ale na budovách parkovištích
                  Solárům fandím, ale na budovách parkovištích atd.,stavět to na polích je dle mě zvěrstvo.

                3. Souhlasil bych, pokud by se hospodarici jednotky (pisu obecne,
                  Souhlasil bych, pokud by se hospodarici jednotky (pisu obecne, protoze se toho dopousti i mali sedlaci) chovali k pude zodpovedne, nezvysovali jeji erozi, odplavovani svrchni urodne casti, doplnovali organiku, neprehaneli to s chemii. V takovem pripade mi prijde pro pudu (a hlavne budouci generace) prinosnejsi, kdyz na polich bude pod FVE rust trava pripadne nejake naletove dreviny a sict to bude koza ci ovce. Nebo proc je odpocinek pro pudu (jestli se nepeltu, FVE je, vuci jinym stavbam snadno demontovatelna) zverstvo? 🙂

                4. Obavám se, že panely na polích tu erozi nevyřeší, při
                  Obavám se, že panely na polích tu erozi nevyřeší, při dešti ta voda půjde do jednoho místa.Pokud je místo na budovách parkovištích atd je to dle mě zvěrstvo.

                5. Vite, co je eroze na polich? Ta je zpusobena intenzivnim
                  Vite, co je eroze na polich? Ta je zpusobena intenzivnim obdelavanim, odplavovanim humozni vrstvy a nevpravovanim organiky. Tyto podminky jsou odstraneni i v pripade, kdy se bude sict strojove, protoze posecena trava (aspon cast) na miste zustane.
                  Vas argument s vodou taky nesedi, sice voda stece na jedno misto, ale pak se vsakne do sirsiho prostoru, pri vetsich destich se rozlije do sirsihoi prostoru, kde se vsakne.
                  Tim chci rici, ze i kdyz souhlasim, ze strechama parkovistim slusi FVE vice jak polim, tak bych apriori nezakazoval FVE na polich. Jako majiteli pole mimo chranenou lokalitu by mi snad nikdo nemel zakzovat, co si na poli vysadim (takovy les ma delsi zivotnost na poli jak FVE), pokud to nebude neco nelegalniho (teba drogy).
                  Osobne jako vlastnik pudy na ni radeji uvidim FVE jak splavenou ornici kvuli spatnemu hospodareni, vyzilou pudu plnou NPK, damu a glyfosatu utuzenou tezkymi stroji. I kdyz nejradeji na ni vidim les.

                6. Určitě si vzpomenete na to video z brněnské hnojárny co
                  Určitě si vzpomenete na to video z brněnské hnojárny co jsem vám posílal,tak mě to nemusíte vysvětlovat.Místo těch panelů bych tam radši na pár let vysázel nějaké(odborníci by věděli)rostliny na regeneraci půdy.Jenom ta konstukce několik metrů vysoká je hromada materiálu, co se musí vyrobit a dovézt, možná i z číny, dále delší kabeláž atd.To by jsme časem mohli dávat na každý strom solár,aby měly veverky stín a nepršelo na ně.Pokud jsou panely na budově, která tu el. v ideálním případě sama spotřebuje je to nejlepší, a na to bych dával dotace, na polích bych to klidně „zdanil“

                7. Muzete mi jej, prosim, znovu poslat? Videi jsmepsoledni dobou
                  Muzete mi jej, prosim, znovu poslat? Videi jsmepsoledni dobou videl hodne, staci mi ukazka, nebo aspon o cem bylo.
                  Co se tyce zvyhodnovani instalaci na strechach (nekde jsme cetl, z eje narocnejsi jak na polich), tak to se shodneme.

                8. Byla to přednáška o změnách klimatu,snižování
                  Byla to přednáška o změnách klimatu,snižování srážek,erozi půdy atd.byly tam příklady z jižní moravy a na závěr tam byla diskuze, je to tak 3měsíce, zkusím to dohledat.

                9. Tak jestli si dobre vzpomina, tak tam prave varuje, ze vetsina
                  Tak jestli si dobre vzpomina, tak tam prave varuje, ze vetsina zemedelcu dela z nasich poli pouste. Tato prednaska me utvrdila, ze FVE narozdil od zemedelcu, neskodi. Jo a kdyz jste jeste mzinil tu vodu,neni problem se srazkama, ty jsou v rocnim uhrnu priblizne stejne, problem je v utuzeni zeme bez organiky, do ktere se voda nevsakne a v lete po sklizni chybi vegertace, aby nebyl takovy odpar. Nevim,zda zminak rozdilu akumulace vody v cernozemi a pisku byla v teto prednasdce, ale ten rozdil byl obrovsky.
                  Zajimal by me vysledek jednoho experimentu, zavest na nejake misto na Sahare vodu z more, kde by se udelalo jezero (jen ciste kvuli zvdusne lvhkosti), okoli osazet FVE. Zajimalo by me, zda by se po case to misto zazelenalo.

                10. Zatím platí, že čím víc se člověk snaží přírodu
                  Zatím platí, že čím víc se člověk snaží přírodu měnit, nebo ovládat tím víc to stojí za h….

                11. Zazelenalo by se ihned, protože to zná každý Čech z
                  Zazelenalo by se ihned, protože to zná každý Čech z Egypta. Tam, kde na pláži jela celý den kapénková závlaha, rostly palmy, kolem písek. Kam ta voda dosáhla, byla kolem palmy tráva. Jinde poušť.

                12. Az se budou jaderne elektrarny stavet na strechach a
                  Az se budou jaderne elektrarny stavet na strechach a parkovistich, pak muzeme i ty fve stavet vyhradne tam.

                13. Srovnejte si plochu temelína a plochu solárů, aby jste měl
                  Srovnejte si plochu temelína a plochu solárů, aby jste měl srovnatelnou roční produkci elektřiny.A ještě jednou vám zopakuji, že solárům fandím, ale ne za každou cenu.A pokud někdo začne seriově vyrábět SMR, tak bych to nezavrhoval, je to jedna z možností jak mít stabilní zdroj elektřiny.

                14. 5km2 versus 1000km2 viz. můj příspěvek výše
                  5km2 versus 1000km2 viz. můj příspěvek výše

                15. Ve vasi kalkulaci asi vychazite z toho, ze JE maji cely rok
                  Ve vasi kalkulaci asi vychazite z toho, ze JE maji cely rok 100% vytizeni a jedou nonstop. Nasel jsem 7 vasich komentu a nechtelo se mi vsechny prohledavat na to, abych zjistil jak jste prisel na 1000km2 plochy fve. Tak dejte ramcove info jak jste k tomu cislu dospel.

                16. JE 2GW vyprodukuje 14000 GWh energie ročně při 80%
                  JE 2GW vyprodukuje 14000 GWh energie ročně při 80% vytíženosti (zbytek jsou údržba a odstávky) FVE, která by vyprodukovala takové množství energie, bude mít velikost cca 14000MW.
                  100 MWp zabere v našich podmínkách cca 3.2km2
                  Ale to je výroba pro okamžitou spotřebu, bez akumulace.
                  Primární zdroj ale poskytuje stabilní výkon, 2000MW, a to s FVE bez akumulace nejde, máte přebytky, nebo naopak nedostatek. Takže musíte ukladat do dlouhodobých úložišť pomocí konverzí energy to Gas a gas to gas a pak to spálit v paroplynovych elektrárnách, kde celková účinnost včetně konverzi je 45%. To znamená že 14000MW aby vyrobilo opravdu 14000GWh, budete muset povýšit celkovou velikost o ty ztráty dosahujicich 55%.a jste rázem bezmála na 30GW FVE elektrárně která slouží jako primární zdroj) kde vyrábíte vše obnovitelne, bez těžby v Rusku, Norsku, či bridlicich v USA.

                17. Vase vypocty se mi nezdaji. FVE s instalovanym vykonem 1kW
                  Vase vypocty se mi nezdaji. FVE s instalovanym vykonem 1kW vyrobi 1000kWh/rok, nebo 1MWh/rok. Instalovany vykon 14.000MW by vyrobil 14.000TWh. Nemate tam chybu s faktorem 1000?
                  Plocha panelu potrebna na 1kWp je mene nez 6m2. Panel 330Wp s rozmery 1,7mx1m. Teda 100MWp odpovida 600.000 m2, 0,6km2.
                  Zkuste to jeste propocitat.

                18. Tak jinak, z jednoho instalovaného kWp dostanete v našich
                  Tak jinak, z jednoho instalovaného kWp dostanete v našich podmínkách u FVE 1MWh, u konvencniho zdroje 7-8 MWh, z toho plyne že potřebujete instalovat FVE 7-8x větší než konvenční zdroj. To je těch 14GW FVE. S konverzi jste na 30GW. Velikost FVE se nepočítá tak jak jste naznačil. Já vyšel z údajů o zprovoznemych velkých FVE elektrárnách v posledních pár měsících. Duke energy mi byla za vzor, 100MWp na 800 akrech. Patří spíše k těm kompaktnějším.

                19. Tak je pekne ze jste tech 14000 GW zredukoval na 14. Faktor
                  Tak je pekne ze jste tech 14000 GW zredukoval na 14. Faktor 1000.
                  Vas udaj z Duke energy je zajimavy, ale 32 m2/kWp je fantasticky prifoukle. Mozna ze maji nejaky areal kde stoji FVE a pritom neni cely zastaveny. V Evrope je bezna praxe pocitat s plochou panelu 6m2/kWp. Ulicky a jina nezastavena mista samozrejme nelze pocitat jako zabrana plocha FVE. FVE maji tu vyhodu, ze produkuji pres den kdy je nejvyssi lidska aktivita. Naopak konvencni elektrarny nemaji v noci odbyt.
                  Nevim kolik je v CR vhodnych strech, ale s velkou pravdepodobnosti je plocha vetsi nez by bylo potreba.

                20. Já se nebavim o FVE na střechách, které poskytují energii
                  Já se nebavim o FVE na střechách, které poskytují energii v místě spotřeby. Já se bavím o obrovských polních instalacích, které jsou z hlediska ceny a výkonu nejefektivnější. Nepomerujte to se střechou. U obrovských FVE parků potřebujete centrální střídače, kde co 5 MW tak jedno VN trafo. Pak také je zde k dispozici rozvodna kterou to posíláte dál do distribuční sítě, bavíme se o obrovském výkonu, takže zapomeňte na 22 KV linku. K tomu potřebujete komunikace kterými může projíždět i těžká technika, takže mezi stojany s panely jsou cesty, silnice, nebo jen volný prostor, podle stability a únosnosti terénu při deštích. Teoreticky se lze dostat na 2-2,5 hektary na 1 MWp. Například FVE Vepřek se rozkládá se svými 35 MWp na na cca 80hektarech, což je dané lokalitou která je dostatečně rovinata a homogenní, a použitím malých 11kWac střídačům. Tohlenení vždy k dispozici, nejsme Katar. . Celou dobu se bavím o primárních zdrojích (respektive o centrálních základních elektrárnách obstaravajicich base load) , které dodávají do sítě pořád, bez ohledu na dobu či roční období. Střechy do toho nepleťte, to je jiná kapitola, jiný účel. Základní zdroj patří ke strategickým strukturalnim zdrojům každé země z hlediska energetické bezpečnosti, ten nemůže být na střechách kde každá z nich má jiného vlastníka, to je hloupost.

                21. Pokud si lidi vyrobi cast sami, neni treba to mnozstvi jeste
                  Pokud si lidi vyrobi cast sami, neni treba to mnozstvi jeste jednou instalovat na loukach. Vzdy hraje roli soucet. A kdyz osadime kazdou vhodnou strechu, tak tech fve na louce bude mene. A prumyslove strechy samozrejme take.

                22. Bohužel, díváte se na to pohledem domkaře, který má na
                  Bohužel, díváte se na to pohledem domkaře, který má na střeše pár panelů a má pocit jak na to vyzral. to funguje jen část roku, pak postupně musí využívat veřejné sítě pokud není natolik bohatý aby se odstrihnul. Ale ve městě, je to mimo a v průmyslových oblastech také. Němci už na to konečně při své nadutosti přišli, a mluví o zeleném vodiku a řeší jak ho efektivně skladovat když zjišťují, že bez další konverze na jiný plyn to nepůjde. Ale s konverzemi klesá účinnost a potřebujete těch FVE více a více.
                  Jediný, kdo má rozumný přístup k věci, je PRC. Ti plánují během příštích pár desetiletí svůj energeticky mix rovnoměrně rozdělit mezi FVE, VE, HE, JE, TE( uhlí, plyn, ropa).

                23. Jojo, chytry Cesi a naduti Nemci. Stara ceska sebestrednost
                  Jojo, chytry Cesi a naduti Nemci. Stara ceska sebestrednost bez realneho podkladu. Kdyz by Nemci stahli par pobocek, bylo by cesko po smrti.

                24. Vy odmítáte jádro,že je drahé, ale na kolik nás zatím
                  Vy odmítáte jádro,že je drahé, ale na kolik nás zatím vyšla kombinace ekofanatizmu, hlouposti a české vyčuranosti, které vyustilo v solártunel?Kolik by za to asi bylo jaderných bloků?

                25. Ten solarni tunel si prictete te ceske vycuranosti. Nikdy to
                  Ten solarni tunel si prictete te ceske vycuranosti. Nikdy to nemelo dojit do tech podvodu made in czech. Ale tady jsou lidi tak chytry, ze mame vladu a hrad k bliti. A co se tyka Tunelina, at si lidi nabijou hubu, docela bych to tem chytrakum pral. Doufam ze pak nebdou lidova komanda palit baraky ktere maji lacinou elektrinu z vlastnich zdroju.

                26. Ty vaše výroky májí hodně blízko k fanatizmu, a
                  Ty vaše výroky májí hodně blízko k fanatizmu, a elektromobilitě to škodí.Podobný výroky používá 42.

                27. Bezte znova do karanteny, prosim. Vy musite byt hodne
                  Bezte znova do karanteny, prosim. Vy musite byt hodne nestastny clovek, kdyz si tak pekne ulevujete v diskuzich. Nebo vam u vas na severu uz nemavaji mali kluci a nezveda vam to sebevedomi?

                28. Proč by měl být Leo nešťastný?
                  Spíš je to o tom, že

                  Proč by měl být Leo nešťastný?
                  Spíš je to o tom, že narozdil od mnoha čezkych pepíků ví jak to funguje i jinde ve světě…
                  A pak je to hlavně spíš o nasranosti….
                  A já se mu ani nedivím….
                  Znám dost podobně nasraných lidí… A především na ČEZ….

                29. U CEZu jsem uz jen diky cipu pro nabijeni. Ano, vzdy posuzuji
                  U CEZu jsem uz jen diky cipu pro nabijeni. Ano, vzdy posuzuji situaci v CR se zkusenostmi ze zahranici. Velmi casto si preji, aby kazdy Cech vyjel aspon na rok pracovat do zahranici. Teda smer zapad. Aby videl, ze cesky styl neni vzdy to prave.
                  Na nektere hlupaky zde v diskuzi nereaguji. Vam a ostatnim preji hodne zdravi.

                30. Takze CEZ nejspis nemate rad, ale ze vam davaji levny cip, to
                  Takze CEZ nejspis nemate rad, ale ze vam davaji levny cip, to vam nevadi. Je to tak? Nejste vy spis vycuranek – cesky pepik? A jestli si myslite, ze tim, ze bydlite na severu a jezdite do Nemecka, tak jste kapo, tak to se pletete. Ve zdejsi diskuzi je spousta uspesnych lidi jednak pracujicich v CR, jednak majicich za sebou pracovni zkusenost ze zahranici. Oni vsak nemaji zapotrebi se porad zvyraznovat a psat zde nenavistne prispevky, na rozdil od vas

                31. Kritizovat umi kde kdo. Prilozit ruku k dilu se chce malokomu.
                  Kritizovat umi kde kdo. Prilozit ruku k dilu se chce malokomu. Leo jen kritizuje a je nenavistny. Hlavne, ze mu mavaji male deti, kdyz jede Teslou. To je teda fakt bomba. Co udelal vami zminovany Leo na propagaci elektromobility (mimo to, ze si uziva mavani od malych kluku)? To, ze jezdi do Nemecka pro rohliky, nic neznaci o tom, ze neco vi. To, ze cte clanky z nemeckych webu – to taky nic neznamena. A nasranost na to, ze to v CR nefunguje? OK – tak se zeptejme: co udelal pro to, aby se to v CR zmenilo? Nic? Nebo nadava? Nebo je clenem aspon zastupitelstva a aktivne meni situaci lokalne? Pokud ano, jake ma vysledky? Nebo je majitel firmy, ktera zamestnava lidi a odvadi dane v CR? Nebo vymyslel nejakou dulezitou vec, kterou ma dokonce patentovanou? Nebo opravdu jen pise chytrolinosti a nadava na CEZ, ale jejich cip velice rad pouziva? Zamyslete se nad tim v sirsim kontextu.

                32. Čtete po sobě co píšete? Co jste udělal Vy pro své
                  Čtete po sobě co píšete? Co jste udělal Vy pro své čisté okolí, že napadáte někoho, kdo jezdí elektromobilem a propaguje FVE? Používáte zelenou elektřinu? Máte pasivní dům? Nejezdíte ropákama?
                  Každý nahrazený fosil se počítá milý pane, každá malá FVE znamená, že ta elektřina nemusela být vyrobena někde daleko v uhelce nebo jaderce, že pro ni nemuselo být nakutáno uhlí a upravena uranová ruda. Každý litr vody ohřátý sluncem nemusel být ohřátý tímtéž uhlím a uranem a nemuselo se kvůli něj postavit kilometry parovodů a horkovodů. Tak to prostě je a to se počítá.
                  Co jste udělal Vy pro své čisté okolí?

                33. To, ze Leodendula jezdi elektromobilem, neznamena, ze bude
                  To, ze Leodendula jezdi elektromobilem, neznamena, ze bude povysenecky v diskuzi. Jeho slusnost je na velice nizke urovni. Prectete si, co sam pise … to je dost dobry odpad. Ropakama nejezdim, mohu vas ujistit.

                34. Flexible response, cesky na hruby pytel hrubou zaplatu.
                  Flexible response, cesky na hruby pytel hrubou zaplatu. Slusnym lidem odpovidam s prislusnou zdvorilosti. Pitomce ignoruju. Doufam ze ocenite, ze vam odpovidam. Zkuste byt slusny a slusnost vas nemine.

                35. S aroganci jste zacal vy. Dokud jste nemel Teslu, mel jste
                  S aroganci jste zacal vy. Dokud jste nemel Teslu, mel jste fajn prispevky. Pak jste zacal mit nosanek nahoru. I jini prispevovatele vam to napsali. Verim, ze si to pamatujete. Zacnete u sebe s napravou. Je zbytecne si hrat na vsevedouciho.

                36. Už se perou, už se perou 😀
                  Ten poslední měsíc vám

                  Už se perou, už se perou 😀

                  Ten poslední měsíc vám elektro hošíci nějak pocuchal nervy 😀 😀 😀

                37. Ne, neperou. Jen se snazi slusne vest ke slusnosti. Je to
                  Ne, neperou. Jen se snazi slusne vest ke slusnosti. Je to zbytecny boj?

                38. Rozumné vést ke slušnosti netřeba. Každý může
                  Rozumné vést ke slušnosti netřeba. Každý může uklouznout, ale kdo nemá v makovici prázdno, vrátí se ke slušnosti sám.

                  A hloupé ke slušnost vést též netřeba, neboť taková snaha jest zcela marná.

                  Smysl to dává pouze v případě, že to vnímáte jako vaše poslání.

                39. Zda jezdim Teslou nebo Ionem je uplne jedno. Ale objevilo se
                  Zda jezdim Teslou nebo Ionem je uplne jedno. Ale objevilo se tady par zvlastnich lidi kteri sem nepatri a na jejich komenty jsem zacal byt alergicky a jak pisu, hruba zaplata. Je mozne ze nekdy prenasim alergii mezi ruznymi komenty. Dik za tip, pohlidam si to a zapinam vyssi senzitivitu.

                40. Je jedno, cim jezdite. Ja vam vsak psal, ze od doby, co mate
                  Je jedno, cim jezdite. Ja vam vsak psal, ze od doby, co mate Teslu, mate cumacek nahoru a jste arogantni. Berte to tak, ze se vam snazim pomoci. Pomuzete i tem budoucim elektromobilistum, kteri jsou jeste nerozhodnuti o vyhodach elektro a shani prakticke zkusenosti. Nesklouznete do stylu Burkovice, ktery otevrene pise o tom, ze se u nas malo strili (cehoz se pravnik lehce chytne) a neumi napsat skoro nic konkretniho o elektromobilite. Tak piste konkretni veci na elektromobilitu a vykaslete se na vas zbytecny terminus technicus Tunelin ….

                41. Ano, málo se tady střílí, zvláště pak různí
                  Ano, málo se tady střílí, zvláště pak různí moralizující pisálci eRunner42 už měli být dávno anihilováni, i se svými právníky. Nejlépe asi, kdyby mohli společně navštívit primární okruh Tunelínu, kde by byli osvíceni 🙂

                42. Mezi moralizujici pisalky patrim i ja, chcete mou adresu kvuli
                  Mezi moralizujici pisalky patrim i ja, chcete mou adresu kvuli anihilaci?

                43. Systém Vás již zaměřil. Velký bratr nespí. Anihilace
                  Systém Vás již zaměřil. Velký bratr nespí. Anihilace bude provedena tři, dva jedna, teď. 🙂

                44. Zadnou zmenu nepocituji. V zrcadle ani nekdepobliz zadneho
                  Zadnou zmenu nepocituji. V zrcadle ani nekdepobliz zadneho Borga nevidim 🙂

                45. To víte, nic není dokonalé. Takže to odnesl nějaký Váš
                  To víte, nic není dokonalé. Takže to odnesl nějaký Váš jmenovec 🙂

                46. Jdu zkontrolovat tatku (zrovna jsme u nej na navsteve).
                  Jdu zkontrolovat tatku (zrovna jsme u nej na navsteve).

                47. Zkuste zde uz nepsat vase ubozarny. Driv jste mel dobre
                  Zkuste zde uz nepsat vase ubozarny. Driv jste mel dobre prispevky, ale jste cim dal tim vic trapny. Dost se divim, ze vas v ASEPu jeste toleruji. Elektromobilite skodite.

                48. Budete se asi divit, ale kecy pisálků na webových fórech s
                  Budete se asi divit, ale kecy pisálků na webových fórech s trapnými přezdívkami mne nezajímají. Počítají se činy. Co se ASEP týče, tak jako nečlenovi je Vám po tom kulové.

                49. A co vas nick, ten trapny neni? Nezlobte se na me, ale vas
                  A co vas nick, ten trapny neni? Nezlobte se na me, ale vas zpusob komunikace je na hodne nizke urovni. Jakmile nemate argumenty, tak jste utocny. Prectete si po sobe prispevky, co pisete a uvedomte si, jak elektromobilite svym zpusobem vyjadrovani skodite. To, ze mate doma dve EV, nic neznamena. Co se ASEPu tyce – nemuzete se mylit?

                50. Jste tak blbý nebo to hrajete? Trapný nick mé vlastní
                  Jste tak blbý nebo to hrajete? Trapný nick mé vlastní rodné jméno? Vy přestaňte hulit, ten matroš je na Vás moc silný. Konec diskuse, je to mlácení prázdné slámy.

                51. V čem je přezdívka eRunner42 trapná? 😀
                  Ptám se,

                  V čem je přezdívka eRunner42 trapná? 😀

                  Ptám se, protože by asi měla připadat trapná především mně, přesto respektuji svobodu jejího majitele a budu hájit jeho právo zvolit si cokoliv uzná za vhodné.

                  Trapné mi přijdou zlodějiny ve formě dotací na elektromobilitu, hysterické výlevy německých zelených nacistů a fanatismus všeho druhu.

                52. O pardon, že jsem se dotknul nedotknutelnych, pro které jsem
                  O pardon, že jsem se dotknul nedotknutelnych, pro které jsem pár let pracoval, jako šéf servisu fotovoltaickych střídačů pro ČR, SK. A ano, osobně jsem zprovoznil několik desítek MW centrálních střídačů, takže se omlouvám, že jsem Vám trochu pobořil Vaší představu. Prostě FV business je jako každý jiný, má své zákonitosti které jsou tu více, tu méně pokrivene dotacemi a podporou která se jiným uhlikove neutrálním zdrojům nedostává, právě díky Němcům. Oni a Francouzi byli krok od toho mít energetiku opravdu bezemisni již za pár let, a pak jen povýšeně všem ukazovat jak se to dělá, ale vše zadupali ve jménu ideologie do země. Proto jsem si dovolil použít slovo „nadutý“

                53. Já nic o chytrých Češích neříkám a dávám za vzor
                  Já nic o chytrých Češích neříkám a dávám za vzor jednu z nejsilnějších ekonomik světa, která si v těchto věcech, narozdíl od Němců, počíná velmi racionálně. Ano, máte pravdu, v Česku došlo k zneužití a zdiskreditování původně ušlechtilé myšlenky, který jsme draze zaplatili, platíme a ještě deset let platit budeme, ale jako praktik říkám, že ekonomický strop je cca 60% v OZE pro nejbohatší země. V ČR by tento poměr znamenal obrovské zdražení el. Energie pro koncové uživatele a zboží a služeb které je cenou elektřiny významně ovlivněné, typicky třeba pečivo a MHD. Nejvíce by to dopadlo na obyvatele , kteří by neměli možnost si to vykompenzovat fve na svém domě, typicky obyvatelé bytů, městskych domů. Vedlo by to k sociálním pnutim a nebezpečí zrušení společenské smlouvy, což by vedlo ke zhroucení společnosti jak ji známe a pravděpodobně vzniku anarchie a pak ano, bezpečnostní situace by se natolik vyostřila že by mohlo docházet k bezpráví. Dostupná energie, potraviny, péče, bezpečnost, infrastruktura jsou zárukou klidu a míru.
                  Sami uvidíme v nejbližší budoucnosti, jaký vliv bude mít na společnost schudnuti lidí a jejich postoj ke zdražování energií v souvislosti s Grean deal který je tlacen EU a naše vláda se k němu přihlásila.

                54. Jojo zdražení pečiva v důsledku dražší
                  Jojo zdražení pečiva v důsledku dražší elektřiny….
                  Už teď kupuji u Helmutů chleba levněji než v čezku kde je levná elektřina…
                  Leo to může jistě sám potvrdit….

                55. V Německu se přenáší náklady za síťové služby a
                  V Německu se přenáší náklady za síťové služby a podobně nejvíce na koncové maloodberatele, velcí odběratelé jsou usetreni, kvůli konkurenceschopnosti. A pekárny a maloobchod se s tím prostě svezl.

                56. Ceska tvorba cen je takova zvlastni. Ceny v CR jsou vetsinou
                  Ceska tvorba cen je takova zvlastni. Ceny v CR jsou vetsinou vyssi nez v DE i kdyz naklady jsou nizsi. Kdyz tak posloucham nektere podnikatele kolikrat kde byli na dovolene a co vsechno vymackou z firmicky, tak se vubec nedivim. Cesky podnikatel ma totiz presne ty manyry, ktere mu komunisti behem 40 let prisuzovali. No tak se tim nasi podnikatele ridi. Nemecky podnikatele maji zkusenosti o 40 let delsi a nejsou pokriveni komunismem a svych zamestnancu si vazi a mzdy jsou vyssi.
                  A ted nam ten chleba zatrhli 🙁

                57. Cokoliv v CR udelame, bude mit jen marginalni vlkiv na cenu na
                  Cokoliv v CR udelame, bude mit jen marginalni vlkiv na cenu na burzovni cenu v Lipsku. Takze jedine, jak si muzeme brutalne navysit cenu elektriny je, ze4 dame nejakou podporu. No a ta podora se rysuje kde?

                58. Cena energie z burzy má vliv na cenu v elektřiny v DE velmi
                  Cena energie z burzy má vliv na cenu v elektřiny v DE velmi malou, většina položek není tvořena burzou. To jsou ty externality. Němec i kdyby dostal cenu z burzy za nula, tak ten zbylé cenové položky elektřiny jsou dražší než ceska elektřina, včetně položky z burzy. Lidé stále jen koukají po laciné výrobě elektřiny, ale opomijeji ostatní náklady regulované státem, které tvoří většinu ceny energie. V Německu ta část z burzy je cca jedna pětina a celkově platí za elektřinu přes 7kc za kWh. U nás zatím není problém mít elektřinu za cca 2 Kč v NT včetně všech poplatků za MWh (bez stálých měsíčních plateb)

                59. Psal jste ale predpoved pro CR… Ted jste uhnul k Nemecku.
                  Psal jste ale predpoved pro CR… Ted jste uhnul k Nemecku.

                60. Přečte si to pořádně, psal jsem, že externality mají
                  Přečte si to pořádně, psal jsem, že externality mají výrazně větší vliv na celkovou cenu energie (regulovana část) než velkoobchodní složka obchodovaná na burze. A to je ten paradox. Vy stavbou OZE zlevnujete výrobu energie na jedné straně, ale zároveň prodrazujete vše okolo a to mnohem výrazněji, takže koncová cena pro maloodberatele roste. Vlastně velkým klínem vyrážíte malý klín..

                61. Pozor na odezdikezdismus. To že k němu občas někdo
                  Pozor na odezdikezdismus. To že k němu občas někdo sklouzne (i vy) neznamená, že ostatní přemýšlejí zrovna tak (a ještě neustále) a dá se jim tato vlastnost bez okolků přiřknout.

                  A také jste smotal dvě věci dohromady.
                  * snižování FVEfieldů a výkonu JE/uhelek atd
                  a
                  * sezonnost

                  Nepředpokládám že kdokoliv chce nahradit všechny zdroje jedním typem (FVE).
                  Takže tu máme dvě větve problematiky:
                  * zimní období pokrývat plynem (tedy neřešit že FVE v zimě nejede)
                  a
                  * pokrývání i malých ploch FVE aby se během léta snížila nutnost centrálních zdrojů (FVE parků, uhelek…)

                  Neříkám že mluvíte z cesty, jen sklouzáváte k argumentaci podle nesprávně pochopeného výkladu oponenta.

                62. Mě to přijde, že je to tak nějak vzájemné. Spousta lidí
                  Mě to přijde, že je to tak nějak vzájemné. Spousta lidí nechce pochopit, že pokud je tu příkaz vybudovat uhlikove neutrální energetiku, tak bez JE to je nesmysl, zejména v případě ČR. Můžete mít výrazný podíl výroby el. Energie ve FVE, klidně 9 měsíců v roce, dokáží pokrýt vaše potřeby z 80%, ale pak narazíte na tu sezonost, nepřízeň počasí a nutnost používat paroplynove elektrárny a přírodní zemní plyn, který ve svém celém životním cyklu produkuje srovnatelné množství sklenikovych plynů jako uhelné elektrárny a navíc je výrazným zdrojem NOx. A jak z toho tedy ven….?

                63. No prece vytesnit plyn v lete a ten usetreny plyn pouzit v
                  No prece vytesnit plyn v lete a ten usetreny plyn pouzit v zime. V lete je spotreba plynu trestuhodna, protoze by fve v lete byly urcite dostacujici.

                64. Ale pak nelze hovořit o bezemisni energetice a jedná se o
                  Ale pak nelze hovořit o bezemisni energetice a jedná se o pretvarku.

                65. Nikdo nerika ze ma byt 100%. Je nutne uplatnit oze co nejvic a
                  Nikdo nerika ze ma byt 100%. Je nutne uplatnit oze co nejvic a vyradit ty nejhorsi spindiry jako prvni. Spalovaky, uhelky a domaci kotle na spalovani odpadu. Stavajici JE nechat doklepat a pracovat na zajisteni ukladani energie v budoucnu. Az bude jezdit skoro cela zemekoule EV, bude hromada vyslouzilych baterek na usklaneni. Vo tom to je. Krok za krokem.

                66. Takto by to byla značka Ideál. Ale, jsou tu země, které za
                  Takto by to byla značka Ideál. Ale, jsou tu země, které za každou cenu tlačí rušení JE ačkoliv jsou funkčně a provozně a bezpecnostne na vysoké úrovni, místo toho pálí dal uhlí a hází pod nohy klacky komukoliv, kdo by proti rušení chtěl něco dělat. Přitom, máme na území ČR obrovské množství neprepracovaneho jaderneho paliva a bylo by vhodné podpořit takové zdroje JE, které by toto palivo zpracovali a nebylo by nutné toho tolik skladovat v budoucích trvalých ulozistich . Funkční technologie jsou, ale díky postoji DE a AT neseženete levné peníze.

                67. Ja zase nasel jeste lepsi. Solarni park ve Spojenych arabskych
                  Ja zase nasel jeste lepsi. Solarni park ve Spojenych arabskych Emiratech. 1,2GW na plose 8 km2. Specificka plocha 6,6m2/kWp.
                  techspot.com/news/80740-uae-powers-noor-abu-dhabi-world-largest-solar.html
                  Pouzili 3,2 milionu panelu s vykonem 375W/panel. Takze jak jsem kalkuloval. Plochy neni potreba jak pisete.
                  Ty arealy z wiki obsahuji treba i nekolik mest, tak to nema zadnou vypovidajici hodnotu.

                68. Emiráty nejsou vypovídající, používají panely které si
                  Emiráty nejsou vypovídající, používají panely které si neumí poradit s difuzni složkou světla. V našich podmínkách to bude polycristal a nebo amorfy a nebo thinfilm a pak budete na těch rozměrech co jsem psal 🙂 dojednejte si někde exkurzi na velkém FVE parku a sám uvidíte, jak velká plocha je v našich podmínkách potřeba. Samozřejmě, za 10 let bude vše jinak a třeba budeme ve stavu, že nám budou stačit ty 2 JE co už tu jsou

                69. Vy teda umite klickovat. 1000km2, 14.000GW, pres 60m2/kWp,
                  Vy teda umite klickovat. 1000km2, 14.000GW, pres 60m2/kWp, difuzni panely atd. Jedna vetsi pitomost nez druha. Standardni miry panelu jsou 1,7m x 1,0 m. Ty nejlevnejsi polykrystalicke maji vykon 330Wp s cenou pod 0,30 Eur/Wp plus Dph. Muzete se kroutit jak chcete, fve budou casem nejlevnejsi zdroj elektriny i bez dotaci. Kdyz si v Cezku privazeme predrazene JE k noze a v zahranici budou mit levnou solarni energii, tak to muzeme uplne zabalit. Ted to vyzaduje inteligentni reseni a ne stare mysleni.

                70. Já jsem nikde nezpochybnil cenu FVE, jen jich budete muset
                  Já jsem nikde nezpochybnil cenu FVE, jen jich budete muset postavit více a řešit drahé externality, které se projeví v celkové ceně elektřiny, tak jak už to dnes řeší Německo a Dánsko.
                  Ale dal jsem si kvůli Vám práci, a díval jsem se jaký typ elektráren a jak velký se chystá příští rok v DE, ano, uznávám že se dá postavit v středoevropských podmínkách 1MW na cca 1,6 ha, ale přesto, to nic nemění na tom, že z jedné instalované MW dostanete u FVE 7-8 x méně než z konvenční elektrárny pokud nebudeme počítat ukládání energie a cca 15x méně, pokud budeme (konverze,, ukládání plynu, jeho spalování) to je fyzika, a nic s tím neuděláte 🙂 Takže pokud se počítá, že kvůli rozšiřující se elektromobilite poroste spotřeba el. Energie. Tak o to větší plocha bude muset být zastavěná panely. Dle studií které lze snadno dohledat, střechy poskytují kapacitu v ČR max. Cca 15 GW, takže s ukládáním a konverzí to horko těžko nahradí pouhý 1 blok JE, bez konverze 2 bloky JE. S tím nic neuděláte, to je ta fyzika 🙂

                71. Kdyz muzeme v CR premenit desitky km2 v mesicni krajinu tezbou
                  Kdyz muzeme v CR premenit desitky km2 v mesicni krajinu tezbou hnedeho uhli a vsichni jsou z toho nadseni, tak si dovolim tvrdit, ze po ukonceni tezby by se krajina zlepsila, kdyby se ta hruza zakryla solarnimi panely. Takovych mist je v republice spousta po neskutecnych zasazich do krajiny v komunisticke dobe temna.

                72. To by bylo hezke. Jen jsem chtel upozornit na dvoji chapani
                  To by bylo hezke. Jen jsem chtel upozornit na dvoji chapani reality. Pro uhli znicime krajinu ale pro fve nedame ani pid nasi krasne rodne hroudy kterou tak milujeme a ktera nas zivi.

                73. Ale v ČR je na bývalých urodnych polích věnováno FVE
                  Ale v ČR je na bývalých urodnych polích věnováno FVE obrovské množství půdy. Na brownfildech je toho pár promile. Ale i kdyby jste všechny brownfildy a střechy využil, pořád toho nebude dost. Nehledě na to, že každá FVE i ta malá vyžaduje údržbu a kontroly. Sice monitoring je dnes na obrovské úrovni, ale střídače odcházejí, VN prvky odcházejí a všude potřebujete větší počet technických specialistů než v centralizované energetice. Máte o dva řády více komponentů rozlozenych na obrovské ploše a to klade nároky na čas strávený při cestování k problematické komponente. Už teď je těchto lidí nedostatek pro potřeby centralizované energetiky.

                74. To jsou zase čezké bláboly….
                  Malé FVE dokáže

                  To jsou zase čezké bláboly….
                  Malé FVE dokáže servisovat každý schopnější elektrikář…
                  A rozhodně nepotřebuje jezdit 200km daleko…

                75. Odpurci fve si radeji nechaji uriznout koncetiny, nez aby
                  Odpurci fve si radeji nechaji uriznout koncetiny, nez aby priznali, ze to je hodne perspektivni zdroj. Vymysleji same pseudoargumenty a casem se zapletaji do svych rozporuplnych kecu. Az pomine omezeni pohybu a obchodovani urcite navysim kapacitu me fve.

                76. Už vám po několikáté opakuji, že nejsem odpůrce FVE ale
                  Už vám po několikáté opakuji, že nejsem odpůrce FVE ale realista, který ví, že veškerá výroba energií ve FVE být nemůže. Že to má svůj ekonomický a technologický strop, který vy nechcete vidět, protože jste pravděpodobně informovaný jen z jednostraně orientovaných zdrojů a nemáte dotek s praxí.

                77. Kdyz pisu o prevedeni letni spotreby plynu na zimni spotrebu,
                  Kdyz pisu o prevedeni letni spotreby plynu na zimni spotrebu, tak asi nepozaduji 100% oze. Pozaduji pouze maximalizaci umozneni vyroby v ramci technickych a financnich moznosti bez omezovani a zastrasovani lidi, kteri to chteji realizovat ale nesmeji. Priznavam ze me uz dochazi sila. Hezky zbytek nedele.

                78. Ano ano. Když mu rachne řídící deska nebo bridge v
                  Ano ano. Když mu rachne řídící deska nebo bridge v centrálním střídači už tam běží se sroubovakem a zkouseckou 🙂 a s hrabemi když se stane něco na trafu 🙂 Tyhle názory domkařů mě nutí k úsměvu 🙂

                79. No spíš můj dobrý známý elektrikář co ty FVE servisuje
                  No spíš můj dobrý známý elektrikář co ty FVE servisuje by asi nevěřícně kroutil hlavou, že se v čezku opravuje trafo pomocí hrabiček 🙂
                  I když v čezku je možné úplně všechno…
                  PS :domkař nejsem, ale hrabičky a trafo mám

                80. Za to nemohu že nechápete nadsázku 🙂 Ani mě nezajímají
                  Za to nemohu že nechápete nadsázku 🙂 Ani mě nezajímají názory vymenkare stringovych invertoru 🙂

                81. 1*
                  Buďme rádi za SMA, Fronius a spol..
                  Když jsem viděl ty

                  1*
                  Buďme rádi za SMA, Fronius a spol..
                  Když jsem viděl ty velké strídače co po pár letech při poruše kvůli bankrotu výrobce museli zbytečně vyhodit i když měli na papíře 10let záruky…

                82. Ano,ano, pro SMA jsem dělal 5 let, a vždy se řešily i
                  Ano,ano, pro SMA jsem dělal 5 let, a vždy se řešily i zcela beznadějné případy, třeba s STP17000TL-10 až do roztrhání těla. Nainstalovalo se 2000 strojů, vyměnilo se jich cca 4500. Vše SMA ustálo, jakákoliv jiná firma by to zabalila.
                  Ale Centrální měniče, jsou relativně spolehlive (až na jeden banální problém, který občas skončil požárem stanice, se úspěšně po updatetech vyřešil) ale také se k tomu jezdí…

                83. Přesně tak. 10 let se na moji FVE na rodinném domku
                  Přesně tak. 10 let se na moji FVE na rodinném domku nesáhlo. V nejbližším okolí je máme bohužel jen 3, ohřev vody asi 10 lidí. Zbytek jede na uhelnou elektřinu a topí vodu plynem. A všichni kromě nás jezdí ropákama.

                84. Jasně, tak budeme v tý devastaci pokračovat, a místo vody
                  Jasně, tak budeme v tý devastaci pokračovat, a místo vody ,stromů atd. tam všude nacpem soláry, ohradíme to plotem se žiletkovým drátem, a část tý vyprodukovaný energie vyplácáme na odvodňování těch jam, a ještě víc tím dojebeme spodní vody, fakt krásná představa, jste kandidát na ropáka.

                85. Samozrejme ze za rekultivaci zodpovidaji tezebni spolecnosti.
                  Samozrejme ze za rekultivaci zodpovidaji tezebni spolecnosti. Musi uvezt krajinu do stavu dle rekultivacniho planu. Pokud by tam vznikla vodni plocha, muze byt plovouci fve. Pokud to bude zasypano, budou panely na rekultivovane plose. Asi mate spatne rozvinutou predstavivost, ale obrovska jama s odcerpavanim vody tam v zadnem pripade nezustane. Na to uz snad dohledne Bansky urad.

                86. No vidíte, já jsem se domníval, že za rekultivaci
                  No vidíte, já jsem se domníval, že za rekultivaci odpovídají marťani, proč jsem vám asi posílal ten odkaz?Plovoucí panely budou určitě o dost dražší.Zasypání jam, víte o jaké by se jednalo objemy, a kolik by na to padlo energie?Většina jam se časem začne plnit vodou, tak že pokud v ní chcete soláry tak se musí odčerpávat, jako při těžbě.Netrpíte fve-manií, nebo se živíte jejich prodejem, to by mnohé vysvělovalo.

                87. Plovoucí panel reálně neexistuje, jde pouze o plovoucí
                  Plovoucí panel reálně neexistuje, jde pouze o plovoucí nosič běžného panelu. Zvolíte si jaký včetně toho, jak na něm budou panely uspořádány, dokonce se může celý takový ostrov točit za sluncem.

                  Rekultivace míst zničených těžbou se dá dělat jak s běžnými FVE, tedy podrost spásaná luční tráva, tak stojatými nebo svislými panely, kdy mezi nimi se dá dokonce cokoliv pěstovat.

                  V ČR by pro začátek stačilo pokrýt všechny střechy budova doplnit je baterií a řízením spotřeby v návaznosti na výrobu. V kombinaci s elektrovozidly naprostá pohoda. A to se bavím opravdu o všech budovách včetně desítky let ladem ležících brownfieldů zastavěných i nezastavěných.

                  Teprve až toto všechno budeme mít a zapracujeme na izolaci budov, tedy kombinace snižování spotřeby a zvyšování výroby a akumulace v místě spotřeby, pak můžeme uvažovat o potřebnosti Tunelína.

                88. Leo a ropak?.. 🙂
                  1.4. Bude až za pár dní…
                  Jinak bylo to

                  Leo a ropak?.. 🙂
                  1.4. Bude až za pár dní…
                  Jinak bylo to tu už řečeno víckrát od zemědělců…
                  FVE je pro půdu požehnáním…
                  A kdo to nechápe obyčejným selskym rozumem tak tomu už není pomoci…

                89. Jasně a na každý strom solár, kam na ty vtipy chodíte?
                  Jasně a na každý strom solár, kam na ty vtipy chodíte?

                90. Já na stromy solary nevesim..
                  Já stromy pouze sazim…
                  Na

                  Já na stromy solary nevesim..
                  Já stromy pouze sazim…
                  Na strom jedině podobný systém jako mají hodiny kukacky…
                  Někde už to vyrábějí ve spojení s LED světlem, natáhne se to a pak to docela dlouho svítí…

                91. To byla pochopitelně ironie, čím víc budeme čímkoliv
                  To byla pochopitelně ironie, čím víc budeme čímkoliv zasírat krajinu, tím hůř pro nás všechny.

                92. 1*
                  Přesně tak
                  Je potřeba se více radit s

                  1*
                  Přesně tak
                  Je potřeba se více radit s přírodou…
                  Jinak dostaneme přes prsty ještě více než nyní s covidem

                93. Pro tuhle krajinu je nejlepší, když se část rekultivuje a
                  Pro tuhle krajinu je nejlepší, když se část rekultivuje a část nechá na přírodě, velmi pěkně o tom ve svých knihách pojednává p. Cílek. Víte, Německo, zejména jeho severní část není moc pěkná země vyjma pár koutů, takže když si to tam Němci vyhnusej vetrniky nebo solary tak se toho moc nestane. Naše zemicka je malá a krásná a určitě by se našlo místo na nějakých brownfildech (krásný příklad je FVE Sulkov 10 MWp) a střechách. Ale přesto to nebude zdaleka stačit a bez JE nebude elektřiny dost. Dokážu si představit, že budou nahrazeny některé uhelné elektrárny a některé predelany na paroplynove, ale všechno pokryté jen FVE, je s prominutím utopie. Celoroční potřeba energie je natolik velká, zejména v zimě) a její zdroj natolik nestabilní a sezónní, že díky externalitam to není pro peněženku českého občana reálné. Smiřte se s tím, že bude nutný technologický pokrok v příštích 30-50i letech, ktery pošle dnešní OZE a JE na smetiště technických dějin, zatím je to jen celkově drahé nošení světla v pytlích.

                94. Jak jsem uz psal jinde. V lete pojede vse na OZE a tim se
                  Jak jsem uz psal jinde. V lete pojede vse na OZE a tim se vytesni spotreba plynu a jinych paliv, ktere nasadime az v zimnim obdobi. Potrebujeme inteligentni energetiku a ne tu minuleho tisicileti.

                95. Je podívejte se na graf výroby energie v ČR, kolik vyrobily
                  Je podívejte se na graf výroby energie v ČR, kolik vyrobily 4 GW JE bylo to v průměru 30TWh tj. Něco mezi 7-8 TWh na instalovanou GW. FVE v CR to je cca 2GW a ty vyrobily cca 2,15GWh takže něco přes tu 1TWh na instalovanou 1GW. Celková potřeba energie (bez rozvinuté elektromobility) byla cca 70TWh. Celková spotřeba plynu byla cca 85 TWh. A teď mi řekněte, kolik bude potřeba instalovat FVE aby výroba plynu byla zelená a nazavisla na Rusku při účinnosti konverze EtG cca 76% a při účinnosti výroby elektřiny z plynu ca 60%.

                96. Dobrý kolovratek… 🙂
                  Žádný normálně myslící

                  Dobrý kolovratek… 🙂
                  Žádný normálně myslící člověk nikdy nechtěl nahradit pomocí FVE veškerou výrobu elektřiny…
                  Jde jen o to aby ČEZ neházel normálním lidem a malým firmickam klacky pod nohy, v případě ČEZu to jsou teda spíš pořádné klády…
                  I když teď díky covidu budou FVE pro většinu lidí a firem na dlouhou dobu mimo … Takže je to úplně jedno…

                97. Dobrý úkrok stranou, když celou dobu to říkám a vy tomu
                  Dobrý úkrok stranou, když celou dobu to říkám a vy tomu neustále oponujete a až když vás postavím před reálná čísla tak vám teprve docvaknou ty reálie, že opravdu republika nemůže vše nahradit FVE, protože je to nereálné. Prostě se smirte s tím, že JE budeme potřebovat, alespoň v tom rozsahu co jsou.
                  ČEZ, tu polomafianskou firmu, tu vůbec neřeším.

                98. 1*
                  Jinak já se nepřel…
                  To byl asi Leo 🙂

                  1*
                  Jinak já se nepřel…
                  To byl asi Leo 🙂

                99. Jsem rad ze uznavate, ze dostavba Tunelina by byla ekonomicka
                  Jsem rad ze uznavate, ze dostavba Tunelina by byla ekonomicka katastrofa. Ted ale fakt hezky zbytek vikendu.

                100. A co takhle zavrit par uhelnych elektraren (zkusme zacit treba
                  A co takhle zavrit par uhelnych elektraren (zkusme zacit treba tim, ze se zavrou vsechny) – jak potom vidite vyuziti OZE behem CELEHO roku? A neklickujte, ze v lete je OZE super a v zime „se uvidi“. Zkuste ty veci videt v celkovem kontextu a ne byt jen zaslepeny tim, ze JE nejsou potreba. Jsou a dlouho budou.

                101. Tímhle jen dáváte najevo, že si hrajete na demagoga. Mě
                  Tímhle jen dáváte najevo, že si hrajete na demagoga. Mě stačí se rozhlédnout a podívat se, co se u nás v EU právě teď děje. Elektrárny musí platit poplatky za emise CO2, což ekonomicky znevýhodňuje uhelné elektrárny (pořád to nepokrývá jejich negativní externality). Ty vyrábí jen tehdy, když to jinak nejde.
                  Efekt byl takový, že výroba uhelných elektráren spadla meziročně o ~25% a nikomu ta elektřina nechyběla. V UK se takhle během pár let proiterovali téměř k nulové výrobě z uhelných elektráren.
                  Uhlí je důležité pro ČEZko, pro Polsko a (zatím) pro Německo. Ve zbytku EU se povětšinou jedná o marginální zdroj elektřiny, který už je dlouho na ústupu.

                102. Je v poradku, kdyz se postupne pozaviraji uhelne elektrarny a
                  Je v poradku, kdyz se postupne pozaviraji uhelne elektrarny a doly se zrekultivuji. Mne jde o to, ze Leovi tak nejak vadi, ze jede Temelin a ve sve zaslepenosti neni schopen videt realitu. To mne teda vic vadi to, ze jedou uhelne elektrarny. Ja beru uhleky za mnohem vetsi zlo, nez jaderky. A bavim se o stavajicich elektrarnach, nepisu o tom, ze by se nutne mely stavet nove jaderne. At se utlumuji uhelky a stavajici jaderky at vyrabi na plny vykon.

                103. A četl jste vůbec jako texty? On tady celou dobu brojí
                  A četl jste vůbec jako texty? On tady celou dobu brojí proti výstavbě nových JE. O těch současných píše, že se mají držet tak dlouho jak to technicky půjde.

                104. Hned prvni prispevek Leodenduly: “ Kdo vi kdy pujde Tunelin
                  Hned prvni prispevek Leodenduly: “ Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti.” – to vse v navaznosti na soucasnou situaci, kdy neni takova spotreba kvuli utlumene ekonomice. To asi neni brojeni proti novym reaktorum.

                105. Samozrejme, pokud nastanou problemy se stavajicimi JE, lze
                  Samozrejme, pokud nastanou problemy se stavajicimi JE, lze ocekavat ze pri navyseni jejich kapacity budou mit jeste dominantnejsi postaveni a problemy budou mnohonasobne vetsi.

                106. V Tunelinu v 1. bloku probiha od 13.3. vymena paliva. Hosi
                  V Tunelinu v 1. bloku probiha od 13.3. vymena paliva. Hosi maji velke stesti ze nemusi nic vypinat.

                107. No tak probiha vymena paliva … a co to ma co spolecne s tim,
                  No tak probiha vymena paliva … a co to ma co spolecne s tim, ze jste napsal “ Kdo vi kdy pujde Tunelin do neplanovane necinnosti.” ? Proste je planovana odstavka ted. Meni se ctvrtina paliva a kontroluje turbina spolu s bezpecnostnimi systemy. Je dobre, ze se takove prace delaji. Vy taky klickujete, jak zajic.

                108. Ale jindy najdou kapající spoj v nejaderné části a
                  Ale jindy najdou kapající spoj v nejaderné části a odstaví celý blok neplánovaně…

                109. Az najdou ten kapajici spoj, tak to budou resit. Ted nic
                  Az najdou ten kapajici spoj, tak to budou resit. Ted nic nenasli, tak se meni jen palivo a kontroluje turbina. Resme to, co je. Predchazejme „kapajicim spojum“ vhodnou a precizni vyrobou a udrzbou.
                  Nebo na vasem Stromosu taky resite, co bude (a kdy bude), az nastane neco?

                110. Dal jsem si práci nastudovat jak se taková bouře tenkrát
                  Dal jsem si práci nastudovat jak se taková bouře tenkrát projevila na zemi a dnes můžeme odhadovat, že na polokouli priklonene v tu chvíli ke slunci dojde k totálnímu blackoutu díky vysokým naindukovanym napětím která vyřadí elektroniku, protože ta všechno řídí. Neumím posoudit jestli dojde díky tomu k hromadnemu zničení panelů ale elektronika ve fotovoltaickych stridacich řekne sbohem. Už dnes dokáže s FVE zamavat i prostý úder blesku do panelů nebo nadřazené trafacky (navzdory hromosvodum a prepetovym ochranam) Pokud to bude globální úkaz, tak to dopadne jako v těchto dnech s rouskama. Většina produkce je v Asii, a v tu chvíli budou nejzranitelnejsi země co vsadili všechno na jednu fotovoltaickou kartu a nebudou mít dostatek energie schované v plynových zasobnicich pro výrobu elektřiny v paroplynovych elektrárnách. Důležitá je diverzifikace, akumulace.

                111. Děkuji na rozdíl od jiných, za věcnou odpověď.A
                  Děkuji na rozdíl od jiných, za věcnou odpověď.A naprostý souhlas s tím závěrem.

                112. 50/50. Moje fve bude zrovna na te odvracene, teda nocni strane
                  50/50. Moje fve bude zrovna na te odvracene, teda nocni strane zemekoule.

                113. Ruskou ruletu by jste 50/50 asi nezkusil co?
                  Ruskou ruletu by jste 50/50 asi nezkusil co?

                114. Stejne tak jako ze nebudu zapinat slunecni erupci, nebudu ani
                  Stejne tak jako ze nebudu zapinat slunecni erupci, nebudu ani mackat kohoutek.

                115. No tak tu sluneční erupci, pokud nejste bůh opravdu
                  No tak tu sluneční erupci, pokud nejste bůh opravdu spouštět nebudete.

                116. Stejně tak odejde řídící elektronika ve VT, VE, JE
                  Jinak

                  Stejně tak odejde řídící elektronika ve VT, VE, JE
                  Jinak blesku je zcela jedno co zničí…
                  A rozhodně na ochranu před bleskem je lepší mít 1000x více menších trafacek, stridacu, generátoru…

                117. Domnívám se, že ochrana např před bleskem bude v JE
                  Domnívám se, že ochrana např před bleskem bude v JE podstatně lepší a zálohovaná, než na rodiném domku.

                118. Co je lepší 2ks super drahé zalohovane vs 1000ks
                  Co je lepší 2ks super drahé zalohovane vs 1000ks nezalohovanych super levných…
                  Jaká je pravděpodobnost že 1000blesku zasáhne těch 1000malych?

                119. Od začátku jsem se bavil o riziku solárních erupcí, ty
                  Od začátku jsem se bavil o riziku solárních erupcí, ty blesky jsou pochopitelně lokální záležitost.

                120. Problém je ten, že řídící systémy centrálních
                  Problém je ten, že řídící systémy centrálních systémů jsou schované za několika trafy a dost daleko a je snadné je opravit. Běžné stringove střídače jsou z DC strany chráněny jen varistory a občas prepetovym ochranami. Z AC strany se trafa u malých stringovych střídačů už nedávají a je tam společná NN linka až k trafu, a pokud svihne do toho, tak sbohem. Velké centrální střídače mají na výstupu VN trafo vždy. Ale DC strana opět jen prepetovky.

                121. Ale píšete i že je důležitá diverzifikace.
                  Jaký je

                  Ale píšete i že je důležitá diverzifikace.

                  Jaký je rozdíl když někam švihne blesk a je to zrovna do místa kde je nebo není FVE ?
                  Trafačka to odnese tak jako tak, jediný rozdíl je pokles výroby el.energie o tu vyřčenou 1/1000.

                  Když to švihne, a třebas ani nešvihne do JE tak náhrada, nebo třebas jen údržba a běh těch zabezpečení bude v jaké obtížnostní relaci vzhledem k té 1/1000 ?

                  Ona ta diskuse o blescích je už beztak dost mimo původní dotaz vlákna ale přijde mi že jedna jaderka a 1000 FVE je lepší než 2 jaderky už jen kvůli té diverzifikaci.

                  Nebo?

            1. Srovnavate hrušky s jablky. FVE jsou v pořádku do
              Srovnavate hrušky s jablky. FVE jsou v pořádku do určitého poměru v energetickém mixu jako zdroj, který dokáže uspokojit nějaké méně důležité energetické potřeby ale ne jako primární zdroj zajišťující kritickou infrastrukturu a base load 365 dní v roce, s FVE to je nesmysl. Jakmile překročite nějaký poměr v energetickém mixu, začnou vás dohánět neduhy této koncepce (s FVE) , nestabilita výroby, velká zabrana plocha u velkých zdrojů a s tím související obrovská materialova náročnost ve srovnání s konvencnimi zdroji, velmi drahá akumulace kterou můžete kompenzovat efektivně max. paroplynovymi elektrárnami, ale vzhledem k neekologicnosti těžby a spalování zemního plynu z hlediska skleníkových plynů, to není žádný pokrok. Kromě toho jste závislý na plynu z Ruska a jste tím pádem jeho vazalem v okamžiku kdy nebudete mít uhelné ani JE elektrárny (to se brzy stane Německu). Je pravda, že se spekuluje o výrobě zeleného vodiku a jeho pozdějšímu využití ale jak ho efektivně uchovávat vzhledem k jeho vlastnostem? Jediný efektivní způsob je ho opět přeměnit pomocí technologií na plyn, ktery uchovávat lze a ten pak spalovat v paroplynovych elektrárnách s max. Účinností cca 60%. Celá konverze pak má účinnost cca 45%. To znamená když na jednu stranu dáte primární zdroj JE 2GW s roční STABILNÍ výrobou 14TWh a na druhou FVE ke které budou přidružené technologické závody na konverzi na zelený vodík a pak na zelený plyn a paroplynove elektrárny a podzemní úložiště na cca 1-2 měsíce kdy FVE toho moc nevyrobi, dostanete se na obludne velikou elektrárnu která bude mít něco mezi 20-30GW a bude zabírat území o cca 1000 km2. Navíc bude muset být toto seskupení umístěno poblíž toho podzemního zásobníku z důvodu efektivity. FVE ano, ale ne jako PRIMÁRNÍ zdroj. Věřím tomu, že bohaté země jako Německo si mohou v celoroční bilanci dovolit mít OZE až na cca 60% (FVE + VE) , ale pak to narazí na ty limity které jsem zmínil výše. Chudší země pak mají neekologicky plyn, nechtěné JE, nebo uhlí.

              1. Chtelo by to nadhled. Jsme soucasti EU, mame slusnou rozlhu,
                Chtelo by to nadhled. Jsme soucasti EU, mame slusnou rozlhu, slusne moznosti ruznych zdroju. Jeste tak zapojit Norsko a moznosti jsou obrovske. Pokud se EU podari udelat paetrni elektrickou sit, vyuzit vhodna more, vyuzit slunna mista, vyuzit vodu pro kratkodobou akumulaci, tak uz staci jen bouchat OZE jak Bata cvicky. Nektere veci jdou tezko udelat v malem, v velkem problem krasne mizi.

                1. Teoreticky jde vše. Ale pak narazíte na tu praxi. Vaše
                  Teoreticky jde vše. Ale pak narazíte na tu praxi. Vaše představa vyžaduje rozsáhlou novou výstavbu vysokokapacitnich transevropskych přenosových sítí VVN které vyžadují obrovské ochranné pásmo (šířka 250m) a jsou odmitany obyvatelstvem a zejména ekologickými organizacemi (těmi samými co tlačí OZE všude a za jakoukoliv cenu) napříč Evropou (viz. Případ propojení větrných parků na severu Německa s energetickou sítí v Bavorsku) takže je pak nutné budovat kabelové propojení, které je 4x dražší. To je velmi zásadní překážka. Druhá zásadní překážka je, že obrovské FVE a VE parky, mají obrovské množství VVN komponent na které potřebujete specializovaný personál který se shání těžce už dnes pro konvenční centralizované zdroje natožpak pro budoucí potřeby decentralizovane energetiky (lidé se bojí jak jádra tak i VVN)
                  A další problém je ten, že v případě že by ČR měla mít pouze FVE tak budete potřebovat plochu o cca 8000km2 a zásobníky plynu které slouží pro síť plynovodů budou sloužit jen pro výrobu elektřiny. FVE samozřejmě nejsou bezúdržbové, při tak obrovské rozloze, vyžaduje tento typ energetiky velký počet lidí, který v současnosti nemáme. Soběstačnost ve výrobě elektřiny, distribuce a zdrojích vody, výstavbě a kritického průmyslu (zdravotnictví, energetika, atd) patří v dnešní době k zásadním, jak se ukazuje (není problém zajistit chod pár centrálních zdrojů, ale decentralni jsou často teď vypinany z důvodu chybějících lidí v případě havárií na VVN nebo stridacich kde teď není kdo by to opravil, vlastní zkušenost) prostě má to své limity, které když překročite, tak ve jménu ideologie vydrancujete řádově více přírodních zdrojů než konvenční zdroje (spolu s odpovídajícími emisemi) , stojí to řádově více peněz (samotná FVE na MWh je levná, ale akumulace a distribuce vyžaduje obrovské prostředky které záměrně jsou obyvatelstvu tajeny a pak se projeví vysokými cenami elektřiny pro koncove obyvatele) .
                  V 18 století snilkove okouzlení parním strojem věřili že je ten technický zázrak dostane na měsíc a že se pak musela prosadit jiná technologie ukázal až čas a s energetikou je to podobné.

                2. Bydlim cca 180 m od 400 kV vedeni, ktere se ma nadale
                  Bydlim cca 180 m od 400 kV vedeni, ktere se ma nadale rozsiroat bez rozsirovani ochranneho pasma (mam dojem 20 m od krajniho vodice). Mate odkaz na normu, ktera rika, ze to pasmo je 250 m?
                  Po nasich castych zkusenostech s namrazou, vichricemi a tim, ze k temto udalostm bude dochazet casteji, jsem presvedcen, ze draty patri pod zem.
                  VTE a FVE farmy maji vice VVN omponent nez klasicke elektrarny?
                  To, z eby CR mela pokryvat spotrebu pouz z FVE se mi zda naprosta blbost, kterou nema smysl ani rozebirat. FVE je vhodna na castecne samozasobeni. K plnemu zasobeni zeme mozna pokud by se vyvinuly uplne jine tyy panelu, ktere by bud mely daleko vyssi ucinnost a nizsi cenu nebo mely rovnomernejsi ucinnost behem roku.

                3. U této sítě se bude používat UHVDC 800kV a v plánu
                  U této sítě se bude používat UHVDC 800kV a v plánu existují sítě s UHVDC 1000kV. Stožáry jsou až 100m vysoké a ochranné pásmo se bere od délky těch stožáru pro případ pádu. Je jasné, že takovou obludnost postavíte jen v Číně. Proto se půjde pod zem, Ale ta cena….

        1. Temelín by časový a finanční průser především proto,
          Temelín by časový a finanční průser především proto, že už téměř kompletní systémy řízení a zabezpečení původně ruského systému se zahodilo a předělalo na americký systém westinghouse.

          Něco jako by jste měl téměř hotové auto a najednou jste se rozhodl vyměnit všechny dráty a všechny řídící jednotky a čidla. Bude to trvat dlouho a bude to stát majlant.

    3. S modulárními reaktory je ten problém, že už se to
      S modulárními reaktory je ten problém, že už se to historicky 2x zkoušelo (196x,198x) a 2x se v tom akorát utopil bezvýsledně kopec peněz. Vylámali si na tom zuby Američani, vylámali si na tom zuby Francouzi, vylámali si na tom zuby Japonci.
      Teď jsme v kole třetím, třeba to teď vyjde. Jenže všechno, co jsem viděl prezentované, je nějaký předprototypový vývoj. Pro komerční nasazení to nebude připraveno dříve než za nějakých 15-20 let. Nejdříve se totiž budou muset postavit a důkladně odzkoušet prototypová zařízení a v praxi vyzkoušet, které z možných technických řešení bude v praxi schopno předvést kvalitu, spolehlivost, bezpečnost a rychlý pokles ceny. A na začátku to bude dost drahé a bude třeba hledat nějaká okrajová odvětví energetiky, kde si to najde své první trhy. Fotovoltaika taky začínala jako napájení kosmických družic, senzorů apod.

      1. Tak tohle jsem chtěl slyšet. Dík Jane…
        Asi

        Tak tohle jsem chtěl slyšet. Dík Jane…

        Asi nejrozumnější článek pro základní přehled je z 20.2. tady:

        https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/infografika-male-modularni-reaktory-smr-pokrocile-fazi-vyvoje

        Doporučuji si to přečíst všem klukům z Hybridu

        Doba čtení: 7-8 miut

        Píšou rok 2026, ale asi značný optimismus….

        Citace:

        NuScale pro svůj SMR v prosinci dokončila čtvrtou ze šesti částí certifikace v USA a plánuje proces úspěšně ukončit do září 2020. Slibuje si od reaktoru, že bude prvním, který bude v USA uveden do provozu. V závislosti na skutečném dokončení certifikačního procesu lze očekávat, že první malé modulární reaktory od NuScale budou uvedeny do provozu okolo roku 2026

          1. Díky Marku za link – super … Je to logický krok.
            Díky Marku za link – super … Je to logický krok. Finanční náročnost a bezpečnostní rizika dopravy PHM pro USA – na základny hlavně v zahraničí (Afghánistán, Irák….) jsou neúnosné.

            US Army navíc financuje vývoj elektropohonu pro obrněná vozidla. do 5-6 let se tyto technologie potkaj .

            Článků k tematu je hafo ale tenhle je čtivej

            https://www.armadninoviny.cz/cesky-prumysl-a-elektricky-tank-t-72.html

            Citace:

            Například současná americká obrněná divize při přesunu spotřebovává až 500 000 galonů paliva, tj. 1,9 milionu litrů paliva denně, což je mimo jiné dvakrát více než spotřebovala celá armáda generála Pattona v Evropě.

            …. během operace Pouštní bouře v roce 1991 se ukázalo, že tank Abrams spotřebuje všechno své palivo během jediné hodiny intenzivního manévrovacího boje (časté a rychlé akcelerace).

            1. Přitom na těch ponorkách a lodích jim ty reaktory jedou
              Přitom na těch ponorkách a lodích jim ty reaktory jedou jedna báseň. To přece nemůže být problém to zabalit do pár kontejnerů a vyskládat příslušný počet dle požadovaného výkonu jedné, dvou tří, pěti ponorek, ne?

              1. Ahoj Radovane ,
                Logicky se mi to taky zdá 100x rozumnější,

                Ahoj Radovane ,

                Logicky se mi to taky zdá 100x rozumnější, rychlejší, a modulárnější a v konečném důsledku levnější řešení. Důvody proč to ještě není v praxi tipuju : utajování technologie, peníze, politika, nenažranost elit . Reaktory na ponorkách a lodích mají životnost 40-50 let a na jednu náplň paliva jedou 10 let)
                Do budoucna se mi zdá ideál kombinovat v království českém tyto reaktory + solár+ vítr+ vodní elektrárny+ velkokapacitní baterie.

                Skvělý článek k tomu tady: doba čtení 3 minuty

                https://oenergetice.cz/elektrina/plavidla-na-jaderny-pohon-pohled-do-podpalubi

                **

                Moc nečtu ct24, ale dva dny nazpátek mi tenhle článke opět připomenul, k čemu by ty malé reaktory byly vhodné: citace

                „Uzavření plýtvavých uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by srazilo emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby v Česku přestaly jezdit čtyři miliony osobních aut. Přitom odstavit zastaralé elektrárny by pouze snížilo obří export elektřiny z ČR,“

                Největším zdrojem CO2 v EU je polská hnědouhelná elektrárna Belchatów, která v roce 2019 vypustila 32,7 milionu tun škodlivin. V první desítce znečišťovatelů je osm hnědouhelných zdrojů (jeden polský, šest německých a jeden bulharský), jedna černouhelná elektrárna a na 9. místě pak letecká společnost Ryanair….

                Doba čtení : 5 minut

                https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3077414-nejvic-oxidu-uhliciteho-vypustila-loni-do-vzduchu-elektrarna-pocerady

                Drž se a užívej víkend, já budu s děckama sázet brambory …:-)))

                Joe

                1. Čert ví, co za tím nepoužíváním stojí. Je jasné, že
                  Čert ví, co za tím nepoužíváním stojí. Je jasné, že mix malých zdrjů je efektivnější a méně zranitelný, v kombinaci s akumulací pak prakticky geniální. A pokud do akumulace zahrne i vozidla a alespoň Vehicle to Home, pak prakticky není co řešit, protože i pro případ přerušeného vedení je možné si elektřinu dovézt čistě a tiše odjinud.

                  My letos brambory zkoušíme do tzv. bramborových věží, tak uvidíme. Už týden stojí, jen je proléváme vodou ze studny, páč s výjimkou jednoho dne v Ostravě za 10 dní ani kapka.

                2. Hmmm bramborové věže, To je super nápad. Značím si do
                  Hmmm bramborové věže, To je super nápad. Značím si do „notesu“ konec září a pak se přeptám, kolik kilo na m2 (resp. jednu věž) to v Ostravě za sezónu sype….

                  Dneska se lidem už moc nechce část úrody dopěstovat doma. Já ještě děcka nutím aspoň na chvíli zvednout zadek od počítače a prostřednictvím manuální práce pochopit, odkuď se bere jídlo na talíři…:-)

                  Takže palec nahoru !

                  Ahóóóój

  3. Stat se ted zadluzi tak hluboko, ze na nejakou dostavbu
    Stat se ted zadluzi tak hluboko, ze na nejakou dostavbu jadernych elektraren proste nebude mit prachy. Nejvic me pobavi ty protivnici elektromobility, kteri tvrdi, ze EV jsou moc drahe a nikdy si je nemuzou dovolit. A ze jsou financne nesmyslne. Jak prijde na JE, obrati se o 180 stupnu a vykrikuji, ze JE se musi dostavet, i kdyz si je vlastne nemuzeme dovolit. Pry ze JE davaji ekonomicky smysl.
    Ekonomicky by vyslo nejlepe, s temi 100 miliardami dotovat FVE vsem domacnostem a firmam aby se propojily statni a soukrome finance a vytvorily nekolikanasobnou kapacitu, ktera by i za nepriznivych podminek zvladla z velke casti spotrebu elektriny. Z gigantickych prebytku v lete by se mohla energie ukladat do H2. V nejhorsich zimnich podminkach produkuje FVE mezi 5-10% z instalovaneho vykonu. Takovych dnu neni mnoho a gap by se musel nahradit jinym zdrojem. H2, plyn nebo treba uhli. Par % rocni spotreby je peanuts. A nektere zrouty elektriny by se mohlo prechodne vypnout. Jako bonus by v lete diky prebytkum preslo mnoho technologii z plynu na elektrinu.

  4. Článek je tendenční a jasně proti JE. Podobné články
    Článek je tendenční a jasně proti JE. Podobné články vyhovují rusákům, kteří chtějí, aby jsme byli závislí na jejich plynu. Vítr u nás nefouká, slunce svítí málo, vodní elektrárny také není kde stavět a uhlí se zakáže. Bez JE zůstává buď závislost na ruském plynu nebo dovoz elektřiny. Současná situace s koronavirem jasně ukazuje, že když jde do tuhého, tak si každá země chrání svoje a na druhé kašle – viz zabavování zdravotnického materiálu. A EU jen čumí a nedělá nic. Být závislí na dovozu elektřiny není rozumné řešení.

    1. Muzete mi, prosim, naznacit, v cem je proti JE? Mirny naznak
      Muzete mi, prosim, naznacit, v cem je proti JE? Mirny naznak tam citim, ale neprijde mi to nejak hrozne. Vice mi prijde hrozna ta netransparentnost, Vam ne?

      Asi se Vam to nebude libit, ale jsme zavisli temer ve vsem, nepredpokladam, ze mate druzstvo, textilku, strojirensky podnik, nemocnici, banku, apod. No a pokud myslite zavislost Cechu na …, na cem vlastne? Jako na produktech, ktere vyrabi ceske firmy, nebo ktere se vyrabi na nasem uzemi (klidne zahranicnima firmamam)? Je auto od Skody nase? Je pastelka z Koh-i-nnoru vyrobena v Cine nase? Ale asi chapu, co jste chtel rict, ze elektrina vyrabena CEZem na nasem uzemi je nase a nikdo nam ji nemuze vzit, ze? A muze nam nekdo vzit elektrinu vyrobenou na nasem uzemi cizi firmou? A muze nam nekdo vzit elektrinu (obecne vyrobek) vyrobenou na cizim uzemi nasi firmou? Odpovim, ze si to dokazu predstavit, pokud bude elektriny nedostatek (blackout). No a na to plyne otazka, ktery druh vyroby elektriny vice ochomi nedostatek pracovniku? JE nebo OZE? Co se stane, kdyz v technicky v poradku JE nebude mit kdo pracovat? Co se stane, kdyz v technicky v poradku VTE nebude mit kdo pracovat? No a jaky je rozdil mezi elektrinou a plynem v takto krizove dobe? Jako ze elektrinu na hranicich zastavi a plytn ne? Navic tato krize ukazuje, ze spotreba elektriny klesa (nebim, v jakem pomeru vuci spotrebe plynu). Rozhodne bych si nedovolil srovnavat elektrinu se zdravotnickym materialem (prave proto, ze spotreba jednoho klesa a spotreba druhho roste). Mona bych si to dokazal dat do souvislosti v pripade valky, ale tam je asi jedno, zda mame 2 JE nebo vetrniky v Baltu (to je prvdepodobne bezpecnejsi).
      Jsme zavisli na dovozu potravin, na dovozu ropy a plynu, na dovozu textilu, mozna i elektroniky a velke casti strojirenskych vyrobku. Takze proc Vam vadi v tomto kontextu zavislost na dovozu elektriny,pokud ta elektrina bude lacinejsi nez ta, kterou si vyrobime? Verim, ze nektere uhelky zustanou jako studena zaloha, takze v nejhorsim pripade by na nouzove pokryti elektrinou bylo. Navic nekolik hodin denne by mohly pokryt i mistni VTE a FVE na strechach a brownfieldech, ale to se samozrjme bavime o daleko horsich scenarich, nz jaky zazivame dnes (nebo mi ukazte zemi v EU, kde je dnes nedostatek elektriny).No a EU cumi a nic nedela proto, ze neni dostatecne velka mira integrace. Vlastne mi to pripada, ze je EU tak nejak kockopes. Je na stredni (dle meho nazoru nejhorsi) ceste mezi vetsi volnosti a integraci. A kdyz vidim politicke pomery u nas, kompetentnost nasich politiku a (politickou, ekonomickou, mirovou) silu vetsiho celku, jsem pro vetsi integraci (bez vetsiho nastudovani a strileni od boku bych rekl ze klidne na urovni USA).

      Takze abych to shrnul, clanek vidim jako varovny prst, proc se taji neco u tak velkeho tendru. Jsem pro nakup (ci vyrobu vlastnimi firmami) elektriny v zahranici (off-shore VTE), na nasem uzemi se ma rozvijet pokrocila strednedoba akumulace (dlouhodoba 3 tydny a vice) neni potreba kvuli relativni stabilnosti VTE), kratkodobou (do 24 hod) si zajisti lide a firmy sami. Takze stat ma davat jasna pravidla (a jelikoz to ten nas neumi, tak jsem pro vetsi integraci zemi v EU, at si me klidne nekdo strasi, ze to u nas bude stejne bidne jak v Nemecku) a investovat do vyvoje a vyzkumu, kde o to neni zajem ze soukromych spolecnosti (napr vyvoj leciv na vzacne choroby). Do stavby elektraren uz by se montovat nemel. Na zastitovani stavby nadnarodniho vedeni (HVDC) zase nema, v tom je opet vhodnejsi EU.

      Budu rad, kdyz mi budete oponovat, v cem mam spatny pohled.

      1. Ano souhlasím –at si me klidne nekdo strasi, ze to u nas
        Ano souhlasím –at si me klidne nekdo strasi, ze to u nas bude stejne bidne jak v Nemecku– Zvlášť rád jsem postrašen hrozbou třináctého a čtrnáctého platu. (v Německu rozhodně běžnější hrozba než v Česku). A jeho výše? Tak to je hrozba pro strašpytlíky „u nás“ už úplně nepředstavitelná.
        Hlavní rozdíl myslím je že mnoho Němců, Italů a i Čechů i dalších, slovy u nás už myslí Evropu.
        Pro strašpytlíky také nepředstavitelné.

      2. Už Adam Smith věděl, že nemá smysl za každou cenu držet
        Už Adam Smith věděl, že nemá smysl za každou cenu držet produkci, když lze stejné zboží levněji dovézt. Je to totiž plýtvání pracovní silou a kapitálem, které by mohly dělat něco lepšího. Proto je Česko ekonomicky průtoková země s obludně velkým tokem zboží a peněz skrze naši ekonomiku, ten tok je cca 4 000 miliard Kč/rok.
        Třeba Vladimíru Wagnerovi jsem se marně snažil vysvětlit, že je sakra rozdíl mezi „být trvale nezávislý“ a „být schopen nezávislosti v čase nouze“. To je totiž úplně jiná úloha s jiným řešením. Je to rozdíl asi jako mezi rytířem, který chodí trvale v brnění a bitevní sekyrou, a mezi rytířem, který má tenhle vercajk ve zbrojnici, ale normálně chodí v „civilu“ jen s mečem u pasu, občas jen s dýkou. Brnění si bere jen do bitvy pár dní v roce na „manévry“. Ale pořád cvičí.
        Ve výrobě elektřiny je blbost trvat na kladné exportní bilanci, když už je dnes jasné, že se budeme moct nechat ekonomicky hýčkat levnou elektřinou z VtE ze západu a severu a levnou elektřinou z FVE z jihu a vlastně odevšad. Pro strategickou bezpečnost mají smysl zdroje v ČR, která se alespoň zhruba samy vyplatí, nebo zdroje, které jsou levné na výstavbu a dají se budovat rozptýleně. Velké centrální zdroje jsou v případě přírodní pohromy nebo války problém, ne řešení. Jsou příliš závislé na infrastruktuře, která to odnese jako první.
        Temelín „odpojí“ maník s RC dronem a grafitovým tonerem z papírnictví. Nebo bagrista s autogenem. Nebo družstvo Specnaz s těžkým kulometem, minometem nebo kusem plastické trhaviny.

                1. My jsme tři hrdí blbové, bruselští vlezdoprdelkové? Se
                  My jsme tři hrdí blbové, bruselští vlezdoprdelkové? Se tam konečně odstěhujte, včera bylo pozdě…. Čus, Dlaždič.

                2. Ještě napiš eurohujeři a zrádci národa. Ať tam je
                  Ještě napiš eurohujeři a zrádci národa. Ať tam je všechno.
                  My Slezáci od Ostravy víme svoje. Jsme stejně Češi, jako i Němci, Poláci, vše říznuto Slováky a Rusíny z Haliče. Čecháčci, co si nevidí dál než na špičku nosu, a jejich fangličkaření nás nebere.

                3. Sorry, tak jste čtyři, jsem Tě opomněl započítat,
                  Sorry, tak jste čtyři, jsem Tě opomněl započítat, ještě, že se hrdě hlásíš mezi bruselské rektální alpinisty….

                4. Takze Vy jste naprosto spokojen s tim, jak dnes funguji nase
                  Takze Vy jste naprosto spokojen s tim, jak dnes funguji nase urady, politici, pravo a ekonomika?
                  Mimochodem, stale mi dluzite nejake (aspon ramcove) porovnani splodin Vaseho kotle na drevo a meho TC. Taksmele do toho, prosim 🙂

                5. Kdepak 3, už dávno jsem pro, tedy 4.
                  Kdepak 3, už dávno jsem pro, tedy 4.

                6. Tož chlapci, 4 to je dobrý, ale u nás v kanclu jsme
                  Tož chlapci, 4 to je dobrý, ale u nás v kanclu jsme všichni proti. Tak máme opět přesilu 8 versus 4. A ještě k tomu jsou někteří z nás postiženi ekonomickým vzděláním ,a co hůř, i zdravým rozumem. Ale víte co, dáme hlasovat v referendu. Hyn sa hukáže.

    2. Už dávno nejsme závislí jen na Ruském plynu 🙂 Jen pro
      Už dávno nejsme závislí jen na Ruském plynu 🙂 Jen pro informaci, elektřinu ve velké míře vyvážíme. Plynu je obrovský nadbytek a při nynějších cenách je to ideální komodita na vyvažování OZE. Lokální plynové elektrárny jsou cenově úplně něco jiného než drahé ( špinavé ) jádro. Navíc plyn by mohl být jen dočasným a záložním řešením, pokud zvládneme různé typy akumulací energií. Zítřejší PEAK cena je 23 EUR/MWh, tedy 23 x 27,42 = 630,66 Kč/MWh. pokud by nebyl Coronavir, tak se budeme pohybovat mezi 40-45 EUR/MWh přes den a v noci okolo 25 EUR/MWh. Tedy pokud bude skutečně cena 105 EUR/MWh z jádra, je to to čirá blbost !!!

      1. Snadná otázka, který z použitelných zdrojů, který umí
        Snadná otázka, který z použitelných zdrojů, který umí vyrábět v době inverze (nesvítí, nefouká) je na území ČR? Vidíme jak je to důležité, když přijde do tuhého. Roušky v Číně nám jsou k ničemu.To samé platí pro plyn v Rusku.

        1. Kdyz prijde do tuheho, pak bychom meli byt samostatni ve vsem,
          Kdyz prijde do tuheho, pak bychom meli byt samostatni ve vsem, nebo to tak nevidite?
          Casove useky, kdy nesviti a nefouka nejsou nijak dlouhe. A az bude VTE a FVE tak dominantni, tak jiste bude uz rozvinuta akumulace, nebo muzeme vyuzit i jiny druh (napr geotermalni).

            1. Ja jsem s tim naprosto smireny a z par kurzu ekonomie i vim,
              Ja jsem s tim naprosto smireny a z par kurzu ekonomie i vim, ze je to tak vyhodne. Jak jste si mohl vsimnout (o kousek nize) prosazuji, abychom elektrinu nakupovali. Nevidim v tom zadny rozdil, kdyz stejne velkou cast celkovych energii (elektrina, ropa, plyn, uhli) nakupujeme uz dnes.

                1. Kdy už to všichni pochopí, že příroda na nějaké lidmi
                  Kdy už to všichni pochopí, že příroda na nějaké lidmi načmarane hranice zvysoka se.e…
                  Stejně tak příroda kašle na nějaké soukromé, státní vlastnictví…
                  Takže nějaké obehnani plotem je akorát na okrasu…
                  A covidem jasně příroda ukazuje kdo je tu pánem… A je úplně jedno jestli ho vypustila sama příroda nebo nějací pošahani psychopati… Jak by řekl Jenja

                2. Nevsiml? Vzdyt jste name i reagoval 🙂 Ale je jasne, ze jsem
                  Nevsiml? Vzdyt jste name i reagoval 🙂 Ale je jasne, ze jsem seda mys, kterou si nepamatujete 😉

                3. Mezi jsem řešil práci a nevšiml si že komentuji stejné
                  Mezi jsem řešil práci a nevšiml si že komentuji stejné osobě a reagoval pouze na jednu větu.Vytrženo z kontextu? Nepřesné? Ano,vaši první větu jsem mylně pochopil jako obhajobu nacionalismu (reagoval jak na červený hadr, mě tihle „vlastenci“ kteří by se nejrači oplotili a sami nikdy nikam nevystrčili nos fakt štvou) kontext druhé už nedomyslel. Nyní tuto vaši větu chápu tak že bysme měli snažit být samostatní v lokální výrobě z OZ. S tím souhlasím. To je už doufám OK.

                4. Mě zas štvou hlupáci, kteří vlastnectví označují
                  Mě zas štvou hlupáci, kteří vlastnectví označují hanlivě. Tahle banda namyšlených tupců, kteří neumí domyslet věci do konce, jsou nebezpeční hlavně svému okolí.

                  A když soběstační s výrobou OZ, proč ne soběstační s výrobou energie. Zásoby uranu můžeme nakoupit klidě na 100 let.

                5. Proto jsem v tomto případě uvedl vlastenci v uvozovkách,
                  Proto jsem v tomto případě uvedl vlastenci v uvozovkách, domnívám se že skutečné vlastenectví lze s pocitem příslušnosti do Evropy spojit dobře. Stejně jako nedělá problém hrdému Texasanovi být hrdým Američanem tak skutečně sebevědomému Čechovi nedělá problém být stejně hrdým Evropanem.

                6. A na co má být vlastně ten Evropan hrdý? A ještě k tomu
                  A na co má být vlastně ten Evropan hrdý? A ještě k tomu to není to dávná historie.

            2. Ve všem to opravdu nejde, ale v těch oblastech, kde to je
              Ve všem to opravdu nejde, ale v těch oblastech, kde to je možné, to je nezbytné. A o to více to je nutné, oč větší je EU banda idiotů, kteří si s ničím nezadají s RVHP. Ostatně jejich schopnosti důkladně otestoval COVID. Co jsme si neudělali sami, to jsme neměli. Celé EU je banda směšných šašků, které je nezbytné poslat do míst, kde záda ztrácejí svůj početný název.

              PS: Bez EU není v Rusku. To je taky blábol.

          1. To není odpověď. Jinak s tou samostatostí ve všem
            To není odpověď. Jinak s tou samostatostí ve všem zásadním, souhlas. Ano, kritické věci jako je energie, potraviny, základní léky, voda … Praktická ukázka, jak to nefunguje je COVID, poučení strategické rezervy na území jiného státu jsou k ničemu, co neumíš vyrobit, to nemáš.

            Ohledně akumlace to je čistá ideologie, jinak řečeno blábol. Neumíme a mezi tím, kolik vyrobíme vyrobíme pomocí OZ a zda ji umíme skladovat neexistuje souvislost. Poptávka umí zvýšit úsilíi, neumí ale nic objevit. Příklad: Chceme cestovat nadsvětelnou rychlostí. I kdyby úplně všichni na této planetě za to byli ochotni dát vše, pořád to nebudeme umět.

            1. Me ucitel ucil, ze se maji zdroje alokovat na tom, v cem jsou
              Me ucitel ucil, ze se maji zdroje alokovat na tom, v cem jsou nejefektivnejsi a zbytek se da nakupovat. A prijde mi to i hodne logicke.
              Ted konkretne. Asi se shodneme, ze mame nulovou nezamestnanost (nevim, jak je to teda ted aktualne, ale jeste nedavno byla) – byo vic volnych mist nez praceschopnych lidi. Jak v takovem pripade chcete v CR zabezpecit samostatnost v energiich (velkou cast energie dovazime ve forme plynu a ropy), zemedelstvi (pujdete Vy hospodarit? Ja z toho oboru zdrhl), kdo bude zkoumat vsechny leky, ktere na svete existuji? Takove plytvani vedeckymi zdroji sveta si ani nedokazi predstavit, z eby kazdy stat vyvijel a vyrabel leky, ktere existuji jinde, (s vodou budeme mit na konci stoleti obrovske problemy). Snad chapete, ze prave v tak male zei, jako je CR, nelze delat vse. Jeste reknete, ze mame vystoupit z EU a NATO a dalsi (lidske) zdroje nam sezerou celnici, dalsi byrokracie a armada.
              OZE vyrabime mizive procento, akumulace potreba neni, o blabolu mi reknete, az budeme vyrabet > 70 %. Cetl jste clanek o planovanych baterkarnach? Kam ty baterky nacpou?
              Poptavka neumi nic objevit? Opravdu nic? Takze dam jeden priklad a Vase tvrzeni nepolati? Vas prikald rijka, ze potpavka neumi neco objevit. Ja bych dodal,z e i o fuzi se lidstvo snazi, ale tech zdroju tam nejde zase tolik, co pisete, takze kdo vi. No a zapomnel jste navic do Vasi teorie zamontovat cas. Verim, ze nekdy v buoucnu budeme umet cestovat zdanlive vyssi rychlosti jak svetlo tim, ze dokazeme ohnout (caso)prostor. 🙂

              1. Ale já přeci nehovořím o tom dělat vše. Já říkám,
                Ale já přeci nehovořím o tom dělat vše. Já říkám, že to zásadní a kritické musíme být schopni dělat. Vystoupit z EU je dobrý nápad v rámci V4, z NATO ani omylem. Dělám co je výhodné, ale počítám i s tím, že to co je výhodné nyní, nemusí být výhodné v budoucnu. Zásilka z Číny za miliardu, věcí v hodnotě jednotek milionu je jasným důkazem. Za tu miliardu bychom tady mohli mít výrobní linky. A s tou zaměstanností to za velmi krátkou chvíli nebude pravda.

                PS: Warpový pohon je teoretická konstrukce, která je v současnosti zcela mimo možnosti realizace.

                1. A patri mezi ty kriticke veci rousky ci respiratory? Patri
                  A patri mezi ty kriticke veci rousky ci respiratory? Patri mezi ne veskera energie?
                  Povidejte, co by nam prinbeslo vystoupeni z EU? Jake by byly zapory? Jak chcete premluit, aby i vystoil zbytrek V4? No a osobne bych nechtel mit za nejblizsiho spojence autoritare Orbana. A v Polsku to taky nevypada zrovna ruzove, tak si demokracie nepredstavuji.
                  Mne to s tema zasilkama z Ciny nevysvetlujte, v tomto se plne shodneme, stale verim v sikovnost a kreativitu Cechu, coz nam i posledni dobou dokazuji. Bez cinskych dodavek bychoms e obesli, sice by bylo chvili vybaveni v prednich liniich spartanske, ale verim, z e brzy by to nejen Cesi, alecela EU zvladla.

                2. Zrovna jsem cetl na aktualne cz clanek kde si cesky vyrobci
                  Zrovna jsem cetl na aktualne cz clanek kde si cesky vyrobci ochrannych pomucek stezuji, ze vlada a ministerstva nejevi zadny zajem o jejich vyrobky ani neplanuji jejich vyvoj a rozsireni vyroby podporovat. Vlada vita radeji cinske sunty za miliardy a ceske zbozi ignoruji. kelnner, babis, zeman a cela plejada cinskych posluhovacu jsou skudci.
                  jermanova byla nacapana, ze sirila lez o zabaveni kamionu pomucek v DE. Nemci vse peclive proverovali a zadny incident se neodehral. hejtmanka se ted ma omluvit za lhani. Strategie ano je jasna. Lidem nalhat co nejvic a rejzovat. S nepritelem.

                3. Dekuji, kdo ze tu tvrdil, jak to Babis skvele zvlada? Mne to
                  Dekuji, kdo ze tu tvrdil, jak to Babis skvele zvlada? Mne to prijde jako opak.

                4. Hmm, tak teď jsem se zrovna bavil s kolegou. Je to
                  Hmm, tak teď jsem se zrovna bavil s kolegou. Je to nepotvrzená informace, takže bez záruky. Podle všeho pohledávky Agrofertu skoupili Čínané, čímžpádem to celé dává velký smysl. Proto vozí šmejdy z Číny, místo výroby u nás. No ten náš ministr zdravotnictví, raději snad bez komentáře.

                  Na druhou stranu, čísla a trendy mluví jasně. Opatření jsou účinná. Prostě to funguje.

                5. Roušky, respirátory, zásoby ropy, zasoby uranu pro JE,
                  Roušky, respirátory, zásoby ropy, zasoby uranu pro JE, zasoby chemikálií, potraviny, základní výroba od saponátu po toaletní papír. ANO, patří k tomu.

                  No, možná je nebude třeba přemlouvat, po koronaviru to půjde samo. GB zdrhla a dobře udělala. Co se týče Polska a Maďarska, v tom je to kouzlo. Vystoupením se z nich stávají nezávislé státy, bez Euroústavy nazývané Lisabonskou smlouvou, která nebyl schválena v referendu a byla v referendu odmítnut Irskem. A tedy na rozdíl od EU, ať si tam mají co chtějí. A mimochodem zlatý Orbán a PiS. Ale chápu, že někdo má jiný názor, já mám tento.

                  Jó kdybychom se bavili o strarém zlatém EHS, kdy státy spolu jen spolupracovaly, tak to je jíná káva. To bylo výhodné pro všechny. Ale EU je cesta do pekel.

                6. A urcite jste na neco nezapomnel? Koho by pred coronavirem
                  A urcite jste na neco nezapomnel? Koho by pred coronavirem napadlo, ze mame mit zasoby rousek a respiratoru na 5 let? An0o, no9rmalniho provozu je to 5 let. Pri povodnich to treba budou nafukovaci cluny, cerpadla, pri suchu zase cisterny na vodu, apod. Tim chci ukazat, ze sebelepsi planovac proste nedomysli kazdou situaci, stejne jao JE nedokazet zabezpecit na 100 %. Mimochodem, vite, ktery rezim se vyznacoval tady tim centralnim planovanim, co vse mame vyrabet a v jakem mnozstvi? A vite, kam to vedlo?
                  Ano, EHS melo sve kouzlo. Vetsi integrace muze vest do stejnych pekel jako jsou v naprostem pekle USA (toho casu svetova (nejen) ekonomicka jednicka). V takovem pekle bychsi asi i pral byt. Jo a EU i hodne zastavam, protoze je daleko mene zkorumpovana a vycurana, jak nas stat (nasi predtavitele).

                7. Ale no tak, to je přeci demagogické tvrzení. Jednak jsem na
                  Ale no tak, to je přeci demagogické tvrzení. Jednak jsem na něco určitě zpomenul, což je ok, protože tímto se zabývají týmy specialistů a rizika se modelují. To není o tom, že si dva řeknou, ještě tam přidám tohle či ono. Zásoby nemusím mít na 5 let, stačí mít kapacity k výrobě.

                  V USA bych opravdu nechtěl být.Větší intergace v EU vede k ráji, který jsme tady už měli, jmenoval se Svaz Sovětských Socialistickch Republik. Protože EU fakt není pravicová a svobodna jako USA. Je to banda levičáčských parchantů a s těmi fakt být nechci.

                8. Ja jsme jen chtel rict, ze sebelepsi modelovani a predpovidani
                  Ja jsme jen chtel rict, ze sebelepsi modelovani a predpovidani z kristalovych kouli neudela idealni reseni. K tomu se daleko lepe blizi trh.
                  Ja v USA ano ale nekde na vesnici nebo samote v krasne prirode 🙂 Za nejvetsi nebezpeci totiz vidim cloveka a jeho touho ke nepoctivosti. Pokud je EU banda levicackych parchhantu, co je pak na ansi politicke scene? Kriminalnici a gauneri odtrzeni od reality normalnich lidi napojeni na slusne propustny cecik?

                9. Popořádku:
                  1. Ideální řešení neexistuje, teď jsem

                  Popořádku:

                  1. Ideální řešení neexistuje, teď jsem zrovna četl, že Finové jsou v pohodě, mají strategické zásoby všeho, včetně roušek. Nechat strategické věci na trhu, je trestuhodná hloupost. Nabídka na trhu reaguje se zpožděním, pokud je zpoždění za hranicí vašeho přežití, jste v tu chvíli mrtvý. A nebudete první, historie zná spoustu těch co věřili. A jak říkají ti chytřejší, věřit znamená ho*no vědět. Mimochodem ekonomickou teorii o černé labuti znáte, takže spoléhat na trh, když trh nebude z libovolného důvodu existovat, je opravdu velmi naivní.

                  EU je banda levičáských parchantů, ostatně dotace jsou toho důkazem. To nějak nekoliduje s vašim tvrzením o tom, že naši jsou lumpové. Obojí totiž vzájemně nesouvisí a obé může/nemusí být pravda.

                  Zrovna teď jsem četl, někde na manipulatori(tecka)cz, že internetem se šíří fáma, že EU v oblasti koronaviru nic nedělá. Ale, že to není pravda, protože oni už uvažují, že uvolní několik miliard EU. Tož lapat po dechu bez ventilátoru, tak vám na ty miliardy fakt s*ru. Ale ono se to musí pořádně rozmyslet, to není jen tak začít o něčem uvažovat. Ještě by nedejbože na něco přišli. Myslím, že je čas se z RVHP verze 2.0 klidit. Tak mám pocit, že tím potvrdili, že to není HOAX, ale krystalická pravda.

      2. 100 % plynu bereme z Ruska a Evropa je na ruském plynu
        100 % plynu bereme z Ruska a Evropa je na ruském plynu závislá čím dál více. Nárůst importu plynu z Ruska o 40% za 10 let. Staví se nové plynovody – Nord Stream I a II, Turkstream. Nynější levný plyn je dán počasím. V Rusku i v Evropě bylo v této zimě nevídané teplo, to se ale další roky nemusí opakovat. Navíc ke konci roku byly zásobníky s plynem úplně plné, protože se nevědělo jako dopadne spor o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou. Kontrakt jim končil na konci roku.

        1. Poslední dobou bereme prakticky veškerý plyn přes
          Poslední dobou bereme prakticky veškerý plyn přes Německo, tj. z plynárenské sítě, kterou lze napájet plynem z Nordstreamu, z Nizozemí, z Norska, ze Severního moře a od libovolného exportéra LNG do obřích terminálů podél La Manche.
          Navíc je čerstvě vybudovaná propojka Malacky-Baumgarten. ČR tak může importovat plyn od Jadranu. Tam jsou taky veliké terminály na LNG ze severní Afriky a odkudkoliv. Jestli se dodělá pořádná propojka s polskou sítí, bude propojení i na terminál do Svinoústí.
          Z Ruska se kupuje, protože jsou zrovna teď nejlevnější, ale závislí na nich nejsme. Ale i díky všemu vyjmenovanému už nemohou hrát svoje vydírací psychohry a museli jít s cenou dolů.

        1. Proto jsmese pri jedne prednasce divil, proc maji JE na 1 GWh
          Proto jsmese pri jedne prednasce divil, proc maji JE na 1 GWh cca 9 tun CO2 a OZE 5 tun. Odpovedel mi, ze je to pocitano za cely zivotni cyklus, kde u JE je sice bezemisni vyroba, ale stavba, udrzba alei podpora provozu a likvidace stoji nemale emise.
          Proto nas tu drtiva vetsina tvrdi, ze stavajici JE provozovat co nejdele a nove JE zdroje nestavet.

                1. Protoze mame lacinejsi alterativu v OZE.
                  Navic, jestli jste se

                  Protoze mame lacinejsi alterativu v OZE.
                  Navic, jestli jste se dival na odkaz, ma emise SO2 Je 6000 tun a plyn 1000 tun. Dohromady externality (pred vic jak dvaceti lety) JE 540 Kc, plynovky 350 Kc, OZE 94 Kc.

                2. To hovoříme o externalitách. Tedy jen jedna složka ceny.
                  To hovoříme o externalitách. Tedy jen jedna složka ceny. Navíc poměrně sporná z hlediska kvantifikace. A jsem opět u oblíbeného tématu, Z čeho bude OZE vyrábět během inverze? Nesvítí, nefouká. A byly v těch externalitách kalkulované i ztráty, 14 dní nevyrábíme, neboť nemáme elektřinu?

                  Každý z nás si umí ty svá čílsa ohnout k obrazu svému.

                3. Zazil jste, z eby 14 dni nesvitilo a nefoukalo v cele Evrope?
                  Zazil jste, z eby 14 dni nesvitilo a nefoukalo v cele Evrope? Podle me neni vubec potreba dlouhodoba akumulace, mozna ani neni potreba strednedobba (zatim urcite ne, az bude Evropa vyrabet z OZE > 70 %, bude too jasnejsi) a na kratkodobou muzeme delat precerpavacky a stabilizaci baterie (libi se mi redoxni). Kazdopadne by dane situaci i hodne pomohlo, pokud by zakaznikum byla uctovana trzni cena (ne prumerna), pak by se zacalo vyplacet spotrebovavat (akumulovat) v dobe velmi nizke ceny a mozna prodavat v dobe vysoke a to i jednotlivym lidem.
                  Kazdopadne pro mou vizi je treba prestta premyslet stylem, ze potrebujeme stabilni vykon, i kdyz nemame stabilni spotrebu a spise tu spotrebu jeste vice zdestabilizovat tak, aby see co nejvice kryla s nestabilni vyrobou. Nadale je treba propojit vsechny evropske staty, jedni nemaji podminky pro plnou vyrobu z OZE, jini maji kapacity na rozdavani (ale ne investory a predevsim to vedeni). Jini maji zase skvele podminky na kratkodobou akumulaci. Nekde je zase moznost i geotermalnich zdroju. No a kdyz se ukaze, ze jsme se pletl a je treba dlouhodobejsi akumulace, tak je treba i podporovat vyzkum te dlouhodobejsi akumulace,ale to se dnes uz deje. No a pokud se ukazi SMR jako cenove konkurenceschopne a nebude s nimi bezpecnostni problem (spis se bojim terorismu nez z eby to technicky selhalo), tak at tech 20 – 30 % vyroby zajisti tyto zdroje.
                  Ano, cisla jako nesviti a nefouka 14 dni, to mi prijde hodne ohnute, kdyz uvazite more kolem Evropy.

    3. blbost, to tam vidis mozna ty, ja tam vidim naopak snahu o to
      blbost, to tam vidis mozna ty, ja tam vidim naopak snahu o to zlevnit danou „zakazku“ tim ze se odkrejou cisla ktere asi budou dost prifoukana tak, aby se tam dalo odklonit i par desitek miliard k lidem kteri v te „zakazce“ lobuji 😉

      pokud by slo o zavislost, respektive nezavislost na Rusku co se energii tyce, tak by se tlacilo na utraceni tech penez smerem do OZE s akumulaci, tedy do zdroje ktery je lokalni bez prime nevaznosti prave na Rusko, neb z Ruska zadne OZE nekupujeme a naopak nekolik vyrobcu komponent pro ruzne typy OZE mame primo v CR, a dnes tyto subjekty vesmes svou produkci vyvazi a to i do Ruska 😉 v CR se kuprikladu vyrabi a kompletuji prevodovky do nejvetsich vetrnych turbin, kde se 100% vyvazi a prez 40% teto produkce konci v Rusku

      jakykoliv novy zdroj by mel predevsim zajistovat snizovani zavyslosti na jinych krajinach, a to mozna s co nejmensi finacni a potazmo i ekologickou zatezi pro nadchazejici generace ktere ho po nas zdedi

    4. Není, proti JE jsou všechna dosud známá ekonomická fakta-
      Není, proti JE jsou všechna dosud známá ekonomická fakta- (ceny).
      Jde o to aby bylo vidět s jakými počítají oni. Do té doby než podklady zveřejní se dá pouze všeobecně konstatovat že podle našeho názoru se to vyplatit nemůže ale bez znalosti konkrétních čísel se kterými počítá vláda se to nedá dokázat.

      1. Do doby zveřejnění je to jen Váš názor, já mám
        Do doby zveřejnění je to jen Váš názor, já mám opačný. Ani jeden z nás to nemůže vědět.

        Co ale znám, jsou vlastnosti jednotlivých energetických zdrojů. A na základě těchto znalostí, lze snadno konstatovat, že pokud věříme těm blábolům o globální změně klimatu způsobenou CO2, pak jinou alternativu jak získat energetický zdroj požadovaných vlastností nemáme.

      1. Přesně. Řekl bych, že je lepší zajíc na střeše, než
        Přesně. Řekl bych, že je lepší zajíc na střeše, než medvěd v pytli.
        Než investovat do megalomanské stavby, která pohltí obrovské množství peněz, zpozdí se v řádu několika roků, sekundárně zatíží rozvodnou síť při produkci, zkomplikuje distribuci a zvedne cenu elektřiny, tak je mnohem výhodnější, aby malé a levné intermitentní zdoje s malými úložišti vytvářely distribuovanou síť po celé republice.

    5. Pokud vím, tak palivo pro naše JE je také z Ruska. Všichni
      Pokud vím, tak palivo pro naše JE je také z Ruska. Všichni mají plnou pusu o solární loupeži, aby zakryly připravovanou jadernou mega loupež. V dnešní době jsme totiž v totožné situaci. Cena jaderné technologie je dnes také naprosto nekonkurenceschopná a není ji možné realizovat bez masivních dotací na úkor spotřebitele a ve prospěch provozovatele.

        1. Cena jaderného paliva je malá možná v porovnání s
          Cena jaderného paliva je malá možná v porovnání s pořizovacími náklady jaderné elektrárny. Pro naše elektrárny je potřeba cca 80 tun/rok, není to zas tak málo, obzvláště z toho pohledu, že to vyhořelé nám zůstává tady. Použití jiného, než ruského dodavatele lze nejen u jádra ale i u plynu a jiných komodit. Nejsem obhájce plynu, naopak si myslím že plyn má maximálně sloužit jako záloha špiček. Osobně jsem plyn ve firmě zrušil a pokud bych stavěl dům, plyn mi nesmí ani na pozemek. Článek je o ceně elektřiny z jádra. A faktem je, že cena elektřiny z jádra výrazně roste, naproti tomu cena OZE a bateriových záloh výrazně klesá.

            1. Jen pro vaši informaci. Velké FVE se aktuálně v EU staví
              Jen pro vaši informaci. Velké FVE se aktuálně v EU staví za 0.65 EUR/W a cena nejspíše bude ještě dále klesat, Vladimír Wagner ve svém výpočtu předpokládá cenu výstavby FVE 1.6-2.7 EUR/W.
              A spokojeně ignoruje takový „detail“ jako jsou úroky.

                1. To jistě, ale je tam „malý“ problém-akumulace, možná bude
                  To jistě, ale je tam „malý“ problém-akumulace, možná bude za deset víc možností v bateriích, uvidíme.

                2. Jako bych já napsal, že u JE je „malý“ problém odstávka.
                  Jako bych já napsal, že u JE je „malý“ problém odstávka. A jak víme, může se protáhnout na měsíce. Ne, protože tak jako reaktor nemůže fungovat sám, ale je součástí sítě, tak i OZE je z více zdrojů součást sítě. Musí být také doplněno akumulací a dostatečnou globální přenosovou kapacitou. Vždy někde svítí a někde fouká.

                3. Zrovna využití našich jaderných reaktorů je dost
                  Zrovna využití našich jaderných reaktorů je dost slušné, a na globální zdroje bych radši moc nespoléhal, viz. roušky, v případě většího problému se bude každý hrát na svém písečku.

                4. Se stejnou logikou bych nespolehal, ze budeme schopni nakoupit
                  Se stejnou logikou bych nespolehal, ze budeme schopni nakoupit palivo.

                5. Mít zásobu palivových článků na třeba deset let není
                  Mít zásobu palivových článků na třeba deset let není žádný problém, nyní mají zásobu na cca. 2-3 roky.

                6. Tak jako není problém mít zásobu roušek pro každého
                  Tak jako není problém mít zásobu roušek pro každého obyvatele na rok.

                7. Rekl bych ze to je ponekud vetsi problem nez s tim jadernym
                  Rekl bych ze to je ponekud vetsi problem nez s tim jadernym palivem… hlavne u toho jaderneho paliva nehrozi to, ze ho nakoupite do zazsoby a nasledne ho vyhodite, protoze nebude ptoreba…

                8. Myslite? Nemuze se stat, ze JE bude mit technicke problemy (ci
                  Myslite? Nemuze se stat, ze JE bude mit technicke problemy (ci havarii), takze nakoupene palivo uz nebudete nikdy potrebovat? Ano, da se prodat, stejne jako ty rousky 🙂 Verim, ze se najdou oblasti, kde rousky jsou treba i kdyz neradi zadny virus.

                9. Neznám ceny paliva, ale jako problém bych to neviděl.
                  Neznám ceny paliva, ale jako problém bych to neviděl.

                10. Dovedu si predstavit zasobu, ale nekdo ji musi zaplatit a
                  Dovedu si predstavit zasobu, ale nekdo ji musi zaplatit a platit skladovací kapacity. Je to reálné z financniho hlediska?

                11. Skladovat to můžete třeba v meziskladu vyhořelého paliva.
                  Skladovat to můžete třeba v meziskladu vyhořelého paliva. Musí se tam vejít palivo za 50 let provozu, tak místa je tam relativně dost.

                12. Jo souhlas chleba to nežere, a ty ceny jsou na rozdíl od
                  Jo souhlas chleba to nežere, a ty ceny jsou na rozdíl od ropy plynu atd. dlouhodobě stabilní.

                13. Tak to je fakt nápad a rovnou za dva bludišťáky. Skladovat
                  Tak to je fakt nápad a rovnou za dva bludišťáky. Skladovat nové s vyhořelým. Tak už to celé chápu.

                14. V temelíně mají palivo na 2-3 roky, a pochybuji, že by ho
                  V temelíně mají palivo na 2-3 roky, a pochybuji, že by ho neměli uskladněné v hale k tomu určené, a kapacita haly je určitě dimenzovaná na větší množství, případně není problém ji rozšířit nebo postavit další, místa tam mají dost.Začínáte se chovat jako odpůrci elektromobility, kteří stále hledají problémy.

                15. Jo, mají ho teď více, udělali větší nákup kvůli
                  Jo, mají ho teď více, udělali větší nákup kvůli prudce rostoucí ceně. Problémy tu hledá někdo jiný. Já jen reaguji na nesmyslné argumenty. Například, že je nebezpečné nakupovat z ruska jednu komoditu a tvrdit, že je lepší druhá komodita, kterou tam nakupujeme také. Dále argumentovat tím, že se dá koupit i jinde, přitom ta první se tam dá koupit také. Ještě jednou opakuji. Jsem pro aby naše atomky fungovaly, dokud se nebudou rozpadat, ale stavět nové v třetím tisíciletí, kdy máme spoustu levnějších alternativ je tunel a ekonomické zotročení spotřebitelů ve prospěch provozovatele.

                16. Mohl by jste poslat odkaz na tu prudce rostoucí cenu?Uran je
                  Mohl by jste poslat odkaz na tu prudce rostoucí cenu?Uran je za posleních 10let na cca. polovině, a nákup palivových článků je u nás danný smlouvami na roky dopředu klidně i deset let, a tam jsou ty ceny stabilní.To navyšování zasob bylo mimo jiné na doporučení EU v rámci zajištění dlouhodobé soběstačnost.O nebezpečí nakupu komodit z ruska jsem nikde nepsal. Na tom „dojetí atomek“ se shodneme, ale já bych nezavrhoval seriově vyráběné SMR jako případnou náhradu, uvidíme, (doufám) za 15-20let.

                17. Jak vidíte tak to problém je, a to celosvětový, na rozdí
                  Jak vidíte tak to problém je, a to celosvětový, na rozdí od toho paliva, a bez stabilní výroby el. nevyrobíte ani ty roušky.

                18. To je ale obecne problem v kapitalismu a neni v dobre(!!!)
                  To je ale obecne problem v kapitalismu a neni v dobre(!!!) rizene ekonomice. Holt se stavajici nepredvidatelne (i kdyz toto za nepredvidatelnou situaci nepovazuji, uz od prosince se vedelo, z ebudou potreba), kdy je nekterych vyrobku ci zdroju nedostatek. Pokud mate pravy kapitalismus, tak se v takovme pripade zvedne cena, to vede k vyssim ziskum a to k alokovani vyrobnich kapacit, takze v relativne kratkem casovem obdobi pak zase nastane saturace.
                  No a co se tyce vyroby elektriny. Rozhodne nejde o stabilni vyrobu, kdyz neni stabilni poptavka, jde o rovnovahu mezi vyrobou apoptavkou. Schvale dam otazku, co by se stalo, kdyz by se v EU vyrabelo stejne mnozstvi elektricke energie jako pred vypuknutim pandemie?

                19. No podle mě všichni čekali, že to bude, jako se sars, kde
                  No podle mě všichni čekali, že to bude, jako se sars, kde to do evropy nedorazilo a u nás se pak zlikvidovaly zásoby tamiflu.

                20. Na Taiwanu to problém nebyl, v roce 2003 jim tam prošel
                  Na Taiwanu to problém nebyl, v roce 2003 jim tam prošel SARS, a takže na COVID už roušky v rezervách nakoupené měli.

                21. Chapu, pokud je argument pro vase tvrzeni, nevadi, ze neco
                  Chapu, pokud je argument pro vase tvrzeni, nevadi, ze neco dovazime, u site je ale velky problem, ze draty vedou pres hranice. Takova recnicka otazka, kdyby byla nakazena polovina populace, zůstane v provozu fv elektrarna s baterkama nebo ta jaderna? Kolik se zastavi jadernych a kolik vetrnych elektraren? Ja jsem v pohode, ja budu mit dokonce investici zpet driv, nez by se jaderna postavila a na vypadek site jsem pripraven, jen bych se trochu omezil ve spotrebe.

                22. Myslím, že prioritou každého státu je mít stabilní
                  Myslím, že prioritou každého státu je mít stabilní zdroje, a bez elektřiny by jsme za pár týdnů skončili, a samotné soláry, ač jim fandím to nezachrání.Řečnická otázka, když vyhasne slunce, kolik ta fotovoltaika vyrobí elektřiny?(ironie)A teď vážně, ví někdo jaký vliv mohou mít velké sluneční erupce na soláry?https://insmart.cz/slunce-svou-aktivitou-odpalilo-nebezpecne-zbrane/

                23. Myslite, ze za par tydnu skoncime jako Rakousko, Dansko,
                  Myslite, ze za par tydnu skoncime jako Rakousko, Dansko, Finsko, GB, apod? Ti nejsou sobestacni ani v te vyrobe elektriny. Takze pokud nas strasit, ze to tady muze byt tak zle jak v Rakousku, straste dal. 🙂

                  zdroj

                24. Tak jasně, můžete koupit vše ,ale pouze do okamžiku, kdy
                  Tak jasně, můžete koupit vše ,ale pouze do okamžiku, kdy je toho na trhu dostatek,pak se začne lámat chleba, jako u těch roušek.Být soběstačný ve všem, jako třeba v „banánech“ není potřeba.

                25. Taku rousek je krasne videdt, ze jsme schopni zburcovat
                  Taku rousek je krasne videdt, ze jsme schopni zburcovat vlastni vyrobni kapacity, takze je dobre mit bud zasoby (coz se nestalo), alternativy nebo se uskromnit.
                  Verim, z epokud bychom meli FVE na strechach a brownfieldech, VTE, kde to je nejak schudne a zbytek dovazeli. Tak nektere stavajici uhelky zustanou stat jako studena rezerva pro katastroficke scenare. Jen upoziornim, ze zrovna v elektrine tim scenarem neni Covid. Nejaka velka prirodni katastrofa by to byt mohla (neteorit, supervulkan), tam jen vyvstane otazka, zda centralizovana bude rozdil mezi centralizovanou energetikou a nakupem. A jak bude bezpecne, kdyz do JE uderi meteorit newbo v blizkosti bouchne supervulkan.

                26. Když v ČR vybuchne supervulkán, tak nějaká JE bude to
                  Když v ČR vybuchne supervulkán, tak nějaká JE bude to poslední co bude hrstka přeživších řešit 😉

                27. Mate pravdu. 🙂
                  Tak mi prosim nekdo dejte priklad, kdy je

                  Mate pravdu. 🙂
                  Tak mi prosim nekdo dejte priklad, kdy je lepsi byt sobestacnym vyrobcem elektriny za €120 za MWh nez ji dovazet za €50 za MWh.

                28. Kombinace FVE a ofshore VTE. Nevidim duvod, proc by ta cena
                  Kombinace FVE a ofshore VTE. Nevidim duvod, proc by ta cena nemohla za 30 let takova byt.
                  Dobra poznamka s ereupcema. Verim, ze jsou urcite nejaka data z druzic okolo Zeme, zda na ne mel tebto jev nejaky negativni a dlouhodoby vliv.

                29. No vliv budou mít zřejmě daleko menší, než na obrovské
                  No vliv budou mít zřejmě daleko menší, než na obrovské antény v podobě přenosové soustavy. Další argument pro decentralizaci.

                30. Pokud by to odpálilo solary, tak než vám je dovezou z
                  Pokud by to odpálilo solary, tak než vám je dovezou z číny(možná)tak ty dráty budou nejspíš natahaný, a např. v praze a větších městech jsou v zemi, a tam by se jich to asi nedotklo.

                31. Sorry jako ale fakt ne, pokud by něco mělo odpálit soláry
                  Sorry jako ale fakt ne, pokud by něco mělo odpálit soláry zřejmě bychom to nepřežily.

                32. Dobře namířené sluneční erupce mají v moci řádně
                  Dobře namířené sluneční erupce mají v moci řádně pocuchat rozvody elektřiny a elektroniku obecně. Lidstvo však nevyužívá elektřinu dost dlouho na to, aby dokázalo poznat jejich sílu, ovšem to se může kdykoliv změnit. Pro samotný život na Zemi nepředstavují ohrožení, ale mohou způsobit nedozírné škody na satelitech a elektrických rozvodech, které by se mohly napravovat dlouhé měsíce se všemi souvisejícími ekonomickými důsledky. Ale o tom už se dávno ví, stejně jako o potřebě včasného varování nebo záložních systémů. Ostatně varování jsme už dostali v předminulém století (Carringtonská událost), ovšem tehdy to odnesly pouze telegrafy.https://www.svethardware.cz/supererupce-realna-hrozba-i-od-naseho-slunce/49543

                33. Ano, pokud mám obrovskou sta až tisíce kilometrovou
                  Ano, pokud mám obrovskou sta až tisíce kilometrovou anténu, neboli přenosovou síť může zachytit elektromagnetickou bouři. To je problém centrálních sítí. Pokud mám doma na střeše soláry, nic jim to neudělá.
                  Takže díky za argument pro soláry.

                34. Víra hory přenáší, ale v praxi se zatím vevyzkoušelo,
                  Víra hory přenáší, ale v praxi se zatím vevyzkoušelo, co by to se solárama provedlo, a jak tady někdo napsal, není dobré mít všechna vejce v jednom košíku.

                35. Solarni panely slouzi v satelitech jiz delsi dobu a vesmir bez
                  Solarni panely slouzi v satelitech jiz delsi dobu a vesmir bez atmosfery tem panelum dava zabrat. Zatim zrejme funguji v poradku a na zemi budou fungovat take. Pokud prijde nejaka silna erupce, pak ty solary nebudou potreba, protoze klekne vsechna elektronika. A kdo vi jak budou resit jaderne zdroje bez ridici elektroniky. 500x Fukusima bude sranda.

                36. Ty soláry na satelitech jsou pár desetiletí, je to“trochu
                  Ty soláry na satelitech jsou pár desetiletí, je to“trochu jiná liga“ a mají možnost se natočit hranou v případě erupcí.U těch atomek je to stopro odstíněné.

                37. Temi rozvody myslite na stozarech, nebo muze pocuchat i
                  Temi rozvody myslite na stozarech, nebo muze pocuchat i rozvody v zemi (prip. do jake hloubky)?

                38. Je slušné, ale ne nepřetržité, jak se tu mnohokrát
                  Je slušné, ale ne nepřetržité, jak se tu mnohokrát argumentuje. To nic nemění na tom, že ČR dlouhodobě může být samostatná s OZE+akumulací. Tak jako se nemůžeme spolehnout na dodávku technologií a paliva ze zahraničí, můžeme se spolehnout na vítr a slunce.

                39. Nemáme pouze jeden reaktor. Máme výkonné 4 reaktory a
                  Nemáme pouze jeden reaktor. Máme výkonné 4 reaktory a jejich odstávky se plánují dopředu nepřekvapivě do období s menší spotřebu.

                  OZE + akumulace je za současného stavu naprosto nereálné řešení pro ČR pro měsíce cca prosinec až březen, tedy pokud nehodláte akceptovat návrat na úroveň středověku bydlením v jedné místnosti, svícemím loučí a topení dobytkem.

                40. Prechod na OZE by znamenal dimenzovat zdroje na dostatecny
                  Prechod na OZE by znamenal dimenzovat zdroje na dostatecny vykon od dubna do listopadu. Tim by v lete byl znacny prebytek. V lete by se mohla spotreba plynu znacne omezit a nahradit elektrinou z OZE. Takto usetreny plyn by bylo mozne pouzit v listopadu az breznu. A jen rozdil importovat navic. Timto by spotreba plynu nebyla asi zase tak vyssi nez ted. Tezko rict ktera odvetvi muzou bezet alternativne na plyn nebo elektrinu. Ale nejspis by to nemel byt problem. Muselo by se trochu vic pruzne myslet.

                41. Pokud pojede CR v lete na OZE – ok, dobra predstava, mozne to
                  Pokud pojede CR v lete na OZE – ok, dobra predstava, mozne to muze byt. A ted se jeste pruzne zamyslete a reknete nam, jak velke zasobniky plynu musi byt, aby pokryly zasoby na zimu, kdy OZE jede v omezenem vykonu. Konkretni vypocet za lozeny na faktech, prosim.

                42. jsme v EU, kolem zemi EU je spousta melkych mori, kam se daji
                  jsme v EU, kolem zemi EU je spousta melkych mori, kam se daji nasazet vetrniky, staci jen doresit dostatecnou prenosovou soustavu. Pak nebude potreba ani dlouhodoba akumulace a te strednedobe taky ne nijak moc. Ale to je jeste beh na dlouhou trat, obavam se, ze driv jak 2050 toto nebude. A to uz se me netyka.

                43. Podívejte se jak se např němci, „plácají“ s výstavbou
                  Podívejte se jak se např němci, „plácají“ s výstavbou nových sítí ze severu na jih, a to jsou na tom finančně určitě líp než my, a mít zdroje mimo své ůzemí je v měnícim se světě riziko.

                44. Mit zdroje mimo sve uzemi je doopravdy velke riziko. Proto je
                  Mit zdroje mimo sve uzemi je doopravdy velke riziko. Proto je nutne nahradit ropu a plyn solarni elektrinou vsude kde to jen jde. Rusko je nejhorsi volba pro nasi stabilitu.

                45. Jo, to je to co jsem zminoval – posílit síť, protože vždy
                  Jo, to je to co jsem zminoval – posílit síť, protože vždy někde svítí a někde fouká. Ono „posílit“ síť může i regulace spotřeby. Stačilo by lidem účtovat jinou cenu na základě špiček. Proč by doma nemohl mít každý dvoutarif? To by se panečku v noci pralo, sušilo a myčkovalo… Jaderné elektrárny měli jistě svůj smysl v minulosti. Osobně jsem pro to, snažit se maximálně prodloužit jejich životnost. Ale stavět nové, to o čem je tento článek je podle mě ekonomická sebevražda.

                46. Tak pokud vim, mame 6 reaktoru. Ale to neznamena ze blackout
                  Tak pokud vim, mame 6 reaktoru. Ale to neznamena ze blackout by je neodstavil. Na rozdil od decentralizovanych malych vyroben. Vždy mě pobaví, když člověku který deně jezdí elektromobilem někdo vysvětluje jaký je to nesmysl nebo když majiteli FV elektrarny s baterkama nekdo vysvetluje, jak to naprosto nemuze fungovat. Ja na rozdil od tech co jsou pripojeni na sit nebudu muset udelat nic jineho, nez ze budu prat pradlo ve slunecne dny. Zakladni spotrebu potrebnou pro preziti dokazu pokryt i kdyz je pod mrakem. Loucnemi si budou svitit ostatni.

                1. Ne, on počítal, že se to za tuhle cenu bude muset postavit
                  Ne, on počítal, že se to za tuhle cenu bude muset postavit 3x, každých 20 let všechno znova. Za cenu, která je už dnes notně zastaralá.

                2. Já osobně jsem zastánce dát na všechny budovy panely, ale
                  Já osobně jsem zastánce dát na všechny budovy panely, ale musí se vyřešit akumulace a náhradní zdroje hlavně na zimu.

                3. Ty náhradní zdroje už dávno všude stojí. Denní i
                  Ty náhradní zdroje už dávno všude stojí. Denní i sezónní kolísání spotřeby je dost velké. V ČR je dnes cca 2x vyšší instalovaný výkon tepelných a vodních elektráren než je maximum spotřeby. A v jiných zemích tomu není jinak.
                  A u Wroclavi se staví fabrika na baterky s takovým objemem produkce, že by její výroba za 3 roky umožnila uskladnit elektřinu na 24 hodin spotřeby ČR. JEDNA FABRIKA NA BATERKY. A takových se jen v Evropě staví okolo několik, ve světě stovky. Ale ty baterky půjdou primárně do aut.

                4. Uhlí v evropě pomalu končí/emise,vodní elektrárny
                  Uhlí v evropě pomalu končí/emise,vodní elektrárny vzhledem k nižším srážkam nic moc, stavba nových přečerpávaček je dost nereálná. Tak že jedině přestavět uhelky na plyn, protože baterky na celou zimu kdy to moc nesvítí nevystačí.Já bych co nejdéle udržel stávající bloky a pak SMR, pokud nebude akumulace alespoň na „pár měsíců.

                5. I těch plynových zdrojů je v ČR překvapivě mnoho. A i ta
                  I těch plynových zdrojů je v ČR překvapivě mnoho. A i ta nejlepší plynová elektrárna (paroplyn) stojí na výstavbu 8-10x míň než jaderná.

                6. Na vykrývání špiček jsou plynové zdroje ideální, ale
                  Na vykrývání špiček jsou plynové zdroje ideální, ale při větších odběrech, závisíte na dovozech, kde se ty ceny mohou rychle měnit, to že např.v poslední době počerady jedou hlavně na plyn se může rychle změnit.

                7. Situace v ČR je taková, většina plynu se spotřebuje na
                  Situace v ČR je taková, většina plynu se spotřebuje na topení a většina zbytku v chemické výrobě. A navíc máme dostatek zásobníků plynu na 4 měsíce zimního odběru a propojení plynovodů na východ, na jih a na západ, můžeme kupovat leckde.
                  Souhlasil byste se mnou, že by se dál mělo tvrdě šlapat na zateplování budov? Tak totiž ušetřite tolik plynu, že ho zbyde více než dost na výrobu elektřiny (ideálně kogeneračně), aniž by se se spotřebou ČR něco stalo.

                8. Jo souhlas, ideálně pasivní domy,kogenerační jednotky
                  Jo souhlas, ideálně pasivní domy,kogenerační jednotky jsou dobré, hlavně rychlý náběh, výstavbu a slušnou ůčinnost, proto také němci usilují o dostavbu Nord Stream 2 navzdory amikům, a my z toho budeme mít dík tranzitu, také prospěch.Stávající reaktory bych udržel v provozu co nejdéle, a pokud někdo začne vyrábět seriově SMR, tak bych je jako náhradu zvažoval, což ale bude za 15-20let a do té doby se akumulace možná vyřeší.

            2. V clanku jsou uvedeny naklady na vystavbu FVE nasobek ceny
              V clanku jsou uvedeny naklady na vystavbu FVE nasobek ceny panelu. Vychazim z nutnosti porizeni 18GW panelu a cene 0,4 EUR/W. To by znamenalo, ze cena panelu je uplne zanedbatelna. Zda se mi to znacne zkreslene. Mozna ze jsou zahrnuty ceny panelu z minulosti, kde staly 10x tolik co dnes.
              Vypocet jsem provadel na tabletu; pokud jsem se nekde seknul, prosim o info.

            3. Já jsem člověk praktik. Sám mám elektrárnu. Nemusel jsem
              Já jsem člověk praktik. Sám mám elektrárnu. Nemusel jsem si na ni půjčit ani mi nikdo nemusel zaručit, že mi na ni bude doplácet. Nemusím do ní kupovat palivo, nikdo ji nemusí obsluhovat, nikdo mi ji nemusel pět let povolovat a deset let stavět. Nemusí mi ji za cizí peníze hlídat policie, poplatek za její likvidaci jsem zaplatil již při nákupu a likvidace nebude trvat 20 let. Jejím provozem nevzniká odpad, u kterého pořád není vyřešeno kam s ním. Pak si přečtu článek, který tvrdí, že jaderka by vyšla na stejno, co si mám o tom myslet?

              1. Dobry konter. Mam to stejne. A pro domaci pouziti jsou panely
                Dobry konter. Mam to stejne. A pro domaci pouziti jsou panely za mene nez 0,30 Eur/W. Amortizace pro diy FVE je hrozne kratka. Dnesni kurz koruny to trochu pocuchal, ale snad se zase vrati na 25 kc/Eur. FVE na kazdou strechu a Tunelin muzeme zapomenout.

          1. Dle wiki :
            Roční objemová spotřeba paliva v JE Temelín je

            Dle wiki :
            Roční objemová spotřeba paliva v JE Temelín je krychle o velikost hrany přibližně 1,6 m.

            Je jasné, že to palivo na rok nebude naskládané do úhledné krychle o hraně cca 1,5m, takže to zabere trochu více místa, ale je zjevné že to je zcela marginální objem. Pravděpodobně do jednoho železničního vagonu naložíte dost paliva pro obě naše JETE na rok včetně obalu.

            Zkuste si to si to porovnat s tou skoro nekonečnou řadou vlaků uhlí co by jste pro stejný výkon potřeboval.

            Jaderné palivo se sice nedá mezi různými typy reaktorů volně zaměňovat, takže nelze jen tak jet do USA nebo třeba Francie a koupit si nové, ale za těch pár let na které můžeme mít zásobu lze vyvinout balení jaderného paliva pro naše reaktory i jinde než v Rusku.

              1. Jaderné palivo do elektrárny není nálož do jaderné bomby
                Jaderné palivo do elektrárny není nálož do jaderné bomby (obohacení nad 90% U235), ale mnohem méně obohacené na cca 3,5%, takže toho materiálu pro řetězovou reakci by jste potřeboval výrazně více.

                Navíc pro atomový výbuch nestačí dát kritické množství na jednu hromadu, je nutné k tomu dodat ještě odrážeče neutronů a především to všechno udržet pohromadě dostatečně dlouho aby to nerozfoukl počáteční výbuch. Není náhodou že každá země co vyvinula atomovou bombu tím strávila několik let.

                1. To je fakt. Ten bumprask stoji celkem dost penez.
                  To je fakt. Ten bumprask stoji celkem dost penez.

                2. Nevim kolik kg nebo tun uranu je celkove v reaktoru, ale jiste
                  Nevim kolik kg nebo tun uranu je celkove v reaktoru, ale jiste vim, ze pokud by tam nebyla chladici voda a grafitove tyce na odchytavani neutronu, minimalne by se jadro roztavilo. Tak nejspis by ten blok ve vagone dlouho nezustal.
                  Atomove zbrane jsou narocne na vyvoj v pripade naloze, ktera nedosahuje kriticke masy. Tam se skryva hodne know how. Pri dosazeni kriticke masy se samocinne spusti retezova reakce. Uran U235 ma kritickou masu bez reflektoru neutronu 49kg. S reflektory z oceli 17kg. Specialni reflektory urcite mene.

                3. Máte pocit, že čerstvé, zatím nepoužité soubory paliva
                  Máte pocit, že čerstvé, zatím nepoužité soubory paliva se přepravují z Ruska k nám v chladící vodě ? 🙂

                  Nepoužité palivo (tj. směs U238 a U235) se ohřívá pouze přirozeným rozpadem atomů. U238 má poločas rozpadu necelých 5 miliard let, zatímco poločas rozpadu uranu 235 je asi šestkrát menší, „pouhých“ 0.7 miliardy let. V podstatě nepoužité palivo můžete držet v ruce a nic se vám nestane.

                  U náhle zastaveného reaktoru (např.Fukušima) je jiný problém proč se musí chladit i když reakce v uranu je zastavená. Při protozu, tedy rozpadu uranu na menší prvky vznikají prvky s mnohem kratším poločasem rozpadu a toto další rozpadání nelze zastavit. Vzniká tedy teplo, i když mnohem menší než při provozu, které když se neodvádí může vést k roztavení jádra.
                  Mimochodem toto je důvod proč potřebujete mezisklad vyhořelého paliva. To vyhořelé palivo topí i když stále méně a méně ale mnoho let. Proto ho nemůžete dát hned někam pod zem a zalít betonem.

                4. Mate pocit ze jsem psal o vodnim chlazeni pri beznem
                  Mate pocit ze jsem psal o vodnim chlazeni pri beznem transportu? Urcite ne. Psal jsem o vodnim chlazeni pri velkem mnozstvi paliva v reaktoru. Krychle o stranach 1,6m o ktere se teoreticky psalo vyse by nejspis tak nevinna nebyla. Pokud jste takovy expert, tak popiste jak by se chovala takova masa s rozmery 1,6×1,6×1,6 m. S tim drzenim cerstveho paliva v ruce bez nasledku si asi delate srandu. Nebo ze by se palivo posilalo v baliku postou?

                5. Ta krychle je pouze imaginární pro představu potřebného
                  Ta krychle je pouze imaginární pro představu potřebného objemu. Nikde se to palivo neskladuje jako naskládaná krychle.

                  Víte co je ochuzený uran ? Dělají se z toho náboje a vojáci to běžně berou do ruky. A rozdíl mezi tím a palivem je to 3,5% U235 s poločasem rozpadu 700 000 000 let. Takže s tím, že tu peletku nepoužitého paliva můžete vzít do ruky si nedělám srandu

                  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Fuel_Pellet.jpg

                  Nejhorší smrt je z vyplašení 😉

                  Samozřejmě brát do ruky použitou peletu by nebyl dobrý nápad, protože ta svítí rozpadem dalších prvků než uranu s mnohem kratším poločasem rozpadu.

                  Mimochodem na vysoké jsem měl v ruce radioaktivní vzorek Cobaltu 60 (?). Byl umístěn v mohutné olověné nádobce a nešel kleštěma vyndat a tak jsme ho vyndal rukou. Zářil cca 100x více než běžné pozadí a nic se mě nestalo, protože za těch pár vteřin jsem dostal stejnou dávku jako dostanu z okolí za pár minut tak jako tak.

                  Možná by bylo dobré ukazovat geiger-müllerův počítač na školách v provozu. On si totiž cvaká při běžném pozadí u nás v ČR s dost velkou frekvencí, protože radioaktivita je prostě trvale všude kolem nás.

                6. Už jenom z celé té dlouhé a plané diskuze je jasné, že
                  Už jenom z celé té dlouhé a plané diskuze je jasné, že jádro nemá perspektivu. Kolik naprosto nutných bezpečnostních operací musíte udělat jenom kvůli palivu. Dokud nebude vyvyřešená deaktivace izotopů (přeměna na stabilní izotopy) levnou a široce použitelnou metodou, jaderná energetika nemá šanci na lepší využití.
                  To je naprosto klíčová otázka. Deaktivace. Pokud to nepůjde bez meziskladů a úložišť, je to skoro k ničemu.
                  Všude se řeší ekologická likvidace použitých baterií, FVE panelů a jak je to složité a drahé. Chci vědět, jak se ekologicky likviduje vyhořelé palivo.

                7. Zkuste si zjistit kolik je obsah radioaktivních prvků v
                  Zkuste si zjistit kolik je obsah radioaktivních prvků v uhlí a pak si to zkuste pronásobit spotřebou uhlí. Budete překvapen.
                  Vyjde vám, že větší zamoření radioaktivitou širokého okolí způsobuje uhelná elektrárna.

                8. A umíte to deaktivovat? Myslím ty izotopy po spálení
                  A umíte to deaktivovat? Myslím ty izotopy po spálení uhlí? Jestli ne, je to pořád ten stejný problém. Nepálit.

                9. Neumíme. A pokud tedy nechcete pálit uhlí ani uran, tak si
                  Neumíme. A pokud tedy nechcete pálit uhlí ani uran, tak si sežeňte na zimu opravdu hodně tlusté oblečení protože v domech bude tak o 10°C než venku a nebo snižte populaci v ČR na středověkých cca 0,5 mil lidí a můžete v zimě jet pouze na obnovitelné zdroje.

                10. Takže jsme zpátky u toho, co píše Vít Ožana výše –
                  Takže jsme zpátky u toho, co píše Vít Ožana výše – níže, nevím… „Vítr nefouká, slunce nesvítí a voda neteče…“. Když jsme za 2 roky dokázali postavit 2GWp FVE (2008-2010), tak bychom dnes mohli mít měco kolem 30GWp. Jen na střechách asi tak 7 GW. A mohli jsme mít i několik baterkáren. O jediné, co vím, tak je He3Da. Pak jsem ochotný se bavit o tom, co jaderní fyzici ani za 100 let rozvoje jaderné fyziky neumí.

                11. Timto se „topi“ v JEDu a JETE?
                  Timto se „topi“ v JEDu a JETE?

                12. V zásadě ano. Může to mít trochu jiné rozměry, ale v
                  V zásadě ano. Může to mít trochu jiné rozměry, ale v principu to vypadá ve všech jaderných elektrárnách stejně. Přečtěte si ten článek celý.

                13. Proc jsou treba odstavky? Neslo by toto pa;livo prisypavat za
                  Proc jsou treba odstavky? Neslo by toto pa;livo prisypavat za provozu a stejne tak „vysypavat popelnik s vyhorelym“?

                14. Za provozu je v reaktoru tlak asi 15 MPa (150 atmosfér). Jak
                  Za provozu je v reaktoru tlak asi 15 MPa (150 atmosfér). Jak si představujete to přisypávání paliva ? 🙂

                  Měnit palivo za provu jde např. v reaktorech typu RBMK https://cs.wikipedia.org/wiki/RBMK

                  Ale poté co se tento typ „proslavil“ v Černobylu, stal se pro některé své nevýhody poněkud nepopulární. Nicméně ten byl původně navržen primárně pro výrobu plutonia pro atomové bomby a výroba elektřiny byl u něj jen vedlejší efekt.

                15. Vyrovnani tlaku a prechody mezi nimi snad umime, ne? Jinak by
                  Vyrovnani tlaku a prechody mezi nimi snad umime, ne? Jinak by nemohl clovek vystoupit do volneho vesmiru, apod.
                  Pta,s e ta hloupe, protoze jsme si doted mislel, ze se v nasich elektrarnach pouzivaji palivove tyce a ne peletky.

                16. 15 MPa ? Tak tohle rozumně a spolehlivě neumíme.
                  A z čeho

                  15 MPa ? Tak tohle rozumně a spolehlivě neumíme.

                  A z čeho si myslíte že se ty palivové tyče a soubory skládají ? Z těch pelet a dílů co je drží pohromadě. Přečtěsi si ten odkazovaný článek, jsou tam i další obrázky kde je to pěkně vidět.

            1. Mohu s jistotou říct že do běžného vagonu palivo pro
              Mohu s jistotou říct že do běžného vagonu palivo pro roční provoz nenaložíte. Nevím jak objemově, ale rozhodně ne hmotnostně. A to beru jen netto hmotnost.
              EDIT: Kazdopadne by me zajimalo, kolik stoji podlaha v hale, ktera na 1,6m2 nese 40 tun…

Napsat komentář