Albert jako první maloobchodník v České republice testuje autonomní úklidové roboty

redakce - 08 Duben 2021

Albert od poloviny ledna postupně zkouší stroje od tří různých výrobců. Schopnosti robotů ověřuje jak v menší prodejně – supermarketu, tak ve větší – hypermarketu a také v distribučním centru.Uklízejí v noci i za běžného provozu, takže se s nimi můžou setkat i zákazníci, kterým se umí dokonale vyhnout. Aktivita probíhá pod hlavičkou AIRLabu, projektové laboratoře, která se specializuje na hledání technických inovací.

Roboti uklízejí v noci i za běžného provozu, takže se s nimi můžou setkat i zákazníci, kterým se umí dokonale vyhnout. Aktivita probíhá pod hlavičkou AIRLabu, projektové laboratoře, která se specializuje na hledání technických inovací.
foto: Albert

První úklidový robot vjel na prodejní plochu v polovině ledna v supermarketu v České Lípě, kde po dobu tří týdnů pomáhal jeho zaměstnancům. „Nejprve bylo potřeba prodejnu po ukončení otevírací doby zmapovat a předat stroji data. Pak už obsluha robota pouze vyvezla na startovací bod, zapnula autopilota a mohla odejít. Robot sám jezdil po prodejní ploše a vyhýbal se zákazníkům, regálům, paletám a dalším překážkám,“ popisuje Zdeněk Vít, který má pilotní fázi projektu v Albertu na starosti.

Robot se následně přemístil do hypermarketu v Litoměřicích a po dalších třech týdnech do distribučního centra v Klecanech. Cílem totiž je testování v různých podmínkách. Druhý robot zahájil úklid v České Lípě na počátku února.

Ve srovnání s prvním předcházelo jeho spuštění přesné laserové naměření a mapování prodejny. Pak už se mohl pustit do úklidu. Na začátku března se opět přesunul dál a aktuálně jezdí oba roboti v distribučním centru. Příchod třetího robota se očekává.

„Roboti to u nás nemají snadné, tvoříme jim překážky a testujeme je v nejrůznějších situacích, abychom si o jejich možnostech a schopnostech udělali dokonalý obrázek a důkladně je prověřili,“ popisuje Zdeněk Vít.

Pracují jak v noci na velkém čištění, tak i v průběhu dne, když je potřeba uklidit konkrétní znečištěný úsek dané prodejny. Pohybují se po vytyčené trase. Před zákazníky nebo i jinými překážkami se zastaví, chvíli počkají a poté je objedou. Roboti na sebe upozorňují například zvukem, majáčkem nebo LED světly, které ukazují i změnu směru jako blinkry u automobilu.

Denně v rámci testu najezdí v supermarketu až čtyři kilometry a v hypermarketu i pět až šest. Délka celkové trasy se odvíjí od potřeby denních úklidů. Velké mytí v České Lípě zvládl první robot přibližně za dvě hodiny, ve větších Litoměřicích za necelou tři a půl hodinu.

Hygiena je pro Albert prioritou a v nelehkých časech nemoci COVID-19 obzvlášť. Úklid prodejny zabere hodně času a jde o náročnou činnost. Pomoc nabízejí technologie umělé inteligence, které Albert stále více využívá.

V poslední době instaloval do prodejen inovace, jako například elektronické cenovky, vzdáleně řízený systém kontroly chlazení, automatický objednávkový systém založený na práci s velkými daty a strojovém učení.

Nyní tedy zkouší jako první v Česku technologii robotického úklidu v maloobchodním prostředí. Tuto technologii dosud nikdo na podobných provozech netestoval. Tento typ robotů zatím zkoušeli pouze na pražském letišti nebo ve velkých průmyslových halách.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

A ukrajinský uklízečky pošlou domů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Pustil bych ty roboty uklízet na Hrad a nastavil bych level total carnage cleaning.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Kolem mrsiny se vzdy stahuji supy a hyeny. Mrsina si je pozval.

Opakování je matkou moudrosti. Proto "supi", vždycky jen "supi", Skopčáku! V podstatě má Eman pravdu, protože hyeny píšou stejně česky jako Skopčák, takže není divu, že řek co řek...

https://youtu.be/dwRtevTuXf0

Obrázek uživatele ozana

SPAM

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Hyena skvrnitá cs.wikipedia
Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta) je největší druh hyeny vyskytující se v Africe, jižně od Sahary...

A jsou to milá přátelská učenlivá a společenská zvířata. :-)

---

hariprasad

Obrázek uživatele PaRi

"...jeho spuštění předcházelo přesné laserové naměření a mapování prodejny..." Tak to se ten robot každý měsíc posere z toho, jak mu každý měsíc přestaví regály.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

Tohle uměl robotický vysavač do domácnosti Neato už před 10 lety. Na rozdíl od v té době populární Romby nejezdil náhodně, ale pěkně si rozdělil místnost na obdélníky, které systemacky vyčistil a posunul se na další a bez problémů se vrátil i skrz několik místností k nabíjecí stanici.

Tak o 10 let později to snad nebude problém. Stejně víc náhodných překážek budou tvořit pohybujícíse zákazníci.

Obrázek uživatele PaRi

Proto mi vrtá hlavou to "...přesné zaměření prodejny..."

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)

Obrázek uživatele Cipísek D

naproosto zbytéč draze nahrazovat lidskou sílu :)))

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz-naplnil-nakupni-vozik-a-odjel-z-prazske-prodejny-policie-zverejnila-video-40356351

---

VOLTSWAGEN AMERYKA FIRST / TEZLATREJTRS BTC MLASK compáni MSTR+PYPL pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE dyž GERMAN drbe ČEZKÝ ;) NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) 3seperou 4týbaterky 5týQuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

... a uklízečky nebudou mít co žrát ;)

Budou uklizet ty vysypane regaly ktere ty voziky porazi.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station