Světový rekord: robotický traktor Valtra odklízí sníh při rychlosti 73,171 km/h

redakce - 23 Srpen 2018

Nokian Tyres a Valtra dosáhly v březnu 2018 světového rekordu v odstraňování sněhu pomocí autonomního traktoru. Samořízený traktor Valtra T254 Versu vybavený pneumatikami Nokian Hakkapeliitta TRI odklidil sníh na uzavřené silnici v jižním Finsku v rychlosti 73,171 km/h.Samořízený traktor Valtra T254 Versu

Samořízený traktor Valtra T254 Versu
foto: Nokian Tyres

TISKOVÁ ZPRÁVA

Traktor Valtra T254 Versu, který získal titul Traktor roku 2018, je mezi poskytovateli zemědělských služeb a zemědělci velice oblíbený pro své všestranné užití, jakým jsou práce v zemědělství nebo v lese i stavební činnost ve městech.

Standardní verze traktoru Valtra T254 Versu je vybavena inovativním uživatelským rozhraním SmartTouch, které sice nebylo nezbytné pro dosažení rychlostního rekordu, ale provozovatelé traktorů jej velice oceňují pro jeho intuitivnost.

„Pro mnoho našich zákazníků představuje snadno ovladatelná loketní opěrka SmartTouch úsporu prostředků, které byly dříve investovány do módních nebo příliš komplikovaných technologií, jako je automatické navádění, správa úkolů a telemetrie. Zároveň sledujeme rostoucí poptávku po nových technologiích, které pomáhají zvyšovat efektivitu a které jsou propojitelné s existujícími obchodními systémy. Prostřednictvím našich SmartTouch traktorů si udržujeme naše přední postavení v nabídce inovativních technologií,“ říká Mikko Lehikoinen, marketingový ředitel společnosti Valtra EME.

Rychlostní rekord byl vytvořen v bezpečných podmínkách a za účasti výzkumných týmů společnosti Nokian Tyres a Valtra. Zájem o autonomní technologie roste napříč mnoha odvětvími, včetně logistiky, silničních strojů i zemědělství.

Valtra má jakožto přední severský výrobce traktorů dlouhou historii výroby stavebních strojů uzpůsobených pro údržbu silnic v chladných podmínkách. Údaje získané z rychlostního rekordu představují cenná data pro budoucí výzkum autonomních technologií.

Překročení běžné rychlosti traktorů s čelní radlicí a na kluzkém povrchu klade vysoké nároky jak na traktor, tak na pneumatiky. Běhoun s dezénovými bloky pneumatik Nokian Hakkapeliitta TRI byl speciálně navržen tak, aby poskytoval stabilitu na zledovatělém 
a zasněženém povrchu.

Robotický traktor Valtra T254 Versu

Robotický traktor Valtra T254 Versu
foto: Nokian Tyres

„Pneumatiky Nokian Hakkapeliitta TRI jsou oblíbenou volbou poskytovatelů zimních služeb, zejména pro předvídatelnost reakcí a přesnou ovladatelnost v kombinaci s efektivním záběrem,“ říká Toni Silfverberg, vedoucí prodeje a marketingu ve společnosti Nokian Heavy Tyres. „A jsou to stejné vlastnosti, díky kterým pneumatiky také umožňují práci při rekordních rychlostech.“

Jedná se o druhý světový rekord, kterého Nokian Tyres a Valtra docílily v podmínkách pod bodem mrazu. V roce 2015 se tito dva finští výrobci spojili s rallye legendou Juhou Kankkunenem a vytvořili rychlostní rekord, když traktor Valtra T234 Versu vybavený pneumatikami Nokian Hakkapeliitta TRI dosáhl při jízdě na ledu rychlosti 130,165 km/h.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Takže rychlost odmetání sněhu bychom měli. Teď ještě aby byla rychlá reakce na padající sníh. Ne, že přes noc, nebo dokonce večer, napadne a obec začne nejhorší kopcovité úseky uklízet kolem deváté ráno. Až většina lidí závějemi plavmo dojde na MHD nebo se prohrabe a odjede auty do práce.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station