Studenti hackovali Prahu, dostali za to ceny

redakce - 18 Červen 2018

Historicky první souboj v hackování pražských dat Smart Prague HackFest, kterého se účastnily týmy studentů středních a vysokých škol, se uskutečnil v pátek 8. a v sobotu 9. června na Výstavišti Praha. Partnery hackathonu byly společnosti jako O2, Mastercard, Dev:Guerilla, Technologie hlavního města Prahy, ROPID, Dopravní podnik hl. města Prahy, Rekola, Asus a další. Spoluorganizátorem akce byla Smíchovská střední průmyslová škola a Asociace virtuální a rozšířené reality.

Partnery hackathonu byly společnosti jako O2, Mastercard, Dev:Guerilla, Technologie hlavního města Prahy, ROPID, Dopravní podnik hl. města Prahy, Rekola, Asus a další. Spoluorganizátorem akce byla Smíchovská střední průmyslová škola a Asociace virtuální a rozšířené reality.
foto: Prague HackFest

Dvacet čtyři hodin a spoustu zajímavých pražských dat mělo k dispozici sedm týmů studentů středních a vysokých škol na Smart Prague Hack Festu, který byl pořádán hlavním městem Prahou v rámci akce Legendy.

Praha společně s partnery HackFestu poskytla zajímavá data o městě z různých zdrojů a oblastí. Soutěžní týmy poté během čtyřiadvacetihodinového programovacího maratonu vymýšlely, jak data smysluplně využít a navrhnout nová softwarová či hardwarová řešení, která budou pro Pražany užitečná.

Soutěžícím byli k dispozici zkušení mentoři, se kterými mohli během maratonu své nápady konzultovat. „Smart Prague HackFest jsme záměrně pojali hodně široce. Týmy pracovaly s daty z různých oblastí, jako je doprava, energetika, bezpečnost, životní prostředí nebo turistika. Cílem bylo navrhnout nové nápady, jak by Praha mohla zlepšit své služby třeba v elektromobilitě, sdílení vozidel, recyklaci odpadů, či informovanosti občanů atd.,“ přiblížil Benedikt Kotmel, projektový manažer Operátora ICT, který pro Prahu hackathon společně s dalšími partnery organizoval.

Vítězem HackFestu určila porota vysokoškolský tým Earth 2., který přišel s nápadem týkajícím se chytrých tabulí na zastávkách městské hromadné dopravy, které informují o reálném pohybu vozidel MHD.

„Jsme rádi, že jsme mohli pracovat na datech, které nám poskytnul ROPID. Doufáme, že náš nápad by se mohl v budoucnu stát skutečností a sloužit Pražanům,“ uvedli členové vítězného týmu.

Vítězem ve středoškolské kategorii byl tým VR the Future s projektem „Do Prahy pohodlně“. V kategorii smíšené týmy vyhrálo družstvo No Stress s projektem „Chillway“.

Mimořádně byla rovněž udělena cena poroty v kategorii středoškolských týmů, a to soutěžícím týmu N/A, který během dvaceti čtyř hodin přišel s projektem „Virtualitka“.

Vítězný tým získaly 1000 eur na další rozvíjení svých nápadů, se kterými během čtyřiadvaceti hodin přišly. K dalším cenám patřily odborné stáže v městských a partnerských organizacích.

„S velkou radostí se naše škola zapojila do organizace HackFestu, který považuji za skvělou akci, kdy mladí talentovaní lidé dostávají příležitost podílet se na rozvoji Prahy a přicházet se svými neotřelými nápady. Atmosféra na akci byla výborná a jsem velmi potěšen, že jsem i já mohl být její součástí. Věřím, že byla tímto počinem založena platforma pro zapojení mladých mozků do rozvoje města. Do dalších obdobných projektů se rádi zapojíme,“ přiblížil ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík.

Halu Pavilonu budoucnosti na pražském výstavišti, kde se HackFest konal, během dvou dní navštívilo přes 10 000 návštěvníků. Po úspěšném historicky prvním hackathonu se další Smart Prague HackFest uskuteční na podzim tohoto roku.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A po masovém zavedení elektronických tabulí oznamujících příjezd tramvají, bude další fází superzeleně inovativní projekt jízdního řádu u zastávky na ekologickém kousku papíru s nulovou spotřebou elektřiny, a pasažérům stačí se podívat na něj a pak na hodinky nebo čas v mobilu.

Ty data (aktuální pozice vlaků, tramvají) stejně nikdy veřejná nebudou. Šiml se vyjádřil v tom smyslu že by to lidi přivádělo na myšlenky zkoušet pod ně skákat jestli se to pak projeví v elektronické realitě... buď to a nebo to bude náchylnější na teroristickou aktivitu. Něco z toho mumlali.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele M.Krupka

Škoda, že se studenti nedostali úkol zvýšit kapacitu parkovacích míst na výstavišti v Holešovicích. Již pouhým pohledem na google mapu ze satelitu je jasné, že poměr nevyužité plochy a plochy k parkování je ve prospěch nevyužité plochy. A jen přemalováním čar na samotném parkovišti by se dala kapacita zvýšit. Smart Prague má ještě hodně dlouhou cestu před sebou. :-)


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil