Proton Preve - plug-in hybrid z Malajsie se spotřebou 0,82 l/100 km

Jan Horčík - 10 Listopad 2014

Proton je malajská automobilka založená v roce 1983. Dříve se zabývala především licencovaných vozů Mitsubishi, ale dnes už má vlastní vývoj. Mimo jiné aktuálně představila prototyp plug-in hybridu Proton Preve.auto Proton Preve jako plug-in hybrid

Malajská automobilka Proton aktuálně představil svůj model Preve také jako plug-in hybrid
foto: Proton

Malajsie je relativně malé království v jihovýchodí Asii. Původně šlo, jak jinak o evropskou kolonii, kde se postupně vystřídalo u vlády Portugalsko, Nizozemsko a Británie. Dnes jde o nezávislou a poměrně bohatou zemi, kde se daří i domácímu automobilovému průmyslu.

V poslední době se značka Proton snaží dostat i mimo malajské hranice, a tak je nasnadě, že se snaží prodrat také do médií. A jak jinak než nějakými pěknými modernámi buzzwordy, jako jsou třeba "plug-in hybrid".

Proto Preve je běžně prodávaný sedan. Jeho plug-in hybrid verze je notně upravená: obsahuje 15,7kWh baterii (hustota 163 Wh/kg), 80 kW PMSM elektromotor o max. točivém momentu 170 Nm a navíc i malý 1,3l spalovací motor. Hmotnost vozu je 1724 kg, ne nepodobná americkému plug-in hybridu Chevrolet Volt (1717 kg).

Čistě na elektřinu ujede 50 km, max. rychlost je 128 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h je to poněkud líných 14,7 vteřiny. Podle standardu pro měření spotřeby ECE R101 je spotřeba 0,82 l/100 km, ale pochopitelně pouze na prvních 100 km a s plně nabitou baterií.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jaktože auta jsou malajská, zatímco havarovaná letadla malajsijská?

Ten údaj o hustotě uložené energie je pro nás rýpaly dobré vždy uvádět v kontextu jestli se jedná o samotné články, nebo pro celou baterii. Pokud by těch 163 Wh/kg mělo platit pro celou baterii znamenalo by to, že jsou na stejné úrovni jako Tesla!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kdyby na baterie ujelo 150km, bude spotřeba. -0,82?
Není tahle metodika trochu na hlavu?

Ano, je ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

U takového auta by mě zajímala především jeho cena. Nikde ji ale nevidím...

Aj tak vyzerá tá spotreba až podozrivo dobrá. Keďže po prejdení 50 km už ide s vybitou baterkou, tak na 100 km by mal mať papierovú spotrebu 1,64 l. To je aj v kategórii hybrid vynikajúca hodnota.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To se asi nedá takhle brát. Dle mě při tom cyklu je zapojen el. motor v podmínkách pro něj vhodných (rozjezdy, malé rychlosti, rekuperace při brzdění) a stejně tak motor spalovací (vysoké stálé rychlosti). Tzn. to neznamená, že to auto dokáže s prázdnou baterií ujet 50km se spotřebou 0,82 l.

Ja sa nehádam. V podstate chcem poukázať na klamlivú a užívateľsky zle využiteľnú podstatu metodiky merania spotreby pre hybridy. Mne by sa žiadalo meranie, ktoré by mi dalo info akú budem mať spotrebu pokiaľ auto používam dlhodobo bez pripojenia do zásuvky. Lebo pokiaľ poctivo dobíjam každých 50 km (v tomto prípade), spotrebu benzínu si viem celkom presne vypočítať :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně tak. Mě vůbec nezajímá kolik má spotřebu benzínu nebo nafty nebo LPG. Mě zajímá kolik KWh/100Km. Odkud energii ji vezmu je mi volné. Vše se dá přepočítat na KWh/l(kg apod.). Prostě energetický štítek vozu a ne jen informace bez hodnoty.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V podstatě by stačilo uvádět dojezd na baterii a spotřebu při druhé stovce ujetých kilometrů :-)

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů Circontrol

Newsletter