Kam za elektromobilitou v září a říjnu?

redakce - 13 Září 2018

Podzimní měsíce přinášejí hodně akcí spjatých s udržitelným rozvojem, obnovitelnými zdroji a čistou mobilitou. Široká veřejnost na nich má možnost se dozvědět informace dostupné jinak pouze odborníkům.Historický elektrický kočár Dora

Historický elektrický kočár Dora
foto: archiv autora

autor: Ing. Radovan Burkovič

Návštěvníci těchto akcí si pak mohou sami udělat obrázek o novinkách v oblasti včetně toho, zda už je daná technologie využitelná v praxi. V pravidelně konaném celoevropském týdnu Čisté mobility bude takových akcí po celé České republice mnoho. Ale nejen v něm. Zkusíme představit alespoň několik z nich, převážně Moravě a ve Slezsku. Od nejsevernějších Jeseníků, přes Beskydy, až po jižní Bílé Karpaty.

V sobotu 15. září od 10 do 17 hodin se v Bruntále bude konat “ZAHRADNÍ  SLAVNOST - vše pro přírodu, ekologii a zdraví”. Přímo v zahradách firmy Květinky u Zdenky na ulici J.E.Purkyně 6. Tematicky je akce zaměřena např. na ekologickou dopravu nebo aquaponii.

Aquaponie je ekologický a současně ekonomický system produkce potravin. Účast přislíbilo téměř 40 firem, zabývajícími se ekologií a ekologickými  produkty. Chybět samozřejmě nebudou ani elektrovozidla spolu se stánkem s poradenstvím zdarma od lidí, kteří s nimi už několik let denně jezdí. Při této příležitosti se očekává i zájem elektromobilistů z okolí, kteří přijedou nejen prezentovat svá vozidla, ale také probrat zkušenosti s kolegy.

Zažit Ostravu jinak 2018

Zažit Ostravu jinak 2018
foto: Zažit Ostravu jinak 2018

V ten samý den, jen odpoledne od 14 do 19 hodin, proběhne v Ostravě-Porubě další ročník tradičních sousedských slavností, nazvaný Zažít Ostravu jinak. To radnice uzavře nějakou část města a různé spolky, sdružení, sportovní oddíly, místní prodejci i běžní občané obsadí prostor s prezentací svých aktivit, služeb, výrobků či zážitků.

Jedním z takových míst je i historický Oblouk. Brána do nově na zelené louce postavené hornické Ostravy-Poruby. Dnes památkové chránění ucelená oblast staveb socialistického realismu. V Ostravě, a v Porubě obzvláště, už kromě tramvají a sem tam elektrobusu MHD jezdí docela hodně elektrovozidel.

Přinášejí do měst čistou a tichou budoucnost. Bez jedů, hluku a vibrací. Průkopníkem je zde samozřejmě VŠB-Technická univerzita Ostrava, kde už několik let stojí první veřejná nabíjecí stanice elektrovozidel.

Další, rychlonabíjecí stanici, najdete čerstvě u Lidlu naproti OC Tesco. Elektroauta přijedou ukázat a svézt v nich návštěvníky ostravští členové Asociace elektromobilového průmyslu ASEP. Bude to jedna z mnoha propagačních akcí čisté a tiché jízdy těchto neúnavných dobrovolníků.

Hned následující pondělí, 17. září, budou elektromobily paradoxně vidět i na Dni bez aut v Uherském Brodě, Masarykově náměstí, od 8 do 16 hodin. Protože Dny bez aut se konají právě proto, že spalovací automobily zamořují města hlukem, jedy a vibracemi, což elektromobily nedělají.

Čistá vozidla budou jejich majitelé prezentovat školou povinným dětem i široké veřejnosti a zájemce vozit. Samozřejmě včetně poradenství o elektromobilitě. Překvapením bude jistě (v případě příznivého počasí) svezení v otevřeném historickém elektromobilu z roku 1906, kočáru bez koní značky DORA. Při této příležitosti by měla být ve městě otevřena veřejná nabíjecí stanice. 

Den čisté mobility se koná ve čtvrtek 20.9.2018 v Českých Budějovicích. Má 2 části. Po registraci seminář na magistrátě 9,30-12 h. a veřejnou venkovní akci na náplavce 9-18 hodin. Seminář pořádá Energy Centre České Budějovice, z.s. ve spolupráci s Klimabündnis OÖ a Evropským regionem Dunaj Vltava pořádá v zasedací místnosti zastupitelstva, nám. Přemysla Otakara II. 1/1, Magistrátu města České Budějovice.

Cílová skupina jsou zástupci měst a obcí Jihočeského kraje, studenti a další zájemci o čistou mobilitu a přeshraniční spolupráci. Vystoupí náměstek primátora pro dopravu, územní rozvoj a architekturu, statutárního města České Budějovice s koncepcí čisté mobility ve městě, o elektromobilitě bude hovořit Ing. Jaromír Marušinec Ph.D., MBA, VUT Brno, předseda ASEP, Mobilcard Krenglbach - carsharing a taxi na zavolanou v obcích – představí Norbert Rainer z Mobilcard/Klimabündnis.

Projekt „FahrRad Beratung OÖ“ – Podpora každodenní cyklistiky v obcích – pak Robert Stögner z Klimabündnis a Christian Hummer z Úřadu hornorakouské vlády. Předposledním řečníkem bude Martin Hausenblas, MBA, s tématem Auta a robotické řízení. Praktickou realizaci projektů z oblasti e-mobility ukáže BSc.

Johannes Traxler z Energiebezirk Freistadt. V průběhu semináře se bude diskutovat s řečníky, před budovou magistrátu bude praktická ukázka elektromobilu Tesla a zkušební jízdy s ním. Vstup na seminář je bezplatný, konsekutivní tlumočení zajištěno. Projekt je hrazen z Fondu malých projektů z projektu „Čistá mobilita pro Horní Rakousko a JČK - přeshraniční spolupráce“, KPF-01-053.

V návaznosti na seminář se na českobudějovické náplavce koná 3. ročník CELODENNÍ AKCE DEN ČISTÉ MOBILITY, zaměřený na čistou mobilitu a vše, co s ní souvisí. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility a proběhne pod záštitou primátora statutárního města České Budějovice.

Od 9 do 13 hodin bude zaměřena zejména na školní kolektivy, pro které zde bude připraveno dopravní hřiště Besipu, stanoviště Českého Červeného kříže, testy, kvízy a soutěže týkající se bezpečnosti silničního provozu a zásad první pomoci, informace o bikesharingu a carsharingu, ekologický program s Elektrowinem a různé pohybové aktivity na stanovištích Radambuku, ve stanu klauna Huga a Mateřského centra Máj a Energy Centre České Budějovice.

Až do 18 hodin si budou moci všichni zájemci vyzkoušet jízdu na elektrokolech a elektrokoloběžkách, nechat se svézt v elektromobilu, prohlédnout si expozici vozů na elektřinu a CNG a moderní dobíjecí stanici společnosti Innovametall.

Od 14:30 do 16 hodin proběhne prezentace parkouru a autogramiáda Taryho, následovat bude blesková soutěž o let balónem, který za příznivého počasí s vítězem soutěže přímo z náplavky vzlétne v cca 17:30 hodin.

Po celou dobu zde bude skákací hrad a hry pro nejmenší. Vstup je zdarma, projekt je hrazen z Fondu malých projektů z projektu „Čistá mobilita pro Horní Rakousko a JČK - přeshraniční spolupráce", KPF-01-053 a přeshraničním partnerem projektu je Klimabündnis OÖ.

Každoroční velkou událostí je Ekorallye Opava - Den čisté dopravy, pořádaný Místní akční skupinou Opavsko. Zahrnuje slavnostní start z některého významného místa Opavska, průjezd spanilé jízdy, regionální orientační elektromobilní soutěž a končí závěrečnou přehlídkou a setkáním pro veřejnost s doprovodným programem.

Akce je otevřena všem elektromobilistům, koloběžkami počínaje a kamiony konče. Veřejnost si může vyzkoušet svezení v nich, samozřejmostí je poradenství zdarma. Letos se koná v sobotu 22. září 2018. Bude zahájena v 10 hodin v Opavě na Horním náměstí startem 2. ročníku Ekorallye (prezence závodníků je 9,00-9,45 h).

Cílem ekorallye je projet co nejvíce památek Vítkovska a Opavska, udělat selfie sebe, elektroauta a případné posádky před památkou a dorazit do 14 hodin k hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí. Vyhlášené jsou kategorie pěší, běžci, cyklisté, elektrocyklisté, elektromotorky, elektroauta, a kategorie volná.

Nově i Soutěž o nejzajímavější ekologický dopravní prostředek, do níž se lze přihlásit od 14 hodiny. Cenami v soutěži jsou poukázky od regionálních producentů Opavského Slezska, např. do vyhlášeného řeznictví.

Od 14 do 18 hodin bude před hotelem Belaria vyhlašování vítězů Ekorallye, prohlídka všech eko-dopravních prostředků, ale také pracovních elektro-tříkolek, možnost ochutnat dobroty vegetariánské kuchyně Lotos, projet se na retrokole či dvojkole nebo vyzkoušet boty Vivobarefoot.

Pro děti bude připraveno oblíbené sportovní nářadí a jezdítka opavské sportovní půjčovny Fičíme.cz. a tvorba bylinkových panenek. Tentokrát i s hradeckou výtvarnici paní Hanu Víchovou s pracovní dílnou malování na hedvábí.

Nebo tvůrkyni úžasných látkových panenek paní Ivanu Oršovou. K poslechu bude hrát retrokapela Apendixi. Předcházet akci bude páteční elektromobilní seminář 21. září pro kolegy ze Slovenska a další Místní akční skupiny Moravskoslezského kraje.

Elektromobil Peugeot iOn na rampě

Elektromobil Peugeot iOn na rampě
foto: archiv autora

V neděli 23. září mezi 11 až 17 hodinou se bude konat další ročník Jablečné slavnosti v Hostětíně u Zlína. Příznivci elektromobility podpoří přítomností svou a svých elektrovozidel ekologické přístupy k životu, jehož je čistá doprava nedílnou součástí.

Na tradiční akci v Ekocentru Veronica si mohou účastníci vyzkoušet svezení elektromobilem a na elektrokole, včetně poradenství zdarma. Jinak je program zaměřen opravdu pro celou rodinu.

Zahrnuje namátkou hudbu i folklór, zábavu pro děti, jarmark místních (nejen) potravinářských produktů, ukázky tradičních řemesel, ekologické vzdělávání, ovocnářství, přírodní zahradu s komentovanými prohlídkami, exkurze ekologickými projekty v Hostětíně, den otevřených dveří v pasivním domě, experimentální ekostánek a mnoho dobrot k vyzkoušení. Ale to je jen malý výsek ze zhruba pětadvaceti různých aktivit.

O týden později, už v říjnu, se bude v areálu kampusu VŠB-Technické univerzity Ostrava konat každoroční Noc vědců. Konkrétně 5.října od 17 do 22 hodin. Noc vědců má letos i téma "Historická laboratoř: Elektromobilita v toku času". Komentované ukázky proběhnou na parkovišti a na okruhu v areálu VŠB-TUO, hlavní část v budově CPIT u veřejné nabíjecí stanice VŠB-TUO.

Měla by dát odpovědi na otázky: „Víte, že prvním automobilem byl elektromobil? Jak se vozy na elektrický pohon vyvíjely v průběhu století? Čeká nás "čistě tichá budoucnost"?“ Návštěvníci se seznámí s elektrokočárem z počátku 20.století, vozem Škoda/Tatra Beta Electric a dalšími elektrovozidly, až po sportovní Tesla Roadster z r. 2008. Potěžkají si různé typy baterek od olověných po lithiové a co víc, projedou se tiše a bez zplodin!

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječka v Moravské Třebové už zase funguje.

Byl jsem na dovolené a během té doby vypadl internet, takže asi 10 dní nešla spustit i když samotná nabíječka byla v pořádku. Dnes jsem to na místě s internetovou firmou znovu zprovoznil a natáhl nový kabel místo stávající wifiny, takže už by to pak nemělo vypadávat.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s EV 120 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad Lužnicí, Bystřice pod Hostýnem, ...

pozvánka na 28.9 do Ústí nad Orlicí

http://www.qauto.cz/Nev%20akce.html

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

asep.cz/akce-asep

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslel som, že bude väčšie nadšenie s ďalšieho nového modelu.
Ale ani jeden článok?
Ani niečo v štýle. "Konečne poznáme reálnu podobu novej....."

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A v západních čechách zase nic:-(

Rodovane, Radovane – tys zapomněl na sraz v Boskovicích 22.09.2018!

http://www.mala-elektromobilita.cz/stranka/53/program/

V Boskovicích měla být v programu přednáška o trakčních bateriích a nyní nic..., jen koně a kozy...
Nevíte co se stalo? Chtěl jsem tam jet, ale takto...?

Neboj Láďo,
na trakční baterie budeme mít celou sobotu před General Store (až pošleme rodiny na ty "koně a kozy". Bude tam i diagnostika, a jestli to půjde, tak ti i to Mitsubishi změříme.

Měření ale bude jen pro registrované - a žádné Mitsubishi tam zatím nevidím?

PS - A víš Láďo že tvoje baterka do i-MiEV stojí pouze třetinu než ty do iOnu a C-Zera? - ale to se dozvíš z časopisu :-)

Obrázek uživatele Radovan

Předpokládám Mirku, že akcí je v září a říjnu 2018 v ČR daleko více, ale mohu "dát ruku do ohně" jen za ty, na kterých se bezprostředně podílí Asociace elektromobilového průmyslu ČR.
Koná se třeba v Ústí nad Orlicí 28.9.2018 9-17 hodin Ústecký autosalon, pořádaný místní střední školou, na němž je tradičně také leccos z elektromobility k vidění. Ale tam se účastníme jen jako diváci, nepodílíme se na něm a nemohu nic zaručit.
A určitě je spousta dalších akcí, o nichž neví a ni jeden z nás. Redakci jsem třeba právě zaslal prosbu o doplnění čtvrteční akce 20.9. v Českých Budějovicích, celodenní Den čisté mobility na náplavce a dopolední seminář na magistrátě.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

To je skvělé :-)

Jaka stanice bude otevrena v Uherskem Brode a kdo bude jejim provozovatelem?

Obrázek uživatele Radovan

S největší pravděpodobností pomalá, zásuvky, maximálně Mennekes. Asi město zdarma.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No hura, to zni povzbudive, Uh.Brod, by nabijecku potreboval, tak snad to pripoji i do EVMapa.cz, at je to i monitorovane.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Někomu vyčórovali v Práglu Teslu...

blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-krimi/564529/mladik-za-bileho-dne-vykradl-luxusni-elektromobil-otevrel-si-ho-klicem.html

Majitel Tesly ani nevi zda mu ukradli klic? A vubec, kdo odemyka Teslu jeste klicem? Snad smartphonem.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?