Jak funguje elektrifikovaná dálnice? Známe podrobnosti

redakce - 20 Květen 2019

Nulová uhlíková stopa, tišší vozidla, skvělé jízdní vlastnosti a žádné emise výfukových plynů. Průběžné nabíjení na elektrifikovaných dálnicích představuje obrovský potenciál pro těžkou nákladní dopravu.V roce 2018 jsme našim zákazníkům dodali 88 000 nákladních vozidel, 8 500 autobusů a 12 800 průmyslových a námořních motorů. Čisté tržby byly celkem více než 137 miliard SEK, z čehož asi 20% se týkalo služeb.

V roce 2018 dodala Scania zákazníkům 88 000 nákladních vozidel, 8 500 autobusů a 12 800 průmyslových a námořních motorů. Čisté tržby byly celkem více než 137 miliard SEK, z čehož asi 20% se týkalo služeb.
foto: Scania

Na rušné dálnici se nákladní vozidlo s návěsem blíží k dlouhému úseku s pylony nacházejícími se po pravé straně. Senzor vozidla rozpozná, že jízdní pruh je nyní vybaven elektrickým trolejovým vedením a řidič stisknutím tlačítka zvedne pantografový sběrač upevněný na střeše kabiny. Během několika sekund nastane v kabině téměř úplné ticho: spalovací motor se zastavil a vozidlo nyní pohání elektromotor.

Ještě před pár lety by byla myšlenka, že by se na běžných dálnicích mohla spolu s osobními automobily vyskytovat i elektricky poháněná nákladní vozidla, jen vizí budoucnosti. V současné době však v Evropě probíhá několik projektů za účelem otestování této čisté, bezpečné a efektivní technologie a vyhodnocení jejího přínosu.

Vlády a instituce v Německu, Itálii a Švédsku aktivně podporují výzkumné projekty, jejichž hlavním cílem je vybudování elektrifikační infrastruktury, která by pokryla části dálniční sítě v Evropě touto ekologickou technologií.

Podle názoru společnosti Scania nebude trvat dlouho, než dosáhne bodu zlomu, kdy se elektrifikace těžké nákladní dopravy stane pro dopravce dobrou investicí. Prostřednictvím pokračujících investic do vývoje elektrifikovaných řešení se však společnost Scania snaží nalézt i jiné a rychlejší cesty k dosažení udržitelné dopravy.

Claes Erixon, výkonný viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Scania, říká, že společnost vnímá elektrifikované dálnice jako jednu z několika slibných technologií, které mohou zaručit udržitelnou budoucnost dálkové dopravy.

„Elektrifikace vozidel se rychle rozvíjí a díky svým environmentálním, společenským a nákladovým přínosům bude hrát důležitou roli při přechodu na systém dopravy bez fosilních paliv,“ dodává.

Celý systém funguje následovně:

1. Nalezení elektrifikované dálnice

Senzor kontroluje, zda je jízdní pruh vybaven trolejovým vedením. Doposud bylo nákladní vozidlo poháněno spalovacím motorem. Nyní řidič zvedne pantografový sběrač.

elektrcké dálnice

foto: Scania

2. Připojení k trolejovému vedení

Po připojení přenáší pantografový sběrač energii přímo do elektromotoru a současně nabíjí akumulátor. Během brzdění dochází k obrácení toku energie a výrobě elektřiny, která nabíjí akumulátor.

3. Odpojení při předjíždění

Když začne nákladní vozidlo předjíždět jiný automobil nebo elektrifikovaná část dálnice končí, pantografový sběrač se sám spustí. Elektromotor bude i nadále poháněn energií z akumulátoru tak dlouho, jak jen to bude možné. Po předjetí se může řidič vrátit do elektrifikovaného jízdního pruhu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mě přijde nesmysl kombinace s dieselem.
Přišlo by mi logičtější malá baterie na dojezd 50km na úsek mimo troleje. Troleje rozmísťovat v logických rozestupech v závislosti na stoupání. Ty jedoucí kamióny s batekou tak mohou velice dobře i regulovat krátkodobé výkyvy sítě.

Krásný důkaz toho, že i v Německu mají železnice v tak katastrofálně nekonkurenceschopném stavu, že se vyplatí dělat takovéto paskvily namísto toho, aby se to posadilo na koleje, které jsou elektrifikované století, a proletělo to tam rychlostí min 200kmh bez kolon.

Obrázek uživatele ozana

A dojede to po kolejích až do supermarketu?

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Po silnici, samozřejmě. Stejně se to z těch trucků překládá.

Obrázek uživatele ozana

Ovšem překládat veškeré přepravované zboží na nádražích je zcela mimo realitu.

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Firmy jiz nakoupily 3,9% všech bitcoinů které kdy budou existovat. https://bitcointreasuries.org/

Proč? V době předkamionové se to jinak nedělalo a hojně se využíval také systém vleček, které dnes leží ladem. Je to jen otázka nabídky, ale ta musí přijít ze strany provozovatele železnice.

Nekdo uz tu mockrat zminoval, ze jsou zeleznice preplnene. A asi tusite, jak je to u nas s liniovejma stavbama. Stacilo by vybudoavat nove rychlostni drahy pro osobaky a hnedle by se uvolnilo misto. Mozna by i stacilo vyuzit AI na zeleznici a rizeni lokomotiv, ale to v CR taky nevidim v horizontu 30ti let, kdyz vidim, jak pokrokovou vladu mame. Proti ni je Realista vizionar a prukopnik.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stejně jako překládat zboží z lodě. Já bych zavedl řeku do každého supermarketu.

Viděl jsi jak se překládá zboží do supermarketu? Nevidím důvod proč by nemohlo zboží cestovat v kontejnerech po železnici a ve stanici jej přeložit na místní elektro tahač který ho těch 10km doveze. Je to jen o logistice a nynějších ziscích z petrodolaru.

Obrázek uživatele PaRi

Opravdu je přínos pantografu takový, aby to zdůvodnilo komplikace s dvojím pohonem trucků, pantografem a trolejovým vedením? Není nakonec, s výhledem do budoucna, lepší řešení alá Tesla Semi? Možná to testování do roku 2022 něco napovídá...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (8800 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

PaRi:
K rozšíření tohohle systému nedojde.
Kamiony představují příliš velký odběr, když zcela pominu komplikace s ovládáním.
- -
Pokud chce kdokoli vést debatu na tohle téma, klidně ji povedu, ale oponent musí překládat odborné argumenty.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak si porovnejme odběr kamiónů srovnejme to s vlaky které kupodivu jezdí a nikdo se nehroutí. Teda ty vlaky v podzemí pomalu jeden důl za druhým odstavují... Výkonu je dostatek ;-) - stejný argument jako jsi uvedl Ty, odborníku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

300 A na vozidlo, pokud jich bude 20, pak 6000 A.
V kilometrovým úseku, že...
---
Na stejnosměru bere mašina 1000 A při plným odběru, Vectron může vzít i dvojnásobek, ale tak těžký vlaky se tu tahaj vyjíměčně.
Na jihu je stříďák, tam je odběr cca 9 x nižší.

Máš porovnáno...?

No a co jako?

Zatím jsi nenapsal žádný argument, kterým by jsi potvrdil, ty tvý výblitky o tom, že něco nejde že:

----
K rozšíření tohohle systému nedojde.
Kamiony představují příliš velký odběr, když zcela pominu komplikace s ovládáním.
----

Zatím se tvoje předpovědi nikdy nepotvrdili. Takže se tu akorát začínáš zesměšňovat. Lidi jsou naštěstí chytřejší ne ty a umí spoustu věcí vymyslet.

Kamion 40 tun, 500kW, napětí 600V, proud při plném zatížení 1200A. Ty kamiony se nikdy nebudou rozjíždět pod plným plynem všichni na jednou, takže méně jako polovina na udržení rychlosti a zrychlení. tj. 500A

Tj. pro 20 kamionů 10 000 A, ale spíš méně.

A co je jako za problém? I kdybych počítal plné zatížení 20 000 A, tak co jako?

Jen blbec jako ty by stavěl úsek pro 20 kamionů dlouhý 1 kilometr aby mu tam těch 20 kamionů vyhodilo pojistky.

Normální člověk si to spočítá a udělá to tak aby to pojistky nevyhodilo. A ono to samozřejmě vymyslet a realizovat jde, protože když se chce jde všechno.

Například. Úsek s napájením bude kratší, např. 300-500 metrů.
A nebo není problém zajistit v takovém úseku řízení počtu připojených kamiónů. Když bude připojen maximální počet, další se nepřipojí. Nic složitého, jen počítač řidiči oznámí, že je plno a připojení mu neumožní.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano vaše argumenty jsou velmi odborné. Stejně tak někdo mohl tvrdit, že k elektrifikaci železnice nikdy nedojde protože vlaky představují příliš velký odběr :-)

Né že bych byl velký fanda trakčního vedení u dálnic, ale v principu je možné takto i řídit spotřebu proudu, zasíláním signalizace, kdy smí a nesmí nabíjet a la signalizace pro zapnutí vypnutí nočního proudu.
Trakční vedení může být jen v místech prudkého stoupání, zbytek pokryjí baterie a rekuperace.

Mimochodem, když jsme u toho nedostatku elektřiny, vzhledem k tomu, jaké jsou v ČR u železnice transformátory, nelze u lokomotiv zrekuperovanou elektrřinu vrátit zpět do trakčního vedení, pokud na stejném segmentu nejede vlak, který by ji odebral, což se většinou neděje a spálí se to na lokomotivě v odporníku. Elektřina se v ČEZku účtuje na železnici paušálně celkový odběr / počet lokomotiv. Operativní záloha zaplatí za elektřinu stejně jako lokomotiva, která by jezdila nonstop. Motivace šetřit je tím pádem nulová. ČEZ se nažere a ppřípadné ztráty zaplatí zákazníci a daňový poplatníci. Místo aby se šetřilo ve velkém na železnici výměnou transformátorů, zefektivněním hospodaření s rekuperovanou elektřinou na železnici, řeší se úsporné žárovky.

Prezentované trakční vedení u dálnic mi přijde jako rozumější způsob řešení nákladní dopravy, než finančně a časově náročné nabíjení obrovských akumulátorů na rychlonabíječkách. Stejná kapacita baterie vystačí na více kamionů a je větší šance, že to bude elektrifikace dávat smysl i ekonomicky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

robin:
Jaký proud poteče do kilometrového úseku, když v něm bude 20 kamionů?
Jaký proud teče do stejně dlouhého úseku pro jeden vlak o 100 nápravách
a) mezi Ún/L a Děčínem
b) mezi ČB a Táborem

?

Umíš to odhadnout, když se pošklebuješ?

Dobrá připomínka. Nevím, kolik kamiónů by na elektrické trakci muselo být připojených, aby to vydalo za jednu elekttrickou lokomotivu, ale odběry v síti na železnici jsou vysoké a nic se neděje.
Kromě toho je tu vždycky možnost chytré sítě, která další připojení do trakce nepřipustí. Proto i dává smysl, že toto vedení budou využívat hybridy (spalovací nebo vodíkové), které mají alternativní způsob získání energie.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hariprasad:
Jaký asi bude napětí v troleji pro ty kamiony?
Určitě ne ani takový, jak v severní části ČR...!
--
Pohádky o vodíku a troleji už je fakt moc, jsi naivní snílek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lokomotivy (neberu do uvahy postrka podobne hracky) maji 2000-6500kw, bezne tak kolem 3000kw. Vykon trolejove scanie jsem nenasel, ale kdyz budu pocitat 200kW, tak jsem na 10 - cca 30 kamionech. Zkuste s nekde zjistit, v jakem intervalu jedi vlaky a v jakem kamiony.

Kde jste vzal 200 kW? To je směšně málo. To má tak trakční elektromotor toho kamionu.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

tyoe kde je ňáký video toho germánskýho standartu !!!

https://www.novinky.cz/auto/504262-troleje-na-dalnici-v-nemecku-testuji-dobijeni-aut-za-jizdy.html

https://kcc-hho.webnode.cz/business/germany/

co je to tady za vodfláklou propagandu fčezký díře, ste tady stolet zavopicema čezký pohunkové :)))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Kuk

off

USA má flotilu 300 elektrobusů, Čína jich má 421 000.
Zbytku světa bude trvat roky než Čínu doženou

The U.S. Has a Fleet of 300 Electric Buses. China Has 421,000
The rest of the world will struggle for years to match China’s rapid embrace of electric transit.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-15/in-shift-to-electric-bus-it-s-china-ahead-of-u-s-421-000-to-300

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Joe

Potvrzuji. V jednom jsem se vez asi před rokem v Los Angeles nahoru na hvězdárnu. Byl to čínskej bus BYD. Řidič pravil, že maj ve firmě dohromady 4 (slovem čtyři) kusy. Problémem je spíš lenost amíků jezdit dopravou, když maj v garáži 3 auta. Navíc veřejná doprava v LA jezdí dost náhodně. No a pak jsou lidi nasraný, že je "traffic jam" a do práce jedou 2,5 hodiny...

Ale plány maj odvážný... Hezkej článeček k tomu tady:

https://laist.com/2018/09/28/la_metro_is_already_buying_electric_buses_now_everyone_else_will_too.php

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Kuk

Jo když v USA masově vykynožili tramvaje a MHD na úkor aut, všichni se během během hospodárškých boomů vystěhovali na předměstí a do práce dojížděj hodinu a víc tak se nelze těm zácpám divit. Teď tramvaje horko těžko zaváděj zpět. Detroid zdechnul na vlastní meducínu, na auta a teď se tam parta soukromníků snaží suplovat zbankrotované město a oživit centrum tramvajovou linkou! :))) Celej rusty belt je v hajzlu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ekonomickej nesmysl

udrzba trolejoveho vedeni je extremne nakladna v mestskych rychlostech, natoz v dalnicnich

je to nevzhkedne a extremne to stizi praci zachranarum pri nehodach na dalnicich

dokaze to obslouzit pouze nakladni a auta a autobusy

vesmes zeleznice na silnici, proc se tranzitni doprava nezacina zase resit vice nqa zeleznici, finance ktere se na toto musi vynakladat by v zeleznici pomohli mnohem vice, nebo at draty daji pod vozovku a umozni tedy vyuzivat energii takto vsem vozidlum na dalnici, ne jen tem ktere maji pozadovanou vysku aby na troleje dosahli

bohuzel tohl eje priklad kam mizi penize z dotaci na "obnovitelnou" dopravu, do takovychto jednostrannych technik, pritom Scania spadajici pod koncern VW by mohla z indukce tezit take v osobni elektrifikovane doprave

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

tak si budou holt chudý český kamijony přisosávat na vodpočívadlech když neuměj jako germán za jízdy, hlavně když nebudou smrdět protože jinak ten póvl sotva s výučákem vodstraníme jinak :)) je to šmejdsto nelituj tu sebranku ;)

https://www.youtube.com/watch?v=c2mi1eLRthk

a víč co má dělat?

https://youtu.be/c2mi1eLRthk?t=347

spáchat harakiri a kolektivně :))))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Joe

No kdyby šlo jenom o přisosávání....v Germániji maj na odpočívadlech krom čistej záchodků taky přípojky pro kamiony s chladícím návěsem. Když maj řidiči povinnou pauzu, tak zasunou vidlici, vypnou motor a jdou do hajan. U nás máme velký kulový. Kamiony s chlaďákem vrčí celou noc. To není CO2 stopa ale CO2 dálnice za nima.... Tak primitivní věc a nebude to tady ani v roce 2040 ... Safra

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Kuk

Jo tak to je drsný.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

-

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

ano U nás máme velký kulový, jen šádevotroci sotva s dochozenou základkou berou 50vestínu v dubnu 100papírů fčezkejch nadřevo ;) Je potřeba kamionácky nechodit do práce, stávkovat před branou šádebilky, blokovat kde co a vydobít si životní prostor pro práci. Klííd to bureš dá, obzvlášt před volbami ;)

https://video.aktualne.cz/dvtv/cesko-je-zlute-a-jeste-dlouho-bude-zjistili-jsme-proc-repka/r~eef6db406f5311e98a200cc47ab5f122/?redirected=1558341132

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Velké elektroauto se v Česku ve Škodovce začne vyrábět příští rok na společné lince s Octávií, a je jen na svobodném rozhodnutí lidí samotných jestli si koupí fosilní Octávii nebo dražší podobně velký elektrický Vision. Změna poměru výroby tam může probýhat plynule. Dále se bude v Mladé Boleslavi vyrábět i několik větší elektrokomponent pro celý koncern, takže je Česko přeně tam kde má být, v cenově dostupném a pro většinu lidí světa nejdůležitějším druhém sledu nejmodernější výroby bez předlužování a rizika úpadku do zápaďáky připravovaných pastí dlužního otroctví.

Obrázek uživatele Kuk

"Dále se bude v Mladé Boleslavi vyrábět i několik větší elektrokomponent pro celý koncern,..."

Konkrétně co? Myslíš ty baterie v hale M6, projekt za 25 milionů EUR co zaměstná 200 lidí?
600 kusů denně, 140 000 ks ročně?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale ale, troleje budou testovat do konce roku 2022, pak se uvidí, jestli je budou stavět po celém Německu nebo ne. Pokud ano, mohli by se začít stavět i u nás. Nicméně projekt trolejí nikam nespěchá a má času dost.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

no čeká se na VW Skániji jesi se uprdelí :))

https://www.youtube.com/watch?v=mBwvQwzBxjk&t=2s

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

železnice je jen pro firmy kam vede vlečka. U nás nemají koridory kapacitu a překládání zpět na kamion na dojezd přímo do firmy se nevyplatí.
Dálnice s trolejemi ekonomický nesmysl to není. Pokud se vyplatí troleje pro trolejbus, kde je intenzita 100 spojů denně, nevidím důvod proč by se nevyplatily troleje tam, kde je intezita přes 10 tisíc kamionů denně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

prave pro tu intenzitu se to nevyplati, zivotnost tech troleji bude v radu mesicu ;) takze kazdych par mesicu se bude na dane dalnici omezovat provoz pro vymenu troleji, ostatne my od zeleznice tohle moc dobre zname, zivotnos troleji regionalni dopravy je priblizne 100 tisic prujezdu pokud se zaroven udrzuji mazanim, pri 10 tisicich kamionu denne ktere by tohle vyuzivali, by zivotnost troleji byla cca 10 dni ;) u zeleznice se projektuji troleje na 250-260 prujezdu za den pri rychlostech nad 50km/h

a nechtej videt ty nadsene ridice ostatnich aut, az jim zacnou na strechu auta padat obcasne rozpalene kovove piliny, az to ponici lak prvnimu majiteli nejakeho drazsiho auta, bude jiste desne rad :D u troleji ve mestech se to prave resi olejovanim, a take maximalni rychlosti mestske dopravy, na dalnici to bude jeste o kus zazivnejsi, rychlosti budou okolo 80km/h, tedy podobne jako u zeleznicni dopravy

ale jako chapu, pro firmu ktera ty troleje zbuduje a bude se o ne starat, to bude jiste vytecnej business

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"...my od zeleznice tohle moc dobre zname, zivotnos troleji regionalni dopravy je priblizne 100 tisic prujezdu pokud se zaroven udrzuji mazanim,..."

- - -
Mazáním...???
Skutečně...???

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ano v zime se troleje mazou, pri mrazech totiz tak nejak vznika zazracna vec zvana namraza, a aby se tomu zabranilo a pantograf mel s troleji idelani kontakt, tak se troleje mazou glycerinovym olejem ;) Prazaci znaji dobre z ulic jiz nekolik let, lidi od zeleznice znaji hoooodne dlouho ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"...lidi od zeleznice znaji hoooodne dlouho..."
- -
Lezeš na tenkej led.
Jakým způsobem se to maže...?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Žeby si bol odborník aj od trolejov?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Takže na železnici vydrží troleje jen 1 rok a musí se měnit? 260 * 365 = 95 tisíc.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

inženýr anonym promluvil slovo bóži když viděl trolej sotva z trolejbusu :)))

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Michelin

Ještě by to mohli vychytat tak, že si řidič osobního auta jedoucího za kamionem připojeným k troleji vyžádá bezdrátově vysunutí koše s konektorem z kamionu a za jízdy se připojí a doplní nějaké kilowathodiny jako když se ve vzduchu tankují letadla.
:-D

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

+1 a ještě zadara, toby se ná ujalo, si dosat...

Obrázek uživatele Michelin

Vsak uz se to castecne deje, kdyz se vozi ve vzduchovem pytli. :-)

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na to bude stačit auto s otevírací střechou. Za jízdy vystrčíte palici s nějakým káblem, nahodíte a hned budete nabíjet.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To už může být ten pantograf přímo na střeše osobáku. Nějaký složený.

Obrázek uživatele Michelin

Treba v rakvi, kterou si date na strechu jen kdyz pojedete dal. Normalne jak na lyze a jen ji propojite kabelem s nejakym konektorem na strese auta.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Michelin:
Už ses jednou ptal, proč si myslím, že seš škodlivej člověk.
Zde reaguju v momentě, kdy vytahuješ úplně nesmyslný nápad.
Jsem přesvědčen, že na poli tvých pravomocí direktuješ stejným stylem...

Obrázek uživatele Michelin

“Nezeres maso nechapes vtip.”

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Michelin:
Vtipy jsou i tvoje další příspěvky, třeba kolem dobíjecích stanic...?

Obrázek uživatele Michelin

To vite ze jo. Nikam to nedojede, neni kde nabijet, je to hrozne drahy a pomaly. Hlavne si to nekupujte.
To vi kazdej, ze pohanet auto vybuchy ve valcich je jedina realna cesta.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikam to nedojede, neni kde nabíjet a je to hrozně drahý. V tom vám dávám za pravdu.

No ty výbuchy jsou ideální řešení. Můj obstarožní fosil mi to dost často připomíná.

Obrázek uživatele Michelin

No a pak ze se neshodneme.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Joe

A kdo si nedá jednou za čas pořádnej řízek, nebo klobásu, nemůže ani pivo pít, protože by byl hnedka namol. A když ani netuší, jak chutná po řízku dobrá dvanástka, to má realista fakt nereálný pohled na matičku Zemi ...:-)

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Michelin

:-) Ne, to my jsme vsichni blazni. Oni jsou letadla.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

a kušuj babo :)

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele Michelin

No vida a pak, že to nepůjde. No a s nástupem masové výroby baterií a tedy jejich zlevněním, se jen nahradí spalovací motor větší baterkou a je vymalováno.

---

Více než 180tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mě by stačilo kdyby u nás byly nějaké dálnice. Ani by nemuseli být elektrifikované.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1.
Sběrač má lišty, nebo je veden trolejí jako u trolejbusu?

2.
CO drží vozidlo ve stopě?

3.
Je sběrač obsluhován výhradně automatikou, nebo má řidič možnost jej ovládat?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1) lišty
2) řidič
3) sběrač ovládá řidič

Tady máš video:
youtube.com/watch?v=Z4YE_By6iho

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1.
Docela dost průser, vzhledem k bodu 2.

2.
Průser, viz bod 1.

3.
"...Když začne nákladní vozidlo předjíždět jiný automobil nebo elektrifikovaná část dálnice končí, pantografový sběrač se sám spustí...."

Za každých okolností řidič...?

Obrázek uživatele Kuk

Kolik dronů už tě prásklo do hlavy?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ani jeden. To má odnarození :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a nebo když byl malej tak jej hodnej strýček třikrát vyhodil do luftu a jenom dvakrát chytil ?
:)


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto LiveVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.